فرشته از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

یک نقاشی متعلق به سده نوزدهم که علی بن ابیطالب را در کنار دو فرزندشحسن و حسین ترسیم کرده است. دو فرشته در بالای نقاشی در حال پرواز هستند.

فرشته و فرشتگان موجودات فرا انسانی هستند که در بسیاری از ادیان شناخته می‌شوند. طبیعت فرشتگان و امور مرتبط با آنان در ادیان و سنن متختلف، متفاوت است. دریهودیت و مسیحیت و اسلام، آنها معمولاً به عنوان پیام آوران از سوی خدا عمل می‌کنند. آنان همچنین گاهی نقشهای جنگجو و نگهبان را به عهده دارند. نظریات در مورد مختار بودن یا مجبور بودن فرشتگان متفاوت است. همچنین فرشتگان با امشاسپندان در کیش زرتشت (مزدیسنا) قابل مقایسه اند. در حالیکه تظاهر فرشتگان متفاوت است، بسیاری آنان را همچون آدمیان تصویر کرده اند.در باورهای عامیانه فرشته نماد پاکی و خیرخواهی است.

شکل گیری اعتقاد به فرشتگان

بسیاری از محققین سکولار معتقد هستند که مفهوم فرشته توسط دین زرتشتی به ادیان ابراهیمی معرفی شده است.[۱] در ابتدای شکل گیری ادیان ابراهیمی، خدا بصورت موجودی بود که در کارهای بشر دخالت می‌کند و آنها را در صورت لزوم بی رحمانه تنبیه می کند. این خدا منعکس کننده طرز فکر انسان کوچ نشین و بدوی آن زمان بود که می توانست شخصاً با انسان صحبت نماید. به مرور تحت تاثیر دین زردشتی خدا موجود آسمانی و فرا سوی دسترس انسانها و بخشنده و مهربان شد. در این هنگام بود که نیاز بود که حد فاصل به انسان و خدا را موجودی مانند فرشتگان پر نماید. از این هنگام انسانها بجای خدا با فرشتگان سخن می گفتند. [۱] فرشته مانند جبرئیل یاوحی مسئولیتی دارند

فرشتگان مقرب

فرشتگان مرتبه‌های متفاوتی دارند.فرشتگانی که از همه به خدا نزدیک تر اند، مقرب نامیده می شوند.چهار فرشته مقرب در اسلام عبارت اند از:

میکائیل

اسرافیل (فرشته صور)

جبرئیل (فرشته وحی) که در قرآن با نام روح الامین یا روح القدس نیز آمده است.

عزرائیل (فرشته مرگ)

فرشته در ادیان مختلف

 

نمایی از یک فرشته بر روی تاق بزرگ درتاق بستان

زرتشت:به شش فرشته بلند مرتبه زرتشتی امشاسپندان و به دسته دیگر که مقام پایین تری دارند، ایزد گفته می شود.ایزدان دو دسته اند، ایزدان مینوی و ایزدان دنیوی . تمامی فرشتگان مخلوق اهورامزدا هستند و هر امشاسپند مظهر یکی از صفات‌های او است.

اسلام:با اینکه فرشتگان (به تعبیر قرآنی "ملائک" جمع "ملائکه") موجوداتی غیر مادی اند به طور معمول با استفاده از تصویر و تمثیل از آن ها یاد شده است.در قرآن کریم، فرشتگان با بال‌های دوگانه، سه گانه یا چهار گانه معرفی شده اند که حکایت از توانایی‌های متعدد آنان دارد.فرشتگان جایگاه و کار معینی دارند و هیچ گاه از فرمان خدا سر باز نمی زنند و میتوانند با چهره انسان، بر پیامبران و برخی از اولیای الهی ظاهر شوند.آنان در زمان‌های گوناگون به یاری مومنان می آیند و آنان را در حل مشکلات یاری می دهند و هنگامی که خداوند آدم را خلیفه خود در زمین گردانید تمامی فرشتگان به جز ابلیس بر او سجده کردند.ابلیس که خود از جنیان بود و با عبادات بسیار به این مقام معنوی رسیده بود، به دلیل تکبر و نافرمانی از بهشت رانده شد. به باور مسلمانان همواره دو فرشته همراه انسان اند که کارهای نیک و بد او را ثبت میکنند.فرشته ثبت کننده کارهای بد در شانه چپ و دیگری در شانه راست قرار دارد.به این دو فرشته در قرآن کرام الکاتبین گفته می‌شود که به معنی دو نویسنده بزرگوار است

یهودیت:در این دین، فرشتگان به منزله بندگان خدا هستند که دستورات او را در زمین اجرا می کنند.آنان مومنان را حمایت و کافران را تنبیه می کنند و وحی را به انسان‌ها می رسانند.گاهی هم امکان دارد در زمین به شکل انسان ظاهر شوند.

مسیحیت:در انجیل، در موارد متعددی از فرشتگان صحبت شده است.فرشتگان پیش از انسان آفریده شده اند، مرتبه هایی دارند و محافظ انسان اند.درود فرستادن و به نوعی پرستش بعضی از فرشتگان مانند میکائیل در کلیساهای مسیحی رایج است و از سدهٔ چهارم میلادی، در سرزمین‌های مسیحی نماز خانه هایی برای میکائیل ساخته شده است.

مراجع

  1. ↑ ۱٫۰ ۱٫۱ The Encyclopedia of Religion, volume 1, page 283. , Oxford, New York (1986) ISBN 0-02-909700-2

کتاب‌شناسی

فرشتگان، نوشته دایانا کوپر، ترجمه فریبا مقدم، نشر پیکان

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...