تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:10:28
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 510 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 510 بار
 • بازدید کل : 561100 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  شهر تاریخی پترا

  شهر تاریخی «پترا» که جزو جدیدترین عجایب هفتگانه جهان است در اردن قرار دارد. این شهر محل زندگی قوم نبطیان یا انباط در 400 سال قبل از میلاد مسیح در دل کوه بوده است.

  در پترا پایتخت نبطیان، که به عنوان «ام الهه» نیز نام برده‌اند و در دل کوه کنده شده، دو سیستم آبیاری و آبرسانی وجود داشته است. گفته می‌شود قوم ثمود که نام آنها در قرآن آمده اجداد نبطیان بوده‌اند.

  پترا در سال ۱۰۶ تا ۳۲۴میلادی به دست رومیان افتاد و تا پس از زلزله سال ۷۴۹ به‌کلی فراموش شد و تا قرون ۱۷ و ۱۸میلادی کاملا مفقود بود تا اینکه در سال ۱۸۱۲میلادی یک جهانگرد سوئیسی به نام جان لودویک بورکهارت که در مصر زبان عربی را آموخته بود با تغییر نام خود به «حاج ابراهیم» و به بهانه زیارت قبر‌هارون برادر حضرت موسی(ع) که در این منطقه قرار دارد، یکی از صحرانشینا‌ن عرب را ترغیب کرد تا شهر گمشده پترا را به او نشان دهد و توانست این شهر را دوباره کشف کند.به شهادت تاریخ، «پترا» پایتخت حکومتی مقتدر بود که با جسارت هر چه تمامتر اجازه عبور از آن دره سنگی عمیق را به متجاوزین نمی‌داد و به خصوص در برابر قدرت امپراتوری رم باستان ایستادگی می‌کرد.

  از قرن چهارم تا قرن دوم پیش از میلاد به مدت 200 سال پترا پایتخت پادشاهی «نبطی‌ها» بود. در این دوران پترا به اوج شکوفایی و تمدن خود رسید.

  تاریخ‌نویسان درباره نبطی‌ها می‌نویسند که این قوم به احتمال زیاد از عربستان جنوبی برخاسته و به مرور زمان راه به خاورمیانه برده بود. اینان جمعیتی نزدیک به 10‌هزار نفر را تشکیل می‌دادند که به صورت بادیه‌نشینی در صحرای «ارا باح» پراکنده بودند.

  «نبطی‌ها» صحرا را وطن خود می‌نامیدند و با شجاعت بسیار از آزادی و امنیت آن پاسداری می‌کردند. به همین جهت بازرگانان علاقه‌مند بودند کاروان خود را از این صحرای امن عبور دهند و از چشمه موسی که دیگر «عین موسی» نامیده می‌شد آب بنوشند و از آن بازدید کنند.

  رفته‌رفته پترا راه تجاری و بازرگانی بسیار بااهمیتی شد که سوریه را به دریای سرخ و هندوستان را به خلیج فارس و مدیترانه مربوط می‌کرد. این موقعیت به حکمرانان پترا امکان داد تا پایتخت خود را تبدیل به مرکز مهم دادوستد ادویه و عاج هندی، بخور عربی، ابریشم چینی، طلای مصری و فلفل فنیقی کنند.

  به این ترتیب نبطی‌های چادر نشین و صحرا گرد تبدیل به شهرنشینانی شدند که در قصر‌هایی ساخته شده در دل تخته سنگ‌ها و صخره‌های عظیم زندگی می‌کردند و پایتخت آنها، پترا، از زیبا‌ترین و تماشایی‌ترین شهرهای دنیای باستان بود.

  شکوه خیره‌کننده پترا و آوازه ثروت آن سرانجام امپراتوری رم را به طمع تصرف آن انداخت و در سال 106 بعد از میلاد «ترابا نوس» امپراتور رم یکی از سرداران خود را با لشکری عظیم روانه وادی موسی کرد. با پیروزی رومیان پترا جزئی از امپراتوری رم شد و یک دوره دیگر از عظمت را طی کرد. این شهر به تدریج رومی شد و اندک اندک خصوصیات فرهنگ نبطی از آن رخت بربست.

  در قرن سوم میلادی با توسعه دیگر راه‌های تجاری و به وجود آمدن مسیر‌های جدید برای کاروان‌ها که از پترا نمی‌گذشتند، ضربه‌ای مرگبار بر اقتصاد پترا وارد آمد و این شهر به سوی زوال تدریجی رفت.با شروع جنگ‌های صلیبی پترای نیمه ویران به وسیله نیروهای مسیحی اشغال شد. بقایای سه قلعه‌ای که مسیحیان در پترا ساختند هنوز هم مشاهده می‌شود.در اوایل قرن نوزدهم میلادی (سال 1812) یک مسافر سوئیسی به نام «لودویک بورکهارت» در حالی که با نام مستعار «شیخ ابراهیم» عازم مکه بود تا بتواند شهر مقدس مسلمانان را مشا هده کند، نظرش به «شهر سنگی پترا» جلب شد. او در بازگشت از جهانگردی خود نوشت، «در میان صحرایی بی‌حفاظ که هیچ مسافری بدان پای نمی‌گذارد، در اعماق وادی موسی یکی از شگفت‌انگیز‌ترین آثار هنری باستان با خصوصیات باور نکردنی وجود دارد که...»

  این گزارش باعث شد که مسافران دیگری نیز راه «بورکهارت» را طی کنند.

  چنین بود که پترا دوباره متولد شد و به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی خاورمیانه درهای خود را به سوی مردم جهان گشود.

  «ام قیس» شهری است که در محل شهر ویران شده گادارا که از شهرهای ‹‹روم باستان» «هلنی» است، قرار گرفته است. «عجلون» که به خاطر «قلعه الرباض» «اسلامی» اش معروف است. «جراش»، که به خاطر «معماری رومی» باستانی‌اش، از قبیل ستون‌ها و تاق‌هایش معروف است. «امان» که «تماشاخانه رومی اردن» و چند موزه دیگر در آن جای گرفته اند. «ال کرک» که «کاخ ال-کراک» که کاخی مهم ومتعلق به زمان صلاح‌الدین است در آن قرار دارد.

  جاذبه‌های مذهبی

  اردن، سرزمین مقدس و آرامگاه جعفر ابن ابیطالب، زیدبن‌ حارثه، عبد‌ا... پسر رواحه، سعد پسر ابی وقاص، ابو عبیده عامر جراح، شرحبیل پسر حسنه، معاذ پسر جبل، ضرار پسر ازور،مقام پیغمبر ایوب، مقام پیغمبر شعیب، مقام پیغمبر یوشع بن نون، مقام پیغمبر‌ هارون، غار اصحاب کهف و آثار جرش را در خود جای داده است.

  «مدابع»، مرکز گردشگری مذهبی اردن است که اماکن مذهبی مهمی را در خود جای داده است و شما می‌توانید در آن «نقشه مدابع» «رود اردن» را که «یحیی تعمیددهنده» در آن «عیسی مسیح»(ع) را غسل تعمید داد، ببینید.

  جاذبه‌های دریایی

  «دریای میت»، به خاطر شناوری عجیب و غریب و نمک‌های طبیعی آن که در اغلب اوقات به چشم می‌خورد، شهرت یافته است. دریای میت که 402متر زیر «سطح دریا» قرار گرفته، پایین‌ترین نقطه اردن محسوب می‌شود و هر ساله یک متر پایین‌تر می‌رود. دریای میت در نزدیکی «رود اردن» قرار دارد.

  «عقبه» شهری است در ساحل «خلیج‌عقبه» که مراکز خرید و «هتل‌ها»ی فراوانی در آن قرار دارد و دسترسی به ورزش‌های آبی در آن میسر است. «وادی روم» «صحرایی» است مملو از «کوه»‌ها و تپه‌ها که در جنوب اردن قرار دارد. وادی روم به خاطر مناظر زیبا و چشمگیری که دارد و نیز به خاطر گونه‌های مختلف ورزش که در آن انجام می‌شود، از قبیل صخره نوردی، شهرت یافته است.

  امان شهری است کاملا مدرن که «بازارچه»، مراکز خرید، هتل‌ها و یک آمفی تئاتر قدیمی رومی و غیره در آن قرار دارند.

  «ماهیس» که دارای مکان‌های مذهبی مهم و چشم‌اندازهای فوق‌العاده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه جدید - پترا
  تاریخ پترا

  شهرباستانی‌ پترا دیرینه‌ای‌ بسیار قدیمی‌ دارد.در سال‌ 106 بعد از میلاد این‌ شهر وارد مرحله‌ای‌جدید از تاریخ‌ شده‌ است‌ و «کورنلیوس‌ پالما»فرماندار سوریه‌ به‌ شهر پترا پایتخت‌ «ناباتایی‌»یورش‌ برده‌ و آنجا را به‌ سرزمین‌های‌ تحت‌ سلطه‌روم‌ ضمیمه‌ کرد و این‌ سرزمین‌ را ایالت‌ عربی‌ روم‌نامید.

  اکنون‌ این‌ شهر را شهر سنگی‌ گمشده‌ نام‌نهاده‌اند. درواقع‌ سازندگان‌ و ساکنان‌ اولیه‌ این‌شهر مشخص‌ نیستند، اما عده‌ای‌معتقدندموجودات‌ فضایی‌ و فرا زمینی‌ این‌ شهر سنگی‌ وصخره‌ای‌ راساخته‌اند، زیرا در توان‌ بشر اولیه‌ وبدون‌ امکانات‌ نیست‌ که‌ چنین‌شهری‌ را بنا وطراحی‌ کرده‌ باشد، گرچه‌ عده‌ای‌ می‌گویند: درزمان‌های‌قدیم‌ روایت‌ است‌ که‌ «جن‌ها» به‌انسان‌ها در بالا بردن‌ این‌ بنا کمک‌کرده‌اند، اماعده‌ای‌ دیگر می‌گویند: اگر این‌ فرضیه‌ درست‌باشد، پس‌فراعنه‌ هم‌ با کمک‌ اجنه‌ و موجودات‌فضایی‌ اهرام‌ خود را بنا نموده‌اند

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه جدید - پترا
  شهری که با کمک اجنه ساخته شد!

   

  جهانگردانی‌ که‌ به‌ اردن‌ سفر می‌کنند، پس‌ ازدیدار از شهر پترا و آثار باستانی‌ «جرش‌»قلعه‌های‌ عجلوان‌ و ام‌قیس‌، آمفی‌ تئاتر رومانی‌فیلادلفیا، غار اصحاب‌ کهف‌ و دریاچه‌ بحر المیت‌در سواحل‌ زیبای‌ عقبه‌ با اقامت‌ در هتل‌ها ورستوران‌های‌ مجهز در سواحل‌ زیبای‌ عقبه‌ به‌تفریح‌ و استراحت‌ می‌پردازند. شاید باورش‌ مشکل‌ باشد، اما هر ساله‌، هزاران‌توریست‌ از کشور کوچکی‌ مانند اردن‌ دیدارمی‌کنند، کشوری‌ که‌ حدود 50سال‌ پیش‌ با رهایی‌ از تحت‌ الحمایگی‌ انگلیس‌ با نام‌ «پادشاهی‌اردن‌» رسمیت‌ یافت‌. اما به‌ چه‌ دلیل‌ هزاران‌توریست‌ در سال‌ از «اردن‌» دیدن‌ می‌کنند؟

  معروف‌ترین‌اثر باستانی‌ اردن‌ محلی‌ است‌ به‌نام‌ «پترا» که‌ در سال‌ 1812 میلادی‌، یک‌جهانگرد سوئیسی‌ به‌ نام‌ «جان‌ ژان‌ لودریک‌» در226 کیلومتری‌ جنوب‌ شهر «امان‌» مرکز اردن‌،آن‌ را کشف‌ کرد. پس‌ از آن‌، این‌ کشف‌ باعث‌رونق‌ «پترا» شد و در دوره‌ معاصر جهانگردان‌بی‌شماری‌ در هتل‌های‌ مجهزی‌ که‌ از سوی ‌وزارت‌ توریسم‌ احداث‌ شده‌ بود، اقامت‌ کردند;بخش‌ خصوصی‌ نیز با کوشش‌ فراوان‌ به‌ ارائه‌خدمات‌ گردشگری‌ پرداخت‌. در زمان‌های‌گذشته‌ و بیش‌ از دو هزار سال‌ پیش‌، هنگام‌احداث‌ شهر پترا، اجنه‌ به‌ انسان‌های‌ ساکن‌ آن‌منطقه‌ کمک‌ کردند.شهر پترا دره‌ها و گذرگاه‌های‌ به‌ عمق‌2000متر و طول‌ یک‌ کیلومتر به‌ نام‌ «ضمیق‌» یاتنگه‌، دارد. دانشمندان‌ دره‌های‌ عمیق‌ باقی‌مانده‌، را از زمین‌ لرزه‌های‌ دوران‌ پیش‌ از تاریخ‌دانسته‌اند . در دو طرف‌ تنگه‌ «پترا» کتیبه‌های‌باستانی‌ حکاکی‌ شده‌ و صدها ساختمان‌، آرامگاه‌،سالن‌ و تالارهای‌ تدفین‌ مردگان‌، معابد،پرستش‌گاه‌ها و تخته‌ سنگ‌های‌ کنده‌ کاری‌ شده‌از دوران‌های‌ گذشته‌ وجود دارد.هنگام‌ طلوع‌ و غروب‌ آفتاب‌، سنگ‌های‌ قرمزشهر پترا با تغییر رنگ‌ مناظر زیبایی‌ را به‌ وجودمی‌آورند.در ارتفاعات‌ جبل‌ هارون‌، آرامگاه‌ هارون ‌برادر حضرت‌ موسی‌، قرار دارد. آمفی‌ تئاتری‌ باضریحی‌ به‌ سبک‌ رومی‌ و با گنجایش‌ سه‌ هزار نفردر بخش‌ دیگر شهر واقع‌ است‌.جهانگردان‌ برای‌ دیدن‌ این‌ منطقه‌ به‌ اردن‌می‌روند، منطقه‌ای‌ که‌ داری‌ آب‌ و هوای‌ معتدل‌،چشم‌ اندازهای‌ طبیعی‌، آثار تاریخی‌ ازرشمند وسواحل‌ زیبایی‌ عقبه‌، در کنار دریای‌ سرخ‌،بحرالمیت‌، شن‌های‌سرخ‌ و روان‌ صحرا وصخره‌های‌ سر به‌ فلک‌ کشیده‌ می‌باشد.

  شهرباستانی‌ پترا دیرینه‌ای‌ بسیار قدیمی‌ دارد.در سال‌ 106 بعد از میلاد این‌ شهر وارد مرحله‌ای‌جدید از تاریخ‌ شده‌ است‌ و «کورنلیوس‌ پالما»فرماندار سوریه‌ به‌ شهر پترا پایتخت‌ «ناباتایی‌»یورش‌ برده‌ و آنجا را به‌ سرزمین‌های‌ تحت‌ سلطه‌روم‌ ضمیمه‌ کرد و این‌ سرزمین‌ را ایالت‌ عربی‌ روم‌نامید. اکنون‌ این‌ شهر را شهر سنگی‌ گمشده‌ نام‌نهاده‌اند. در واقع‌ سازندگان‌ و ساکنان‌ اولیه‌ این‌شهر مشخص‌ نیستند، اما عده‌ای‌ معتقدند موجودات‌ فضایی‌ و فرا زمینی‌ این‌ شهر سنگی‌ وصخره‌ای‌ را ساخته‌اند، زیرا در توان‌ بشر اولیه‌ وبدون‌ امکانات‌ نیست‌ که‌ چنین‌ شهری‌ را بنا وطراحی‌ کرده‌ باشد، گرچه‌ عده‌ای‌ می‌گویند: درزمان‌های‌ قدیم‌ روایت‌ است‌ که‌ «جن‌ها» به‌انسان‌ها در بالا بردن‌ این‌ بنا کمک‌ کرده‌اند، اماعده‌ای‌ دیگر می‌گویند: اگر این‌ فرضیه‌ درست‌باشد، پس‌ فراعنه‌ هم‌ با کمک‌ اجنه‌ و موجودات‌فضایی‌ اهرام‌ خود را بنا نموده‌اند.

  این‌ شهر تمام‌ سنگی‌، از سنگ‌های‌ شنی‌ وصخره‌های‌ صحرایی‌ تراشیده‌ شده‌ منحصر به‌ فرد تشکیل‌ شده‌ و یکی‌ از جالب‌ترین‌ معماری‌های‌قرن‌ اول‌ میلادی‌ محسوب‌ می‌شود. در آن‌ دوران‌این‌ شهر به‌ خاطر واقع‌ شدن‌ در جاده‌ ابریشم‌ ازاهمیت‌ خاصی‌ برخوردار بوده‌ است‌ و اهمیت‌آن‌ در واقع‌ به‌ خاطر ارتباط کشورهای‌ آسیای‌مانند، چین‌ و هند به‌ کشورهایی‌ چون‌ یونان‌،سوریه‌ و مصر بوده‌ است‌. البته‌ تاریخچه‌ این‌ شهر به‌ قبل‌ از میلاد می‌رسد.طبق‌ اسناد تاریخی‌، «کمبوجیه‌» شاه‌ بابل‌ پسرارشد کورش‌ بزرگ‌ در سال‌ 530 قبل‌ از میلادبعد از اینکه‌ پدرش‌ کشته‌ شد، خود را شاه‌ بزرگ‌کشورها نامید و برای‌ لشکرکشی‌ و حمله‌ به‌ مصرعازم‌ جنگ‌ شد. او در هنگام‌ عبور لشکر از صحرای‌اردن‌ از شهر سنگی‌ عبور کرد و آنجا را مرکز آثارباستانی‌ جهان‌ نامید.خسرو، پادشاه‌ ایران‌، نیز بعد از حمله‌ به‌ خاک‌روم‌ و تصرف‌ انطاکیه‌، شهر سنگی‌ پترا را تصرف‌ کردو به‌ این‌ ترتیب‌ تا مدت‌ زیادی‌ شهر پترا متعلق‌ به‌ایران‌ بود.پترا تاریخ‌ باشکوه‌ تبدیل‌ شدن‌، قوم‌ بیابان‌گرد نبطی‌ها به‌ شهر نشینان‌ بود، که‌ شهر خود را دردرون‌ صخره‌ها ایجاد کرده‌ و یکی‌ از بزرگ‌ترین‌جامعه‌های‌ شهری‌ دوران‌ باستانی‌ را به‌ وجودآوردند.در شن‌ زارهای‌ جنوب‌ اردن‌، شهر اردن‌ یک‌مرکز مهم‌ بازرگانی‌ در نیمه‌ راه‌، میان‌ دریای‌ سرخ‌و بحرالمیت‌ محسوب‌ می‌شود.اکنون‌ باستان‌ شناسان‌ با تحقیق‌ و بررسی‌توانسته‌اند که‌ از این‌ شهر سنگی‌ انواع‌ و اقسام ‌وسایل‌ زندگی‌ و مجسمه‌های‌ مربوط به‌ دوران‌ قبل‌و بعد از میلاد را بیابند. برای‌ مثال‌ یک‌ هیات‌باستان‌شناسی‌ فرانسوی‌ در جریان‌ کاوش‌ها درشهر باستانی‌ مشهور پترا در جنوب‌ کشور اردن‌ یک‌سر متعلق‌ به‌ یک‌ مجسمه‌ «مارکو آئورلیو» امپراتوررم‌ متعلق‌ به‌ قرن‌ دوم‌ میلادی‌ را کشف‌ کرده‌، که‌کاملا سالم‌ مانده‌ است‌. این‌ سر که‌ 50 سانتی‌مترارتفاع‌ و 35 سانتی‌متر پهنا دارد، در منطقه‌ای‌ از پترا که‌ در آن‌ کاخ‌ قرار دارد کشف‌ شده‌ است‌.

   

  شهر باستانی‌ پترا برای‌ بناهای‌ باشکوهش‌ که‌ دردل‌ صخره‌ها تراشیده‌ شده‌اند، شهرت‌ بسیار دارد.به‌ گفته‌ باستان‌ شناسان‌ این‌ سر در جریان‌ یک‌ زلزله‌در قرن‌ چهارم‌ قبل‌ از میلاد از پیکر اصلی‌ مجسمه‌جدا شده‌ است‌.قصرالبنت‌ در شهر پترا از مکان‌هایی‌ است‌ که‌ به‌عقیده‌ محلی‌ها، ساخته‌ دست‌ بشر نیست‌; بلکه‌موجودات‌ فرا زمینی‌ در ساخت‌ این‌ قصر سنگی‌دست‌ داشته‌اند و حتی‌ بسیار معتقدند سالیان‌ سال‌افراد فرا زمینی‌ در این‌ قصر زندگی‌ می‌کردند وبدون‌ جا گذاشتن‌ اثری‌ از خود آنجا را ترک‌ کرده ‌و از زمین‌ رفته‌اند. در آنجا زمانی‌ که‌ با محلی‌ها به‌صحبت‌ می‌نشینی‌، همه‌ شان‌ از «اجنه‌ها» صحبت‌به‌ میان‌ می‌آورند. آنها می‌گویند شب‌ها، این‌ منطقه‌ پر از اجنه‌است‌ و ما صدای‌ آنان‌ را می‌شنویم‌، همین‌ امرباعث‌ شده‌ که‌ توریست‌ها در شب‌ برای‌ دیدن‌ به‌آنجا نمی‌روند. همچنین‌ شایعه‌ وجود اجنه‌ در پترا شهری‌ که‌ به‌ شهر «اجنه‌» نام‌ گذاری‌ شده‌، باعث‌گردیده‌ است‌ که‌ توریست‌ها به‌ صورت‌ دسته‌جمعی‌ به‌ دیدن‌ آن‌ منطقه‌ بروند، حتی‌ محلی‌ها هم‌ برای‌ ورود به‌ منطقه‌ سنگی‌ پترا می‌ترسند، ازاین‌ رو به‌ صورت‌ دسته‌ جمعی‌ از شهر اجنه‌ دیدن‌می‌کنند. باستان‌ شناسانی‌ که‌ به‌ این‌ منطقه‌ برای‌ کاوش‌ وتحقیق‌ رفته‌اند، سر و صداهای‌ عجیب‌ در این‌منطقه‌ را تاییدکرده‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه جدید - پترا
  پترا

   

  پترا به عربی ( البتراء ) شهری تاریخی در کشور پادشاهی اردن. این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن ودر غرب راه اصلی بین شهر عمّان وشهر عقبه واقع شده‌است. شهری است به کمال که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده‌است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده‌است. کلمه (پترا) به زبان یونانی به معنی (صخره) است وچون این شهر باستانی تماماً در سنگ (صخره) کنده شده‌است آنرا پترا نامیده‌اند. همچنین این شهر تاریخی وزیبا را به خاطر گل سرخ گون بودنش بنام ( المدینة الوردیة ) نیز نامیده شده‌است، در سال ۱۹۷۸ میلادی کتابی در این مورد نوشته شده‌است که از تاریخ بنای این شهر باستانی سخن می‌گوید ، مؤلف نام کتاب را (الأسرار المَدینَة الوَردِیَة) نامگذاری نموده‌است. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی (صخره) رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده‌اند. ، درقرن اول قبل از میلاد ودر عهد شاه غسانی حارث سوم درخشید.

  حدود کشور نَبَطی‌ها

  حدود کشور نَبَطی‌ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین و در امتداد صحرای شام در سمت مشرق ادامه می‌یافت. شهر پترا حلقهٔ اتصال بین تمدن سرزمین میان‌رودان (یا بین‌النهرین) و سرزمین شام و شبه‌جزیره عربستان و مصر بوده‌است. این شهر که پایتخت کشور نَبَطی‌ها بود توانسته‌بود کنترل و زمام راه‌های تجارتی مناطق اطراف خود بدست گیرد، کاروانهای تجارتی از جنوب شبه‌جزیره عربستان و غزه و عسقلان و صور و دمشق از راه پترا پایتخت کشور نَبَطی‌ها می‌گذشته‌اند و این شهر از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند. پایان حکومت نَبَطی‌ها

  پایان حکومت نَبَطی‌ها و خرابی پایتخت شهر پترا بدست رومیان در سال ۱۰۵ میلادی بوده‌است، قشون رومیان در سال ۱۰۵ میلادی سرزمین نَبَطی‌ها را محاصره می‌کنند وآب را به روی ساکنان شهر می‌بندند و سرانجام بعد از مدتی آن شهر را اشغال می‌کنند و به حکومت نَبَطی‌ها خاتمه می‌دهند.

  بیرون آمدن پترا از دست رومیان

  در سال ۶۳۶ میلادی عربها توانستند شهر پترا را از نفود رومی‌ها برهانند. ساکنان پترا پس از آن به کشاورزی اشتغال ورزیدند. اما زلزله‌ای که درسالهای ۷۴۶ و ۷۴۸ به این شهر وارد آمد، ساکنان پترا را وادار نمود تا به مناطق اطراف کوچ کنند. آثار این شهر باستانی همچون دُّری در کوه می‌درخشد و یادگاری از دوران نَبَطی‌ها بجا مانده‌است که بسیار تماشایی است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه جدید - پترا