تمدن ماچی

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

از اوایل تا سومین قرن میلادی، تمدن ماچی در دره های ساحلی شمال پرو، توسعه یافت. ماچ ها مردمی جنگجو بودند و جنگجویان آنها اعضاء برجسته جامعه محسوب می شدند. ماچ ها همچنین کشاورزان ماهری بودند که برای آبیاری زمینهای کشاورزی خود، کانال حفر می کردند. ماچ ها برای احترام به خدایان خود، معبدهای بزرگی به شکل اهرام ساختند. یک نمونه از این معبدها، هرم هواکادل سول بود. آنها همچون سفالگران متخصصی نیز بودند که ظروف رنگی زیبایی برای دفن کردن به همراه مردگانشان، ساختند.

این ظرف تمثیلی جنگجوی ماچ، که در حدود سال 100 میلادی ساخته شده است، زره پنبه ای آستر دار جنگجوی ماچ را نشان می دهد.

300 قبل از میلاد

تمدن ماچ در شمال پرو آغاز می گردد.

اولین قرن بعد از میلاد

مردم ماچ کنترل دره های ساحلی شمال پرو را به دست گرفتند.

100- 700 میلادی

ماچ ها معبدهای هرمی شکل خود را روی ساحل شمالی پرو بنا کردند. بسیاری از ظروف ماچ، تصویر پیروزیهای جنگجویان این قوم و قتل اسیران آنها را نشان می دهند.

700 میلادی

تمدن ماچ رو به زوال می رود. جنگحویان ماچ دره های ساحلی را زمانی از دست دادند که منابع حیاتی آب توسط دشمنانشان که از سرزمینهای بلند آند آمده بودند، قطع شدند .

800

ساخت ظروف زیبایی ماچ متوقف می گردد.

1000

مردم چیمو، که آنها نیز از اهالی شمال پرو بودند، کنترل دره های ساحلی را که زمانی توسط جنگجویان ماچ اداره می شد، به دست گرفتند. چیموها سیستم آبیاری را که توسط ماچ ها استفاده می شد، توسعه دادند.

حقایق ثبت شده

همانطور که ذکر شد این افراد کشاورزان بسیار ماهری بودند که یک سیستم قابل توجه آبیار اختراع کرده بودند. آنها برای انتقال آب حیاتی زمینهای بلند به زمینهای خشک و پست دره هایی که در آن زندگی می کردند، کانالهایی حفر کرده بودند. ماچهای کشاورز از فضولات پرندگان به عنوان کود برای زمینهایشان استفاده می کردند. آنها ذرت، سیب زمینی و بادام زمینی و همچنین پنبه می کاشتند.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...