تاریخ : 30 مرداد 1396
زمان : 03:32:57
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 188 بار
 • بازدید دیروز : 815 بار
 • بازدید ماه : 22261 بار
 • بازدید کل : 559325 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  لبخند مریخ

  این تصویر دهانه اتشفشانی در مریخ است که شباهت زیادی به صورتی خندان دارد .

  تصویر توسط دوربین Context Camera CTX در مدار اکتشافی مریخ در اواخر ژانویه ۲۰۰۸ گرفته شده است .

  دهانه این اتشفشان ۳ کیلومتر است .

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  تپه های شنی مریخ هر ساله جابجا می شوند

  به گزارش شبکه ایران، یک دوربین پیشرفته در مدارگرد تجسسی مریخ ناسا میدان‌های شنی به وسعت بریتانیا را که از متغیر‌ترین مشخصه‌های سیاره سرخ هستند شناسایی کرده است.

  گزارشی در نشریه «ساینس» در مورد علل این تغییرات از جمله به انجماد گاز دی اکسید کربن در طول زمستان در این تپه‌ها اشاره می‌کند.

  با ذوب آن در فصل بهار، گاز منتشر و باعث بی‌ثباتی و جاری شدن بهمن شنی در تپه‌ها می‌شود.

  میدان‌های شنی در عروض جغرافیایی بالا در مریخ ابتدا توسط ماموریت «مارینر ۹» که در ۱۹۷۱ پرتاب شده بود کشف شد. اما ماهیت پویای این میدان‌ها فقط با تکیه بر دوربین پیشرفته مدارگرد تجسسی مریخ موسوم به «هیریسی» (Hirise) ممکن شده است.

  آلفرد مک اِوِن زمین‌شناس سیارات در دانشگاه آریزونا که تیم دوربین هیریسی را هدایت می‌کند گفت: «هیریسی چندین سال است که درحال نظارت بر فرآیندهای فصلی بوده و ما این لکه‌ها و خطوط عجیبی که شکل می‌گیرد را مدت‌ها بود که می‌دیدیم، به خصوص بر روی تپه‌های شنی وقتی یخ روی آن‌ها آب می‌شود.»

  یک رشته تصاویر برداشته شده از میدان‌های شنی طی دو سال گذشته مریخی - معادل تقریبا چهار سال زمینی - پس از ذوب یخ سالانه آشکارا نشان دهنده تغییری در سطح مریخ است.

  پروفسور مک اِوِن به بی‌بی سی گفت: «اما چیزی که به تازگی متوجهش شده‌ایم این است که با نگاه سال به سال به این تپه‌های شنی، وجود شیار و کانال‌های جدید است که روی تپه‌ها شکل می‌گیرد، و ما شاهد شیارهایی فقط یک ساله هستیم که باز هم مرمت شده‌اند - بنابراین تغییر و تحولات زیادی وجود دارد که قبلا از آن آگاه نبوده‌ایم.»

  «بحث‌های زیادی هست درباره اینکه آیا مشخصه‌های قابل مشاهده بر سطح مریخ در شرایط فعلی آب و هوایی این سیاره امکان شکل گیری دارد یا اینکه نیازمند شرایط متفاوتی است.» یافته‌های تازه «ما را به درک مکان و زمان حرکت شن‌ها رهنمون می‌شود، اینکه معنی این برای مشخصه‌های آب و هوایی و سطحی مریخ چیست، و با کمک آن می‌توانیم مدل‌های مختلف را دستکاری و تنظیم کنیم تا گذشته و حال مریخ را بهتر درک کنیم.»

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  انسان ها در مریخ بچه‌دار نمی‌شوند

  مشکلات زندگی در سیاره سرخ

  گروهی از دانشمندان ناسا در بررسی های خود نشان دادند که در صورت مهاجرت به مریخ و زندگی در روی سیاره سرخ انسان از بچه دار شدن محروم می شود. حدود سه ماه قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه آژانس فضایی آمریکا در حال بررسی احتمال اعزام فضانوردان به مریخ در یک سفر بدون بازگشت در سال 2030 است.‌ این پروژه که «کشتی ستاره ای صد ساله» نام دارد با بودجه 7 میلیارد دلاری و تا سال 2030 اجرا می شود و هدف از آن تبدیل کردن سیاره سرخ به مستعمره جدید زمین و مهاجرت انسان ها به این سیاره است. مرکز تحقیقات Ames در راستای همین پروژه نشان داد که بدون یک حفاظ بسیار پرقدرت برای فضاپیماها که بتواند در مقابل ذرات پروتون ها مقاومت کند، بارداری در اعماق فضا غیرممکن خواهد شد.

  به گفته این محققان، حل این مشکل با استفاده از فناوریهای رایج و با تجهیزات علمی فعلی بسیار دشوار است. «تور استرام» بیو فیزیکدان پرتوهای فعال در این خصوص توضیح داد:«توانایی های فعلی محافظها احتمالا مانع امکان بارداری بر روی مریخ خواهند شد. پوششهای محافظتی برای جلوگیری از پرتوهای خطرناک برای بارداری آنچنان پیشرفته نیستند که بتوانند از این خطر پیشگیری کنند». همچنین، حساسیت بسیار بالای DNA نسبت به پرتوهای حاضر در فضا را هم باید در نظر گرفت.

  آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهند که تابش پرتوهای یونیزه کننده می تواند موجب مرگ سلول های جنین حتی در سه ماهه دوم و سوم بارداری شود. بی شک نتایج تحقیقات این دانشمندان ناسا برای کسانی که آرزو دارند فرزندی با شناسنامه مریخی داشته باشند خبر بدی است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  شواهدی از وجود باران در مریخ

  زمانی که روی کوهها و دشتها باران می بارد، رودهایی ایجاد می شود که به سمت مناطق پست تر حرکت می کنند. این رودها مواد فرسایش یافته و سنگها و خاکها را با خود به سمت دریا ها و دریاچه ها حمل می کنند. زمانی که به دریا می رسند، این مواد را به درون بستر دریا می ریزند و لایه هایی از مواد رسوبی بوجود می آورند. این توده ی مواد لایه ای به نام دلتا مشهور است، بعد از گذشت سالها و عقب نشینی دریا، این رسوبات به سنگهای رسوبی تبدیل می شوند، ولی همان شکل لایه لایه ی خود را حفظ می کنند.

  تصاویری از لایه های رسوبی و دلتا روی مریخ شاهدی بر وجود دریاچه ها و رودهایی دارد که  مواد فرسایش یافته را به پایین ارتفاعات منتقل کرده اند. گروهی از محققان همچنین معتقدند این لایه ها نشانه ای از وجود نزولات آسمانی در گذشته ی این سیاره ی سرخ رنگ دارد.

  لایه های رسوبی روی مریخارنست هاوبر از مرکز هوا-فضای آلمان می گوید: «برای سالها دانشمندان شک داشتند که این پدیده ی سطحی توسط رودخانه ها شکل گرفته باشد. ما می توانیم لایه های رسوبی را در جاهایی که رودها به دهانه های برخوردی مریخ می رسند، ببینیم. شکل این رسوبات معمولا شبیه رسوبات دلتایی است که در منطقه ای تشکیل می شود که آب بعد از ورود به دریاچخ توقف می کند.» هاوبر و گروهش همچنین فکر می کنند که سطح فرسایش یافته توسط باران یا برف، تصور ما از کذشته ی مریخ را کامل می کند.

  ولی اگر واقعا زمانی روی مریخ آب وجود داشته است، این آب چقدر بوده است؟ و کی این مقدار آب از روی مریخ ناپدید شده است؟

  محققین منطقه ای به نام زانته ترا (Xanthe Terra) که در نزدیکی منطقه ی استوایی مریخ قرار دارد، را مورد بررسی قرار داده اند. این بررسی توسط چهار دوربین از سه فضاپیمای مختلف انجام گرفته است.

           

  یک رودخانه، دهانه ای را از آب پر می کرده است. (در گذشته ی مریخ)

   

  گذشته ی مریخ

  این تصاویر، تصور ما را از گذشته ی مریخ چنین ترسیم می کنند: حدود ۴ میلیارد سال پیش، دریاچه هایی روی سطح مریخ وجود داشته است که توسط رودهای موقتی پر می شده اند، و این رودها توسط باران و برف شکل گرفته اند. این دریاچه ها دهانه یی که توسط برخوردهای شهابسنگها شکل گرفته بوده اند را پر می کرده اند. آب در جاهایی جمع می شد که رودخانه ها با دهانه ها به پایان می رسیدند. دلتاها در دهانه های رودها شکل گرفتند، همانطور که همیشه روی زمین در دهانه ی رودها به دریاها و دریاچه ها، شکل می گیرند.

  دو رودخانه ای که روی مریخ به هم می پیوندند.

  چگونه بفهمیم که چه زمانی روی مریخ آب جریان داشته است؟

  محققین می توانند زمان پر شدن دهانه ها از آب، را با تحلیل توزیع دهانه های برخوردی در اندازه های مختلف پیدا کنند و تخمینی از سن سطح مریخ ارائه دهند: هر چقدر یک منطقه دارای دهانه های بیشتری باشد، آن منطقه سن بیشتری دارد. شمارش تعداد دهانه ها نشان می دهد حدود ۸ر۳ تا ۴ میلیارد سال پیش آب در شیارهای مریخی در جریان بوده است.

  ولی خود شیارها می توانند نسبتا سریع بوجود آمده باشند، و لایه های رسوبی می توانند در مدت زمانی حدودا چند دهه یا چند صده شکل گرفته  باشند.

  اما چه چیز باعث می شود که دانشمندان حدس بزنند که باید در آن زمانها روی مریخ نزولات جوی وجود داشته باشد؟ هاوبر و گروهش معتقدند که شواهدی از شسته شدنِ سطحی، توسط باران روی مریخ وجود دارد.

  البته امروز مریخ یک صحرای خشک بی آب و علف است و دیگر هیچ آبی در شیارهای آن در جریان نیست!

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  شخم زدن خاک مریخ در جستجوی حیات

  گروهی از دانشمندان دانشگاه ام-آی-تی در حال کار بر روی پروژه ای هستند که امید دارند روابط ژنتیکی احتمالی بین حیات زمینی و نوع مریخی آن را نشان دهد. آنها در حال توسعه مجموعه ابزار جمع و جوری هستند که بتواند خاک مریخ را به دنبال میکروارگانیسم های زنده، یا بقایای این میکروارگانیسمها (که در برخی شرایط ممکن است تا یک میلیون سال باقی بمانند) و آثار ژنتیکی آنها زیر و رو کند. ‏ ‏عده ای از نظریه پردازان بر این باورند که حیات زمینی ممکن است به طریقی از فضا به این کره خاکی رسیده باشد، مثلا به صورت قطعات ژنتیکی یا مولکولهای آلی سوار بر شهابسنگها؛ در صورت صحت چنین نظریه ای سیاره مریخ به دلیل فاصله نزدیک وشرایط مشابه زمین می تواند متهم ردیف اول این پرونده باشد.

  ‏ابزاری که محققین دانشگاه ام-آی-تی با همکاری دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست در حال کار بر روی آن هستند، می تواند در صورت وجود هرگونه نمونه DNA یا RNA در خاک آن را پیدا کند و مورد تحلیل و طبقه بندی قرار دهد و سپس اطلاعات را برای مقایسه با گونه های زمینی به پایگاه جمع آوری داده ها ارسال کند. کل این مجموعه بر روی یک روبات کوچک ساخته خواهد شد و در توسعه آن تجربیات پت فایندر نیز مد نظر قرار خوهد گرفت. ‏

  ‏پژوهشگران این گروه با طرح این پرسش که "آیا شما مریخی هستید؟" بسیار امیدوارند تا بتوانند روبطی بین گونه های فعلی حیات در زمین و گونه های قبلی (یا حتی فعلی) حیات در مریخ کشف کنند. آنها عقیده دارند که در صورت موفقیت این پروژه انسان می تواند زمینه های پیدایش حیات را بهتر مورد مطالعه قرار دهد ودر جستجوی حیات در کرات دیگر آگاهانه تر عمل کند.‏ ‏

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  کشف شواهدی از آب جاری در سیاره مریخ : امید به حیات در مریخ

  سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) برای اولین بار نشانه‌هایی از آب در سیاره مریخ کشف کرده است. افزون بر این، بنا به داده‌های ناسا این آب، شور است و در عمق خاک مریخ جاری است.

  کشف شواهدی از آب جاری در سیاره مریخ

   

  دانشمندان در دامنه‌های زنگ‌زده و سرخ رنگ سیاره مریخ شواهدی از آب جاری شور کشف کرد‌ه‌اند. به گفته‌ی سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، اگر این امر تایید شود، این اولین کشف آب جاری در کره‌ی مریخ خواهد بود. 

  یکی از کارکنان مرکز تحقیقی مربوط به سیاره مریخ گفت: «در سه سال اخیر ایستگاه فضایی‌ای که از سال ۲۰۰۶ دور سیاره مریخ می‌‌چرخد، در ۷ منطقه‌ی مختلف کره‌ی مریخ در بهار و تابستان هزارها نشانه از آب جاری کشف کرده است».

   

  شواهدی از آبهای زیرزمینی

  سالهاست که دانشمندان شواهدی از وجود آب در سیاره مریخ کشف کرده‌اند. فرم سطح مریخ نشان دهنده‌ی آن است که در آنجا قبلا آب جاری بوده است. اما دانشمندان احتیاج به مدرکی مستقیم برای اثبات وجود آب جاری در کره‌ی مریخ داشتند.

  به نظر نمی‌رسد که آنها رودی جاری در مریخ کشف کرده باشند، زیرا پژوهشگران تاکید می‌کنند که این شواهد مربوط به آبهای جاری و جوشان نمی‌شوند، بلکه به آبهای زیرزمینی مربوط‌ هستند. 

  کشف یخ توسط روبوت ایستگاه فضایی فونیکس (Phoenix)کشف یخ توسط روبوت ایستگاه فضایی فونیکس (Phoenix)کشف مستقیم وجود آب یخ‌زده در سیاره مریخ

   

  روبوت ایستگاه فضایی فونیکس (PHOENIX)

   

  آب به عنوان شرط اول زندگی طبیعی به حساب می‌آید. ناسا اعلام کرده است که حتی اگر در سیاره مریخ آبی وجود داشته باشد، آن آب تنها آب شور خواهد بود، آن هم در اعماق کره مریخ.  تاکنون گرچه مدرکی مستقیم درباره‌ی آب جاری در این کره به دست نیامده بود، اما وجود یخ در آن کشف شده است.

  دانشمندان به وجود آب یخ‌زده در مناطق قطبی کره‌ی مریخ به طور مستقیم پی برده بودند. کشف یخ توسط روبوت ایستگاه فضایی فونیکس (Phoenix) صورت گرفت. این روبوت برای آزمایش در قطب شمال مریخ، قسمتی از خاک این کره را حفر کرد تا به یخ برسد. دانشمندان ناسا این نمونه‌ها را در کوره‌ای داغ وارد کرده و شاهد بخار آب شدند. 

  بر اساس گفته‌ی دانشمندان آنها در مرحله‌ی بعدی قصد دارند کشف کنند که این آبها از کجا نشات می‌گیرند. آیا آنها ارتباط با یک دریاچه‌ی نمک عمیق دارند یا اینکه به صورت جدا جاری هستند؟ دانشمندان امیدوارند که تحقیقات سال‌های آینده شواهد مشاهده شده را روشن‌تر کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  نشانه هایی جدید از وجود آب مایع بر سطح سیاره سرخ

  دوربین کاوشگر اکتشافی مریخ ناسا شواهد جدیدی را از وجود جریان آب مایع بر روی سطح سیاره مریخ آشکار کرده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان ناسا که به تازگی تصاویری جدید از وجود خراشهای باریک بر دیواره حفره ای در سطح رو به خورشید مریخ را به عنوان ردپای جریان آب بر سطح مریخ منتشر کرده اند بر این باورند آب این سیاره در فصل تابستان به سوی سطح کشیده می شود.به گفته “آلفرد مک اوان” از لابراتوار سیاره ای و قمری دانشگاه آریزونا مریخ سیاره ای پر نمک است و هر نوع آبی که بر خاک این سیاره جریان پیدا کند نیز آبی شور خواهد بود.

  نمک همچنین می تواند مانع از انجماد آب شود و از این رو دانشمندان بر این باورند نشانه های باریک و تیره رنگی که بر خاک مریخ نقش بسته اند می توانند توسط آب بر سطح خاک حک شده باشند. این رگه ها وسعتی از ۴۵ سانتیمتر تا ۴٫۵ متر دارند و تا مسافت دهها متر امتداد یافته اند. این رگه ها بر روی سراشیبهای سنگی و رو به استوا متمرکز شده اند.

   

  رگه های نمکی بر روی خاک مریخ نشانه هایی جدید از وجود آب مایع بر سطح سیاره سرخ

   

  به گفته دانشمندان نقش بستن این رگه ها بر خاک مریخ به شدت تحت تاثیر فصول قرار دارد، برخی از آنها طی دو ماه زمینی تا مسافت ده ها متر گسترش پیدا می کنند. برای شکل گیری این رگه ها که مدارگرد اکتشافی مریخی ناسا آنها کشف کرده توضیحات دیگری نیز وجود دارند: آزاد شدن دی اکسید کربن منجمد شده و یا به جا ماندن رد حرکت سنگها و یا شنها.

  اما این رویدادها لزوما فصلی نیستند و همین موضوع احتمال واقعی بودن این دو توضیح را برای شکل گیری نشانه های رگه مانند بر روی خاک مریخ بسیار کاهش می دهد. برای تعیین دلیل اصلی شکل گیری این رگه ها بر خاک مریخ به آزمایشها دقیق بر روی خاک نیاز است تا وجود آب شور بر سطح سیاره به اثبات برسد.

  با این همه محققان معتقدند کشف آب شور بر روی خاک مریخ می تواند بسیار شگفت انگیز باشد اما لزوما برای جستجوی حیات در مریخ نمی تواند کاربردی داشته باشد. زیرا آب شوری که در مریخ توانسته حالت مایع خود را حفظ کند، بسیار شورتر از آن است که برای شکل دادن به حیات کاربردی داشته باشد.

  بر اساس گزارش دیسکاوری، ناسا در حال حاضر یک کاوشگر روباتیک فعال بر سطح مریخ داشته و قصد دارد ایستگاه زمین شناسی روباتیک دیگری را تا ماه نوامبر به مریخ ارسال کند. با این همه هیچ یک از این دو کاوشگر به مناطقی که در آنها شواهد تغییرات فصلی دیده شده دسترسی پیدا نخواهند کرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  تصویر روز نجوم

  تصویر روز نجوم، پنجره‌ای به آسمان ‌شب و جلوه‌های فضا و اخترشناسی در جهان است. در کنار آرشیوی از عکس‌های شگفت‌انگیز، هر روز با مطلب و تصویری تازه همراه ما باشید.

   

  تپه های لایه ای باستانی بر روی مریخ

  شرح:

  آیا این تصویری از مریخ است یا زمین؟ به اندازه‌ی کافی عجیب می نماید که این تصویر، از مریخ است. چیزی که ممکن است در ظاهر یک خط ساحلی زمینی به نظر بیاید، در حقیقت آرایشی از تپه‌های لایه‌ای باستانی است و شن‌هایی که در اثر وزش باد بر روی مریخ به این ناحیه آمده‌اند. تصویر بالا ناحیه‌ای را نشان می‌دهد که در دهانه‌ی شیاپارلی حدود سه کیلومتر گسترده شده است. این که چه چیزی این لایه‌های رسوبی را به وجود آورده هنوز موضوع تحقیق است. فرضیه‌ای مناسب وجود دارد که در آن، رسوبات دوران باستان از جریان آب و شن‌های جابه جا شده در اثر وزش باد به وجود آمده‌اند. جریان‌های باد و طوفان‌های شن این ساختارها را به تازگی هموار کرده و فرسایش داده اند. آبی" که ظاهراً نزدیک ته قرار دارد در حقیقت شن تیره رنگ است. این تصویر را فضاپیمای نقشه‌بردار سراسری مریخ گرفته است که از سال 1996 تا 2006 پیرامون مریخ فعالیت می‌کرد و بیش از 200000 تصویر را ارسال کرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  مریخ دوباره عکاسی شد

   

   

  سازمان فضایی اروپا یکشنبه 25 فوریه (8 اسفند) اعلام کرد سفینه فضایی روزتا ضمن عبور از روی مریخ "تصاویر جدید زیبایی" را از سطح مریخ ارسال کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه سفینه روزتا در فاصله 250 میلیون کیلومتری سیاره سرخ گرفت و از نیروی جاذبه مریخ استفاده کرد تا در مسیرش به دور منظومه شمسی جلو رانده شود.

  سازمان فضایی اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد سفینه‌یک میلیارد یورویی روزتا که در سال 2004 برای سفری 10 ساله به مسافت 7 تریلیون کیلومتر به فضا پرتاب شد، در فاصله ساعت‌های 2 تا 2:40 بامداد به وقت گرینیچ از مقابل مریخ عبور کرد و رشته‌ای از تصاویر از سطح این سیاره را به زمین فرستاد.

  بیانیه سازمان فضایی اروپا می‌گوید: ابرهایی در کلاهک قطبی شمالی مریخ و در (لیمب) بامدادی (لیمب: لبه یا بیرونی‌ترین حاشیه یک جسم سماوی) قابل مشاهده‌اند. یک ابر در ارتفاع بالا نیز قابل مشاهده است.

  به گفته سازمان فضایی اروپا این سفینه هنگام عبور از کنار مریخ " مسیرش را تغییر داد و به آن نزدیک شد، و سپس در مسیر جدیدش شتاب گرفت و از این سیاره دور شد و به سفرش به مقصد فراسوی مدار مشتری ادامه داد.

  جاذبه مریخ مانند یک قلاب‌سنگ سفینه را به سوی هدف نهاییش پرتاب می‌‌کند، رخدادی که سازمان فضایی اروپا آن را "یک بیلیارد کیهانی"‌می‌نامد.

  مانفرد وارهات، رئیس ماموریت‌های سازمان فضایی اروپا گفت گذر از کنار مریخ پیچیده‌ترین مرحله ماموریت روزتا از هنگام پرتاب آن به فضا است.

   

  روزتا اکنون به سوی زمین در حرکت است، و قرار است در ماه نوامبر آینده (آذر) به آن برسد تا دوباره با استفاده از جاذبه زمین به حرکت خود شتاب بخشد.

  به گفته سازمان فضایی اروپا روزتا به دوبار چرخش دیگر – یکی نوامبر 2007 و نوامبر 2009 به دور زمین نیاز دارد تا شتاب لازم برای حرکت به حاشیه منظومه شمسی را کسب کند.

  معمولا این چرخش‌ها یا سوینگ-بای‌های سیاره‌ای برای شتاب‌ بخشیدن به حرکت سفینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما عملیات یکشنبه در واقع برای ترمزکردن در حرکت روزتا طراحی شده بود.

  قرار است روزتا در سال 2014 پس از سفری 7.1 میلیارد کیلومتری به ستاره دنباله‌دار چوریوموف-جراسیمنکو بپیوندد.

  این سفینه‌یک آزمایشگاه به اندازه یک یخچال به نام Philae را به سطح این دنباله‌دار می‌فرستد تا ساختمان شیمیایی این سنگ آسمانی را بررسی کند، و دانشمندان انتظار دارند این کاوش اطلاعات ارزشمندی را درباره دوران آغازین منظومه شمسی – که تصور می‌رود 4.5 میلیارد سال پیش باشد- به دست دهد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  تصاویر حیرت انگیز ناسا از سطح سیاره مریخ

  تصاویر حیرت انگیز ناسا از سطح سیاره مریخ

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  فسیل باکتری مریخی تایید شد

  شهاب‌سنگ جنجالی آلن‌هیلز دوباره خبرساز شده است. این بار، ناسا شواهدی قطعی دال بر حیات ابتدایی در گذشته مریخ پیدا کرده و تا چند هفته دیگر، آن را در مراسمی رسمی اعلام خواهد کرد.

   

  در سال 1984 شهاب‌سنگی در قطب جنوب پیدا شد که از مریخ جدا شده بود. با بررسی این شهاب‌سنگ در آزمایشگاه‌های ناسا، پژوهشگران توانستند شواهدی مرتبط با ساده‌ترین شکل حیات پیدا کنند. انتشار این خبر در سال 1996، موجی از شگفتی را در جوامع علمی برانگیخت و صدالبته که موافقان و مخالفان در مورد آن، مباحثات فراوانی به پا کردند.

   

  اکنون که سیزده سال از آن تاریخ می‌گذرد، پژوهشگران ناسا دوباره به سراغ این شهاب‌سنگ رفته‌اند و آن‌را با پیشرفته‌ترین میکروسکوپ الکترونیکی موجود آزمایش کرده‌اند.

  اسپیس‌فلایت‌ناو به نقل از منابع آگاه گزارش کرده است شواهد قوی‌تری از وجود نشانه‌های حیات در این شهاب‌سنگ مریخی که آلن‌هیلز نام گرفته، وجود دارد. قرص‌های کربنات و بلورهای ریز مانیتیت که در این شهاب‌سنگ یافت شده‌اند، در شرایط طبیعی به‌وجود نمی‌آیند و تنها فرآیندی که می‌تواند این مولکول‌ها را در کنار یکدیگر برجا بگذارد، فرآیندهای حیاتی یک میکروارگانیسم است.

  قرار است نتایج این تحقیقات که بر وجود حیات ابتدایی در گذشته بسیار دور مریخ دلالت دارد، طی چند هفته آینده به‌طور رسمی از سوی ناسا منتشر شود. مقاله این گروه نیز در شماره نوامبر نشریه ژئوکمیکا ات‌کازموکمیکا اکتا (نشریه انجمن ژئو‌شیمی و شهاب‌سنگ‌شناسی) منتشر خواهد شد.

  مشهورترین شهاب‌سنگ تاریخ

  شواهد زمین‌شناختی نشان‌دهنده آن است که شهاب‌سنگ آلن‌هیلز، 4 میلیارد سال پیش همراه با دیگر بخش‌های پوسته مریخ منجمد شد. حدود 16 میلیون سال پیش، بر اثر برخورد جسمی آسمانی با سیاره سرخ از آن جدا شد که محل برخورد را در گوشه پایین، راست این تصویر می‌بینید.

   

  در اثر این برخورد، این تکه‌سنگ سفر 16 میلیون ساله خود را برای رسیدن به زمین آغاز کرد تا سیزده‌هزار سال پیش طی شهاب‌بارانی به قطب جنوب زمین برخورد کرد. دانشمندان، این شهاب‌سنگ را در سال 1984 کشف کردند و با بررسی ترکیب حباب‌های هوای برجامانده در این سنگ، فهمیدند که منشا آن، سیاره سرخ است.

  شواهد موجود در این شهاب‌سنگ مانند ترکیبات کربنات، مولکول‌های آهن مغناطیسی (Fe3O4) و تصویری از بقایای استوانه‌ای شکلی که به فسیل باکتری مریخی تعبیر شد، سروصدای زیادی به راه انداخت، طوری‌که بیل کلینتون، رییس‌جمهور وقت ایالات متحده شخصا خبر این کشف را در کاخ سفید اعلام کرد.

  از آن زمان تاکنون تلاش‌های بسیاری برای تایید یا رد این فرضیه انجام شده که البته تاکنون همه آنها با شکست مواجه شده است. ناسا امیدوار است با انتشار نتایج جدید بررسی این شهاب‌سنگ، بتواند سیاست‌های جدیدی برای کاوش‌های سیارات در پیش بگیرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ
  تصاویر سه بعدی فینیکس از شمال مریخ

  عینک های سه بعدی خود را به چشم بزنید و به شمال مریخ نگاه کنید.

  پیش از این مریخ نورد فرصت، تصاویری سه بعدی از دشت های فراخ مریخ را به زمین ارسال کرده بود، تصاویری شگفت انگیز و حیرت آور. اما حالا فینیکس چشمان شما را به تماشای تصاویری دعوت می‌کند که تا کنون دیده نشده، تصاویر سه بعدی از ناحیه‌ی شمال مریخ. عکسی که در زیر مشاهده می‌کنید، تصویر سه بعدی و رنگی ناحیه‌ی نزدیک مریخ نشین است، سرزمین عجایب لقبی است که تیم تحقیقاتی فینیکس، به این منطقه داده است.

   

  تصویر سه بعدی زیر هم از عکسی به دست آمده که فینیکس در سی و سومین روز مریخی از ماموریت خود (28 ژوئن) تهیه کرده، صفحات خورشیدی مریخ نشین در سمت راست تصویر دیده می‌شود.

   

   این هم تصویر سه بعدی گودال سفید برفی، جایی که عمده‌ی فعالیت‌های این روزهای فینیکس در آن انجام می‌گیرد، در همین گودال بود که فینیکس برای اولین بار با قسمت‌هایی از یخ مریخ مواجه شد. این تصویر در روز 22 ام ماموریت تهیه شده است.

   

  لذت تماشای این تصویر را از دست ندهید. صخره ی بزرگی که در این عکس می‌بینید Midgard نامیده شده است. قسمت هایی از بدنه‌ی فینیکس هم در گوشه‌ی سمت راست تصویر دیده می‌شود.

   

   

  تصاویر بیشتری از آلبوم سه بعدی فینیکس را اینجا مشاهده کنید و لذت ببرید.

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : چالشهای فیزیک ، مریخ