ریاضیات و باستانشناسی

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

مهندسان هخامنشی با کشف راز عددپی.ستون‌های تخت جمشیدرابنانهادند!!!!!!!!!!مهندسان هخامنشی راز استفاده ازعددپی (14/3) را دو هزار و 500 سال پیش کشف کرده بودند. آنهادر ساخت سازههای سنگی و ستون‌های مجموعه تخت جمشید که دارای اشکال مخروطی است، از این عدد استفاده میکردند.

( ۳/۱۴در علم ریاضیات از مجموعه pعدد پی ) اعداد طبیعی محسوب می شود. این عدد از تقسیم محیط دایره بر قطر آن به دست می آید. کشف عدد پی جزو مهمترین کشفیات د ر ریاضیات است. کارشناسان ریاضی هنوز نتوانسته اند زمان مشخصی برای شروع استفاده از این عدد پیش بینی کنند.عده زیادی،مصریان وبرخی دیگر،یونانیان باستان را کاشفان این عددمیدانستنداما بررسی‌های جدید نشان می‌دهد هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.

«عبدالعظیم شاه کرمی» متخصص سازه و ژئوفیزیک ومسئول بررسی ها ی مهندسی در مجموعه تخت جمشید در این باره گفت: «بررسی ‌های کارشناسی که روی سازه‌های تخت جمشید به ویژه روی ستون‌های تخت جمشید و اشکال مخروطی انجام گرفته. نشان می‌دهد که هخامنشیان دو هزار و 500 سال پیش از دانشمندان ریاضی دان استفاده می کردند که به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند. آنان برای ساخت حجم‌های مخروطی راز عدد پی را شناسایی کرده بودند.»

دقت و ظرافت در ساخت ستون‌های دایرهای تخت جمشید نشان می‌دهد که مهندسان این سازه عدد پی را تا چندین رقم اعشار محاسبه کرده بودند. شاه کرمی در این باره گفت : «مهندسان هخامنشی ابتدا مقاطع دایره ای ر ابه چندین بخش مساوی تقسیم میکردند.سپس درداخل هر قسمت تقسیم شده،هلالی معکوس را رسم می کردند.این کار آنهارا قادر می ساخت که مقاطع بسیار دقیق ستون‌های دایره ای را به دست بیاورند. محاسبات اخیر، مهندسان سازه تخت جمشیدرادرمحاسبه ارتفاع ستون ها،نحوه ساخت آنها،‌فشاری که بایدستون ها تحمل کنند و توزیع تنش درمقاطع ستون ها یاری می کرد.این مهندسان برای به دست آوردن مقاطع دقیق ستونها مجبور بودندعددپی راتا چند رقم اعشار محاسبه کنند.»

 هم اکنون دانشمندان در بزرگ ترین مراکز علمی و مهندسی جهان چون «ناسا» برای ساخت فضاپیماها و استفاده از اشکال مخروطی توانسته اند عدد پی را تا چند صد رقم اعشار حساب کنند. بر اساس متون تاریخ و ریاضیات نخستین کسی که توانست به طور دقیق عدد پی را محاسبه کند، «غیاث الدین محمد کاشانی» بود. این دانشمند اسلامی عدد پی را چند رقم اعشاری محاسبه کرد. پس از او دانشمندانی چون پاسکال به محاسبه دقیق تر این عدد پرداختند.

هم اکنون دانشمندان با استفاده از رایانه‌های بسیار پیشرفته به محاسبه این عدد میپردازند شاه کرمی با اشاره به این موضوع که در بخش‌های مختلف سازه تخت جمشید، مقاطع مخروطی شامل دایره،بیضی، و سهمی د یده میشود، گفت: «به دست آوردن مساحت، محیط وساخت سازه‌هایی با این اشکا ل هندسی بدون شناسایی راز پی و طرز استفاده از آن غیرممکن است.»

داریوش هخامنشی بنیانگذارتخت جمشید در سال 521 پیش از میلاد دستور ساخت تخت جمشید را می‌دهد و تا سال 486 بسیاری از بنا‌های تخت جمشید را طرح ریزی یا بنیانگذاری می‌کند. این مجموعه باستانی شامل حصار ها، کاخها،‌ بخش‌های خدماتی و مسکونی، نظام ‌های مختلف آبرسانی و بخش‌های مختلف دیگری است.

مجموعه تخت جمشید مهمترین پایتخت مقاومت هخامنشی دراستان فارس ودر نزدیکی شهر شیراز جای گرفته است.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...