تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:08:59
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 503 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 503 بار
 • بازدید کل : 561093 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  نگاهی به حضور زامبی ها در متون ادبی و سینمایی/ تولد مردگان زنده

   

  زامبی ها مرده های متحرکی هستند که در طول تاریخ حضورشان در متون ادبی و سینمایی، همواره در حال تغییر و تحول بوده اند ولی در اکثر موارد آنها موجودات بی هویت و بی مغزی هستند که بسیار کند و شلخته حرکت می کنند. این جنازه های متحرک و فاسد در اکثر موارد از بدن انسان تغذیه می کنند و در مواردی هم مستقیماً به سراغ مغز انسان ها می روند.

  اما نخستین حضور زامبی ها یا به نوعی نسل اولیه این موجودات را باید در حماسه گیل گمش جست وجو کرد. جایی که ایشتار ( الهه آشوری) در جریان نبردش اعلام می کند: مردگان را بلند خواهم کرد تا زندگان را تا آخرین نفرات بخورند.

  در 1697 و در رمان هزل گونه «زامبی پروی بزرگ»، می توان نشانه هایی از زامبی را جست وجو کرد و این به نوعی اولین مرجع حضور زامبی ها در متون غربی است. در این اثر به هیچ وجه به شکل و ظواهر زامبی ها اشاره نشده و به خاطر همین هر کس می توانست برداشت آزادی از زامبی ها داشته باشد. دقیقاً صد سال بعد و با انتشار کتابی به قلم «مورو» فصل تازه یی از حضور زامبی ها رقم خورد و تعاریف تازه یی هم به ثبت رسید.

  با خلق فرانکشتاین توسط «مری شلی» در 1818، تصورات کامل تری از زامبی ها به وجود آمد. با اینکه خود فرانکشتاین زامبی نیست اما توانست کمکی باشد برای درک کامل تر ویژگی های فیزیکی و رفتاری زامبی ها. نکته دیگری که رفته رفته رواج پیدا کرد این بود که عامل به وجود آمدن زامبی ها، مسائل و معضلات علمی فرض شوند. از دهه1920 به بعد بود که مفهوم زامبی در امریکا و به طور کلی نزد فرهنگ عامه رسمیت پیدا کرد و به یک نشانه نوشتاری تبدیل شد. اما بی شک حضور زامبی ها به عنوان یک نشانه و حتی نوعی فرهنگ، بیشتر از هر چیزی تحت تاثیر سینما است چراکه سینما همه آن نشانه های نوشتاری قبلی را به نشانه های تصویری تبدیل کرد. در سال 1930 اولین فیلمی که رسماً به مفهوم زامبی اشاره کرد ساخته شد. «زامبی سفید» ( ویکتور هالپرین) ژانر فرعی زامبی ها را رسماً پایه گذاری کرد و در زمینه فیلمبرداری، نور پردازی و کار با افکت های صوتی هم یک پیشرو محسوب می شود. جالب اینکه در سینما این موجود الهام گرفته از فرانکشتاین، یک سال قبل از او به وجود می آید. فرانکشتاین به کارگردانی «جیمز ویل» در سال 1931 ساخته شد. البته یک فرانکشتاین هم در سال 1910 ساخته شد که توسط کمپانی ادیسون تهیه و تولید شده است. این فیلم 16 دقیقه یی نخستین اقتباس سینمایی از فرانکشتاین مری شلی است. در فیلم زامبی سفید، زامبی داستان موجود بی مغز و تفکری ترسیم می شود که تحت تاثیر جادویی سیاه رفتار می کند. البته زامبی های بعدی تاریخ سینما کمتر به جادو جمبل وابسته شده اند.

  تا قبل از آغاز دهه 60 میلادی که نقطه عطفی در ساب ژانر زامبی ها به حساب می آید، دو فیلم مهم دیگر وجود دارد که زامبی را بازسازی کرده اند: «من با یک زامبی قدم زدم» (1943) و «نقشه 9 از فضای خارج»، ضد شاهکار شاهکار ادوود در سال 1959.در سال 1954 و با انتشار متن ادبی من افسانه هستم، دنیای زامبی ها وارد مرحله تازه یی شد. فضای آخرالزمانی، تنهایی انسان مبارز با زامبی های آدم خوار و رفتار های دسته جمعی زامبی ها از ویژگی های مهمی هستند که سینما آنها را از این کتاب الهام گرفته است. «اهریمن ساکن» و «28 روز بعد» از جمله این آثار سینمایی هستند. جرج ای.رومرو مهم ترین نام سینمایی است که در دهه 60 میلادی و با الهام گرفتن از آثاری چون من افسانه هستم و اقتباس های سینمایی اش، توانست سینمای زامبی را کامل و آن را به یک فرهنگ متمایز تبدیل کند. او این دست از آثار سینمایی خود را با فیلم شب مردگان زنده (1968) آغاز کرد. رومرو فیلم به فیلم، مردگان، مرده-زنده یا همین زامبی را به تکاملی رساند که اکنون زامبی ها را با سینمای او می شناسند. مثلاً کتاب خواندن، موسیقی گوش دادن یا اسلحه به دست گرفتن از جمله این مسیر تکاملی به شمار می آیند. جرج رومرو از طرفی دیگر هم پایه گذار نوعی سینمای سیاسی است که نشانه و مفهوم زامبی و نبردشان با آدمیان پایه و اساسش را تشکیل می دهد. به قول رومرو در فیلم های او، بدمن ها همیشه از زندگان هستند.این نوع فیلمسازی کماکان به قوت خودش باقی است و زامبی های فراوانی در جهان متون سینمایی مدام در رفت و آمد هستند و شاید این موضوع را خاطرنشان می کنند که مرگ ترسی ندارد، آن چیزی که ترس دارد بودن در میان مردگان است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - زامبی
  تعریف

  زامبی ها !

  زامبی موجودی است که همه حالات فیزیکی و رفتارهای ما را دارد اما فاقد آگاهی و ذهن است یعنی با اینکه همۀ رفتارهای ما را انجام می دهد هیچ احساس پدیداری، درونی و ذهنی از این رفتارها ندارد. آزمون فکری زامبی ها در دو مبحث مهم فلسفه ذهن کارآیی دارد: فیزیکالیسم و مسئلۀ اذهان دیگر.

  زامبی

  دیوید چالمرز آزمون فرضی زامبی ها را به عنوان اشکالی بر فیزیکالیسم مطرح کرده است: اگر زامبی "تصورپذیر" و "منطقاً ممکن" باشد، ذهن دیگر "ضرورتا" فیزیکی نخواهد بود و ایدۀ اینهمانی ذهن و فیزیک (بدن) ابطال خواهد شد.

  در بحث اذهان دیگر هم اگر زامبی ها را تصورپذیر بدانیم، استدلال تمثیلی از رفتار دیگر انسانها برای اثبات ذهن داشتن آنها ابطال خواهد شد زیرا همواره این امکان وجود دارد که هرچند همۀ انسانهای دیگر همانند من رفتار می کنند زامبی و فاقد هرگونه آگاهی باشند.

  آیا تناقضی در ایدۀ زامبی وجود دارد تا آن را تصورپذیر ندانیم؟

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - زامبی
  زامبی، از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  پرش به: ناوبری, جستجو

   

  گروهی هنرپیشه (در فیلم بازار گوشت ۳) که نقش زامبی‌ها را بازی می‌کنند.

  زامبی یا زومبی (در زبان‌های اروپایی: zombie) به جسدهای متحرکی گفته می‌شود که روح ندارند. زامبی‌ها امروزه در فیلم‌های ترسناک غربی زیاد دیده می‌شوند.[۱]

  داستان زامبی‌ها از وودو یعنی نظام اعتقادی آفریقایی‌تباران دریای کارائیب سرچشمه می‌گیرد.[۲]

  مطابق داستان‌ها، زامبی‌ها با گاز گرفتن و وارد کردن بزاق خود به بدن قربانیانشان آنها را همانند خود به یک زامبی تبدیل می‌کنند. در نتیجه، در فیلم‌ها تعداد زامبی‌ها همچنان رو به افزایش است. همچنین بر پایهٔ داستان‌ها، انسان باید در دهان زامبی‌ها نمک بریزد زیرا آن‌ها بدینوسیله به یاد می‌آورند که مرده‌اند و به گور خود بازمی‌گردند.[۳]

  در فرهنگ‌های فارسی واژه زامبی به «مارخدا» ترجمه شده و اصل آن از سرخ‌پوستان دانسته شده‌است.[۴]

  [ویرایش] در فلسفه

  در فلسفه و بویژه در مباحث خودآگاهی در فلسفه ذهن، یک زامبی به سیستمی گفته می‌شود که همانند انسان عمل می‌کند اما خودآگاهی، فهم روانی، و قصد و نیت ندارد.[۵]

  [ویرایش] منابع

  1. ↑ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Zombie»، ویکی‌پدیای هلندی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ژوئن ۲۰۰۷).
  2. ↑ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Zombie»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ژوئن ۲۰۰۷).
  3. ↑ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Zombie»، ویکی‌پدیای هلندی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ژوئن ۲۰۰۷).
  4. ↑ دیکشنری فارسی بابیلون
  5. ↑Mind, A brief introduction. John R. Searle. انتشارات دانشگاه اکسفورد. ص۶۴

  ‎‎

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - زامبی
  خواستگاه زامبی، شنیده‌های نویسنده وبلاگ

  در پی جست و جوهای فراوان به مطالب فراوانی برخورد کردم که سندیت آنها قابل اتکا نیستند و طیف گسترده‌ای از نظرات را شامل می‌شوند. اما یکی از نظرات در باره پیدایش زامبی نظر مرا به خود جلب کرد. با این همه مجددا متذکر می‌شوم سندیت این مطالب قابل اتکا نیستند.

  اعتقاد این نظر مبنی بر این است که در بعضی از قبائل آفریقایی، گونة خاصی از جادوگران وجود دارند که اجساد مرده را از خاک بیرون آورده و مجددا آْنها را به روشهای نامتعارف و ناشناخته زنده می‌کنند.

  این اجساد هرچند قابلیت تحرک بطور نقص را دارند اما هرگز انسان کامل نبوده و با خصوصیات انسانی به طرز فاحشی متفاوت هستند. ظاهرا این انسانهای دوباره زنده شده که «زامبی» نام دارند همانند داستان دراکولاها و خوناشام‌ها به دو گونه به انسانهای زنده حمله می‌کنند:

  1-شیوه نخست برای تغذیه تا حد کشتار قربانی. در این شیوه کلیه خون بدن قربانی تخلیه و به بافتهای بدن آسیب وارد شده و مورد تغذیه واقع می‌شوند. در نتیجه این گونه حمله‌ها پیکر ناقصی از بدن قربانیان باقی می‌ماند.

  2-شیوه دوم جهت انتقال فاکتورهای خاص زامبی‌ها به بدن قربانی و ایجاد یک زامبی دیگر می‌باشد. در این شیوه فاکتورهای بزاقی زامبی وارد بدن انسان سالم شده و او را همانند زامبی‌های دیگر می‌سازد. این روش گویا بدان جهت کاربرد دارد که از قرار معلوم زامبی‌ها قدرت تناسل و توالد نداشته و نمی‌توانند از خود نسلی به جای گذارند و شیوه افزایش آنها از این طریق می‌باشد. قربانی در این شیوه پس از طی دردهای فراوان در نهایت تبدیل به زامبی شده و خود نیز تبدیل به یک دستگاه کشتار جدید و همچنین تبدیل به یک دستگاه زامبی‌ساز جدید می‌شود.

  در نهایت مجدداً تاکید می‌شود تمامی این مطلب در حد شنیده‌های مختصر بوده و تا این زمان به هیچگونه وجود زامبی تائید نشده. هرچند تا این زمان به هیچ عنوان نیز رد نشده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه فیزیک - زامبی