سومین معبد سلیمان‏

نوشته شده توسط:کیوان فیض مرندی | ۱ دیدگاه

بر اساس تفاسیر تورات موسى بن مایمون (‏1)، یهود معتقد است، خداوند به قوم یهود فرمان داده است که در پى آمدن روز کیپور، روزى که ‏یهودیان در ازاى کفاره گناهان خود روزه مى‏گیرند، معبد سلیمان را در کوه سینا بنا کنند. این فرمان یکى از 613 میتزاویى (2) است که بنى‏اسراییل دائما ًمتعهد به انجام آن است.

معبد سلیمان اولین بار توسط سلیمان نبى (ع) در سال 960 قبل از میلاد مسیح ساخته شد و در سال 587 قبل از میلاد به دست بابلى ها ویران شد.

معبد دوم سلیمان در پى غلبه سپاهیان کوروش هخامنشى بر بابلی ها در سال 539 قبل از میلاد مجدداً بنا شد و سرانجام در سال 70 بعد از میلاد توسط تیتوس، امپراطور رم، با خاک یکسان شد.

بر پایه تفسیر موسى بن مایمون، آفریدگار به قوم یهود دستور داده است که مکانى را به منظور خدمت به او بنا کنند و در آن جا قربانی هاى خویش‏را پیشکش کنند و سه بار در سال مراسم جشن و زیارت در آن مکان بر پا کنند.

معبد شامل اجزاء و اشیاء و جزییات فراوانى مانند شمعدان طلا، میز، قربانگاه و ... است و تمامى این اشیاء از اجزاء ذاتى معبد به حساب مى‏آیند.

مشروح نقشه معبد و اشیاء و لوازم آن در رساله میدوت‏ (3)، در تلمود (4) شرح داده شده است. بر اساس تعالیم موسى بن مایمون، دستور ساخت‏معبد، فرمانى ابدى است که نسل به نسل ملزم به انجام آن هستند و اشیاء و ملحقات آن جزء ثابت معبد هستند و مى‏بایست به آن بازگردانده شوند.

مسیحا و معبد سلیمان‏

یهود معتقد است که مسیحا (5) هنوز ظهور نکرده است و عیسى مسیح (ع)، پیامبرى دروغین بوده و مسیحا در پى احداث سومین معبد سلیمان‏ظهور مى‏کند و احداث معبد سلیمان از مقدمات ظهور اوست.

براساس تعالیم تلمود، مسیحا از خاندان سلطنتى داوود است و امت مشرکین (مسیحیان، مسلمانان و ...) به‏وسیله او نابود مى‏شوند و بنى‏اسراییل ‏به قدرت جهانى مى‏رسد. یهودیان معتقدند، همان گونه که سلیمان نبى(ع) توبه مشرکین را به این دلیل که براى برخوردارى از نعمات سلطنت سلیمان ‏ایمان آورده بودند، نپذیرفت، پس از ظهور مسیحا، نیز توبه غیر یهودیان پذیرفته نمى‏شود.

بنابراین اعتقاد، پس از ظهور مسیحا و تثبیت حکومت جهانى یهود، اورشلیم به طور شگفت‏انگیزى بازسازى مى‏شود و از سطح کنونى به ارتفاع‏ 10 فرسنگ بالا رفته و از هر سو باز خواهد بود. و تا دروازه‏هاى دمشق گسترش خواهد یافت. معبد در جلال و عظمت خود نوسازى مى‏شود و ظروف‏ مقدس و خیمه اجتماع بازگردانده مى‏شود.

از جمله اشیایى که قبلا در معبد سلیمان بوده است، صندوقچه میثاق (‏6) است که یهودیان در پى یافتن آن هستند. نظریه‏هاى مختلفى در رابطه با مکان فعلى صندوقچه وجود دارد.

برخى معتقدند این صندوقچه به همراه دیگر اشیاء معبد که پس از تخریب معبد دوم توسط رومیان به سرقت رفت، به واتیکان منتقل شده است و اکنون به همراه ظروف معبد در اختیار پاپ ژان پل دوم قرار دارد.

دیدگاه دیگر این است که سلیمان نبى (ع) که با کمک وحى الهى از واقعه ویرانى معبد آگاه شده بود، دستور داده است که در زیر ساختمان معبد،تونل هاى مخفى و پیچ در پیچى ایجاد کنند و صندوقچه در محفظه یکى از این تونل ها پنهان است.

دیدگاه سوم این است که یوشع، پادشاه اسراییل، که چهل سال پیش از ویرانى معبد مى‏زیسته، دستور مخفى کردن صندوقچه را داده است.

با وجود این که صندوقچه میثاق از ملزومات معبد سلیمان نیست، ولى یهودیان انتظار روزى را مى‏کشند که این صندوقچه پیدا شود.

 

گوساله سرخ موى

سال هاست که دولت اسراییل در حال آماده‏سازى مقدمات لازم جهت ساخت سومین معبد سلیمان در اورشلیم است و تمام مقدمات ساخت معبد توسط خاخام هاى یهودى مهیا شده است. اما آن گونه که در کتاب «سفر اعداد» (7) قسمت نوزدهم آمده است، قبل از شروع عملیات ساخت معبد، باید مراسم تطهیر انجام شود و براى انجام آن مى‏بایست گوساله ماده سرخ مویى‏ (8) قربانى گردد.

بر اساس تعلیمات یهود، این گوساله مى‏بایست سرخ موى و بدون هیچ عیب و نقصى باشد و هیچ گاه یوغى بر آن بسته نشده باشد و گوساله‏اى‏ نزاده باشد. گوساله در هنگام قربانى حتماً باید 3 ساله باشد.

در روز مراسم، گوساله باید در مکانى خارج از اردوگاه محل اقامت خاخام ها در محوطه معبد، قربانى شود. پس از آن مقدارى از خون او برداشته ‏شده و در جلوى خیمه اجتماع پاشیده مى‏شود.

سپس گوساله به همراه پوست، گوشت، چرم، فضولات و خونش تماماً به همراه چوب سرو و زوفاى مصرى به وسط آتش انداخته شده و آتش راتا خاکستر شدن گوساله روشن نگاه مى‏دارند. محل قربانى و سوزاندن گوساله در کنار کوه زیتون قرار دارد. پس از سوزاندن گوساله، شخصى پاک‏ مى‏بایست خاکسترها را جمع‏آورى کرده و به بالاى کوه زیتون ببرد. پس از آن توده عظیم خاکستر به جاى مانده را با آب مخلوط کرده و آب تطهیر را از آن تهیه مى‏کنند.

از 2000 سال پیش که معبد سلیمان توسط تیتوس امپراتور روم (70 بعد از میلاد) با خاک یکسان شد، تا به امروز محل معبد از دسترس کامل ‏یهودیان به دور بوده و چون غیر یهودیان در آن رفت و آمد داشته‏اند، یهود معتقد است که قبل از شروع عملیات ساخت معبد کل محوطه معبد که بنا بر بعضى روایات کل اورشلیم قدیم را شامل مى‏شود باید با آب تطهیر، تطهیر شود.

به همین دلیل در طى پنجاه سال گذشته یهودیان و صهیونیستها به منظور آماده‏سازى مقدمات بناى معبد سلیمان در پى پرورش گوساله سرخ‏موى هستند. اما هنوز مشکل دیگرى پا برجاست، و آن این است که محل قربانى و سوزاندن گوساله که در نزدیکى کوه زیتون قرار دارد به طور کامل‏تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین است. به همین دلیل دولت اسراییل طى چند ماه اخیر تلاش گسترده‏اى را به منظور تخلیه این منطقه از ساکنان غیر یهودى شروع کرده است.

بر اساس عقاید یهود به دلیل این که در این منطقه غیر یهودیان ساکن بوده‏اند، قبل از اجراى مراسم قربانى مى‏بایست تطهیر شود!

خاخام هاى متعصب عقیده دارند که حتى وجود یک یا دو تار موى سیاه یا سفید بر بدن گوساله مانع از انتخاب آن براى اجراى مراسم مى‏شود. از طرفى عده‏اى دیگر از آنان معتقدند که این گوساله حتما باید در اسراییل به دنیا آمده باشد.

در طى چند دهه اخیر یهودیان در نقاط مختلف جهان، با استفاده از دانش ژنتیک اقدام به اصلاح نژادى گاو براى تولید گوساله سرخ موى کرده‏اند و گزارش هاى متعددى در این رابطه از سوئد، سوئیس، تگزاس، مى.‏سى.‏سى.‏پى و اسراییل منتشر شده است.

اما در طى سال ها تلاش هیچکدام موفق به تولید گوساله‏اى که تمام موهاى آن سرخ باشد نشده‏اند تا اینکه در سال 1997، در مى‏.سى.‏سى.‏پى آمریکا، موفق به تولید این گوساله شدند.

دو سال و اندى پیش، به مؤسسه معبد (9) واقع در اورشلیم که مسئولیت اجراى پروژه ساخت معبد سلیمان را بر عهده دارد، اطلاع داده شد که‏ بالاخره گوساله مورد نظر در اسراییل به دنیا آمده است.

روز جمعه، پنجم آوریل ۲۰۰۲  (۱۰) خاخام مناخیم مک‏اور (11) و خاخام چیم‏ریچمن‏ (12) از طرف مؤسسه معبد، به مزرعه محل پرورش گوساله ‏سفر کرده و پس از انجام معاینات، مشخصات گوساله را تأیید کردند.

اکنون این گوساله با تدابیر ویژه‏اى نگهدارى مى‏شود و چند ماه دیگر به سن 3 سالگى مى‏رسد. بر پایه عقیده یهود، به دنیا آمدن این گوساله سرخ‏موى و در پى آن ساخت دوباره معبد سلیمان، حاکى از نزدیکى عصر مسیحا است. بر اساس این عقیده، مسیحا در پى ساخته شدن معبد ظهور مى‏کند و پایه‏هاى حکومت خود را در اورشلیم قرار مى‏دهد، یهودیان از اقصى نقاط جهان به اسراییل آمده و حکومت جهانى یهود را پدید مى‏آورند.

ریچارد لندز (13)، استاد تاریخ دانشگاه بوستن و مدیر مرکز مطالعات هزاره‏شناسى‏ (14)، در آمریکا، مى‏گوید:

«به دنیا آمدن این گوساله، درست همان چیزى است که مردم انتظار آن را مى‏کشیدند. ما مى‏توانیم جنگ آخرالزمان را به راه بیاندازیم. اگر خاخام هاى‏متعصب ارتدوکس یهودى، مشخصات این گوساله را تأیید کنند، تمام یهودیان اسراییل آن را به فال نیک گرفته و نشانه‏اى از آغاز عصر جدیدمى‏شمارند. به هر حال اگر این گوساله قربانى شود، مسلمین آماده جهاد مى‏شوند، پس بهتر است به جنگ بیاندیشیم.

به طور حتم پیدا شدن این گوساله، ماشه انفجار مسجدالاقصى است. این همان چیزى است که نیروهاى اطلاعاتى اسراییل به آن حساسند. هرچند که موضوع درگیرى با اعراب ذهن آنان را مشغول ساخته است. گروه‌هاى رادیکال صهیونیست مى‏توانند این مأموریت را به انجام رسانند و این امکان وجود دارد که برخى تندروهاى یهودى در ارتش اسراییل ‏به کمک آنان بشتابند.»

بیش از نیم قرن است که پروژه اکتشاف بقایاى معبد سلیمان در طبقه زیرین مسجدالاقصى در حال انجام است و تونل هاى متعدد کنده شده در زیر مسجد، پى را به طور کامل سست کرده، تا در اولین زلزله خفیفى که در اورشلیم رخ مى‏دهد، مسجدالاقصى فرو ریزد. در صورت نابودى مسجدالاقصى تمامى تاریخ اسلام در این منطقه به فراموشى سپرده مى‏شود. سیاست کلى دولت اسراییل نیز بر همین منوال است. در سال 1968، فردى‏ یهودى، مسجدالاقصى را به آتش کشید، اما این ماجرا رابه بهانه دیوانگى وى، مختومه اعلام کردند.

همچنین در 28 ژوئیه سال 1981، به ایستگاه آتش‏نشانى دیوار غربى در قدس دستور داده شد تا 2 واحد ماشین آتش‏نشانى را به دیوار غربى‏ قدس اعزام کنند. یهودا مایر گتز (15)، خاخام دیوار غربى، که دستور اعزام این دو واحد ماشین آتش‏نشانى را داده بود وقتى متوجه شد که آتش‏نشان ها عرب هستند، براى جلوگیرى از افشاى زود هنگام طرح حفارى در زیر پى مسجد صخره به منظور یافتن اشیاء و بقایاى معبد، فوراً دستور بازگشت دو واحد ماشین آتش‏نشانى را صادر مى‏کند.

آنان تصمیم داشتند به منظور تضعیف پى و فرو ریختن مسجد، صدها متر مکعب آب را به درون تونل عظیم ساخته شده، پمپ کنند.

گتز از طرف وزارت امور مذهبى اسراییل (‏16) به طور محرمانه مأموریت یافته بود که در زیر مسجد به حفر تونل بپردازد.

گتز، براى چند هفته توانست، از افشاى این توطئه جلوگیرى کند، اما قسمتى از تونل ناگهان فرو ریخت و هنگامى که خاخام هاى گل‏آلود در حال‏خروج از تونل بودند، مسلمانان از نقشه آنان باخبر شدند و ده ها نفر از مسلمانان در جلوى دهانه تونل تجمع کردند.

این خبر به طور گسترده‏اى در رسانه ‏ها منتشر شد و مناخیم بگین، نخست وزیر وقت اسرائیل، یوسف برگ رئیس پلیس، دستور بسته شدن‏ ورودى تونل را صادر کردند.

در حال حاضر نیز گروه هاى تندروى یهودى، که خود را پاسداران معبد سلیمان مى‏نامند و عقیده دارند مسجدالاقصى بر ویرانه‏هاى معبدسلیمان ساخته شده، بارها براى ویرانى این مسجد اقدام کرده‏اند.

از سوى دیگر جریان مسیحیان صهیونیست که در آمریکا شکل گرفته است، عقیده دارند ویرانى مسجدالاقصى و ساخت معبد سوم سلیمان به‏جاى این مسجد، شرط ظهور حضرت مسیح (ع) است و بدون ساخت معبد سوم سلیمان، مسیح هرگز ظهور نخواهد کرد.

این جریان به ویژه گروه هاى تندرو صهیونیستى وابسته به آن اعتقاد دارند که خرابه‏هاى معبد نخست و دوم معبد سلیمان در زیر مسجدالاقصى‏است و براى ساخت دوباره این معبد راهى جز ویرانى مسجدالاقصى وجود ندارد.

با توجه به همین اعتقاد، پیروان این جریان، مبالغ هنگفتى را در اختیار سازمان هاى افراطى صهیونیستى مانند «عطیرات کوهانیم» که تخریب‏مسجدالاقصى و یهودى کردن قدس از اهداف اعلام شده آنان است، قرار مى‏دهند.

ماه گذشته نیز، رئیس‏جمهور اسراییل، موشه سودا کاتزاو (17)، از نخست‏وزیر واتیکان، کاردینال آنجلو سودانو (18)، خواست با توجه به این که ‏عملیات ساخت معبد به زودى آغاز مى‏شود، فهرست گنجینه‏هاى معبد را که در اختیار واتیکان است، طى دیدار قریب‏الوقوع رئیس‏جمهور اسراییل‏از واتیکان، ارائه کنند. رئیس‏جمهور اسراییل از واتیکان خواسته است که در این مورد حساس با اسراییل همکارى کنند.

اهمیت اصلى این درخواست به شمعدان طلاى خالص معبد مربوط مى‏شود که در حال حاضر به همراه دیگر اشیاء معبد، توسط دومن ها در سال‏ 70 بعد از میلاد غارت شد و اکنون این اشیاء در اختیار واتیکان قرار دارد.

پس از ویرانى معبد دوم سلیمان و سقوط پادشاهى اسراییل، پادشاه روم، تیتوس به میمنت این پیروزى، طاق نصرتى در روم ساخت که تصویر شمعدان طلا و دیگر اشیاء معبد سلیمان بر روى آن حک شده است. بر اساس گزارش منابع اطلاعاتى موساد، این اشیاء هم‏ اکنون در اختیار پاپ است.

در طى سالیان گذشته یهودیان همواره از واتیکان خواسته بودند که این اشیاء را به آنان بازگردانند، اما پاپ تا کنون با آن موافقت نکرده است. ولى اکنون اولین بارى است که دولت اسراییل درخواستى دیپلماتیک مبنى بر بازگرداندن اشیاء معبد را به واتیکان تسلیم کرده است.

همچنین منابع اسراییلى اعلام کرده‏اند که مخالفت پاپ در بازگرداندن این اشیاء تأثیرى بر ساخت معبد ندارد و معبد به زودى در پى تخریب‏مسجدالاقصى ساخته خواهد شد و حکومت جهانى یهود به ‏زودى محقق خواهد شد.

 

----------------------------------------------------------- 

پى‏نوشت ها: 1. موسى بن مایمون Moses BenMaimon مشهور به مایمونیدس Maimonides ( 1135-1204 م.) فیلسوف و تئولوژیست یهودى که دراسپانیا مى‏زیسته است کتاب«راهنماى سرگشتگى» از آثار اوست، که به توضیح و تفسیر اصول دین یهود بر مبناى آراء و عقاید ارسطو مى‏پردازد. از جمله کارهاى قابل توجه وى، بست و توسعه مفهوم 613متزوات یهود، به عنوان تکالیف یهود در عصر حاضر، است. منبع: Official Judaism Glossary

 1. Mitzvot
 2. Middot
 3. Talmud
 4. Messiah
 5. Ark of covenant
 6. Red Heifer
 7. Temple Institute
 8. Friday, April 5 th, 2002
 9. Rabbi Menachem Makover
 10. Rabbi Chaim Richman
 11. Richard Landes
 12. Center for Millennial Studies
 13. Yehuda Meir Getz
 14. Religious Affairs Ministry
 15. Moshe Katzav
 16. Cardinal Angelo Sudano

 -----------------------------------------

منبع: ماهنامه موعود، شماره 46

 • Jonelle

  Jonelle

  • ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ - ۱۷:۳۳:۴۱

  Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your
  site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal.
  I have been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept