تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:21:54
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 501 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21759 بار
 • بازدید کل : 558823 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  دنیای مرموز آب، عجیب‌تر شد!

  محققان در عجیب‌ترین یافته‌های خود در مورد یکی از ساده‌ترین ترکیبات شیمیایی جهان یعنی H2O دریافتند که آب با سرد شدن زیر نقطه انجماد می‌تواند به یک گونه جدید مایع تغییر کند.

  به گزارش ایسنا پرادیپ کومار و یوجین استنلی در این گزارش که در مجله Journal of Physical Chemistry B منتشر شده، به توضیح این امر پرداخته‌اند که آب ماده‌ای عجیب با بیش از 80 ویژگی غیرمعمول است که دانشمندان هنوز برای درک برخی از آنها در حال بررسی هستند.

  برای مثال آب می‌تواند در یک زمان در سه حالت ماده (مایع، جامد و گاز) وجود داشته باشد. نیروهای روی سطح آن به برخی حشرات اجازه می‌دهد بر روی آب راه رفته و همچنین می‌تواند خود را از ریشه گیاه به ساقه و برگ آن بالا بکشد.

  یک نمونه عجیب دیگر که دانشمندان به تازگی مطرح کرده‌اند، قابلیت آب برای تغییر از یک نوع مایع به نوع دیگر موسوم به انتقال فاز «مایع-مایع» است که انجام آزمایش بر روی آن توسط تجهیزات آزمایشگاهی کنونی امکان‌پذیر نیست؛ چرا که این عمل به سرعت انجام می‌گیرد. از این رو دانشمندان برای بررسی این فاز از شبیه‌سازی‌های رایانه‌یی استفاده کردند.

  آنها دریافتند زمانی که آب مایع در این شبیه‌سازی‌ها سرد می‌شود، مانند تمام مایعات معمولی گرایش آن برای هدایت گرما کاهش می‌یابد؛ اما هنگامی که محققان، دما را تا حدود 54 درجه زیر صفر درجه فارنهایت پایین آوردند، آب مایع در شبیه‌سازی‌ها توانست به شکل بهتری گرما را انتقال دهد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، خواص عجیب آب