تاریخ : 28 مرداد 1396
زمان : 13:33:39
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 538 بار
 • بازدید دیروز : 709 بار
 • بازدید ماه : 20932 بار
 • بازدید کل : 557996 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  بزرگترین معبد مرمرین

  معبد آرتمیس

   کرزوس آخرین پادشاه لیدیه بود. لیدیه ناحیه ای از آسیای صغیر بود که امروزه بخشی از ترکیه است. کرزوس به خاطر ثروت هنگفتش مشهور بود. او در سال 560 قبل از میلاد مسیح یک پرستشگاه باشکوه در شهر افسوس بنا کرد. شهر افسوس هزاران سال پیش از این تاریخ تاسیس شده بود. بر اساس یک افسانه قدیمی، این شهر را عده ای از زنان جنگجو (مشهور به آمازونی) بنا کرده بودند.

  بزرگترین معبد مرمرین

  کرزوس تصمیم گرفت معبد را به افتخار الهه ماد که نگهبان حیوانات و زنان جوان بود بسازد. یونانی ها این الهه را آرتمیس و رومی ها دیانا می نامند. معبد را از سنگ های آهکی و مرمری ساختند که از معادن تپه های نزدیک آنجا استخراج شده بود. معبدی که اسکندر ساخته بود تا 300 سال پس از میلاد مسیح پا بر جا بود. اما بتدریج شکوه و عظمت شهر افسوس از میان رفت و اهمیت خود را از دست داد

  زمین این پرستشگاه 130 متر طول و 79 متر عرض داشت. ساختمان اصلی معبد به 120 ستون مرمرین تکیه کرده بود. بلندی هر ستون 20 متر بود. این ستون های بزرگ را توسط قرقره ها بالا کشیده و با میخ هایی فلزی در جای خود نصب کرده بودند. بعد از اینکه سقف ساخته شد، هنرمندان، پرستشگاه را با مجسمه هایی زیبا تزیین کردند. مجسمه ای از آرتمیس نیز در وسط معبد قرار گرفته بود. این پرستشگاه یکی از بزرگ ترین معابد تمدن های یونان و روم باستان بود که حتی از معبد پارتنون هم بزرگ تر بود.

  پارتنون معبدی عظیم بود که بین سال های 447 و 432 قبل از میلاد در تپه های آکروپولیس در شهر آتن ساخته شده و به آتنا اهدا شده بود.

   

  هروسترواتوس و الکساندر

  دویست سال بعد یعنی در سال 356 قبل از میلاد معبد در یک آتش سوزی به تلی از خاک تبدیل شد. مردی بنام هروستراتوس برای کسب شهرت معبد را آتش زد و اگر چه جان خود را از دست داد اما کاملاً به هدفش رسید!

  شگفت آور آنکه اسکندر کبیر در همان روز ویرانی معبد از مادر زاده شد. سال ها بعد که اسکندر معبد ویران شده را دید، دستور داد تا معبد را در همان جا دوباره بسازند.

  کرزوس آخرین پادشاه لیدیه بود. لیدیه ناحیه ای از آسیای صغیر بود که امروزه بخشی از ترکیه است. کرزوس به خاطر ثروت هنگفتش مشهور بود. او در سال 560 قبل از میلاد مسیح یک پرستشگاه باشکوه در شهر افسوس بنا کرد. شهر افسوس هزاران سال پیش از این تاریخ تاسیس شده بود

   

  معبد کاملاً ویران شد

  معبدی که اسکندر ساخته بود تا 300 سال پس از میلاد مسیح پا بر جا بود. اما بتدریج شکوه و عظمت شهر افسوس از میان رفت و اهمیت خود را از دست داد. عاقبت برخی اقوام اروپایی (گوتیک ها) معبد را غارت کردند و سیلی ویرانگر معبد را در گل و لای مدفون کرد. تنها چیزی که از معبد باقی مانده است چند قطعه از پی ستون ها و یک ستون بازسازی شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه قدیم - معبد آرتمیس
  معبد آرتمیس در افسوس (ترکیه)

  معبد آرتمیس در افوسوس ( ترکیه) معبد آرتمیس در افوسوس یکی از زیباترین بناهای ایام گذشته بود. این بنا با داشتن100 ستون مرمری زیبا که ارتفاع هرکدام از آنها به 15 متر میرسید یکی از عجایب هفتگانه به حساب می آید. این معبد فضایی را در برمی گرفت که ﺘﻗﺮﻳﺒﺄ چندین برابر وسعت آکروپلیس درآتن بود. میتوان گفت که معبد آرتمیس صعود و سقوطهای بسیاری را در طی قرنها پشت سر گذاشت. این بنا در 600 سال قبل از میلاد ساخته و در 550 سال پس از میلاد در آتش سوخت . بعد از آن مجددﺃ به صورت بسیار زیباتر و عظیمتری بازسازی شد.

  این بنا برای دومین بار دچار حریق شد البته اینبار بطور عمدیتوسط فردی بنام هروستراتوس که برای به یاد ماندن نامش به این کار دست زد, ولی اینمعبد دوباره با اندازه ای بزرگتر و بسیار بهتر از قبل ساخته شد. این معبدبسیارزیبا درونش با مجسمه های بی نظیری تزیین شده بود . این معبد پابرجا بود تازمانیکهبر اثر هجوم بربرها در 262 پس از میلاد برای همیشه از صفحه تاریخ محو شد وهرگزدوباره ساخته نشد . آنچه که از این معبد باقی ماند هم توسط زلزله ها کاﻤﻸاز بینرفت

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه قدیم - معبد آرتمیس
  معبد آرتمیس از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  معبد ارتمیس به دستور کرزوس ساخته شد. کرزوس آخرین پادشاه لیدیه بود. لیدیه ناحیه‌ای از آسیای صغیر بود که امروز بخشی از ترکیه است. کرزوس به خاطر ثروت هنگفتش مشهوربود. او در سال۵۶۰ قبل از میلاد مسیح این پرستشگاه باشکوه را در شهر افسوس بنا کرد. شهر افسوس هزاران سال از این تاریخ تأسیس شده بود. بر اساس یک افسانهٔ قدیمی، این شهر را عده‌ای زنان جنگجو (مشهور به آمازون‌ها) بنا کرده بودند.

  کرزوس تصمیم گرفت معبد را به افتخار الهه ماد که نگهبان حیوانات و زنان جوان بود بسازد. یونانی‌ها این الهه را آرتمیس و رومی‌ها دیانا می‌نامند. معبد را از سنگهای آهکی و مرمری ساختند که از معادن تپه‌های نزدیک آنجا استخراج شده بود. زمین این پرستشگاه ۱۳۰ متر طول و ۷۹ متر عرض داشت. ساختمان اصلی معبد به ۱۲۰ ستون مرمرین تکیه کرده بود. بلندی هر ستون ۲۰ متر بود. این ستون‌های بزرگ را توسط قرقره‌ها بالا کشیده و با میخ‌هایی فلزی در جای خود نصب کرده بودند.بعد از اینکه سقف ساخته شد هنرمندان، پرستشگاه را مجسمه‌هایی زیبا تزئین کردند. مجسمه‌ای از آرتمیس نیز در وسط معبد قرار گرفته بود.

   این پرستشگاه یکی از بزرگ‌ترین معابد تمدن‌های یونان و روم باستان بود که حتی از معبد پارتنون هم بزرگتر بود. پارتنون معبدی عظیم بود که بین سال‌های ۴۴۸ و ۴۳۲ قبل از میلاد در تپه‌های آکروپولیس در شهر آتن ساخته شده بودو به الهه آتنا اهدا شده بود.

   دویست سال بعد یعنی در سال ۳۵۶ قبل از میلاد معبد در یک آتش سوزی به تلی از خاک تبدیل شد. مردی به نام هروستراتوس برای کسب شهرت معبد را آتش زد واگر چه جان خود را از دست داد اما کاملاً به هدفش رسید! شگفت آور آنکه اسکندر کبیر در همان روز ویرانی معبد از مادر زاده شد. سال‌ها بعد که اسکندر معبد ویران شده رادید دستور داد تا معبد را در همان جا دوباره بسازند.

   معبدی که اسکندر ساخته بود تا ۳۰۰ سال پس از میلاد مسیح پا بر جا بود. اما به تدریج شکوه و عظمت شهر افسوس از میان رفت و اهمیت خود را از دست داد. عاقبت برخی اقوام اروپایی(گوتیک‌ها) معبد را غارت کردند و سیلی ویرانگر معبد را در گل و لای مدفون کرد تنها چیزی که از معبد باقی مانده‌است چند قطعه از پی ستون‌ها و یک ستون بازسازی شده‌است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه قدیم - معبد آرتمیس
  معبد آرتمیس

  نقاشی بازسازی شده از معبد Artemis / Diana

  معبد آرتمیس در شهر افه سوس (Ephesus) در حدود 50 کیلومتری شهر ازمیر (Izmir) ترکیه قرار داشته است. این معبد به عنوان زیباترین بنای روی زمینشناخته می شده است و به همین دلیل در میانعجایب هفت گانه جا دارد.

  هرچند که زیربنای باقی مانده از این معبد تاریخ ساخت آنرا قرن هفتم قبل ازمیلاد مشخص میکند، اما راه یافتن معبد آرتمیس در فهرست عجایب هفت گانه بهحدود 550 قبل از میلاد مربوط میشود. این بنا کهبه آن معبد بزرگ مرمرین گفته میشود، توسط کروسوس (Croesus) شاه لیدی بهکرسیفون (Chersiphron) معمار یونانی سفارش داده شد. معبد با مجسمه هایبرنزی که توسط ماهرترین مجسمه سازانآن زمان ساخته شده بودند تزئین شده بود. هنرمندانی نظیر فیدیاس(Pheidias)، پلی کلیتوس (Polycleitus)، کرسیلاس (Kresilas) و فرادمون (Phradmon).

  معبد آرتمیس هم به عنوان یک محل داد و ستد کالا و هم به عنوان آموزشگاهمذهبی مورد استفاده قرار میگرفت. در طی سالها، بازرگانان، جهانگردان،صنعتگران و پادشاهان از این محل مقدس دیدن میکردندو احترام خود را با آوردن هدایای مختلف ابراز می نمودند. تحقیقات اخیرباستان شناسی به یافتن تعدادی از این هدایا که شامل مجسمه های طلا و عاجآرتمیس، گوشواره ها، دستبندها و گردنبندهایی زیبا اثرصنعتگران پارس و هند هستند منجر شده است.

  بقایای معبد آرتمیس

  در شب 21 جولای سال 356 قبل از میلاد، مردی به نام هروستراتوس (Herostratus) برای جاودانه کردن نام خود در تاریخ، معبد را آتش زد ودرواقع به هدف خود دست یافت. عجیب اینکه اسکندر کبیرهم در همین شب متولد شد. بنا به گفته پلوتارک (Plutarch) تاریخ نگار، در آنشب آرتمیس چنان درگیر مراقبت از زاده شدن اسکندر بود که نتوانست از معبدخود محافظت کند.

  اسکندر پس از فتح آسیای صغیر اقدام به ساخت مجدد معبد کرد که تا بعد از مرگوی در سال 323 قبل از میلاد، همچنان در دست ساختمان بود. در قرن اول پس ازمیلاد، هنگامی که سنت پل برای تبلیغمسیحیت به افه سوس سفر کرد، با عده زیادی از پیروان آرتمیس مواجه شد که بههیچ وجه قصد ترک الهه خود را نداشتند. در سال 262 میلادی معبد توسط قبیلهگوت Gothsمجددا ویران شد. اهالی شهرقسم خوردند تا آنرا مجددا بنا کنند. در قرن چهارم میلادی، بیشتر اهالی افهسوس به مسیحیت گرویده بودند و معبد شکوه و جلال خود را از دست داده بود. اهالی افه سوس پس از آخرین تهاجم منجر به ویرانیمعبد در سال 401 میلادی، کم کم شهر را ترک کردند و این شهر متروک در اواخرقرن 19 میلادی کشف و حفاری شد. این اکتشافات زیربنای معبد را نمایان ساخت.

  شرح کوتاهی از بنا

   

  بقایای معبد آرتمیس

  این معبد با زیر بنای چهار گوش خود، برخلاف نمونه های دیگر از مرمر ساختهشده و یک ورودی زیبا و تزئینی به حیاط بزرگ ساختمان داشته است. پلکان مرمریطبقه همکف را به بالکن هایبلند وعظیمی متصل میکردند که کف آن در حدود 80 متر در 130 متر بوده است.127 ستوندر این بنا به کار رفته بوده که ارتفاع آنها 20 متر و با سرستونهای ایونیک وکناره های کنده کاری شده بوده است. ستونها در ردیفهای منظم در کل محوطه به جز منطقه مرکزی-که محل قرار گیریخانه الهه بود- قرار گرفته بودند.

  این معبد تعداد فراوانی از آثار هنری را در خود جا داده بود، از جمله 4مجسمه برنزی باستانی از قبیله آمازون که توسط بهترین هنرمندان دوران ساختهشده بودند. هنگامی که سنت پل به دیدن شهر آمده بود،معبد با ستونهای طلایی و مجسمه های کوچک نقره ای و نقاشی های متعدد تزئینشده بود. هیچ شاهدی مبنی بر وجود مجسمه آرتمیس در مرکز معبد وجود ندارد امادلیلی هم برای وجود نداشتن آن در دستنیست

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : عجایب هفتگانه ، عجایب هفتگانه قدیم - معبد آرتمیس