تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:18:57
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 552 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 552 بار
 • بازدید کل : 561142 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  حل راز صد ساله سنگ‌های روان

  سنگ‌های روان

  در صحرایی به‌نام «دره مرگ» سنگ‌هایی وجود دارند که به طور متوسط هر دوسال یکبار خود به خود جا‌به‌جا می‌شوند. برای مدت‌ها این راز حل نشده باقی‌مانده بود، اما بالاخره محققان قادر به یافتن پاسخی مناسب برای این پدیده شدند.

  سنگ‌های متحرک یا سنگ‌های روان، سنگ‌هایی هستند در بستر دریاچه خشک ریس ترک واقع در شمال غربی صحرایی معروف به دره مرگ(کالیفرنیای شرقی) که به طور متوسط هر دو سال یکبار خود به خود حرکت می‌کنند. بستر دریاچه خشکیده ریس ترک از شمال تا جنوب ۴.۵ کیلومتر طول و از شرق تا غرب دو کلیومتر عرض دارد و ۱۱۳۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. «ریس ترک» یا به زبان فارسی «مسیر مسابقه» را به دلیل صافی و اختلاف ارتفاع آن (از شمال تا جنوب حدود ۴ سانتیمتر) نام نهادهاند. در  دره مرگ هیچ انسانی زندگی نمی کند و سنگ‌ها بدون دخالت هیچ موجود یا انسانی در سراسر دره حرکت می کنند. قابل قبول ترین فرضیه بیش از حل شدن راز سنگ‌های روان، فرضیه باد‌های قدرتمند بود که محققان به‌اشتباه معتقد بودند وزش باد‌های قدرتمند مسبب ایجاد چنین پدیده‌ای است.

  از نخستین باری که وجود این سنگ ها توسط کاشف معدن، جوزف کروک، در سال ۱۹۱۵ گزارش شد و حل شدن این معما در سال ۲۰۱۴ با استفاده از فناوری GPS حدود ۱۰۰ سال می‌گذرد. برای حل این معما نظریه‌های زیادی مطرح شد؛ حتی برخی جابه‌جا شدن سنگ‌ها را کار ارواح و فرازمینی‌ها می‌دانستند.

  سنگ‌های روان «دره مرگ» هر  یک یا دو سال یکبار شروع به حرکت می‌کنند و طی سه تا چهار سال، ردهایی نسبتاً طولانی از خود به جای می‌گذارند که گاهی به ده ها متر نیز می رسند. منشاء بیشتر این سنگ ها دامنه ی تپه ای است واقع در جنوب ریسترک پلایا که از نوعی سنگ به نام دولومیت سیاه تشکیل شده است. البته در میان انها سنگ های آذرین هم دیده می شود.

  ساکن بودن طولانی مدت سنگ‌ها باعث شده بود هیچ پژوهشگری انتظار دیدن حرکت آن‌ها را با چشم نداشته باشد. به همین دلیل “ریچارد نوریس” به همراه پسر عمویش ” جیمز نوریس” و  همکارانش روی 15 سنگ دستگاه GPS حساس به حرکت و یک ایستگاه هواشناسی در محل نصب کردند که می‌توانست تند باد‌های ناگهانی را ثبت کند. البته به دلیل مجوز ندادن مسئولان پارک ملی آن‌ها مجبور شدند ۱۵ سنگ مشابه از کوه‌های اطراف را به محل آزمایش حمل کنند.

   

  رد به جا مانده از حرکت سنگ‌های روان

   

  در زمستان سال ۲۰۱۱ آن‌ها آزمایش را شروع کردند. زمستان دو سال بعد (۲۰ دسامبر ۲۰۱۳) ریچارد نوریس و همکارانش به بستر دریاچه ریس ترک رفتند تا ضمن اطمینان از صحت دستگاه‌های نصب شده و تغییر باتری،میزان بارش را ثبت کنند. در آن ظهر زمستان آن‌ها متوجه شدند بارش زمستانی باران و برف، سطح دریاچه را تا ارتفاع هفت سانتی‌متر از آب پر کرده و بعد ناگهان همه چیز به سرعت اتفاق افتاد و حرکت سنگ‌ها آغاز شد.

  ریچارد نوریس می‌گوید:

  در علم گاهی به خوش‌شانسی نیاز دارید. ما فکر می‌کردیم باید پنج یا هفت سال منتظر بمانیم اما تنها دوسال بعد ما به صورت اتفاقی آنجا بودیم. ما درست در زمان مناسب آنجا بودیم تا آنچه را اتفاق می‌افتد، به چشم ببینیم.

   

  اما سنگ‌ها چگونه حرکت می‌کنند؟

  مشاهدات محققان نشان می‌دهد حرکت سنگ‌ها نیازمند به آمیخته شدن چند رویداد نادر است. ابتدا باید آب کافی در بستر خشک دریاچه جمع شود تا در شب‌های سرد زمستان آب منجمد شود و قطعات یخ شناور را پدید آورد، اما میزان آب موجود در بستر دریاچه نباید آن قدر زیاد باشد تا سنگ‌ها به زیر آب فرو بروند. در کنار این عامل باید دمای شبانه آنقدر پایین بیاید که ورقه‌هایی یخی تولید شود که ضخامت‌شان در عین استقامت اجازه حرکت آزادانه را بدهد (حدود ۵ میلی‌متر). روز بعد آفتاب باید یخ‌ها را به‌ گونه‌ای ذوب کند که صفحات بزرگ یخی ساخته شود. در چنین شرایطی حتی یک باد ضعیف مانند بادی با سرعت ۳ تا ۵ متر بر ثانیه نیز می‌تواند سنگ‌هایی را که وزن برخی از آن‌ها بالغ بر ۳۲۰ کیلوگرم  است را در طول مسیرشان با سرعت ناچیز ۲ تا ۶ متر بر دقیقه روی گل نرم جا‌به‌جا کند و رد آن‌ها را روی گل و لای بستر دریاچه برجای بگذارد.

   

  دریاچه خشک ریسترک پلایا

  سرعت حرکت سنگ‌های روان به حدی نیست که بتوان مستقیماْ به تماشایشان نشست. ریچارد نوریس می گوید: “ این سنگ‌ها آن‌قدر آرام حرکت می‌کنند که ممکن است گردشگران بار‌ها این صحنه را دیده باشند بدون آنکه متوجه حرکت سنگ‌ها شده باشند“. آن‌ها بیش از رد بیش از شصت سنگ را مشاهده کردند که حرکت کرده بودند.در پایان زمستان  (ژانویه ۲۰۱۴) بیشترین مسافت طی شده توسط سنگ‌ها ۲۲۴ متر بود.

  در فیلم تهیه شده از این اتفاق که به صورت زمان‌گریز گرفته شده است، دیده می‌شود که همه سنگ‌ها در یک زمان به حرکت در نمی‌آیند بلکه فقط تعداد معدودی در هربار شرایط جا‌به‌جایی پیدا می‌کنند.

  نتایج تحقیقات این گروه در ۲۷ آگوست سال ۲۰۱۴ در PLoS ONE منتشر شد.

  پژوهش‌گران احتمال می‌دهند آخرین جا‌به‌جایی وسیع این سنگ‌ها مربوط به سال ۲۰۰۶ میلادی است و از آنجا که حرکت سنگ‌ها نیازمند به شب‌هایی بسیار سرد دارد؛ این پدیده از دهه‌ی 1970 به این سو، به دلیل گرمایش جهانی زمین کمتر اتفاق افتاده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک
  سنگ‌های دره مرگ چگونه راه می‌روند؟

  سنگ‌ها برروی بستر ترک خورده و خشک دریاچه دره مرگ، به خودی خود حرکت می‌کنند، پدیده‌ای مرموز که هنوز کسی نتوانسته توضیحی برای آن بیاورد.

  براساس گزارش میل‌آنلاین، حرکت این سنگ‌ها که گاه وزن آنها به بیش از 300 کیلوگرم نیز می‌رسد ردی از خود برروی شن‌ها به جا می‌گذارد که حرکت مرموز و غیرقابل توضیح آنها را به اثبات می‌رساند. طول برخی از این ردها به 182 متر نیز می‌رسد. راز نهفته در حرکت این سنگ‌های متحرک بیش از یک قرن  است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده‌است. اما اکنون زمین‌شناسی از سازمان ناسا معتقد است پاسخ این معمای مرموز را یافته است.

  رالف لورنز دانشمند سیاره‌شناس معتقد است این سنگ‌ها در طول زمستان از لایه‌ای از یخ پوشانده می‌شوند و سپس با گرم‌تر شدن و گل‌آلود شدن بستر دریاچه این یخ سنگ را برروی گل شناور ساخته و به آنها امکان می‌دهد در دست باد به این سو و آن سو حرکت کنند. به گفته وی این سنگ‌ها مشابه تکه‌های یخی شناور هستند با این تفاوت که برروی گل نرم از خود ردی به جا می‌گذارند.

  دانشمندان تا به امروز توانسته‌اند حرکت فیزیکی سنگ‌ها را به ثبت برسانند اما هرگز کسی نتوانسته حرکت آنها را به چشم ببیند. لورنز نظریه جدید خود را پس از انجام آزمایشی کوچک برروی میز آشپزخانه‌اش ارائه کرده‌است. وی تکه سنگی را به شکلی منجمد کرد که بخشی کوچک از سنگ به تکه‌ای یخ بچسبد. سپس آن را درون مخزنی از آب که کف آن از ماسه پوشانده شده بود قرار داد به و مشاهده کرد یخ سنگ را به شکلی در آب شناور می‌کند که سنگ با بستر ماسه‌ای نیز در تماس است. وی در نهایت مشاهده کرد که به راحتی می‌تواند سنگ را با دمیدن به جهات مختلف هدایت کند.

   

  وی معتقد است سنگ‌ها تحت شرایطی درست می‌توانند با به واسطه یک نسیم سبک نیز به حرکت دربیایند زیرا یخ باعث می‌شود میزان اصطکاک آنها با زمین کاسته شده و به راحتی برروی گل شناور شوند.

  باوجود مطالعات علمی فراوانی که برروی این سنگ‌ها و حرکت مرموزشان انجام گرفته، بسیاری از بازدید‌کنندگان حرکت سنگ‌های دره مرگ را کار مغناطیس، فضایی‌ها، و میدان‌های انرژی مرموز می‌دانند و حتی برخی باور دارند این سنگ‌ها جادویی هستند، باوری که باعث شده از تعداد سنگ‌های متحرک بستر دریاچه کاسته شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک
  راز سنگ‌های متحرک ِدره مرگ حل شد

  محققان با تصویربرداری طولانی مدت از سنگ‌های دره مرگ دریافتند این سنگ‌ها با وزیدن بادی به سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت دو تا ۶ متر در دقیقه حرکت می‌کنند.

  به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران؛ دره مرگ در پارک ملی کالیفرنیا یکی از جاذبه‌های عجیب و غریب جهان است.

  منطقه‌ای که در قسمت دریاچه‌ای خشکیده قرار دارد. در این دره سنگ‌های بزرگ در آن به شکلی مرموز حرکت می‌کنند، در حالی که کسی هرگز شاهد حرکت کردن آنها نبوده است. از دهه ۱۹۴۰ تا کنون صخره‌ها و سنگ‌های متحرک دره مرگ دانشمندان را متعجب کرده است.

  محققان با تصویربرداری طولانی مدت از سنگ‌های دره مرگ دریافتند این سنگ‌ها با وزیدن بادی به سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت دو تا ۶ متر در دقیقه حرکت می‌کنند. سرعت حرکت این سنگهای مرموز برابر سرعت راه رفتن یک انسان تخمین زده شده است. در این منطقه سنگها گاه تا مسافت ۴۵۸ متر جا به جا می‌شوند مسیری از براده‌های خاک رس را در امتداد مسیر خود به وجود می‌آورند. دانشمندان در انجام مطالعات خود محدودیتهایی را دارند که مهمترین آنها ممنوعیت جا بجا کردن سنگها و تخریب مسیر حرکت آنها است. مطالعات پیشین نشان داده‌اند عواملی مانند نیروی گرانش یا زمین لرزه می‌تواند حرکات مرموز این اجرام را توضیح دهد.

  اما مطالعات جدید توانسته راز و رمز حرکت سنگ متحرک دره مرگ را توجیح کند. دانشمندان زمانی که در حال مطالعه روی پدیده سنگ‌های لغزان بودند در ماه‌های سرد لایه‌های ضخیم یخی در زیر سنگ‌ها مشاهده کردند که همین عامل می‌توانست در حین ذوب شدن آنها را به جلو براند، به همین منظور حسگرهای ریزی که به منظور کنترل جریان آب در زیر لایه ای از خاک در این منطقه کار گذاشته شده بودند را بررسی کردند و دریافتند این حسگرها در ماه مارس حرارت انجماد آب را به ثبت رسانده‌اند، محققان دریافته‌اند که لایه‌های نازک یخی در زیر سنگ‌ها بستری لغزنده را ایجاد کرده و باد به راحتی سنگ‌ها را حرکت می‌دهد. به گفته محققان جریان بیشتر آب می‌تواند منجر به شناور شدن و حرکت سنگها توسط باد شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک
  سنگ‌های روان

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  یک سنگ متحرک واقع در دره مرگ و رد ایجاد شده ناشی از حرکت آن.

   

  سنگ‌های متحرک، یا سنگ‌های روان (به انگلیسی: Sailing stones) به یک پدیده زمین شناسی اشاره دارد که در بستر دریاچه خشک ریسترک پلایا واقع در شمال غربی صحرایی معروف به دث ولی یا دره مرگ، که در کالیفرنیای شرقی، نزدیک صحرای نوادا قرار دارد به وقوع می‌پیوندد و طی آن، سنگ‌ها، بدون دخالت عامل انسانی و حیوانی ، مسافت گاه طولانی را به مرور زمان بر روی زمین طی کرده و ردهایی از خود به جای می‌گذارند.سنگ‌های این منطقه هر یک یا دو سال یکبار شروع به حرکت می‌کنند و طی سه تا چهار سال، ردهایی نسبتاً طولانی از خود به جای می‌گذارند که گاه به ده ها متر می رسند. سنگ‌هایی که دارای کف ناصاف هستند، ردی مستقیم و شیار دار ایجاد می‌کنند و سنگ‌هایی که دارای سطحی صاف می‌باشند، در مسیرهای گوناگون حرکت کرده و ردهایی ناراست از خود باقی می‌گذارند.

  منشاء بیشتر این سنگ ها دامنه ی تپه ای است واقع در جنوب ریسترک پلایا که از نوعی سنگ به نام دولومیت سیاه تشکیل شده است. البته در میان انها سنگ های آذرین هم دیده می شود.

   

  حرکت سنگ‌ها

  بر اساس نتیجه یک مطالعه که در اوت ۲۰۱۴ منتشر شد، مقالات خبری گزارش حل شدن پدیده‌ی سنگ‌های روان را با استفاده از GPS و تصویربرداری زمان‌گریز دادند. محققان در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳ گزارش حرکت سنگ‌ها را دادند و بین دسامبر ۲۰۱۳ تا ژانویه ۲۰۱۴ بیش از ۶۰ سنگ جابه‌جا شده و برخی از آن‌ها مسافتی تا ۲۲۴ متر نیز طی نموده بودند. مشاهدات حکایت از آمیختن چند رویداد نادر دارد. ابتدا باید به مقداری آب در بستر دریاچه وجود داشته باشند که سنگ‌ها به زیر آب فرو نروند. در کنار این عامل باید دمای شبانه آنقدر پایین بیاید که ورقه‌هایی یخی شناور تولید شود که ضخامت‌شان در عین استقامت اجازه حرکت آزادانه را بدهد (حدود ۵ میلی‌متر). روز بعد آفتاب باید یخ‌ها را به گونه‌ای ذوب کند که صفحات بزرگ یخی ساخته شود. در چنین شرایطی حتی یک باد با سرعت ۳ تا ۵ متر بر ثانیه نیز می‌تواند سنگ‌هایی را که وزن برخی از آن‌ها بالغ بر ۳۲۰ کیلوگرم است را در طول مسیرشان با سرعت ناچیز ۲ تا ۶ متر بر دقیقه روی گل نرم جابه‌جا کند و رد آن‌ها را روی گل و لای بستر دریاچه برجای بگذارد.

   

  منابع

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Sailing stones»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳ اکتبر ۲۰۱۴).

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Racetrack Playa»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲ ژانویه ۲۰۱۲).

  حل راز صد ساله سنگ‌های روان

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک
  سنگ های متحرک عجیب

   

  سنگ‌های متحرک یکی از جاذبهای پارک ملی Death Valley در بیابان نوادا آمریکا می‌باشد. زمین موجود در حقیقت بستر دریاچه‌ی خشک شده‌ای می‌باشد که ردپای حرکت سنگ‌ها در سایت به وضوح قابل مشاهده است. نظریه‌های بسیاری برای توضیح حرکت این سنگ‌های نسبتا سنگین مطرح شده است.

  سایت موجود زمین بسیار خشک و همواری با حدود 4 کیلومتر طول و 2 کیلومتر عرض است. کف زمین پوشیده از گل‌های خشکی باقیمانده از رسوبات و گل و لای دریاچه پیشین است. آب و هوای منطقه بسیار خشک و بارندگی حدود دو اینچ در سال است. علی رغم خشکی منطقه در هنگام بارندگی جریان‌های آبی از سوی کوه‌های اطراف در بستر سایت جاری می‌گردد و کف زمین تبدیل به سطح گلی بسیار لغزنده می‌گردد. ردپای روشن دنبال سنگ‌ها نشان دهنده آن است که هیچ عامل ثانوی همچون انسان و حیوان در حرکت سنگ‌ها دخیل نبوده است. به همین دلیل بعضی از محققان معتقدند سطح گلی لغزنده باعث حرکت خودبه‌خود سنگ‌ها می‌گردد. به دلیل هم جهت بودن باد غالب با جهت حرکت سنگ‌ها تاثیر باد به عنوان محرک سنگ‌های چند فوتی نیز از سوی محققین دیگر مطرح است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک
  سنگهای مرموز متحرک

  سنگهای متحرک در دره مرگ بسیار مرموز و عجیب هستند.

  این سنگها حاصله یک پدیده بسیار عجیب زمین شناسی هستند که بدون دخالت دست هیچگونه موجودی از جمله انسان یا حیوان به آرامی بر روی زمین این دره میغلتند و حرکت میکنند.

  بارها بر روی این اتفاق مطالعه و تحقیق شده اما هنوز هیچ کس پاسخ قانع کننده ایی برای ان پیدا نکرده است.

  این سنگها هر 2 یا سه سال حرکت میکنند.

  و حرکتهای سنگها معمولا در هر سه یا چهار سال پیشرفت میکند.

  سنگها با اشکال متفاوت و نتراشیده با هر حرکت خود اثری بر روی زمین نرم باقی میگذارند که حرکت آنها برای انسان مشخص میشود.

  گاهی اوقات سنگها ناگهان مسیر خود را عوض میکنند و راه رفته را بر میگردند.

  گاهی هم سنگها مسیر یکدیگر را قطع میکنند و خطی که در پشت سر خود میگذارند با مسیر یک سنگ دیگر یکی میشود.

  گاهی اوقات سنگها در یک مسیر مشترک حرکت میکنند و ناگهان یکی از سنگها از ادامه مسیر متوقف میشود و دیگر اثری از خط حرکت آن سنگ مشاهده نمیشود.

  سرعت حرکت این سنگها متغیر است.و از آنجا که هیچ کسی تا به حال شاهد حرکت یک سنگ نبوده میتوان نتیجه گرفت سنگها با سرعت نا محسوسی جابجا میشوند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک
  سنگ های متحرک

  سنگ های متحرک یکی از جاذبه های پارک ملی Death valley در بیابان نوادا آمریکا هستند که مدت ها مایه شگفتی دانشمندان بوده اند. نظریه های بسیاری برای توضیح حرکت این سنگ ها وجود دارد. بسیاری از دانشمندان معتقدند که سطح لغزنده و گلی این بیابان و وزش باد موجب حرکت خود به خودی سنگ ها می گردد.

  اما از نظر محاسبات فیزیکی این نظریه قابل قبول نیست چرا که برای حرکت این سنگ بادهایی با سرعت صدها کیلومتر در ساعت لازم است که در این بیابان چنین بادهایی نمی وزد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک
  مقدمه نویسنده وبلاگ

  تا آنجا که بشر به یاد دارد، سنگ مظهر سختی و ایستایی بوده است. بشر هرگاه قصد داشت استواری را مثال بزند، خصوصا در مورد اراده از کوه مثال می‌زد که خود از سنگ تشکیل شده است. اما گاه گویا طبیعت قصد دارد این مثال‌های بشری را به چالش بکشد. زمانی که سنگها نیز شروع می‌کنند به راه رفتن و جالب آنکه از خود نیز رد پا به جا می‌گذارند.

  هرچند علت بروز این پدیده هنوز کشف نشده است اما چنانچه روزی دلیل علمی این پدیده کشف بشود و یا اینکه این راز سالها سر به مهر باقی بماند، هرگز از زیبایی و منحصر به فرد بودن آن کاسته نمی‌شود و همواره به عنوان یک پدیده دیدنی و جالب از سوی انسان شناخته خواهد شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، سنگ های متحرک