تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:15:48
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 466 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21724 بار
 • بازدید کل : 558788 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کشف شهر گمشده در مکزیک

  این شهر که باستان‌شناسان به آن لقب «شهر گمشده» را داده‌اند، به امپراطوری پورپچیا (Puripecha) تعلق دارد، که در زمان حمله‌ی اروپاییان کنترل بخش‌هایی از غرب مکزیک را در دست داشته است. در ماه ژانویه نیز مجسمه‌ای متعلق به یکی از حاکمان تمدن مایا که به شکل یک ستون بود در محوطه‌ای تاریخی در جنوب مکزیک کشف شد.

  ایسنا: بقایای شهر گمشده تاریخی مکزیک توسط باستان‌شناسان آمریکایی کشف شد.

  بقایای یک شهر تاریخی که در قلب یکی از امپراطوری‌های باستانی کشور مکزیک قرار دارد، در مرکز استان میچوآکان (Michoacan) این کشور توسط باستان‌شناسان دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا کشف شد.

  این شهر که باستان‌شناسان به آن لقب «شهر گمشده» را داده‌اند، به امپراطوری پورپچیا (Puripecha) تعلق دارد، که در زمان حمله‌ی اروپاییان کنترل بخش‌هایی از غرب مکزیک را در دست داشته است. در ماه ژانویه نیز مجسمه‌ای متعلق به یکی از حاکمان تمدن مایا که به شکل یک ستون بود در محوطه‌ای تاریخی در جنوب مکزیک کشف شد.

  سال گذشته نیز هرمی تاریخی که در فاصله‌ی بین سال‌های 300 تا 850 میلادی ساخته شد در مکزیک کشف شد.

  کشور مکزیک آثار تاریخی زیادی را از تمدن‌های باستانی قاره‌ی آمریکا به‌ویژه سه تمدن مایا، اینکا و آزتک در خود جای داده است.

  این کشور یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر دارا‌ بودن محوطه‌های تاریخی و طبیعی است که از میان آنها، 29 اثر در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

  بخش اعظم محوطه‌های ثبت‌شده‌ی مکزیک در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو، محوطه‌های تاریخی مشهور این کشور از جمله هرم مشهور چیچن ایتاز است که سالانه میزبان هزاران گردشگر از سراسر جهان بوده است؛ با این حال در ماه‌های اخیر به‌دلیل افزایش خشونت‌ها در مناطق گردشگری مکزیک، تعداد گردشگران این کشور به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، شهرهای گمشده
  کشف شهر گمشده «مایاها» در گوآتمالا

  بقایای شهر گمشده «مایاها» در جنگلهای بارانی گوآتمالا کشف شد.

  باستان‌شناسان در جریان کاوش‌های خود در جنگل‌های بارانی کشور گوآتمالا موفق به کشف بقایای شهری تاریخی متعلق به تمدن «مایاها» شدند. به گزارش ایسنا، این شهر تاریخی که «هلتون» یا «سرسنگی» نام دارد، یکی از آثار تاریخی شاخص تمدن مایا بوده که باستان‌شناسان از سال‌ها قبل به دنبال کشف بقایای آن بوده و سرانجام با استفاده از نقشه‌های سه بعدی موفق به کشف صدها ساختمان در زیر درختان جنگلی بارانی شدند. آنها همچنین با استفاده از ردیاب‌های ماهواره‌ای و ابزارهای پیشرفته الکترونیکی موفق به شناسایی هرم اصلی شهر شدند که هفت طبقه دارد. مایاها مجموعه‌ای از اقوام سرخپوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی بودند که شهرهایشان را در دل جنگلهای بارانی می‌ساختند، این در حالی است که قوم مایا از جمله تمدن‌های بسیار پیشرفته آمریکای مرکزی بودند و دست آوردهای آنها در هنر، معماری، ریاضیات و به ویژه نجوم بسیار چشمگیر بوده است. براساس اعتقادات مایاها، جهان توسط یکی از خدایان قوم مایا که هم در خلق انسان‌ها نقش داشته و هم خدای جنگ است، در سال 2012 میلادی نابود می‌شود. هم‌چنین آثار دیگری در شهر تاریخی یاکوتان وجود دارد که نگرانی‌ها درباره‌ پایان جهان در سال 2012 را افزایش می‌دهد. تمدن مایاها در سال‌های 300 تا 900 میلادی به اوج قدرت و دانش خود رسید و مردم آن در علم نجوم بسیار پیشرفته بودند. از سوی دیگر مردمان تمدن مایا یک سیستم مالیاتی بسیار پیشرفته داشته‌اند که شناخت کامل آن، به سال‌ها وقت نیاز دارد. این در حالی است که از سال‌ها قبل، گروهی از باستان‌شناسان چندملیتی درحال بررسی محوطه‌های تاریخی به‌جا مانده از مردم این تمدن در کشورهای آمریکای جنوبی هستند. باستان‌شناسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که مردم این تمدن در سال‌های حیات تمدن مایاها، نظام اقتصادی خاصی داشته و براساس شیوه‌های خاص، مالیات هر مغازه و مالیات هر کالا را به‌طور دقیق تعیین می‌کردند، این در حالی است که در حدود سال 800 میلادی، برخی از شهرهای جنوبی تمدن مایا متروکه شدند. تا سال 950 میلادی هم بیشتر شهرهای بزرگ ویران گردیدند که دلیل این موضوع مشخص نیست. تجدید حیاتی در تمدن مایا، در حدود سال 1200 میلادی به وجود آمد. اما پس از آن، در قرن شانزدهم، قلمروی مایا به دست مهاجمین اسپانیایی فتح شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، شهرهای گمشده
  شهر گمشده آتلانتیس پیدا شد! ...

  گروهی از محققان آمریکایی در نهایت توانستند موقعیت احتمالی شهر گمشده و افسانه ای آتلانتیس، کلانشهری افسانه ای که گفته می شود هزاران سال پیش به دلیل وقوع سونامی در گل و لای فرو رفته و ناپدید شده را بیابند.

   به گزارش خبرگزاری مهر، محققان می گویند باور کردن اینکه سونامی بتواند سازه ای به وسعت ۹۰ کیلومتر را در خود ببلعد کمی دشوار است برای حل این راز قدیمی محققان از تصاویر ماهواره ای شهری غرق شده در شمال کادیز در اسپانیا استفاده کرده و توانستند در زیر لجنزارهای وسیع پارک دونا آنا نشانه هایی از شهری باستانی و مدفون شده را شناسایی کنند.

   محققان طی دو سال گذشته از ابزارها و تکنولوژی های متعددی از قبیل رادارهای عمق، نقشه برداری دیجیتال و تکنیکهای اکتشاف در زیر آب برای کشف این شهر استفاده کردند. بررسی و مقایسه نشانه هایی که از مهاجران آتلانتیس پس از خراب شدن شهر به جا مانده است میزان اطمینان محققان را از اینکه مکان یافته شده می تواند همان آتلانتیس باشد را افزایش داد.

   افلاطون، فیلسوف یونانی در حدود دو هزار و ۶۰۰ سال پیش درباره آتلانتیس مطالبی را نوشته و آن را جزیره ای توصیف کرده که در برابر دروازه ای قرار گرفته است که امروزه آن را ستونهای هرکول می نامند. با استفاده از جزئیاتی که افلاطون از این شهر بیان کرده محققان بر روی مناطق مدیترانه و اطلس متمرکز شدند زیرا این منطقه را منطبق ترین مکان برای یافتن آتلانتیس می دانستند.

   وقوع سونامی برای قرنها در این منطقه به ثبت رسیده است و یکی از بزرگترین آنها موجی به اندازه یک ساختمان ۱۰ طبقه بوده است که در نوامبر ۱۷۵۵ شهر لیسبون را درهم کوبید. بحث بر سر وجود داشتن یا نداشتن آتلانتیس هزاران سال است که ادامه دارد. در حالی که گفته های افلاطون تنها منبع تاریخی اطلاعاتی درباره این نشانه تاریخی به شمار می رود.

   بر اساس گزارش رویترز، افلاطون در نوشته های خود ذکر کرده که آتلانتیس در یک شب و یک روز کاملا ناپدید شده و در اعماق دریا غرق شد.دانشمندان قصد دارند به زودی اکتشافات بیشتر را بر روی این منطقه آغاز کنند

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، شهرهای گمشده
  کشف شهری در اسپانیا که گمان می‌رود آتلانتیس باشد

  یک تیم تحقیقاتی شهری را در اسپانیا پیدا کرده اند که به نظر می رسد شهر "آتلانتیس" باشد، شهری که هزاران سال پیش در اثر سونامی در زیر خروارها گل و لای مدفون شد.

  این تحقیقات زیر نظر دانشگاه هارتفورد که متشکل از چندین گروه بین المللی است در حال انجام است. سرپرست این تحقیقات "ریچارد فروند" در مصاحبه با رویتر اعلام کرد :" ابن قدرت تسونامی است که میتواند شهری را در 60 مایلی دریا به طور کلی نابود کند.

  تیمی متشکل از باستان شناسان و زمین شناسان با استفاده از نقشه های دیجیتالی ، رادارهای زیر زمینی و تصاویر ماهواره ای برای پیدا کردن این شهر غرق شده در حال تحقیق و جستجو هستند.

  بازماندگان تسونامی  در آتلانتیس آن شهر را ترک کردند و شهری جدید را ساختند.

  افلاطون 2600 سال قبل در کتابی، از آتلانتیس به عنوان جزیره ای با هزاران پلکان معروف به ستون های هرکولس نام برده است.

   محققان بر اساس نوشته های افلاطون تحقیقات خود را در اطراف دریای مدیترانه و آتلانتیک متمرکز کردند درحالی که قبلا تصور می شد شهر گمشده "آتلانتیس" در یونان واقع است.

   کتاب "دیالوگ" از افلاطون در 360 سال قبل از میلاد تنها منبع شناخته شده درباره این شهر زیبا و قدیمی است.

  افلاطون "آتلانتیس را به شهری تشبیه کرده که فقط در عرض یک شبانه روز در دریا ناپدید شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، شهرهای گمشده
  نقشه 10 شهر گمشده جهان / اینفوگرافی

  با مشاهده ویرانه‌ها در مناطق مختلف جهان بیش از پیش این سوال برای ذهن‌های کنجکاو مطرح خواهد شد که چرا و چگونه چنین تمدن‌های باشکوهی، قدرت و اعتبار خود را از دست داده اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، شهرهای گمشده
  گنجینه‌های ایران کهن؛ شهر گمشده

  این یادگار شکوه ایران باستان در 120 کیلومتری جنوب شیراز و در فاصله 23 کیلومتری شهر کازرون قرار دارد.

  بیشاپور ـ شهر گمشده

  بیشاپور در کنار جاده شاهی روزگار باستان واقع شده است.

  جاده شاهی در دوره هخامنشیان «‌تخت جمشید» و «استخر» را به شهر باستانی «شوش» و در دوره ساسانی شهر «‌گور» و «‌بیشاپور» را به «تیسفون» مقر امپراتوری ساسانی وصل می‌کرده است.

  شهر بیشاپور که یادگار شکوه ایران باستان است در 120 کیلومتری جنوب شیراز و در فاصله 23 کیلومتری شهر کازرون قرار دارد.

  این شهر که منسوب به شاپور اول،دومین پادشاه ساسانی است توسط فردی یونانی به نام هیپوداموس، ساخته شده است.

  این شهر را در سال 266 میلادی به شکل مستطیل بنا نهاده‌اند، به گونه‌ای که چهار دروازه و دو خیابان آن یکدیگر را قطع می‌کرده‌اند.

  آتشکده بیشاپور بزرگترین آتشکده دوران ساسانیان نام گرفته است. ارتفاع دیوار‌های این آتشکده به 14 متر می‌رسیده است .

  معبد آناهیتا

  در زمان شاپور اول به احترام ایزد نگهبان آب ( آناهیتا) معبدی در بیشاپور ساخته شد که در آن مراسم مذهبی خاصی اجرا می‌شد.

  معبد آناهیتا سردابه‌ای مکعب شکل است و از سنگ‌های حجاری شده، بدون ملات و دو جداره (مانند بناهای دوره هخامنشی ) ساخته شده است. این معبد دارای چهار ورودی است و بالای هر ورودی تندیس دو سویه گاو (به شکل سر ستون‌های تخت جمشید) قرار گرفته است.

  در راهروهای معبد جوی‌های باریکی وجود دارد که در گذشته در آن آب جریان داشته است و از جهت وسایلی که برای جریان آب در اطراف تالار مرکزی تهیه شده بود، از جمله شگفتی‌های معماری ایران به شمار می‌رود .

  تالار شاپور

  تالار تشریفات یا تالار شاپور چهار ورودی دارد و در هر ضلع آن 4 تاقچه گچبری شده وجود دارد که در گذشته روى آن نقاشی و رنگ آمیزى شده بود.

  در این میان این نقاشی‌ها تصویر یکی از زنان دربار دیده می‌شود که در حال باد زدن خود است. همچنین درباریان با جامه‌های بلند ساک‌های گل بر سر و دسته گلی در دست نشان داده شده‌اند.

   

  جالب اینکه یکی ازقطعه‌های موزاییک یاد شده در موزه ایران باستان و دیگری در موزه لوور فرانسه وجود دارند.

   

  بیشاپور برای بسیاری از ایرانیان آنگونه که باید شناخته شده نیست اما به عقیده بسیاری، این شهر گمشده در دل تاریخ با شکوه ترین اثر بر جای مانده از دوران امپراطوری ساسانی است.

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، شهرهای گمشده
  نظر و دیدگاه نویسنده وبلاگ

  در سرتاسر دنیا، و همچنین ایران، شهرهایی وجود دارند که بطور معماگونه گم شده‌اند. این گم شدن ممکن است در اثر بلایای طبیعی و یا دیگر عوامل ناشناخته انجام شده باشد. هر از گاهی نشانه‌هایی از شهرهای گمشده به طور اتفاقی توسط آماتورها و مردم عادی و یا در اثر کاوش باستان‌شناسان به دست می‌آید.

  آنچه که مهم است، حفظ و کشف رمز از بناهای بجامانده از چنان اولویتی برخوردار است که نمی‌توان نادیده گرفت.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، شهرهای گمشده