تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:13:53
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 526 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 526 بار
 • بازدید کل : 561116 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  پیش‌بینی گردش تاس‌ها با نظریه آشوب!

   

  تا پیش از این تصور می‌شد که اعداد به دست آمده بر روی تاس‌ها کاملا اتفاقی هستند اما دانشمندان لهستانی مدعی هستند که توانسته‌اند با استفاده از نظریه آشوب و ریاضیات محل فرود تاس و بالا بودن کدام سمت آنرا پیش‌بینی کنند.

   به طور طبیعی دانشمندان دانشگاه فنی لودز در ابتدا به درک برخی از متغیرهای اولیه مانند اصطکاک میز، شرایط هوا و سرعت گرانش نیاز دارند.

  نظریه آشوب در توضیح ساده‌تر، یک شاخه از ریاضیات است که به سیستم‌های بسیار پیچیده مانند سیستم‌های هواشناسی یا کنترل جمعیت نظر داشته که رفتار آنها به تغییرات کوچک در شرایط بسیار حساس است.

  تنها چند تغییر کوچک می‌تواند منجر به عواقب بسیار بزرگی شده که به اثر پروانه‌یی نیز مشهور است. طبق این اثر، یک رویداد کوچک مانند بال زدن یک پروانه در یک سوی زمین باعث ایجاد تغییرات جوی بزرگ در سوی دیگر زمین خواهد شد.

  این محققان یک مدل سه‌بعدی را از پرتاب تاس طراحی کرده و نتایج نظری را با مشاهدات تجربی مقایسه کردند.

  آنها با استفاده از یک دوربین پر سرعت برای پیگیری حرکت جفت تاس‌ها در زمان پرتاب و چرخش آن دریافتند که امکان فرود آن بر روی کمترین میزان در ابتدا بسیار بیشتر از سوی دیگر آن و عدد بزرگتر است.

  این امر بدین معنی است که پرتاب یک جفت تاس متقارن یک امر کاملا اتفاقی نیست.

  به گفته محققان، پرتاب طاس یک امر قابل پیش‌بینی بوده اما دقت مورد نیاز برای تعیین موقعیت اولیه به قدری بالاست که به شکل عملی یک فرآیند تصادفی را تقریبی می‌کند.

  این نتایج که در مجله Chaos منتشر شده، نشان می‌دهند که اتفاقی بودن در سیستمهای مکانیکی با عدم پیوستگی در زمان پرتاب تاس مرتبط است. برای مثال پیش‌بینی نتیجه پرتاب در زمان فرود تاس‌ها بر روی سطح نرم بسیار ساده‌تر از یک سطح سخت است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  پیش بینی قد نهایی فرد

  قد کودک در سن 2 سالگی تقریبا به اندازه نصف قد دوران بلوغ وی است، بنابراین اگر می‌خواهید قد نهایی تقریبی فرزند خود را بدانید، کافی است قد وی را در روز تولد 2 سالگی‌اش اندازه گرفته و آن را دو برابر کنید.

  از سایر روش‌های پیش‌بینی قد می‌توان جداول رشد کودک، قد والدین و تعیین سن استخوانی را نام برد.

  برای تعیین سن استخوانی در کودکان معمولا از عکس ساده دست که با اشعهX گرفته می‌شود، برای تخمین سن استخوانی و امکان رشد بیشتر استفاده می‌شود.

  یکی از فرمول‌های متداول برای تعیین قد نهایی فرمولی است که با توجه به قد والدین و جنس می‌تواند قد نهایی را با خطای 5 تا 7 سانتی‌متر پیش‌بینی کند.

   

  قد کودک هنگام تولد، معیار مناسبی برای پیش‌بینی قد او در آینده نیست.

  برای محاسبه قد نهایی آقایان با استفاده از این فرمول باید مجموع قد پدر و مادر را به سانتی‌متر با عدد 13 جمع و حاصل را بر عدد 2 تقسیم کرد. عدد به دست آمده قد نهایی به سانتی‌متر خواهد بود.

  در خانم‌ها برای پیش‌بینی قد نهایی، باید قد پدر و مادر را با هم جمع و از عدد 13 کم کرد و عدد حاصل را بر 2 تقسیم کرد. عددی که به دست می‌آید قد نهایی فرد بر حسب سانتی‌متر است.

  قد کودک هنگام تولد، معیار مناسبی برای پیش‌بینی قد او در آینده نیست. همچنین دلیلی ندارد کسی که طول کف پایش بیشتر است، در آینده بلندقدتر باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  یک تست ساده برای پیش‌بینی سرعت پیرشدن

  پزشکان با انجام یک تست ساده می‌توانند پیشگویی کنند که ما با چه سرعتی پیر می‌شویم.

  به گزارش ایسنا، این تست خون که با تلاش پزشکان اسپانیایی و آمریکایی تهیه شده به زودی وارد بازار تجهیزات پزشکی خواهد شد.

  به گزارش روزنامه دیلی اکسپرس، تست خون جدید می‌تواند طول تلومرهای هر فرد را که شاخص برای پیش‌بینی طول عمر است اندازه‌گیری کند.

  دکتر ماریا آ. بلاسکو که ریاست گروه متخصصان تلومرها و تلومراز را در مرکز ملی مطالعات سرطان اسپانیا برعهده دارد و با شرکت لایف لنگت نیز همکاری می‌کند در گفت‌وگویی با مجله سانیتیفیک آمریکن خاطرنشان کرد: اطلاع از این مطلب که تلومرهایمان (دنباله‌های کروموزومی) طول طبیعی دارند یا نه در واقع شاخصی از وضعیت سلامت ما است و سن فیزیولوژیکی ما را پیش از اینکه هر بیماری در بدنمان بروز کند، مشخص می‌نماید.

  تلومرها کلاهک‌هایی در نقاط انتهایی کروموزوم‌ها هستند که از این پایانه‌های کروموزومی محافظت می‌کنند. بسیاری از متخصصان طول تلومرها را بعنوان یک نشانه از سالخوردگی بیولوژیکی در نظر می‌گیرند. به نظر آنها تلومر در واقع یک ساعت مولکولی است که طول عمر سلول را نشان می‌دهد. این ساعت مولکولی همچنین بعنوان شاخص سلامتی نیز در نظر گرفته می‌شود.

  این مطالعات نشان می‌دهد که ارتباطات خاصی بین طول تلومر و طول عمر فرد وجود دارد تا جایی که افرادی که تحت استرس هستند اغلب مشاهده شده که طول تلومرهای آنها کوتاهتر از افرادی است که بیشتر آرامش دارند. بنابراین مطالعات، گروهی دیگر از متخصصان تاکید دارند که طول تلومرها می‌تواند بهترین مقیاس مجزا و ویژه برای ارزیابی ژنتیک منسجم، الگوی زندگی قبلی و نیز شناسایی فاکتورهای محیط زیستی باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  پیش بینی قرآن کریم درباره بدن فرعون(رامسس دوم)در سوره یونس

  « و بنی اسرائیل را از دریا عبور دادیم. فرعون و سپاهیان وی بیدرنگ مسلحانه و فراتر از حد خود آنها را دنبال کردند، تا وقتی که داشت غرق میشد گفت: ایمان آوردم به اینکه خدائی غیر از خدائیکه بنی اسرائیل (فرزندان یعقوب) به او ایمان اوردند وجود ندارد و همیشه مسلمان خواهم بود ـــ حالا! در حالیکه تا پیش از این از سپردن بنی اسرائیل سرباز زدی و همیشه نیز مفسد بودی ـــ امروز فقط بدن تو را نجات میدهیم تا برای افراد پس از خودت درسی باشد. هر چند خیلی از مردم از آیات ما غافلند».سوره یونس90-92

  واژه فرعون در لغت بمعنی: ساختمان باشکوه است. بعد به فرمانروایان مصر اطلاق شده، که اشاره ضمنی و تلویحی بوده به ساختمانهای بلند بالا و باشکوه آنها. تصویری که میبینیم تصویرهمان فرعونی است که در زمان موسی(ع) حکومت می کرده ونامش رامسس دوم بوده است. او از بزرگ

  « و بنی اسرائیل را از دریا عبور دادیم. فرعون و سپاهیان وی بیدرنگ مسلحانه و فراتر از حد خود آنها را دنبال کردند، تا وقتی که داشت غرق میشد گفت: ایمان آوردم به اینکه خدائی غیر از خدائیکه بنی اسرائیل (فرزندان یعقوب) به او ایمان اوردند وجود ندارد و همیشه مسلمان خواهم بود ـــ حالا! در حالیکه تا پیش از این از سپردن بنی اسرائیل سرباز زدی و همیشه نیز مفسد بودی ـــ امروز فقط بدن تو را نجات میدهیم تا برای افراد پس از خودت درسی باشد. هر چند خیلی از مردم از آیات ما غافلند».سوره یونس90-92

  واژه فرعون در لغت بمعنی: ساختمان باشکوه است. بعد به فرمانروایان مصر اطلاق شده، که اشاره ضمنی و تلویحی بوده به ساختمانهای بلند بالا و باشکوه آنها. تصویری که میبینیم تصویرهمان فرعونی است که در زمان موسی(ع) حکومت می کرده ونامش رامسس دوم بوده است. او از بزرگ ترین فراعنه مصر است. وى از سال ۱۲۹۲ تا ۱۲۲۵ پیش از میلاد به مدت ۶۷ سال سلطنت کرد .درجریان حضرت موسی(ع)از سپردن بنی اسرائیل به موسی سرپیچی نمود و موسی و همراهانش را تعقیب کرد و در دریا غرق شد.پس از غرق شدن افراد باقیمانده دستگاه فرعون که با وی در تعقیب موسی نبوده اند او را از آب گرفته و مومیائی می کنند، و امروزه در معرض تماشای جهانیان است. و از او بیش از هر فرعون دیگر مدرک و مجسمه در دست مى باشد . چیزی که 1400 سال پیش قرآن آن را پیش بینی کرده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  حیوانات چطور زلزله رو پیش بینی می کنند؟

   جاندارانی مانند مورچه‌ها پیش از وقوع زمین لرزه تغییری را در رفتار خود به وجود نمی آورند. اما مارها، مشابه رویداد زمین لرزه سال 1975 در چین که یک ماه پیش از آغاز زمین لرزه لانه های خود را ترک گفتند، نیز از توانایی پیش بینی زمین لرزه برخوردارند.

  بسیاری از جانداران می‌توانند تغییرات شیمیایی که در آبهای زیرزمینی رخ می‌دهند را احساس کرده و آغاز یک زمین لرزه را پیش‌بینی کنند.

  دانشمندان بر این باورند چنین توانایی در میان حیوانات منجر به بروز رفتارهای عجیب و غریب آنها پیش از وقوع زمین لرزه است. محققان در سال 2009 پس از اینکه مشاهده کردند گروهی از وزغ‌ها چند روز پیش از وقوع زمین لرزه ای در لاکوئیلا ایتالیا برکه زیستگاه خود را ترک گفتند، مطالعه بر روی این تغییرات شیمیایی را آغاز کرده و پیشنهاد دادند این رفتار جانداران می تواند با پیش بینی زمین لرزه در ارتباط باشد.

  طی سالها مطالعه دانشمندان مکانیزمی را تشریح کردند که طی آن سنگ‌های تحت فشار در پوسته زمین ذرات بارداری را آزاد می‌کنند که با آب‌های زیرزمینی واکنش نشان می‌دهند. جاندارانی که در نزدیکی آب‌های زیرزمینی زندگی می‌کنند نسبت به کوچکترین تغییرات این آبها بسیار حساس هستند و از این رو می‌توانند این تغییرات را چندین روز پیش از لغزیدن سنگ‌ها بر روی یکدیگر احساس کنند.

  محققان دانشگاه اوپن امیدوارند فرضیه آنها بتواند الهام بخش بیولوژیست‌ها و زمین شناسان شود تا آنها با همکاری یکدیگر راهکاری را برای استفاده از این جانداران در شناسایی علائم زمین لرزه بیابند.

  وزغ‌های لاکوئیلا اولین نمونه‌های حیوانی نیستند که پیش از وقوع یک رویداد بزرگ لرزه‌ای از خود رفتارهای عجیب و غریب نمایش می‌دهند. گزارش‌های متعددی وجود دارند که این رفتارها را در میان دیگر خزندگان، دوزیستان، و ماهی‌ها تایید می‌کند. با این همه جاندارانی مانند مورچه‌ها پیش از وقوع زمین لرزه تغییری را در رفتار خود به وجود نمی آورند. اما مارها، مشابه رویداد زمین لرزه سال 1975 در چین که یک ماه پیش از آغاز زمین لرزه لانه های خود را ترک گفتند، نیز از توانایی پیش بینی زمین لرزه برخوردارند.

  محققان در رویداد وزغ‌های لاکوئیلا دریافتند زمانی که سنگ‌ها تحت فشار بالا، برای مثال فشار ناشی از حرکات تکتونیکی قدرتمند، قرار می‌گیرند ذرات بارداری را از خود آزاد می‌کنند که این ذرات در میان سنگ‌های اطراف خود جریان یافته و پس از رسیدن به سطح زمین با هوا واکنش نشان داده و مولکول‌های آن را به یون تبدیل می‌کند.

  این یون ها در انسانها منجر به بروز سردرد و تهوع شده و در حیوانات میزان هورمون استرس را در خون افزایش می‌دهد. این ذرات همچنین با آب واکنش نشان داده و پراکسید هیدروژن تولید می‌کنند. این واکنش‌های زنجیره ای می‌توانند بر روی مواد ارگانیک موجود در آب برکه تاثیر گذاشته و آنها را به موادی مضر تبدیل کنند که برای جانداران آبزی مضر هستند. محققان بر این باورند این مکانیزم پیچیده زوایای پنهان بسیار زیادی دارند و از این رو نیازمند آزمایش‌ها و مطالعات پیچیده ای است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  گربه‌ای عجیب که مرگ 50 نفر را پیش بینی کرده

  عکس مربوط به گربه‌ای است که قادر به پیش‌بینی مرگ بیماران یک بیمارستان در آمریکا است.

   

  گربه پیشگو قبل از مرگ هر بیمار کنار تخت وی رفته و شروع به سر و صدا کردن می‌کند.

  این گربه تا به حال مرگ 50 بیمار را به درستی پیش‌بینی کرده است!

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  پیش‌بینی عجیب دانشمندان: توقف زمان در آینده!

  همیشه بنظر می‌رسد که زمان بسرعت در حال از دست رفتن است اما دانشمندان اسپانیایی در یک نظریه متضاد مدعی رویارویی آینده با توقف شده‌‌اند.

  محققان دانشگاههای باسک و سالامانکا در تلاش برای توضیح گسترش مداوم و فزاینده جهان، به طرح‌ریزی این نظریه پرداخته‌اند.

  مشاهدات ابرنواخترها و حرکت نور آنها نشان داده که اجسام دورتر از سرعت حرکت بیشتری نسبت به بخشهای مرکزی جهان برخوردارند، اما دانشمندان مدعی شده‌اند که نظریه پذیرفته‌شده یک نیروی متضاد برای گرانش موسوم به انرژی تاریک در حقیقت اشتباه بوده و این که رشد جهان در حال کند شدن است.

  خوزه سنوویلا، مارک مارس و رائول ورا اظهار کرده‌اند که کاهش سرعت زمان بسیار تدریجی بوده و برای بشر محسوس نیست.

  این نظریه که در مجله Physical Review D منتشر شده، مدعی است که انرژی تاریک وجود نداشته و زمان به سویی در حرکت بوده که در نهایت پس از پایان سیاره، متوقف خواهد شد.

  کاهش سرعت زمان در نهایت بدین معنی است که همه چیز به نظر سریعتر حرکت کرده و در آخر ناپدید خواهد شد.

  سنوویلا در گفت‌وگو با سایت نیوساینتیست اظهار کرد: در این زمان همه چیز مانند یک عکس فوری از یک لحظه برای همیشه منجمد خواهد شد.

  شاید این ادعا در ابتدا غیرقابل باور باشد؛ اما گری گیبونز، کیهان‌شناس دانشگاه کمبریج می‌گوید: از آنجایی که اعتقاد بر این است که زمان در طول انفجار بزرگ به وجودآمده، می‌تواند در یک تاثیر متضاد از بین برود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  پیش‌بینی جنسیت جنین؛ واقعیت یا رویا؟

  انتخاب جنسیت فرزند، از دیر باز یکی از آرزو‌های بشر بوده است. چه بسا خانواده‌هایی که به علت نداشتن یکی ازدو جنس (خصوصاً فرزند پسر) دچار مشکلات فراوان شده‌اند یا خانم‌هایی که سال‌ها به امید داشتن یکی از دو جنس بار‌داری‌های زیادی را یکی پس از دیگری و با فاصله کم داشته‌اند ولی نه‌تنها نتیجه مطلوب به دست نیامده بلکه سلامت مادر هم به خاطر افتاده و هزینه زیادی برای خانواده داشته است. مراجعان ما معمولاً برای کشف بیماری وابسته به جنس و ژنتیکی چنین تصمیمی می‌گیرند اما جالب اینجاست که هنگام مراجعه می‌گویند قصد داریم تعیین جنسیت کنیم! تعیین جنسیت، فقط زمانی ممکن است که یک خانم باردار باشد و بخواهیم بدانیم جنین او پسر است یا دختر که در هفته دهم با سونوگرافی معلوم می‌شود، ولی اگر خانمی قبل از بارداری بخواهد جنسیت فرزندش را تعیین کند، به آن «انتخاب جنسیت» می‌گویند.

  تعیین جنسیت قطعی با روش آزمایشگاهی

  تنها کاری که می‌توان برای تعیین صد درصد جنسیت جنین انجام داد، IVF است. در این روش ابتدا با برخی دارو‌ها تخمدان زن تحریک می‌شود تا چند تخمک آزاد و سپس لقاح آزمایشگاهی انجام شود. بعد با نمونه‌برداری کروموزومی، جنسیت تعیین می‌شود و جنینی که مطلوب پدر و مادر است، در رحم قرار می‌گیرد. اما می‌توان با روش‌های طبیعی شانس داشتن جنین با جنسیت دلخواه را تا بیش از 80 درصد بالا برد، البته زیر نظر متخصصان ژنتیک و زنان.

   

  تعیین جنسیت چگونه امکان‌پذیر است

  روش تغذیه‌ای و مصرف دارو‌های تنظیم‌کننده، زمان‌بندی، روش‌های نزدیکی، تغییر PH محیط واژن، تشخیص براساس سن مادر و ماه‌ بارداری.

  روش تغذیه‌ای: تغذیه نقش اساسی در تعیین جنسیت دارد زیر مواد غذایی ارتباط مستقیمی با کاهش یا افزایش PH رحم دارند. مواد غذایی حاوی سدیم، فسفر،‌ آهن، پتانسیم و روی نظیر ماهی، پرتقال، سبب، هویج، برنج و اسفناج باعث پایین آمده PH می‌شوند بنابراین مصرف آنها 30 تا 60 روز قبل از آمیزش، نقش مفیدی در پسر شدن جنین خواهد داشت. برعکس مصرف خوراکی‌هایی که حاوی کلسیم، منیزیم، و مس هستند مثل لبنیات، کلم، قارچ، نخود سبز، لوبیا‌سبز و جو میزان PH رحم را افزایش می‌دهد و باعث تولد نوزاد دختر می‌شود. این رژیم حتماً باید زیر نظر پزشک و مراقبتهای خاص و با مقادیر معین انجام شود و انجام خود‌سرانه آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

  زمان روابط زناشویی: برای استفاده از روش زمان‌بندی کافی است نگاهی به خصوصیات تخمک (X) و دو نوع اسپرم حاوی کروموزوم‌های X و Y و آقایان بیندازیم. می‌دانیم که خانم‌ها هر ماه در اواسط سیکل ماهانه خود یک یا چند تخمک که از نظر کروموزومی فقط X هستند، تولید می‌کنند و در مقابل آقایان دو نوع اسپرم حاوی کروموزوم‌های جنسی X و Y دارند. در واقع این مرد است که جنسیت سلول تخم را تعیین می‌کند و اگر تخمکی که حاوی کروموزوم جنسی X است، با اسپرم حاوی کروموزم جنسی Y لقاح یابد. سلول تخم مذکر می‌شود و اگر تخمک X با اسپرم حاوی X لقاح یابد سلو لتخم مونث می‌شود.

   

  تخمک، یک سلول درشت است که حدود 1/0 میلی‌متر قطر دارد و با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده است. حرکت آن بسیار کم و سنگین است و حدود 72 ساعت می‌تواند در شرایط رحم زنده بماند. اسپرم Y کوچک‌تر، فرزتر و بسیار کم‌جان‌تر و ضعیف‌تر است. اما تعداد اسپرم‌های این نوع بسیار بیشتر از اسپرم‌های X است و این ضعف آنها را جبران می‌کند و باعث یکسان شدن تعداد موالید دختر و پسر می‌شود. بهتر است همینجا واقعیتی را بیان کنیم برای گفته قدیمی‌ها که به خانم‌ها می‌گفتند ضعیفه، در واقع با این توضیحات علمی باید به آقایان بگویند ضعیفه، زیرا جنس مرد‌ اصولا از نظر عم ژنتیک، شکننده‌تر و آسیب‌پذیر‌تر از جنس زن است. حتی در جانوران هم همینطور است!

  تعیین زمان تخمک‌گذاری: یکی از مهم‌ترین نکات در تعیین جنسیت، تعیین زمان تخمک‌گذاری است و اگر نزدیکی در حوالی زمان تخمک‌گذاری انجام شود، فرزند پسر خواهد بود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی
  چگونگی پیش‌بینی زلزله توسط حیوانات

  جاندارانی مانند مورچه‌ها پیش از وقوع زمین لرزه تغییری را در رفتار خود به وجود نمی آورند. اما مارها، مشابه رویداد زمین لرزه سال 1975 در چین که یک ماه پیش از آغاز زمین لرزه لانه های خود را ترک گفتند، نیز از توانایی پیش بینی زمین لرزه برخوردارند.

  بسیاری از جانداران می‌توانند تغییرات شیمیایی که در آبهای زیرزمینی رخ می‌دهند را احساس کرده و آغاز یک زمین لرزه را پیش‌بینی کنند.

  به گزارش مهر دانشمندان بر این باورند چنین توانایی در میان حیوانات منجر به بروز رفتارهای عجیب و غریب آنها پیش از وقوع زمین لرزه است. محققان در سال 2009 پس از اینکه مشاهده کردند گروهی از وزغ‌ها چند روز پیش از وقوع زمین لرزه ای در لاکوئیلا ایتالیا برکه زیستگاه خود را ترک گفتند، مطالعه بر روی این تغییرات شیمیایی را آغاز کرده و پیشنهاد دادند این رفتار جانداران می تواند با پیش بینی زمین لرزه در ارتباط باشد.

  طی سالها مطالعه دانشمندان مکانیزمی را تشریح کردند که طی آن سنگ‌های تحت فشار در پوسته زمین ذرات بارداری را آزاد می‌کنند که با آب‌های زیرزمینی واکنش نشان می‌دهند. جاندارانی که در نزدیکی آب‌های زیرزمینی زندگی می‌کنند نسبت به کوچکترین تغییرات این آبها بسیار حساس هستند و از این رو می‌توانند این تغییرات را چندین روز پیش از لغزیدن سنگ‌ها بر روی یکدیگر احساس کنند.

  محققان دانشگاه اوپن امیدوارند فرضیه آنها بتواند الهام بخش بیولوژیست‌ها و زمین شناسان شود تا آنها با همکاری یکدیگر راهکاری را برای استفاده از این جانداران در شناسایی علائم زمین لرزه بیابند.

  وزغ‌های لاکوئیلا اولین نمونه‌های حیوانی نیستند که پیش از وقوع یک رویداد بزرگ لرزه‌ای از خود رفتارهای عجیب و غریب نمایش می‌دهند. گزارش‌های متعددی وجود دارند که این رفتارها را در میان دیگر خزندگان، دوزیستان، و ماهی‌ها تایید می‌کند. با این همه جاندارانی مانند مورچه‌ها پیش از وقوع زمین لرزه تغییری را در رفتار خود به وجود نمی آورند. اما مارها، مشابه رویداد زمین لرزه سال 1975 در چین که یک ماه پیش از آغاز زمین لرزه لانه های خود را ترک گفتند، نیز از توانایی پیش بینی زمین لرزه برخوردارند.

  محققان در رویداد وزغ‌های لاکوئیلا دریافتند زمانی که سنگ‌ها تحت فشار بالا، برای مثال فشار ناشی از حرکات تکتونیکی قدرتمند، قرار می‌گیرند ذرات بارداری را از خود آزاد می‌کنند که این ذرات در میان سنگ‌های اطراف خود جریان یافته و پس از رسیدن به سطح زمین با هوا واکنش نشان داده و مولکول‌های آن را به یون تبدیل می‌کند.

  بر اساس گزارش بی بی سی، این یون ها در انسانها منجر به بروز سردرد و تهوع شده و در حیوانات میزان هورمون استرس را در خون افزایش می‌دهد. این ذرات همچنین با آب واکنش نشان داده و پراکسید هیدروژن تولید می‌کنند. این واکنش‌های زنجیره ای می‌توانند بر روی مواد ارگانیک موجود در آب برکه تاثیر گذاشته و آنها را به موادی مضر تبدیل کنند که برای جانداران آبزی مضر هستند. محققان بر این باورند این مکانیزم پیچیده زوایای پنهان بسیار زیادی دارند و از این رو نیازمند آزمایش‌ها و مطالعات پیچیده ای است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پیش بینی