گنج نفرین‌شده شهر ری، جان گنج‌یاب را گرفت

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

4 گنج‌یاب که با حفر چندین تونل در بافت قدیمی شهرری، پس از مرگ یکی از همدستانشان با باقی گذاشتن جسد از محل متواری شده بودند، دستگیر شدند.

به گزاش «جام‌جم»، رسیدگی به این پرونده، هنگامی در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت که فردی در تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 از مرگ مرد جوانی در یک خانه قدیمی در نزدیکی اداره قدیمی تامینات (شهربانی سابق) خبر داد.

با حضور بازپرس جنایی و ماموران پایگاه نهم پلیس آگاهی، معلوم شد حفاران غیرمجاز به طمع به دست آوردن گنج سلجوقیان 10 تونل در بخش‌های مختلف خانه حفر کرده‌اند اما پس از مرگ یکی از همدستانشان از محل متواری شده و بقایای کوزه‌های شکسته نیز در محل وجود دارد.

با حضور ماموران اورژانس در محل معلوم شد چند ساعت از زمان مرگ قربانی گذشته است. با دستور قضایی جسد مرد گنج‌یاب به پزشکی قانونی انتقال یافت و با حضور ماموران اداره میراث فرهنگی شهرری در محل تحقیق در ارتباط با این که آیا حفاران غیرمجاز گنجی پیدا کرده یا این که پس از مرگ همدستشان از محل متواری شده‌اند، آغاز شد.

با تشکیل پرونده‌ای در این ارتباط پرونده در دستور کار ماموران پلیس آگاهی و پرسنل حفاظت میراث فرهنگی قرار گرفت تا حفاران غیرمجاز شناسایی و دستگیر شوند.

با شروع تحقیقات گسترده از سوی ماموران و با سرنخ‌هایی که در این ارتباط به‌دست آمد، ماموران روز گذشته موفق به شناسایی و دستگیری حفاران تحت تعقیب شدند.

حمید عبدلی مسینان ، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرری دراین‌باره به ایرنا گفت: پس از اطلاع از حفاری غیرمجاز در نزدیکی بازار قدیم ری که زمانی بافت قدیمی شهر را در بر می‌گرفت، معلوم شد حفر چاه و تونل از چند ماه پیش در این محل شروع شده بود و حفاران خاک انبوهی را در اتاق‌های خانه قدیمی جمع‌آوری کرده بودند.

وی افزود: از محل حفاری تعدادی تکه‌های سفال و ابزار مربوط به حفاری و نقشه به دست آمد که بررسی سفال نشان داد، مربوط به اوایل دوره اسلامی و عصر سلجوقی است.مسینان اضافه کرد: سرانجام پس از پیگیری و تحقیقات، حفاران تحت تعقیب دستگیر شدند و با دستور قضایی، تحقیق از آنها در پلیس آگاهی برای رازگشایی از مرگ همدست متهمان ادامه دارد.

وی افزود: در حال حاضر با شکایت اداره حقوقی سازمان میراث فرهنگی موضوع در دادسرا در حال رسیدگی است.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...