توفان خورشیدی در راه است

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

دانشمندان اعلام کردند، توفان خورشیدی در سال 2012 زمین را فرا می گیرد که خسارات آن بیش از دوهزار میلیارد دلار برآورد شده است.

به گزارش شبکه خبر، بر اساس گزارش ناسا زبانه خورشیدی که در این سال به زمین می رسد از نظر شدت، با زبانه مرگبار نیمه قرن هیجدهم مقایسه شده است.

در سال 1859 برای نخستین بار بشر با توفان ژئو مغناطیسی مواجه شد، توفانی که خطوط مخابرات را در دو سوی اقیانوس اطلس به طور کامل قطع کرد.

انتظار می رود توفان خورشیدی سال 2012 نیز با قطع شبکه برق جهان را در خاموشی فرو برد.

زبانه های خورشیدی در دوره های یازده ساله به اوج و فرود می رسند.

دانشمندان به تازگی به این نتیجه رسیده اند که موثرترین راه پیش بینی وقوع دوره های سرما، گرما و خشکسالی،اقلیم شناسایی دقیق زبانه های خورشیدی است، زیرا احتمالا شدت و ضعف این زبانه ها است که انرژی لازم برای وقوع دوره های سرما، گرما و خشکسالی را فراهم می کند.

مشکل این است که هنوز کسی نمی داند این زبانه ها چرا و کی رخ می دهند و نظم هم دارند یا خیر؟

در هشدار ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است که میلیون ها نفر در سال 2012 بدون برق و در نتیجه بدون غذا و دارو خواهند ماند و همه یخچال ها، تلفن های همراه و ماهواره ها خاموش می شوند.

از ماه دسامبر فعالیت خورشید به آهستگی رو به افزایش می رود، نیروی مغناطیسی این ستاره هر 11 سال یکبار به نقطه ای می رسد که در آن پیک پدیده های فوران های خورشیدی و پرتاب تاج های خورشیدی بزرگ مشاهده می شود.

این پدیده ها منجر به آزاد شدن میزان زیادی انرژی و تشعشعات می شود و این فوران ها می تواند به زمین نیز برسد و منجر به ایجاد توفان های ژئومغناطیسی زمین شود.

اتمسفر زمین می تواند از این برخوردها خود را مصون نگه دارد اما خسارات جدی را بر روی ساختارهای اجتماعی و اقتصادی روی زمین وارد می کند.

ستاره شناسان این پدیده ها را از سال 1859 رصد کرده اند، در آن زمان یک توفان ژئومغناطیسی ویژه در خطوط تلگراف اروپا و آمریکا اختلال ایجاد کرد و در ماه می 1921 توفان دیگری بسیاری از خطوط برق و تلفن را در دو سر اقیانوس اطلس خارج از استفاده کرد.

در گزارش ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است: "انرژی برق کلید فناوری جامعه مدرن امروزی است و تمام زیرساخت ها و سرویس ها به آن وابسته هستند و اگر توفان سال 1859 امروز اتفاق بیفتد به طور حتم خسارت های اجتماعی و اقتصادی وسیعی برجای خواهد گذاشت.

در سال 1989 شش میلیون نفر در کبک کانادا به مدت 9 ساعت به سبب یک توفان ژئومغناطیسی که 10 برابر ضعیف تر از توفان سال 1921 بود بدون برق ماندند، اگر حادثه ای مشابه آنچه که در سال 1921 رخ داد تکرار شود تعداد افراد بدون برق به 130 میلیون نفر افزایش خواهد یافت و تکرار حادثه ای مشابه سال 1859 که بسیار قویتر از توفان 1921 بود دو هزار میلیارد دلار خسارت وارد خواهد کرد.

به گفته دانشمندان ناسا، پیک بعدی این توفان های خورشیدی بین سال های 2012 و 2013 خواهد بود که جامعه علمی هنوز بر سر شدت فعالیت خورشید در این دوره جدید به توافق نرسیده اند.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...