تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:16:02
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 467 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21725 بار
 • بازدید کل : 558789 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  چرا دایناسور؟

  با سلام مجدد خدمت خوانندگان عزیز

  در این قسمت می‌خواهم مطلبی جدید را آغاز کنم که اگرچه به ظاهر ممکن است با موضوع سایت کم‌ارتباط به نظر برسد ولی دلایل زیر توجیه‌کننده آن خواهد بود:

  1-بشر همیشه به تاریخ دایناسورها علاقه داشته چون در درجه اول دوست دارد همه اسرار را کشف کند و در درجه دوم و مهمتر آنکه می‌خواهد بداند که چه شد که آنها از بین رفتند و چه عواملی می‌تواند از بروز چنین مسائلی برای بشر امروزی جلوگیری کند.

  2-بشر همیشه به تاریخ دایناسورها علاقه داشته چون از دانستن سیر تکامل لذت می‌برد.

  3-بشر همیشه به تاریخ دایناسورها علاقه داشته چون این بخش از آگاهی در واقع بخشی از علم را تشکیل می‌دهد.

  اما باید این نکته را در نظر گرفت که چون معیارهای ما برای شناسایی این گروه از ساکنین قدیمی کره زمین بسیار دقیق نمی‌باشد، بنابراین به این زودی‌ها نمی‌توان بسیاری از چیزها را در مورد آنها فهمید. به طور مثال فرم پوست و رنگ پوست آنها یکی از مبهم‌ترین مسائلی است که به جز خبری که در مورد کشف فسیل پوست یک دایناسور به دست آمده، در حقیقت مدرک دیگری در دست نمی‌باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  کوچکترین دایناسور کدام بود ؟

  کوچکترین دایناسوری است که تاکنون شناخته شده است. این دایناسور کمی بزرگتر از یک مرغ بود و می توانست از جانداران کوچک و حشرات شکار کند.

  در ضمن، می‌دانید محققان درباره ی اندازه حشرات چی گفتند؟

  دلیل اینکه چرا حشرات امروزی خیلی کوچکتر از حشرات دوره ی دایناسور ها بوده اند ، اکسیژن بوده !  میلیون ها سال پیش اکسیژن هوا ۶۰۰برابر بوده و اگر امروز هم اکسیژن زیاد بود حشرات تقریبا اندازه یک اتومبیل بودند ! ( باید خیلی خدا رو شکر کنیم که اکسیژن کمتر شده، تصور کنید اگه زنبور ها...)

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  دایناسور ها در چه زمانی می زیستند؟

   

  دایناسور ها میلیونها سال پیش روی کرهء زمین زندگی می کردند. نخستین دایناسور ها حدود ۲۳۰ میلیون سال پیش می زیستند و آخرین دایناسور هایی که تا کنون شناخته شده‌اند، ۶۵ میلیون سال قبل از بین رفته اند اگر بخواهیم تاریخ پیدایش انسان و دایناسور ها را روی زمین با هم مقایسه کنیم، می بینیم که انسان فقط ۵ میلیون سال است که روی کره زمین زندگی میکند در حالی که دایناسور ها مدتی بسیار طولانی ، یعنی حدود ۱۶۵ میلیون سال روی زمین زندگی کردند!

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  دایناسور چیست؟

  میلیونها سال قبل، مدتها پیش از آن که بشری روی زمین باشد، دایناسورها وجود داشتند. دایناسورها، یکی از انواع خزندگان ماقبل تاریخ هستند که در دوران مزوزوییک، عصر خزندگان، می زیستند. دایناسورها جزء خزندگان بوده و اکثر آنها، از طریق تخم گذاری تولید مثل می کرده اند. هیچیک از دایناسورها پرواز نمی‌کرده‌اند و هیچکدام از آنها در آب زندگی نمی کرده اند.

  بزرگترین دایناسورها، بیش از 100فوت(30متر) طول و بیش از‌50 فوت(15 متر) ارتفاع داشته اند(مانند آرژنتینوزاروس، سیزموزاروس، الترازاروس، براکیوزاروس و سوپرزاروس). کوچکترین دایناسور، کومپوزوگناتوس،‌ به اندازه یک جوجه بوده است. اندازه اکثردایناسورها، .بین این دو حد بوده است. ساروپودهای گیاه خوار، بزرگترین موجوداتی هستند که تاکنون روی زمین می زیسته اند اما نهنگهای آبی،‌ از همه انواع دایناسورها، سنگینتر هستند!

  تصور اینکه دایناسورها چه صدایی داشته اند، رفتار و حرکات آنها چگونه بوده است، چگونه جفتگیری می کرده اند، چه رنگی بوده ان، و یا حتی تعیین اینکه فسیل آنها نر است یا ماده، بسیار مشکل می باشد. هیچ کس نمی داند که دایناسورها چه رنگی بوده اند یا نقش و نگار بدن آنها چگونه بوده است.

  در زمانهای مختلف، انواع مختلفی ازدایناسورها زندگی می کرده اند:

  بعضی از آنها روی دو پا راه می رفته اند(این دایناسورها، دوپا بودند)، بعضی روی چهار پا راه می رفتند(این دایناسورها، چهارپا بودند). بعضی از آنها هم می توانستند روی دو پا راه بروند و هم روی چهار پا. بعضی از دایناسورها بسیار سریع حرکت می کردند(مانند ولوسیراپاتور)، بعضی از آنها بسیار کند و سنگین حرکت می کردند(مانندآنکیلوساروس).

  بعضی از دایناسورها،‌ زره داشتند،‌ بعضی شاخدار بودند بعضی هم یال، میخ یا زوائد دیگری داشتند. پوست بعضی از دایناسورها، بسیار ضخیم و ناهموار بود در حالیکه بعضی دیگر از دایناسورها، پرهای اولیه ای داشتند.

  اکثر دایناسورها، گیاهخوار بودند(که گیاهخوار نامیده می شوند). مثلا تریسراتوپس، دایناسوری گیاهخوار بود. بعضی از دایناسورها، گوشتخوار بودند(که گوشتخوار نامیده می‌شوند).مثلا تی رکس، دایناسوری گوشتخوار بود. دایناسورها، در طی دوران مزوزوییک، حدود 165 میلیون سال بر زمین حکمفرمایی کردند، اما 65 میلیون سال قبل، به طور مرموزی منقرض شدند. دیرینه شناسان، با مطالعه بقایای فسیلی آنها، درباره دنیای ماقبل تاریخ به یافته های حیرت انگیزی رسیده اند. هنگامی که دایناسورها می زیستند، قاره های زمین همه درکنارهم به صورت یک ابرقاره بزرگ بودند که پانگه آ ، نامیده می شود. به علاوه هوای زمین هم بسیار گرمتر از حال حاضر بود.

  دایناسورها، حدود 65 میلیون سال قبل، در انتهای دوره کرتاسه، که فعالیتهای آتشفشانی و زمین ساختی متعددی رخ داد، منقرض شدند. در مورد انقراض دایناسورها، نظریات مختلفی وجود دارد. اکثر دانشمندان این نظریه را قبول دارند که برخورد یک شهابسنگ آسمانی، باعث تغییرات شدید آب و هوایی شده است و دایناسورها نتوانسته اند خود را با شرایط جدید وفق دهند. دایناسورها، 65 میلیون سال قبل، به علت تغییرات شدید زیست محیطی، که ناشی از برخورد یک شهابسنگ به زمین بود، ‌منقرض شدند.

  احتمالاپرندگان امروزی، باقیمانده دایناسورها هستند. تمام چیزی که از دایناسورها باقی مانده فسیلهای آنهاست و احتمالا پرندگان. فسیلهای دایناسورها، در همه جای دنیا وجود دارند، حتی ممکن است یکی از فسیلهای آنها در نزدیکی جایی باشد که شما زندگی می کنید!

   بعضی از دایناسورها، بسیار شبیه پرندگان امروزی بودند و ممکن است دایناسورها اجداد پرندگان امروزی باشند.

  اگرچه فسیلهای دایناسورها،‌حداقل از سال 1818 کشف و مورد بررسی قرار گرفته اند، اما نام دایناسور(دینوس به معنی وحشتناک و ساروس به معنی سوسمار است)، در سال 1842، توسط کالبدشناس انگلیسی سر ریچارد اوون،‌ به این موجودات داده شد. در آن زمان تنها سه نوع دایناسور مگالوزاروس، ایگوانودون و هیلائوزاروس شناسایی شده بود که دایناسورهای بسیار بزرگی بودند.

  قدیمیترین دایناسور شناسایی شده، اوراپتور است که دایناسوری گوشتخوار بوده و 228 میلیون سال قبل می زیسته است. تا کنون، حدود 500 جنس و تعداد خیلی بیشتری گونه از دایناسور شناسایی شده است. تقریبا چند ماه یکبار(گاهی اوقات چند هفته یک بار) فسیل جدیدی از زیر خاک بیرون می آید.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  کشف فسیل جمجمه یک دایناسور غول پیکر دریایی

  اندازه این دایناسور دریایی رکورد اندازه تیروساروس رکس غول پیکر با ارتفاع 15 متر را که در سال 2006 کشف شد شکسته است.

  دیرینه شناسان انگلیسی فسیلهای جمجمه گونه ای از دایناسورهای غول پیکر دریایی به نام "پلیوزاروس" را کشف کردند که اندازه آن 16 متر بوده است. دیرینه شناسان موزه شهرستان دورست در انگلیس در سایت "ساحل ژوراسیک" این فسیلهای جدید را کشف کردند. "ساحل ژوراسیک" 150 به طول 150 کیلومتر بین "دورست" و "دوون شرقی" انگلیس امتداد یافته است. این ساحل از سوی یونسکو به عنوان اولین سایت دیرینه شناسی دنیا شناخته می شود. ابعاد جمجمه این فسیل پلیوزاروس 4/2 متر است و 150 میلیون سال قدمت دارد. با توجه به ابعاد فسیل جمجمه این خزنده، دانشمندان اندازه این پلیوزاروس را 16 متر و وزن آن بین 7 تا 12 تن تخمین زدند. این بدان معنا است که اندازه این دایناسور دریایی رکورد اندازه تیروساروس رکس غول پیکر با ارتفاع 15 متر را که در سال 2006 کشف شد شکسته است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  دایناسور یک متری کشف شد

  دانشمندان فسیل کوچک‌ترین دایناسور را که تنها یک متر بوده است را کشف کردند.

  دانشمندان فسیل کوچک‌ترین دایناسور را در شمال آمریکا کشف کردند و این فسیل را به موزه لس‌آنجلس منتقل کردند.

  لویس چیاپه، سرپرست مؤسسه موزه تاریخی طبیعی لس‌آنجلس گفت: وزن این دایناسور در حدود 2 پوند (در حدود یک کیلوگرم) و قد آن در حدود یک متر (4 اینچ) و اندازه سر تا دم این دایناسور در حدود 2 پا (حدود 70 سانتی‌متر) بوده است.

  این تحقیقات نشان می‌دهد که این دایناسور در حدود 150 میلیون سال قبل می‌زیسته و از گیاهان و حشرات تغذیه می‌کرده است.

  4 تکه از استخوان‌های این دایناسور شامل جمجمه، بازو و پای آن طی سه دهه گذشته پیدا شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  گونه‌های جدید دایناسور در استرالیا کشف شد

  دیرینه‌شناسان استرالیایی اعلام کردند که به تازگی 3 گونه جدید دایناسور کشف کرده‌اند.

  این دانشمندان اعلام کردند که یکی از این گونه‌ها بسیار خطرناک بوده و روی هر دستش 3 پنجه بسیار بزرگ و تیز داشته است. 2 گونه دیگر این دایناسورها گیاه خوار بوده‌اند که یکی از آن‌ها تقریبا شبیه زرافه و یکی دیگر شبیه کرگدن بوده است. بر اساس این گزارش بررسی این فسیل‌ها نشان می‌دهد که این حیوانات در 100 میلیون سال قبل و در دوره زمین‌شناسی کرتاسه می‌زیسته‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  کشف صدها تخم دایناسور در هند

  زیست شناسان موفق به کشف صدها تخم دایناسور در روستایی در ایالت تامیل نادو در جنوب هند شده اند. دانشمندانی که برای بررسی محیط زیست در دوره های باستانی، در حال حفاری بستر یک رودخانه بودند، لایه به لایه فسیل هایی را مشاهده کردند که در لانه های شنی قرار گرفته و به تخم های فسیل شده شباهت داشتند. عکس ها و نمونه هایی که به دانشگاه های مختلف در هند آمریکا و کشورهای اروپایی فرستاده شد، این موضوع را تایید کردکه تخم های فسیل شده در حقیقت به دایناسورها تعلق داشته و می تواند تا 65 میلیون سال قدمت داشته باشد.

   

  دانشمندان می گویند هریک از این تخم ها به بزرگی یک توپ فوتبال بوده و قطر آن بین 13 تا 23 سانتیمتر است. دکتر رامکومار، که ریاست هیئت زمین شناسان را به عهده داشته می گوید: اولین یافته مهم این است که این تخم ها در طبقات مختلف خاک یافت شده اند که به این معنی است که دایناسورها هر سال برای تخمگذاری به این محل می آمدند. نکته مهم دیگر کشف باقیمانده خاکسترهای آتشفشانی در روی تخم هاست که نشان می دهد ممکن است فعالیت کوه های آتشفشان موجب از بین رفتن نسل دایناسورها شده باشد. دانشمندان می گویند این تخم ها به دایناسورهای گروه Sauropods تعلق دارد که نوعی از جانوران عظیم الجثه گردن بلند گیاهخوار بوده‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  کشف فسیل دایناسور بالدار در چین

  گزارش شده که پژوهشگران چین موفق به کشف فسیل یک دایناسور پرنده با چهار بال در شمال شرق این کشور شده اند. این کشف می تواند همان حلقه مفقوده در روند تکامل دایناسورها و به شکل پرنده درآمدن آنها باشد.

  در مقاله ای در نشریه علمی Nature نوشته شده که فسیل کشف شده متعلق به دایناسور بالداری است ک 160 میلیون سال قبل در منطقه ای که اکنون شمال شرق چین است پرواز می کرده و احتمالا می توان نتیجه گیری کرد که پرندگان از نسل یک دایناسور کوچک چهار باله هستند که 160 میلیون سال قبل زندگی می کردند. در ادامه این مقاله آمده که چهار بال داشتن این پرنده نشان می دهد که ممکن است دایناسورها قبل از این که به صورت پرنده درآیند دوره ای را که دارای چهار بال بوده اند گذرانده اند. نویسندگان مقاله در اهمیت این کشف می گویند پیدا کردن فسیل این پرنده که به 160 میلیون سال قبل باز می گردد، این استدلال که دایناسورهای بالدار دیرتر از آن زندگی می کردند که بتوانند اجداد پرندگان محسوب شوند را زیر سئوال می برد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور

  دایناسورها برخلاف دیگر خزندگان نظیر مارمولکها، پاهای بلند و کشیده‌ای داشتند که آنها را قادرمی ساخت بدن خود را از سطح زمین بالا نگه‌دارند. آنها به سهولت بر روی زمین حرکت می‌‌کردند و برخی نبز به خوبی می‌‌دویدند. دایناسورها گونه‌های متنوعی از قبیل، گیاه خواران غول پیکر به طول 27 متر (90 پا)و گوشتخواران سریع السیرکه بعضا" کوتاه تر از 5/1 متر (5 پا) بودند را شامل می‌‌شدند.

  برخی از دایناسورهای گیاه خوار، دارای دندانهایی برای جویدن و خرد کردن غذا به قطعات کوچک جهت بلعیدن و هضم کردن بودند. با این وجود دایناسورهای گیاهخوار غول پیکر نظیر دیپلودوکوس، دندان نداشته در عوض به همراه غذا سنگهایی را نیز می‌‌بلعیدند تا در شکم آنها گیاهان را آسیاب کنند.

  اسکلت تریسراتوپس

  دیگر مناطقی که گفته می‌شود روزگاری در آنها دایناسور ها به میزان زیاد زندگی می‌‌کردند شامل مصر، مغولستان، آمریکا و آرژانتین می‌شود. هم اکنون این جزیره به طور روزانه شاهد صدها دانشمندی است که از گوشه و کنار اروپا به آنجا سفر می‌کنند تا اطلاعات بیشتری را در مورد دایناسور ها دریابند. تا کنون مسئولین موفق شده‌اند بقایای فراوانی از دنیای ماقبل تاریخ را در این جزیره کشف کنند و به این وسیله نقاط تاریک فراوانی را از گذشته‌های دور روشن نمایند.

  بزرگ‌ترین دایناسور

  دیرین‌شناسان در گذشته تصور می‌کرده‌اند بزرگ‌ترین دایناسور گوشتخوار، دایناسور موسوم به تی رکس ویا دایناسورهای گوشتخوار دیگری که تا حدودی از تی رکس بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بوده‌اند، می‌‌باشند. اما اکنون بر این باورند که جد اعلای همه این دایناسورهای گوشتخوار، دایناسور عظیم الجثه‌ای بوده که ابعاد بدنش به مراتب بزرگ‌تر از تی رکس و دیگر دایناسورهای گوشتخوار بوده است. دایناسور تازه کشف شده که آرواره‌ای دراز و پشتی قوز کرده دارد اسپینوسوروس ‪Spinosaurusنامگذاری شده‌است. بررسی فسیلهای مربوط به این دایناسور نشان می‌دهد طول بدن این جانور به ‪۱۷متر بالغ می‌شده و دستهای آن به مراتب قدرتمندتر و بلندتر از دستهای اخلافش نظیر تی رکس T-rex بوده است. تا ده سال پیش دیرین شناسان بر این باور بودند که تی رکس بزرگ‌ترین دایناسور گوشتخوار بوده‌است.از میان ‪۳۰نمونه فسیل این دایناسور که تاکنون کشف شده بزرگ‌ترین آن که در موزه تاریخ طبیعی شیکاگو نگاهداری می‌شود ‪۱۲/۸ متر طول دارد و محاسبات نشان می‌دهد که وزن بدن آن به ‪۶/۴تن می‌رسد. این دایناسور در حدود ‪۶۷میلیون سال قبل می‌زیسته.

  0006

  چند سال قبل دیرین شناسان به نمونه‌ای از یک دایناسور گوشتخوار برخورد کردند که از تی‌رکس‌ها بزرگ‌تر بودند. برای این دایناسورها نام "جیگانتوسوروس" انتخاب شد و بازسازی فسیلهای برجای مانده از این نوع جدید نشان داد که طول قامت آنها به ‪۱۳/۷متر بالغ می‌شده است. این نوع دایناسورها ‪۱۰۰میلیون سال قبل در آمریکای جنوبی زندگی می‌کردند. هم‌زمان با این نوع دایناسورها دو نوع دایناسور گوشتخوار دیگر در دو قاره دیگر حضور داشتند. دایناسوری که اندکی کوچک‌تر بود موسوم به کارکارودانتو سوروس در افریقا زندگی می‌کرد و دایناسور دیگری به نام آکناتوسوروس که در آمریکای شمالی می‌زیست. این هر سه دایناسور از اخلاف دایناسوری موسوم به آلوسوروس بوده‌اند که بین ‪۹تا ‪۱۲متر طول داشت و حدود ‪۱۵۰میلیون سال قبل در آمریکای شمالی زندگی می‌کرد. اما اسپینوسوروس جد اعلای همه این دایناسورها به شمار می‌آید. نخستین نمونه‌های فسیل این جانور در سال ‪۱۹۱۲به وسیله یک دیرین شناس آلمانی به نام ارنست استرومر کشف شد. وی نشان داد که این دایناسور پوزه‌ای دراز و بر روی ستون فقراتش تیغه‌های بلند استخوانی قرار داشته است. اما همه تحقیقات جامع این پژوهشگر که در موزه مونیخ نگاهداری می‌شد در هنگام بمباران این شهر به وسیله متفقین در سال ‪۱۹۴۴به کلی نابود شد. از آن زمان تاکنون همه آنچه که در مورد دایناسورها کشف شده مربوط به دایناسورهای کوچک‌تر بوده و در مواردی نیز نمونه‌های پراکنده‌ای از استخوانهای اسپینوسوروس نیز به دست آمده است. اما اکنون بررسی دوباره دو استخوان برجای مانده از اسپینوسوروس مشخص ساخته که نتایجی که در گذشته در مورد این دایناسور به دست آمده بود دقیق بوده است. اسپینوسوروس همراه با کارکارودانتو سوروس در حدود ‪۱۰۰میلیون سال قبل در افریقا زندگی می‌کرده و همانند تی رکس و جیاگونتوسوروس بر روی دو پا حرکت می‌کرده است. پرندگان کنونی از اخلاف همین دایناسورها هستند. اسپینوسوروس‌ها دهانی شبیه سوسمارها داشته‌اند و شکار را با حرکت اره‌ای دندانهای خود از پا در می‌آورده‌اند. شواهد موجود حکایت از آن دارد که این دایناسورها بیشتر از ماهی ها تغذیه می‌کرده‌اند و بازوهای این دایناسورها از قدرت کافی برای شکار کردن برخوردار بوده است. این ویژگیها با ویژگیهای تی رکس و جیاگونتوسوروس تفاوت دارد. دستهای این دو دایناسور کوچک بود. دندانهای تی رکس نیز به جای حرکت اره مانند به صورت پتک وار و پرسی شکار را بین دندان و فک خرد می‌کرده است. جیاگونتو سوروسها دارای جمجمه کشیده‌تری بوده‌اند و دندانه‌های تیغه مانند آنها گوشت شکار را قطعه قطعه می‌کرده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  کشف فسیل جمجمه یک دایناسور غول پیکر دریایی

  دیرینه شناسان انگلیسی فسیلهای جمجمه گونه ای از دایناسورهای غول پیکر دریایی به نام "پلیوزاروس" را کشف کردند که اندازه آن 16 متر بوده است. به گزارش خبرگزاری مهر، دیرینه شناسان موزه شهرستان دورست در انگلیس در سایت "ساحل ژوراسیک" این فسیلهای جدید را کشف کردند.

   

  "ساحل ژوراسیک" 150 به طول 150 کیلومتر بین "دورست" و "دوون شرقی" انگلیس امتداد یافته است. این ساحل از سوی یونسکو به عنوان اولین سایت دیرینه شناسی دنیا شناخته می شود. ابعاد جمجمه این فسیل پلیوزاروس 4/2 متر است و 150 میلیون سال قدمت دارد. با توجه به ابعاد فسیل جمجمه این خزنده، دانشمندان اندازه این پلیوزاروس را 16 متر و وزن آن بین 7 تا 12 تن تخمین زدند. براساس گزارش آسوشتیدپرس، این بدان معنا است که اندازه این دایناسور دریایی رکورد اندازه تیروساروس رکس غول پیکر با ارتفاع 15 متر را که در سال 2006 کشف شد شکسته است.

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور
  بزرگترین ردپای دایناسور کشف شد

  گروهی از محققان فرانسوی بزرگ‌ترین ردپای دایناسور را در منطقه‌ای در جنوب شرقی لیون کشف کردند.

  به گزارش فارس، گروهی از دانشمندان فرانسوی بزرگترین ردپای دایناسور را کشف کردند. این محققان بر این باورند که وزن این دایناسور با توجه به جای پایش در حدود 40 تن یا بیشتر بوده است. دانشمندان این رد پا را در ماه آوریل در منطقه‌ای در جنوب شرقی شهر لیون پیدا کرده‌اند که نتایج این تحقیقات هم اکنون به تأیید مراجع ذیربط رسیده است. مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه با بررسی‌هایی که انجام داده‌اند، اعلام کرده است که این فسیل بزرگترین جای پای دایناسور است که تاکنون پیدا شده است. دانشمندان معتقدند این جای پا مربوط به 150 میلیون سال قبل است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دایناسور