تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:18:45
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 482 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21740 بار
 • بازدید کل : 558804 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  می خوای بترسی بیا تو؟ دراکولا وجود داره؟

  این مطلب خبر نیست چون قدیمیه اما می‌خواهم در ذکر مثالی از مورد قبل آن را به عنوان نمونه ذکر کنم تا معلوم شود بشر هنوز تلاش می‌کند بعضی چیزها را به دراکولا تشبیه کند یا به آن نسبت دهد.

  آفتاب: هیولای‌ عجیب‌الخلقه‌ و خون‌آشامی‌ در تگزاس‌ پیدا شده‌ که‌ چون‌ دراکولا، در تاریکی‌ شب‌ به‌ راه‌ می‌افتد تا خونی‌ بیاشامد.

  فعالیت‌ این‌ دراکولای‌ قرن‌ جدید، زیست‌شناسان‌ را به‌ حیرت‌ واداشته‌، چرا که‌ تاکنون‌ در هیچ‌ نقطه‌یی‌ از دنیا چنین‌ موجود عجیبی‌ را مشاهده‌ نکرده‌اند و همگی‌ آن‌ را پدیده‌ نوظهور ناشی‌ از تغییرات‌ ژنتیکی‌ شکست‌خورده‌ دانشمندان‌ می‌دانند.

  برای‌ اولین‌ بار، روزنامه‌ ایزوستیا از راز فعالیت‌ دراکولای‌ جدید پرده‌ برداشت‌ و افشای‌ این‌ راز، مردم‌ تگزاس‌ و سپس‌ بقیه‌ ساکنان‌ امریکا را با نگرانی‌ روبرو ساخت‌. ابتدا یکی‌ از مزرعه‌داران‌ تگزاس‌ پی‌ به‌ وجود این‌ موجود خارق‌العاده‌ برد. این‌ کشاورز سحرگاه‌ یک‌ روز وقتی‌ با شنیدن‌ سر و صدای‌ عجیبی‌ از خواب‌ بیدار شد و از منزلش‌ بیرون‌ آمد انبوهی‌ از لاشه‌های‌ مرغ‌ و بوقلمون‌ را مشاهده‌ کرد که‌ بر زمین‌ پراکنده‌ بود. بادقت‌ بر روی‌ لاشه‌ها پی‌ برد که‌ خون‌ همه‌ مرغ‌ها و بوقلمون‌ها کاملا مکیده‌ شده‌ و از اندام‌ مچاله‌شده‌ آنها تفاله‌یی‌ باقی‌ مانده‌ است‌.

  این‌ مزرعه‌دار با استفاده‌ از چراغ‌ قوه‌ به‌ گشتزنی‌ در مزرعه‌ و در میان‌ انبوه‌ درختان‌ پرداخت‌ تا اینکه‌ با موجود عجیب‌الخلقه‌یی‌ روبرو شد که‌ در حال‌ فرار بود.

  این‌ موجود خون‌آشام‌ تا حدی‌ به‌ سگ‌، کانگورو و یک‌ موش‌ عظیم‌الجثه‌ شباهت‌ داشت‌، بدنش‌ بدون‌ مو یا پشم‌ بود و چشمانی‌ فروزان‌ و دریده‌ داشت‌.

  طی‌ چند شب‌، کشاورزان‌ و دامداران‌ دیگری‌ هم‌ با شبیخون‌ این‌ هیولای‌ خون‌آشام‌ روبرو شده‌اند و لاشه‌های‌ بوقلمون‌ و شترمرغ‌ و حتی‌ گوسفندان‌ و گوساله‌هایی‌ را دیده‌اند که‌ خون‌ بدن‌شان‌ کاملا مکیده‌ شده‌ بود.

  در معایناتی‌ که‌ متخصصان‌ از این‌ لاشه‌ها به‌ عمل‌ آورده‌اند،روی‌ گردن‌ هر حیوان‌ سوراخ‌ گردی‌ دیده‌اند. اطراف‌ این‌ حفره‌های‌ ایجاد شده‌ بر گردن‌ حیوانات‌ هیچ‌ اثری‌ از خون‌ دیده‌ نشد و این‌ قدرت‌ مکندگی‌ خون‌، توسط‌ موجود خارق‌العاده‌ را نشان‌ می‌دهد. در کالبدشکافی‌ از لاشه‌ها نیز کارشناسان‌ با حیرت‌ تمام‌ متوجه‌ شدندکه‌ قطره‌یی‌ خون‌ در بدن‌ این‌ قربانیان‌ گرفتار شده‌ در چنگ‌ هیولای‌ شبانه‌ وجود ندارد.

  همراه‌ با وحشت‌ و نگرانی‌هایی‌ که‌ در مناطق‌ مختلف‌ تگزاس‌ بخصوص‌ در نقاط‌ روستایی‌ بین‌ مردم‌ به‌ وجود آمده‌ است‌،شایعات‌ و اظهارنظرهایی‌ درباره‌ ظهور هیولا ابراز می‌شود. برخی‌ از دانشمندان‌ معتقدند که‌ چنین‌ موجودی‌ تاکنون‌ در تاریخ‌ طبیعی‌ و جانوری‌ وجود نداشته‌، بلکه‌ این‌ خون‌آشام‌، در قرن‌ بیستم‌ و یکم‌ خلقت‌ یافته‌ و باید در فهرست‌ انواع‌ جانوران‌ و موجودات‌ زنده‌ نامی‌ برای‌ آن‌ تعیین‌ کرد.

  برخی‌ از جانورشناسان‌ نیز معتقدند این‌ موجود عجیب‌الخلقه‌، نتیجه‌ دستکاری‌های‌ ژنتیکی‌ و تلاش‌ برای‌ همانندسازی‌ موجودات‌ است‌ که‌ آزمایشات‌ ناموفق‌ ژنتیکی‌ دانشمندان‌ زمینی‌ یا غیرزمینی‌، سبب‌ به‌ وجود آمدن‌ آن‌ شده‌ است‌.

  به‌ گفته‌ متخصصان‌ علم‌ ژنتیک‌، در حدود شش‌ سال‌ پیش‌ هم‌ در یکی‌ از مناطق‌ علمی‌ پورتوریکو، جانور عجیب‌الخلقه‌یی‌ مشاهده‌ شد که‌ در آنجا گروهی‌ از دانشمندان‌ به‌ آزمایش‌های‌ بیولوژیکی‌ می‌پرداختند.

  نظر شما چیه دراکولا وجود داره؟

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا
  دراکولا،‌ اسیر تعاریف بشری

  برخی چیزها، شناخته شده یا شناخته نشده، معلوم و یا مجهول به صورت ضرب‌المثل درآمده است. ضرب‌المثل‌هایی که گاه پای خود را فراتر از ضرب‌المثل گذاشته و به حد تشریح آناتومیک رسیده است.

  هنوز وجود دراکولا به اثبات نرسیده، آنقدر به جزئیات آن پرداخته شده است که اگر روزی یک کارگردان یا نویسنده تعبیر متفاوتی از آن ارئه دهد، مسلماً برخورد خوبی را نباید انتظار داشته باشد. عجیب است که اینقدر جزئیات پیچیده از پدیده‌ای در دست است، در حالی هنوز یک مورد از آن هنوز مشاهده نشده است.

  آیا پاراگراف بالا شما را وادار به کمی تعمق نمی‌نماید؟ آیا قبول اینهمه اصول مسلم در مورد دراکولا تعجب‌برانگیز نیست. به راستی این داستان اثبات نشده چگونه تا این حد گسترش یافته است؟

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا
  ادبیات دراکولا

  اخیرا کتابی خواندم به اسم «تاریخ‌نگار»

  معمولا همه ما از دراکولا (عموما از فیلمهای دراکولا) اون تصویر کلیشه‌ای قلعه متروکه کنت دراکولا (اکثرا با بازی کریستوفر لی) رو سراغ داریم که شبها از قبر بلند می‌شه و خون زنده‌ها رو می‌مکه و اونها رو هم تبدیل به خون‌آشام می‌کنه. برام جالب بود که خیلی‌ها نمی‌دونن که شخصیتی به اسم دراکولا واقعا در تاریخ وجود داشته. «ولاد دراکولا» در سه دوره مختلف که یک بارش حدود بیست سال به طول می‌انجامه فرمانده شهر والاچیا در ترنسیلوینا (رومانی فعلی) بود و بخش اعظم عمرش رو در جنگ با عثمانی‌ها و «سلطان محمد دوم» گذروند. به روایت تاریخ «ولاد دراکولا» حاکمی خونخوار بود و جنایت‌ها و شکنجه‌هایش در تاریخ به وفور ثبت شده. او چوبهای قطور و تیز‌شده و گداخته را از مقعد دشمنانش (و حتی خودی‌ها) عبور می‌داد و با مهارت طوری که چوب از قلب نگذره از دهانشون بیرون می‌آورد و آن چند ساعتی که قربانی دست و پا می‌زد، با شوق و ذوق غذایش را جلوی این صحنه می‌خورد. واسه همین در تاریخ تحت نام

  کتاب «تاریخ‌نگار» در چند زمان موازی روایت می‌شه و به تبعیت از کتاب «برام استوکر» ساختار نامه‌نگاری داره. تم محوری کتاب و فرضیه‌اش اینه که «ولاد دراکولا» الان بعد پونصد سال زنده‌اس و اهداف پلید خودش رو دنبال می‌کنه و در مناطق مختلف دنیا پیروانی داره که تبدیل به خون‌آشام شدن. راوی داستان زن میانسالی است که خاطرات نوجوانی‌اش رو نقل می‌کنه که چطور پای پدرش (پاول) و مادرش (هلن) و خودش به این ماجراها باز شد. با اینکه نویسنده کتاب ادعا کرده که «تاریخ‌نگار» رو قبل «راز داوینچی» نوشته ولی روح کتاب ملهم از اثر جنجالی «دن براون» است (هرچند من کتاب براون رو نخوندم و صرفا از شنیده‌هایم درباره‌اش نظر می‌دهم). بخش اعظم کتاب درباره قرن پانزدهم در اروپای بالکان و امپراطوری عثمانی و ماجراهای دراکولای واقعی و مرگش و اتفاقات بعد از مرگش است (که تخیل نویسنده به کرات در تاریخ دست برده) و اینکه دراکولا چطور نامیرا شد و چرا محل دفن‌اش نامعلوم است. قهرمانان کتاب مثل مورخین واقعی در کتابخانه‌های قدیمی در استانبول، رومانی، بلغارستان، انگلستان و غیره دنبال مدارک و نامه‌های قدیمی می‌گردند. به نظر من قدرت اصلی کتاب در بازآفرینی حس و حال پنج قرن پیش و نامه‌های قدیمی است. قسمت معاصر داستان کشش لازم رو نداره و گهگاه کشدار به نظر می‌رسه. ضمن اینکه گنجینه لغات نویسنده محدوده و خیلی از لغات به شکل آزاردهنده‌ای تکرار می‌شوند (هرچند کتاب برای مخاطب عام نوشته شده و شاید این قضیه قابل‌توجیه باشه). از لحاظ معنایی، فلسفه قصه اینه که برای درک زمان حال به گذشته نیاز داریم و در واقع تاریخ و تاثیرش همواره با ماست (همونطور که دراکولا بعد پنج قرن هنوز حضور داره). نویسنده بدش هم نمیاد که تبلور کنونی شخصیت دراکولا رو در شخصیت‌هایی مثل استالین و هیتلر ببینه (در قسمتی از کتاب دراکولا از هیتلر تقدیر می‌کنه). اسم کتاب هرچند برای کسی که کتاب رو نخونده بی‌ربط به نظر می‌رسه ولی با کلیت‌اش همخونی داره (خود شخصیت دراکولا در این پنج قرن به دقت تاریخ رو زیر نظر داشته). در مجموع نمی‌تونم کتاب رو (که خوندنش وقت‌گیره)‌پیشنهاد بدم ولی اگه به چنین موضوعاتی علاقمند هستین شاید براتون جالب باشه. Historian) نوشته «الیزابت کوستووا» (Elizabeth Kostova). دلیل اصلی که این کتاب ۶۴۰ صفحه‌ای رو برای خوندن انتخاب کردم علاقه‌شخصی‌ام به موضوع دراکولا و خون‌آشامان بود و این‌که یک نفر با دید جدیدی به سراغ چنین سوژه‌ای بره برام جالب بود.Vlad the Impaler مشهور شد (impale معنی سپوختن می‌ده). دست و پا قطع کردن و پوست کندن و با نیزه نوزاد و مادر رو به هم چسبوندن و زنده‌زنده سوزاندن هم سایر کارهاش بود که البته مثل سپوختن نوآوری خاصی نداشتند. هرچند «ولاد» آدم کم‌وبیش منفوری بوده ولی بخاطر شجاعت‌هاش در دفاع از کشورش در جنگ با عثمانی‌ها و در نبرد اسلام-مسیحیت پیروان زیادی پیدا کرد و در ضمن هوای کلیسا رو هم داشت و براشون زیاد خرج می‌کرد. بعد از مرگ، «ولاد» کم‌کم تبدیل به اسطوره شد و در همون در و داهات‌های اطراف، مردم برایش افسانه‌سرایی کردن و قصه‌ها دهن به دهن گشت تا قرن‌ها بعد «برام استوکر» باخبر شد و شاهکار بزرگش «دراکولا» رو خلق کرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا
  دراکولا و سینما از دیدگاه نویسنده

  نمی‌توان از دراکولا صحبت کرد و از سینما یادی نکرد. شاید بیش از نود درصد آشنایی انسانها با مسئله دراکولا از طریق سینما باشد.

  سینما، پدیده‌ای است به دقت دست‌اندرکاران آن فهمیده‌اند که برای پویایی دائمی آن باید همواره به طبقه‌بندی ایده‌ها و رشد و توسعه در هر طبقه دقت داشت.

  سبک جدیدی که اخیرا در سینمای دراکولایی ایجاد شده قصد دارد آشنایی و نزدیکی بیشتری بین دراکولاها و انسان‌ها ایجاد کند. مطرح کردن انگشتری خاص که دراکولاها را در مقابل نور خورشید مقاوم می‌کند و باعث اجتماعی شدن آنها می‌شود و همچنین نشان دادن شخصیتهای مختلفی از دراکولاها که مانند انسانها دارای رفتارهای خاص هماهنگ با شخصیت خاص خود بوده و همچنین تاکید بر طول عمر طولانی و یا تلاش برای رشد شخصیت در بین آنها نکات جدیدی است که در برخی از فیلمها بدان پرداخته شده است.

  جالب آن است که طرفداران سبک دراکولایی، از این فیلمها استقبال نسبتا خوبی به عمل آمده است. امید است طرفداران ضمن لذت بردن از این گونه فیلمها به تحلیلهای علمی نیز پرداخته و نظریات مفید خود را تکمیل نمایند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا
  چگونه خون آشام ها را بکشیم

   این بار با یک گجت عتیقه قرن نوزدهمی طرف هستید که در دسته سلاح ها جای می گیرد. چیزی که در تصویر می بینید یک کیت ضد موجودات خون آشام است. و در آن تمام لوازم مورد نیاز برای کشتن یک دراکولای خون آشام فراهم شده است.

  وسایل داخل کیت شامل این موارد است: یک صلیب - یک کتاب مقدس - تپانچه با گلوله های نقره - روغن های مقدس - آب مقدس - آینه - شمع - سیر - چوب - میخ فلزی و البته خنجر.

  این کیت عتیقه که ساخت قرن نوزدهم میلادی است در یک حراجی به قیمت 14850 دلار فروخته شده است.   

  البته من روش استفاده از اینها را بلد نیستم اما امیدوارم کسی که این را خریده است موقع کشتن خون آشام در استفاده از آنها اشتباه نکند!

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا
  دراکولا کیست؟

  کنت دراکولا "ولاد چهارم" فرزند "ولاد دراکول" در قرن پانزدهم میلادی فرمانروای رومانی بود و عشق بسیار زیادی به همسرش داشت و این احساس کاملا متقابل بود. در یکی از جنگهایی که کنت شرکت کرده بود آمار تلفات بسیار زیادی را رومانی متحمل شد و یکی از جاسوسان دشمن که از نزدیکان دربار بود به اشتباه و از روی عمد خبر کشته شدن کنت را به همسر وی رساند و از آنجایی که ایندو عاشق هم بودند قبل از اینکه کنت به قصر برگردد همسر وی خودکشی می کند و هنگامی که کنت به دربار وارد می شود با خبر خودکشی همسرش و جسد نیمه جان وی مواجه می گردد. یک شوک شدید و در نتیجه دیوانه شدن کنت که تا آن زمان بسیار محبوب مردم بود وی را به یک خونخوار و جبار تبدیل می کند و قتل عام مردم و تمام کسانی را که مجرم و متهم بودند به صلیب می کشید.

  در قرن نوزدهم آقای برام استوکر (آبراهام استوکر) در سال 1847 در" کلونتارف"، حاشیه ی ساحلی ی شهر دوبلین ایرلند متولد شد. تا هفت سالگی به دلیل بیماری قادر به راه رفتن نبود و درمان ناگهانی او چیزی شبیه معجزه بود.در کالج ترینیتی ی دوبلین به تحصیل پرداخت و مامور رسیدگی کالج جامعه ی تاریخ بود. این یک روی سکه استوکر بود. در روی دیگر این سکه وی از شاگردان مکاتب مختلف علوم روحی و از اعضای انجمنهای سری بسیار مهمی بود که

   

  از جمله کتبی که وی نگاشته که نام آنها نیز حکایت بر این ادله دارد :

  1- جواهر هفت ستاره : این جواهر انسان است با 7 چاکرای اصلی روی خط مستقیم که هر کدام مرتبط با یکی از ستارگان و در نتیجه مرتبط با یکی از صورفلکی است.

  2- مخفیگاه کرم سفید: اشاره ای بر انرژی کندالینی (که البته در روشنبینی قرمز دیده می شود) و اینکه کجاست و چرایی و چگونگی آن

  3- قلعه شاه: بدنهای لطیف و بذرهای جاودانه بشر و قصری که به طور مجازی در سر می توان ترسیم نمود.(هیپوفیز – هیپوتالاموس و ...)

  4- خانه قاضی: چاکرای مرتبط با قضاوت و شرح ما وقع

  5- فنجان کریستال: اشاره به

  6- دراکولا (بسیار مفصل است اما به طور بسیار خلاصه نماد انسان است (نه آدم!))

   

  کتاب دراکولا هم براساس سوالاتی که تنی چند از شاگردان وی مطرح کرده بودند به رشته تحریر در آمد. از نمادهای مشهود این داستان می توان از شخصیت دراکولا – زنی به نام ماریا که وی عاشقش می شود – 3 دختری که همواره بعنوان دستیاران وی حضور دارند و ... نام برد.

   

  ماجرا این بود که فیلمهای متنوعی از خون آشامان روانه بازار شد. و اما اصل ماجرا :

  به گفته یکی از اساتید بزرگ علوم خفیه و روحی "هرچه در بالاست در پایین هست" و این بدان معناست که جهان ماورایی که بیش از 3 بعد را در بر می گیرد و در حواس پنجگانه نمی گنجد را بالا یا جهان اکبر و جهان 3 بعدی یا جسم فیزیکی را پایین یا جهان اصغر می نامیم.

  حال با توجه به تعریف فوق می توان تعریف خون آشام را بسط داده و ببینیم آنچه در بالاست چیست؟

  همانطور که می دانیم انسان دارای بدنهای لطیف دیگری است که برخی بر حسب اشتباه به آن هاله می گویند (هر دو وجود داشته و باهم متفاوتند) که این بدنها هر کدام وظیفه خاصی را انجاک می دهند. عمل جذب و دفع و تبدیل انرژی لازم برای حیات فیزیکی و غیرفیزیکی بدن نیز از طریق چاکراها و همین بدنها انجام می شود.

  در اینجا باید واژه ای را با عنوان

  ولی بسی جالب توجه است اگر برخی از فیلمهایی که بر اساس برخی حقایق ناگفتنی و بعضا باور نکردنی ساخته می شوند را مورد توجه و التفات قرار داد منجمله : دراکولا (برام استوکر) – ون هلسینگ – کنستانتین و ...

  در قرآن سوره عنکبوت آیه 43 آمده است: و این مثلها را برای مردم میزنیم و[لی] جز دانشوران آنها را درنیابند.

  به هر حال اینها همه قصه و داستان است اما برای دانشوران تا فرا بگیرند واقعیت ناپیدای هستی را و اگر در توان دارند بازگو کنند.

  اما اینجا دو عکس واقعی از قصر و تخت کنت دراکولا از نماهای مختلف واقع در ترانسیلوانیا (شهر کوچکی در رومانی) Golden Dawn (موسس: آلیستر کرولی معروف به 666) یکی از آنهاست. وی بعد از مدت کوتاهی توانست به درجه استادی برسد و شاگردان زیادی را پرورش دهد. وی کتب زیادی را در این راستا نگاشت ولی نکته بسیار مهم و ناپیدا این بود که با توجه به مخالفت دولتمردان آن زمان با ترویج این علوم و همچنین جلوگیری از گسترش حقایق سطوح بالا که اگر دست نا اهل بیافتد باعث سوء تعبیر و سوء استفاده و سوء برداشت و سوء ... می شد و از همه مهمتر، رعایت اصل بنیادین آموزش علوم خفیه و تعالیم روحی (نیز بخوانید دینی) یعنی نمادگرایی و سیمبولیسم (Symbolism) بر آن شد که کلیه کتب خود را که مملو از تعالیم خاص بود در قالب داستان در آورد.Crystal Palace در سر (قلعه شاه) و عملکرد غده صنوبریParasite Cord یا رشته انگلی تعریف کنیم: رشته هایی از جنس انرژی که مابین 2 ماهیت (انسان – حیوان - جامد) برقرار شده و باعث انتقال انرژی آلوده و جذب انرژی سالم از طرف مقابل می شود. حال اگر شخصی به دلایل مختلف، ارادی یا غیر ارادی این رشته ها را ایجاد نموده و باعث مکیده شدن انرژی طرف مقابل گردد به این شخص خون آشام گویند. این خون همان انرژی حیاتی است که در بدنهای لطیف جاری است. هر از گاهی با افرادی برخورد می کنید که حتی اگر مدت ملاقات کوتاه یا حتی غیر مستقیم باشد احساس خستگی مفرط، ناراحتی و سنگینی خواهید کرد. این افراد خون آشام های فراروانی هستند که اکثریت غریب به اتفاق به طور غیر ارادی این عمل را انجام می دهند. البته عوامل بسیاری برای این مسئله وجود دارد من جمله ارواح سرگردان و ... که در این مقال نمی گنجد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا
  دراکولا، مردی فراتر از افسانه

  کتاب دراکولا (VladDracula  ) به قلم برام استوکر (Bram Stoker)  که در سال 1897 منتشر شده است، همچنان قادر است موجی از وحشت در بدن خواننده روان کند. این داستان سیاه عصر گوتیک که با قدرت تخیل درخشان نویسنده آراسته شده است، اثری هنری است که بر زمین گذاشتن آن مشکل است. 

  اما بسیاری از کسانی که کتاب را خوانده اند نمی دانند که دراکولای خون آشام، با الهام از یک شخصیت واقعی و بلند پایه در دربار رومانی، شخصی والا مقام در تاریخ اروپا و بسیار وحشت انگیزتر از همتای افسانه ای خود، شکل گرفته است. هرچند این شخصیت تاریخی، آن دراکولای چندصد ساله با شنل سیاه و دندانهای خون چکان قصه نیست، اما آوازه بدنامی و رسواییهای او از شهرت ادبی دراکولای برام استوکر بسیار بیشتر است.

  شاهزاده ولاد، پسر اژدها

  شاهزاده ولاد (Vlad)، که حتا در زمان خودش هم به نام دراکولا – پسر اژدها - شناخته میشد، در صدر فهرست جنگجویان صلیبی رومانی قرار دارد. این جنگجویان، در سالهای تحول قرون وسطا به عصر رنسانس، به نبرد با عثمانیان مسلمان پرداخته بودند تا از ورود آنها به سرزمینهای خود جلوگیری کنند. جالب اینجاست که این نام که در طی تاریخ مسئول تاریکترین کابوسها و وحشت افرادی بیشمار گشته، نام یک جنگجوی مذهبی است.

  هرچند، دراکولا یک قدیس نبود. او بر قلمرو نظامی خود والاچیا (Walachia)، واقع در جنوب رومانی، با قدرتی برگرفته از خشونت بیش از حد حکومت میکرد. او نه تنها برای ترکان عثمانی، که در بین هم وطنان خود هم به ولاد تیپیش (Tepes) یا ولاد جلاد شهرت داشت.

  ولاد، در دورانی که هر روز یک شاهزاده جدید به دست هم پیمانان خوش ظاهر و ریاکار خود سرنگون میشد، برای پرهیز از فرو افتادن به دام دسیسه های دولت مکار و توطئه گر، شک و بی اعتمادی را در خود تقویت کرد، چرا که این بی اعتمادی، یکی از ملزومات اساسی حفظ موقعیت در بین طبقه اشراف به شمار می رفت. دراکولا برای خود حصاری کشید که هیچ محبت یا اعتمادی نسبت به هیچ کس، از آن عبور نمیکرد.

  او در طی دوران حکومتش، به کشتارهای دسته جمعی دست میزد و در اطراف قصرش جنگلی از صلیبهایی به وجود آورده بود که هر کسی، چه مظنون، چه گناهکار و چه کسانی که در آینده احتمال خیانتشان میرفت، بر روی آنها به چهار میخ کشیده میشدند. گاهی او تنها برای اینکه به مجرمان احتمالی درس عبرتی بدهد، دست به کشتار میزد تا مشکل آفرینان احتمالی از عاقبت خود آگاه شوند.

  قسمتی از یک نقاشی در سال 1491 که بیان کننده خشونت و خونخواری ولاد است. در جزوه ای که بلافاصله پس از مرگ ولاد در سال 1476، در نورمبرگ آلمان منتشر شد، فهرستی از جنایات او آمده است از جمله اینکه او پس از غذا دادن به گدایان در دربار خود، همه آنها را به آتش کشید چون عقیده داشت که آنها بی دلیل غذای مردم را میخورند و نمیتوانند بهای آن را بپردازند.

  اما، ولاد دراکولا بیش از یک حاکم مستبد قرون وسطایی بوده است.دو شرح حال نویس، رادو فلورسکیو (Radu Florescu) و ریموند مک نالی (Raymond McNally) او را "مرد چندین چهره" نامیده اند. او یک سیاستمدار، جنگجو و در زمان مناسب، مردی متشخص، تحصیل کرده و عالم و البته علاوه بر همه اینها یک قتل عام گر نیز بوده است.

  ولاد به چندین زبان - رومانیایی، ترکی، لاتین و آلمانی - صحبت میکرد و در نبرد با قداره و کمان صلیبی مهارت فراوانی داشت. او چابک سواری ماهر بود و در تمام نبردها با شوری غریب در جلوی سپاه خود اسب میراند.

  دراکولا، در سه دوره مجزا بر والاچیا حکمرانی کرده است که یکی از سه امیر نشین مهم مجارستان بوده و بعدها با دوتای دیگر – ترانسیلوانیا (Transylvania) در شمال و مولداویا (Moldavia) در شرق - ادغام شده است و کشور رومانی را به وجود آورده است. از آنجایی که والاچیا، درست در بالای رود دانوب، که عثمانی را از رومانی آزاد جدا میکرده است، قرار داشته، درواقع اولین مرز دفاعی در مقابل ترکهای غیر مسیحی بوده است.

  قهرمان ملی !

  ولاد، علی رغم خشونتها و تنبیه های سختی که اجرا میکرد و به خاطر تنفر فراوانش از هرچه عثمانی بود، امروز توسط بسیاری از اهالی، یک قهرمان ملی تلقی میشود و به دلیل اینکه در جنگ بر علیه دشمنان کشته شد و حتا در مقابل برادرش که به وطن فروشی متهم شده بود ایستاده و نبرد کرده بود، بیشتر یک شهید به شمار میرود. مجسمه های متعددی به افتخار او بنا شده است و محل تولدش در سیگی سوارا Sighisoara و مدفنش در سناگوو Snagov، هردو مکانهایی حفاظت شده و مهم به شمار میروند.

  الیزلبت میلر (Elizabeth Miller) در مجله "روزنامه تاریکی" (Journal of the Dark) مینویسد:

  "با وجود اینکه بسیاری از اهالی غرب از اینکه مردی با سابقه سیاسی و ارتشی تا این حد خشونت بار و سراسر خونریزی توانسته است الگوی قهرمانی در رومانی باشد، در شگفتند ... اما همین دوگانگی شخصیت، بخشی از جاذبه او به شمار میرود."

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا
  از نویسنده وبلاگ

  دراکولا کیست و یا چیست؟

  به راستی کلمه دراکولا یکی از آن مفاهیمی است که تا کنون به شدت در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و کمتر می‌توان منابعی جهت شناخت این مفهوم به دست آورد. با فرض وجود دراکولا این کمبود منابع می‌تواند چندین علت داشته باشد:

  1-دلیل اول می‌تواند آن باشد که این افسانه منشاء حقیقت نداشته باشد و تنها ساخته و پرداخته ذهن چندین فرد باشد که توسط شیوه‌های داستان‌پردازی گسترش یافته است.

  2-دوم دلیلی که می‌توان برشمرد ممکن است سلسله مراتب رازداری شدید دارکولاها و اطرافیان آنها باشد.

  3-غیراجتماعی بودن این گروه و عدم حشر و نشر آنها با انسانهای معمولی می‌تواند دلیل سوم باشد.

  4-نقطه ضعف سیستم ارگانیک دراکولا در مقابل روشنایی می‌تواند آنها را در پس پرده تاریکی پنهان نگاه دارد.

  5-کم بودن تعداد آنها همراه با ظاهر انسان مانندبودن ممکن است از دلایل دیگر باشد.

  در پس این مطالب باید چند سوال نیز مطرح کرد:

  1-چگونه انسان به دراکولا تبدیل می‌شود؟

  2-آیا اصالتا دراکولا انسانی است که طبق یک افسانه تبدیل به افسانه تبدیل به دراکولا شده است؟

  3-آیا طبق برخی افسانه‌ها دراکولا دارای زاد و ولد است؟

  4-چرا طبق داستانها گاهی خون انسان را می‌خورند تا انسان را تبدیل به دراکولا کنند و گاهی تا آخرین قطره خون انسان را می‌خورند تا او را بکشند؟

  5-آیا دراکولا از لحاظ سیستم ارگانیک، خصوصا سیسنم هضم که باید برای هضم خون آماده شده باشد، با انسان عادی فرق دارد؟

  اینها از زمره سوالاتی است که باید پاسخی برای آن پیدا کرد و در ضمن باید سوالات دیگری نیز مطرح شود تا بتوان شناخت بهتری در مورد این مسئله پیدا کرد.

  امید است دوستان در این مورد بنده را از نقطه نظرات خود محروم نسازند.

  با تشکر

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - دراکولا