تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:19:42
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 556 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 556 بار
 • بازدید کل : 561146 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  سفر به گذشته امکانپذیر است!

  فیزیکدانان کوانتوم در موسسه تکنولوژی ماساچوست MIT معتقدند امکان خلق ماشین زمانی که بتواند بدون ایجاد اثر "پارادوکس پدربزرگ" بر روی گذشته تاثیر بگذارد وجود دارد.

  دانشمندان برای سالها توانسته بودند حالت کوانتومی را از جایی به جایی دیگر تله پورت (انتقال ماده یا انرژی با سرعتی بالاتر از سرعت نور) کنند.

  اکنون "سث لوید" و گروهی از محققان MIT اعلام کردند با استفاده از چنین اصولی و با کمک گرفتن از دیگر تاثیرات قدرتمند کوانتومی که به Postselection شهرت دارند امکان بازگشت به گذشته وجود خواهد داشت.

  به گفته "لوید" امکان کانال زدن از آینده به گذشته برای ذرات و برای انسانها وجود دارد. Postselection بخشی حیاتی از دانش در حال تکامل محاسبات رایانه ای کوانتومی به شمار می رود.

  در محاسبات سنتی در صورتی که یک کاربر نیاز داشت بداند کدام یک از متغیرها در یک معادله منجر به پاسخ درست خواهد شد رایانه باید تمامی ترکیبها را مورد آزمایش قرار می داد تا ترکیب درست را کشف کند.

  در رایانه های کوانتومی طبق رفتارهای عجیب و موازی ذرات تحت اتمی، به نظر می آید امکان ساده سازی این روند به واسطه اجرا کردن همزمان تمامی متغییرهای ممکن و انتخاب ترکیبی که به پاسخ درست منجر می شود وجود دارد.

  پروفسور لوید و تیمش اعلام کردند با ترکیب تله پورت کردن و Postselection می توان فرایند تله پورت کردن را به صورت وارونه عملی کرد.

  به این شکل که Postselection به کاربر امکان می دهد حالت کوانتومی قابل انتقال را تعیین کرده و قبل از آغاز تله پورت کردن حالتهای کوانتومی درست را مشخص کند.

  بر خلاف دیگر نظریه های تله پورت کردن، این نظریه از مواجهه با پارادوکس پدربزرگ و یا پارادوکس سفر به گذشته جلوگیری می کند. (درصورتی که بتوانید به گذشته سفر کنید و به صورت تصادفی پدربزرگ خود را بکشید، تضاد یا پارادوکسی را ایجاد کرده اید زیرا در آینده هرگز متولد نخواهید شد پس نمی توانید به گذشته بازگشته و بر روی آن تاثیر بگذارید.) این نظریه در حالتهای ذره ای نیز مشکل آفرین است زیرا ذرات نیز می توانند به گونه ای گذشته خود را نابود کرده و یا آن را تغییر دهند.

  با این حال به دلیل طبیعت احتمالی دستگاه های کوانتومی به نظر می رسد روشهای "لوید" از بروز این پارادوکس جلوگیری می کند. هر آنچه به واسطه سفر در زمان به وجود می آید باید از احتمال محدود رخ دادن برخوردار باشد.

  نظریه لوید بسیار بحث برانگیز است. برخی از فیزیکدانان از آن به عنوان نظریه ای غیر عملی و امکان ناپذیر یاد کرده اند اما لوید معتقد است این نظریه می تواند درک انسان را از فیزیک بهبود دهد و امیدوار است نظریه اش بتواند در ارائه فرمولی از نظریه کوانتوم گرانشی موثر واقع شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، تله پورت
  اولین موفقیت محققیقن اتریشی در زمینه تله‌پورت

  برای اولین بار محققین اتریشی ذرات نور یعنی فوتون را از میان رودخانه دانوب در وین با استفاده از تکنولوژی خاصی تله‌پورت کردند

  این عمل به گفته یکی از محققین مرکز تحقیقات فیزیک تجربی برای اولین بار در خارج از آزمایشگاه انجام شد.محققین یک دسته از فوتونهایی را که می خواستند تله پورت کنند، مطالعه کردند و سپس این فوتونها را به ذرات کوچکتر بنام کوانتوم بیت تقسیم کردند و این بیتها را در طول خطوطی از میان کابلهای فیبر نوری در لوله های فاضلاب زیر رودخانه عبور دادند. در طرف دیگر نسخه المثنی فوتونهای اولیه تشکیل شد. و با ایجاد این شکل جدید دیگر فوتونهای اولیه وجود نداشتند. کوانتوم تله پورتیشن، ممکن است از آنچه که در داستانهای علمی تخیلی بوده به سمت واقعیت پیشرفت کند.

  اما به این زودی نباید به دنبال سفر به ستارگان، از طریق تله پورتیشن بود. این علم هنوز برای ارسال آدمها از یک مکان به مکان دیگر کاری انجام نداده است. در عوض دانشمندان امیدوارند، که تکنولوژی به طور قطع راه حلی برای محاسبات کوانتومی و رمزگشایی کوانتومی ارائه دهد، به طوری که محاسبات خیلی سریعتر و صددرصد مطمئن تر انجام شود.

  تله پورتیشن در ابتدا یک شی را غیر مادی می کند، و جزئیات جامعی از آن شکل را به نقطه دیگری، جایی که قرار است آن شی دوباره ساخته شود، منتقل می کند. در تله پورتیشن کوانتومی، ذرات ریز اطلاعات کامپیوتر که بنام" کوانتوم بیت" می باشند، از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می شود. این تکنولوژی تله پورتیشن می باشد، زیرا اطلاعات پویا شبیه یک شی رفتار می کنند و نه بشکل اطلاعات. برای مثال زمانی که ما نامه الکترونیکی می فرستیم، در حقیقت چیزی را به داخل کابل می فرستیم و از طرف دیگر دریافت می کنیم، اما با کوانتوم تله پورتیشن ما اطلاعات کاملی را که به داخل کابل فرستاده ایم پیدا نخواهیم کرد. آنها تفکیک می شوند و دوباره در طرف دیگر بهم می رسند تله پورتیشن مدت زیادی بدلیل اینکه از محدوده قوانین کوانتوم مکانیک فراتر رفته بود، غیر ممکن به نظر می رسید. بنابراین از نظر تئوری، یک نسخه المثنی هرگز ساخته نمی شود. در سال 1993 دانشمندان به مفهوم پیچیده ای در محدوده فیزیک برخورد کردند و از آن موقع آزمایشهای زیادی بوسیله فوتون انجام شد که نشان داد، کوانتوم تله پورتیشن امکان پذیر است .

  دانشمندان کوانتوم بیتها را در فاصله یک مایل یا 1.6 کیلومتر از داخل فیبر نوری تله پورت کردند. این اولین باری است که محققین نشان می دهند که تله پورتیشن در زندگی واقعی عمل می کند.

  بیشترین کاربرد تله پورتیشن در رمز گشایی است. اشکال عمده این تکنولوژی در این است که در یک فاصله محدود عمل می کند، و فیزیکدانان در حال حاضر در حال تولید تقویت کننده های کوانتومی هستند، این تقویت کننده ها اجازه می دهند که پیغامها در دنیا منتقل شوند. اما برای تله پورت کردن انسان، یک ماشین باید تمام اتمهای انسان را شناسایی و تجزیه کند، بدلیل اینکه بدن انسان شامل اطلاعات زیادی است، که باید اسکن شود و المثنی آن ساخته شود اخیرا فقط دانشمندان قدمهای اولیه را برای تله پورت کردن یک اتم انجام دادند.

  نتیجه اینکه از نظر علمی، انسان تا آینده ای بسیار دور و شاید هرگز نتواند از تله پورتیشن استفاده کند. اما در متافیزیک عقیده بر این است، اگر انسان بتواند با استانداردهای برتری در ارتباط باشد، قطعا قادر خواهد بود به این سفرها دست پیدا کند.

  این سفر در فضا معنایی ندارد، سفر در زمان رخ می دهد.لذا، انسان قادر است هر لحظه که اراده کند، این مهم را انجام دهد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، تله پورت
  تابش اطلاعات از فاصله ای 16 کیلومتری

  موفقیت چینی ها در تله پورت اطلاعات

  دانشمندان چینی طی گزارشی نشان دادند امکان انتقال اطلاعات از میان فاصله ای طولانی با استفاده از شبکه های کوانتومی امکانپذیر است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، این مطالعه می تواند منجر به ارائه رایانه های سریعتر و کوچکتر کوانتومی و ارتباطات غیر قابل نفوذ و رمزگذاری شده در سرتاسر جهان شود. محققان طی این گزارش اعلام کردند توانسته اند اطلاعات را در مسافتی برابر 16 کیلومتر "تله پورت" کنند. (تله پرت به مفهوم انتقال انرژی یا ماده از مکانی به مکان دیگر بدون جا به جایی آن در فضا است.)

  به گفته یکی از محققان این پروژه از دانشگاه علوم و تکنولوژی چین این طولانی ترین مسافت گزارش شده ای است که تا کنون در آن تله پورت نوری انجام گرفته است. این مسافت نسبت به تلاشهای پیشین برای اجرای چنین فرایند انتقالی 20 بار طولانی تر است.

  در داستانهای تخیلی، تله پورت کردن به مفهوم انتقال دادن آنی ماده از مکانی به مکانی دیگر است. در فیزیک واقعی تله پورت بخشی ناملموس تر از دستگاه های کوانتومی است که می تواند رفتار اتمها و ذرات وابسته به آنها را توضیح دهد.

  بر اساس این نظریه، ذرات نور و ماده می توانند با یکدیگر درگیر شوند و هر چه برای یک ذره رخ دهد بدون توجه به فاصله و یا نوع ماده درگیر برای ذره دیگر نیز رخ خواهد داد. آنچه دانشمندان چینی موفق به انجام آن شده اند انتقال تغییر حالت اطلاعات از پروتونی به پروتون دیگر در فاصله ای به طول 16 کیلومتر است.

  دانشمندان در گذشته با جدا سازی ذرات درگیر با یکدیگر در فواصلی بیش از چند یارد مشکل داشتند. در مطالعات جدید دانشمندان چینی با استفاده از لیزر آبی، یک نیمه رسانا و یک کریستال "بتا باریوم بورات" در ابتدا دو فوتون نوری را با یکدیگر درگیر کرده و سپس فوتون پر انرژی تر را به فاصله 16 کیلومتری ارسال کرده و مشاهده کردند زمانی که یکی از فوتونها قطبیت خودرا تغییر می دهد، قطبیت فوتون دیگر نیز به همان شکل تغییر می کند.

  به گفته محققان فاصله 16 کیلومتری برای تله پورت کردن به اندازه ای طولانی هست که بتوان بر اساس آن به آغاز نسل شبکه های ماهواره ای ارتباطاتی پر سرعت  بر اساس تله پورت کوانتومی اندیشید.

  بر اساس گزارش گیزمودو، شاید دستیابی به سیستم ارتباطی مشابه آنچه در فیلم جنگهای ستاره ای دیده می شوند کمی تخیلی باشد اما تله پورت اطلاعات از زمین به ماهواره ها امری است که دانشمندان عملی شدن آن را طی دو سال آینده امکان پذیر می دانند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، تله پورت
  تله پورت کردن اجسام

  خیلی از ما فیلم ها و سریال های فضایی زیادی دیده ایم که در آنها انسانها و یا موجودات فضایی با دستگاهایی teleport می کنند … تلپورت کردن یعنی در مکان مبدا غیب شدن و در مقصد ظاهر شدن.

  مدتی پیش دانشمندان موفق شدند چند ذره کوچک را به اندازه حدود 60 سانتی متر تلپورت کنند.

  اخیرا با پیشرفت آن پروژه ، فاصله تلپورت کردن ذرات را تا 16 کیلومتر افزایش داده اند . البته هنوز مثل سریال Star trek نمی توان انسانها را با آن جابه جا کرد اما این تکنولوژی کاربرد های زیادی در زمینه ارتباطات خواهد داشت

  دانشمندان فیزیک کوانتومی می گویند فوتون ها می توانند در شرایطی دو مکان را همزمان اشغال کنند و وقتی یک فوتون با فوتون دیگر درگیر (وصل) می شود هر تغییری که در یکی از این فوتون ها اتفاق بیافتد برای فوتون دیگر نیز اتفاق خواهد افتاد در این حالت فاصله فوتون اول و دوم 16 کیلومتر است!

  خبر خوب اینکه دانشمندان توانسته اند دیتایی را انتقال دهند و نتیجه این بوده که 89% دیتا سالم رسیده .

  و خبر بد اینکه رمزگذاری این دیتای جابه جا شده با این روش هنوز عملی نشده و دانشمندان مشغول کار روی آن هستند

  اگر در آینده ای نه چندان دور این پروژه به موفقیت برسد شاهد نقل و انتقال سرسام آور اطلاعات در سراسر دنیا با کمترین زمان خواهیم بود و دیگر بعد مسافت معنای خود را از دست خواهد داد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، تله پورت
  تله پورت !!!

  خیلی از ما فیلم ها و سریال های فضایی زیادی دیده ایم که در آنها انسانها و یا موجودات فضایی با دستگاهایی تله پورت می کنند … تلپورت کردن یعنی در مکان مبدا غیب شدن و در مقصد ظاهر شدن.

  مدتی پیش دانشمندان موفق شدند چند ذره کوچک را به اندازه حدود 60 سانتی متر تلپورت کنند.

  اخیرا با پیشرفت آن پروژه ، فاصله تلپورت کردن ذرات را تا 16 کیلومتر افزایش داده اند .

  دانشمندان فیزیک کوانتومی می گویند فوتون ها می توانند در شرایطی دو مکان را همزمان اشغال کنند و وقتی یک فوتون با فوتون دیگر درگیر (وصل) می شود هر تغییری که در یکی از این فوتون ها اتفاق بیافتد برای فوتون دیگر نیز اتفاق خواهد افتاد در این حالت فاصله فوتون اول و دوم 16 کیلومتر است!

  خبر خوب اینکه دانشمندان توانسته اند دیتایی را انتقال دهند و نتیجه این بوده که 89% دیتا سالم رسیده .

  و خبر بد اینکه رمزگذاری این دیتای جابه جا شده با این روش هنوز عملی نشده و دانشمندان مشغول کار روی آن هستند.

  اگر در آینده ای نه چندان دور این پروژه به موفقیت برسد شاهد نقل و انتقال سرسام آور اطلاعات در سراسر دنیا با کمترین زمان خواهیم بود و دیگر بعد مسافت معنای خود را از دست خواهد داد.

  آیا سرانجام روزی خواهد رسید تا انسان تله پورت شود؟

  برای تله پورت انسان به دانشی بیش از آنچه که اکنون در اختیار است احتیاج داریم. ما باید موقعیت دقیق هر اتم انسان را بدانیم تا مقدمات تله پورت انسان فراهم شود. این تعداد اتم شاید بیش از عدد 1 با 19 صفر در مقابل آن باشد. برای جابجایی چنین اطلاعاتی با سریعترین سیستم ارسال موجود ما به زمانی بیش از عمر کهکشان خود نیاز داریم که در حدود 15 میلیارد سال است. از مشکلات دیگر تله پورت انسان، مسائل حقوقی آن است به طور مثال اگر قرار باشد پس از تله پورت اصل نابود شود، آیا از بین بردن اصل جنایت تلقی میشود؟ و یا چه کسی و یا سازمان میتواند تطابق کامل میان نسخه اصلی و بازسازی شده را تضمین کند؟

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، تله پورت
  یک گام کوانتومی بزرگ

  در داستان‌های و فیلم‌های علمی تخیلی زیادی به مفهوم تله‌پورت کردن اشاره شده است، تله‌پورت کردن به معنی انتقال بی‌درنگ اشیا و افراد بدون گذر کردن از فضا است.

  اگر بخواهم داستان‌های و فیلم‌ها و سریال‌های علمی تخیلی را که با این مفهوم اشاره دارند لیست کنم، احتیاج به چند پست خواهم داشت! تله‌پورت کردن آرزو و میلی نیست که به تازگی به ذهن بشر راه پیدا کرده باشد، چرا که مثلا در داستان علاء‌الدین در مجموعه هزار و یک و شب به این مفهوم اشاره شده است. این میل و هوس در طول قرن‌ها با بشر همراه بوده است، طوری که در سال‌های اخیر هم نشان آن را در داستان هری پاتر یا مجموعه تلویزیونی Heroes یا در فیلم ساخته شده در سال ۲۰۰۸ با نام Jumper هم می‌توانیم بیابیم. آیا ما می‌توانیم روزی درست مثل هیرو ناکامورای سریال هیروز،  کاپیتان کرک پیشگامان فضا و یا دیوید رایس فیلم جامپر خودمان را تله‌پورت کنیم؟ آیا این اصطلاح علمی تخیلی روی جلوه‌ای در زندگی عادی‌مان خواهد داشت؟

  به تازگی پژوهشگران موفق شده‌اند که با موفقیت اطلاعات را از یک اتم به اتم دیگر که در دو محفظه جدا در فاصله یک متر هم قرار داشتند، انتقال teleport دهند. این کار قدم کوچکی در جهت تله‌پورت کردن و گامی کوانتومی برای رمزسازان و رمزگشایان محسوب می‌شود.

  البته اگر شما با خواندن این سطور، انتظار چیزی مثل انتقال کاپیتان کرک در پیشگامان فضا را دارید، باید بگویم که بی‌جهت نفس را در سینه‌هایتان حبس نکنید.

  تله‌پورت کردن، اصطلاحی عجیب و جادویی است، چون به محض اینکه مردم نام آن را می‌شوند به یاد داستان‌های علمی تخیلی و همین شخصیت کاپیتان کرک می‌افتند. تعبیری که آلبرت اینشتین از تله‌پورت کردن داشتن «عمل شبح‌واری در یک مسافت» بود، او تصور می‌کرد که چنین چیزی غیرممکن است. ولی به مدت یک دهه است که کارهایی روی تله‌پورت کردن کوانتومی انجام می‌شود، تله‌پورت کردن کوانتومی به معنی انتقال اطلاعات از جایی به جای دیگر بدون گذر از یک واسطه فیزیکی است.

  در طی سال‌ها، آزمایشات مورد به تله‌پورت، نشان داده‌اند که اطلاعات کوانتومی -مانند اسپین spin ذرات یا پلاریزاسیون فوتون-، را می‌توان به شیوه‌های مختلف تله‌پورت کرد، ولی تفاوت آزمایشی که در این پست به آن اشاره خواهم کرد و در شماره همین جمعه ژورنال Science منتشر شده است، این است که برای نخستین بار تله‌پورت اطلاعات بین دو اتم مجزا در دو محفظه جدا انجام شده است.

  چنین دستاوردی می‌تواند در آینده برای ایجاد سامانه‌های ارتباطی بسیار ایمن یا ساخت کامپیوترهای بسیار هوشمندی که می‌توانند رمزنگارهای امروزی را رمزگشایی کنند یا پایگاه‌های داده بسیار بزرگ را مرتب کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

  این آزمایش به وسیاه دکتر مونرو و همکارانش در یک پروژه مشترک بین دانشگاه مریلند و میشیگان انجام شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، تله پورت
  تله پورت چیست؟ انتقال انسان و اشیاء بصورت نور

   

  طرفداران سریال تلویزیونی پیشتازان فضا علاقه فراوانی به درک چگونگی تله پورت دارند. در این سریال هنرپیشگان فیلم پس از قرار گرفتن در نقطه ‌ای از سفینه اینترپرایز که ترانسپورتر نام دارد خود را در یک آن به اتاقی دیگر، سیاره‌ ای دیگر و یا کهکشانی دیگر می‌فرستند.

  نویسندگان داستانهای علمی ــ تخیلی به این تکنولوژی تله پورت نام داده ‌اند و در آن تمام ذرات جسم انسان از یک موقعیت جغرافیایی به موقعیت دیگری در کهکشان ارسال شده و در مقصد همان جسم با مشخصات واقعی مجدداً بازسازی می‌شود. چگونگی عملیات انتقال کوانتمی در داستانها و فیلمهای سینمایی و تلویزیونی توضیح داده نشده است. ولی عموماً به این صورت اتفاق می‌افتد که در ابتدا اطلاعات مولکولی اجسام را اسکن کرده و پس از ارسال به مقصد، اطلاعات دریافت شده کاملا شبیه اصل بازسازی می‌شود. در مرحله آخر مونتاژ اطلاعات دریافتی لزوماً نباید از مواد جسم اصلی استفاده شود و می‌توان از اتمهایی که به نسخه اصلی شباهت دارند استفاده کرد. دستگاه تله پورت در داستانهای خیالی شباهت کامل به دستگاههای فکس کنونی دارد و تفاوت آن در توانایی اسکن اجسام به صورت سه بعدی و از بین بردن همزمان اطلاعات اصلی اجسام است. تله پورت کوانتومی به انتقال ذرات اطلاعات کامپیوتری که کیو بیت Quantum bits نام دارند اطلاق می‌شود. علت نامگذاری این تکنولوژی به تله پورت انتقال اجسام تبدیل شده به کیو بیت به یک محل دیگر است.

  علم با تئوری داستانها خیالی سریال پیشتازان فضا موافق نیست اما در دهه گذشته دانشمندان قدمهای بزرگی در بخش تله پورت کوانتوم برداشته ‌اند. در ابتدا با موضوع تله پورت به صورت جدی برخورد نمی‌شد و دلیل آن عدم اطمینان دانشمندان از مکانیسم اصول کوانتوم و عدم امکان اندازه گیری در مراحل اسکن و ارسال تمام ذرات اطلاعاتی اسکن شده یک اتم به مقصد بود. به زبانی ساده تر آن چه که با استفاده از تکنولوژی کوانتوم در مبدا اسکن می‌شد قادر نبود مشابه خود را در مقصد مجدداً بازسازی کند. سرانجام گروهی شامل 6 محقق و دانشمند از کشورهای مختلف برای مشکل اسکن کوانتومی یک راه حل منطقی یافتند. آنها با استفاده از تکنیکی که «انشتاین ــ پودالوسکی ــ روسن» نام دارد به مشکلات انتقال اطلاعات با کوانتوم خاتمه دادند.

  در سال 1993 این 6 دانشمند که چارلز اچ بنت از آی بی ام و ویلیام ووتر فیزیکدان دانشگاه ویلیامز ماساچوست عضو آن بودند موافقت اصولی خود را با امکان ساخت نوعی تله پورت جهت انتقال اشیاء در صورت از بین بردن نسخه اصلی ابراز داشتند. پس از گذشت یک سال پروژه تله پورت به صورت آزمایشی در سیستم‌های گوناگون آغاز شد. در ابتدای پروژه یک فوتون، منبع نور منسجم، چرخش هسته‌ ای و یون محصور شده مورد آزمایش قرار گرفت.

  ویلیام ووتر در سال 1993 در مقاله ‌ای انجام تئوری تله پورت به طریق کوانتوم را عملی دانست. به نظر او تنها اطلاعات کوانتومی می‌تواند ضمن جابجایی اجسام نسخه اصلی را در مقصد از بین برده و اجازه تکثیر و یا کپی برداری از آن را ندهد. اطلاعات کوانتومی اشیا را جسم تلقی می‌کند و نمی‌تواند بدون نابود کردن اصل شبیه آن را مجدداً خلق کند. تفاوت بین فکس و تله پورت در این است که دستگاه فکس نسخه ناقص غیر دقیق و مبهمی را چاپ می‌کند و نسخه اصلی را دست نخورده باقی می‌گذارد.

  ووتر و همکارانش نشان دادند از مشکلات اصولی کوانتوم عدم توانایی در اندازه گیری و اسکن دقیق ذرات بسیار ریز اتم در مبدا است که سبب می‌شود مشابه جسم در مقصد دقیقاً مانند اصل آن نباشد. ووتر با ارائه تئوری دیگری که از فرضیهSpooky action at a distance «عملیات شبح و روح در فاصله دور» الهام گرفته اعتقاد دارد اگر 2 ذره را با هم ارتباط داده و درگیر کنیم، آنها در موقعیتی قرار خواهند گرفت تا مانند یک شی عمل کنند. هر عمل و تغییری که در اصل یکی از آنها وارد کنیم دقیقاً منجر به ایجاد همان تغییر در دیگری خواهد شد اگر چه فاصله بین دو ذره بسیار زیاد باشد

   Entanglement

  روش درگیری در ارتباط دو ذره اطلاعاتی دور از هم است. پس از برش فوتون و تقسیم آن به دو قسمت، فوتون‌ تقسیم شده در جهت مخالف دیگری به حرکت درآمده و در واقع تله پورت می‌شود در چنین شرایطی انجام هر تغییراتی در فوتون اولیه فوتون دوم را هم تحریک کرده و اثرات تغییر در آن هم مشاهده خواهد شد.

  ساموئل برانشتاین تئوری ووتر را تائید کرده و آن را به گونه دیگری توضیح می‌دهد. او می‌گوید فرضیه درگیری و ارتباط ذره ‌ها با یکدیگر مانند رابطه عاشقانه بین دو زوج است که کاملاً به خصوصیات اخلاقی طرف دیگر خود آشنا هستند و می‌توانند به جای دیگری به هرگونه سئوالی پاسخ دهند اگر چه در میان آنها هزاران مایل فاصله باشد.

  از دیگر موفقیت‌های تئوری تله پورت در سال 1993، انتقال تعدادی کیو بیت با کمک فوتون از یک آزمایشگاه واقع در زیرزمین دانشکده پزشکی به آزمایشگاهی دیگر در فاصله 2 کیلومتری است. این آزمایش به نام گیسین از دیگر اعضای تیم فیزیکدانان و 20 تن از دانشجویان فارغ ‌التحصیل بخش تحقیقات دانشگاه ژنو کشور سوئیس به ثبت رسیده است. گیسین یک سال پس از آن به رکورد دیگری دست یافت و توانست با موفقیت یک فوتون را در مسافت 4 مایلی جابجا کند.

  ابتدا در سال 1997 و سپس در سال 1998نیکلاس گیسین در راس تیمی از دانشمندان موفق به انتقال اولین حجم نوری 2 بعدی به نقطه ‌ای دیگر (از یک گوشه میز به گوشه دیگر میز) شد.

  ساموئل برانشتاین پرفسور مشهور رشته انفورماتیک دانشگاه بنگور ولز انگلستان انجام آزمایشهای موفقیت آمیز گیسین را قدم مهمی در رسیدن به هدف تله پورت دانست.

  تله پورت در صورت رسیدن کامل به اهداف آن برای انسان بسیار مفید خواهد بود. نیکلاس گیسین می‌گوید با تکنولوژی فعلی تله پورت یک بعد فیزیکی مانند مداد بیشتر به رویا شباهت دارد و واقعیت این است که برخلاف داستانهای خیالی، دانشمندان حتی راجع به انتقال انسان فکر هم نمی‌کنند. در آینده نزدیک از کوانتوم در بخشهای گوناگون علم و در حل مشکلات روزانه اشخاص و کسب و کار، کامپیوتر، تلفن راه دور، ارتباط با اینترنت، سیستم‌های امنیتی، نقل و انتقال الکترونیکی وجوه بانکی و رای گیری الکترونیکی استفاده خواهد شد.

  آنتون زیلینگر فیزیکدان دانشگاه وین در اتریش از اعضای تیم تله پورت کوانتومی در سال 1997 بود. او اعتقاد دارد تکنولوژی کوانتوم در آینده نزدیک ابتدا کامپیوتر و روشهای ارتباطی و مخابراتی را متحول خواهد ساخت؛ تغییراتی مانند ارسال پیامهای سری سوار بر امواج فیبر نوری توسط کامپیوتر جهت گشودن اسامی رمز بدون ترس از دستیابی شخص و یا کامپیوتر دیگری به آن رمز دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

  پس از موفقیت تیم فیزیکدانان دانشگاه ملی اتریش در تله پورت نور از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر دکتر دیوید وایت هاوس، سردبیر بخش اخبار علمی بی بی سی به تعدادی از سئوالات شنوندگان خود در مورد جابجایی به راه دور پاسخ گفت.

  جابجایی نور چه اثری بر زندگی مردم دارد؟

  کامپیوترهای بسیار سریع آینده بر اساس تشعشات نوری با به کارگیری انرژی اتم و یا مکانیسم کوانتوم طراحی خواهند شد و استفاده از نور و کوانتوم سرعت کامپیوترها را بیش از یک تریلیون بار افزایش خواهد داد.

  تله پورت انسان در سریال

  چگونه انجام می‌شود و آیا شباهتی با موفقیت‌های دانشمندان فیزیک دارد؟

  در آن فیلم بدن انسان به میلیاردها ذره اطلاعاتی تبدیل شده و پس از تله پورت، در مقصد کیوبیت‌ها مجدداً بازسازی شده و شخصیت و هویت هنرپیشه اصلی از بین رفته و کپی آن به زندگی ادامه می‌دهد. این تئوری هیچ شباهتی با فرضیه های دانشمندان ندارد

  آیا زمانی خواهد رسید که ما بتوانیم اشیاء را به حرکت در آوریم؟

  با تکنولوژی موجود جواب منفی است. به نظر می‌رسد جابجایی فوتون که فاقد وزن است بیشترین موفقیت ما تا امروز بوده است. در چند سال آینده ما قادر خواهیم بود یک اتم را تله پورت کنیم، برخی از دانشمندان از آن هم فراتر رفته و می‌‌گویند در آینده نه چندان دور ما شاهد جابجایی ویروس از یک نقطه به نقطه ‌ای دیگر خواهیم بود.

  آیا سرانجام روزی خواهد رسید تا انسان تله پورت شود؟

  برای تله پورت انسان به دانشی بیش از آنچه که اکنون در اختیار است احتیاج داریم. ما باید موقعیت دقیق هر اتم انسان را بدانیم تا مقدمات تله پورت انسان فراهم شود. این تعداد اتم شاید بیش از عدد 1 با 19 صفر در مقابل آن باشد. برای جابجایی چنین اطلاعاتی با سریعترین سیستم ارسال موجود ما به زمانی بیش از عمر کهکشان خود نیاز داریم که در حدود 15 میلیارد سال است. از مشکلات دیگر تله پورت انسان، مسائل حقوقی آن است به طور مثال اگر قرار باشد پس از تله پورت اصل نابود شود، آیا از بین بردن اصل جنایت تلقی می‌شود؟ و یا چه کسی و یا سازمان می‌تواند تطابق کامل میان نسخه اصلی و بازسازی شده را تضمین کند؟

  به هرحال دوستداران سریال تلویزیونی پیشتازان فضا احتمالاً باید زمان زیادی را در انتظار باشند تا رویای تله پورت به واقعیت بپیوندد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، تله پورت