آیا کتاب مقدس اشتباه دارد، ضدو نقیض است، و یا هماهنگی در آن نیست؟

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

اگر ما کتاب مقدس را بدون غرض بخوانیم، بدون اینکه بخواهیم دنبال اشتباه در آن بگردیم، میبینیم که کتابی جامع، هماهنگ و تا حدی درک آن آسان می‌باشد. بله، قسمتهای مشکلی هم در آن وجود دارد. بله، آیاتی هم هستند که بنظر مغایر هم می آیند. ما باید بیاد داشته باشیم که کتاب مقدس بوسیلة 40 نویسندة مختلف در مدت 1500 سال نوشته شده است. هر نویسنده با روشی خاص، از دیدی متفاوت، برای خوانندگانی متفاوت، و به منظوری متفاوت نوشته است. بنابراین باید اختلافات کوچکی را انتظار داشت. بهر حال، اختلاف الزاما ضد و نقیض بودن نیست. و این کاملا اشتباه است اگر فکر کنیم راهی نیست که همة آن آیات در هماهنگی معنی بدهند. حتی اگر الان برای آن جوابی نداشته باشیم، معنی آن این نیست که جوابی وجود ندارد. خیلی ها به اصطلاح اشتباهاتی در کتاب مقدس در رابطه با تاریخ و یا جغرافیا پیدا کردند که بعدها وقتی شواهد باستان شناسی بیشتری پیدا شد، معلوم گردید که کتاب مقدس درست بوده است.

ما معمولا سوالاتی مثل این دریافت می کنیم که "توضیح بدهید این آیه ها چطور می‌توانند ضد و نقیض نباشند!" یا "ببینید این یک اشتباه در کتاب مقدس است!" باید اعتراف کرد که جواب به بعضی از چیزهایی که مردم می‌پرسند مشکل است. بهر حال، ما به این نکته اعتقاد داریم که جواب درست و عاقلانه و اساسی برای هر یک ازاین به اصطلاح ضد و نقیض ها و اشتباهات وجود دارد. کتابها و وب سایتهایی موجودند که در آنها لیست "همة اشتباهات کتاب مقدس" نوشته شده است. بیشتر مردم سوالات خود را از این مراجع بدست می آورند و خودشان این به اصطلاح اشتباهات را پیدا نمی‌کنند. همچنین کتاب و وب سایتهایی در دسترس هستند که تک تک این به اصطلاح اشتباهات را رد می‌کنند. متاسفانه بیشتر مردمی که به کتاب مقدس حمله می‌کنند، واقعا دنبال جواب نیستند. خیلی از کسانی که به کتاب مقدس حمله می‌کنند، حتی جواب را می‌دانند، اما کماکان به حملات سطحی و قدیمی خود ادامه می دهند.

پس وقتی کسی از ما دربارة اشتباهات کتاب مقدس می پرسد، چه باید بکنیم؟ 1) با دعا کلام خدا را مطالعه کنیم و ببینیم آیا راه حل ساده ای هست. 2) با استفاده از تفاسیر درست کتاب مقدس، کتابهای در مورد دفاع از کتاب مقدس، و وب سایتهای تحقیقاتی دربارة کتاب مقدس، دربارة آنها تحقیق کنیم. 3) از شبانان و رهبران کلیسایمان بپرسیم و ببینیم آیا آنها راه حلی دارند. 4) اگر بعد از طی قدم های 1،2، و 3 هنوز جواب واضحی نداریم، فقط باید به خدا اعتماد کنیم که کلام او حقیقت می‌باشد و جوابی وجود دارد که هنوز کشف نشده است. (2 تیموتاوس 2: 15، 3: 16-17)

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...