تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:12:12
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 445 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21703 بار
 • بازدید کل : 558767 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  اسرار رومیان باستان در اسکلت‌های شهر پمپی

  کشف بقایای شهر پمپی در ایتالیا که در سال ۷۹ بعد از میلاد مسیح در نتیجه فوران کوه آتشفشان «وزوو» نابود شد، همچنان شناخت بیشتری از زندگی مردم روم باستان از جمله شکاف طبقاتی در این جامعه، رژیم غذایی و خدمات بهداشتی آن ارائه می دهد. برای بسیاری از مردم وحشت زده پمپی، انبار بزرگ محصولات کشاورزی که در حومه شهر «اپلنتیس» واقع بود، پناهگاهی مناسب برای فرار از گدازه های آتشفشان بود.

  در حدود ۵۰ نفر در آن جا پناه گرفته بودند و اسکلت این افراد به طور شگفت انگیزی محفوظ مانده بود.

  کشف اسکلت های به جا مانده جالبی درباره نحوه زندگی مردم ساکن در پمپی ارائه می دهد.

  اغلب ما تصور می کنیم که مردم روم باستان، قامتی کوتاه تر از انسان های امروزی داشته اند اما این تصور کاملا غلط است. در واقع، مردم روم باستان، بلندتر از مردم امروزی ساکن در ناپل هستند.

  همچنین اسکلت های مربوط به دوقلوهای کشف شده، نشانه هایی از بیماری سفلیس مادرزادی را در خود دارد.

  اگر چنین چیزی درست باشد، این نظریه که این بیماری از طریق کریستوف کلمب و دریانوردان او در قرن ۱۵ به اروپا انتقال داده شد، قابل تامل است. اما کشف این ۵۴ اسکلت، جنبه های دیگری از جامعه روم باستان را هم نشان می دهد. باستان شناسان به محض کشف این اسکلت ها، دریافته اند که آنها در دو گروه قرار دارند. اسکلت تعدادی از آنها در بخشی از اتاق قرار داشت بدون آن که شی و کالایی در کنار آنها دیده شود.

  این در حالی است که در طرف دیگر اتاق در کنار مجموعه اسکلت ها، طلا، جواهرات و مجموعه ای از اشیا قیمتی دیده می شد بنابراین به راحتی می توان افراد را به دو دسته ثروتمند و فقیر تقسیم کرد.

  یکی دیگر از نتایج به دست آمده در این باره این است که هم ثروتمندان و هم فقرا در شهر پمپی، رژیم غذایی مناسبی داشته اند.

  حقیقت این است که ثروتمندان، احتمالا اتاق های غذاخوری مجللی داشته اند، اما فقرا هم درعین حال رژیم غذایی خوبی داشته اند.

  بررسی های انجام شده روی بقایای به دست آمده از یک مجتمع مسکونی مربوط به افراد طبقه متوسط در شهر «هرکولانیوم» که در نزدیکی شهر پمپی، واقع است نشان می دهد مردم عادی ساکن در این منطقه دارای رژیم غذایی قابل توجهی بوده اند که شامل دانه های روغنی، انجیر، تخم مرغ و مرغ بوده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اسرار باستان ، روم
  اسرار پزشکى روم باستان

   

   جراحی‌های شگفت انگیز در روم باستان

  تصاویری از یک عمل جراحی باستانی که توسط باستان شناسان ایتالیایی کشف شده، جزئیات امکانات و قابلیت های پزشکی در عصر رومی‌ها را نشان می‌دهد. برخلاف تصور معمول، ابزارهای پزشکی این عصر در نهایت ظرافت و دقت ساخته می‌شده‌اند و نمونه‌های یافت شده نشان می‌دهند که عمل‌های جراحی و بیماری‌هایی که پزشکان درمان می‌کردند طی این 1800 سال چندان تغییر نکرده است.

  بخیه کردن زخم ها جزء عمده ترین اعمال درمانی پزشکان و رایج‌ترین توصیه پزشکان به بیماران رعایت یک رژیم غذایی مناسب بوده‌اند. در صورت نیاز و موارد اورژانسی پزشکان برای ویزیت بیماران به خانه بیماران می‌رفتند. محققان 17 سال است که در حال کار روی «خانه جراح» هستند، این محل طی حفاری‌ها کشف شده و دیوارنگاره کشف شده در آن پر جزئیات‌ترین تصویر مربوط به عملیات پزشکی در زمان روم باستان را نشان می‌دهد. یافته‌های به دست آمده در این محل به تازگی و برای بار نخست برای مشاهده در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

  دکتر رالف جکسون مدیر مجموعه رومی- انگلیسی «بریتیش میوزیوم» و متخصص طب باستان می‌گوید؛ «این مهمترین یافته‌یی است که در این زمینه تاکنون در جهان کشف شده است.»

  در میان سایر موارد یافت شده طی این حفاری‌ها، چاقوهای ظریف جراحی و ظروف خاص تهیه و نگهداری دارو به چشم می‌خورد. دکتر جکسون می‌گوید؛ «این ابزارها کل پروسه درمانی از معاینه تا درمان بیماری‌ها را روشن می‌کند در حالی که یافته‌های پیشین همگی ناقص بوده‌اند.

  «ما توانستیم دریابیم که چگونه با استفاده از افیون و سایر مواد خلسه آور بیمار بیهوش می‌شد تا روی او جراحی صورت بگیرد.» یکی از غیرمنتظره‌ترین اکتشافات ظرف سرامیکی به شکل پای انسان است که می‌تواند کاملاً یادآور فرآیند درمانی در فیزیوتراپی‌های امروزی باشد. پس از قرارگیری پای انسان داخل این ظرف با استفاده از روغن یا آب داغ که وارد ظرف می‌شد پای بیمار درمان می‌شد. دررفتگی مفاصل نیز جزء عمده ترین مشکلات بیماران در آن زمان بوده که به وسیله گرما یا سرما درمان می‌شد.

  کشفیات اخیر نشان می‌دهد که پزشکان احتمالاً ابتدا سعی می‌کردند با استفاده از رژیم غذایی مناسب بیماری را درمان کنند، در مرحله بعد دارو تجویز می‌کردند و در صورت موثر واقع نشدن اقدام به جراحی می‌کردند. این جراحی شامل کشیدن دندان (که ابزارهای آن نیز در سایت حفاری یافت شده) تا جراحی جمجمه و مغز می‌شده است؛ «ما توانستیم ابزارهای بسیار ظریفی را بیابیم که جراح ابتدا با آنها سوراخ ظریفی در جمجمه ایجاد می‌کرده و سپس با کمک آن ابزار جمجمه را می‌شکافته تا قطعات ریز ناشی از شکستن جمجمه را خارج کند. بسیار جالب است که پزشکان در آن زمان می‌دانستند در صورت شکستگی جمجمه باید قطعات ریز استخوان را خارج کنند تا به مغز آسیبی وارد نکند.» از سوی دیگر جعبه ابزارها و وسایل پزشکی کشف شده نشان می‌دهد پزشک در هر زمانی آمادگی آن را داشته که به سرعت خود را به بخشی دیگر از شهر برساند و بیمار دیگری را تحت درمان قرار دهد. در خانه این جراح یک اتاق معاینه و جراحی وجود دارد که شباهت زیادی به نمونه‌های امروزی دارد. اتاق معاینه میزی بزرگ و صندلی نرم مخصوص پزشک دارد و در اتاق جراحی نیز تختی دیده می‌شود که بیمار روی آن دراز می کشیده است. این خانه در قرن دوم قبل از میلاد ساخته شده و در سال 200 قبل از میلاد در آتش سوخته. این خانه یکی از سایت‌های تاریخی است که در سال 1989 هنگام از ریشه درآوردن یک درخت در «پیازا فراری» ایتالیا یافت شد. این حفاری ها توسط دولت ایتالیا انجام شده و تاکنون هزینه یی معادل 750 هزار یورو داشته است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : اسرار باستان ، روم