تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:20:31
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 493 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21751 بار
 • بازدید کل : 558815 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کشف دیوار 3400 ساله کنار ابوالهول

  باستان‌شناسان از کشف دیواری 3400 ساله در اطراف مجسمه ابوالهول خبر دادند که گفته می‌شود به منظور محافظت این بنا از طوفان‌های بیابانی احداث شده بود.

  بر اساس نظرات وزیر فرهنگ مصر، دو بخش از این دیوار محصور تاکنون کشف شده که طول و ارتفاع یک بخش 86 متر و 75 سانتی متر بوده و دیگری نیز از 46 متر طول و 90 سانتی متر ارتفاع برخوردار بوده است.

  «زاهی هاواس» رئیس شورای عالی عتیقه جات مصر گفت: این حصار بخشی از دیواری بوده است که توسط شاه توت موس چهارم به منظور محافظت از مجسمه ابوالهول از بادهای بیابانی در ضلع شمالی بنا‌ احداث شده بود.

  وی افزود: براساس متون باستانی مصر،‌ پس از آنکه شاه توت موس، در خوابی ابوالهل را روبه‌روی خود مشاهده کرده و آنرا پوشیده از شن و خاک بیابانی دید،‌ دیواری به ارتفاع سه متر و طول 12 متر را دورتا دور آن بنا کرد.این دیوار خشتی در جلوی معبد شاه خفره در مجموعه اهرام جیزه کشف شد.

  «هواس» خاطر نشان کرد:دیوار از دو بخش کلی تشکیل شده. بخش نخست که در قسمت شرقی معبد و مجسمه قرار داشته و از شمال به جنوب امتداد داشته است و بخش دوم که درجنوب معبد قرار گرفته و از شرق به غرب امتداد داشته است. این دو دیوار نیز در ضلع جنوبی دیوار شرقی همدگیر را قطع می‌کردند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  کشف جاده‌ای با 12 مجسمه «ابوالهول» در مصر

  جاده‌ای با 12 مجسمه «ابوالهول» در مصر کشف شد.

  باستان‌شناسان مصری در جریان کاوش در منطقه تاریخی «لکسور» (Lexur) موفق به کشف جاده‌ای شدند که 12 مجسمه ابوالهول در دو طرف آن قرار دارد.

  این جاده معبد «موت» (Mut) را در مجموعه معابد «لکسور» به مجموعه تاریخی «کارناک» (Karnak) متصل می‌کرد و حدود سال 360 پیش از میلاد مسیح (ع) به‌دستور یکی از فراعنه تمدن مصر باستان به نام «نستابو اول» (Nectabo I) که در سال 362 پیش از میلاد مسیح (ع) درگذشت، ساخته شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  کشف آرامگاهی 4500 ساله در نزدیکی ابوالهول

   باستان‌شناسان مصری از کشف مقبره‌ای جدید و 4500 ساله در نزدیکی هرم بزرگ جیزه خبر می‌دهند که به راج‌کا، کاهن دربار مصر باستان و رییس مراسم تدفین فرعون خَفرِ (صاحب دومین هرم بزرگ جیزه) تعلق دارد.

   

  به گفته زاهی حواس، رییس سازمان باستان‌شناسی مصر که سایه او در تصویر زیر مشخص است، نشانه‌های روی تابوت و نوشته‌های روی دیوار این مقبره 4500 ساله نشان می‌دهد که راج‌کا، کاهنی درباری بود که رییس گروه تدفین خَفرِ را برعهده داشت. خفر، فرعونی از دوره چهارم است که در دومین هرم بزرگ جیزه دفن شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  مجسمه ابوالهول چیست؟

  البته ابوالهولی که ما غالبا به آن می اندیشیم ابولهول عظیمی است که در جیزۀ مصر نزدیک اهرام برپا است.

  در حقیقت ابوالهول هیولایی است که در اساطیر مردم باستان بکرات از آن یاد شده است.یونانی ها فکر می کردند که این هیولا دارای سر یک زن و بدن شیر و بال است.مصری ها تصور می کردند که این هیولا یک شیر بدون یال است اما سینه و سر آن به سینه و سر یک مرد شباهت دارد.

  ابوالهول عظیم مصر زمانی یک تپه بزرگ سنگی بوده که در کنار اهرام مصر قرار داشته است.بعد ها از آن مجسمه ای تراشیدند که شبیه به یک شیر با سر یک مرد بود.ارتفاع این مجسمه 20 متر و طول آن 73 متر است.احتمالا صورت این مجسمه شباهت به صورت پادشاهی به نام کفرن داشته چهارمین پادشاه سلسله ی مصری ها بوده است.

  در زمان های دور ، شیر ها در آن سوی دره ی رود نیل زندگی می کردند. از آنجا که این حیوانات زیبا و قوی بودند مجسمه سازان مجسمه هایی از آنها می تراشیدند و در قسمت در ورودی معبد ها قرار می دادند و به این ترتیب آنها را به نگهبانی می گماردند.بعد ها به جای سر شیر ، سر انسان را بر روی بدن شیر می تراشیدند.

  در مصر باستان ،مصری ها پادشاهان را از نسل خدای خورشید که را نامیده می شد،می دانستند.هنگامی که یک پادشاه می مرد،خودش خدای خورشید به حساب می آمد.بنا بر این،ابوالهول عظیم نشانگر پادشاهی است که خدای خورشید است و از اهرام محافظت می کند.

  اگر چه ابوالهول دیگری به بزرگی ابوالهول عظیم جیزه وجود ندارد،ولی پادشاهان ابوالهول هایی شبیه خود می تراشیدند.در یک مورد،یکی از ابوالهول ها را با صورت یک زن،به نام ملکه هاتشپسوت تراشیدند.این زن تخت سلطنت را ربود و بر تمام سرزمین مصر فرمان راند.این ابوالهول دارای ریشی بود که سمبل قدرت ملکه هاتشپسوت به حساب می آمد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  ابوالهل نشان انتظار برای ظهور دجال

   

  آیاانتظار ظهور دجال در تمدن های باستانی وجود داشته است ؟ در این مطلب فوق العاده جالب و راز آلود درباره مجسمه ابوالهول و ارتباط آن با انتظار برای ظهور دجال که شاید پرده از یکی دیگر از اسرار مصر باستان بردارد خواهیم پرداخت . . .

  بنای عظیم ابوالهل که به مدت ۴۵ قرن در منطقه گیزا رخ نمایی می‌کند قدیمی‌ترین و بزرگترین مجسمه دست ساز بشری است که با شکلی عجیب همچنان محل حیرت بسیاری از باستان‌شناسان و بازدید کنندگان قرار دارد.این مجسمه نیمی انسان و نیمی شیر که سری به اندازه کاخ سفید داشته و امتداد بدن آن بزرگی مساحت یک زمین فوتبال را تشکیل می‌دهد که نظریه‌های مختلفی از علت ساخت خود را برای بسیاری از باستان‌شناسان به وجود آورده است. . .

  اما مطلب اصلی : با توجه به کشفیات باستان شناسی در مورد خدایان ملل بین النهرینی و مصر و امریکای لاتین و یونان وروم ما با آثار بسیاری از این موجود برمی خوریم که در ملل های مختلف با نام های متفاوت شناسایی گردیده است از جمله :مردوخ , را , شمس , هروس و غیره که نکته اشتراک همه آنها چشم جهان بین و ارابه پرنده آن است و همه تمدن ها آن را خدای خورشید نام نهاده اند که وعده بازگشت به زمین پس از زیاد شدن ظلم و جور را داده است.

  وین ، هرشل نویسنده ای در زمینه نجوم و باستان کتاب و عقایدش را در سال ۲۰۰۲ میلادی منتشر ساخت ، او رموز ممنوعه و مخفی ابوالهل اسرارآمیز مصر را پیدا کرده است. تئوریهای موجود تا این تاریخ بیان می کنند که تاریخچه ابوالهل نشانگر ستارگان صورت فلکی شیر است . اگر چه آنها به طور قاطع و مطمئن نمی توانند توضیح دهند که چرا معماران باستانی این صورت فلکی را برای معابدشان انتخاب کرده اند.ولی محققین دیگری که در زمینه کتیبه های سومر و بابل تحقیق کرده اند به این نکته اشاره دارند که شیر و مار و انسانهای نیمه حیوان و نیمه انسان در حقیقت نمادی از جنی ها و اینگونه بناهای تاریخی معابد و زیارتگاههایی بوده است که انسانها برای پرستش جن بر پاکرده بودند . وین هرشل ، کاشف تمدنهای باستانی در هفده سال گذشته ، تئوری کاملاً جدیدی را ارائه و پیشنهاد نموده است . در کتابش ،” اسناد (تاریخچه) مخفی ” به برشمردن و ترکیب (حقایقی ) میپردازد تا ثابت کند ابوالهل کلیدی برای فاش نمودن رموز مخفی در یک نقشه بزرگ و یکپارچه ستارگان ۵۰ هرم است. همانطور که گفته شد علم نجوم از علمی است که در حیطه کاری روحانیون معابد بود و این خادمین از طریق ستاره شناسی به طالع بینی و پیشگویی می پرداختند . اسامی کلیه این صور فلکی از اسامی جنی ها که نماد خدایان آنها بوده اند گرفته شده بود !!

  حال اینجا مسائلی حیاتی در دلایل نظریه مطرح می گردد . به نظر می رسد جهت نگاه ابوالهل هر شب بر روی طلوع ستاره ای (متفاوت) ثابت می گردد (نه تنها طلوع خورشید). سپس در یک لحظه منحصر به فرد در آسمان شب ، ابوالهل به تصویر آینة خود کاملاً در سمت راست در وضعیت صور فلکی شیر ، نگاه می کند . اینجاست که ابوالهل دقیقاً فریاد بر می آورد که همه هرمها در مصر سفلی بیانگر حلقه ای از کهکشانهای مجاور زمین بوده و راز نقشة ستارگان نیز اینجا زیر پاهای صور فلکی است.

  اما درآنجا بیش از یک راز درباره ابوالهل وجود دارد که به ما می گوید هر یک از اهرام موقعیت کهکشانهای متفاوت را ایجاد می کند . حال آنکه آن خود کلیدی برای افشای راز اهرام است . این نشانگر جایی است که محقق شروع به گشادن اسرار نقشة ستارگان می کند. محقق مصرانه پیگیر ستارگان و جهت قرارگیری آنها در کمربند شکارچی است و به همان نقطه عطف کیهانی در آنچه به نظر می رسد ستاره نهایی است ، میرسد .

  به عقیده هرشل همه اهرام در مصر سفلی بیانگر ستارگانی است که هر یک الهام بخش از قدیمی ترین خدایان شناخته شده اند . راز هرمس تری مجیستوس خدای بازرگانی و سخنوری که ادعا می کند« مصر تصویری از بهشت است و همه کیهان در اینجا سکنی گزیده اند ».

  هرشل متعاقباً آزمایشی را به انجام رساند تا اثبات کند همه اهرام در مصر سفلی نمانیده ستارگان هستند. او یک صفحه شفاف ترنسپارنت را از موقعیت ستارگان بر روی بر روی نقشه اهرام قرار داد؛ نتیجه نفس گیر بود. همه ستارگان درخشان در صور فلکی شناخته شده در یک دایره ۳۶۰ درجه کامل در طول راه شیری بودند که در اطراف زمین قرار داشتند. همه ستارگان درخشان ، بر اهرام روی زمین منطبق بودند !! نقشه ستارگان با درخشان ترین ستاره در آسمان شب آغاز می شد . سیروس … که برای شروع با این ستاره می توان گفت منطقی است … و یک ستاره که با دیگر ۴۹ ستاره در نقشه ستارگان متفاوت است . این ستاره منحصر به فرد دقیقاً در مرکز اهرام قرار دارد .. آیا این ستاره « x » نقطه ای(مساله ای) به خصوص را نشان می دهد ؟ دوباره منطق انسانی نظریه پردازی خواهد نمود . . .

  . در این تصویر ؛ نقشه ستارگان ۵۰ هرم هرشل در میان دایره ۳۶۰ درجه و درخشان ترین ستارگان در طول راه شیری . ابوالهل طلوع ستاره « را » در شرق را می نگرد . . .

  ستاره ( را ) همان ستاره دجال است مصری های باستان با این اسم دجال را پرستش می کردند ابوالهول نمادی از انتظار برای ظهور دجال است و خود معرف تمدنی است که روزگاری توسط پرستش کنندگان دجال به وجود آمده است . سردمداران جهانی بی جهت نیست که شروع تمدن کنونی خود را از تمدن مصر محاسبه می کنند چون همه خود را از منتظران دجال و زمینه چین ظهور او می دانند. . !

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  ابوالهول بزرگ جیزه، از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  مختصات: ‏۱۶″ ۰۸′ ۳۱°شرقی ‏۳۱″ ۵۸′ ۲۹°شمالی (نقشه)

   تصویر ابوالهول بزرگ جیزه از کنار

   

  ابوالهول بزرگ جیزه (به عربی: أبو الهول العظیم) که اغلب با نام ابوالهول خوانده می‌شود، تندیسی از جنس سنگ آهک است واقع در جیزه، مصر، که به شکل ابوالهولی نشسته است. این تندیس، همانند یک ابوالهول افسانه‌ای شکل شیری با بدن انسان را دارد، در کرانه شرقی رود نیل قرار دارد.

   

  این تندیس بزرگترین سازه سنگی ساخته شده توسط انسان بر زمین است که ۷۳٫۵ متر طول، ۶ متر عرض، و بیش از ۲۰ متر ارتفاع دارد.[۱] این تندیس را کهن‌ترین سازه‌ی تندیس‌وار ساخته شده در جهان می‌دانند که توسط فرعون خفرع - از پادشاهان دودمان چهارم مصر - ساخته شد.[۲]

   

  این تندیس در سال ۱۸۱۶ توسط کاپیتان کاویجیالا کشف شد و در آن هنگام معبدی میان دو پای جلویی شیر وجود داشت. پس از آن این تندیس مسپرو و ماریت مورد بازبینی قرار گرفت.[۳]

   

  ساخت

  باور بر این است که ابوالهول نزدیک به ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح توسط پادشاه خفرع ساخته شد، کسی که دومین هرم در مجموعه اهرام جیزه را نیز ساخت.

  مکان این تندیس در متنی نوشته شده درباره مجموعه آرامگاه‌های نزدیک به هرم دوم، دیده می‌شود. این متن را اغلب مصرشناسان به خفرع نسبت می‌دهند. تندیس کوچکی از جنس دیوریت از خفرع نیز، که در ویرانه‌های معبد درون دره پیدا شده است، از دیگر دلایلی است که ساخت ابوالهول را به او ربط می‌دهد.[۴]

   

  منابع

  ↑ «Great Sphinx of Giza». Emporis, Building data. بازبینی‌شده در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۲.

  ↑ «Khafre, the 4th King of Egypt's 4th Dynasty». Tour Egypt. بازبینی‌شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۲.

  ↑Fletcher, Banister (۱۹۰۵). A history of architecture on the comparative method. London : Batsford. ۱۷.

  ↑Lehner, Mark (۲۰۰۲). «Unfinished Business: The Great Sphinx». Aeragram (5). ۱۰-۱۴.

   

  پیوند به بیرون

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ابوالهول بزرگ جیزه موجود است.

  معمای ابوالهول - مستندی درباره تندیس بزرگ ابوالهول در جیزه

  مقایسه میان ابوالهول یونانی و مصری

  نگره «تمدن گمشده» درباره مصر باستان

  گالری تصاویر ابوالهول

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  معمای ابوالهول

  بزرگترین ابوالهول جهان، کنار «هرم کبیر» در فلات دره ی جیزه قرار گرفته است. این پیکره که تقریباَ در شش مایلی غرب قاهره واقع است، بزرگترین مجسمه ی یک تکه در جهان است که از بستر سنگی فلات تراشیده شده است. ابوالهول کبیر یک معماست.

  با اینکه نظریه های زیادی در مورد خاستگاه و هدف ساخته شدن آن ذکر شده، اما هنوز هیچکس به طور قطع نمی داند که چه زمانی ساخته شده و نشان چیست.

  ابوالهول، به سمت شرق رو به طلوع آفتاب و در نزدیکی مدار سی ام ساخته شده است. این مجسمه ظاهراَ قدیمی ترین بنا در فلات جیزه است، چراکه در گودال بزرگی که ابوالهول در آن قرار گرفته آثار بسیار قدیمی ازفرسایش ناشی از آب، یافت شده است. ابوالهول دارای معبدی شبیه معابد خورشیدی است که بعدها شاهان سلسله ی پنجم ساختند. هیچ کتیبه ای نه داخل و نه بیرون ابوالهول برای مشخص کردن سازنده ی آن وجود ندارد.

  نام ابوالهول یا Sphinx از واژه ی یونانی Sphingo به معنی خفه کردن ویا Sphingen به معنی سفت بستن مشتق شده که بر اساس عادت ابوالهول افسانه ای یونان به خفه کردن قربانیان خود شکل گرفته است. سایر ابوالهول های مصری وعربی هم در نتیجه شباهت فیزیکی به ابوالهول افسانه ای یونان به این نام خوانده شده اند، هرچند که ساخت ابوالهول کبیر به طور قطع به قبل از پیدایش این افسانه ی یونانی بر می گردد. با اینکه نمی دانیم مصریان باستان ابوالهول را از ابتدا چه می نامیدند، اما می دانیم که در۱۵۰۰ سال پیش از میلاد، آن را «هورــ اِم ــ آخت» (Hor em akht)، به معنی هوروس[۱] در افق، Bw How به معنی مکان هوروس، و همچنین Ra Horakhty به معنای رعد و افق(خورشید دو افق) می نامیدند....

   

  Horus خدای آسمان که دو چشمش ماه و خورشید بود و اغلب به صورت انسانی با سر شاهین به تصویر کشیده می شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  آشنایی با مجسمه ی ابوالهول گیزا

   

   مجسمه ی ابوالهول گیزا و یا به طور معمول ابوالهول مجسمه ای از یک البوالهول بر پشت کشیده و یا لمیده است ( موجودی افسانه ای با بدن یک شیر و سر یک انسان ) که بر روی سکوی گیزا ساحل غربی رود نیل در گیزا نزدیک قاهره امروزی در مصر قرار دارد . این مجسمه بزرگترین مجسمه ی سنگی در جهان میباشد که با 73.5 متر طول(241 فوت) 6 متر عرض(20 فوت) و 20و22 متر بلندی (66.34 متر) یکی از قدیمیترین مجسمه ی یادگاری شناخته شده میباشد و مردم بر این باورند که توسط مصریان باستان پادشاهی قدیم در سلطنت فرعون خفرا ساخته شده است(2558-2532قبل میلاد) .

   

  منشا و هویت :

   

  الوالهول عظیم یکی از بزرگترین و قدیمیترین تندیسهای جهان میباشد اما حقایق بنیانی درمورد ان از جمله اینکه چه کسی نمونه ی صورت بوده است̨ چه زمانی ساخته شد و توسط چه کسی هنوز مورد بحث است . این سوالات منجر به عقیده ی مشهور "معمای البوالهول" شدند . اگرچه این اصطلاح نباید با افسانه ی اولیه یونانی معمای ابوالهول اشتباه گرفته شود .

   

  شیر به مدت طولانی نماد ی وابسته با خورشید در تمدنهای شرقی نزدیک باستان بوده است . تصاویر ترسیم کننده ی پادشاه مصری که در قالب شیری که دشمنان معشوقش را نابود میکند̨ به زمانهای خیلی قبل همچون دوره ی سلسله ای اولیه بر میگردد . در سلطنت جدید مجسمه ی البوالهول به ویژه بیشتر با الهه ی هورم آخت (یونانی شده ی هارماچیس) و یا هورس در افق مرتبط شد که نمایشگر فرعون در نقشش به عنوان شسپ آنخ (به زبان انگلیسی : تصویر زنده)الهه ی آتوم میباشد . فرعون آمن هوتپ دوم بین سالهای 1401 تا 1427 معبدی در شمالشرقی ابوالهول در حدود 1000 سال بعد از احداثش ساخت و ان را به ایین مذهبی هورم آخت اهدا کرد .

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  اسرار ابوالهول برملا می‌شود

  بررسی‌های اخیر باستان‌شناسان، یافته‌های جدیدی از سازندگان و دلایل خلق بنای عظیم و محیرالعقول ابوالهول مصر را آشکار کرد.

   

  یک گروه دو نفره از باستان‌شناسان شامل مارک لنر و زهی هواس، رئیس شورای عتیقه جات مصر، یافته‌ها و اکتشافات تازه‌ای از فن‌آوری و سازندگان بنای عظیم ابوالهل را در کاوش‌های اخیر خود به دست آوردند.

  بنای عظیم ابوالهول که به مدت 45 قرن در منطقه گیزا رخ نمایی می‌کند قدیمی‌ترین و بزرگترین مجسمه دست ساز بشری است که با شکلی عجیب همچنان محل حیرت بسیاری از باستان‌شناسان و بازدید کنندگان قرار دارد.

  این مجسمه نیمی انسان و نیمی شیر که سری به اندازه کاخ سفید داشته و امتداد بدن آن بزرگی مساحت یک زمین فوتبال را تشکیل می‌دهد که نظریه‌های مختلفی از علت ساخت خود را برای بسیاری از باستان‌شناسان به وجود آورده است.

  به گفته باستان‌شناسان اگر چه هنوز سؤالات زیادی درباره این بنا مطرح بوده و بخش‌های مجهول فراوانی از این مجسمه وجود دارد اما نشانه‌های به جای مانده روی آن نشان می‌دهد که کارگران به یک باره دست از ساخت آن کشیده و مجسمه را درحالی که مراحل پایانی ساخته شدن را طی می‌کرد، رها کردند.

  محققان امیدوارند، دست‌یابی به علل رها شدن ساخت این مجسمه در آینده‌ای نزدیک پرده از بسیاری از سؤالات مطروحه در خصوص مجسمه بزرگ ابوالهول بردارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  ابوالهول

  ابوالهول غول افسانه‌های مصر باستان و اسطوره اُدیپ، مخلوطی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزیّن به بال‌های عقاب و دارای کله‌ای شبیه سر زنان است. این موجود افسانه‌ای کسانی را که موفق به حل معمّای او نمی‌شدند می‌کشت و در نظر مصریان باستان مظهر آفتاب محسوب می‌شد، ابوالهول بزرگ که در مصر قرار دارد از صخره‌ای تراشیده شده است و ۱۷ متر ارتفاع و ۳۹ متر طول دارد.

  رمز ابوالهول

   

  ابوالهول

  اسرارآمیز بودن ابوالهول احتمالأ در ارتباط با تعهد و ادای سوگند هنرمندان و خالقین اساطیر است که بر اساس آن موظف به‌حفظ اسرار و رموز عقاید و اندیشه‌هایفرهنگی و عرفانی آثار خود بوده‌اند. این موجود افسانه‌ای بیش از هر پدیده دیگری در ادبیات و فرهنگ، اقتدار اسطوره‌ای خود را تثبیت نموده و به نماد اعلی و عمیق علم و دانائی و هم به نمودی از هلاک و نیستی شهرت یافته‌است. بسیاری از هنرپیشگان زن سینمای قرن بیستم که اسرارآمیز، شهوانی، حیله‌گر و مرموز بوده‌اند با ابوالهول مصری واقع در جیزه تشبیه شده‌اند.

  وجه تسمیه

   

  ابوالهول (یا اسفنکس از کلمه (به لاتین: اسفینکس) و (به یونانی: اسفیگس می‌باشد) هیکل عظیم اساطیری که هنرمندان مصری و به تقلید آنان هنرمندان یونانی به کرات مجسم ساخته‌اند. ابوالهول نام حیوان موهومی است که در مصر و یونان باستانی به‌هیاکل مختلف مجسم می‌کردند. در مصر اسفنکس را به‌شکل شیری نقش می‌کردند که سر او به‌صورت سر دختری بود. محتملأ این هیاکل را به قصد تعظیم و تکریم نیت که به زعم مصری‌ها الهه حکمت و دانش بود برپا می‌کردند. در خرابه‌های بلاد باستانی مصر ابولهول‌های بسیار مشاهده می‌شود که از یک پارچه سنگ ساخته شده و از همه بزرگ‌تر را ابوالهول خوانند که در بین دو هرم واقع شده و تنه این هیکل در زیر ریگ‌ها مدفون و پوشیده‌بوده است و فقط سینه و سر او خارج از ریگ مشاهده ‌شد که بیست و هشت متر ارتفاع دارد. که بعدا از زیر شن خارج شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  رمز و راز مجسمه ابوالهول

  مجسمه ابوالهول در مصر این گونه که حدس زده می شود باید در اصل دارای سری به شکل شیر باشد و آنگونه که زمین شناسان انگلیسی پیش بینی می کنند قدمت آن باید بیشتر از تخمین های قبلی باشد. مصر شناسان معتقدند تندیس خارج از قاهره که دارای سر فرعون و بدنی شیر گونه است متعلق به بعد از ساخته شدن اولین هرم چیزی حدود ۴۵۰۰ سال پیش است.

  (( تصویری باز سازی شده از مجسمه ابوالهول با سر شیر گونه ))

  (( تصویر مجسمه ابوالهول در مصر )) اما کالین ریدر زمین شناس ، آثار فرسایشی در اثر باران بر روی مجسمه یافته که نشان از آن دارد که مجسمه قدمتی بیش از این دارد ، او می گوید نشانه های که در محوطه جیزه وجود دارد نشان از فعالیت های قبل از ساخته شدن هرم ها می باشد . او می گوید به نظر مجسمه از بقیه هرم ها و آثار موجود در این جا بسیار قدیمی تر است و به نظر می رسد بر روی مجسمه دست کاری های صورت گرفته است .

  توضیح : جیزه منطقه ای است در نزدیکی رود نیل و در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی قاهره محلی است که بزرگترین هرم ها ، مجسمه ابوالهول و چند هرم دیگر در آن جای گرفته است.

  محققان همچنین دریافته اند که بین بدن و سر مجسمه ابوالهول اصلآ تناسبی وجود ندارد و به نظر می رسد که سر فرعون بر روی مجسمه اصلی نیست .

  دکتر جاناتان فویل که در این پروژه با اقای ریدر همکاری می کند و متخصص در زمینه معماری بناهای تاریخی هست می گوید بین بدن و سر مجسمه یک عدم تناسب عمده مشاهده می شود او می گوید دلیل ممکن برای این موضوع می تواند این باشد که سر اصلی مجسمه سر فرعون نبوده بلکه سر یک شیر بوده . بر طبق این نظریه سر مجسمه بعدها به صورت سر خوفو تراشیده شده است در بین مصریان امروزی سر شیر گونه قدرت و عظمتی بیشتر از سر یک انسان دارد و این موضوع که بدن این مجسمه هم شیر گونه است این نظریه را تقویت می کند.به طوری که در تاریخ دهه های اخیر مصر شیرهای وحشی نیز در جیزه و اطراف آن ساکن بوده اند. بسیاری از مصر شناسان معتقد هستند که مجسمه ابوالهول شبیه به پادشاه خافرا می باشد.بعضی دیگر هم معتقد هستند دجادفرا برادر بزرگتر خافرا مجسمه ابوالهول را برای احترام به پدرشان خوفو بنا نهاد.بر این اساس زمان ساخت مجسمه چیزی بین ۲۵۵۰ سال قبل از میلاد و ۲۴۵۰ سالقبل از میلاد تخمین زده میشود البته باید در نظر داشت که انتصاب مجسمه ابوالهول به خافرا کاملآ تصادفی و مبهم و بدون دلیل و مدرک هست

  رابرت اسچاچ زمین شناس معتقد هست که زمان ساخت این مجسمه باید بسیار قدیمی تر از آن چیزی باشد که ما در تحقیقات سال ۱۹۹۰ تخمین زدیم . اسچاچ بر اساس یافته های بر روی بدن مجسمه و همین طور آب راه های کنار مجسمه که مربوط به تاثیرات آب و هوای است می گوید که این آثار بر اثر فرسایش های تدریخی آب در طول زمان های بسیار دور است آخرین دوره بارندگی در مصر به ۴۰۰۰ سال یا ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد ، اسچاچ معتقد هست اثرات فرسایشی آب بر روی بدن مجسمه حداقل مربوط به ۵۰۰۰ سال تا ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح هست چیزی حدود ۲۰۰۰ سال قبل از زمان ساخت هرم ها و همچنین ۱۵۰۰ سال قبل از اینکه تمدن مصر شروع شود ! آقای ریدر معتقد هست که این مجسمه باید صدها سال قبل از آن چیزی که ما فرض می کنیم ساخته شده باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول
  راز ابوالهول چیست؟

  ابوالهول مجسمه ای است بسیار بزرگ که در صحرای مصر در هشت کیلومتری قاهره قرار دارد . این مجسمه ی غول پیکر همچون یک نگهبان در برابر اهرام سه گانه در جیزه ایستاده است.

  ابوالهول یک هیولای سنگی است که سری شبیه انسان دارد اما اندامش شبیه شیری است که بر زمین نشسته و پنجه هایش را جلو گذاشته است .

  تراش اندام این مجسمه بطور ناهموار صورت گرفته ولی تراش سر سنگی آن به دقت انجام گرفته است.

   

  «ابوالهول» دارای چشمان مرموزی است و تا به حال کسی نتوانسته معنای نگاه این چشمها را درک و بیان کند . چشمان او با وقار خاصی به افق صحرا خیره مانده است.

   

  بلندی پیکره ی ابوالهول 18متر و درازای سطح قاعده اش نیز حدود 58 متر است .

   

  گمان می رود که عمر این مجسمه دست کم 5000 سال باشد.

   

  حال ببینیم ابوالهول را به چه منظور ساخته اند؟

   

  معبد کوچکی در میان پنجه های ابوالهول ساخته شده که می تواند پاسخگوی ما باشد . در این اطاقک کتیبه هایی متعلق به دو تن از پادشاهان قدیم مصر یافته می شود .

   

  در این کتیبه ها نوشته شده که ابوالهول نشان دهنده ی یکی از تصاویر خدای آفتاب «هارماخیس» است .

   

  در این کتیبه همچنین نوشته شده که هدف از قرار دادن این هیولای بزرگ پاسداری از گورستان های اطراف «اهرام سه گانه » از گزند شیطان است.

   

  علاوه بر مجسمه ی بزرگ ابوالهول که در جیزه است مجسمه های کوچک دیگری شبیه به ابوالهول در نقاط پراکنده مصر بسیار دیده می شود. با این تفاوت که سر هر کدام از این مجسمه ها به شکل سر یکی از پادشاهان مصر ساخته شده است.

   

  در کتاب های مقدس و باستانی مصر واژه ی ابوالهول به معنای «سرور» آمده است . پیروان مذاهب قدیم اعتقاد داشتند که پادشاه دارای هوش و چابکی و نیروی انواع حیوانات است . همچنین معتقد بودند که پادشاه این نیرو ها را به وسیله ی در بر کردن پوست حیوانات یا بر سر نهادن سر آنها به دست می آورد.

   

  به همین جهت مصریان از خدایان و سلاطین خود مجسمه هایی می ساختند که نیمی از آنها شبیه به انسان و نیمی دیگر شبیه به حیوان بود.

   

  اندیشه ی ساختن این نوع مجسمه ها از مصر به تمدن های دیگر مانند تمدن آشوری و یونان نیز رخنه کرد.

   

  مجسمه های ابوالهول در این نواحی معولاً دارای بال بودند . در آشور آنها را غالباً با پیکر نر می ساختند . ولی در یونان پیکر تراشان سر آنها رابه شکل یک زن در می آوردند . ابوالهول را در انگلیسی اسفینکس می گویند و این واژه از یونان گرفته شده است.

   

  همانگونه که ما درباره ی اژدها تصوراتی داریم یونانیان نیز تقریباً همینگونه درباره ی ابوالهول می اندیشیدند. ولی از نظر ما اژدها هر چند نشانه ی قدرت فراوان است ولی وجود خارجی و واقعی ندارد . اما یونانیان برای «ابوالهول » افسانه ای ساخته می گویند:

   

  ابوالهول برفراز سنگی بزرگ زندگی می کرد و برای هر رهگذر ی معمایی طرح می کرد. آنگاه کسی که نمی توانست پاسخ او را گوید به دست او کشته می شد.

   

  معمای ابوالهول این بود که می پرسید:

   

  ((آن چیست که صبحگاهان با چهار پا راه می رود ظهر با دو پا ولی در شامگاه به سه پا حرکت می کند؟))

   

  تنها کسی که توانست جواب این معما را درست بدهد شخصی به نام اودیپ بود به ابوالهول گفت:

   

  « مقصود تو از این معما انسان است زیرا او در کودکی که صبح زندگی به شمار می رود روی چهار دست وپا راه می رود .وقتیکه بزرگ شد ایستاده یعنی با دو پا گام بر می دارد . اما در زمان پیری که شامگاه زندگی است از عصا کمک می گیرد و در نتیجه با سه پا حرکت می کند.»

   

  چون پاسخ «اودیپ» صحیح بود ابوالهول از شدت خشم خود را از فراز صخره به زیر افکند و جان از کف بداد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : بناهای نمادین ، ابوالهول