بیشترین عامل مرگ و میر در جهان

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

بررسی و راههای پیشگیری از مهمترین علت مرگ در دنیا

بیـمـــاری های قلبی

البته می توان با دقت روی بـرنـامه غـذایی خـود از بـیماری های قلبی جلوگیری کرد. با برنامه هـای کـاری پـر دردسـر و خسته کننده و محبوبیت غذاهای فسـت فـود، تعجبی ندارد که نیمی از مردم دنیا اضافه وزن دارند. دیگر وقتش است کـه دسـت از خـوردن آن غـذاهــای چرب، روغن دار و سر کرده بردارید و بدنی سلامت داشته باشید.

غذاهای سالم بخورید

بـا دقـت در انـتـخاب نــوع غذاها می توانیم احتمال ابتلا به بیـماری هـای قلـبـی را پـایـیـن بیاوریم. برای داشتن قلبی سالم تر بهتر است از غذاهای زیر استفاده کنیم:

سدیم کمتر: اگرچه به مقداری سدیم در رژیم غذایی نیاز داریم، اکثر ما بیش از نیاز از این ماده استفاده می کنیم. خوردن نمک کمتر باعث پایین آمدن فشار خون می شود که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را نیز پایین می آورد. پس از افزودن نمک اضافی به غذاها جلوگیری کنید.

فیبر بیشتر: می توانید با گرفتن فیبر از حبوبات، میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به حملات قلبی را پایین تر بیاورید.

کالری کمتر: وقتی بیش از حد نیاز کالری استفاده می کنیم، وزنمان بالاتر خواهد رفت. حتی اگر آن غذا فاقد چربی باشد. اضافه وزن یکی از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی است. پس سعی کنید که وزنتان را همیشه پایین تر از حد نرمال نگاه دارید.

چربی کمتر: بعضی از انواع چربی ها خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند. از چربی های موجود در روغنهای نباتی جامع و مایع اکیدا بپرهیزید و به جای آنها از روغنهای گاوی و سالم و امگا 3 که در خشکبار، آوکادو، روغن زیتون و ماهی آزاد یافت می شود استفاده کنید.

و سپس شروع به درمان کنید زیرا با خوردن چیزی که علت بیماری است مصرف دارو نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

اول از همه باید از برنامه غذایی استفاده کنید که در آن میزان کمتری چربی اشباع شده، کلسترول و نمک وجود دارد. و بیشتر میوه، سبزیجات، حبوبات، گوشت مرغ و ماهی، خشکبار و روغن زیتون بخورید.

رعایت چنین برنامه ی غذایی به این معنی نیست که شما باید مقدار بیشتری وقت صرف آماده سازی چنین غذاهایی بکنید و حتی نیازی به صرف پول و هزینه ی بیشتری هم نیست. تنها کاری که باید بکنید این است که عادات خرید کردن خود را تغییر دهید و مواد غذایی سالم تری بخرید. در اینجا به بعضی از این تغییرات اشاره می کنیم:

به جای خرید گوشت قرمز و گوشت مرغ و ماهی دودی، نمک سود و یا کنسرو شده سعی کنید گوشت های بی نمک تازه یا منجمد استفاده کنید.

به جای خوردن غذاهای سرخ کردنی، از غذاهای بخارپز شده، جوشانده شده، کبابی یا پخته شده استفاده کنید.

به جای پختن غذاها با چربی روغن نباتی از روغن زیتون و کره گاوی اصل استفاده کنید.

به جای خوردن چیپس های نمکی و سایر تنقلات نمک دار و چرب، از ذرت بوداده استفاده کنید.

به جای خوردن کلوچه های نمک دار، از کلوچه ها و بیسکوییت های بی نمک و کم سدیم استفاده کنید.

به جای استفاده از سس، نمک ، کره و سبزیجات بخورید.

وزنتان را کاهش دهید

وزن کم کردن به این معنی نیست که باید از گرسنگی خود را به کشتن دهید. می توانید آن وزن اضافی را با ورزش مداوم و خوردن غذاهای سالم پایین بیاورید. باید به طور متوسط سه بار در هفته حدود 30 تا 40 دقیقه ورزش کنید. این مخصوصاً برای افراد بالای 30 سال ضروری است چون متابولیسم بدن آنها رو به کاهش است و کاهش وزن برای آنها دشوارتر می شود. یک راه عالی برای کم کردن وزن این است که مقدار غذای مصرفی در هر وعده را پایین بیاوریم. از خوردن غذاهای پرچرب و سرخ کردنی ها، دسرهای سنگین و شکلات اجتناب کنید. به جای آن سعی کنید مقدار بیشتری سبزیجات و میوه خورده و از غذاهای کم کالری مثل سالاد استفاده کنید.

برچسب های مواد غذایی را بخوانید

با خواندن برچسب های روی محصولات غذایی هنگام خرید می توانید سالها به عمر خود اضافه کنید. این برچسب ها می تواند شما را به انتخاب مواد غذایی کم چربی کمک کند. قبل از خرید هر محصول، پشت برچسب را چک کرده و مطمئن شوید که درصد چربی و سدیم و کالری کمی دارد و حاوی مقدار بیشتری فیبر است. روی برچسب های مواد غذایی به دنبال کلماتی خاص باشید و تفاوت ها را مقایسه کنید. FDA قانون هایی برای نحوه ی استفاده از این کلمات دارد و این به این معنی است که هر تولید کننده نمی تواند هر چه می خواهد روی برچسب محصول غذایی تولیدی خود بنویسد.

زمانی که برچسب های روی مواد غذایی را قبل از خرید بررسی کنید می توانید با آن محصول بیشتر آشنا شوید. دقت کنید که درصد چربی، کلسترول یا سدیم آنها باید پایین تر از %5 باشد. این درصد ابتلای شما به بیماری های قلبی را پایین خواهد آورد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...