تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:22:14
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 503 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21761 بار
 • بازدید کل : 558825 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کشف مومیایی یک زن با قدمت 1300 سال

  باستانشنان در پرو در یکی از محوطه‌های تاریخی شهر لیما یک مومیایی 1300 ساله کشف کردند.

  سرپرست گروه باستانشناسی معتقد است این زن یکی از مردم تمدن ناشناخته‌ Wari است که قرن‌ها پیش با مراسم ویژه‌ خاکسپاری همراه با یک ماسک دفن کرده‌اند.

  تاکنون در محوطه‌ تاریخی محل کشف این مومیایی، بقایای مقبره‌های زیادی کشف شده‌اند، ولی نکته‌ جالب توجه درباره‌ این کشف، غارت نشدن مقبره و کشف مومیایی 1300 ساله در بهترین شرایط است.

   

   

   

   مردم تمدن ناشناخته واری 700 تا 1000 سال پیش در بخش‌هایی از رشته‌کوه آند که اکنون در پرو قرار دارد، می‌زیستند.

  باستان‌شناسان در کنار مومیایی این زن که در پارچه‌ای زیبا پیچیده شده بود، تعدادی زیورآلات زنانه و بقایای استخوان‌های یک کودک را که به احتمال زیاد یک قربانی است، پیدا کرده‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  راز زیور‌آلات عجیب تمدن ناسکاها کشف شد!

  بنابر تحقیقات پژوهشگران این جمجمه‌ها، که پیش از این آنها را نوعی غنیمت جنگی به دست آمده از قبایل دیگر می‌دانستند، مربوط به مردگانی بوده است که...

   

  باستان‌شناسان با بررسی جمجمه‌های زینتی به دست آمده از بقایای بر جای مانده از تمدن ناسکاها در جنوب پرو موفق به کشف راز این زیور‌آلات عجیب شدند.

   بنابر تحقیقات پژوهشگران این جمجمه‌ها، که پیش از این آنها را نوعی غنیمت جنگی به دست آمده از قبایل دیگر می‌دانستند، مربوط به مردگانی بوده است که در همان منطقه به خاک سپرده شده و سرهایشان در خانه‌های خانوداه‌هایشان آویزان می‌شده است.

  ایان ویلیام، محقق موزه فیلد آمریکا گفت: با آزمایشی که از دندان‌های باقی‌مانده در جمجمه‌ها و استخوان‌ اجساد باستانی منطقه به عمل آوردیم فهمیدیم که متعلق به یکدیگر بوده و این جمجمه‌ها از مناطقی دور دست و به عنوان غنیمت جنگی به این منطقه وارد نشده‌اند.

  وی افزود: این یافته‌ها و بررسی‌ها کمک بسیاری در شناخت ما از تمدن و روش زندگی مردمانی می‌کند که از قرن اول تا سال 800 سال میلادی و پیش از استقرار امپراتوری پرو در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند.

  به گفته باستان‌شناسان روی هر جمجمه سوراخی تعبیه شده بود که مخصوص آویزان کردن آنها بر دیوارها بوده و به نوعی جزء وسایل زینتی هر منزل به شمار می‌رفته است.

  ناسکاها اقوامی بودند که در جنوب غربی پرو زندگی می‌کرده و به دلیل نقاشی‌های خود در سطح بیابان‌های این کشور شهرت بسیاری دارند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  مقبره های قوم اینکا در پرو کشف شد

  باستان شناسان پرویی در ارتفاعات دو مایلی از سطح دریا و در کوه های آند در پرو موفق به کشف 370 مقبره باستانی متعلق به مردمان تمدن اینکا شدند.

  این مقبره ها که در ارتفاعات جنوب پرو کشف شده اند در فاصله سال های 1400 و 1500 میلادی ایجاد شده و درون برخی از آنها هنوز بقایای اجسادی که داخل سبدهایی حصیری قرار داشتند، دیده می شود.

  با وجود کشف 370 مقبره، باستان شناسان معتقدند، مقبره ها و آثار و اشیا دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که می توان با بررسی های بیشتر به آنها دست یافت.

  برخی محققان، سنگلاخی بودن این منطقه را یکی از عوامل دشوار کننده روند کاوش می دانند و نسبت به ادامه کار اظهار نا امیدی کردند.

  خطرناک بودن محل مقبره ها و قرار گرفتن آنها در مناطقی پرشیب در دامنه کوه ها، فرضیه های تازه ای از آداب و سنن کفن و دفن مردمان این منطقه را بین باستان شناسان به وجود آورد. سننی که نشان می دهد مردمان این دوره، احترام زیادی برای مردگان خود قایل بودند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  خطوط عجیب صحرای نازکا، فرودگاهی برای سفینه های فضایی؟

  پراکندگی اشکال مختلف در صحرای نازکا

  همان گونه که شاهد بوده ایم خط در فرهنگهای مختلف کاربردهای گوناگونی داشته است. ولی از همه اعجاب آورتر خطوط و نقوشی است که بومیان اهل پرو، ۴۰۰ کیلومتری جنوب شرقی لیما، به صورت نهر یا شیار در صحرای غیر قابل کشت نازکا ترسیم نموده اند. این نقش ها آن چنان عظیم و وسیع اند که امکان رویت آنها از روی زمین میسر نیست و تنها می توان با هواپیما به وجود شکل نهاییشان پی برد. چنانچه با هواپیما به این شیارهای کنده شده در دل خاک نگریسته شود، اشکال اغراق آمیزی از مرغان، عنکبوت، سوسمار، سگ، ماهی، نهنگ و غیره با شکلهای هندسی پیرامون آن نظیر ستاره ها، مستطیل ها و چند ضلعی ها آشکار می گردد. این اشکال متعلق به تمدن نازکا است که در حدود ۴۰۰ ق.م تا ۶۵۰ میلادی در این منطقه حیات داشته است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  معماری تمدن پیش کلمبی

  اولین ساختمان‌های پیش کلمب، از چوب، نی های دسته بندی شده، کفپوشی تارچه یا بام گالی پوش و دیگر مواد شکننده، بنا شده است. معماری و ساختی جاودان و ماندگار در استفاده از سنگ یا آجرهای خشتی  که به طور کلی در آمریکای میانه و ناحیه ی مرکزی کوه های آند گسترش داده شد.

  فناوری ساختمانی پیش کلمبی، ابتدایی بود. بیشتر ساختارها با سیستم دارای تیرچه و سنگ سردر (فاقد قوس) ساخته شده اند، اگرچه در تمدن چاوینی (Chavín) پرو و مایا، از اهرام آمریکای میانه کاذب بود، یعنی قوس طاقی در واقع ساختی بود که در آن  با قرار دادن  سنگ ها روی هم  برای القا حالت قوس انجام می شد. سنگ به جای ابزارهای فلزی و کارگران انسانی به جای دستگاه ها برای حمل کردن و ساختن مورد استفاده قرار می گرفت، همچون مشخصات ساخت هایی مانند اهرام، مکان ها، مقبره ها و تختگاه پرستش گاه ها (ساخته شده در تختگاه های خاکی) در این معماری دیده می شدند.

  اهرام پیش کلمب زمانی متفاوت از همتای مصری اش در نظر گرفته می شد ، به این دلیل که نه محلی برای دفن بلکه جایگاه یک خداوند به شمار می آمد. با این  حال،  کند و کاوهای اخیر به صورت روز افزون نشان می دهند که گاه  قبرهایی نیز درون اهرام قرار می گرفتند. تصویر نگاشت ها در آمریکای میانه، قوانین ( طومارهای کاغذی، تولید شده از الیاف و پوست گیاهان گوناگون، یا پوست آهو) نشان دهنده ی این است که این ساختمان ها دارای کاکرد  دفاع نظامی نیز بوده اند. نماد آزتک برای فتح همیشه یک هرم بسیار مهم از کالی ، یا  جایگاه خداوند (معبدی بر فراز هرم) بود که توسط کشور فاتح واژگون میشد. برای جلوه ی بیشتر  جنبه ی یادبودی یا بازتاب بهتر آن در قالب حاکمیت بعدی، تعداد زیادی از اهرام آمریکای میانه هرچند وقت یکبار از روی ساختاری که از پیش وجود داشته است، بنا می شدند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  جدید‌ترین نمایشگاه تاریخ تمدن پرو افتتاح می‌شود

  سازمان میراث فرهنگی پرو، به منظور حفاظت از آثار باستانی این شکور، جدید‌ترین نمایشگاه تاریخ تمدن پرو را در نزدیکی مقبره یکی از فرمانروایان این کشور ملقب به توت‌آنخ آمون قاره امریکا برپا می‌کند.

  به گزارش میراث آریا (chtn)، این نمایشگاه که در میان تپه‌های شنی و احرام باستانی پرو برپا شده است به نمایش ماسک‌ها، ظروف سرامیکی و جواهر آلاتی می‌پردازد که از اقوام موچی (moche) به دست آمده و به سال‌های 100 تا 600 میلادی تعلق داشته‌اند.

  واتر آلوا، باستان‌شناس و یکی از اعضای برپاکننده این نمایشگاه گفت: هدف ما قطع فعالیت‌های دلالان آثار باستانی و جلوگیری از فروش آنها در بازارهای سیاه بوده است.

  وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم بیش از 35 هزار بازدیدکننده داخلی و خارجی از آثار این نمایشگاه که حاصل 20 سال کاوش باستان‌شناسان از مناطق تاریخی این کشور است دیدن کنند.

  لویس چرو رئیس موزه باستان‌شناسی پرو گفت: تاکنون تنها 10 درصد از کل آثار باستانی کشور به دست آمده و پی بردن به تمام آن نیازمندند زمانی طولانی است.

  پرو کشوری مملو از آثار باستانی، صدها منطقه تاریخی با قدمتی چند هزار ساله و فرهنگ‌های مختلف چون اینکاها است که تا سال 1500 میلادی و پیش از ورود اسپانیایی‌ها بر این سرزمین حکومت می‌کردند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  کشف بقایای اجساد 7 کودک از تمدن اینکا

  بقایای اجساد هفت کودک از تمدن اینکا در پرو کشف شدند.

  باستان‌شناسان کشور پرو در جریان کاوش‌های خود در شهر تاریخی سوسکو این کشور موفق به کشف بقایای استخوان‌های چندین کودک شدند که احتمالا در قالب نوعی مراسم مذهبی قربانی شده‌اند.

  به گزارش لیمانیوز، این کودکان برای اثبات علاقه چندین حاکم تمدن اینکا به یک از خدایان مردمان این تمدن و هم‌چنین نشان دادن اتحاد بین این حاکمان از منطقه تحت حاکمیت هریک از این حاکمان به شهر سوسکو آورده شده و قربانی شده‌اند.

  باستان‌شناسان تا به حال در کنار استخوان‌های این کودکان موفق به کشف زیورآلات، چندین مجسمه، استخوان‌های حیوانات و تکه‌های پارچه شدند.

  محققان امیدوارند که با بررسی دقیق آثار کشف شده به راز‌های زندگی مردمان تمدن اینکا به‌ویژه رسوم ذهبی و شیوه خاکسپاری آنها پی برد.

  در حدود یک ماه قبل نیز باستان‌شناسان کشور پرو در جریان کاوش‌های خود در مناطق جنگلی شمال این کشور موفق به کشف دو معبد با قدمتی چهار هزار ساله شدند که می‌توان آنها را قدیمی‌ترین معابد کشف شده در پرو لقب داد.

  این معابد با همکاری مردم محلی پیدا شده در کنار آنها استخوانهایی با قدمتی در حدود 800 سال متعلق به قربانیان نوعی مراسم مذهبی پیدا شده که نشان می‌دهد این معابد حداقل تا قرن 12 میلادی مورد استفاده بوده‌اند.

  محققان بر این باورند که این معابد به مردمان تمدن ناشناخته براکاموروس تعلق دارند که در هزاران سال قبل در بخش‌هایی از جنگلهای آمازون که اکنون در پرو و اکوادور قرار دارند، زندگی می‌کرده‌اند.

  در حدود یک ماه قبل نیز باستان‌شناسانی از کشور پرو در جریان کاوش‌های خود در حریم مقبره‌ی مشهور منطقه‌ی سیپان این کشور موسوم به مقبره‌ی «حاکم بزرگ» موفق به کشف مقبره‌ای به یک نوجوان در عمق 16 متری شدند.

  این مقبره قدمتی 1600 ساله داشته و احتمالا به فرزند یکی از افراد قدرتمند تمدن ناشناخته‌ی موچیکا کشور پرو که سال‌ها قبل حاکمان آن بر پرو فعلی حکم می‌راندند، تعلق دارد.

  براساس بررسی‌های محققان، جسد کشف شده به پسری 12 تا 14 ساله تعلق داشته و تاکنون در مقبره‌ی وی دیگر آثار تاریخی از جمله چهار خمره که در هزاران سال قبل پر از غذا بوده‌اند، کشف شده‌اند.

  در ماه جولای نیز باستان‌شناسان کشور پرو در کاوش‌های خود در سواحل شمالی این کشور موفق به کشف بقایای ساختمانی شدند که در هزاران سال قبل از آن به عنوان سالن ویژه قربانی کردن انسان‌ها استفاده می‌شده است.

  این قربانگاه که راهرویی به طول 60 متر است، از یک قرن پیش از میلاد مسیح (ع) تا قرن هشتم میلادی توسط مردمان تمدن ناشناخته موچی که کشاورز بوده اند، به عنوان محلی برای قربانی کردن زندانیان و یا اسیران جنگی در قالب رسوم مذهبی استفاده می‌شده است.

  در ماه ژوئن نیز باستان‌شناسان در جریان کاوش‌های خود در منطقه باستانی «لوآسا لاس وانتاناس» این کشور شدند که در 1200 سال قبل، به یکی از صاحب منصبان تمدن ناشناخته «سیکان» تعلق داشته است.

  مقبره صاحب منصب تمدن سیکان در نزدیکی مقبره یکی از پادشاهان این تمدن قرار داشته و تا به حال آثار تاریخی ارزشمندی از جمله نقاب ، جواهرآلات و وسایل خاکسپاری در آن کشف شده‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  بقایای یک شهر باستانی تمدن «اینکاها» سر از خاک بیرون آورد


  شهر باستانی، سر از خاک بیرون آورد
  اگر ادعای ساکنان محلی درباره شهر تاریخی درست باشد این منطقه به یکی از نقاط جذب گردشگر تبدیل خواهد شد.
  بقایای یک شهر باستانی تمدن «اینکاها» به دنبال تازه ترین کندو کاوها در پرو کشف شد.
  به گزارش ایسکانیوز: کشف بزرگ در جنوب پرو طی کاووش های گروهی از کارشناسان میراث فرهنگی صورت گرفت.
  بررسی های باستان شناسان نشان می دهد مساحت شهر باستانی به اندازه هشت زمین فوتبال است. دیوارهای این شهر که در دل جنگلهای جنوب پرو و زیر زمین قرار دارد از سنگهایی ساخته شده که پیچیده و مثلثی شکل است.
  در این مکان چند تونل، محراب ، و برجهای مذهبی نیز به چشم می خورد.
  پیش تر صدها کاوشگر برای یافتن این شهر که گفته می شود مجسمه های طلایی در آن نهفته است تلاشهای بی حاصلی کرده اند.
  مقامهای دولتی پرو گروهی از کارشناسان را برای درستی موضوع به منطقه فرستاده است.
  گفته می شود اگر ادعای ساکنان محلی درباره شهر تاریخی درست باشد این منطقه به یکی از نقاط جذب گردشگر تبدیل خواهد شد. منطقه «ماچوپیچو» که از بقایای تمدن اینکاها است هرساله پذیرای نیم میلیون نفر است.
  پیش تر نیز قلعه معروف به "تارو" که پایگاه فرماندهی دفاعی شرقی مصر بود به دنبال کاووش های گروهی از کارشناسان میراث فرهنگی در حاشیه "صحرای سینا" کشف شد.
  باستان شناسان طی 10 سال اخیر درحاشیه صحرای سینا، حفاری هایی زیادی داشته اند اما کشف قلعه بزرگ "تارو" و دو قلعه دیگر از سوی دیرینه شناسان فرانسوی و آمریکایی وجود استحکام کم نظیر"هوروس "را که در نوشته های باستانی به آنها اشاره شده است ثابت می کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  کشف یافته‌هایی جدید از تمدن باستانی پرو

  اقوام باستانی موچه در پرو، برای تکریم مردگان خود، آنها را خوراک حشره‌های لاشه خوار می‌کردند.
  به گزارش میراث آریا(Chtn)،‌ باستان‌شناسان در بررسی‌های خود روی 45 قبر باستانی به دست آمده از اقوام موچه در پرو به قبری برخورد کردند که علاوه بر ظواهرعادی مراسم تدفین چهره‌ای متفاوت با دیگر یافته‌های به دست آمده از قبرهای تمدن‌های باستانی داشت.
  به گفته باستان‌شناسان، جسد داخل قبر که در هنگام مرگ 20 سال داشت، به همراه چهار کاسه، پنچ زیور مسی در درون دهان و با جمجمه‌ای پوشیده از سیمابی قرمز رنگ دفن شده بود اما اسکلت کاملی نداشت.
  بررسی‌ها نشان داد بازوی سمت چپ و قسمت تحتانی پاها کاملا از بین رفته و استخوان بازوی دست راست به شکلی غلط و به پشت روی زمین قرار گرفته بود.
  به عقیده کارشناسان، چنین تدفینی به این معنا است که جسد پس از دفن، به دست خود مردم نبش قبر شده بود و نه توسط متجاوزانی که وسایل دفن شده در قبرها را برای فروش می‌دزدیدند.
  علاوه بر آن بقایایی از برخی حشرات همچون پوسته‌هایی از 200 مگس لاشه، سوسک و دیگر حشرات گوشت خوار نیز در اطراف جسد دیده شده بود که نشان می‌داد این جسد پیش از تدفین توسط این حشرات خورده شده است.
  به عقیده باستان‌شناسان، این عمل در فرهنگ اقوام موچه، نوعی تکریم مردگان بوده و برای تعالی روح آنها پس از مرگ مورد استفاده قرار می‌گرفته است و به صورت کامل با نحوه تدفین مردگان در خوار نزدیک و کشورهایی همچون مصر تفاوت داشته است.
  اقوام موچه یکی از تمدن‌های باستانی پرو را تشکیل می‌دادند که در فاصله سال‌های 100 تا 750 میلادی در خط ساحلی جنوب این کشور بین کوه‌های آندز و اقیانوس آرام زندگی می‌کردند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  تمدن چاوین

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  آثار طلاکاری بدست آمده در کشور پرو از تمدن چاوین که در لیما نگهداری می شود.قدمیت این آثار به هزاه نخست و اوایل هزاره دوم پیش از میلاد باز می گردد.
  تمدن چاوین از تمدن های باستانی قاره آمریکای جنوبی است که از حدود سال های ۹۰۰ تا ۲۰۰ پیش از میلاد در رشته کوه های آند واقع در کشور امروزی پرو پدید آمد.بقایای آثار شهرنشینی چاوین به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.آثار هنری چاوین عمدتا خلاقیت هنری بر سنگ بصورت مجسمه های سنگی، بناهای سنگی و سنگ نگاری بود.در مورد عقاید باستانی چاوین اطلاعات زیادی دردست نیست اما برخی از اله های عصر اینکا را خدایان اساطیری چاوین دانسته اند.طلا نیز در آن تمدن شناخته شده بوده و آثا طلاکاری زیادی از ناحیه زندگی چاوین دست آمده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  معبدی متعلق به تمدن اینکاها در حریم ماچوپیچو در پرو به دست آمد


  بقایای معبدی از تمدن اینکاها که به شکل یکی از نمادهای مذهبی این تمدن در حریم ماچوپیچو ساخته شده است، کشف شد.
  بقایای معبدی از تمدن اینکاها که از آن برای اجرای مراسم مذهبی استفاده می شده است، در حریم شهر تاریخی ماچوپیچو که از آن به عنوان پارک باستان شناسی نام برده می شود، کشف شد. این معبد تاریخی که از سنگ و خشت ها ساخته شده است، دوهزار و ۷۰۰ فوت مربع مساحت دارد و ۱۱ اتاق با ابعاد متفاوت تاکنون در آن کشف شده اند.
  نکته ی جالب توجه در این میان که توجه باستان شناسان را به خود جلب کرده، شکل خاص این معبد است که با الهام از یکی از نمادهای مذهبی تمدن اینکا به نام چاکانا (Chacana) ساخته شده است.
  مدیر این پارک باستان شناسی در گفت وگو با رویترز، پیدا کردن معبد را یک کشف حیاتی در راستای کشف اسرار تمدن اینکاها ارزیابی و پیش بینی کرد که با کشف این معبد، گردشگران شهر تاریخی ماچوپیچو به طور چشم گیری افزایش یابند.
  او همچنین از اجرای پروژه ای پنج ساله برای کشف دیگر بخش های این معبد و بقایای معابد دیگری که امکان دارد، در حریم ماچوپیچو وجود داشته باشند، خبر داد.
  پرو یکی از غنی ترین کشورهای جهان از نظر داشتن میراث تاریخی است که تا پیش از ورود اسپانیایی ها به این کشور در قرن ۱۵ میلادی، تحت فرمان دهی امپراطوری عظیم اینکاها بود است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو
  تصاویری رویایی از تمدن سوخته (شهر گمشده اینکاس) در پرو

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  تصاویری رویایی از تمدن سوخته

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : تمدنهای خاموش ، تمدنهای خاموش آمریکایی- پرو