مریخ دوباره عکاسی شد

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

 

 

سازمان فضایی اروپا یکشنبه 25 فوریه (8 اسفند) اعلام کرد سفینه فضایی روزتا ضمن عبور از روی مریخ "تصاویر جدید زیبایی" را از سطح مریخ ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سفینه روزتا در فاصله 250 میلیون کیلومتری سیاره سرخ گرفت و از نیروی جاذبه مریخ استفاده کرد تا در مسیرش به دور منظومه شمسی جلو رانده شود.

سازمان فضایی اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد سفینه‌یک میلیارد یورویی روزتا که در سال 2004 برای سفری 10 ساله به مسافت 7 تریلیون کیلومتر به فضا پرتاب شد، در فاصله ساعت‌های 2 تا 2:40 بامداد به وقت گرینیچ از مقابل مریخ عبور کرد و رشته‌ای از تصاویر از سطح این سیاره را به زمین فرستاد.

بیانیه سازمان فضایی اروپا می‌گوید: ابرهایی در کلاهک قطبی شمالی مریخ و در (لیمب) بامدادی (لیمب: لبه یا بیرونی‌ترین حاشیه یک جسم سماوی) قابل مشاهده‌اند. یک ابر در ارتفاع بالا نیز قابل مشاهده است.

به گفته سازمان فضایی اروپا این سفینه هنگام عبور از کنار مریخ " مسیرش را تغییر داد و به آن نزدیک شد، و سپس در مسیر جدیدش شتاب گرفت و از این سیاره دور شد و به سفرش به مقصد فراسوی مدار مشتری ادامه داد.

جاذبه مریخ مانند یک قلاب‌سنگ سفینه را به سوی هدف نهاییش پرتاب می‌‌کند، رخدادی که سازمان فضایی اروپا آن را "یک بیلیارد کیهانی"‌می‌نامد.

مانفرد وارهات، رئیس ماموریت‌های سازمان فضایی اروپا گفت گذر از کنار مریخ پیچیده‌ترین مرحله ماموریت روزتا از هنگام پرتاب آن به فضا است.

 

روزتا اکنون به سوی زمین در حرکت است، و قرار است در ماه نوامبر آینده (آذر) به آن برسد تا دوباره با استفاده از جاذبه زمین به حرکت خود شتاب بخشد.

به گفته سازمان فضایی اروپا روزتا به دوبار چرخش دیگر – یکی نوامبر 2007 و نوامبر 2009 به دور زمین نیاز دارد تا شتاب لازم برای حرکت به حاشیه منظومه شمسی را کسب کند.

معمولا این چرخش‌ها یا سوینگ-بای‌های سیاره‌ای برای شتاب‌ بخشیدن به حرکت سفینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما عملیات یکشنبه در واقع برای ترمزکردن در حرکت روزتا طراحی شده بود.

قرار است روزتا در سال 2014 پس از سفری 7.1 میلیارد کیلومتری به ستاره دنباله‌دار چوریوموف-جراسیمنکو بپیوندد.

این سفینه‌یک آزمایشگاه به اندازه یک یخچال به نام Philae را به سطح این دنباله‌دار می‌فرستد تا ساختمان شیمیایی این سنگ آسمانی را بررسی کند، و دانشمندان انتظار دارند این کاوش اطلاعات ارزشمندی را درباره دوران آغازین منظومه شمسی – که تصور می‌رود 4.5 میلیارد سال پیش باشد- به دست دهد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...