کشف محوطه‌ای باستانی در رامشیر

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

 
به گفته سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان، بر اثر عبور یک خط لوله در یکی از محوطه‌های باستانی رامشیر یک محوطه بزرگ باستانی کشف شد. مجتبی گهستونی به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: به منظور عبور خط لوله برای پروژه‌ای صنعتی از یک محوطه باستانی در رامشیر یک محوطه بزرگ باستانی مشاهده شد.
گهستونی اظهار کرد: پس از این که مجریان یک پروژه بزرگ صنعتی از سازمان میراث فرهنگی استعلام کردند تا در خصوص این محوطه اعلام نظر کنند یکی از کارشناسان این اداره با حضور در محوطه و بررسی سطحی آن اقدام به صدور مجوز ساخت این واحد صنعتی نمود.
وی افزود: اجرای پروژه از چندی پیش آغاز شده و بیل مکانیکی و لودرها غافل از این که این محوطه باستانی است اقدام به تخریب محوطه کردند. این تخریب باعث شد تا آثاری از دوره ایلامی تا ساسانی در آن محوطه مشاهده شود.
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اظهار داشت: بررسی‌های تاریخی از محل مورد نظر و نزدیکی با دیگر محوطه‌های باستانی احتمال وجود شهر " رام اردشیر " را در این محل می‌دهد. این محوطه که در مجاورت رودخانه جراحی قرار دارد بیش از 20 هکتار مساحت دارد.
گهستونی بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی اگرچه مجوز احداث این مجتمع صنعتی را صادر کرده؛ درصدد است تا با اعلام شکایت به مراجع قضایی و تا زمان دست یافتن به یافته‌های جدید مانع از ساخت پروژه و جلوگیری از تخریب این محوطه باستانی شود.
وی یادآوری کرد: منطقه شرق خوزستان به لحاظ تاریخی بسیار غنی است و عدم انجام کاوش‌های باستان‌شناسی گسترده در طول دهه‌های اخیر باعث شده تا محوطه‌های باستانی مورد نظر ناشناخته باقی بمانند. به همین دلیل است که هر بار با شروع یک پروژه عمرانی یک محوطه باستانی از دل زمین بیرون می‌آید.
او ادامه داد: چندی پیش نیز در نتیجه گودبرداری در یک محوطه باستانی دیگر بقایای آثار از دوره اشکانی نمایان شد. در رامشیر محوطه‌های باستانی فراوانی همچون ابوالعمه، چم اسحاق، چم صبی، چم منیع، تل اسود، ام صخر، و... وجود دارد.
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اظهار داشت: در رامشیر علی‌رغم وجود محوطه‌های باستانی گسترده از اداره میراث فرهنگی خبری نیست و این موضوع باعث گشته تا حفاران و قاچاق‌چیان اقدام به تعرض و غارت این محوطه‌ها کنند.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...