آیا وضعیت افراد در عالم برزخ ثابت است؟

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

در برزخ زمان وجود دارد، شب و روز وجود دارد، صبح و شب وجود دارد...، برزخی‌ها به اندازه منزلت خود، از دنیا و از بستگان خود بازدید می‌کنند، در شرایطی، امکان دید و بازدید و اجتماع با همدیگر را دارند، با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

عالم برزخ، مادی صرف نیست، بلکه مثالی است، بعضی آثار جهان مادی در آنجا حضور دارند؛ برای مثال، در آنجا امکان کمال وجود دارد، وضعیت فرد در عالم برزخ الزاماً ثابت و یکسان باقی نمی‌ماند، ممکن است بهتر یا بدتر شود و این بستگی دارد به آنچه که در این دنیا بر جای گذاشته است.

در بحث از نگرش‌های اسلامی به بسیاری از مباحث نگرش به زندگی نیز اشاره‌هایی شده است که در این نوشتار به اختصار مطالبی یاد آوری می‌شود.

الف) استمرار داشتن زندگی از دنیا به سوی آخرت

مرگ پایان زندگی نیست. بسیاری از ما انسان‌ها ممکن است به این شناخت رسیده باشیم که مرگ پایان زندگی نیست، اما ایمان به این مطلب و درونی‌سازی آن، امری فراتر از شناخت است. لازم است به این نگرش (هماهنگی سه بعد شناخت و عواطف و آمادگی رفتاری) برسیم که زندگی مستمر است. خداوند در موارد متعددی که افراد اطمینان لازم را نداشتند، برای آنها زمینه های باور قطعی را فراهم کرده است و در قرآن به آنها اشاره ای شده است از جمله آنکه: «کسی (عزیز) از قریه‌ای می گذشت در حالی که خانه‌هایشان ویران شده و سقف‌هایش فرو ریخته بود، او با شگفتی گفت چگونه خدا (اهالی) این قریه را پس از مرگ زنده خواهد کرد؟ پس خداوند او را به مدت صد سال میراند، سپس او را زنده کرد و پرسید چقدر درنگ داشته‌ای؟ گفت یک روز یا بخشی از آن، خداوند فرمود: «اما صد سال در اینجا متوقف بوده‌ای، به غذا و آبت بنگر، هنوز فاسد نشده‌اند. اما الاغت پوسیده و خاک شده است، ما خواستیم تا زنده شدن تو نشانه‌ای برای مردم باشد، به استخوان‌ها بنگر که چگونه آنها را از زمین بلند می کنیم سپس روی هم سوار می‌کنیم و گوشت (و پوست) بر آن می‌رویانیم». عزیز، چون این امر برایش آشکار شد گفت: «می دانم که خدا بر هر کاری تواناست». و نیز حضرت ابراهیم(ع) گفت: «پروردگارا به من نشان بده چگونه مردگان را زنده می‌کنی؟» خدا فرمود: «مگر ایمان نیاورده‌ای؟» گفت: «چرا، ولی می خواهم دلم آرامش یابد». فرمود «پس چهار پرنده برگیر و آنها را پیش خود ریز ریز کن سپس بر هر کوهی پاره‌ای از آنها را قرار ده، آنگاه آنها را به سوی خود فراخوان، آنها شتابان سوی تو خواهند آمد و بدان که خداوند توانای حکیم است». ابراهیم چنین کرد و دلش آرام گرفت. از این نمونه ها در قرآن بسیار است.

ما به هنگام مرگ، نابود نمی‌شویم، بر خلاف آنچه بعضی معتقد بودند و به پیامبر(ص) هم می گفتند، ما در زمین گم نمی‌شویم بلکه خداوند و فرشتگان او ما را به طور کامل تحویل می‌گیرند و ما به سوی پروردگار باز می‌گردیم. انسان ها به هنگام مرگ، بر حسب خوب یا بد بودنشان، دو گروه از فرشتگان را خواهند دید، انسان‌های خوب فرشتگان رحمت را می‌بینند و مرگ بر آنها آسان می‌شود و انسان های بد، فرشتگان عذاب را می‌بینند و مرگ بر آنها سخت و آزارنده خواهد بود.

ب) مراحلی از زندگی گذشته است و مراحلی در پیش است

ما پس از مرگ وارد مرحله جدیدی از زندگی خواهیم شد که آن را «زندگی برزخی» می‌نامیم. وقتی کفار حیات پس از مرگ را در خود احساس می‌کنند، شک و تردید آنها به یقین تبدیل می‌شود و می‌گویند: «بار الها ما را دوبار[در دنیا و برزخ] میراندی و دوبار[ در دنیا و آخرت] زنده کردی، اینک ما به گناهان خود اعتراف می‌کنیم، آیا راهی هست که ما از این مصیبت خارج شویم؟».

هنگام خواب، قالب مادی آدمی باقی می‌ماند و در بستر خفته است و قالب برزخی است که از انسان خارج می‌شود و ممکن است جاهای مختلف برود. عالم برزخ، مادی صرف نیست، بلکه مثالی است، بعضی آثار جهان مادی در آنجا حضور دارند؛ برای مثال، در آنجا امکان کمال وجود دارد، وضعیت فرد در عالم برزخ الزاماً ثابت و یکسان باقی نمی‌ماند، ممکن است بهتر یا بدتر شود و این بستگی دارد به آنچه که در این دنیا بر جای گذاشته است. (اموری همانند: باقیات الصالحاتی مثل حفر چاه آب، درختکاری، جوی سازی، ساختن و تعمیر کردن کوچه، خیابان و مدرسه و...).

در برزخ زمان وجود دارد، شب و روز وجود دارد، صبح و شب وجود دارد...، برزخی‌ها به اندازه منزلت خود، از دنیا و از بستگان خود بازدید می‌کنند، در شرایطی، امکان دید و بازدید و اجتماع با همدیگر را دارند، با یکدیگر گفتگو می‌کنند. در عالم برزخ، عذاب و پاداش وجود دارد. افراد تمایل پیدا می‌کنند که به دنیا برگردند و کارهای نیک بیشتری انجام دهند، اما دیگر ممکن نیست، جهان برزخ از عالم طبیعت جدا و گسسته نیست که در انتهای این دنیا به جائی برسیم و این جهان نیز با دیواری بسیار بزرگ از طبیعت جدا گردد، بلکه دنیا و برزخ [مانند دو روی یک سکه] متصل و به هم پیوسته است.

برزخ ویژگی‌هایش ادامه دارد تا به امر خدا هنگام برپایی قیامت بزرگ فرا رسد؛ قبل از قیامت، یک حادثه شگفت، همه عالم را فرا می‌گیرد، زمین و آسمان به لرزه در می‌آید و همه موجودات دستخوش مرگ می‌شوند و نظام هستی دگرگون می‌شود. سپس، در آغاز برپایی قیامت، انقلاب شگفت تر از انقلاب اول صورت می‌پذیرد. این دو حادثه به امر خداوند از سوی یکی از فرشتگان (اسرافیل) انجام می‌شود که در قرآن از آن به عنوان «نفخه صور» یاد می‌شود. با نفخه اول همه ترسان و هراسان، مدهوش مرگ می‌شوند در حالی که حتی فرصت انجام سفارش‌ها را نیز ندارند و گفتگوهای آنها با خانواده هایشان کامل نمی‌شود و با نفخه دوم همه باز زنده می‌شوند و بر می‌خیزند و حیات دوباره ای را می‌بینند. این دو نفخه، یکی پس از دیگری، زمین را با لرزه می‌اندازد.

روز قیامت در عبارت‌های قرآنی به نام‌های متعدد مثل یوم الدین، یوم الواجفه، یوم الرادفه، یوم المیعاد، یوم القارعه، یوم الحساب، یوم التلاق... نامیده شده است که مورد بحث ما نیست. در آن روز از ستارگان و کهکشان ها و خورشید و ماه و...، خبری نیست. ظلمت محض است. نوری وجود ندارد جز نور ایمان؛ «زنان و مردان مؤمن را می‌بینی در حالی که نورشان از جلو و سمت راست حرکت می‌کند و آنها را به راهنمایی این نور از ظلمت صحرا عبور می‌کنند». «صورت‌های آنان شاداب است و به سوی پروردگارشان نظاره می‌کنند» و «به مهمانی سفره رحمت الهی دعوت می‌شوند» در مقابل، سیمای مجرمان بسیار نامطلوب و سیاه است، غبار ذلت بر آن نشسته است. نه نیرویی دارند و نه یاری کننده‌ای.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...