عالم ناسوت

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۰ دیدگاه

مراد از این عالم، همان عالم طبیعت و شهادت و مُلک است یعنی جهان جسمانی و اجسام و ماده و مادیات که در آن حرکت و زمان و مکان نقش دارد. عالم ناسوت مانند پوست است نسبت به عالم ملکوت یعنی قشر عالم ملکوت است.

پرسشی که اینجا مطرح می‌شود این است که مسلم است که عالمی برتر و مافوق عالم طبیعت وجود دارد امّا آیا می‌توان گفت عالمی پائین تر از طبیعت و ناسوت وجود ندارد؟

جوابی که فلاسفه داده اند این است که خیر زیرا اولاً وجود عالمی پائین تر از طبیعت مستلزم این است که مادة طبیعی قادر بر ایجاد یک شیء از عدم محض باشد و به دلائلی ثابت می‌کنند که تأثیر جسم و طبیعت از نوع تحریک است نه از نوع ایجاد ثانیاً عالم طبیعت عالم قوه و فعل و ماده و صورت و حرکت و زمان و مکان است. موجودی ضعیف تر از قوه و ماده و... که در آنها وجود و عدم آمیخته است قابل تصور نیست.

در دیگاه مذهبی و مخصوصاً اسلام به وجوداتی اشاره شده است که برخی متعلق به این عالم بوده و برخی دیگر نه. این وجودات را نباید با هم اشتباه گرفت. به طور مثال جن و روح هر دو از چشم بشر عادی پنهان هستند. اما جن متعلق به ناسوت بوده ولی روح به محض خروج از بدن به جای دیگری منتقل می‌شود که خارج از ناسوت است. هرچند امکان جابجایی در بین عوالم را با شرایط خاصی دارد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...