تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:06:35
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 414 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21672 بار
 • بازدید کل : 558736 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  هوروس

  هوروس

   

  هوروس یا Horus نام خدای آفتاب در اساطیر مصر باستان بود. او را فرزند هاتحور و اوزیریس می‌دانستند و به صورت انسان‌واره با سر مرغی شکاری، احتمالاً عقاب، تصویر می‌شد.

  هوروس یکی از کهن‌ترین ایزدان مصری بوده‌است و اعتقاد بر این بود که به انتقام پدرش با ست جنگیده‌است تا یک چشمش را از دست داده‌است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر
  سخمت

  تندیس سخمت

  سخمت یا Sekhmet یا در هیروگلیف مصری  الهه‌ی جنگ و ویرانی مصر باستان بود. سخمت سری به شکل شیر داشت و معنی نام او به ویرانی و خون برمی‌گردد. او را مادر هوروس می‌دانند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر
  ست

  ست، تصویر شده بر دیوار مقبره توتموث سوم

   

  ست (Set or Seth)، در اساطیر مصر ایزد بیابان است. مفهوم کلی نام ست مشخص نیست، اما اغلب آن را به معنای «کسی که می‌درخشد» یا «کسی که استوار است» معنی کرده‌اند.

  از آنجا که ست ایزد بیابان است، او را با طوفان‌های شن و کاروان‌های تجارتی که از میان بیابان عبور می‌کردند نیز مرتبط دانسته‌اند. بر طبق طبیعت بیابان‌ها، ست را ایزدی قدرتمند نشان داده‌اند. به همین دلیل، مفهوم دیگر نام او را «کسی که قدرتمند است» گفته‌اند و بر مقبره پادشاهانی که تصویر ست ترسیم می‌شد، به این معنا بود که قدرت این پادشاه از سوی ست ناشی می‌شده‌است.

  ست فرزند زمین (گب) و آسمان (نوت)، برادر زمین‌های حاصلخیز اطراف نیل (نفتیس)، مرگ (اوزیریس) و زندگی (ایزیس) است.

  در زبان مصر باستان، بیابان Tesherit نامیده می‌شد که به لغت Tesher به مفهوم رنگ سرخ نزدیکی دارد. به همین دلیل همواره ست را با افرادی که به گونه‌ای سرخ چهره یا سرخ مو بودند، مرتبط می‌دانستند. البته چنین افرادی زیاد در مصر پیدا نمی‌شدند و به همین دلیل، ست را اغلب ایزد بیگانگان نیز می‌دانستند.

  ست را اغلب بصورت حیوانی ناشناخته تصویر می‌کردند که اندکی به کفتار و شغال شباهت داشت. هر دوی این حیوانات، در بیابان زندگی می‌کنند، بنابراین آنها را موجودات تحت فرمان ایزد ست می‌دانستند.

  ست و هوروس را اغلب دشمن یکدیگر می‌دانستند. هوروس ایزد بزرگ مصر علیا و ست ایزد بزرگ مصر سفلی بود. بنابراین زمانی که دو مصر در جنگ به سر می‌بردند، اینطور تصور می‌شد که خدایان نیز با هم می‌جنگند. باور بر این بود که در طی این جنگ‌ها، ست یکی از چشمان هوروس را از کاسه درآورده‌است و همین موضوع را دلیلی بر این می‌دانستند که چرا ماه به اندازه خورشید، درخشان نیست. چون در نظر مردمان مصر باستان، ماه و خورشید چشمان هوروس بودند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر
  ایزیس

  ایزیس

  ایزیس (Isis)، در اساطیر مصر نام یک الهه‌است. او همسر و خواهر ایزد اوزیریس و مادر ایزد هوروس بود. نام او به مفهوم «ملکه بر تخت نشسته» است و به همین دلیل، اغلب او را در حالی که اورنگی به سر دارد تصویر می‌کنند.

  اولین اشارت به نام ایزیس، در طول سلسه پنجم پادشاهی مصر بوده‌است، اما برجسته شدن او بعدا زمانی صورت می‌گیرد که تعدادی از ایزدبانوان در او ترکیب می‌شوند.

  ایزیس دختر نوت و گب و خواهر اوزیریس، نفتیس و ست است. او همسر اوزیریس، فرمانروای دنیای زیرین و در کنار خواهرش نفتیس، محافظ تابوت مردگان است.

   

  ایزیس با شاخ گاو و کره خورشید بر سر، در حالی که بر روی تخت شیر نشسته و هوروس را در آغوش دارد.

  در افسانه‌ها آمده‌است که ایزیس با اوزیریس و نفتیس با ست ازدواج می‌کند. اما نفتیس و ست صاحب فرزندی نمی‌شوند و نفتیس پنهانی با برادر دیگرش اوزیریس، رابطه برقرار می‌کند. به این طریق آنوبیس یا خدای مردگان بوجود می‌آید که نفتیس از ترس خشم ست، ایزیس را مجبور می‌کند آنوبیس را فرزند خود بخواند.

  از آنجا که او مادر هوروس، ایزد خورشید بوده و از سوی دیگر، رع نیز خدای خورشید بوده و مادرش هاتور است، اغلب هاتور و ایزیس را یکی قلمداد کرده و با نام ایزیس-هاتور می‌خوانند.

   

  در کتاب مردگان از ایزیس با عناوین زیر یاد شده‌است:

  کسی که زمین و بهشت را بوجود می‌آورد

  کسی که یتیمان را می‌شناسد

  کسی که بیوه‌ها را می‌شناسد

  کسی که عدالت را در حق بیچارگان روا می‌دارد

  کسی که به ضعیفان پناه می‌دهد

   

  در اساطیر آمده‌است که ایزیس، مادر چهار خدایی است که پیکره‌های گلی آنها از امعا و احشا مردگان مومیایی شده حمایت می‌کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر
  اکر

  اکر: ایزد زمین

  اکر یا Aker یا به خط هیروگلیف مصری    خدای زمین در اساطیر مصر باستان بود. مصریان باستان بر این باور بودند که اکر نگهبان دروازه‌های سپیده‌دم است که خورشید هر صبح از آن طلوع می‌کند. او را به صورت شیری دو سر و یا دو شیر که پشت به پشت هم نشسته‌اند به تصویر می‌کشیده‌اند و در بین این دو شیر خورشید را در آسمان را به تصویر می‌کشیدند. در این حالت آنها نماد آخت را به وجود می‌آوردند که نماد افق بود. گاهی در نقاشی‌ها دیده می‌شود که اکر در حال حمل آخت است (به همان گونه که در تصویر دیده می‌شود).

  این دو شیر را سف و دوئو می‌نامیدند که معنی هر کدام به ترتیب دیروز و امروز است.

   

  مصریان باستان بر این باور بودند که اکر نگهبان دروازه‌های صبح و عصر است و به همین جهت هم در کنار در‌های خانه‌ها و آرامگاه‌های خود مجسمه‌ی اکر را قرار می‌دادند تا نگهبان خانواده و آرامگاه آنها در برابر ارواح شیطانی و دیگر مخلوقات نحس باشد و گاهی هم مجسمه‌ی اکر را با سر مرد و زن به وجود می‌آوردند که یونانیان به آن ابولهول می‌گفتند.

  احتمالا اکر کهن‌تر از گب، خدای زمین است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر
  اوزیریس

  اوزیریس

  اوزیریس Osiris، ایزد بزرگ اساطیر مصری، خداوند زندگی، مرگ و حاصلخیزی است. همچنین او را پدر همگان نیز نامیده‌اند.

   

  نام اوزیریس اولین بار در هیروگلیف‌های تاریخی مصر به مفهوم « چشم نشسته بر اورنگ» برده شده است.

  از آنجا که اغلب گفته شده است ایزیس، مادر هوروس بوده و اوزیریس نیز، همسر ایزیس است، او را پدر هوروس نیز دانسته‌اند. اما برای توضیح اینکه چطور پادشاه مردگان یعنی اوزیریس، می‌تواند به ایزدی چنان زنده چون هوروس، که نماد زندگی است، حیات ببخشد، افسانه ایزیس و اوزیریس خلق شد.

  بر طبق این افسانه، اوزیریس به دست برادرش ست که خواهان پادشاهی او بود، کشته می‌شود. سپس اوزیریس بصورت آنوبیس دوباره زاده شده و ایزد مردگان می‌گردد و با ایزیس ازدواج کرده، فرزند آن دو هوروس می‌شود. بنابراین چون هوروس بعد از رستاخیز اوزیریس متولد می‌شود، او را نماینده شروعی تازه می‌دانند.

  از آنجا که پتاح ایزد رستاخیز مجدد بوده است، او را با اوزیریس ترکیب کرده و ایزدی به نام پتاح-اوزیریس بوجود آوردند.

  از طرفی، چون باور بر این بوده است که شب هنگام، خورشید در دنیای زیر زمین به سر می‌برد، پتاح-اوزیریس را ایزد خورشید در هنگام شب نیز دانسته‌اند که هر صبح، به خورشید تولدی دوباره می‌بخشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر
  آنوبیس

  آنوبیس یا کشیدن قلب مردگان با کمک ترازویش، گناهکار و نیکوکار را جدا می‌کند.

  آنوبیس یا Anubis یا به خط هیروگلیف مصری  که او را Ienpw می‌خواندند، ایزد مرگ و مردگان و تدفین در مصر باستان بود. آنوبیس پیش از اوزیریس ایزد مردگان خوانده می‌شد و به مرور زمان به نام پسر اوزیریس شناخته شد. در اساطیر مقدمتر او را فرزند رع و نفتیس می‌دانستند. همچنین در برخی دیگر از اساطیر که جدیدتر بودند او را حتی با ست و هست و بستت هم مربوط دانسته‌اند.

   

  مانند دیگر ایزدان مصری، آنوبیس هم صورت حیوانی داشته و هم انسان‌واره بوده است. آنوبیس با سر شغال یا سگ وحشی (اینکه کدام مورد دقیق است مشهود نیست) تصویر می‌شد. به هر صورت آنچه هست گوشت‌خوار بودن جانور مد نظر بوده است. شاید مصریان باستان از مشاهده‌ی این قبیل جانوران در کناره‌ی صحرا و رابطه‌ی صحرا با مومیایی به این قرینه دست یافته باشند. به هر صورت او اکثراً به صورت سگ‌سانی سیاه رنگ یا انسان‌واره‌ای با سری سگ‌سان و سیاه و در موارد معدودی (معبد رامسس دوم در ابی‌دوس) کاملاً شبیه انسان به تصویر کشیده شده است.

   

   

  پیکره‌ی آنوبیس به نگاهبانی مقبره‌ی فرعون توت‌عنخ‌آمون

   

  آنوبیس یکی از ایزدان بسیار کهن است و در قدیمی‌ترین طومارها از او نام به میان آمده. او در اوج شکوهش به عنوان نگاهبان مردگان تصویر شده است. پیکره‌ی او که مقبره فرعون توت‌عنخ‌آمون یافت شد، گواهی بر این مدعا است.

   

  آنوبیس چنانکه در دروازه‌ی ستاره‌ای تصویر شده است.

   

  در بازی عصر اسطوره شرکت مایکروسافت، آنوبیس در طی کوئست اصلی بازی یکی از خدایان نیک است و در جبهه‌ی یاریگران آرکانتوس و یارانش قرار می‌گیرد. در فیلم سینمایی دروازه‌ی ستاره‌ای آنوبیس یکی از افسران رع و نیرومند‌ترین آنها است و به دست کلنل اونیل با دستگاه انتقال کشته می‌شود.

   

  در سریال استارگیت اس‌جی-۱ که ادامه‌ی فیلم مزبور محسوب می‌شود، آنوبیس یک سیستم لرد و از نژاد گوائولد است.

   

  منبع

  وب‌گاه پانتئون، آنوبیس

   

  پیوند به بیرون

  http://www.linsdomain.com/gods&goddesses/anubis.htm

  http://www.crystalinks.com/anubis.html

  http://bleedingeyeballs.com/basenjiart/anubisdebate.htm

  http://www.egyptianmyths.net/

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر
  آتوم

  آتوم، در اساطیر مصر «خدای هلیوپولیس» و «خدای محدوده‌های آسمان» خدای آفریننده‌ی جهان مادی را خلق می کند که در اغاز زمان از نو [نماد «ناموجودی» پیش از افرینش، اقیانوس بی کرانه ای از آب ساکن در تاریکی] خروج می کند تا عناصر کائنات را بسازد. او به عنوان خدای خورشید، خود تکامل می یابد و به یک وجود تبدیل می شود.

  در نام آتوم نوعی مفهوم کلیت نهفته است، لذا وی در مقام خدای خورشید یکتا است، وجود متعالی و جوهر کلیه‌ی نیروها و عناصر طبیعت. بنابر این، نیروی حیات کلیه‌ی خدایان دیگری را که بعدا به وجود خواهند آمد در خود دارد.

   

  منبع

  کتاب اسطوره‌های مصری از مجموعه کتاب‌های «اسطوره‌های ملل»، نشر مرکز

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اساطیر ، اساطیر مصر