تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:21:36
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 567 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 567 بار
 • بازدید کل : 561157 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  2012 آخر جهان نیست

  حتما خیلی این خبر به گوشتان خورده که سال 2012 بر اساس تقویم مایا سال پایان جهان خواهد بود. این موضوع آنقدر گسترده شده و حساسیت برای این و آن ایجاد کرده که حتی هالیوود هم دست به کار شد تا از این وضعیت و این التهاب ایجاد شده کمال استفاده را بکند و به همین دلیل فیلم 2012 را تقریبا ماه آینده به اکران سینماها خواهد فرستاد.

  کتابها و مطالب فراوانی در این زمینه منتشر شده و حتی برخی مستندهایی هم توسط کانالهای مطرح و مهمی مثل نشنال جئوگرافی و چانل هیستوری تهیه و پخش شده که آمده‌اند پیشگوییهای نوسترآداموس را با تقویم مایاها مخلوط کرده اند و دست آخر نتیجه گرفته اند که حتما در سال 2012 خبرهایی خواهد شد. البته این همه ماجرا نیست، چند ماه قبل هم ناسا اعلام کرده طوفانهای خورشیدی هم در سال 2012 زمین را در برخواهد گرفت و این موضوع تقریبا جدی ترین احتمال نابودی زمین را شکل داد که جامعه علمی را هم وارد ماجرا کرد.

  اما خود آنهایی که جد و آبادشان به مایاها می‌رسد از شنیدن این خبرها شگفت زده شده‌اند! (متن خبر در یاهو نیوز) و حتی چند نفری از آنها شاکی بودند که از وقتی این موضوع در اینترنت پخش شده روزی نیست که سوالهای مختلف و جورواجور از آنها نشود. آنها معقدند این جوسازیها در مورد یک رویدادی که صرفا در تقویم مایاها آمده بیشتر کار خود غربیها باشد تا از این وضعیت کمال استفاده را بکنند. نوادگان مایاها معتقدند که آن چیزی که در تقویم های اجدادشان در مورد سال 2012 نوشته شده صرفا بازگو کننده یک حادثه طبیعی و ستاره شناسی است که اعتقاد دارند هر 25 هزار سال تقویم زمانی آنها پایان می یابد و اصلا قرار نیست کره زمین کن فیکون شود!، اما ظاهرا برخی ستاره شناسان و منجمان چیزهایی پیدا کرده اند که دقیقا در همین سال 2012 اتفاق می افتد که بیشتر جنبه ستاره شناسی و کیهانی دارد و همانها را هم به تقویم مایاها چسبانده‌اند. با این حال هیچ کس از آینده خبر ندارد و بتدریج که به سال 2012 نزدیکتر می شویم باید منتظر اخبار و نظریه های جدید باشیم.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  پایان دنیا در سال 2012 ؟!


  ظاهرا
  خُب این سخنان عجیب و غریب چیست؟ تا بحال ما از این پیش گویی‌ها زیاد شنیده‌ایم، ولی هنوز اینجاییم و سیاره مان هنوز سرجایش است. چرا این سال 2012 اینقدر مهم شده است؟ این اخبار در تمام دنیا در حال پخش شدن است.
  ً، دنیا در 21 دسامبر سال 2012 به پایان می‌رسد! بله، درست متوجه شدید! یا حداقل بخش بزرگی از نوع بشری نابود خواهند شد! دیگر برای شغل آیندهی خود برنامه‌ریزی نکنید! بدنبال خرید خانه نباشید، و در عوض، چند سال آخر زندگی تان را هرآنطور که میخواهید بگذرانید. اکنون شما 3 سال فرصت دارید که از زندگی لذت ببرید... قبل از پایان دنیا!
  اقعیت این است که تقویم مایا در سال 2012 به پایان می‌رسد، به همین دلیل مایاها به دنبال هر دلیل مذهبی، علمی، اخترگویانه و تاریخی می‌گردند تا بیابند که چرا این تقویم می‌گوید که جهان رو به پایان است. رسالت مایایی کسب قدرتی است که بتواند مردم را در تمام جوامع نگران کند.
  متاسفانه من برای تمامی معتقدین به این تقویم خبرهای بدی دارم! هیچ رستاخیز عظیمی در 2012 روی نخواهد داد، ولی چرا؟
  تقویم مایایی
  تقویم مایا چیست؟ این تقویم توسط تمدنی پیشرفته به نام مایاها در حدود 250 تا 900 میلادی بوجود آمده است. شواهد مربوط به امپراطوری مایا به قسمتهای جنوبی مکزیک تا گواتمالا و اِل سالوادور می‌رسد.

  منطقه‌ی حضور مایاها
  مردمی که در جامعه‌ی مایایی ساکن بودند، مهارت پیشرفته‌ای در نوشتن داشتند و در ساختن شهرها و مدنیت توانایی عجیبی پیدا کرده بودند. مایایی‌ها احتمالا بخاطر اهرام و ساختمانهای بزرگ دیگری که ساخته‌اند معروف شده‌اند.

  هرام تمدن مایا
  مردم مایا در فرهنگ امریکای مرکزی تأثیر زیادی داشته‌اند، نه فقط از طریق تمدن خویش، بلکه با جوامع بومی که در این منطقه تشکیل داده‌اند. در حال حاضر هنوز شمار زیادی از مایاها هنوز زنده‌اند و سنن باستانی خود را ادامه می‌دهند.

  مایایی‌ها از تقویم‌های مختلفی استفاده می‌کردند و زمان را بعنوان گردش‌هایی روحانی درنظر می‌گرفتند. ازآنجایی که این تقویمها استفاده‌های عملی زیادی داشتند، مثل: کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و...، به عنصر مذهبی قوی‌ای تبدیل شده بودند. این کاملا با تقویم میلادی جدید متباین است که تنها دارای معانی اجتماعی و اقتصادی است.

  بیشتر تقویمهای مایایی کوتاه بودند. تقویم تزولکئین (Tzolk"in) در 250 روز تمام می‌شد و تقویم هاآب (Ha"ab) طول سال را 365 روز درنظر می‌گیرد. مایایی‌ها این دو تقویم را با هم ترکیب کردند تا تقویمی به نام «گرد تقویم» (Calandar Round) تهیه نمودند: که برابر است با یک چرخه از 52 هاآب (تقریبا 52 سال که برابر طول تقریبی یک نسل است.) درون یک گرد تقویم چرخه‌های 13 و 20 روزه وجود دارد. واضح است که این سیستم تنها زمانی استفاده می‌شود که 52 سال را 18980 روز واحد در نظر بگیریم. بعلاوه‌ی این سیستمها، مایایی‌ها چرخه‌ای داشتند به نام «چرخه ی زهره». ایشان با دقت زیاد تقویمی شکل دادند که بر اساس موقعیت زهره در آسمان شب بود. وهمچنین ممکن است که آنها تقویمهای مشابهی برای سیارات دیگر هم داشته‌اند.

  تقویم مایایی
  با استفاده از گرد تقویم هیچ گاه نمی توان سالی قدیمی‌تر از 52 سال را مشخص کرد! پس چگونه می‌توان تاریخ‌های طولانی را با استفاده از تقویم مایایی‌ها تعیین نمود؟
  پایان شمارش طویل= پایان دنیا؟
  مایاها برای حل این مشکل روشی ابتکاری بکار بردند. در نهایت تقویم آنها از دوره‌ی بلندی استفاده کرد که 5126 سال دارد. این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی، دوران قاعدگی، محاسبات ریاضی روی اعداد 13 و 20 و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده است.

  تقویم مایایی
  ولی این تقویم چگونه کار می کند؟
  سال مبدأ در شمارش طویل مایایی در «0.0.0.0.0» آغاز می‌شود. هر صفر از 0-19 تغییر می کند که هرکدام نشاندهنده‌ی روزهای مایایی است. مثلا اولین روز از شمارش طویل به صورت 0.0.0.0.1 نوشته می‌شود. این عدد اضافه می‌شود تا روز 19. با افزوده شدن 1 روز دیگر یعنی 20 روز به صورت زیر نوشته می‌شود: 0.0.0.1.0 این شمارش تا 0.0.1.0.0 ادامه می‌یابد (حدود یک سال) و همینطور تا 0.1.0.0.0 (حدود 20 سال) و 1.0.0.0.0 (حدود 400 سال). حالا مثلا تاریخ 2.10.12.7.1 در تقویم مایایی نشان دهنده ی تاریخ تقریبی 1012 سال و 7 ماه و 1 روز است.
  سه ستون نوشته شده توسط مایایی‌ها: ستون سمت چپ نشاندهنده ی تاریخ 8.5.16.9.9 یا 156 میلادی است.
  واقعا تقویم جالبی است. ولی این تقویم با پایان جهان چه ارتباطی دارد؟ رسالت مایایی تماما بر این اساس است که هنگامی که شمارش بلند مایایی تمام شود، یک اتفاق بدی بوقوع خواهد پیوست. متخصصین مایا از هر دو عدد 13 و 20 استفاده می‌کنند. طبق نظر ایشان پایان این دوره می تواند در 13.0.0.0.0 روی دهد. و این تاریخ برابر با 5126 سال است. این شمارش بلند دوره در 0.0.0.0.0 آغاز شده است که مطابق 11 آگوست 3114 پیش از میلاد می‌شود. حالا مسأله را متوجه شدید؟ شمارش طویل دوره‌ی مایاها در 5126 سال بعد از این تاریخ یعنی در 21 دسامبر 2012 به پایان می‌رسد.
  روز رستاخیز
  زمانی که چیزی تمام می‌شود (حتی چیز بی‌خطری مثل یک تقویم باستانی)، مردم گمان می‌کنند که نهایی‌ترین احتمالات برای پایان تمدن روی خواهد داد. از طرف دیگر باستان شناسان و اسطوره شناسان معتقدند که مایایی‌ها یک عصر روشنگری را برای سال 13.0.0.0.0پیش بینی کرده اند. ولی واقعیت این است که شواهد کافی برای چنین رستاخیز عظیمی در آن روز در دست نداریم!!
  تهدیدهایی برعلیه زمین و نوع بشر تا بحال مطرح شده‌اند: برخورد سیارکها، سیاهچاله‌ها، انفجارات پرتوگاما در کهکشانهای نزدیک، دوره‌ی یخبندان و جابجایی قطبین. ولی هیچ شاهدی برای روی دادن یکی از این اتفاقات در 2012 وجود ندارد. این اتفاقات هر زمانی می‌توانند روی دهند و هیچ ارتباطی با تاریخ خاصی ندارند. هر کدام از این تهدیدها نیاز به یک مقاله‌ی مستقل دارد که توضیح داده شود که چرا دلیلی برای روی دادن آنها وجود ندارد.

  نکته‌ی جالب این است که باستان ستاره شناسان مایایی هنوز اختلاف نظر دارند که آیا پایان تقویم در 13.0.0.0.0 است یا 20.0.0.0.0 (حدود سال 8000 میلادی).

  در نتیجه، این قبیل پیش‌بینی‌ها نه تنها مبنای علمی ندارد بلکه از خرافات و اعتقادات اسطوره‌ای اقوام باستانی ریشه گرفته است. توجه مردم جهان به این قبیل خرافات نشان دهنده‌ی عمق خرافه‌پرستی و جهل علمی نسبت به یافته‌های دقیق و جهانی علمی امروز است. در واقع پیشرفت علم و تکنولوژی تأثیر زیادی در سطح علمی و درک عمومی اقشار جوامع انسانی بازی نکرده است!!
  اینکه چطور به نتایج عجیب و غریب یک تقویم باستانی گمنام چنین اطمینان و توجهی می‌شود، روحیه‌ی غیر علمی و نادقیق مردم تحصیل کرده‌ی امروز را نشان می‌دهد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  سال 2012 اتمام زندگی است؟


  یه مدتی هست که بحث تموم شدن دنیا توی اینترنت داغ شده. در اینترنت میشه فیلمهایی رو پیدا کرد که راجع به این واقعه صحبت میکنن و انمیشنهایی رو نشون میدن. اولین بار حدود دو ماه پیش از این ماجرا خبر دار شدم. این موضوع اینقدر طرفدار پیدا کرد که یه فیلم هم در بارش ساختن و دیروز اومد توی سینماها. من نیز همچنان با این قضیه مشکل داشتم رفتم دنبال تحقیقات و با جستوجو کردن کلمه ی "2012" توی گوگل کارو شروع کردم.

  در تاریخ قدیم (چندین سال قبل از میلاد) کسانی بودند که توانستند آینده رو پیش بینی کنن. مثلا گفتن هزار سال دیگه کسی به نام "مسیح" ظهور میکنه، 500 سال دیگه اتفاقی در روم میفته و از این قبیل چیزها که اتفاقا خیلیاشون درست از آب دراومدن. از نظر علمی وقتی کسی در مکانی زندگی کنه که گاز no2 مدام تنفس کنه، مغزش چیزهای عجیب و غریب میبینه. این اشخاص که تعدادشون به 5 تا هم نمیرسه در غاز زندگی میکردن که مدام در حال تنفس چنین گازهایی بودن. بعد از مدتی تصمیم گرفتن که افکارشون رو جایی ثبت کنن که امروز به دست ما رسیده و مارو از اتفاقاتی که 1000 سال بعد از زندگی اونها افتاده با خبر میکنه.
  در فرهنگ چینی ها مانند فرهنگ ما ایرانیها فال وجود داره (مثل فال حافظ). با این تفاوت که اونا به جای اشعار از شکل استفاده میکنن. اونا 4 تا سکه دارن. اونا رو 6 بار مثل تاس پرتاب میکنن و شکلش رو روی یک ورق میکشن. بعد شکل بدست اومده رو با اشکالی که توی کتابشون وجود داره تطبیق میدن تا معنی رو پیدا کنن. شخصی به نام "ترنس مکنا" این کتاب رو بر روی یک نمودار رسم کرد و اتفاقی پی به یک الگویی در اون برد. که تمام اتفاقات مهم این قر ن و قرن گذشته در قسمت ماکسیمم نمودار قر ار دارن مثل روز 11 سپتامبر. جالب اینجاست که این نمودار در روز 21 دسامبر 2012 تموم میشه.
  در تاریخ باستان روم تقویم بسیار دقیقی وجود داره که در آن زمان مردم از اون استفاده میکردن و حتی با استفاده از اون پیشگویی میکردن. اتفاقا این تقویم یاستانی هم در روز 21 دسامبر 2012 تموم میشه و ادامه نداره.
  در سال 1990 برنامه نویسان برنامه کامپیوتری را توسعه دادن به نام "Web.bot".این برنامه برای توسعه دادن و افزایش سهام شرکتها بود بدین طریق که با جستجو کردن کل وب سهام اینده رو پیش بینی میکرد. اما بعد از مدتی برنامه نویسان متوجه شدن که این برنامه چیزی بیشتر از سهام رو پیش بینی مینه. این برنامه به طور نا واضح واقعه 11 سپتامبر و واقعه خاموشی کامل که در سال 2003 در آمریکای شمالی رخ داد رو پیشبینی کرد. بر طبق این برنامه سال 2012 همه چیز نابود میشه و از هم متلاشی میشه.
  ناسا موفق به کشف سیاره ای شده به نام "Nibiru" که در یک مدار عظیم به دور منطومه شمسی میچرخه و اندازش یک چهارم زمینه. این سیاره در 21 دسامبر سال 2012 با زمین برخورد میکنه و یک انفجار عظیم به وجود میاره. به طوری که در تمام دنیا آبهای اقیانوسها باعث خرابی کامل میشن(Tsunami) و زمین لرزه ای بسیار عظیم همه چیز رو در هم میکوبه و حیات روی زمین به پایان میرسه.
  نظریه دیگری هست که راجع به جا به جا شدن قطبهای شمالی و جنوبی زمین صحبت میکنه (Polar Shift). این نظریه که به طور علمی ثابت شده (انیشتین) بیان میکنه که حدودا در هر 25000 سال قطبهای مثبت و منفی زمین در طی چند روز جابه جا میشن و زمین زندگی جدیدی رو شروع میکنه. بر طبق این نظریه زمین در دسامبر 2012 این واقعه را بعد 25000 سال دوباره تجربه میکنه، 2/3 حیات از بین میره و زمین با شکلی جدید و با 1/3 حیات باقیمانده زندگی و دوران جدیدی رو شروع میکنه.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  سال 2012 آخرالزمان است !؟!


  بر اساس نظریاتی که ریشه در یک پیش‌گویی از مایای باستان دارد، روز 21 دسامبر / 30 آذر سال 2012 / 1391 روز موعود است و دنیا به پایان خواهد رسید. آیا واقعا 3 سال تا آخرالزمان باقی مانده است؟
  آخر دنیا نزدیک است! بر اساس نظریاتی که ریشه در یک پیش‌گویی از مایای باستان دارد، روز 21 دسامبر / 30 آذر سال 2012 / 1391 روز موعود است و دنیا به پایان خواهد رسید! از همین الان هم ماشین بازاریابی فیلم در آستانه اکران «2012» بر تبلیغات پیرامون پدیده‌های مرتبط با نابودی جهان این تاریخ افزوده و فضا را برای فروشی بی‌نظیر آماده می‌کند.
  اما واقعیت ماجرا چیست؟ آیا واقعا دنیای ما سه سال دیگر به پایان می‌رسد؟ در ادامه، پنج پدیده که طبق پیش‌گویی مایایی زمین را نابود می‌کند، بررسی شده است. شاید شما هم پس از به پایان بردن این مطلب، نظر دیگری درمورد این پیش‌گویی پیدا کنید.
  پدیده‌ای فضایی، قطب‌ها را می‌چرخاند

  در برخی پیش‌گویی‌ها پیرامون محشر 2012 گفته شده که زمین به واسطه برخورد یک شهاب‌سنگ دچار جابجایی قطب‌ها می‌شود، یا زمین در اثر پدیده‌ای نادر 27هزار سال‌نوری را یک‌شبه طی می‌کند و در مرکز کهکشان راه شیری قرار می‌گیرد؛ و یا داخل زمین به دلیل تشعشعات شدید خورشیدی ناپایدار می‌شود و به مکانی ناامن برای ساکنانش تبدیل می‌شود!
  جابجایی قطب‌ها این‌گونه رخ می‌دهد که پوسته و گوشته زمین ناگهان جابجا می‌شوند و با گردش به دور هسته بیرونی زمین، شهرهای ویران را به قعر خود فرو می‌برند.
  آدام مالوف، یکی از زمین‌شناسان دانشگاه پرینستون روی پیش‌گویی جابجایی قطب‌ها مطالعه کرده و این ایده آرماگدون 2012 چالش کشیده است. به گفته وی، شواهد مربوط به مغناطیس سنگ‌ها دال بر این است که قاره‌های زمین در گذشته چنین نوآرایی شدیدی را تجربه کرده‌اند ولی این فرآیندی میلیون‌ها سال به طول انجامیده و آن‌قدر آهسته اتفاق افتاده که انسان نمی‌تواند چنین چیزی را درک کند.

  سیاره‌ای ناشناخته در راه برخورد با زمین
  چند سال پیش، تلسکوپ فضایی هابل تصویری بی‌نظیر از ستاره متغیر 838 صورت‌فلکی تکشاخ را در فاصله بیست‌هزار سال‌نوری تهیه کرد که ستاره‌ای از نوع غول‌سرخ را همراه با غبار اطرافش نشان می‌داد؛ اما برخی پیدا شدند و گفتند این تصویر حاوی شواهدی از یک دنیای موهومی با نام سیاره ایکس ونیبیرو است و در مسیری واقع شده که تا سال 2012 به زمین اصابت خواهد کرد.
  این در حالی است که به گفته دیوید موریسون، یکی از اخترشناسان ناسا، «هیچ چیزی در آنجا وجود ندارد و این نزدیک‌ترین چیز به حقیقت است! اگر آنجا یک سیاره یا یک کوتوله قهوه‌ای و یا هرچیز دیگری وجود داشته باشد که 3 سال تا ورود به منظومه شمسی فاصله داشته باشد، منجمان قطعا از یک دهه قبل‌تر آن‌را شناخته و در حال مطالعه‌اش بودند! از آن بدتر این‌که اگر چنین چیزی واقعا وجود داشته باشد، حتی امروز با چشم غیرمسلح باید دیده شود.
  منشا این ایده در واقع پیش از آغاز شایعات پیرامون 2012 بود. زنی که ادعا می‌کرد از بیگانگان پیغام می‌گیرد، محشر نیبیرو را شایع کرد، تازه او اعلام کرده بود دنیا در سال 2003 به پایان می‌رسد و نه 2012.

  مقارنه خورشید و کهکشان به محشر می‌انجامد


  برخی رصدگران آسمان باور دارند که سال 2012، مقارنه آسمانی بی‌نظیری روی خواهد داد که برای اولین بار در 26هزار سال گذشته اتفاق می‌افتد. بر پایه این سناریو، مسیر خورشید در آسمان از نقطه‌ای می‌گذرد که قلب کهکشان راه‌شیری در آنجا قرار گرفته است.
  برخی نگران آنند که نیروی گرانش خورشید و نیروهای ناشناخته و بسیار قدرتمند کهکشانی یکدیگر را تقویت کنند و و مثلا با پدید آوردن یک جابجایی قطبی یا کشاندن زمین به داخل ابرسیاه‌چاله فوق‌العاده عظیمی که در قلب کهکشانمان لانه گزیده، آخرین روز زمین را رقم بزند.
  این درحالی است که هیچ مقارنه یا نظم کهکشانی جدیدی در سال 2012 وجود ندارد. هرسال به‌هنگام انقلاب زمستانی خورشید در نقطه‌ای از آسمان واقع می‌شود که بسیار نزدیک به مرکز کهکشان راه شیری است. شاید نویسندگان زیج‌ها و تقویم‌های نجومی از چنین مقارنه‌هایی هیجان‌زده شوند، ولی واقعیت آن است که چنین پدیده‌هایی فقط ظاهری است و برای اهل دانش معنی خاصی ندارد. مثال مشهور دیگر، قمر در عقرب است که ماهی یک‌بار اتفاق می‌افتد و هیچ تاثیر و تغییری در کشش گرانشی، تشعشعات خورشیدی، مدار سیارات یا هر چیز دیگری که حیات روی زمین را تحت شعاع قرار دهد، ندارد.
  مایا آخر دنیا را در سال 2012 پیش‌گویی کرد
  از آپولیناریو شیلی پیکستون نپرسید که آیا پایان دنیا در 2012 است یا نه. ریش‌سفید سرخ‌پوست مایا که در اکتبر 2009 / مهر 1388 در گواتمالا روی صفحه تلویزیون ظاهر شد، اعلام کرد که از این دامن زدن به این موضوع خسته شده است.
  به گفته برخی باستان‌شناسان، تقویم مایا آن‌طور که برخی دیگر اظهار می‌کنند در سال 2012 به پایان نمی‌رسد و قدیمی‌ها هم هرگز این سال را به عنوان پایان دنیا نمی‌شناختند. اما روز 21 دسامبر 2012، روز مهمی برای تمدن مایا است.
  آنتونی اونی، باستان-اخترشناس در دانشگاه کلگیت در ایالت نیویورک می‌گوید: «این زمانی است که بزرگ‌ترین دوره در تقویم مایا (یک میلیون و 872هزار روز یا 5125.37 سال) به پایان می‌رسد و دوره جدید آغاز می‌شود. در دوران اوج شکوه امپراتوری مایا، آنها تقویم بدون تکرار «شمارش بلند» را اختراع کردند؛ تقویمی با دوره‌ای بسیار طولانی که از بنیان‌های فرهنگی نشات می‌گیرد و به مسئله خلقت باز‌می‌گردد. دوره کنونی تقویم شمارش بلند در آن‌چه مایا به عنوان آغاز آخرین دوره آفرینش (11 آگوست 3114 پیش از میلاد) می‌داند، در انقلاب زمستانی 2012،به پایان می‌رسد. مایا این تاریخ را که هزاران سال پیش از تمدنش است را به عنوان «روز صفر» یا 13.0.0.0.0. نوشته است و در دسامبر 2012 تقویم گردشی مجددا به روز صفر می‌رسد و بازه طولانی دیگری آغاز می‌شود. این ایده حاکی از آن است که زمان و تمام جهان تجدید می‌شود، چه بسا بعد از سپری شدن دوره‌ای پراسترس. این درست مشابه شرایطی است که ما همیشه در روز اول سال، سال را نو می‌کنیم یا حتی در صبح بعد از تعطیلات آخر هفته.
  طوفان‌های خورشیدی زمین را ناآرام می‌کنند

  برخی دیگر شایع کرده‌اند که در 2012، خورشید فوران‌های مهلکی از شراره‌هایش تولید می‌کند که حرارتش، زمین را بر سر زمینیان ویران می‌کند.
  فعالیت‌های خورشیدی در بازه‌هایی تقریبا 11 ساله تغییر می‌کند. البته طوفان‌های بزرگ خورشیدی می‌تواند با اختلال در عملکرد ماهواره‌ها و سیستم‌های مخابراتی و انتقال برق، بخصوص در عرض‌های جغرافیایی نزدیک به قطب، به جوامع و دیگر سیستم‌های زمینی آسیب برساند، ولی هیچ نشانه‌ای حداقل در کوتاه مدت، دال بر این وجود ندارد که خورشید طوفان‌هایی به پا کند که از شدتش سیاره‌مان بریان شود. از سوی دیگر، اخترشناسان براساس دوره‌های یازده‌ساله فعالیت خورشید پیش‌بینی می‌کنند که اوج فعالیت خورشید یکی دو سال دیرتر از 2012 اتفاق بیفتد.

  پس 2012 چه اتفاقی می‌افتد؟
  بسیاری از پژوهشگران که شواهد پراکنده مقبره مایا را واکاوی می‌کنند، عقیده دارند که امپراتور به روشنی پیش‌گویی کرده که هر چیز ویژه‌ای در 2012 اتفاق خواهد افتاد.
  مایا، نگاره‌ای بر جای گذاشته که حتی اگر زمانی برایش مشخص نکرده باشد، به سناریوی پایان جهان در صفحه پایانی متن تقریبا 1100 صفحه‌ای که به عنوان «دست‌نوشته‌های درسدن» شناخته می‌شود، پرداخته است. مطابق توصیف این نگاره، جهان توسط یک سیل نابود می‌شود. این سناریویی است که بسیاری از فرهنگ‌ها به آن پرداخته‌اند و احتمالا توسط مردمان باستان هم تجربه شده است.
  به باور آنتونی اونی، منظور سناریوی دست‌نوشته‌ها فقط خوانده شدن به صورت لفظی نبوده؛ بلکه به عنوان درسی در رابطه با رفتار انسان بوده است. او تقویم بدون تکرار مایا را به تجدید دوره سال نوی خودمان تشبیه می‌کند؛ دوره‌ای از فعالیت‌های پرآشوب و پراسترس به پایان ‌می‌رسد و دوره جدید مثل تولدی دوباره آغاز می‌شود که در آن بسیاری افراد تصمیم به بهبود زندگی خود می‌گیرند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  ناسا به جنگ پیشگویی اخر زمان در سال 2012 میرود


  ناسا توضیحات علمی بر ضد پیشگویی های اخر زمان در 2012 به راه انداخته و این در حالیست که این پیشگوئی جدید که مدعی تکیه بر عواملی و حوادثی است در بین عموم بخصوص از طریق نت پخش و انتشار میابد.
  اژانس فضائی امریکا در روی سایت خود توضیح میدهد که این پیشگوئی که توسط سایتهای اینترنتی بیشماری انتشار یافته است از افسانه ای سرچشمه میگیرد که در ان سومری ها کره ای که نیبیرویا کره x نامیده میشده را کشف کرده بودند که به طرف زمین میامده و با زمین برخورد خواهد کرد.
  اصابت با کره ما یا زمین پیشتر هم توسط پیشگویان فاجعه و بدبختی برای سال 2003 اعلام شده بوده است. از ان زمان تاریخ ان به 21 دسامبر 2012 که مطابق با اخر دوره ای از تقویم مایا میباشد عقب برده شده است.
  بعضی از سایتهای اینترنتی ناسا را متهم به پنهان کردن واقعیت در مورد "نیبیرو" میکنند اما ناسا تاکید دارد که این چیزی جز یک تخیل نیست.
  به نقل از اژانس فرانس پرس ناسا میگوید که زمین از بیش از چهار میلیارد سال وجود داشته هیچ عالمی که معتبر و قابل اطمینان باشد هر گونه تهدیدی در دسامبر 2012 را نخواهد پذیرفت و تقویم مایا در 21 دسامبر 2012 متوقف نمیشود و فقط اخر یک دوره طولانی است که دوره دیگری را در پی دارد.
  در مورد به خط شدن کرات طبق مکانیک نجوم تا چندین دهه دیگر پیش بینی نشده است و حتی زمانی که زمین با دیگر کرات در کنار هم و یا در یک خط قرار میگیرند اثراتش قابل توجه نیستند.
  ناسا میگوید که همیشه در ماه دسامبر زمین و خورشید با مرکز کره زمین و کهکشان تقریبا در یک ردیف قرار میگیرند اما این واقعه سالیانه هیچگونه تاثیری نمیگذارد و اگر قرار بود که زمین در خطر اصابت اجرام اسمانی یا کره x باشد منجمین ان جسم را از حداقل ده سال پیش دریافته بودند.
  همچنین ناسا تاکید میکند که اصابتهای سانحه ای زمین با اجسام اسمانی بسیار نادرند و اخرین انها در شصت و پنج میلیون سال پیش بوده که باعث از بین رفتن دایناسورها شده است.
  ناسا از دلایلش بصورت پاسخ به هشت سوالی که بیشتر عموم میپرسند و با تاکید و تائید محکم که هیچگونه دلیل علمی که تمامی این فیکشن های کتابها، مستندها، در سینما و یا بر روی نت بر اساس آن باشند وجود ندارد نتیجه گیری میکند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  جهان در سال 2012 میلادی پایان نمی‌یابد


  آیا براساس تقویم مایاها، جهان در سال 2012 میلادی پایان می‌یابد؟
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، شیلی پیکستون از پرسش‌های عجولانه درباره‌ی تقویم مایاها در زمینه‌ی پایان جهان در 21 دسامبر 2012 میلادی خسته شده است. آیا این تاریخ، زمان پایان جهان است؟ به‌طور حتم نیست؛ ولی افراد زیادی نگران این امر هستند. در این میان، استاد دانشگاه کرنل می‌گوید، این بسیار ناراحت‌کننده است که ما ایمیل‌هایی را از افرادی می‌گیریم که در آن‌ها نوشته شده است، ما برای مرگ جوان هستیم.
  با این وجود، شیلی پیکستون که یک گواتمالایی است، اعتقاد دارد تئوری‌های موجود در زمینه‌ی روز قیامت، به غرب تعلق دارند و هیچ ارتباطی به تمدن مایا ندارند.
  برهه‌ی مهم تاریخی از دید مردم تمدن مایا، زمان پایان جهان است. در این میان، علاقه‌مندان موفق به کشف یکسری نشانه‌ها با استناد به علوم نجوم شده‌اند که با قرار گرفتن آن‌ها در کنار یکدیگر این استنباط حاصل می‌شود که در سال 2012 جهان پایان می‌یابد. رویدادی که هر 25هزار و 800 سال، یک‌بار رخ می‌دهد؛ اما بیش‌تر باستان‌شناسان، منجمان و بازماندگان مایاها می‌گویند، آن چیزی که می‌تواند چنین صدمه‌ای به زمین وارد کند، برخورد هزاران شهاب‌سنگ، شایعه‌های اینترنتی، اشعار موسیقی پاپ یا برنامه‌های تلویزیونی است که سال 2012 میلادی را زمان پایان جهان می‌دانند.
  البته این امر بر پایه‌ی یافته‌های باستان‌شناسی است که یکی از آن‌ها سناریوی «روز قیامت» تحت تأثیر اثر ژوپیتر است که تحت عنوان سیاره‌ی ایکس در سال 1987 میلادی ارائه شد و بر پایه‌ی کشف یک لوح‌ سنگی تحت عنوان «اثر شش» است که در زمان احداث یک بزرگ‌راه در جنوب مکزیک در دهه‌ی 60 میلادی کشف شد.
  براساس «اثر شش» جهان توسط یکی از خدایان قوم مایا که هم در خلق انسان‌ها نقش داشته و هم خدای جنگ است، در سال 2012 میلادی نابود می‌شود. هم‌چنین آثار دیگری در شهر تاریخی یاکوتان وجود دارند که نگرانی‌ها درباره‌ی پایان جهان در سال 2012 را افزایش می‌دهند.
  با این وجود، یک باستان‌شناس که درباره‌ی تمدن مایا تحقیق کرده است، می‌گوید اگر شما به درون جوامع بازماندگان قوم مایا بروید، آن‌ها درباره‌ی رویدادی که برخی اعتقاد دارند، در سال 2012 رخ می‌دهد، نظر یکسانی ندارند.
  تمدن مایا در سال‌های 300 تا 900 میلادی به اوج قدرت و دانش خود رسید و مردم آن در علوم نجوم بسیار پیشرفته بودند. تقویم مایاها از سال 3114 پیش از میلاد مسیح (ع) آغاز می‌شود و براساس آن، هر 394 سال یک باکتون محسوب می‌شود. عدد 13 در بین مایاها یک عدد مهم است و باکتون سیزدهم در 21 دسامبر 2012 پایان می‌یابد. بر این اساس، پیش‌بینی شده است که جهان در این تاریخ به پایان می‌رسد.
  با این وجود، دیوید استورات متخصص کتیبه‌های قوم مایا معتقد است، مایاها هیچ‌گاه نگفته‌اند، در 21 دسامبر 2012 جهان پایان می‌یابد یا این‌که الزاما حادثه‌ی بدی اتفاق می‌افتد، بلکه به امکان وقوع حادثه‌ای در آینده، براساس یافته‌های به‌دست آمده از «اثر شش» اعتقاد دارند؛ اما برخی دیگر از مایاها راز دیگری را در سینه دارند که می‌توان آن را دلیلی بر نابودی جهان دانست.
  بر این اساس، در هر 28هزار و 500 سال، خورشید در مرکز راه‌ شیری در انقلاب زمستانی قرار می‌گیرد. در این زمان، خورشید در پایین‌ترین نقطه‌ در افق قرار دارد. این امر در تاریخ 21 دسامبر 2012 رخ خواهد داد. بر این اساس، برخی آن را زمینه‌ساز پایان جهان تلقی کرده‌اند.
  در این شرایط، باستان‌شناسی که حدود دو دهه از عمر خود را صرف بررسی آثار باقی‌مانده از تمدن مایا کرده، یافته‌های ستاره‌شناسی ستاره‌شناسان قوم مایا را قابل احترام، ستایش و تعمق می‌داند و بر این باور است که شاید منظور مایاها از پایان جهان، ایجاد تغییر و شروع دوباره بوده است. با این وجود، یک نویسنده معتقد است که انفجار‌های موجود در سطح خورشید در سال 2012 به بالاترین مقدار خود می‌رسد و سبب می‌شود، با کمبود غذا و آب، تمدن انسانی سقوط کند.
  دانشمندان وقوع این حوادث را که یکی از آن‌ها جابه‌جایی قطب شمال و جنوب است، رد کرده‌اند و بر این باورند که امکان تغییر شرایط هریک از دو قطب شمال و جنوب، در مدت یک‌میلیون سال، فقط به اندازه‌ی یک درجه وجود دارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  بررسی علمی سال 2012 توسط ناسا

  هرگونه سرنوشت مرگبار برای زمین در 21 دسمبر 2012 میلادی دروغ و بی اساس می باشد

  بررسی علمی سال 2012 توسط ناسا
  بعد از این همه گمانه زنی و بحث در مورد سال 2012 حالا ناسا هم تصمیم گرفته تا با این دروغ و ادعای پوچ بجنگند. آقای دون یومانس مدیر دفتر اجرام مجاور زمین ناسا یک فلم ویدیویی و یک مقاله ارایه نموده که حاوی واقعیت های علمی در مورد اتفاقات آسمانی سال 2012 می باشد.
  آقای یومانس با این کار خود توضیح میدهد که در سال 2012 هیچ اتفاقی نمی افتد. حالا ما هم خوشحالیم که این مقاله را جزو مطالب علمی برای رد پیش گویی های شوم سال 2012 برای شما ارایه میدهیم.

  آقای دون یومانس پژوهشگر ارشد علمی ناسا
  مصاحبه آقای یومانس را در یوتوپ ببینید
  ماه و زمین از نظر سفینه فضایی گالیله در 16 دسمبر 1992، یعنی 8 روز بعد از رویارویی این سفینه با زمان. در آن زمان سفینه فضایی گالیله از فاصله حدود 6.2 میلیون کیلومتر به عقب نگاه کرد تا این تصویر زیبا را از ماه در مدار زمین بگیرد. تصویر از ناسا.
  ظاهرأ در پایان سال 2012 علاقمندی خاصی به اجرام آسمانی، موقعیت و مدار آنها وجود دارد. من هم مثل شما علاقمند کتاب یا فلم خوبی در مورد اتفاقات فضایی اما فلم یا برنامه های تلویزیونی در مورد سال 2012 اساس علمی ندارد. حتی خبر های تقلبی و دروغ به نقل از ناسا نشر شده که گویا در سال 2012 یک اتفاق فضایی رخ میدهد و این اتفاق واقعیت علمی دارد.


  نیبیرو نام یک سیاره تخیلی است که در مسیر برخورد با زمین قرار دارد، اما به سادگی می گویم که چنین چیزی اصلأ وجود ندارد. هیچ شواهد معتبری بخصوص هیچگاه تلسکوپی یا دیگر ابزار نجومی وجود چنین جسمی را ندیده و وجود آن را رد می کند. حتی هیچ شواهدی دال بر اثرات گرانشی یا جاذبه ایی این جسم بر هیچ یک از اعضای منظومه شمسی ما دیده نشده.
  بناء هیچ پیشگویی معتبری برای اتفاقات نجومی در سال 2012 میلادی وجود ندارد. فعالیت خورشید همیشه بصورت یک دوره 11 ساله بوده که دوره بعدی اوج فعالیت های خورشیدی بین سالهای 2010 تا 2012 می باشد. اما زمین بطور منظم این دوره های افزایش فعالیت خورشیدی را بدون هیچگونه اثرات قابل نگرانی تجربه نموده. میدان مغناطیسی زمین به مثابه یک سپر خوب ذرات شارژ دار خورشید را همیشه دفع میکند. اما بر اساس یک دوره زمانی حدود 400 هزار ساله این قطب ها جابجا می شوند. ولی هیچ شواهدی بر تکرار این گونه جابجایی در سال 2012 وجود ندارد. حتی اگر قرار باشد این جابجایی چند صد هزار ساله میدان های قطبی آغاز شود، هیچگاه بر گردش زمین و یا بر جهت گردش محور زمین تأثیر نمی گذارد و چنین تغییر و جابجایی فقط در توان رستم دستان یا همان سوپر من فلم های تخیلی است که زمین را از جا می کند.
  یگانه کشش گرانشی یا جاذبه ایی مهمی را که زمین تا هنوز تجربه کرده و همیشه تحت تأثیر آن قرار دارد، نیروی جذر و مد میان زمین و ماه است. در چند دهه آینده هم هیچگونه هم خط شدن میان سیارات پیش بینی نشده و زمین هم در سال 2012 از میان صفحه کهکشانی عبور نمی کند. در ضمن حتی اگر این گونه هم خط شدن اتفاق بی افتد، اثرات آن بر زمین بسیار کم و قابل چشم پوشی است. هر ماه دسمبر زمین و خورشید تقریبأ با مرکز کهکشان راه شیری هم خط میشوند، اما این یک اتفاق سالانه است و هیچ پیامدی هم به دنبال ندارد.
  بنابرین پیش بینی تغییرات شوم یا سرنوشت مرگباری برای زمین در 21 دسمبر 2012 میلادی همه دروغ و بی اساس می باشد. در قرن های گذشته هم بار ها سرنوشت شومی برای زمین پیش بینی شده بود. خوانندگان این مقاله کاش همه فلم های دانشمند مهم نجومی آقای کارل ساگان را دیده بودند. اما برای کسانی که با کار های آقای سگان آشنا نیستند می گویم که آقای ساگان چندین سال قبل گفته بود " ادعا های بزرگ و خارق العاده نیازمند شواهد خارق العاده اند" و باور چنین سرنوشت شوم برای زمین در سه سال بعد دور از تصور است. از سوی دیگر اگر قرار باشد چنین اتفاقی بی افتد چرا جهانیان بی تفاوت نشسته اند.
  کسانی که ادعای چنین اتفاقات شوم و جدی را برای 21 دسمبر 2012 می کنند، باید ثبوت ادعای خود را هم برای مردم پیش کش کنند. کجاست شواهد این اشخاص؟ دانش این افراد برای این ادعا بر مبنای چیست؟
  در واقع این افراد هیچ ثبوتی در دست ندارند و تمام ادعا ها، پیش بینی یا هر گونه اسراری که در قالب کتب، فلم های مستند و یا مقالات انترنتی در این مورد نمی تواند هیچ واقعیتی را تغییر دهد. در اخیر می گویم که هیچ ثبوت معتبری برای این ادعا ها وجود ندارد و نمی تواند هیچگونه اتفاق غیر طبیعی را برای دسمبر 2012 را ثابت بسازد

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  آیا سال 2012 پایان جهان هستی است؟

  آیا براساس تقویم مایاها، جهان در سال 2012 میلادی پایان می‌یابد؟ به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، شیلی پیکستون از پرسش‌های عجولانه درباره‌ی تقویم مایاها در زمینه‌ی پایان جهان در 21 دسامبر 2012 میلادی خسته شده است. آیا این تاریخ، زمان پایان جهان است؟ به‌طور حتم نیست.
  ولی افراد زیادی نگران این امر هستند. در این میان، استاد دانشگاه کرنل می‌گوید، این بسیار ناراحت‌کننده است که ما ایمیل‌هایی را از افرادی می‌گیریم که در آن‌ها نوشته شده است، ما برای مرگ جوان هستیم. با این وجود، شیلی پیکستون که یک گواتمالایی است، اعتقاد دارد تئوری‌های موجود در زمینه‌ی روز قیامت، به غرب تعلق دارند و هیچ ارتباطی به تمدن مایا ندارند. برهه‌ی مهم تاریخی از دید مردم تمدن مایا، زمان پایان جهان است. در این میان، علاقه‌مندان موفق به کشف یکسری نشانه‌ها با استناد به علوم نجوم شده‌اند که با قرار گرفتن آن‌ها در کنار یکدیگر این استنباط حاصل می‌شود که در سال 2012 جهان پایان می‌یابد. رویدادی که هر 25هزار و 800 سال، یک‌بار رخ می‌دهد؛ اما بیش‌تر باستان‌شناسان، منجمان و بازماندگان مایاها می‌گویند، آن چیزی که می‌تواند چنین صدمه‌ای به زمین وارد کند، برخورد هزاران شهاب‌سنگ، شایعه‌های اینترنتی، اشعار موسیقی پاپ یا برنامه‌های تلویزیونی است که سال 2012 میلادی را زمان پایان جهان می‌دانند. البته این امر بر پایه‌ی یافته‌های باستان‌شناسی است که یکی از آن‌ها سناریوی «روز قیامت» تحت تأثیر اثر ژوپیتر است که تحت عنوان سیاره‌ی ایکس در سال 1987 میلادی ارائه شد و بر پایه‌ی کشف یک لوح‌ سنگی تحت عنوان «اثر شش» است که در زمان احداث یک بزرگ‌راه در جنوب مکزیک در دهه‌ی 60 میلادی کشف شد. براساس «اثر شش» جهان توسط یکی از خدایان قوم مایا که هم در خلق انسان‌ها نقش داشته و هم خدای جنگ است، در سال 2012 میلادی نابود می‌شود. هم‌چنین آثار دیگری در شهر تاریخی یاکوتان وجود دارند که نگرانی‌ها درباره‌ی پایان جهان در سال 2012 را افزایش می‌دهند. با این وجود، یک باستان‌شناس که درباره‌ی تمدن مایا تحقیق کرده است، می‌گوید اگر شما به درون جوامع بازماندگان قوم مایا بروید، آن‌ها درباره‌ی رویدادی که برخی اعتقاد دارند، در سال 2012 رخ می‌دهد، نظر یکسانی ندارند. تمدن مایا در سال‌های 300 تا 900 میلادی به اوج قدرت و دانش خود رسید و مردم آن در علوم نجوم بسیار پیشرفته بودند. تقویم مایاها از سال 3114 پیش از میلاد مسیح (ع) آغاز می‌شود و براساس آن، هر 394 سال یک باکتون محسوب می‌شود. عدد 13 در بین مایاها یک عدد مهم است و باکتون سیزدهم در 21 دسامبر 2012 پایان می‌یابد. بر این اساس، پیش‌بینی شده است که جهان در این تاریخ به پایان می‌رسد. با این وجود، دیوید استورات متخصص کتیبه‌های قوم مایا معتقد است، مایاها هیچ‌گاه نگفته‌اند، در 21 دسامبر 2012 جهان پایان می‌یابد یا این‌که الزاما حادثه‌ی بدی اتفاق می‌افتد، بلکه به امکان وقوع حادثه‌ای در آینده، براساس یافته‌های به‌دست آمده از «اثر شش» اعتقاد دارند؛ اما برخی دیگر از مایاها راز دیگری را در سینه دارند که می‌توان آن را دلیلی بر نابودی جهان دانست. بر این اساس، در هر 28هزار و 500 سال، خورشید در مرکز راه‌ شیری در انقلاب زمستانی قرار می‌گیرد. در این زمان، خورشید در پایین‌ترین نقطه‌ در افق قرار دارد. این امر در تاریخ 21 دسامبر 2012 رخ خواهد داد. بر این اساس، برخی آن را زمینه‌ساز پایان جهان تلقی کرده‌اند. در این شرایط، باستان‌شناسی که حدود دو دهه از عمر خود را صرف بررسی آثار باقی‌مانده از تمدن مایا کرده، یافته‌های ستاره‌شناسی ستاره‌شناسان قوم مایا را قابل احترام، ستایش و تعمق می‌داند و بر این باور است که شاید منظور مایاها از پایان جهان، ایجاد تغییر و شروع دوباره بوده است. با این وجود، یک نویسنده معتقد است که انفجار‌های موجود در سطح خورشید در سال 2012 به بالاترین مقدار خود می‌رسد و سبب می‌شود، با کمبود غذا و آب، تمدن انسانی سقوط کند. دانشمندان وقوع این حوادث را که یکی از آن‌ها جابه‌جایی قطب شمال و جنوب است، رد کرده‌اند و بر این باورند که امکان تغییر شرایط هریک از دو قطب شمال و جنوب، در مدت یک‌میلیون سال، فقط به اندازه‌ی یک درجه وجود دارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  جهان در سال 2012 ‎پایان نمی‌یابد


  از آسوشیـتدپرس، شیلی پیـکستـون (Chile Pixtun) از پرسش‌های عجولانه درباره تقویم مایاها در زمینه پایان جهان در 21 دسامبر 2012 میلادی خسته شده است. آیا این تاریخ، زمان پایان جهان است؟ به‌طور حتم نیست؛ ولی افراد زیادی نگران این امر هستند. در این میان، استاد دانشگاه کرنل (Cornell) می‌گوید، این بسیار ناراحت‌کننده است. ما ایمیل‌هایی را از افرادی می‌گیریم که در آن‌ها نوشته شده است، ما برای مرگ جوان هستیم.
  اعتقاد دارد تئوری‌های موجود در زمینه روز قیامت، به غرب تعلق دارند و هیچ ارتباطی به تمدن مایا ندارند.
  مایا تحقیق کرده است، می‌گوید اگر شما به درون جوامع بازماندگان قوم مایا بروید، آن‌ها درباره رویدادی که برخی اعتقاد دارند، در سال 2012 رخ می‌دهد، نظر یکسانی ندارند.
  با این وجود، دیوید استورات (David Stuart) متخصص کتیبه‌های قوم مایا معتقد است، مایاها هیچ‌گاه نگفته‌اند، در 21 دسامبر 2012 جهان پایان می‌یابد یا این‌که الزاما حادثه بدی اتفاق می‌افتد، بلکه به امکان وقوع حادثه‌ای در آینده، براساس یافته‌های به‌دست آمده از «اثر شش» اعتقاد دارند؛ اما برخی دیگر از مایاها راز دیگری را در سینه دارند که می‌توان آن را دلیلی بر نابودی جهان دانست.بر این اساس، در هر 28هزار و 500 سال، خورشید در مرکز راه‌شیری در انقلاب زمستانی قرار می‌گیرد. در این زمان، خورشید در پایین‌ترین نقطه‌در افق قرار دارد. این امر در تاریخ 21 دسامبر 2012 رخ خواهد داد. بر این اساس، برخی آن را زمینه‌ساز پایان جهان تلقی کرده‌اند.در این شرایط، باستان‌شناسی که حدود دو دهه از عمر خود را صرف بررسی آثار باقی‌مانده از تمدن مایا کرده است، یافته‌های ستاره‌شناسی ستاره‌شناسان قوم مایا را قابل احترام، ستایش و تعمق می‌داند و بر این باور است که شاید منظور مایاها از پایان جهان، ایجاد تغییر و شروع دوباره باشد. با این وجود، یک نویسنده معتقد است که انفجار‌های موجود در سطح خورشید در سال 2012 به بالاترین میزان خود می‌رسد و سبب می‌شود، با کمبود غذا و آب، تمدن انسانی سقوط کند.دانشمندان وقوع این حوادث را که یکی از آن‌ها جابه‌جایی قطب شمال و جنوب است، رد کرده‌اند و بر این باورند که امکان تغییر شرایط هریک از دو قطب شمال و جنوب، در مدت یک‌میلیون سال، فقط به اندازه یک درجه وجود دارد.

  آیا براساس تقویم مایاها، جهان در سال 2012 میلادی پایان
  به گـزارش ایـسنا به نقل
  براساس «اثر شش» جهان توسط یکی از خدایان قوم مایا
  برهه مهم تاریخی از دید مردم تمدن مایا، زمان پایان جهان است. در این میان، علاقه‌مندان موفق به کشف یک سری نشانه‌ها با استناد به علوم نجوم شده‌اند که با قرار گرفتن آن‌ها در کنار یکدیگر این استنباط حاصل می‌شود که در سال 2012 جهان پایان می‌یابد. رویدادی که هر 25هزار و 800 سال، یک‌بار رخ می‌دهد؛ اما بیش‌تر باستان‌شناسان، منجمان و بازماندگان مایاها می‌گویند، آن چیزی که می‌تواند چنین صدمه‌ای به زمین وارد کند، برخورد هزاران شهاب‌سنگ، شایعه‌های اینترنتی، اشعار موسیقی پاپ یا برنامه‌های تلویزیونی است که سال 2012 میلادی را زمان پایان جهان می‌دانند.
  البته این امر بر پایه یافته‌های باستان‌شناسی است که یکی از آن‌ها سناریوی «روز قیامت» تحت تاثیر ژوپیتر است که تحت‌عنوان سیاره ایکس در سال 1987 میلادی ارائه شد و بر پایه کشف یک لوح‌سنگی تحت عنوان «اثر شش» است که در زمان احداث یک بزرگ‌راه در جنوب مکزیک در دهه 60 میلادی کشف شد.
  که هم در خلق انسان‌ها نقش داشته و هم خدای جنگ است، در سال 2012 میلادی نابود می‌شود. هم‌چنین آثار دیگری در شهر تاریخی یاکوتان (Yacutan) وجود دارند که نگرانی‌ها درباره پایان جهان در سال 2012 را افزایش می‌دهند.با این وجود، «شیلی پیکستون» که یک گواتمالایی است،
  تمدن مایا در سال‌های 300 تا 900 میلادی به اوج
  قدرت و دانش خود رسید و مردم آن در علوم نجوم بسیار پیشرفته بودند. تقویم مایاها از سال 3114 پیش از میلاد مسیح (ع) آغاز می‌شود و براساس آن، هر 394 سال یک باکتون (Baktun) محسوب می‌شود. عدد 13 در بین مایاها یک عدد مهم است و باکتون سیزدهم در 21 دسامبر 2012 پایان می‌یابد. بر این اساس، پیش‌بینی شده است که جهان در این تاریخ به پایان می‌رسد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  روز رستاخیز

  زمانی که چیزی تمام می‌شود (حتی چیز بی خطری مثل یک تقویم باستانی)، مردم گمان می کنند که نهایی‌ترین احتمالات برای پایان تمدن روی خواهد داد. از طرف دیگر باستان شناسان و اسطوره شناسان معتقدند که مایایی ها یک عصر روشنگری را برای سال 13.0.0.0.0پیش بینی کرده اند. ولی واقعیت این است که شواهد کافی برای چنین رستاخیز عظیمی در آن روز در دست نداریم!!

  تهدیدهایی برعلیه زمین و نوع بشر تا بحال مطرح شده‌اند: برخورد سیارکها، سیاهچاله ها، انفجارات پرتوگاما در کهکشانهای نزدیک، دوره ی یخبندان و جابجایی قطبین. ولی هیچ شاهدی برای روی دادن یکی از این اتفاقات در 2012 وجود ندارد. این اتفاقات هر زمانی می توانند روی دهند و هیچ ارتباطی با تاریخ خاصی ندارند. هر کدام از این تهدیدها نیاز به یک مقاله ی مستقل دارد که توضیح داده شود که چرا دلیلی برای روی دادن آنها وجود ندارد.

  نکته ی جالب این است که باستان ستاره شناسان مایایی هنوز اختلاف نظر دارند که آیا پایان تقویم در 13.0.0.0.0 است یا 20.0.0.0.0(حدود سال 8000 میلادی).

  در نتیجه، این قبیل پیش بینی ها نه تنها مبنای علمی ندارد بلکه از خرافات و اعتقادات اسطوره ای اقوام باستانی ریشه گرفته است. توجه مردم جهان به این قبیل خرافات نشان دهنده ی عمق خرافه پرستی و جهل علمی نسبت به یافته های دقیق و جهانی علمی امروز است. در واقع پیشرفت علم و تکنولوژی تاثیر زیادی در سطح علمی و درک عمومی اقشار جوامع انسانی بازی نکرده است!! اینکه چطور به نتایج عجیب و غریب یک تقویم باستانی گمنام چنین اطمینان و توجهی می شود، روحیه ی غیر علمی و نادقیق مردم تحصیل کرده‌ی امروز را نشان می دهد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان

  نقشه ستارگان

  هرچند بسیاری از مورخان و باستان شناسان بر سر اینکه این تمدنها دقیقاً در کجا، کاری را دانسته انجام داده و کجا کاری تصادفی انجام گرفته است، درگیر بحث و مناقشه هستند، اما مثالهایی که در اینجا آورده شده نشانه ای حیرت انگیز از ارتباط آگاهانه ریاضیات و نجوم در آثار معماری است.

   

  «چیچن ایتزا»، منطقه باستانی قوم «مایا» نمونه ای از تمایل فرهنگی این قوم به نجوم است. هرم عظیم پله دار «کوکولکان» که در کانون این محل قرار گرفته است، در هر یک از وجوه خود 91 پله دارد، که در مجموع 364 پله است. با افزودن سکوی بالایی تعداد کل پله ها 365 عدد- به تعداد روزهای یک سال- است. علاوه بر این، در اعتدالین بهاری و پاییزی (اولین روز بهار و پاییز که ساعات روز و شب برابر هستند)، نور خورشید سایه یک مار عظیم را روی راه پله شمالی ایجاد می کند.

  بنایی به نام «کاراکول» که بنا به اعتقاد کارشناسان به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته است نیز در محل استقرار «چیچن ایتزا» وجود دارد. پنجره های این بنا طوری تنظیم شده‌اند که با نقاط جذاب و مهمی همتراز باشند. هرچند قسمت بالای این بنا آسیب دیده است، اما با بررسی پنجره های پایینی متوجه می شویم که آنها به سمت شمالی ترین و جنوبی ترین محل استقرار ستاره زهره، محل غروب آفتاب در اعتدالین ساخته شده‌اند و گوشه های بنا نیز به سمت محل طلوع و غروب خورشید در انقلابین است.

  مایاها یک تقویم پیچیده نیز داشته‌اند که تنها یک روز در هر 6000 سال کم می آورده است. پیش بینی آنها از کسوف و خسوف به طور اعجاب آوری دقیق بوده است. شاید شنیده باشید که این قوم روز پایان جهان را پیش بینی کرده اند. این روز در تقویم امروزی میلادی، 23 دسامبر 2012 خواهد بود. اگر ترجمه آنچه در تقویم مایا آمده صحیح باشد، به گفته آنها دنیا در حدود 5 سال دیگر ناگهان به پایان خواهد رسید.

  مایاها این عدد را بر پایه و اساس خاصی محاسبه کرده اند. این تاریخ زمانی را در چهره حرکت تقدیمی زمین مشخص می کند که ما از عصر حوت خارج شده و به عصر دلو وارد می شویم.

  اما حرکت تقدیمی چیست؟ همه می دانیم که زمین در حالی که به دور خورشید می گردد، روی محور خود نیز می چرخد و همان طور که از درس علوم دبستان به خاطر دارید، این محور کاملا عمودی نیست، بلکه دارای زاویه ای در حدود 23.5 درجه دارد. اما این محور همواره چنین نیست، بلکه به آهستگی از زاویه 24.5درجه به 22.1درجه می رسد و هر 41000 سال یک دور کامل می زند.

  درحالی که زمین چنین حرکتی دارد، به خاطر تغییر در نیروهای گرانشی، محور زمین در یک دایره در جهت عقربه های ساعت می جنبد.

  فقط تصور کنید محور از بالا به سمت پایین شروع به چرخش کند. بدین ترتیب زاویه زمین در حد 3 درجه اختلاف، ثابت می ماند، اما جهتی که به آن اشاره می کند، تغییر می یابد. برای مثال در حال حاضر ستاره شمالی ما ستاره «پولاریس» یا «جدی» است. اما حدود 13 هزار سال قبل، قطب شمال به سمت ستاره «وگا» یا «نسر» واقع اشاره داشته است و دوباره در حدود 13 هزار سال بعد به سمت آن باز خواهد گشت. این چرخش تقدیمی در حدود 25.776سال دیگر کامل خواهد شد.

  در حال حاضر ما در عصر حوت هستیم، بدین معنا که خورشید هنگام طلوع در روز اعتدال بهاری، از محلی که صورت فلکی حوت در آنجا قرار دارد، برمی آید. اما بنا بر حرکت تقدیمی، هر 2160 سال یک بار در روز اعتدال بهاری، خورشید از یک صورت فلکی جدید بر می آید. همان طور که قبلاً ذکر شد ما در اواخر سال 2012 از عصر حوت وارد عصر دلو خواهیم شد.

  بدین ترتیب، مایاها متوجه امری مهم در تغییر برجها و عصرها شده‌اند و از این رو، این تاریخ را زمان نابودی دانسته بودند. البته آنها تنها کسانی که برای اعدادی خاص اهمیت ویژه ای قائل بودند، نیستند. محیط هرم بزرگ جیزه در حدود 3.023 فوت (921.41 متر) و ارتفاع آن 481 فوت (146.609 متر است. از نظر عده ای شاید این اندازه ها در مقیاس 1 : 200،43 نماد نیمکره شمالی زمین باشد. نظر بحث انگیز دیگر این است که این اعداد درست 20 برابر عدد حرکت تقدیمی 2160 هستند و نماد گذر زمین از 20 برج فلکی و ایجاد «عصر»های گوناگون هستند.

  این مثالها از اعداد تقدیمی، ریاضیات و جهت یابی نجومی که در سازه های باستانی یافت شده‌اند، حتی ذره ای از تشابهات یا حداقل تلاقیهای عامدانه موجود در مکانهای تاریخی و داستانها و اساطیر هم نیست. تئوریها و گمانه زنیهای موجود درباره این ساختمانهای دیدنی چه درست و چه نادرست، دقت وسواس گونه ای که در طراحی، محاسبه و ساخت آنها اعمال شده است، قابل چشم پوشی نبوده و حسی غریب و احترامی عمیق در انسان امروز ایجاد می کند و ما تصور می کنیم پیشرفته هستیم... بسیاری از ویرانه‌های باستانی نمایانگر این امر هستند که افراد سازنده آنها، نه تنها برای صور فلکی و ریاضیات احترام ویژه‌ای قائل بوده اند، بلکه دقت عمل فوق العاده‌ای نیز داشته‌اند.شکی نیست که تمدنهای باستان، از مصر تا مکزیک، بشدت درگیر محاسبات پیچیده فضایی، ریاضیات و فعالیتهای معماری بوده‌اند.در جیزه مثالهای متعددی از توجه به مختصات جغرافیایی دیده می شود. برای مثال، چهار وجه هرم بزرگ جیزه کاملا- با خطایی بسیار ناچیز- رو به چهار جهت اصلی ساخته شده‌اند. در حقیقت، آنها کمتر از 0.2 درجه از این جهات منحرف شده‌اند. هرم بزرگ بسیار دقیق ساخته شده است، زاویه های آن تنها دو ثانیه با زاویه 90 درجه کامل اختلاف دارد. برای درک بهتر این مقدار کافی است بدانید هر درجه به 60 دقیقه و هر دقیقه به 60 ثانیه تقسیم می شود. به علاوه - و با وجود تردید عده ای از کارشناسان- این نظر وجود دارد که اهرام جیزه با ستارگان سیف الجبار یا «Orionاs belt» نیز مطابقت دارند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان
  2012 پایان جهان نیست

  حتما خیلی این خبر به شنیده شده که سال 2012 بر اساس تقویم مایا سال پایان جهان خواهد بود. این موضوع آنقدر گسترده شده و حساسیت برای این و آن ایجاد کرده که حتی هالیوود هم دست به کار شد تا از این وضعیت و این التهاب ایجاد شده کمال استفاده را بکند و به همین دلیل فیلم 2012 را تقریبا ماه آینده به اکران سینماها خواهد فرستاد.

  کتابها و مطالب فراوانی در این زمینه منتشر شده و حتی برخی مستندهایی هم توسط کانالهای مطرح و مهمی مثل نشنال جئوگرافی و چانل هیستوری تهیه و پخش شده که آمده‌اند پیشگوییهای نوسترآداموس را با تقویم مایاها مخلوط کرده اند و دست آخر نتیجه گرفته اند که حتما در سال 2012 خبرهایی خواهد شد. البته این همه ماجرا نیست، چند ماه قبل هم ناسا اعلام کرده طوفانهای خورشیدی هم در سال 2012 زمین را در برخواهد گرفت و این موضوع تقریبا جدی ترین احتمال نابودی زمین را شکل داد که جامعه علمی را هم وارد ماجرا کرد.

  اما خود آنهایی که جد و آبادشان به مایاها می‌رسد از شنیدن این خبرها شگفت زده شده‌اند! (متن خبر در یاهو نیوز) و حتی چند نفری از آنها شاکی بودند که از وقتی این موضوع در اینترنت پخش شده روزی نیست که سوالهای مختلف و جورواجور از آنها نشود. آنها معقدند این جوسازیها در مورد یک رویدادی که صرفا در تقویم مایاها آمده بیشتر کار خود غربیها باشد تا از این وضعیت کمال استفاده را بکنند. نوادگان مایاها معتقدند که آن چیزی که در تقویم های اجدادشان در مورد سال 2012 نوشته شده صرفا بازگو کننده یک حادثه طبیعی و ستاره شناسی است که اعتقاد دارند هر 25 هزار سال تقویم زمانی آنها پایان می یابد و اصلا قرار نیست کره زمین کن فیکون شود!، اما ظاهرا برخی ستاره شناسان و منجمان چیزهایی پیدا کرده اند که دقیقا در همین سال 2012 اتفاق می افتد که بیشتر جنبه ستاره شناسی و کیهانی دارد و همانها را هم به تقویم مایاها چسبانده‌اند. با این حال هیچ کس از آینده خبر ندارد و بتدریج که به سال 2012 نزدیکتر می شویم باید منتظر اخبار و نظریه های جدید باشیم.

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : پیشگویی ، سال 2012 - دیدگاه مخالفان