تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:21:42
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 500 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21758 بار
 • بازدید کل : 558822 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  نگاه اجمالی

  حمله خواب که نباید با صرع اشتباه شود، به یک معنا عکس بی‌خوابی است. کسی که حمله خواب دارد، ناگهان احساس خواب آلودگی غیرقابل کنترل می‌کند. این نوع نیاز به خواب تقریبا 15دقیقه طول می‌کشد. آنگاه شخص از خواب بیدار می‌شود و احساس می‌کند که استراحت کرده است. هر چند که حمله خواب تجدید قوا می‌دهد، ولی دوره بسیار خطرناک و ترسناکی است، زیرا به هنگام رانندگی و کار با اشیای برنده مثل مته و اره نیز پیش می‌آید.

  علایم حمله خواب

  علامت اولیه نارکولپسی ، حمله خواب است. حمله خواب مربوط به نارکولپسی نوعی میل مقاومت ناپذیر برای خوابیدن است که می‌تواند در هر زمانی روی دهد، اما بیشتر تحت شرایط یکنواخت و خسته کننده ظاهر می‌شود. این خواب که علی‌الظاهر کاملا طبیعی است، معمولا دو تا پنج دقیقه طول می‌کشد. فرد معمولا پس از بیدار شدن احساس سرحالی می‌کند.

  علامت دیگر حمله خواب (در واقع شدیدترین آنها) کاتاپلکسی است. در حین حمله کاتاپلکتیک فرد بطور ناگهانی وامی‌رود و چون کیسه آرد بی‌حال نقش بر زمین می‌شود. فرد مبتلا از چند ثانیه تا چند دقیقه بطور هوشیار دراز خواهد کشید. این همان فلج عضلات در زمان نامناسب است. وقتی فلج عضلانی در حین بیداری روی می‌دهد، قربانی حمله کاتاپلکتیک ، گویی که کلیدی را خاموش کرده‌اند، بطور ناگهانی وامی‌رود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  عفریته شب The Night Hag ( بختک )

  این موجود یکی از ترسناک ترین نیروهای شیطانی است ک فرد میتواند تجربه کند . این موجود از دسته ارواح خبیث و خوناشامی روحی است . و در متون و گزارشات ساحران از این موجود به نامهای ساکاکابا س و اینکاباس هم نام برد شده . این موجود تنها توسط قربانیانش احساس میشود . اولین برخورد هنگامی روی میدهد که قربانی این موجود از خواب بیدار شده و این موجود را روی خود دیده ودر این زمان نه توانایی حرکت دارند و نه واکنش ( فریاد ) . البته گاهی هم قربانی این موجود را هنگام نزدیک شدن به خود میبیند و گاهی هم اصلا این موجود دیده نمیشود . ولی در هر شرایطی که اولین بر خورد صورت گیرد مابقی واقعه در تام موارد یکسان گزارش میشود .

  بختک خود را روی سینه قربانی می اندازد و شروع به تخلیه قدرت حیاتی فرد میکند . بانوان ساحری که این مورد رو تجربه کردن اغلب گزارشاتی از رویت موجودی مذکر و البته به شکل سایه و نامشخص ارائه کرده اند (اینکاباس ) . و در موارد کمتری میتوان گفت جادوگران مرد هنگام تجربه این حمله این موجود را شبیه زنی ترسناک و عجوزه دیده اند . و در مواردی واقعا نادر گزارش شده که این موجود به شکل زنی زیبا و دلبر بر قربانی ظاهر شده ( ساکاکاباس یا لیلیت ) که اغلب در نهایت این بانوی زیبا به عفریته تغییر فرم میدهد .

  البته یک همچین تجربه ای در برون فکنی های ناقص ممکن است توسط جادوگران به هنگام برگشت کالبد اثیری و هوش به کالبد فیزیکی قبل ار بیداری کالبد فیزینیققوی دهد که نباید این دو مورد که تقریبا مواردی مشابه از نظر رویه رخدادهای موارد برای فرد است را یکی دانست .

  افرادی ممکنه برای یک بار در زندگی همچین تجربه ای داشته باشند و افرادی ممکنه خیلی با این حملات مواجه باشند و در مواری کاملا نایاب هم گزارشاتی مبنی بر حملات شبانه بصورت مداوم در مدت زمانی مدید بوده است. جن گیران همیشه در مراسم دور کردن این موجود موفق عمل کرده اند و مراسم این جن گیری در اکثر کتب جادویی برای عموم در دسترس است و به راحتی توسط افراد و جادوگران انجام شده و نتیجه مطلوب حاصل میگردد. البته برای محافظت و جلوگیری از رویارویی با چنین موجودی میتوان بر روی فرد یا منزل طلسمات محافظ و یا سپر مدافع ایجاد کرد .

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  بختک - روایت

  من زیاد خواب می بینم. رنگی هم می بینم با حضور کامل همه ی حواس پنج گانه (و گاه بالاتر). پر تعداد هم می‌بینم: هر روز صبح چهار پنج تایی شان یادم هست. رویا اصولن بخش عمده ای از زندگی من است که به اندازه ی بیداری اهمیت دارد.

  از روزی که هزارتوی خواب را نوشته ام، رویاهایم بسیار عمیق تر شده اند. این البته لزومن ربطی به نوشتن من ندارد. دلیل اش می تواند اشعه ی کیهانی باشد یا فعل و انفعالات اخیر در سطح خورشید که این روزها خواب همه مان را بر آشفته. خواب های این روزهایم خیلی کابوس وار هستند. چیزی که اصلن دلیل اش را نمی فهمم. اوضاع زندگی بد جوری بر وفق مراد است و من کابوس هایی می بینم که حتا کوچک ترین نشانه ای در آنها نیست که آگاه ام کند از ناآرامی ای که در جایی از ناخودآگاه ام به سر می برد. به واقع عجیب است. آخرین شان را همین یک ربع پیش دیدم:

  یک بختک اساسی افتاده بود روی ام. چون اخیرن دوستی می گفت بختک ها همان جن ها هستند که می خواهند انرژی آدمیزاد را بخورند و ما باید از خودمان دورشان کنیم تا از روی مان بلند شوند. من به عکس، می خواستم بدانم دقیقن کیست و چه از جان من می خواهد. در نتیجه هِی با او گلاویز شدم و بیشتر فراخواندم اش. در همان شرایط سخت - و البته لذت بخش و عمیق - که نمی توانستم کوچک ترین حرکتی به ماهیچه های ام بدهم به این نتیجه رسیدم که اگر اراده کنم می توانم صورت اش را ببینم. حاصلِ این اراده به دست آوردن سرنخ هایی برای کشف هویت او بود: در یکی از عکس هایی که از دوران کودکی مادرم دارم و اخیرن اسکن کرده ام یکی از بچه هایی که سر کلاس نشسته آدمیزاد نیست و جن است. حالا این که کدام عکس و کدام چهره را نتوانستم کشف کنم؛ طرف بلند شد و رفت.

  حالا با تو هستم بختک جان. بدجوری ما را توی کف گذاشتی. خلاصه اگر در دنیای جن ها به اینترنت دسترسی داری، فردا بیا. گو اینکه خیلی بدقلق و ترسناکی، می خواهم ببینم کی هستی. موهایت قرمز بودند. این را مطمئن ام.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  فلج خواب – بختک فلج خواب

  sleepparalysis

   فلج خواب - بختک فلج خواب

  به حالت ناتوانی در انجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شـود. فلج خواب یـک تـجربـه ی دلــهره آور و هراس انگیز می بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدار شـدن از خـواب و یـا در مـوارد نـادر در لحظه ی به خـواب رفتن رخ میدهد. فلج خواب از چند ثانیه تا چـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. 25 تا 30 درصد جـمعیت کشـور حـداقل یکبار در طول زندگی خود اخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند. فلج خواب میتواند در هر سنی روی دهد. فلج خواب - بختک فلج خواب(sleepparalysis) به حالت ناتوانی در انجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شـود. فلج خواب یـک تـجربـه ی دلــهره آور و هراس انگیز می بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدار شـدن از خـواب و یـا در مـوارد نـادر در لحظه ی به خـواب رفتن رخ میدهد. فلج خواب از چند ثانیه تا چـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. 25 تا 30 درصد جـمعیت کشـور حـداقل یکبار در طول زندگی خود اخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند. فلج خواب میتواند در هر سنی روی دهد.

  علایم فلج خواب: 1- ناتوانی در حرکت دادن تنه، دستها و پاها و صحبت کردن (فرد از فرط ترس میخواهد فریاد بکشد و برای بیدار شدن تقلا میکند، اما گویی تلاش وی بی نتیجه است). 2- فلج تمام و یا بخشی از عضلات اسکلتی ی بدن. 3- احساس خفگی و نزدیک بودن زمان مرگ (گویی موجودی روی قفسه سینه ی شما قرار گرفته است). 4- وحشتزدگی و اضطراب. 5- توهمات خواب(hypnagogic hallucinations): به توهمات شنیداری، دیداری و لمسی ی رویا مانند اطلاق میشود. احساس حضور یک انسان دیگر در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن سایه ی افراد، دیدن منبع نورانی، شنیدن صدای افراد، شنیدن صدای قدمهایی که نزدیک میشوند، دیدن شبح، تجربه خروج از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنیدن صدای بازو بسته شدن درها. تصورات غلط نسبت به فلج خواب و یا بختک: آزار و اذیت توسط جن، شیطان، دیو و یا موجودات فرازمینی، و یا اشتباه گرفتن آن با تجربه خروج از بدن. علت ایجاد فلج خواب: عوامل ژنتیکی، اضطراب و استرس، اختلال هراس و اختلال در نظم خواب را در پیدایش فلج خواب دخیل میدانند. مکانیسم ایجاد فلج خواب: در طی خواب در مرحله ی حرکات سریع چشم(REM)، یعنی مرحله ای که رویا بینی در آن روی میدهد، مغز انتقال سیگنالهای عصبی بسوی عضلات اسکلتی (به استثنای عضله دیافراگم و عضلات چشم) را مسدود و متوقف میسازد، تا شما رویاهای خود را برون ریزی نکنید (یعنی مثلا وقتی خواب میبیند در حال دویدن هستید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید). هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست میگیرد. اما گاهی اوقات قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را بدست گیرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، شما هشیاری خود را باز می یابید. که نتیجه ی آن احساس هراس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود. نقطه ی مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام رویا دیدن دستها و پاهای خود را تکان میدهند و یا در موارد شدید تر دچار خوابگردی میشوند. چه چیزهایی احتمال تکرار فلج خواب را افزایش میدهند: 1-کسانی که بطور طاق باز و رو به پشت میخوابند بیشتر به فلج خواب دچار میشوند. 2-برنامه ی خواب نامنظم و محرومیت از خواب. 3-افزایش استرس و اضطراب. 4-تغییرات ناگهانی در سبک و یا محیط زندگی. 5-مصرف قرصهای خواب آور و آنتی هیستامینها. چگونه هنگام تجربه فلج بدن خود را از این وضعیت هراس آور خلاصی بخشیم: 1-سعی کنید انگشتان دست و یا پای خود را تکان دهید. 2-چشمان خود را به شدت تکان دهید، به دنبای آن پلکها و سر خود را. 3-سعی کنید وضعیت خروج از بدن را در خودتان القا کنید. درمان فلج خواب: فلج خواب یک اختلال خواب بی خطر است. تنها با رعایت اصول بهداشت خواب، خودداری از طاق باز خوابیدن و کاهش استرسها و هراسها میتوان تکرار آن را به حداقل رساند. افرادی که هفته ای یکبار به فلج خواب دچار میشوند لازم است تحت درمان دارویی (مصرف ضد افسردگی ها) قرار گیرند

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  بختک‌ چیست

  بَخْتَک‌، موجودی‌ وهمى‌ و شبرو که‌ صورت‌ جسمانى‌ ندارد و همچون‌ سایه‌ یا شبح‌ شبها به‌ بستر آدمیزادگان‌ مى‌آید و خود را روی‌ خفتگان‌ مى‌افکند. خفتگان‌ در زیر گرانى‌ بختک‌ احساس‌ سنگینى‌ مى‌کنند و حالت‌ خفگى‌ به‌ آنان‌ دست‌ مى‌دهد. بختک‌ را مترادف‌ کابوس‌ ( برهان‌...، نیز داعى‌ الاسلام‌، ذیل‌ بخت‌؛ فیضى‌، ذیل‌ برخفج‌) و کابوس‌ را مظهر و نشانة بختک‌ گرفته‌اند.

  ویژگیها: بختک‌ را دیوسِتَنْبه‌، یعنى‌ عفریته‌ (میدانى‌، 64)، یا مادینه‌ دیوی‌ (کوئن‌، به‌ شکلى‌ مهیب‌، و هنگامه‌ آفتى‌ ( غیاث‌...، ذیل‌ کابوس‌) ترسناک‌ و زیانبار تصور کرده‌اند که‌ پیکری‌ سیاه‌ و از قیر (میهن‌ دوست‌، 50) دارد. او را به‌سان‌ سیاهى‌ ( برهان‌، همانجا)، یا سایه‌ (اسدیان‌، 166)، و همچون‌ خرسى‌ ناپیدا (همایونى‌، 242) و بغچه‌ای‌ سیاه‌ و سنگین‌ ( ایرانیکا ) وصف‌ کرده‌اند و او را سایه‌، سیاهى‌ و بینى‌ گِلى‌ هم‌ مى‌نامند.

  به‌ پندار عامه‌ بختک‌ صاحب‌ گنج‌ یا 7 گنج‌ است‌ که‌ آنها را در زمین‌ یا زیر رنگین‌ کمان‌ پنهان‌ کرده‌ است‌ (شهری‌، 4/537؛ میهن‌ دوست‌، همانجا؛ آیلرس‌، .(39 در فرهنگ‌ عامة برخى‌ از مناطق‌ ایران‌، بختک‌ گلوبندی‌ دارد که‌ آن‌ را بر درختى‌، یا میخى‌، یا ناودانى‌ مى‌آویزد و از چشم‌ خفتگان‌ پنهان‌ مى‌کند (همو، .(45

  خاستگاه‌: بختک‌ را کنیز اسکندر و همسفر او به‌ ظلمات‌ در جست‌ و جوی‌ چشمة جاودانگى‌، یا آب‌ زندگانى‌ پنداشته‌اند. بنابر افسانه‌ای‌، اسکندر پس‌ از دست‌ یافتن‌ به‌ آب‌ حیات‌، مشکى‌ از آن‌ پر کرد و بر شاخة درختى‌ آویخت‌. کلاغى‌ مشک‌ را سوراخ‌ کرد. بختک‌ مُشتى‌ از آب‌ حیات‌ نوشید و بقیة آب‌ مشک‌ بر زمین‌ ریخت‌. اسکندر بینى‌ بختک‌ را به‌ سبب‌ خوردن‌ آب‌ حیات‌ برید. بختک‌ هم‌ از خاک‌ آغشته‌ با آب‌ زندگانى‌ یک‌ بینى‌ گلى‌ برای‌ خود ساخت‌ (هدایت‌، 175؛ نیز نک: آیلرس‌، 43 ؛ ماسه‌، .(II/366 از آن‌ پس‌، بختک‌ عمر جاودانه‌ یافت‌ و در میان‌ مردم‌ به‌ بینى‌ گلى‌ معروف‌ شد و این‌ باور به‌ وجود آمد که‌ بختک‌ از گرفتن‌ و کنده‌ شدن‌ بینیش‌ بیم‌ دارد (هدایت‌، همانجا).

  در تاریخ‌ طبری‌، شاهنامة فردوسى‌ و اسکندرنامة نظامى‌ که‌ داستان‌ سفر اسکندر به‌ ظلمات‌ در آنها نقل‌ شده‌، سخنى‌ از کنیز او بختک‌ و همراهیش‌ با اسکندر و نوشیدن‌ آب‌ حیات‌ نرفته‌ است‌ (بلوکباشى‌، 1052).

  بختک‌ در گویشها: از دیرباز، مردم‌ ایران‌ این‌ مادینه‌ دیو را مى‌شناخته‌اند و او را به‌ نامهای‌ گوناگون‌ مى‌خوانده‌اند. در لغت‌نامه‌های‌ فارسى‌ قدیم‌ به‌ شماری‌ از نامهای‌ گویشى‌ بختک‌ اشاره‌ شده‌ است‌ که‌ این‌ صورتها از آن‌ شمارند: بخت‌، بَرخَفْج‌، خَفج‌، خُفْتَک‌، بَرفَنجَک‌، دَرْفَنْجَک‌ اِسْتَنبه‌ یا دیوسِتَنْبه‌، کَرَنجو، بوشاسْب‌ و سُکاچه‌ (نک: لغت‌ فرس‌، برهان‌، غیاث‌، داعى‌الاسلام‌، نیز لغت‌نامه‌...، ذیل‌ همین‌ کلمات‌).

  واژة بوشاسب‌ که‌ در اوستا به‌ صورت‌ بوشیانْسْتا آمده‌، در اوستا ی‌نوین‌ نام‌ دیو مادینه‌ای‌ است‌ که‌ برای‌ آدمیزادگان‌ خواب‌ سنگین‌ و خواب‌آلودگى‌ و تنبلى‌ مى‌آورد. بنابر روایتى‌، بوشاسب‌ در پگاه‌ برخفتگان‌ فرود مى‌آید و آنان‌ را به‌ خواب‌ آغاز روز و تنبلى‌ وامى‌دارد و حالتى‌ از رخوت‌ و سستى‌ شبیه‌ مرگ‌ برای‌ آنان‌ مى‌آورد (نک: نیبرگ‌، 67، 108؛ پورداود، 2/204؛ بهزادی‌، 284). با توجه‌ به‌ ویژگیها و عملکرد بوشاسب‌، این‌ دیو را خلاف‌نظر برخى‌ (مثلاً معین‌، ذیل‌ کابوس‌) نمى‌توان‌ همان‌ بختک‌ و پدید آورندة کابوس‌ دانست‌.

  چون‌ شب‌ و تاریکى‌ جولانگاه‌ بختک‌ است‌، در برخى‌ از گویشهای‌ ایرانى‌ او را به‌ شب‌ و سیاهى‌ یا شبح‌ نسبت‌ داده‌اند؛ مثلاً او را لرهای‌ خرم‌آباد شُوی‌ (ایزدپناه‌، 92)، مردم‌ لرستان‌ شُى‌ و مردم‌ ایلام‌ شَوه‌ (اسدیان‌، 166، حاشیه‌)، کُردها و خمینیها شَوَه‌ (مردوخ‌، 2/164؛ ایرانیکا )، اراکیها شِوْلى‌، و افغانها سیاهى‌ (همانجا؛ افغانى‌ نویس‌، 362) مى‌نامند. چون‌ بختک‌ در خواب‌ به‌ سراغ‌ خفتگان‌ مى‌آید، در برخى‌ از گویشها او را به‌ خفت‌ و خواب‌ نسبت‌ داده‌اند، مثلاً یزدیها او را خُفْتُک‌، مردم‌ راور کرمان‌ خُفْتو (افشار، 86؛ کرباسى‌، 1/149)، و مردم‌ سروستان‌ فارس‌ نیز خُفْتوک‌ (همایونى‌، 329)، و تفرشیها خُسِنَک‌، گالشیها و رشتیها فوخوس‌ و لنگرودیها فوقوس‌ (پاینده‌، 117) مى‌خوانند.

  بیرجندیها غول‌ و بختک‌ را غیل‌ و قوُل‌ (صبوحى‌، 1/102)، و شوشتریها و رامهرمزیها کابوس‌ را تَپ‌ْ تَپو (نیرومند، 83؛ ایرانیکا ) مى‌نامند.روستاییان‌ جنوب‌ خراسان‌ بختک‌ را على‌ خونگى‌ (میهن‌ دوست‌، 50)، زابلیها نصرتک‌ (روحانى‌، 51)، و برخى‌ مردم‌ آن‌ را عبدالجنه‌ ( برهان‌، ذیل‌ سُکاچه‌؛ غیاث‌، ذیل‌ عبدالجنه‌)، و اصفهانیها بینى‌ گِلى‌ (کلباسى‌، 128) مى‌نامند.

  همسانها: از دوران‌ کهن‌، مردم‌ جهان‌ به‌ دیوانى‌ کم‌ و بیش‌ شبیه‌ بختک‌ باور داشته‌اند. یکى‌ از این‌ دیوها در فرهنگ‌ دیوشناسى‌ بابِلى‌ اَلو بود. بابلیها الو را روح‌ یا شبحى‌ شریر و نفرت‌انگیز مى‌پنداشتند که‌ همچون‌ بختک‌ یا کابوس‌ عمل‌ مى‌کرد. الو با پرواز بر فراز بستر خفتگان‌، به‌ ویژه‌ کودکان‌، نیروی‌ زندگى‌ و حرکت‌ را از آنان‌ مى‌ستاند و برای‌ آنان‌ آشفتگى‌، خفگى‌ و مرگ‌ مى‌آورد (مکنزی‌، 69 -68 ؛ نیز نک: ه د، آل‌).

  بابلیان‌ به‌ مادینه‌ دیو دیگری‌ به‌ نام‌ لیلیتو باور داشتند و آن‌ را همسان‌ بختک‌ فریبنده‌ و کشندة مردان‌ در خواب‌ تصور مى‌کردند. بنابر نظر اومانسکى‌، دیو بابلى‌ لَمَشْتو که‌ عجوزه‌ای‌ مهیب‌ و رباینده‌ و کشندة نوزادان‌ و مادرانشان‌ تصور مى‌شد (قس‌: ام‌ صبیان‌ و آل‌ در جامعه‌های‌ اسلامى‌ و ایران‌ و لیلیت‌ در جامعة یهود)، در پندار عامة مردم‌ بابل‌ با لیلیتو درآمیخت‌ و دیو و شبحى‌ واحد در فرهنگ‌ دیوشناسى‌ عامه‌ پدید آورد VIII/554) ؛ ER, نیز نک: ه د، ام‌ صبیان‌).

  با گذشت‌ زمان‌، میان‌ این‌ دیوان‌ و اشباح‌ زیانبار و نقش‌ و عملکرد آنها درآمیختگیهایى‌ پدید آمده‌ است‌. در فرهنگ‌ دیوشناسى‌ ایران‌ نیز آل‌ (عفریتة دشمن‌ زنان‌ تازه‌زا)، ام‌صبیان‌ (مادینه‌ دیو ربایندة نوزادان‌ و کودکان‌) و بختک‌ گاهى‌ با یکدیگر مى‌آمیزند و ویژگى‌ و نقش‌ و رفتاری‌ مشابه‌ و یکسان‌ مى‌یابند. مثلاً در فرهنگ‌ عامة مردم‌ برخى‌ از شهرها و آبادیهای‌ پیرامون‌ اصفهان‌ مانند نجف‌آباد و کَرْسِگان‌ ایسیچى‌ که‌ مادینه‌ دیوی‌ است‌ با ویژگیها و عملکرد بختک‌، گاهى‌ با آل‌ و گاهى‌ نیز با بختک‌ همسان‌ گرفته‌ مى‌شود (نک: آیلرس‌، .(44-45

  هر یک‌ از این‌ اشباح‌، یا مادینه‌ دیوان‌ زیانبار را که‌ تصویری‌ از زن‌ در ذهن‌ مجسم‌ مى‌سازند و مجازاً معنای‌ مادر مى‌دهند، نمونه‌ای‌ از مادر مثالى‌ و مظهری‌ از شر و پلیدی‌ در روی‌ زمین‌ دانسته‌اند (نک: VIII/555 ؛ ER, یونگ‌، 25-26). بنابراین‌، مى‌توان‌ بختک‌ را مانند ام‌صبیان‌ و آل‌، از اشباح‌ موسوم‌ به‌ ام‌ اللیل‌ (مادر شب‌) گرفت‌ و آن‌ را مظهر و نمونة مادر مثالى‌ به‌ شمار آورد.

  بختک‌ زُدایى‌: مردم‌ برای‌ رماندن‌ بختک‌ از خانه‌ و دور نگهداشتن‌ گزند این‌ دیو زیانبار از تن‌ و جان‌ خود، از بعضى‌ رماننده‌های‌ دافع‌ جن‌ و دیو و شیطان‌ استفاده‌ مى‌کنند. قرار دادن‌ قرآن‌ در خانه‌، خواندن‌ آیه‌های‌ 110 و 111 از سورة اسراء (17) به‌ هنگام‌ رفتن‌ به‌ بستر خواب‌ (آشتیانى‌، 205-207)، خواندن‌ 3 بار سوره‌های‌ فلق‌ و ناس‌ در شب‌ و 100 یا 50 بار سورة اخلاص‌ (کلینى‌، 4/429-430)، گفتن‌ بسم‌الله‌، ذکر نام‌ مریم‌ مقدس‌(ع‌)، یا آویختن‌ و همراه‌ کردن‌ نام‌ او و ذکر، یا همراه‌ کردن‌ بعضى‌ از دعاها و اوراد و تعویذات‌ و طلسمات‌ مخصوص‌ دفع‌ جنها و شیاطین‌، از جمله‌ رماننده‌هایى‌ هستند که‌ آدمیزادگان‌، و به‌ ویژه‌ خفتگان‌ را از هر نوع‌ دیوانگى‌ و جن‌زدگى‌ و پیشامدهای‌ ناگوار دور نگه‌مى‌دارند.

  کاربرد آهن‌ و اشیاء فلزی‌، سوزاندن‌ و دود کردن‌ گیاهان‌ و دانه‌های‌ مقدس‌ و بودار گندزدا مانند اسفند و کُندر و جز آن‌، همراه‌ داشتن‌ ریشه‌ و دانه‌های‌ گیاه‌ عودالصلیب‌ یا فاوانیا نیز از زمرة رماننده‌هایى‌ هستند که‌ برای‌ پاک‌ ساختن‌ فضای‌ خانه‌ از هوام‌ و اشباح‌ و دور کردن‌ بختک‌ یا کابوس‌ به‌ کار مى‌رفته‌اند (برای‌ تفصیل‌، نک: ابوالقاسم‌ کاشانى‌، 241؛ انطاکى‌، 1/246؛ وجدی‌، 6/777؛ حکیم‌ مؤمن‌، 629 -630؛ غسانى‌، 354؛ نیز نک: ه د، آل‌، نیز ام‌ صبیان‌).

  به‌ پندار عامة مردم‌، اگر کسى‌ در خواب‌ بختک‌ را به‌ گرفتن‌ و کندن‌ بینیش‌ تهدید کند، یا اگر بتواند بینى‌ او را بگیرد، بختک‌ نه‌تنها او را رها مى‌کند، بلکه‌ جای‌ گنج‌ پنهانى‌ خود را هم‌ به‌ او نشان‌ مى‌دهد (هدایت‌، 175؛ کرباسى‌، 1/149؛ میهن‌ دوست‌، 50؛ شهری‌، 4/537؛ نک: آیلرس‌، 46 .(39,

  بختک‌ و طب‌ قدیم‌: در طب‌ قدیم‌ و سنتى‌، بختک‌ یا کابوس‌ را نوعى‌ بیماری‌ مى‌دانستند که‌ سبب‌ آشفتگى‌ ذهن‌ و روان‌ و اختلال‌ اندامهای‌ تن‌ مى‌شد. ابن‌ ربن‌ این‌ بیماری‌ را نوعى‌ تاریکى‌ وصف‌ مى‌کند که‌ مغز آدمى‌ را مى‌گیرد و روان‌ او را به‌ وحشت‌ مى‌اندازد (ص‌ 94).

  کابوس‌ یا بختک‌ زدگى‌ را مقدمة بیماری‌ صرع‌، سکته‌ و مانیا (شیدایى‌) تصور مى‌کردند و باور داشتند که‌ دوام‌ کابوس‌ در بیمار، به‌ این‌ بیماریها منتهى‌ خواهد شد (ابن‌ سینا، 2/904- 905؛ اخوینى‌، 248).

  نشانه‌ و علت‌ بیماری‌: احساس‌ سنگینى‌ در اندامهای‌ بدن‌، تنگى‌ نفس‌، حالت‌ خفگى‌ و اختناق‌، بند آمدن‌ زبان‌ به‌ هنگام‌ خواب‌، ناتوانى‌ و سستى‌ اندامها در راه‌ رفتن‌ و سخن‌ گفتن‌ پس‌ از بیداری‌ را، از علامات‌ بختک‌ زدگى‌ یا بیماری‌ کابوس‌ شمرده‌اند (ابن‌ سینا، همانجا؛ نیز نک: کریزل‌، 411).

  اطبا علت‌ کابوس‌ زدگى‌ را برآمدن‌ بخار سیاه‌ غلیظ خون‌ یا بلغم‌ یا سودا از معده‌ به‌ سوی‌ دماغ‌ (مغز) مى‌پنداشتند (ابن‌ سینا، همانجا؛ اخوینى‌، 248-249؛ ابن‌ هندو، 122) و مى‌گفتند این‌ بخار همچون‌ ابری‌ عارض‌ بر رخسار خورشید، بین‌ مغز کابوس‌ زده‌ و اعمال‌ او حایل‌ مى‌شود (همانجا). به‌ گفتة اخوینى‌، سردی‌ مزاج‌ دماغ‌ و رسیدن‌ خون‌ سرد به‌ رگهای‌ دماغ‌ نیز از علتهای‌ مهم‌ پدید آمدن‌ کابوس‌ در کسانى‌ است‌ که‌ طبیعتى‌ سرد دارند (همانجا). رازی‌ بدی‌ گوارش‌ و آشوب‌ و اختلال‌ در گواریدن‌ غذا (1/131) را عامل‌ کابوس‌ دانسته‌ است‌.

  شیوة درمان‌: برای‌ دفع‌ کابوس‌ از تن‌ و روان‌ بیمار و درمان‌ وی‌، طبیبان‌ قدیم‌ از شیوه‌های‌ درمانى‌ رایج‌ در طب‌ سنتى‌ استفاده‌ مى‌کردند. خون‌ گرفتن‌ از قیفال‌ (رگى‌ که‌ خون‌ را به‌ سر و روی‌ مى‌برد)، فصد ساق‌ پا، کم‌ خوردن‌ غذا، به‌ خصوص‌ در شب‌ و روشهای‌ معالجة صرع‌ ناشى‌ از فزونى‌ بلغم‌ (اخوینى‌، 249) را از جمله‌ شیوه‌های‌ درمان‌ کابوس‌ زدگى‌ یاد کرده‌اند. نوشاندن‌ شربتى‌ از ترکیب‌ فاوانیا یا عودالصلیب‌ و ماءالعسل‌ (عقیلى‌، 645؛ حکیم‌ مؤمن‌، 629)، یا آمیزة نبات‌ خَربَق‌ سیاه‌ و سَقْمونیا (رازی‌، 1/132) و خوراندن‌ داروهای‌ مسهل‌ مانند حب‌ یاره‌ به‌ تنهایى‌، یا همراه‌ با حب‌ قاقایا (حکیم‌ میسری‌، 58) را برای‌ درمان‌ کابوس‌ تجویز مى‌کرده‌اند. گذاشتن‌ عودالصلیب‌ در خانه‌ و همراه‌ کردن‌ آن‌ با کودکان‌ (غسانى‌، همانجا) هم‌ از جمله‌ راههای‌ پیشگیری‌ این‌ بیماری‌ بوده‌ است‌.

  مآخذ: آشتیانى‌، اسماعیل‌، ادعیة قرآن‌ یا احسن‌ الادعیه‌، تهران‌، 1343ق‌؛ ابن‌ ربن‌، على‌، فردوس‌ الحکمة، به‌ کوشش‌ محمد زبیر صدیقى‌، برلین‌، 1928م‌؛ ابن‌ سینا، القانون‌، به‌کوشش‌ ادوارقش‌، بیروت‌، 1412ق‌/1993م‌؛ ابن‌ هندو، على‌، مفتاح‌ الطب‌ و منهاج‌ الطلاب‌، به‌ کوشش‌ مهدی‌ محقق‌ و محمدتقى‌ دانش‌پژوه‌، تهران‌، 1368ش‌؛ ابوالقاسم‌ کاشانى‌، عبدالله‌، عرایس‌ الجواهر و نفایس‌ الاطایب‌، به‌کوشش‌ ایرج‌ افشار، تهران‌، 1345ش‌؛ اخوینى‌، ربیع‌، هدایة المتعلمین‌، به‌ کوشش‌ جلال‌ متینى‌، مشهد، 1371ش‌؛ اسدیان‌ خرم‌آبادی‌، محمد و دیگران‌، باورها و دانسته‌ها در لرستان‌ و ایلام‌، تهران‌، 1358ش‌؛ افشار، ایرج‌، واژه‌نامة یزدی‌، به‌ کوشش‌ محمدرضا محمدی‌، تهران‌، 1368ش‌؛ افغانى‌ نویس‌، عبدالله‌، لغات‌ عامیانة فارسى‌ افغانستان‌، کابل‌، 1369ش‌؛ انطاکى‌، داوود، تذکرة اولى‌ الالباب‌، قاهره‌، 1372ق‌/1952م‌؛ ایزدپناه‌، حمید، فرهنگ‌لری‌، تهران‌، 1343ش‌؛ برهان‌ قاطع‌، محمدحسین‌ بن‌ خلف‌ تبریزی‌، به‌کوشش‌ محمدمعین‌، تهران‌، 1357ش‌؛ بلوکباشى‌، على‌، «بختک‌»، دانشنامة جهان‌ اسلام‌، تهران‌، 1375ش‌؛ بهزادی‌، رقیه‌، یادداشتهایى‌ بر بندهش‌ هندی‌، تهران‌، 1368ش‌؛ پاینده‌، محمود، فرهنگ‌ گیل‌ و دیلم‌، تهران‌، 1366ش‌؛ پورداود، ابراهیم‌، ادبیات‌ مزدیسنا، تهران‌، 1347ش‌؛ حکیم‌ مؤمن‌، محمد، تحفه‌، تهران‌، 1402ق‌؛ حکیم‌ میسری‌، دانشنامه‌ در علم‌ پزشکى‌، به‌ کوشش‌ برات‌ زنجانى‌، تهران‌، 1366ش‌؛ داعى‌الاسلام‌، محمدعلى‌، فرهنگ‌ نظام‌، تهران‌، 1362ش‌؛ رازی‌، محمد بن‌ زکریا، الحاوی‌، حیدرآباد دکن‌، 1374ق‌/1955م‌؛ روحانى‌، محمدرضا، «شایست‌ ناشایست‌ نزد مردم‌ زابل‌»، خوشه‌، تهران‌، 1346ش‌، شم 1؛ ستوده‌، منوچهر، فرهنگ‌ گیلکى‌، تهران‌، 1332ش‌؛ شهری‌، جعفر، طهران‌ قدیم‌، تهران‌، 1371ش‌؛ صبوحى‌، على‌ اشرف‌، گویش‌ بیرجند، به‌ کوشش‌ جمال‌ رضایى‌، تهران‌، 1344ش‌؛ عقیلى‌ علوی‌ شیرازی‌، محمد حسین‌، مخزن‌ الادویه‌، تهران‌، 1371ش‌؛ غسانى‌ ترکمانى‌، یوسف‌، المعتمد فى‌ الادویة المفردة، به‌ کوشش‌ مصطفى‌ سقا، بیروت‌، 1402ق‌/1982م‌؛ غیاث‌ اللغات‌، غیاث‌الدین‌ محمد رامپوری‌، تهران‌، 1337ش‌؛ فیضى‌ سرهندی‌، الله‌ داد، مدار الافاضل‌، به‌ کوشش‌ محمدباقر، لاهور، 1337ش‌؛ قرآن‌ کریم‌؛ کرباسى‌ راوری‌، على‌، فرهنگ‌ مردم‌ راور، تهران‌، 1365ش‌؛ کریزل‌، امراض‌ عصبانیه‌، ترجمة على‌ بن‌ زین‌العابدین‌ همدانى‌، تهران‌، 1297ق‌؛ کلباسى‌، ایران‌، فارسى‌ اصفهانى‌، تهران‌، 1370ش‌؛ کلینى‌، محمد، اصول‌ کافى‌، به‌ کوشش‌ هاشم‌ رسولى‌، تهران‌، 1387ق‌؛ لغت‌ فرس‌، اسدی‌ طوسى‌، به‌ کوشش‌ محمد دبیرسیاقى‌، تهران‌، 1356ش‌؛ مردوخ‌ کردستانى‌، محمد، فرهنگ‌، تهران‌، چاپخانة ارتش‌؛ معین‌، محمد، فرهنگ‌ فارسى‌، تهران‌، 1357ش‌؛ میدانى‌، احمد، السامى‌ فى‌ الاسامى‌، تهران‌، 1345ش‌؛ میهن‌ دوست‌، محسن‌، «پدیده‌های‌ وهمى‌ دیرسال‌ در جنوب‌ خراسان‌»، هنر و مردم‌، تهران‌، 1355ش‌، شم 171؛ نیبرگ‌، ه.س‌.، دینهای‌ ایران‌ باستان‌، ترجمة سیف‌الدین‌ نجم‌آبادی‌، تهران‌، 1359ش‌؛ نیرومند، محمدباقر، واژه‌ نامه‌ای‌ از گویش‌ شوشتری‌، تهران‌، 1355ش‌؛ وجدی‌، محمد فرید، دائرة المعارف‌ القرن‌ العشرین‌، بیروت‌، 1971م‌؛ هدایت‌، صادق‌، نیرنگستان‌، تهران‌، 1334ش‌؛ همایونى‌، صادق‌، فرهنگ‌ مردم‌ سروستان‌، تهران‌، 1348ش‌؛ یونگ‌، کارل‌ گوستاو، چهار صورت‌ مثالى‌، ترجمة پروین‌ فرامرزی‌، تهران‌، 1368ش‌؛ نیز:

  Cohen, A., Everyman's Talmud, London/New York, 1943; Eilers, W., Die P l, ein persisches Kindbettgespenst, M O nchen, 1979; ER; Iranica; MacKenzie, D.A., Myths of Babylonia and Assyria, London, 1974; Mass E , H., Croyances et coutumes persanes, Paris, 1938.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  بختک از نگاه علم

  انگار خواب می‌بیند، ولی نه. می‌خواهد از ترس فریاد بکشد، ولی دست و پایش را زنجیر کرده‌اند و راه گلویش را بسته‌اند. انگار چیزی روی سینه‌اش سنگینی می‌کند. از شدت وحشت، تمام بدنش فلج شده و تکان نمی‌خورد. خوب که نگاه می‌کند می‌بیند چیزی شبیه یک موجود وحشتناک و گاهی پشمالو روی سینه‌اش نشسته و گویی جان او را می‌گیرد.

  خواب شیرین از آن دسته چیزهایی است که خیلی‌ها آرزویش را دارند، ولی دستشان از آن کوتاه است. اگر از تمام بی‌خوابی‌ها و مشکلاتی که شبانگاهان به سراغمان می‌آید بگذریم، چیزی هست که خواب را به کام انسان زهر می‌کند و آن چیزی نیست جز بختک. کابوسی که تا کنون بسیاری آن را تجربه کرده‌اند. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بختک به سراغتان آمده است.

  بختک در واقع یک نوع کابوس است. خوابی که واکنش احساسی بسیار ناخوشایندی را در فردی که خوابیده به صورت ترس یا وحشت، درد، احساس افتادن از جایی، غرق‌شدگی یا مرگ ایجاد می‌کند.

  چنین خواب‌هایی می‌تواند به دلایل جسمی همچون تب بالا یا عوامل روانشناختی چون ضربه‌های روحی یا استرس در زندگی فرد رخ دهد یا ممکن است دلیل خاصی نداشته باشد.

  نام بختک به این دلیل روی این نوع کابوس گذاشته شد که از زمان های گذشته، افراد بر این باور بودند که عجوزه‌ای زشت صورت، شب‌ها بدن جسمانی خود را ترک کرده و روی سینه قربانی خود می‌نشیند. فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی که به سختی نفس می‌کشد از خواب بیدار می‌شود، گویی چیزی سنگین روی سینه‌اش سنگینی می‌کند و قادر به حرکت نیست، انگار فلج شده است.

  این باور در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا رایج است. در کشور ما هم هنوز به این حالت سنگینی و وحشت، بختک گفته می‌شود.

  البته تحقیقاتی که در سال‌های اخیر روی این فرآیند پیچیده صورت گرفته، نشان می‌دهد که این پدیده نوعی فلج خواب است که طی آن ماهیچه‌های اسکلتی به طور ناپایداری از حرکت باز ایستاده و به اصطلاح فلج می‌شوند و فرد در آغاز خوابیدن یا در حین بیدار شدن از خواب، توانایی انجام حرکات اختیاری بدنش را به طور موقت از دست می‌دهد.

  در واقع فلج خواب، نوعی اختلال خواب محسوب می‌شود که حدود چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد. البته می‌توان با لمس بدن فرد یا صدا زدن او، وی را از این حالت خارج کرد.

  بختک با چه علائمی قابل شناسایی است؟

  به طور کلی بختک یا فلج خواب دارای دو دسته علائم است که ممکن است به تنهایی یا ترکیبی از هر دو، در فرد دیده شود:

  فلج اندام‌ها:

  این مرحله هنگام بیدار شدن از خواب یا مدت کوتاهی پیش از به خواب رفتن رخ دهد. در این حالت فلج یک بخش یا تمام اندام‌ها شامل بازوها، پاها و کل بدن اتفاق می‌افتد و فرد قادر به حرکت آنها نیست، نمی‌تواند صحبت کند و تنها کنترل کمی در خصوص تنفس و پلک زدن خود دارد.

  این فلج همانند فلجی است که در هنگام دیدن رویا رخ می‌دهد. به طوری که مغز برای جلوگیری از افزایش بروز هیجانات در هنگام رویا، ماهیچه‌ها را از کار می‌اندازد و تنها بخش‌هایی از بدن طی دیدن رویا حرکت می‌کند.

  به دنبال این فلج، فرد احساس سنگینی روی قفسه سینه خود می‌کند، به طوری که نمی‌تواند به درستی نفس بکشد.

  علائم توهمی:

  این مرحله شامل دیدن یا شنیدن تصاویر و صداهایی طی فلج اندام‌هاست. به‌گونه‌ای که فرد فکر می‌کند کسی کنارش ایستاده یا صدای عجیبی می‌شنود. دیدن سایه افراد، تجربه خروج از بدن، احساس شناور بودن در هوا، شنیدن گام‌هایی که نزدیک می‌شوند هم از علائم توهم‌گونه است.

  در این دسته معمولا توهمات شنیداری از همه شایع‌تر است. افراد معمولا از شنیدن صداهای خراشیدن چیزی، خندیدن، تراشیدن، وزوز، زنگ زدن و صداهای مختلف سخن می گویند که بسیار واقعی به نظر می‌رسند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  بَختَک در افسانه‌ها و باور عامیانه ایرانی

  بَختَک در افسانه‌ها و باور عامیانه ایرانی نام موجودی تخیلی است که شبها قصد خفه کردن افراد در خواب را دارد. برخی منابع نیز بختک را باکابوس هم‌معنی دانسته اند.

  البته بختک با کابوس هم معنا نیست، بختک موجودی نامریی است که شب هنگام بر بدن انسان مسلط می‌شود و تمام بدن را در اختیار گرفته و قفل می‌کند، درین حالت انسان فقط نظاره گر ناتوانی خود است. ترسی بدون دلیل وجود انسان را در بر می‌گیرد و انسان توان کوچک‌ترین واکنشی نسبت به این ترس ندارد .

  در برخی باورهای قدیمی معتقدند که بختک روی سینه افراد می‌نشیند و تمام وجود انها را فلج می‌کند. شاید ترس انسان گرفتار این موجود نیز بدلیل این است که حضور انرا بر روی خود احساس می‌کند ولی نمی‌تواند انرا ببیند. برخی دیگر بر این باورند که بختک در درون انسان نفوذ می‌کند و بدن را در اختیار می‌گیرد. اصطلاح " بختک روی زندگیش افتاده " نیز ازین جا وارد ادبیات فارسی شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  فلج خواب – بختک

  فلج خواب(sleep paralysis) به حالتناتوانی درانجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شـود.فلج خواب یـک تـجربـه یدلــهره آور و هراس انگیز می‌بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدارشـدن ازخـواب و یـا در مـوارد نـادر در لحظه ی بهخـواب رفتن رخ میدهد. فلج خواب از چندثانیه تاچـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. 25 تا 30 درصدجـمعیت کشـور حـداقل یکباردر طول زندگی خوداخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند. فلج خوابمیتواند در هرسنی روی دهد.

  علایم فلجخواب:

  1-ناتوانی در حرکت دادن تنه،دستها و پاها و صحبت کردن (فرد از فرط ترس میخواهد فریاد بکشد و برای بیدار شدنتقلا میکند، اما گویی تلاش وی بی نتیجه است.)

  2-فلج تمام و یا بخشی از عضلاتاسکلتی ی بدن.

  3-احساس خفگی و نزدیک بودن زمانمرگ (گویی موجودی روی قفسه سینه ی شما قرار گرفته است.

  4-وحشتزدگی و اضطراب.

  5-توهمات خواب(hypnagogic hallucinations): به توهمات شنیداری، دیداری و لمسی ی رویا مانند اطلاق میشود. احساس حضور یک انسان دیگر در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن سایه ی افراد،دیدن منبع نورانی، شنیدن صدای افراد، شنیدن صدای قدمهایی که نزدیک میشوند، دیدنشبح، تجربه خروج از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنیدن صدای بازو بسته شدن درها.

  تصورات غلط نسبتبه فلج خواب و یا بختک:

  آزار و اذیت توسط جن، شیطان، دیو ویا موجودات فرازمینی، و یا اشتباه گرفتن آن با تجربه خروج از بدن.

  علت ایجاد فلجخواب:

  عوامل ژنتیکی، اضطراب و استرس،اختلال هراس و اختلال در نظم خواب را در پیدایش فلج خواب دخیل میدانند.

  مکانیسم ایجاد فلجخواب:

  در طی خواب در مرحله ی حرکات سریعچشم(REM)، یعنی مرحله ای که رویا بینی در آن روی میدهد، مغز انتقال سیگنالهای عصبیبسوی عضلات اسکلتی (به استثنای عضله دیافراگم و عضلات چشم) را مسدود و متوقفمیسازد، تا شما رویاهای خود را برون ریزی نکنید (یعنی مثلا وقتی خواب میبیند در حالدویدن هستید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید). هنگامی که شما قصددارید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست میگیرد. اما گاهیاوقات قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را بدست گیرد و عضلات از حالت فلج بودنخارج گردند، شما هشیاری خود را باز می یابید. که نتیجه ی آن احساس هراس آور فلجبودن بدنتان خواهد بود. نقطه ی مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام رویادیدن دستها و پاهای خود را تکان میدهند و یا در موارد شدید تر دچار خوابگردیمیشوند.

  چه چیزهایی احتمالتکرار فلج خواب را افزایش میدهند:

  1-کسانی که بطور طاق باز و رو بهپشت میخوابند بیشتر به فلج خواب دچار میشوند.

  2-برنامه ی خواب نامنظم و محرومیتاز خواب.

  3-افزایش استرس و اضطراب.

  4-تغییرات ناگهانی در سبک و یامحیط زندگی.

  5-مصرف قرصهای خواب آور و آنتیهیستامینها.

  چگونه هنگام تجربه فلج بدن خود رااز این وضعیت هراس آور خلاصی بخشیم:

  1-سعی کنید انگشتان دست و یا پایخود را تکان دهید.

  2-چشمان خود را به شدت تکان دهید،به دنبای آن پلکها و سر خود را.

  3-سعی کنید وضعیت خروج از بدن رادر خودتان القا کنید.

  درمان فلجخواب:

  فلج خواب یک اختلال خواب بی خطراست. تنها با رعایت اصول بهداشت خواب، خودداری از طاق باز خوابیدن و کاهش استرسها وهراسها میتوان تکرار آن را به حداقل رساند. افرادی که هفته ای یکبار به فلج خوابدچار میشوند لازم است تحت درمان دارویی (مصرف ضد افسردگی ها) قرار گیرند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  بررسی علمی پدیده (بختک)

  فلج خواب یا به اصطلاح عموم " بختک " با زمینه ژنتیکی در نتیجه استرسهای روزمره به وقوع میپیوندد و هیچگونه عارضه جسمی در پی ندارد.

  تشریح چگونگی فلج خواب یا بختک  

  دقیقا پیش از خواب طبیعی و یا هنگام بیدار شدن بامدادی وهنگامی که فرد دراز کشیده حالتی موسوم به فلج خواب رخ می دهد که در آن فرد برای چندثانیه ( گاهی تا چند دقیقه ) مطلقا قادر به حرکت نیست ولی در عین حال نسبت به کلیهوقایع اطراف خود آگاه است .  

  میتوان با لمس بدن فرد یا صدا کردن اسم او، وی را از این حالت خارج کرد. در ضمن گاهیاوقات فرآیندهای ذهنی خواب در زمان فلج خواب بروز می کند و فرد حتی ممکن است درحالت بیداری و فلج، رویا ببیند که اکثر این رویاها هشدار دهنده و ترسناکند.

  علت ایجاد " بختک " به طور یقین می توان گفت؛ که فلج خواب در اثر ناهنجاری مغزی ایجاد می شود که در آن مکانیسمهای عصبی، درزمانی نامناسب فعال شده اند.

  خوابچنین افرادی به جای آنکه با امواج آهسته مغزی ( آلفا) آغاز شود مستقیما وارد مرحلهعمیق می شود و این بدین معناست که فرد مبتلا به فلج خواب، خواب سبک یا به اصطلاحچرت زدن را تجربه نمی کند.

  فلجخواب یک اختلال ژنتیکی است و تقریبا کلیه افراد مبتلا دارای ماده ویژه ای در خون بهنام HLA-DR2 هستند. در ضمن فلج خواب هیچ عارضه جسمی ایجاد نکرده و با اضطراب واسترس تشدید می شود.

  لازم به ذکراست عارضه مذکوربا داروهایی از قبیل ایمی پیرامین و آمفتامینها به طور موفقیت آمیزیدرمان می شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  بختک

  بختک در افسانه‌ها و باور عامیانه ایرانی نام موجودی تخیلی است که شبها قصد خفه کردن افراد در خواب را دارد. برخی منابع نیز بختک را با کابوس هم‌معنی دانسته اند. البته بختک با کابوس هم معنا نیست. بختک موجودی نامریی است که شب هنگام بر بدن انسان مسلط می‌شود و تمام بدن را در اختیار گرفته و قفل می‌کند، درین حالت انسان فقط نظاره گر ناتوانی خود است. ترسی بدون دلیل وجود انسان را در بر می‌گیرد و انسان توان کوچک‌ترین واکنشی نسبت به این ترس ندارد.

  در برخی باورهای قدیمی معتقدند که بختک روی سینه افراد می‌نشیند و تمام وجود انها را فلج می‌کند. شاید ترس انسان گرفتار این موجود نیز بدلیل این است که حضور انرا بر روی خود احساس می‌کند ولی نمی‌تواند انرا ببیند. برخی دیگر بر این باورند که بختک در درون انسان نفوذ می‌کند و بدن را در اختیار می‌گیرد. اصطلاح " بختک روی زندگیش افتاده " نیز ازین جا وارد ادبیات فارسی شده است .

  مشخصات علمی

  این پدیده با نام Sleep Paralysis شناخته می‌شود. در هنگام به خواب رفتن و در مرحله REM، بدن به طور طبیعی دچار فلجی موقت می‌شود. بختک زمانی رخ می‌دهد که مغز از وضعیت REM بیرون می آید (بیدار می‌شود) اما فلج موقت بدن همچنان باقی می ماند.

  تفسیر دانشنامه‌ای

  حالت اختناق و سنگینی که گاهی در خواب به انسان دست می‌دهد، رؤیای وحشتناک توأم با احساس خفقان و سنگینی بدن که انسان را از خواب می‌پراند. خفتک، خفتو، برفنجک، درفنجک و فرنجک و فدرنجک و برغفج و برخفج و خفج و فرهانج و کرنجو و سکاچه هم گفته شده به عربی کابوس می‌گویند.

  «فرهنگ عمید»

  بختک موجودی افسانه ئی است که عوام، احساس سنگینی را که گاه اوقات به شخصی که طاقباز خوابیده دست می‌دهد به وسیله او توجیه می‌کنند.  بختک یا فرنجک، به عقیده عوام، کنیز اسکندر بود. هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آن را درید و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بی درنگ مشتی از آن آب را برداشته نوشید و اسکندر که سخت خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را بینداخت، و فرنجک از گِل، و به قولی از خمیر، بینی ئی برای خود ساخت.

  فرنجک که به سبب نوشیدن آن آب عمر جاودانه یافته است چون کسی را به پشت خفته ببیند بر سینه او می‌جهد. اگر در آن حال خفته بیدار شده چنگ در بینی او اندازد فرنجک از بیم آن که بینیش کنده شود گنجی از گنجهای اسکندر را که می‌شناسد رشوت خواهد داد تا دست از بینیش بردارد. بختک که به سبب همین افسانه بینی گلی، دماغ گلی و خمیری نیز خوانده می‌ شود به عقیده عوام در تاریکی و بخصوص زیر درخت‌ها و در جنگل‌ها و باغ‌ها می‌گردد.

  ظاهرأ این اعتقاد از ناآگاهی عوام به گاز کربنیکی که شب‌ها از گیاهان متصاعد می‌شود و کسی را که در جنـگل یا در زیر درخت خفته باشد به خفقان می‌افکند ناشی شده است. برخی افراد معتقدند, در صورتی که بتوان گلو یا دماغ بختک را گرفت, می توان هر آرزویی کرد تا بختک آن را برآورده کند. «کتاب کوچه» در زبان آلمانی به این نامها نیز معروف است: Mahr – Schrätel – Alb – Alfآلمانی‌ها نیز همانند فارسی زبانان مثلی مترادف دارند: Es lag mir wie ein Alp auf der Brust مثل بختک(با سنگینی جثه به روی کسی یا چیزی افتادن)

  جستجو در چند فرهنگ و دانشنامه

  آقای علی باقری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در کتاب خود موضوع بختک را چنین بیان میکند ؛

  بختک هم از جمله موجودات نامرئی برای انسان است که توسط خداوند آفریده شده. این موجود میتواند بعضی انسانها را مورد حمله و تهاجم قرارداده و از نفس یا روح او تغذیه کرده و به تدریج اورا تضعیف نماید. معمولا افرادی که دارای نیرو یا افکار منفی و اخلاق ناپسند و زشت هستند، یا از تاراحتی شدید خانوادگی رنج میبرند (مانند درگیری زن و شوهر یا اختلاف والدین و فرزند) وکسانی که به هر دلیل دچار اختلال روحی و افسردگی شده اند، بیشتر گرفتار بختک میشوند.

  آنها قادرند اندازه بدن خود را کاملا به اندازه بدن افراد کرده، تمام جسم او را بپوشانند. سپس با گرفتن مجاری تنفسی و صوتی صدای او را قطع میکنند و اجازه اعتراض یا صدا کردن و فریاد زدن به او نمی دهند آنگاه پس از تحت فشار قرار دادن شدید جسم فرد، بخشی  از انرژی و نیروی او را می گیرند. معمولا پس از تهاجم بختک به انسان، او احساس خستگی و کوفتگی شدید در بدن و عضلات خود مینماید، به طوری که کبودی و ساهی در آن مشاهده میشود. بختک به افراد در سنین مختلف حمله میکند. حتی می تواند جنین انسان را مورد آزار و حمله قرار دهد.

  مجموعا بختک با افراد مثبت و با روحیه قوی و شاد کاری ندارد  بختک معمولا به تناوب حمله میکند. در مراحل اولیه با فواصل طولانی به سوی فرد می آید. اما به تدریج با افسردگی و ناراحتی هر چه بیشتر او، تعداد حملات بختک نیز بیشتر میشود، تا آن که کاملا او را به ضعف و اختلال روحی  روانی سوق دهد و سرانجام او را بکشد.

  بهترین راه برای از بین بردن بختک و رفع تهاجم او آن است که افراد مورد تهاجم، افکار منفی، روحیه و اخلاق بد را از خود دور سازند، غذای مناسب و سالم خورده، به شاد خواری، تفریح، ورزش و گردش بپردازند. سپس  افرادی که دارای انرژی مثبت هستنداز طریق دادن انرژی به آنان  کمک کنند تا به تدریج این افراد انرژی از دست داده خود را باز یابند.

  بختک گیری و جن گیری توسط عارفان قدیم هم شناخته شده بود. بختک معمولا شکل سیال و نامحسوس دارد و تنها از روی فشار و اثر منفی آن روی انسان قابل شناسایی است.

   نظر سایت جن درباره بختک

  سایت جن در این باره نظر خاصی ندارد چون هنوز تیم پژوهشی نتیجه ای اعلام نکرده است و تحقیقات ما در این زمینه منحصر به شنیده های شاهدان عینی میباشد. اما یکی از مجربین علوم نامحسوس و محققین که در امر پشتیبانی سایت جن همکاری میکنند به نام آقای استاد جعفری تاکید بر این مسئله دارند که بختک خود موجودی است که در خارج وجود دارد و چون انسان از انرژیهای خاص روحی برخوردار است برای کسب انرژی، در مواقعی روی جسم انسانی که به پشت خوابیده (یعنی پشتش کامل روی زمین باشد) میافتد تا از انرژیهای درونی او استفاده نماید.

  ایشان میفرمایند علت اینکه شخص احساس خفگی میکند به خاطر سنگینی جسمی بختک نیست علت احساس خفگی سرعت از دست دادن انرژی است که فرد را دچار این توهم میکند که بختک او را خفه میکند.

  خصوصیات ذکر شده توسط جناب استاد جعفری و شاهدان عینی در باره  بختک چنین است :

  قد بلند، بدنی پوشیده از موهای چند سانتی بسیار لطیف و نرم که کل بدن را پوشانده و قرار گرفتن کامل روی جسم انسان.

  شیوه  سایت جن در باره پذیرش موضوعاتی این چنین نه انکار است و نه تائید چون در این عالم  موجودات بسیاری وجود دارد که هنوز علم ناقص بشر حتی به شناخت آن دست نیافته است.

   پروردگار دانای بزرگ است

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - بختک
  واسطه‌ها (مدیوم‌ها) و غیبگوها

  انواع متعددی از واسطه‌ها ( مدیوم‌ها ) با توانایی‌ها و استعدادهای ویژه برای برقرار ساختن ارتباط با ارواح وجود دارد. که در اینجا سه مورد از آنها بیان شده است:

   

  مدیوم‌های فیزیکی (جسمانی یا مادی) :

  این واسطه‌ها از این قدرت برخوردارند که ارواح را در قالب یک شکل جامد و به هم فشرده، به نمایش بگذارند. واسطه‌های مذکور قادرند که یک ماده دود مانند را موسوم به اکتوپلاسم، از بدن خود خارج سازند. اکتوپلاسم شکل روحی را که واسطه در تلاس برقراری ارتباط با اوست به خود می‌گیرد.

   

  مدیوم‌های غیبگو :

  این واسطه‌ها قادر به شنیدن پیام‌هایی از دنیای ارواح هستند. برخی از واسطه‌های غیبگو صداهایی را در درون سرخود می شنوند. نوع دیگری از این واسطه‌ها صداهای خاصی را از بیرون می شنوند، صداهایی که گهگاه دیگران نیز قادر به شنیدن آنها هستند.

   

  مدیوم‌های تغییر چهره (حلولی) :

  این واسطه‌ها اجازه می دهند تا روح مورد نظر وارد بدنشان بشود و از طریق جسم، چهره و صدای آنها حرف بزند و پیامشان را برساند. این ارواح نوع رفتار، فیزیک و نوع کلام آنها را به خود می‌گیرد.

   

  الین گارت:

  الین گارت، یک واسطه ایرلندی و بنیانگذار اصلی (( موسسه فراروان شناسی نیویورک )9 بود. واسطه گری الین گارت از بعد از پایان جنگ جهانی اول آغاز شد. او در این هنگام به گروهی از زنانی پیوست که می خواستند از طریق برپایی جلسات احضار ارواح، با دنیای مردگان و ارواح ارتباط برقرار کنند. الین در یکی از این جلسات به خلسه فرو رفت و ناگهان شروع به بیان اطلاعاتی درباره ارواحی کرد که او در اطراف میز می دید. یکی از این ارواح موسوم به ((یووانی ) راهنمایی و هدایت الین را بر عهده گرفت. الین معتقد بود که این روح در تلاش بود تا وی را متقاعد سازد که زندگی بعد از مرگ وجود دارد و به گفته الین روح مذکور از آن پس راهنما و ناظر بر کارهای وی بود. الین تحت هدایت این روح به یکی از موفق ترین و محترم ترین مدیوم‌های زمان خویش تبدیل شد. الین گارت در (( موسسه فراروانشناسی نیویورک )) بورس‌های تحقیقاتی بسیاری را در اختیار محققان و پژوهشگران ارواح و پدیده‌های ماوراء الطبیعه ای قرار داد و نام نیکی در این عرصه از خود به جای گذاشت.

   

  لئونارا، واسطه راستگو :

  لئونارا پیپر یکی از واسطه‌های معروف بود که از سوی متخصصان آمریکایی و انگلیسی مورد بررسی دقیق قرار گرفت. همه اعتقاد داشتند لئونارا آدم صادق و راستگویی است. او از 8 سالگی توانایی‌های خارق العاده خود را که از جمله آنها برقراری ارتباط با ارواح بود، ظاهر ساخت لئونارا در فاصله نوامبر 1889 تا فوریه 1890 در 83 جلسه پیاپی تحت نظارت دقیق بازرسان و پژوهشگران ((انجمن تحقیقات فراروان شناسی )) قرار گرفت. یکی از این محققان فردریک میرز بود. لئونارا به نحو عالی و کاملی محققان را قانع کرد که از یک قدرت بزرگ ماوراء الطبیعه ای برخوردار است. لئونارا معتقد بود که او اطلاعات خود را از مشاهدات و برداشت‌های فراحسی اش دریافت می کند. لئونارا سال 1909 بعد از اینکه به صورت ویژه ای و با خشونت تحت آزمایش بازرسان و پژوهشگران قرار گرفت موقتا قدرت‌های خود را از دست داد. بعدها قدرت لئونارا باز گشت، او می توانست با نوشتن غیر ارادی پیام‌های ارواح را به جهان زندگان منتقل کند. لئونارا در سال 1980 درگذشت و این در حالی بود که وی اولین مدارک قطعی از وجود زندگی پس از مرگ را در اختیار محققان گذاشته بود.

   

  خواهران فوکس :

  خواهران فوکس اولین بار در سال 1848 در خانه والدین خود در مزرعه ای نزدیک نیویورک توانستند ضرباتی را که ارواح در پاسخ به پرسش‌های آنها تولید می کردند، بشنوند. این دو خواهر ادعا کردند که خانه آنها توسط روح شریر یک دستفروش تسخیر شده است. چنین به نظر می رسید که خواهران فوکس قادر به کنترل فعالیت‌های این پولترگایست هستند. خواهران فوکس بعدا به راچستر نقل مکان کردند و شهرتشان تا اواسط دهه 1850 الهام بخش تعداد زیادی از مقلدان بود. موقعی که خانه آنها برای باز سازی ویران شد جنازه یک مرد دستفروش را که بین دو دیوار خانه بود یافتند و تا ثابت شود همه ادعاهای آنها درست بوده است.

   

  متیو مانینگ:

  متیو مانینگ غیبگوی بریتانیایی، شهرت گسترده ای به خاطر توانایی‌های ماوراء الطبیعه ای خود به دست آورد. توانایی‌های خارق العاده مانینگ طیف وسیعی را در بر می گرفت که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد : نوشتن و نقاشی کردن به صورت غیر ارادی و خودبخودی، برقراری ارتباط با ارواح، خم کردن فلزات از طریق فرستادن امواج مغزی، روشن و خاموش کردن وسایل مکانیکی بدون برقراری تماس فیزیکی با آنها، خلق اشاء شفا دادن بیماران و برقرار ساختن ارتباط با افراد از طریق تله پاتی. مانینگ سال 1974 از سوی پزشکان متخصصان در شهر تورنتوی کانادا تخت آزمایش‌های گسترده ای قرار گرفت. پزشکان با استفاده از وسیله EEG منبع امواج مغزی مانینگ را ردیابی کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که بخشی از مغز این مرد جوان، که در تمامی انسان‌ها غیر فعال است، فعال شده و در آن پدیده‌های غیر عادی به چشم می خورد.

  برخی از پزشکان بر این باورند که این بخش از مغز انسان را می توان با ایجاد شوک‌های الکتریکی فعال کرد. با این وصف، نتایج آزمایشات علمی بر روی مغز مانینگ نهایتا نتوانست به هیچ توجیه علمی قانع کننده ای منجر شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - روح شناسی - مدیوم
  مدیوم کیست؟

  مدیوم یا واسط یا واسطه گر,شخصی است که در جسم او مقدار زیادی از ماده اکتوپلاسم "ماده ای که علمای روح شناس غربی معتقدند,جنس روح از آن ماده تشکیل شده است"یا تلپلاسم وجود دارد.بیشتر مردم واجد صفت مدیومی هستند،البته به درجات گوناگون,زیرا اختلاف آنها به واسطه کمی و زیادی همان ماده اکتوپلاسم در بدن آنهاست.

  مدیوم چه زن باشد چه مرد تفاوتش با دیگران در این است که در وجود او ماده اکتوپلاسم زیاد تر از بقیه افراد است به حدی که روح تماس گیرنده می‌تواند به طور موقت مقداری از آن را به عاریه بگیرد و به وسیله آن ظاهر گردد.ارتباط به صورت صدای مستقیم ممکن است در تاریکی به بهترین نتیجه مطلوب برسد,زیرا ارتعاشات امواج نوری مانع از این می‌شود که آن ماده اکتوپلاسم که اصلا"سفت است،به حالتی درآید که بتواند در جو حرکت کند.

  بنابراین در شب از آن بهتر استفاده می‌شود.گرچه صدای مستقیم ناشی از ارتباط ارواح در روز هم شنیده می‌شود اما در شب یا در نور قرمزی که اثر امواج صادره از نور سفید را نمی پذیرد,آن صداها قوی و واضح تر شنیده می‌شود.هنگام شب مهتابی و صاف و زمانی که جو,حامل رطوبت زیاد نباشد,نتایج کاملتر خواهد بود.

  از جله شرایطی که مکالمه با ارواح را به طور دقیق ممکن می سازد و امکان دستیابی به نتایج رضایت بخش را فراهم می کند,مداومت و استمرار در انجام کار ارتباط است,زیرا همه این شرایط وقتی که به حد وفور باشد,ظواهر ارتباط با آنها در منتهای قرابت است.

  در هنگام ارتباط به هر صورت که باشد توافق فکری میان حاضرین در جلسه از ضروریات است,چرا که ارواح با استفاده از نیرویی که در اراده حاضرین و مدیوم هست,حاضر می‌شوند و چنانچه کسی در این بین اصلا"اعتقادی به احضار ارواح نداشته باشند,مثل قطع قسمتی ازیک سیم که شبکه ای را از کار می اندازد ممکن است کل جلسه را تحت الشعاع قرار دهد.  

  در ارتباط از طریق صوت مستقیم صدایی که شما را مخاطب قرار می دهد و صحبت می کند را می شناسید و می فهمید که او همان شخصی است که قبلا"زنده بوده و حال در عالم برزخ است.

  و حالت کلی به کسانی که به یکی از طریق‌هایی که گفته خواهد شد بتوانند با جهان ارواح ارتباط برقرار نمایند,مدیوم می گویند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : موجودات ناشناخته ، حیطه متافیزیک - روح شناسی - مدیوم