تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:07:03
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 417 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21675 بار
 • بازدید کل : 558739 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  تک شاخ دریایی در سرزمین برف و یخ

  تک شاخ قطب شمال   

   

  نهنگ دریایی قطب شمال با نام علمی Monodon monoceros در آبهای قطب شمال زندگی می کند. نهنگ دریایی قطب شمال از گونه ی وال‌های قطب شمال است که به علت شکار بی رویه آنها، بسیار کمیاب هستند. نهنگ‌ها جزو پستانداران هستند و برای تنفس باید به سطح آب بیایند تا بتوانند هوا را از سطح آبها بگیرند.

  یکی از نکاتی که این جانور را خاص می کند، یک عاج یا شاخ مستقیم، بلند و مارپیچ بسیار بزرگی است که روی فک بالایی خود دارد. این عاج در واقع دندانی است که رشد زیادی کرده است. این دندان از فک بالایی این نهنگ بیرون می آید و تا بیش از 5/2متر قابلیت رشد دارد. این عاج تنها در نوع مذکر یا نر این نهنگ ها دیده می شود.

  نهگ دریایی قطب شمال از ماهی های پهن بزرگی گرینلند قطبی، میگو ، ماهی مرکب، تغذیه می کند و به عنوان شکارچیان دریایی آنها منحصر به فرد در آب های عمیق قطب شمال هستند.

  آنها به صورت گروهی و اجتماعی زندگی می کنند و معمولا در دسته های 5 تا 10 تایی در حرکتند.

  وقتی زمستان سطح اقیانوس از یخ پوشیده می شود، این نهنگ ها مجبور به سفر می شوند زیرا آنها برای تنفس باید به سطح آب بیایند تا بتوانند اکسیژن بگیرند، اما در این وضعیت، وقتی که سطح آب به صورت پیوسته از یخ پوشیده شده است،آنها نمی توانند در زیر آب مدت زیادی را بدون هوا سپری کنند و اگر قسمتی از یخها شکسته نشده باشد آن ها به دام می افتند و جان خود را از دست می دهند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، تک شاخ
  اینبار نیز گاو شاخدار

  در این مورد اما یک شاخ به تنهایی رشد کرده است و ظاهری عجیب به این گاو داده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، تک شاخ
  اسب تک شاخ نه،بز تک شاخ !!

  تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید، شاید بتواند راهنمای جالبی در مورد موجودات تک شاخ باشد. همانطور که ملاحظه می‌شود در این مورد نوعی پیوند بین دو شاخ، موجب ایجاد یک موجود تک شاخ شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، تک شاخ
  از اسب تک شاخ چه میدانید؟

  تک‌شاخ موجودی افسانه‌ای به شکل اسب با یک شاخ روی سر است. بر پایه افسانه‌ها، تک شاخ ها را نمی توان به آسانی شکار کرد زیرا بسیار چابک هستند ... آن ها زنان و دختران را به مردان ترجیح می دهند ... البته بعضی گویند که آن ها فقط توسط زنان رام می شوند.

  اسب تک شاخ اسبی سفیدو زیبا با یال های بلند است که در افسانه های اکثر نقاط اروپا از آن یاد شده است. این موجود تخیلی بدنی به شکل اسب و شاخی در بالای سر خود دارد که قالبا به شکل مارپیچ است. تک شاخ ها در ابتدای کره بودنشان طلایی رنگند و پس از آن در سیر بلوغ به رنگ نقره ای در می آیند و بعد از بلوغ کامل سفید رنگ می شوند ... آن ها عموماً از اسب های عادی لاغر تر ولی بلند ترند.

  تک شاخ های کنونی با تک شاخ های افسانه های گذشته اروپا بسیار متفاوت است. تک شاخ های سفید و بزرگی که شاخی چند متری بر سر داشتند و صورتشان کمی گرد تر از اسب بود در طول زمان دستخوش تغییراتی شدند که آن ها را به صورت اسبی سفید و لاغر با شاخی مارپیچ و کوتاه و یال های بلند در آورد.

  ریشه این تک شاخ های کنونی هم مشخص شده نیست اما گمان میرود این تک شاخ از دانمارک و اسکاندیناوی ریشه می گیرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، تک شاخ
  تک‌شاخ، از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  La Dame à la licorne اثری از قرن ۱۵ میلادی

   

   

  تک‌شاخ (به لاتین: Unicornis) نام موجودی اساطیری و افسانه در فرهنگ اروپای کهن و قرون وسطی است. با اینحال اسب تک شاخ در اساطیر دیگر فرهنگ‌ها نیز دیده شده است.[۱][۲]

   

  تک‌شاخ موجودی افسانه‌ای به شکل اسب با یک شاخ روی سر است. بر پایه افسانه‌ها، تک شاخ‌ها را نمی‌توان به آسانی شکار کرد زیرا بسیار چابک هستند ... آن‌ها زنان و دختران را به مردان ترجیح می‌دهند ... البته بعضی گویند که آن‌ها فقط توسط زنان رام می‌شوند. ∗

   

  شکل ظاهری

  اسب تک شاخ اسبی سفیدو زیبا با یال‌های بلند است که در افسانه‌های اکثر نقاط اروپا از آن یاد شده است. این موجود تخیلی بدنی به شکل اسب و شاخی در بالای سر خود دارد که قالبا به شکل مارپیچ است.∗ تک شاخ‌ها در ابتدای کره بودنشان طلایی رنگند و پس از آن در سیر بلوغ به رنگ نقره‌ای در می‌آیند و بعد از بلوغ کامل سفید رنگ می‌شوند ... آن‌ها عموماً از اسب‌های عادی لاغر تر ولی بلند ترند.∗

  ریشه تصور تک شاخ‌ها

  ریشه اصلی تولد این موجود افسانه مشخص نیست. بعضی می‌گویند که این افسانه از یونان نشات می‌گیرد اما به خاطر گستردگی داستان هایی با شخصیت تک شاخ در کل اروپا و به خصوص شمال اروپا نمی‌توان آن را کاملاً جز اساطیر یونان نام برد.∗

   

  این احتمال نیز می‌رود که افسانه تک‌شاخ از ناروال، گونه‌ای نهنگ ساکن آب‌های قطب شمال، سرچشمه گرفته باشد.[۳]

   

  تندیسی از تک‌شاخ در ایرلند

   

  ریشه تک شاخ کنونی

  تک شاخ‌های کنونی با تک شاخ‌های افسانه‌های گذشته اروپا بسیار متفاوت است. تک شاخ‌های سفید و بزرگی که شاخی چند متری بر سر داشتند و صورتشان کمی گرد تر از اسب بود در طول زمان دستخوش تغییراتی شدند که آن‌ها را به صورت اسبی سفید و لاغر با شاخی مارپیچ و کوتاه و یال‌های بلند در آورد.

  ریشه این تک شاخ‌های کنونی هم مشخص شده نیست اما گمان می‌رود این تک شاخ از دانمارک و اسکاندیناوی ریشه می‌گیرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، تک شاخ
  نظر و دیدگاه نویسنده وبلاگ

   

  وجود موجودات تک‌شاخ، خصوصا اسب تک شاخ، همواره در تاریخ همراه با خصوصیات عجیبی بوده است که برای این موجودات در نظر گرفته شده است. مطالعات به هیچ وجه نشان‌دهنده وجود این حیوانات خصوصا اسب تک شاخ نبوده است. تائید نشدن چنین فرضی بیشتر از آنجا قوت می‌گیرد که چنانچه همین موجوداتی وجود داشته باشد، باید مطالعات را بیشتر روی حیواناتی متمرکز کرد که ذاتا شاخ دارند. بطور مثال در بین موجوداتی بز، گاو، آهو و دیگر حیواناتی که شاخ دارند، احتمال یافتن موجودات تک‌شاخ بیشتر خواهد بود. همچنان فسیل‌های تائیدشده‌ای تا کنون در این زمینه به دست نیامده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، تک شاخ