تاریخ : 30 مرداد 1396
زمان : 03:36:57
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 210 بار
 • بازدید دیروز : 815 بار
 • بازدید ماه : 22283 بار
 • بازدید کل : 559347 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  بررسی زمینه‌های پیدایش افسانه ها

  افسانه ها به چه علت به وجود می آیند؟ این سوال بجایی است که کمتر کسی به آن توجه می کند. به طور کلی می توان علت پیدایش افسانه ها را به دو دسته بزرگ تقسیم کرد: علل شناخته و علل ناشناخته.

  علل ناشناخته: بسیاری از افسانه ها به دلایلی ناشناخته به وجود آمده اند. شاید از یک خیالپردازی ساده مادری که در گهواره ای برای کودکی داستانی را روایت می کند که در همان لحظه از خود ساخته و نتیجه یک لحظه تفکر و خیال تصادفی بوده و هدف فقط آرام کردن کودک بوده و یا هر علت دیگری. اما پس از گذشت قرنها این داستانها پر و بال یافته و تبدیل به داستانها و افسانه های مشهور شده است.

  البته حتما لازم نیست این داستانها خیالی باشند. بطور مثال افسانه کوه وزوو و سوختن مردم در انفجار آن افسانه ای است که از جایگاه حقیقت برخوردار است.

  علل شناخته: در بین علل شناخته شده ایجاد افسانه ها، مسلماً اصلی ترین دلیل همانا ضعفهای انسانی است. انسانها همواره به دلیل ضعف های مختلف تمایل شدید به ساختن افسانه هایی دارد که نقطه مقابل ضعف های خود باشد. افسانه هایی از قدرت، ثروت، زیبایی، طول عمر و ... که نشان دهنده آرزوهای بی پایان انسانهای ضعیف است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : افسانه ، نظر و دیدگاه نویسنده
  مقدمه

  افسانه‌ها شامل دو قسمت اساسی هستند. قسمت نخست شامل یک داستان غالبا ساده بوده و در بخش دوم طی زمان با انواع اضافات و حاشیه‌ها درآمیخته و گاه با تغییرات مختلفی کوچک و بزرگی نقل شده‌اند.

  در این میان نقش افسانه‌سرایان و خصوصا شاعران افسانه‌سرا همانند فردوسی بسیار پررنگ و اساسی است.

  همانطور که گفته شد، گاه افسانه‌سرایان از یک داستان کوچک افسانه بزرگی می‌سرایند که در آن گاه یک شخصیت واقعی تبدیل به شخصیت افسانه‌ای می‌شود. در برخی موارد خود سراینده نیز به این نکته اشاره می‌کند.

  که رستم یلی بود در سیستان

  که من کردمش رستم داستان

  این نشان می‌دهد که گاه شخصیت افسانه وجود واقعی داشته است. اما گاه افسانه‌ها مربوط به یک شی می‌شود. افسانه‌هایی مانند قالیچه پرنده معروف‌ترین‌ این نوع افسانه‌ها هستند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : افسانه ، نظر و دیدگاه نویسنده