تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:20:25
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 560 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 560 بار
 • بازدید کل : 561150 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  هما پرنده افسانه ای

  همای از همه مرغان از آن شرف دارد

  که استخوان خورد و جانور نیازارد

  «سعدی»

  به باور ایرانیان باستان مرغی استخوان خوار است که در افسانه ها وقتی جانشینی برای پادشاه نبود، آنرا رها کرده و بر شانه هر کس که می نشست او را پادشاه می کردند!

  فرهنگ فارسی عمید:

  هما- همای: مرغ خوب، فرخنده، مرغی نظیر شاهین و دارای جثه بزرگ که خوراکش استخوان است و قدما می پنداشتند سایه اش بر سر هر کس بیافتد به سعادت و کامرانی خواهد رسید(در میمنت و مبارکی به او مثل می زدند).

  فرهنگ فارسی معین:

   هما پرنده‌ای است از راسته شکاربانان روز، با جثه‌ای قوی که بجز استخوان نخورد و استخوان‌های بزرگ را از بلندی بر صخره‌ای افکنده تا پس از قطعه شدن آنرا بخورد. همای را عوام فرخنده گیرند و گرامی شمرند.

  خبرگزاری میراث فرهنگی:

  سیستان و بلوچستان هنوز هم شاهد پرواز هما یکی از پرندگان افسانه‌ای ایران باستان بر فراز دشت‌ها و عرصه‌های طبیعی است. شاید کمتر کسی بداند که هما، پرنده افسانه‌ای ایران‌باستان، گونه‌ای پرنده شکاری است و هنوز هم در طبیعت ایران و به‌ویژه طبیعت استان سیستان و بلوچستان دیده می‌شود.

  شناسنامه هما

  برگرفته از تارنمای: http://www.persianpet.org

   هما فرخنده است و فرخنده نیز معنی می‌دهد. پرنده ای شکاری است که بیشتر به یک شاهین عظیم شباهت دارد. طرح مشخص بدن در حال پرواز، این پرنده را از سایر پرندگان متمایز کرده است.

  معمولا دارای بدنی به طول 1متر یا کمی بیشتر، بال‌های دراز، کم‌عرض و زاویه‌دار است و دمی بلند، لوزی شکل و تیره رنگ دارد. سطح پشتی، بال ها و دم آن سیاه مایل به خاکستری و سرش به طور کلی نخودی رنگ است. اطراف چشم و ناحیه پس منقار سیاه رنگ است که به یک دسته موی سیاه ریش مانند در زیر منقار منتهی می‌ شود. سطح شکمی نارنجی مایل به زرد و ناحیه سینه به طور واضح نارنجی رنگ است که با بال‌های تیره تضاد خاصی را نشان می‌‌دهد.

  هما از پرندگان شکاری دیگر فعال‌تر و معمولا تک‌زی است و بیشتر در کوهستان‌های مرتفع و دورافتاده زندگی می‌کند و در غارهای مشرف به پرتگاه‌ها آشیانه می‌سازد. از دیگر زیستگا‌ه‌های این گونه زیستی، پارک ملی لار و بمو و منطقه حفاظت شده دنا است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : افسانه ، هما
  نظر و دیدگاه نویسنده وبلاگ

  نحوه نفوذ افسانه هما در ادبیات و داستانهای ایرانی به درستی مشخص نیست. اینکه برای اولین بار چه کسی از آن نام برده است بر همگان پوشیده است. نویسنده وبلاگ بر آن نظر دارد که هما از جمله موجوداتی است که به عنوان سمبل برخی از اهداف و تمایلات بشری شناخته شده است.

  این بدان معناست که موجودی مانند هما در دسترس نبوده است که مظهر و نشانه خصوصیات خاصی باشد، بلکه اول خصوصیات انتخاب شده و سپس به جانوری نسبت داده شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : افسانه ، هما