پایان دنیا در سال 2012 ؟!

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه


ظاهرا
خُب این سخنان عجیب و غریب چیست؟ تا بحال ما از این پیش گویی‌ها زیاد شنیده‌ایم، ولی هنوز اینجاییم و سیاره مان هنوز سرجایش است. چرا این سال 2012 اینقدر مهم شده است؟ این اخبار در تمام دنیا در حال پخش شدن است.
ً، دنیا در 21 دسامبر سال 2012 به پایان می‌رسد! بله، درست متوجه شدید! یا حداقل بخش بزرگی از نوع بشری نابود خواهند شد! دیگر برای شغل آیندهی خود برنامه‌ریزی نکنید! بدنبال خرید خانه نباشید، و در عوض، چند سال آخر زندگی تان را هرآنطور که میخواهید بگذرانید. اکنون شما 3 سال فرصت دارید که از زندگی لذت ببرید... قبل از پایان دنیا!
اقعیت این است که تقویم مایا در سال 2012 به پایان می‌رسد، به همین دلیل مایاها به دنبال هر دلیل مذهبی، علمی، اخترگویانه و تاریخی می‌گردند تا بیابند که چرا این تقویم می‌گوید که جهان رو به پایان است. رسالت مایایی کسب قدرتی است که بتواند مردم را در تمام جوامع نگران کند.
متاسفانه من برای تمامی معتقدین به این تقویم خبرهای بدی دارم! هیچ رستاخیز عظیمی در 2012 روی نخواهد داد، ولی چرا؟
تقویم مایایی
تقویم مایا چیست؟ این تقویم توسط تمدنی پیشرفته به نام مایاها در حدود 250 تا 900 میلادی بوجود آمده است. شواهد مربوط به امپراطوری مایا به قسمتهای جنوبی مکزیک تا گواتمالا و اِل سالوادور می‌رسد.

منطقه‌ی حضور مایاها
مردمی که در جامعه‌ی مایایی ساکن بودند، مهارت پیشرفته‌ای در نوشتن داشتند و در ساختن شهرها و مدنیت توانایی عجیبی پیدا کرده بودند. مایایی‌ها احتمالا بخاطر اهرام و ساختمانهای بزرگ دیگری که ساخته‌اند معروف شده‌اند.

هرام تمدن مایا
مردم مایا در فرهنگ امریکای مرکزی تأثیر زیادی داشته‌اند، نه فقط از طریق تمدن خویش، بلکه با جوامع بومی که در این منطقه تشکیل داده‌اند. در حال حاضر هنوز شمار زیادی از مایاها هنوز زنده‌اند و سنن باستانی خود را ادامه می‌دهند.

مایایی‌ها از تقویم‌های مختلفی استفاده می‌کردند و زمان را بعنوان گردش‌هایی روحانی درنظر می‌گرفتند. ازآنجایی که این تقویمها استفاده‌های عملی زیادی داشتند، مثل: کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و...، به عنصر مذهبی قوی‌ای تبدیل شده بودند. این کاملا با تقویم میلادی جدید متباین است که تنها دارای معانی اجتماعی و اقتصادی است.

بیشتر تقویمهای مایایی کوتاه بودند. تقویم تزولکئین (Tzolk"in) در 250 روز تمام می‌شد و تقویم هاآب (Ha"ab) طول سال را 365 روز درنظر می‌گیرد. مایایی‌ها این دو تقویم را با هم ترکیب کردند تا تقویمی به نام «گرد تقویم» (Calandar Round) تهیه نمودند: که برابر است با یک چرخه از 52 هاآب (تقریبا 52 سال که برابر طول تقریبی یک نسل است.) درون یک گرد تقویم چرخه‌های 13 و 20 روزه وجود دارد. واضح است که این سیستم تنها زمانی استفاده می‌شود که 52 سال را 18980 روز واحد در نظر بگیریم. بعلاوه‌ی این سیستمها، مایایی‌ها چرخه‌ای داشتند به نام «چرخه ی زهره». ایشان با دقت زیاد تقویمی شکل دادند که بر اساس موقعیت زهره در آسمان شب بود. وهمچنین ممکن است که آنها تقویمهای مشابهی برای سیارات دیگر هم داشته‌اند.

تقویم مایایی
با استفاده از گرد تقویم هیچ گاه نمی توان سالی قدیمی‌تر از 52 سال را مشخص کرد! پس چگونه می‌توان تاریخ‌های طولانی را با استفاده از تقویم مایایی‌ها تعیین نمود؟
پایان شمارش طویل= پایان دنیا؟
مایاها برای حل این مشکل روشی ابتکاری بکار بردند. در نهایت تقویم آنها از دوره‌ی بلندی استفاده کرد که 5126 سال دارد. این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی، دوران قاعدگی، محاسبات ریاضی روی اعداد 13 و 20 و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده است.

تقویم مایایی
ولی این تقویم چگونه کار می کند؟
سال مبدأ در شمارش طویل مایایی در «0.0.0.0.0» آغاز می‌شود. هر صفر از 0-19 تغییر می کند که هرکدام نشاندهنده‌ی روزهای مایایی است. مثلا اولین روز از شمارش طویل به صورت 0.0.0.0.1 نوشته می‌شود. این عدد اضافه می‌شود تا روز 19. با افزوده شدن 1 روز دیگر یعنی 20 روز به صورت زیر نوشته می‌شود: 0.0.0.1.0 این شمارش تا 0.0.1.0.0 ادامه می‌یابد (حدود یک سال) و همینطور تا 0.1.0.0.0 (حدود 20 سال) و 1.0.0.0.0 (حدود 400 سال). حالا مثلا تاریخ 2.10.12.7.1 در تقویم مایایی نشان دهنده ی تاریخ تقریبی 1012 سال و 7 ماه و 1 روز است.
سه ستون نوشته شده توسط مایایی‌ها: ستون سمت چپ نشاندهنده ی تاریخ 8.5.16.9.9 یا 156 میلادی است.
واقعا تقویم جالبی است. ولی این تقویم با پایان جهان چه ارتباطی دارد؟ رسالت مایایی تماما بر این اساس است که هنگامی که شمارش بلند مایایی تمام شود، یک اتفاق بدی بوقوع خواهد پیوست. متخصصین مایا از هر دو عدد 13 و 20 استفاده می‌کنند. طبق نظر ایشان پایان این دوره می تواند در 13.0.0.0.0 روی دهد. و این تاریخ برابر با 5126 سال است. این شمارش بلند دوره در 0.0.0.0.0 آغاز شده است که مطابق 11 آگوست 3114 پیش از میلاد می‌شود. حالا مسأله را متوجه شدید؟ شمارش طویل دوره‌ی مایاها در 5126 سال بعد از این تاریخ یعنی در 21 دسامبر 2012 به پایان می‌رسد.
روز رستاخیز
زمانی که چیزی تمام می‌شود (حتی چیز بی‌خطری مثل یک تقویم باستانی)، مردم گمان می‌کنند که نهایی‌ترین احتمالات برای پایان تمدن روی خواهد داد. از طرف دیگر باستان شناسان و اسطوره شناسان معتقدند که مایایی‌ها یک عصر روشنگری را برای سال 13.0.0.0.0پیش بینی کرده اند. ولی واقعیت این است که شواهد کافی برای چنین رستاخیز عظیمی در آن روز در دست نداریم!!
تهدیدهایی برعلیه زمین و نوع بشر تا بحال مطرح شده‌اند: برخورد سیارکها، سیاهچاله‌ها، انفجارات پرتوگاما در کهکشانهای نزدیک، دوره‌ی یخبندان و جابجایی قطبین. ولی هیچ شاهدی برای روی دادن یکی از این اتفاقات در 2012 وجود ندارد. این اتفاقات هر زمانی می‌توانند روی دهند و هیچ ارتباطی با تاریخ خاصی ندارند. هر کدام از این تهدیدها نیاز به یک مقاله‌ی مستقل دارد که توضیح داده شود که چرا دلیلی برای روی دادن آنها وجود ندارد.

نکته‌ی جالب این است که باستان ستاره شناسان مایایی هنوز اختلاف نظر دارند که آیا پایان تقویم در 13.0.0.0.0 است یا 20.0.0.0.0 (حدود سال 8000 میلادی).

در نتیجه، این قبیل پیش‌بینی‌ها نه تنها مبنای علمی ندارد بلکه از خرافات و اعتقادات اسطوره‌ای اقوام باستانی ریشه گرفته است. توجه مردم جهان به این قبیل خرافات نشان دهنده‌ی عمق خرافه‌پرستی و جهل علمی نسبت به یافته‌های دقیق و جهانی علمی امروز است. در واقع پیشرفت علم و تکنولوژی تأثیر زیادی در سطح علمی و درک عمومی اقشار جوامع انسانی بازی نکرده است!!
اینکه چطور به نتایج عجیب و غریب یک تقویم باستانی گمنام چنین اطمینان و توجهی می‌شود، روحیه‌ی غیر علمی و نادقیق مردم تحصیل کرده‌ی امروز را نشان می‌دهد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...