تاریخ : 30 شهریور 1396
زمان : 18:40:13
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 582 بار
 • بازدید دیروز : 817 بار
 • بازدید ماه : 28961 بار
 • بازدید کل : 589551 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کشف فسیل دایناسور پرنده به قدمت 155 میلیون سال در چین

  فسیل دایناسور پرنده به قدمت 155 میلیون سال در چین کشف شد :

  دانشمندان موفق شدند فسیل گونه ای دایناسور پرنده از زیر گروه دایناسورهای«تروپود» متعلق به 155میلیون سال پیش کشف کنند که چهار بال داشته و بدن آن پر از پر بوده است.

  دانشمندان موفق شدند فسیل کاملی از دایناسور پرنده ای موسوم به «آنکیورنیس Anchiornis» متعلق به دورانی بین151 تا 161 میلیون سال پیش را در منطقه ای در استان «لیائونینگ» در شمال شرق چین کشف کنند.

  تاکنون اعتقاد بر این بود که «آرکئوپتریکس Archaeopteryx» قدیمی ترین دایناسور پرنده و جد همه پرندگان امروزی است که مشخصه هایی شبیه به خزندگان نیز داشته است ولی با کشف فسیل آنکیورنیس مشخص شد این جانور از آرکئوپتریکس نیز قدیمی تر بوده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  راز چگونگی پرواز «پتروسور»ها از روی اسکن فسیل «دایناسور»ها

  اسکن فسیل های دایناسورها پرده از راز چگونگی پرواز «پتروسور»ها برداشت. به گفته دانشمندان بزرگترین جاندارانی که تا به حال با توانایی پرواز در جهان شناسایی شده اند 70 میلیون سال قبل از پرواز اولین پرنده در جهان انرژی خود را از سیستم تنفسی مشابه شش پرندگان دست می آورده است.

  پتروسورهای بال چرمی در حدود 220میلیون سال پیش از خانواده ای بوجود آمده اند که امروزه به شکل کروکودیل ها تکامل یافته اند. تاکنون چگونگی امکان پرواز در این پرندگان ماقبل تاریخ به دلیل غیرقابل انعطاف بودن قفسه سینه و ناکارآیی فرآیند تنفس در آنها ناشناخته باقی مانده بود. متخصصان دانشگاه «ماساچوست» به تازگی با مطالعه بر روی فسیلی که به خوبی ساختار قفسه سینه پتروسورها را نشان می دهد اطلاعات متفاوتی را از شیوه تنفسی این جاندار ارائه کردند. با استفاده از تکنیک پرتونگاری دانشمندان دریافتند که استخوان های قفسه سینه این پرندگان اولیه از کیسه های هوایی برخوردار بوده که به شش جاندار منتهی می شده است. این سیستم تنفسی مشابه با سیستم تنفس پرندگان امروزی است که با انعطاف بدن خود کیسه های هوا را منبسط و منقبض کرده و هوای پاک را در میان ششها به جریان می اندازد. به این شکل اکسیژن موجود در هوا به شکلی موثرتر در ششها جذب خواهد شد. کیسه های هوای موجود در استخوان قفسه سینه پتروسورها که گنجایش آنها متناسب با ابعاد بدن جاندار افزایش می یافته است در کاهش وزن استخوان ها و افزایش سرعت پرنده نیز تاثیرگذار بوده است. به نوشته نیوساینتیست; این کیسه های هوا با سیستم هوای زیرپوستی در ارتباط بوده اند که با استفاده از آنها پتروسورها قادر به تغییر حالت بال های خود نیز بوده اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  پستانداران ماقبل تاریخ از دایناسور های کوچک تغذیه می کرده اند

  دو فسیل نسبتا کامل از جانورانی که 130 میلیون سال پیش می زیسته اند و بر روی تخته سنگی در چین پیدا شد، که جزئیات دقیق تری در رابطه با اندازه و عادات غذایی پستانداران ماقبل تاریخ را فاش کرد. با کشف این فسیل و انجام تحقیقات در مورد آن پیش فرضیه های قبلی که حاکی از این موضوع بود که این پستانداران تا پیش از انقراض نسل دایناسور ها یعنی 65 میلیون سال پیش، از نظر جثه کوچک بوده اند و از نظر اکولوژی و زیستی هم سرکوب شده بوده اند را نقض کرد.

  این دو فسیل در نتیجه حفاری از میان خاکستر های آتشفشانی کشف شدند و شواهد حاکی از آن است که دراثر آتشفشان مرده اند. به گفته "جین منج" ،دیرین شناس آمریکایی موزه تاریخ علوم طبیعی نیویورک، بسیاری از جانورانی که در زیر خاک دفن می شوند شکل سه بعدی اصلی آنها حفظ می شود.

  فسیل جانور بزرگتر که 1 متر طول دارد، دارای اسکلت بندی بسیار قوی و نیرومندی است و همانند گورکن های عصر نوین در حالت چمباتمه زدن فسیل شده است. پوشش روی دندانهای این جانور گویای این است که این پستاندار در هنگام وقوع فاجعه آتشفشانی از نظر سنی جوان بوده است. دانشمندان طی تحقیقات پی بردند که این جانور بین 12 تا 14 کیلوگرم وزن داشته است و در زمان 170 میلیون ساله حکمرانی دایناسور ها بر وری زمین می زیسته اند.

  در کنار استخوان قفسه سینه این فسیل محققان توانستند توده ای از استخوان های و دندان های شکسته را پیدا کنند. این استخوان ها شامل یک جمجمه، ستون فقرات و استخوان های دست و پا که هنوز برخی از مفاصل آنها سالم مانده بود گویای این مطلب بود که جانور پستاندار یک جانور دیگر را تکه تکه کرده و خورده است و این استخوان ها بازمانده غذای پستاندار است. با مقایسه این استخوان ها با فسیل هایی که قبلا کشف شده اند مشخص شد که جانوری که توسط پستاندار خورده شده است یک نوزاد دایناسور گیاهخوار با نام "پسیتاکوساروس" است که 2 متر طول داشته است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  کشف فسیل دایناسور در ایران

  بخشی از فسیل یک دایناسور در شمال مشهد کشف شد

  به گزارش واحد مرکزی خبر عبدالمجیدموسوی نیا عضوهیأت علمی گروه زمین شناسی دانشگاه پیام نور مشهد سه شنبه 7 خرداد در مصاحبه‌ای اعلام کرد: چندی قبل در سفر پژوهشی به ارتفـاعـات کلات برای جمع آوری نمونه هایی از آمونیت‌ها، یک نمونه فسیل شامل چند مهره و دنده از دایناسوری در میان آمـونیت‌ها مشـاهده شد که بـا بررسی‌های انجام شده مشخص شد قدمت آن به 100 میلیون سال قبل یعنی به اواخر دوره زمین‌شناسی "کرتاسه" باز می‌گردد.

  وی افزود: این فسیل ها که درمجموع کمتر از 10 درصد پیکر دایناسور است، برای بررسی و تشخیص دقیق به دانشگاه مـونیخ آلمان ارسال شد و محققان این دانشگاه پس از بـررسـی و تحقیق بـرروی‌قطعـات کشـف‌شـده، این دایناسـور را از نـوع پلسـیوزوروس (plesiosaurus) شناسایی کردند.

  وی گفت:تحقیق وبررسی برای کشف دیگر اجزای احتمالی فسیل این دایناسور و یا نمونه‌های مشابه درمنطقه کلات ادامه دارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  کشف گونه ناشناخته‌ای از دایناسور در مکزیک

  کشف بخش‌هایی از سنگواره گونه جدیدی از دایناسورها چند میلیون ساله، پرسش‌های زیادی را برای دیرین‌شناسان به‌وجود آورده است.

   به گزارش ایسنا، دیرین‌شناسان اعلام کردند که سنگواره گونه جدیدی از دایناسورهای دوزیست منقاردار را در منطقه سالت لیک سیتی  مکزیک کشف کرده‌اند.

  تاکنون قسمت‌هایی از بدن این گونه جدید دایناسور مانند چانه و جمجمه کشف شده‌اند و دیرین‌شناسان امیدوارند تا روزهای آینده به دیگر اجزای این سنگواره دایناسور دست یابند. پروژه کاوش در منطقه سالت لیک سیتی مکزیک از سال‌ها پیش با حضور دیرین‌شناسانی از کشورهای مکزیک، امریکا و کانادا آغاز شده است.

  براساس یافته‌های دیرین‌شناسان، این گونه جدید از دایناسور که هنوز هیچ نامی برای آن انتخاب نشده است، شباهت زیادی به یک گونه مشهور از دایناسور به نام ترومپترز  دارد؛ ولی جثه کوچک‌تری دارد.

  تری گیتس، دیرین‌شناس امریکایی ـ که از سال‌ها پیش در این پروژه حضور دارد، درباره این کشف تاریخی به آسوشیتدپرس گفت: براساس بررسی‌های اولیه ما، این فسیل حدود 72 میلیون سال قدمت دارد و به زمانی متعلق است که بخش اعظم مناطق شرقی مکزیک فعلی در زیر آب بود.

  مکزیک غنی‌ترین کشور قاره امریکا از نظر داشتن سنگواره‌های تاریخی است. مشهورترین سنگواره‌های کشف ‌شده در این کشور ، حدود 13 سال پیش در یک معدن سنگ آهن در مرکز ایالت کوآهیولا کشف شدند. یافتن تمام بخش‌های این سنگواره، 12 سال به طول انجامید تا این‌که سال گذشته، این سنگواره در موزه ملی تاریخ طبیعی مکزیک به‌نمایش درآمد. طبق بررسی‌های اولیه دیرین‌شناسان، سنگواره‌ای که به‌تازگی کشف شده، به دایناسوری متعلق است که در زمان مرگ، هفت متر و 60 سانتی‌متر طول داشته است. البته دیرین‌شناسان بر این باورند که نوع بالغ این دایناسور، حدود 11 متر طول داشته است. یکی از کارشناسان بر این باور است که این گونه از دایناسورها میلیون‌ها سال پیش در مناطق شرقی مکزیک فعلی و دلتای رودخانه «می‌سی‌سی‌پی» می‌زیستند.

  او بیان کرد: هرچند کشف این سنگواره پنجره جدیدی را به‌سوی علم دیرین‌شناسی برای ما گشود، اما پرسش‌های زیادی را نیز ایجاد کرد که ممکن است، پاسخ به هریک از آنها سال‌ها به طول بینجامد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  تیرانازوروس (سوسمار ستمگر) Tyrannosauroidea یا Tyrannosauroids

  این جانور که حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش زندگى مى کرده از انواع عظیم الجثه دایناسورها محسوب مى شود. تیرانازوروس تقریباً شبیه کانگورو اما بسیار بزرگتر از آن بوده و فاصله سر تا نوک دمش به ۱۵ متر مى رسیده. ارتفاع تیرانازوروس از یک زرافه بلندتر بوده و به ۶ متر مى رسیده، بیش از ۱۲ تن وزن داشته و از گوشت سایر جانوران تغذیه مى کرده است. درازى هر دندان این هیولاى گوشتخوار حدود ۱۵ سانتیمتر بوده! 

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  برونتوزوروس (تندر سوسمار) brontosaurus

  این دایناسور گیاهخوار بسیار شبیه دیپلودوکوس بوده. دانشمندان اسمش را تندر سوسمار گذاشته اند زیرا تصورشان بر این است که باید صداى قدم هایش مثل تندر، رعدآسا بوده باشد! برونتوزوروس به درازى دیپلودوکوس نبوده اما بدنى سنگین تر از آن داشته و احتمالاً وزنش به ۳۰ تن یعنى سه برابر بزرگترین فیل مى رسیده است.

   

      

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  براکیوزوروس (دست سوسمار) Brachiosaurus

  این نام را به این سبب بر روى دایناسور کذایى گذاشته اند که دست هایش بسیار درازتر از انواع دیگر دایناسور بوده است. براکیوزوروس گردنى دراز، دمى کوتاه اما بدنى بسیار سنگین تر از سایر دایناسورها داشته و وزن آن به بیش از ۵۰ تن مى رسیده. بنابراین سنگین ترین جانور موجود در خشکى ها محسوب مى شود.

        

         

        

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  ایگوانادونوس iguana venus

   

  این دایناسور که روى دو پاى عقب راه مى رفته نخستین دایناسورى است که کشف شد و از این جهت موجود مهمى به شمار مى رود! 

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  استگوزوروس (بام سوسمار) stegosaurus

  به این دلیل خزنده کذایى را چنین نامیده اند که چندین صفحه استخوانى همراه با فسیل هاى آن پیدا شده دانشمندان در آغاز فکر مى کردند که این صفحه هاى استخوانى مثل سفال هایى که پشت بام را مى پوشانند به طور مسطح بر پشت حیوان قرار مى گرفته اند تا حافظ بدنش باشند. بررسى هاى دقیق بعدى نشان داد که این صفحات به طور عمودى در دو ردیف دو طرف ستون مهره پشت حیوان قرار داشته اند. گاز گرفتن انواع دایناسورهاى صفحه دار براى دشمنانشان بسیار سخت بوده، به علاوه سیخک هاى بلند نوک دم استگوزوروس بسیار ترسناک بوده و امکان نزدیک شدن به حیوان را از دشمنان سلب مى کرده است.

  استگوزوروس ها گیاهخوار بوده اند، جالب است بدانید که این خزندگان مثل سایر انواع دایناسور، بر خلاف هیکل غول آسا، مغزى بسیار کوچک به اندازه یک بچه گربه داشته و از ضریب هوشى پایینى بهره مى برده اند!  

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  تریسراتوپس (سه شاخ صورت) triceratops

  این خزنده طوقى استخوانى روى جمجمه اش داشته که تا پشت گردنش مى رسیده و بالاى چشمانش دو شاخ دراز و سومین شاخ بر روى بینى اش قرار گرفته بوده که با آن ها از خود دفاع مى‌کرده است.

  تریسراتوپس، گیاهخوار و همدوره تیرانازوروس ها بوده و درازاى آن به ۶ متر مى‌رسیده.

    

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  آنکیلوزوروس (سوسمار زره دار) Ankylosaurs

  بیشتر از سایر دایناسورها ابزار دفاعى داشته. صفحه هاى استخوانى این خزنده با هم جوش خورده و زره محکمى بر پشت او تشکیل داده بودند. این زره استخوانى همراه با میله‌هاى نوک تیز تا انتهاى بدن جانور کشیده شده و نوک دمش را مثل گرز محکمى ساخته بودند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور