جهان در سال 2012 میلادی پایان نمی‌یابد

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه


آیا براساس تقویم مایاها، جهان در سال 2012 میلادی پایان می‌یابد؟
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، شیلی پیکستون از پرسش‌های عجولانه درباره‌ی تقویم مایاها در زمینه‌ی پایان جهان در 21 دسامبر 2012 میلادی خسته شده است. آیا این تاریخ، زمان پایان جهان است؟ به‌طور حتم نیست؛ ولی افراد زیادی نگران این امر هستند. در این میان، استاد دانشگاه کرنل می‌گوید، این بسیار ناراحت‌کننده است که ما ایمیل‌هایی را از افرادی می‌گیریم که در آن‌ها نوشته شده است، ما برای مرگ جوان هستیم.
با این وجود، شیلی پیکستون که یک گواتمالایی است، اعتقاد دارد تئوری‌های موجود در زمینه‌ی روز قیامت، به غرب تعلق دارند و هیچ ارتباطی به تمدن مایا ندارند.
برهه‌ی مهم تاریخی از دید مردم تمدن مایا، زمان پایان جهان است. در این میان، علاقه‌مندان موفق به کشف یکسری نشانه‌ها با استناد به علوم نجوم شده‌اند که با قرار گرفتن آن‌ها در کنار یکدیگر این استنباط حاصل می‌شود که در سال 2012 جهان پایان می‌یابد. رویدادی که هر 25هزار و 800 سال، یک‌بار رخ می‌دهد؛ اما بیش‌تر باستان‌شناسان، منجمان و بازماندگان مایاها می‌گویند، آن چیزی که می‌تواند چنین صدمه‌ای به زمین وارد کند، برخورد هزاران شهاب‌سنگ، شایعه‌های اینترنتی، اشعار موسیقی پاپ یا برنامه‌های تلویزیونی است که سال 2012 میلادی را زمان پایان جهان می‌دانند.
البته این امر بر پایه‌ی یافته‌های باستان‌شناسی است که یکی از آن‌ها سناریوی «روز قیامت» تحت تأثیر اثر ژوپیتر است که تحت عنوان سیاره‌ی ایکس در سال 1987 میلادی ارائه شد و بر پایه‌ی کشف یک لوح‌ سنگی تحت عنوان «اثر شش» است که در زمان احداث یک بزرگ‌راه در جنوب مکزیک در دهه‌ی 60 میلادی کشف شد.
براساس «اثر شش» جهان توسط یکی از خدایان قوم مایا که هم در خلق انسان‌ها نقش داشته و هم خدای جنگ است، در سال 2012 میلادی نابود می‌شود. هم‌چنین آثار دیگری در شهر تاریخی یاکوتان وجود دارند که نگرانی‌ها درباره‌ی پایان جهان در سال 2012 را افزایش می‌دهند.
با این وجود، یک باستان‌شناس که درباره‌ی تمدن مایا تحقیق کرده است، می‌گوید اگر شما به درون جوامع بازماندگان قوم مایا بروید، آن‌ها درباره‌ی رویدادی که برخی اعتقاد دارند، در سال 2012 رخ می‌دهد، نظر یکسانی ندارند.
تمدن مایا در سال‌های 300 تا 900 میلادی به اوج قدرت و دانش خود رسید و مردم آن در علوم نجوم بسیار پیشرفته بودند. تقویم مایاها از سال 3114 پیش از میلاد مسیح (ع) آغاز می‌شود و براساس آن، هر 394 سال یک باکتون محسوب می‌شود. عدد 13 در بین مایاها یک عدد مهم است و باکتون سیزدهم در 21 دسامبر 2012 پایان می‌یابد. بر این اساس، پیش‌بینی شده است که جهان در این تاریخ به پایان می‌رسد.
با این وجود، دیوید استورات متخصص کتیبه‌های قوم مایا معتقد است، مایاها هیچ‌گاه نگفته‌اند، در 21 دسامبر 2012 جهان پایان می‌یابد یا این‌که الزاما حادثه‌ی بدی اتفاق می‌افتد، بلکه به امکان وقوع حادثه‌ای در آینده، براساس یافته‌های به‌دست آمده از «اثر شش» اعتقاد دارند؛ اما برخی دیگر از مایاها راز دیگری را در سینه دارند که می‌توان آن را دلیلی بر نابودی جهان دانست.
بر این اساس، در هر 28هزار و 500 سال، خورشید در مرکز راه‌ شیری در انقلاب زمستانی قرار می‌گیرد. در این زمان، خورشید در پایین‌ترین نقطه‌ در افق قرار دارد. این امر در تاریخ 21 دسامبر 2012 رخ خواهد داد. بر این اساس، برخی آن را زمینه‌ساز پایان جهان تلقی کرده‌اند.
در این شرایط، باستان‌شناسی که حدود دو دهه از عمر خود را صرف بررسی آثار باقی‌مانده از تمدن مایا کرده، یافته‌های ستاره‌شناسی ستاره‌شناسان قوم مایا را قابل احترام، ستایش و تعمق می‌داند و بر این باور است که شاید منظور مایاها از پایان جهان، ایجاد تغییر و شروع دوباره بوده است. با این وجود، یک نویسنده معتقد است که انفجار‌های موجود در سطح خورشید در سال 2012 به بالاترین مقدار خود می‌رسد و سبب می‌شود، با کمبود غذا و آب، تمدن انسانی سقوط کند.
دانشمندان وقوع این حوادث را که یکی از آن‌ها جابه‌جایی قطب شمال و جنوب است، رد کرده‌اند و بر این باورند که امکان تغییر شرایط هریک از دو قطب شمال و جنوب، در مدت یک‌میلیون سال، فقط به اندازه‌ی یک درجه وجود دارد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...