تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:13:38
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 525 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 525 بار
 • بازدید کل : 561115 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کتاب دست ‌نویس وینیچ (Voynich manuscript)

  کتاب وینیچ کتابی دست‌نویس متعلق به قرون وسطی است که مشخص نیست با چه خط و زبانی نوشته شده است. بیش از صد سال است که بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا برای شکستن کد این دست نوشته تلاش کردند ولی هیچکدام موفق به فهمیدن آن نشدند! تصاویری که در ورق‌های باقیمانده از این کتاب دیده می‌شود نشان می‌دهد که کتاب در زمینه داروسازی و درمان بیماری‌ها، ستاره شناسی و علوم رمز آمیز و پنهانی می‌باشد.

  معماهای بسیار زیادی در دنیا وجود دارد که هنوز هیچ کس نتوانسته راز آنها را برملا سازد. در این شماره به سراغ کتابی رفته‌ایم که هیچ کس دقیقا نمی‌داند چه وقت و توسط چه کس و به چه زبانی و درباره چه موضوعی نوشته شده است. هر آن چه درباره این کتاب نوشته شده تنها حدس و گمان است و بس!

  در طول تاریخ رمزنگاری و کشف رمز، کمتر نوشته‌ای به خلاقیت دست‌نوشته وینیچ وجود داشته است. اما آیا این دست نوشته واقعا یک نوشته رمزی است یا ترکیبی از حروف و علایم بی‌معنی؟

  هم‌زمان با پیشرفت دانش رمزنگاری و نفوذناپذیر شدن رمزها در طول تاریخ، خلق روش‌های الهام‌بخشی که سرشار از تفاسیر خلاقانه باشد، کمتر و کمتر شده است. یکی از این رمزهای خلاقانه دست‌نوشته وینیچ است، کتابی قطور متعلق به قرون وسطی که سرشار از شکل‌ها و طرح‌های گیاهان شفابخش، نمودارهای ستاره‌شناسی، نقاشی‌های زیبا و البته نوشته‌های غیرقابل کشف است. علی‌رغم یک قرن تلاش از سوی برخی از بزرگ‌ترین رمزشناسان تاریخ، حتی یک کلمه از نوشته‌های مرموز این کتاب رمزگشایی نشده است.

  تا سال 1912 میلادی اطلاعات اندکی درباره این کتاب وجود داشت، زمانی که یک دلال کتاب به نام «ویلفرد وینیچ» آن را در صومعه‌ای در ایتالیا پیدا کرد تصور می‌شد متعلق به امپراطور مقدس روم به نام رودولف دوم می‌‌باشد.

  در سال 2004 میلادی، گوردون راگ، زبان‌شناس و متخصص رایانه از دانشگاه کیل انگلیس، استدلال متقاعدکننده‌ای را منتشر ساخت که ادعا می‌کرد این دست‌نوشته در حقیقت بی‌معنی است. این گفته وی در تضاد با گفته محققان قبلی قرار داشت. محققان قبلی اعتقاد داشتند الگوی طول لغات و ترکیب نمادهای این نوشته، مشابه ساختارهای کشف شده در زبان‌های واقعی است؛ تطابقی که تکرار آن برای یک جاعل بسیار دشوار است. اما راگ نشان داد که با استفاده از روش‌هایی که برای رمزنگاران قرن شانزدهم شناخته شده بود، ساختن یک نوشته بی‌معنی مشابه چیزی که در این دست‌نوشته پیدا شده امکان‌پذیر است.

  در سال 2007، «آندرس شاینر» از دانشگاه یوهانسن کپلر اتریش نتایج مطالعه خود را در این خصوص منتشر کرد که تفسیر راگ را تایید می‌کرد. وی کشف کرد که مشخصات آماری این دست‌نوشته با سخنان نامفهوم و بی‌معنی همخوانی دارد.

  با این حال، در قدیمی بودن این دست‌نوشته، کوچک‌ترین تردیدی وجود ندارد. در سال 2009 میلادی  آزمایش‌های رادیواکتیو، سن این کتاب را مربوط به میانه‌های قرن پانزدهم تعیین کرد. اگر این کتاب اندکی جدیدتر بود، در جعلی بودن آن هیچ شکی وجود نداشت. شاینر می‌گوید: «این موضوع، جعلی بودن کتاب را رد نمی‌کند، اما باعث می‌شود که اثبات این مطلب که این نوشته معنایی دارد یا خیر، از نظر ریاضی غیرممکن باشد.» در هر صورت کتاب وینیچ کتابی دست‌نویس متعلق به قرون وسطی است که مشخص نیست با چه خط و زبانی نوشته شده است. بیش از صد سال است که بسیاری از افراد در سراسر دنیا برای شکستن کد این دست‌نوشته تلاش کرده‌اند ولی هیچ کدام موفق به فهمیدن آن نشدند! تصاویری که در ورق‌های باقیمانده از این کتاب دیده می‌شود نشان می‌دهد که کتاب در زمینه داروسازی و درمان بیماری‌ها، ستاره‌شناسی و علوم رمزآمیز و پنهانی می‌باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  تمدن اسرار آمیز در زیر زمین

  یک پدیده غیر عادی که آمیخته با روایات عجیب و غریب محلی بود, باعث شد تا توجه دانشمندان روسی را بسوی یک چاه بی انتها در جمهوری” اذربایجان ” جلب نماید . دیواره ان چاه نور ابی رنگ مبهمی را انتشار میداد و صداهای عجیب و غریب زوزه یا سوت مانند از داخل ان بگوش میرسید . انطور که دانشمندان پی بردند هیچ چیز غیر عادی در انجا وجود نداشت . تعدادی از محققان تا عمق معینی از چاه پائین رفتند و در همان حال تعدادی نیز شکافها و سوراخ های اطراف ان محل را مورد کاوش قرار دادند – تا ببینند ارتباطی بین انها وجود دارد یا نه, وبیش از انچه انتظار داشتند یافتند .

  شبکه عظیمی از تونلهای زیر زمینی که بعدا” معلوم گردید با تونل های زیر زمینی “گرجستان” و “قزاقستان” نیز مربوط میباشند . ابتدا چنین تصور شد که انها متعلق به عصر ماقبل تاریخ است, زیرا در نزدیکی مدخل انجا استخوانهای انسانها و نقاشیها و خطوط نوشتاری مشاهده شد . اما تحقیقات بیشتر معلوم کرد که استخونها خیلی جدیدتر از خطوط و نقاشی هاست . همچنین معلوم گردید که اکثر تونلها به غارهایی که در کنار کوه کنده بودند, منتهی میشود .

  این تونلها نیز با سنگ ملاط اهک مسدود شده و مانع کاوش مناسب می شد . با وجود اینها تشکیل یک سیستم عریض قابل تردد را می داد که بعضی ها دایره ای ( چهار سو یا محل تلاقی چندین معبر ) و بعضی ها به صورت دالانهای کوتاه بن بست بودند و در سرتاسر ان چاه ها, کانالهایی انقدر باریک وجود داشت که حتا یک کودک هم نمیتوانست از داخل ان عبور نماید .

  یکی از تونلهای بزرگ ان که قابل تردد بود, بعد از مسافت قابل ملاحظه ای به یک هال وسیع زیر زمینی منتهی شد که بیش از ۲۲ متر ارتفاع داشت . کاملا واضح بود که انجا حاصل کار موجودات با تمدن بوده است ,اما برای چه منظوری ساخته شده است.؟! تاکنون هیچ پاسخی وایده ای برای ان یافت نشده است .! شاید پاسخ به این سئوال در داخل تونلهایی که مسدود شده اند – نهفته باشد .

  شکل ورودی های اصلی به ان تونلها یکسان است – یعنی با دیواره های زیبای مستقیم و طاقهای کم عرض . و موضوع عجیبی که وجود دارد این است که انها تقریبا” مشابه تونلهای است که در امریکای مرکزی مشاهده شده است. در ” قزاقستان ” در داخل غارهای که در نزدیکی تونلها وجود دارد, نقاشی و نوشته هایی در روی دیوارهاست که شکل و مایه اصلی جهانی دارند . از ان جمله میتوان به خطوط متقاطع شبیه صلیب شکسته نازی ها که سمبل ابدیت است یا خطوط حلزونی شکل را نام برد . اما در مورد هدف کندن این تونلها – دانشمندان روسی عقیده دارند که انها بخشی از یک شبکه عظیم هستند که به طرف ایران کشیده شده است و شاید هم به تونلهای جدیدی که بعدها در نزدیکی ” امودریا ” ( واقع در ترکمنستان و در نزدیکی افغانستان )کشف شده اند وصل باشند و حتی امکان دارد به دخمه های پیچ در پیچ زیر زمینی مرکز و غرب چین و تبت و مغولستان متصل باشند .

  بعضی از ان تونلها در سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۲۱ توسط ” اوزندو وسکس ” که یک کاوشگر روسی بود کشف شدند, خود وی عقیده داشت که مردم ان سامان از وحشت تهاجم و قتل و غارت مغولها که تحت رهبری چنگیزخان همه جا را بخاک و خون کشیدند- کنده شده است, تا بتوانند در داخل انها مخفی شوند .

  در این رابطه شرق شناس معروف ” نیکولاس روزیخ ” عقیده دارد که در جایی در اسیا یک امپراطوری عظیم زیر زمینی وجود داشت که ” شمبهالا ” نام داشت و از نسل انها یک ناجی جدید بشریت بصورت پهلوان ” میترییا ” ظهور خواهد نمود.

  روحانیان تبتی عقیده دارند که ان تونلها پادگان امنی بوده و حتی اخرین انها پناهندگان زیادی را از یک فاجعه عظیم نجات داده است . روایت میشود که ان مردم ناشناخته در داخل ان تونلها به یک منبع انرژی دست یافته بودند, که گویا جانشین انرژی خورشیدی بوده است . یعنی باعث رشد گیاهان و افزایش طول عمر انسانها می شده است – و گمان میرود که نور مهتابی سبز رنگی را منتشر میکرده است .

  باز هم نکته عجیبی که وجود دارد این است که چنین عقیده ای در افسانه های امریکا نیز وجود دارد . روایت است که یک کاوشگر در دل جنگلهای امازون دخمه تو در توی زیر زمینی را کشف کرده بود که از طریق یک فروغ جاویدان روشنایی اخذ میکرده است . ان کاوشگر در اثر حمله یک عنکبوت غول پیکر با عجله به بیرون فرار کرده بود, ولی در حین فرار شبح انسانهایی را مشاهده کرده بود که در انتهای ان دخمه در حال تردد بوده اند .

  بازماندگان ” اینکا ” ها افسانه هولناکی درباره اجداد خود نقل می کنند . طبق گفته انها اجدادشان در دل کوه ها مسکن گزیده بودند و به ندرت از انجا بیرون امده و در زیر نور ستارگان قدم می زده اند . طبق گفته ” تام ویلسن ” که از متخصصین نسل سرخپوستان در کالیفرنیا میباشد, تعریف می کند که دستنوشته پدربزرگ خود را که حدود ۹۰ سال قبل زندگی میکرده و هیچگونه اطلاعی از حکایات امریکای جنوبی نداشته را پیدا کرده – پدر بزرگ او در ان دستنوشته اشاره کرده که بر حسب اتفاق یک شهر عظیم زیرزمینی را یافته و خودش برای مدتی در میان مردمان عجیب انجا که لباسی از جنس شبیه چرم – اما نه خود چرم به تن داشتند و به زبان غریبی تکلم مینمودند و غذاهای غیر طبیعی مصرف میکرده اند را بچشم دیده و چند روزی در میان انها بسر برده بود . ایا انها باقی مانده های مردمی هستند که دارای عمر جاویدانند.؟ البته ان قبیل از دانشمندان که به موضوعات فوق طبیعی معتقدند – بلافاصله به این سئوال پاسخ مثبت خواهند داد, اما باید با احتیاط با این موضوع برخورد نمائیم .

  در حدود سالهای ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۰یک جوینده طلا به نام ” وایت اژلومان” به یک گورستان زیرزمینی دست یافت . این گورستان عجیب تا امروز بسیاری از محققان و دانشمندان را در بهت و حیرت عجیبی فرو برده است . در این گورستان زیر زمینی که در سالن وسیع ان صدها جسد بحال طبیعی وجود داشت که بعضی از انها در روی صندلی های سنگی لمیده و بعضی دیگر نیز در حالات طبیعی در اطراف سالن نشسته بودند . حالات انها طوری بود که انگار مرگ انها را ناگهان غافلگیر نموده, و در حالت بیخبری به طور ناگهانی قالب تهی کرده بودند . این اجساد نیز لباسی از جنس شبیه چرم به تن داشتند و داخل ان مکان زیرزمینی نیز به وسیله یک نور سبزرنگ روشن بوده است – و در اطراف و کنار ان اجساد تندیسهای بزرگ طلائی که در زیر نور میدرخشیدند – بچشم میخورد .

  طبق بررسی های بعمل امده تمام اجساد در یک لحظه معین جان سپرده بودند – متاسفانه دانشمندان نتوانستند علت مرگ دستجمعی انها را بفهمند . ایا انها با انرژِی که علم امروز از درک ان عاجز است,جان باخته اند.؟؟!!

  سرخپوستان اپاچی از تونلهای بین سرزمین خود و شهر افسانه ای ” تایاهواناکو ” داستانهایی تعریف می کنند و ادعا می کنند که بعضی از اجداد انها از ترس جنگجویان قبایل دیگر به داخل ان تونلها پناه برده و سالها در داخل انجا به جلو رفته و به امریکای جنوبی رسیده بودند . شاید این گونه روایات را که اپاچی ها تعریف می کنند را با دیده شک و تردید بنگریم . ولی وقتی میشنویم که روسای انها این موضوع را تائید می کنند و میگویند که تونلها به وسیله اشعه مرگباری که ” صخره زنده ” را منهدم میکرد, کنده شده است – دچار شگفتی می شویم . انها می افزایند که عاملان ان اشعه موجوداتی هستند که در نزدیکی ستارگان زندگی می کنند .

  نکته پیچیده دیگر وجود چاهی در ” پالنگ ” میباشد . این چاه که عمقی معادل ۷۰ متر دارد در نزدیکی معابد مایا میباشد . با بررسی های بعمل امده در این چاه –انها وقتی در عمق ۴۵ متری به اب رسیدند و چیزی معادل ۳۰ متر از این چاه در اب کنده شده است. باور نکردنی است چون برای چنین چاهی باید ابتدا پمپی اب داخل چاه را بسرعت به بیرون بیاورد تا موقنی بتواند در اب چاه را حفر کند . نکته دوم پمپی دیگر باید هوا را از بیرون به داخل چاه هدایت کند . حال ان دستگاهها با چه انرژی کار میکردند؟ خود معمای دیگری میباشد .

  وقتی مجددا” به موضوعات مربوط به اسیا بر میگردیم, پی میبریم که علاوه بر افسانه امپراطوری ” شمبهالا ” یک امپراطوری اسرار امیز زیر زمینی دیگر به نام ” اگارتی ” – ” اگارتا ” یا ” اقارتی ” در یک پناهگاه امن مرکزی که در یک جایی نزدیک در زیر کوههای هیمالیا قرار دارد وجود داشته است . طبق ادعای پرفسور ” اوزند ووسکی ” این مرکز با فرهنگ و تمدن انسانی حداقل در ۶۰٫۰۰۰ (شصت هزار )سال قبل پایه گذاری گذاری شده بود . بعضی از روایات مربوط به وجود انها خیلی خیلی تخیلی هستند و ارزش وقت تلف کردن را ندارند . اما روایاتی که در مورد پروازهای فضایی مافوق انسانی مردمان ان امپراطوری به قهرمانان موجود در کتب سانسکریت هندوها بچشم میخورد که تعدادی را بفکر انداخته که علیرغم افسانه امیز بودن ان روایات, ارزش مطالعه و بررسی دقیق را دارند .به طوری که یک دانشمند امریکایی مطرح نمود است : موضوع مربوط به امپراطوری زیر زمینی ” اگارتی ” و دیگر معماهای کیهانی – افسانه های تبت و نعمت الهی روان شناسی تجربی** که بعضی از مردمان اسیا از ان برخوردارند و تماما” در فصول همان کتب نگاشته شده است, مربوط به افسانه تمدن ” مو ” میباشد .

  شاید روزی بتوانیم ایده هایی از محتویات کتب باقی مانده کسب نمائیم . اما چگونه و چه موقع.؟ جستجوی یک سوزن در انبار کاه در مقایسه با ان کار ساده ای میباشد و این موضوع مورد تائید کسانی است که سعی کرده اند پرده از روی راز موجودات فضایی و یا پرستش کنندگان ستاره ها که ” هسینگو ” نامیده میشود – بردارند . انها از نژاد مردم چین نبودند, در یک منطقه خالی از سکنه که در ضمن اطلاعات چندانی در مورد انجا ندارم و در شمال تبت و در جنوب رشته کوه های ” کان لون ” واقع است – میزیسته اند . تصور بر این است که انها از ایران و سوریه به انجا امده بودند و یافته های بعمل امده یاداور فرهنگ ” یوگاریت*** ” میباشد . خصوصا” تصویر ” بعل ” که یک کلاه کله قندی بسر دارد و تن وی پوشیده از نقره است

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  کشف شیء ناشناخته مدور در اعماق دریای بالتیک/ فرضیه سقوط یک "یوفو"

  تیمی از محققان اکتشافات اقیانوسی خبر از ردیابی یک شیء ناشناخته مدور را در اعماق دریای بالتیک دادند که به اعتقاد برخی از مفسران، باقیمانده های یک "یوفو" است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، در روزهای گذشته برخی از سایتهای سوئدی خبر دادند که دستگاههای سونار تیمی از محققان اکتشافات اقیانوسی سوئد، شیء مدور ناشناخته ای را در عمق حدود 100 متری شمال دریای بالتیک در آبهای میان فنلاند و سوئد شناسایی کرده اند.

  پس از انتشار این خبر، تفسیرها و گمانه زنی هایی در خصوص این شیء ناشناخته منتشر شد و بسیاری از روزنامه ها و سایتهای خبری، این شیء ناشناخته را به عنوان یک "یوفو" یا فضاپیمای بیگانگان فضایی معرفی کردند.

  تصاویری که دستگاههای سونار گرفته اند نشان می دهد که این شیء مدور در حدود 60 متر قطر دارد و شبیه به فضاپیمای Millennium Falcon در فیلم "جنگهای ستاره ای" است.

  اکنون "پیتر لینبرگ"، سرپرست این تیم تحقیقاتی در خصوص اظهارات رسانه های سوئدی توضیح داد: "دستگاههای سونار این شیء را که 60 متر قطر دارد در عمق حدود 100 متری شناسایی کردند. در حرفه ما اشیای عجیب بیشماری دیده می شوند، اما در طول 18 سال فعالیت کاری، من هرگز چنین چیزی ندیده بودم. این شیء کاملا مدور است."

  براساس گزارش Cnet، وی ضمن خودداری از ارائه هر نوع فرضیه در خصوص امکان "یوفو بودن" این شیء ناشناخته افزود: "هرچند این شیء ظاهری غیرعادی دارد اما می تواند کاملا منشای طبیعی داشته باشد. درحال حاضر ما نمی توانیم هزینه های لازم برای اکتشاف این منطقه را تامین کنیم. این شیء عجیب حتی می تواند یک Stonehenge جدید در زیر آب باشد."

  به گفته این محقق، این شیء می تواند یک سایت باستانی غرق شده و یا گودال یک آتشفشان دریایی باشد اما تا زمانی که این منطقه از نزدیک اکتشاف نشود نمی توان در خصوص اصلیت آن اظهار نظر کرد

   

   

   تصاویر گرفته شده سونار از شی ناشناخته

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  تولد نوزادی عجیب با 2 صورت و چهره

  به گزارش تکناز  نوزادی بادو چهره در یک بیمارستان محلی در پاکستان بدنیا آمد. در سال 2008 نیز یک کودک با دوچهره به دنیا آمد و این دومین کودکی است که با دو صورت به دنیا آمده است.

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  مردی بسیار عجیب که بدنش خود به خود در آتش سوخت

  پزشکان قانونی ایرلند مرگ مرد 76 ساله در اثر آتش‌سوزی را پدیده‌ای به نام "احتراق خودبه‌خودی انسان" دانستند.  مایکل فاهرتی، مرد ایرلندی در دسامبر سال گذشته در خانه خود بر اثر آتش سوزی جان باخت. نشانه‌های سوختگی روی بدن وی وجود داشت اما هیچ نشانه‌ای از مواد آتش‌زایی چون گازوییل و نفت نبود.

  اخیرا پزشکان قانونی ایرلند دلیل این حادثه را پدیده "احتراق خودبه‌خودی انسان" دانستند.  "احتراق خودبه‌خودی انسان" (SHC) به پدیده محترق شدن اعضای بدن انسان‌های زنده بدون وجود عامل خارجی مشخص گفته می‌شود.

  به گزارش تکناز زمانی‌که بدن انسان آتش بگیرد، لباس‌ها مانند فتیله شمع عمل کرده و از چربی بدن به عنوان سوخت استفاده می‌کند. چربی بدن مثل نفت قابل احتراق و بسیار نزدیک پوست انسان است. وقتی که بدن آتش بگیرد، از تمام چربی آن برای سوخت استفاده می‌کند.

  پزشکان قانونی ادعا می‌کنند بدن انسان نیازی به گرمای بیش از حد برای سوختن ندارد. چربی مایع بدن در دمای 250 درجه سلسیوس می‌سوزد. پارچه‌ای که به عنوان فتیله استفاده می‌شود، حتی با کاهش دما تا 24 درجه سلسیوس نیز قابل اشتعال است.  اما هنوز تردیدهایی در مورد صحت این پدیده وجود دارد.

  اگر SHC پدیده واقعی باشد، چرا به ندرت اتفاق می‌افتد؟ از میان 5 میلیارد نفر در این دنیا تعداد افرادی که در اثر این پدیده جان می‌بازند، بسیار کم گزارش شده است. با این حال این پدیده زمانی می‌تواند به کل نقض شود که دلیل منطقی دیگری برای احتراق خود به خودی افراد پیدا شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  پدیده نادر اخترشناسی "سه تایی شدن خورشید" در چین مشاهده شد

   

  سه تایی شدن خورشید

  پدیده نادر اخترشناسی موسوم به  سه تایی شدن خورشید  در چین مشاهده شد.

  به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی؛ در شهر  چانگ چون  مرکز استان  چی لینگ  در شمال شرق چین پدیده سه تایی شدن خورشید بوقوع پیوست و ساکنان این منطقه موفق شدند در یک لحظه سه خورشید را در اسمان مشاهده کنند. کارشناسان این پدیده را  خورشید توهمی  می نامند و معتقدند علت مشاهده این پدیده اخترشناختی شکست بصری در فضا است.

  در این پدیده انعکاس نور خورشید در دو نقطه متقابل اسمان دیده می شود و در این وضع چنان تصور می شود که در یک لحظه سه خورشید در اسمان وجود دارند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  تصویر پدیده‌ای نادر / درخشش نور سبز بر فراز کره ماه

  عکاسی از رصدخانه جنوبی اروپا موفق شده یکی از بهترین سری تصاویر موجود از پرتو کمیاب سبز رنگی که بر بالاترین نقطه ماه دیده می شود را به ثبت برساند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، بسیاری از علاقمندان به رویدادهای آسمانی تلاش می کنند در زمان غروب خورشید، نور سبزرنگی را که درست در آخرین لحظه های ناپدید شدن خورشید در پشت خط افق می درخشد را مشاهده کنند.

  حال عکاسی در رصدخانه جنوبی اروپا این نور سبز رنگ را از سطح ماه به ثبت رسانده است. این سری از تصاویر توسط "گرهارد هودپل" مامور عکاسی در رصد خانه شیلی در صحرای آتاکاما به ثبت رسیده اند.

  به گفته برخی از اخترشناسان این تصاویر یکی از بهترین نمونه هایی است که تا کنون از پرتو سبزرنگ ماه به ثبت رسیده است. این پرتو کوتاه سبزرنگ به واسطه تاثیر انحنای اتمسفر زمین و شکست نور به وجود می آید، تاثیری که در لایه های پایین تر و فشرده تر اتمسفر شدت بیشتری دارد.

  طول موج های کوتاهتر نسبت به طول موجهای بلندتر بیشتر دچار شکست می شوند و از این رو نور سبز رنگ ساطع شده از خورشید یا ماه از زاویه دید یک بیننده از نقطه ای بالاتر از نقطه تابش نورهای زرد و نارنجی دیده می شود.

  بر اساس گزارش ان بی سی، زمانی که بیننده در موقعیتی کاملا مناسب قرار گرفته باشد، با کمک گرفتن از تاثیر سراب مانندی که به واسطه تغییر حرارت در اتمسفر به وجود می آید، می تواند پرتو سبزرنگ را در بالاترین لبه صفحه خورشیدی یا ماه در نزدیکی افق مشاهده کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  سیگنال فضایی ناشناخته

  «جری امان» از دانشگاه ایالتی اهایو در 15 آگوست 1977 این سیگنال اسرارآمیز را با استفاده از رادیوتلسکوپ «بیگ اییر» (به معنای گوش بزرگ) ثبت کرد. طول زمانی این سیگنال 37 ثانیه بود. امروزه پس از گذشت 28 سال هنوز هیچ کس منبع آن سیگنال ناشناخته را که از اعماق فضا منتشر می شد، نمی داند.

  «امان» می گوید: «هنوز هم در پی توضیح قابل قبولی در مورد منبع آن سیگنال عجیب هستم.» این سیگنال که از سوی منبعی در صورت فلکی قوس منتشر می شد، محدوده فرکانسی باریکی حول و حوش 1420 مگاهرتز داشت. این فرکانس در محدوده یی از فرکانس ها واقع است که براساس توافق های بین المللی برای استفاده های مخابراتی ممنوع بوده و از آن استفاده نمی شود و همین امر احتمال اینکه سیگنال ثبت شده، حاصل تداخل امواج مخابراتی زمینی باشد را عملاً منتفی می کند، اما منابع نجومی دیگری نیز که به طور طبیعی تابش می کنند، عموماً گستره فرکانسی بسیار بالاتری دارند. پس منشاء این سیگنال فضایی اسرارآمیز چه بوده است؟ آیا ممکن است این سیگنال، توسط یک تمدن فرا زمینی بسیار پیشرفته و از طریق یک آنتن فرستنده فوق العاده بزرگ و قدرتمند ارسال شده باشد؟

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  ابر قارچی برفراز مسکو

  به دنبال وقوع یک پدیده عجیب بر فراز شهر مسکو در هفته اخیر موجی از شایعات درباره دلیل بروز چنین چیزی در محافل علمی جهان شنیده می‌شود.

  یکی از سخنگویان سازمان هواشناسی مسکو در این زمینه گفت: در روزهای اخیر چندین جبهه هوا از مسکو عبور می‌کرده و یکی از آنها از قطب شمال می‌آمده که با توجه به تابش خورشید در زمان وقوع این حادثه شاهد چنین چیزی بودیم. تشکیل ابر قارچ مانندی برروی مسکو باعث هراس برخی از اهالی این شهر شد. وی در ادامه گفت: این یک پدیده اپتیکال است و اگر دقیق‌تر نگاه کنید قطعاً اشعه‌های خورشید را که از میان آن می‌تابند مشاهده خواهید کرد و البته ابرها در مناطق مختلف جهان می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند.

  اما برخی از محققان محیط زیست آلودگی هوای مسکو را عامل اصلی این پدیده عجیب می‌دانند و معتقدند آلودگی شدید هوای مسکو در سال‌های اخیر سبب این ماجرا بوده است. ولی این مسئول روسی به شدت این موضوع را تکذیب می‌کند و معتقد است چنین پدیده‌ای نمی‌تواند بر اثر آلودگی هوا باشد. او تأکید می‌کند شاید در روزهایی که هوا صاف باشد وجود غبار در هوا به شکل ابر باشد اما با توجه به اینکه وزش باد در مسکو در روزهای اخیر شدید بوده چنین چیزی نمی‌تواند رخ داده باشد.

  آلودگی هوا یکی از مهمترین مشکلات شهر مسکو در سال‌های اخیر بوده که تلفات انسانی بر اثر سکته قلبی و بیماری‌های تنفسی را چهار برابر بیشتر نسبت به دهه‌های قبل کرده است و تاکنون مقامات این کشور عکس‌العمل مناسبی برای حل این معضل نداشته‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  دو خورشید در آسمان زمین تا سال آینده!

  به گفته دکتر براد کارتر، ستاره غول پیکر «ابط‌ الجوزا» (Betelgeuse) در حال تبدیل شدن به ابرنواختر بوده و در صورت انفجار، تحت تاثیر نور بسیار زیاد آن برای مدتی زمین از دو خورشید برخوردار خواهد بود.

  «انفجار ستاره می‌تواند زمین را تا 2012 صاحب دو خورشید کند»، «دومین خورشید در راه است»، «ممکن است زمین به زودی خورشید دومی داشته باشد»، «دو خورشید برای زمین»؛ برخی روزنامه‌ها و سایت‌های خبری خارجی چند روزی است با چنین تیترهایی با استناد به اظهارات یک استاد فیزیک دانشگاه کویینزلند در گفت‌و‌گو با یک سایت استرالیایی از احتمال مشاهده دو خورشید در آسمان زمین با انفجار یک ستاره سرخ‌رنگ غول‌پیکر خبر می‌دهند، پدیده‌ای دیدنی و خیره کننده که به ادعای آنها ممکن است طی همین یکی دو سال آینده اتفاق بیفتد!

  به گزارش ایسنا، به گفته دکتر براد کارتر، ستاره غول پیکر «ابط‌ الجوزا» (Betelgeuse) در حال تبدیل شدن به ابرنواختر بوده و در صورت انفجار، تحت تاثیر نور بسیار زیاد آن برای مدتی زمین از دو خورشید برخوردار خواهد بود.

  به گفته وی در صورت حادث شدن این رویداد، مردم زمین شب و روزهای بسیاری را در این جشن ابرنواختری بیدار خواهند ماند حال آن که بسیاری از مواد پخش شده در فضا در اثر این انفجار از کنار زمین عبور کرده و در معرض دید نخواهند بود.

   کارتر می‌گوید در هنگام انفجار یک ستاره که معلوم نیست سال 2011 باشد یا 1002011 ابتدا شاهد بارش ذرات ریز نوترینو خواهیم بود که با اینکه 99 درصد انرژی ابرنواختر از طریق این ذرات آزاد می‌شود،‌ هیچ ضرری برای انسان‌ها ندارند.

  انفجار ستارگان در اثر پدیده ابرنواختر پدیده‌ای کاملا شناخته شده و معمول در عرصه اخترشناسی است اما نکته قابل تامل در خبر اخیر، رویکرد سایت استرالیایی منبع اولیه خبر و برخی سایت‌های انتشاردهنده آن است که با «هالیوودی کردن» و پر و بال دادن به اظهارات کارتر، خبر را به نحوی تنظیم کرده‌اند که این تصور در مخاطبان کم دقت ایجاد می شود که زمان انفجار این ستاره بسیار نزدیک (سال 2012) خواهد بود. رویکردی که شاید چندان بی ارتباط با خرافات مطرح در غرب درباره سال 2012 و فیلم‌ها و قصه پردازی‌های صورت گرفته در مورد آن نباشد.

  دکتر رضا منصوری، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح رصدخانه ملی ایران در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به این که انفجار ابرنواختری ستارگان به دلیل تحولات درونی آنها پدیده‌ای طبیعی در روند حیات آنها از جمله ستاره «ابط‌ الجوزا» است، اظهار کرد: مساله مهم این است که زمان این پدیده در ابعاد میلیون سال قابل تخمین است و این که گفته شود چنین پدیده‌ای مثلا تا سال آینده به وقوع می پیوندد کاملا بی اساس و فاقد مبنای علمی است

  وی انتشار چنین خبری را ناشی از بی دقتی در نقل اظهارات فیزیکدان استرالیایی یا تمایل برخی به جنجال‌سازی به منظور کسب شهرت خواند و بر ضرورت توجه رسانه ها به مبانی روزنامه نگاری علم و پرهیز از نقل مطالب غیرعلمی و شبه علم تاکید کرد.

  ید الجوزا (ابط الجوزا) ستاره‌ای در صورت فلکی جبار یا شکارچی است که نظر درخشندگی سومین ستاره این صورت فلکی است. این ستاره در فاصله 590 سال نوری از خورشید ما قرار دارد.

  وضعیت«ابط الجوزا»، غول سرخی که با قطری 900 برابر خورشید شانه صورت فلکی جبار را نشان میدهد، سال‌هاست که برای دانشمندان شناخته شده است.

   

  مرگ این ستاره به صورت یک انفجار ابرنواختری طی هزاران سال آینده هم دور از ذهن نیست و مطمئنا در صورت وقوع این انفجار با توجه به فاصله نسبتا نزدیک تر این ستاره به زمین منظره‌ای بسیار تماشایی خلق خواهد شد؛ اما واقعیت این است که فعلا نمی‌توان تخمین صحیحی از زمان مرگ باشکوه ابرغول قرمز شانه «شکارچی» داشت و تا آن زمان،  طلوع قریب الوقوع خورشیدی دیگر تنها در آسمان وهم گرفته شبه علم و جنجال‌های رسانه‌یی قابل مشاهده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  تصویر عجیب و واقعی از غروب دو خورشید در..

  چندین هفته پس از انتشار و تکذیب شایعه ای درباره انفجار ستاره ای در نزدیکیزمین که منجر به ظهور خورشیدی دیگر در آسمان زمین می شد، چینی ها روز گذشته شاهد دو خورشید در آسمان کشورشان بودند. این دو خورشید، یکی کدرتر ونارنجی تر و دیگری زردتر و بالاتر از دیگری، در تصاویر غیر شفاف تصویربردارآماتور چینی دیده می شوند.

   کالرمی گوید احتمال اینکه تصاویر، مدلی رایانه ای باشند بسیار کم است و احتمالمی دهم ایجاد حبابی در اتمسفر زمین منجر به وقوع این پدیده کمیاب شدهباشد، پدیده ای که به سراب شهرت دارد. سراب زمانی رخ می دهد که ذرات موجوددر اتمسفر زمین نور را شکسته و یا خم می کنند، این پدیده بیشتر در نزدیکیخط افق رخ می دهد و در عین حال سرابها معمولا به صورت عمودی در بالا و یاپایین منبع نوری قرار دارند، نه در کنار آن از این رو احتمال می رود بخشیضخیم از اتمسفر در برابر خورشید حرکت کرده و این تصویر را به وجود آوردهاست.

  آخریناطلاعاتی که از مشاهده دو تصویر افقی از ماه یا خورشید به ثبت رسیده بهسال ۱۹۹۳ باز می گردد زمانی که اخترشناسی فنلاندی تمامی اطلاعات مربوط بهاین پدیده را در کتابی جمع آوری کرد.

  اخترشناساندانشگاه ویسکونزین نیز معتقدند به دلیل اینکه هیچ اثر بازتابی ناشی از لنزدوربین در این تصویر دیده نمی شود، و تصاویر دو خورشید متناسب با حرکتدوربین تغییر موقعیت پیدا می کنند، می توان اطمینان داشت که این دو تصویرخطای دید یا خطای ابزار تصویربرداری نیست.

  براساس گزارش ان بی سی، پدیده های متعدد خورشیدی وجود دارند که دانشمندانقادر به توضیح آنها هستند، ستونهای خورشیدی، سراب غروب خورشید، هاله هایخورشیدی، اما این پدیده یکی از ناشناخته ترین آنها است که به گفته کالربسیار گیج کننده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز
  پدیدهٔ عجیب: خودسوزی زمین

  برای عکاسی رفته بودم. پدیده‌ی عجیب و خاصی بود! خاک خود به خود می‌سوخت و به اصلاح دچار خودسوزی شده بود. از نفت و گاز واین‌جور چیزها هم خبری نبود؛ خود خاک بود که می‌سوخت. برای اینکه هم عکسروز رو داشته باشم و هم شب رو، نزدیک به غروب حرکت کردم؛ جایی پشت شهرکصنعتی شیراز، منطقه‌ی سلطان آباد و به طور خاص روستای اسلاملو+

  چند نفری دور آتشی که درست کرده بودن نشسته بودن و خودشون رو گرممی‌کردن. احوالی ازشون گرفتم و از ماجرای خاک و آتشی که گفته می‌شدپرسیدم. اشاره کردن به پشت سر خودشون؛ دود دیده می‌شد، اما آتشی در کارنبود. از علت ِ آتش پرسیدم که هر کدوم چیزی می‌گفتن. یکی می‌گفت گاز، یکیدیگه می‌گفت معلوم نشده، دیگری می‌گفت خاک منطقه باروتی ِ! البته در موردمدت سوختن منطقه هم با هم‌دیگه اتفاق نظر نداشتن. بیش‌تر بین یک تا چهارماه رو شنیدم. معلوم شد که آتش کم و بیش بوده، اما با سنگین شدن هوا درفصل سرما، دود در ارتفاع کم باقی می‌مونه و دودگرفتن منطقه به خصوص شب‌هااین یکی دو ماهه رو برای مردم روستا پررنگ‌تر کرده.

  حرکت کردم به سمت منطقه‌ای که نزدیک هم بود. اولین نقطه‌ی مناسب برایعکاسی کمتر از پنجاه متر با اون چند نفر فاصله داشت. جایی بود که پیش‌ترسوخته بود و الان آتش و دودی نداشت. درخت خشکیده‌ای که روی زمین افتادهبود نظرم رو جلب کرد و به سمت‌ش رفتم. قدم اول و دوم رو برداشتم که قدمسوم ناگهان پام تا ساق رفت پایین! پا رو بلند کردم و بی‌اعتنا قدم بعدی روهم برداشتم. باز هم کمی پام در زمین فرو رفت؛ تعجب کردم که این چه وضعیاست! در همین حین صدای همون چند نفر رو –که معلوم بود داشتن من رومی‌پاییدن- شنیدم که فریاد می‌زدن: “نرو… نرو… برگرد… خطرناکه… برگرد…” ومن متعجب، از مسیر رفته برگشم؛ اما این‌بار با احتیاط.

  برام توضیح دادن که زمین منطقه در اثر آتش پوک شده؛ ظاهر محکمی داره،اما زیر ِ اون خالیه و وقتی پا میذاری زیر پاهات خالی می‌شه و می‌کشهپایین! [من بعدتر این پایین کشیدن رو خودم هم دیدم] و البته خاک این‌جا بهدلیل اینکه قبلا سوخته بود و الان آتشی نداشت، سرد بود و کم‌خطر. جاهایدیگه خاک‌های زیرین بسیار داغ‌اند و آتشین. به محض فرو رفتن پا، پیش ازاینکه فرصت کنی پا رو بیرون بکشی در اثر حرارت بسیار زیاد پاها حتی تا حدکباب شدن خواهند سوخت! خطری بود که شکر خدا از بیخ گوشم گذشت. بعد از اینبود که یکی از اهالی که به منطقه و خطرات‌ش آشنا بود حاضر شد من روهم‌راهی کنه که از این بابت هم خوشحال شدم.

  باور کردنی نبود! شیارهایی در زمین به‌وجود آمده بود و ترک‌هایی خورده،گاه به عمق نیم متر که از داخل آن دود خارج می‌شود. دودی بدون آتش که بویچوب سوخته می‌داد. دست که بالای آن می‌گرفتی داغ بود و مرطوب. دشتی بودهمه از دود؛ حتی بی‌آنکه شیاری باشد. وارد منطقه‌ی در حال سوختن نمی‌توانشد. فقط در مرز؛ آن هم با احتیاط بسیار.

  یکی از شیارهایی که در زمین ایجاد شده و از آن دود خارج می‌شود!

  دشتی که در حال سوختن است

  هر جا که سوخته بود خاک ِ هموار، ناهموار شده بود. گُل‌گُل زمین فرونشسته بود! واقعا این خاک بود که می‌سوخت. نه رو، که زیر خاک می‌سوخت. حتیجاهایی خارهای خشکیده خود سالم بودند و زیر داشت می‌سوخت.

  پوک شدن خاک در اثر سوختن لایه‌های زیرین و بلایی که سر ِ زمین آمده

  مناطق در حال سوختن به شدت خطرناک‌اند؛ در کناره‌ها نیز بسیار احتیاط باید کرد

  هوا رو به تاریکی که رفت در برخی شیارها می‌شد سرخی خاک را هم دید. بس عجیب بود؛ کوره‌ای بود در زیر زمین که داشت می‌سوخت.

  در برخی از شیارهای ایجاد شده می‌شد سوختن کوره‌ی زیرزمینی را دید

  همان شیار بالایی را از نمای نزدیک که ببینیم، کوره‌ی زیرزمینی بهتر دیده می‌شود

  در مورد گذشته‌ی منطقه که تحقیق کردم دانستم باتلاقی بوده و نی‌هایمردابی در آن فراوان. در خشکسالی‌های این چند ساله سطح آب چند متری فرونشسته و منطقه خشک شده. باقی مانده‌ی ریشه‌ی گیاهان از یک سو، گاز متانایجاد شده هم از سوی دیگر؛ یک آتش روی خاک که ایجاد شود خودش را تا بهاعماق می‌کشاند و می‌سوزاند. سوختنی که گاه تا عمق سه متری زمین ادامهدارد. پوکی ِ خاک ِ آب از دست داده و شیارهای ایجاد شده و ساقه‌های نی‌هانیز شده‌اند راه‌های هواخور ِ این آتش. و حالا چند میلیاردی هزینه لازماست تا بتوان آتش این دشت ِ خشکیده‌ی باران ندیده را مهار کرد؛ دشتی کهخودسوزی می‌کند و دود و خاک ِ مُرده تحویل مردمان منطقه می‌دهد.

  خودسوزی زمین اطراف روستای اسلاملو در منطقه سلطان‌آباد شیراز – این خاک است که می‌سوزد

  یک تکه کاغذ را در محل خروجی گازهای داغ گرفت، فوراً بدون شعله سوخت و قهوه‌ای شد

  برای مهار این آتش ِ زیرزمینی خندقی حفر کرده‌اند و داخل آن را آب ریخته‌اند؛ مؤثر است!

  آب ِ داخل خندق چنان گرم شده که از آن بخار بلند می‌شود

  روستایی همراه من کنار یکی از حفره‌ها ایستاده بود که ناگهان زیر پایش خالی شد و او را پایین کشید

  صبح روز بعد هم رفتم، آنچه شاید از همهبدتر بود، دودی بود که هر شب تا ساعتی بعد از صبح مثل یک مه ِ غلیظ تماممنطقه را می‌پوشاند و تنفس را مشکل می‌کرد!

  روستای اسلاملو و خانه‌هایی که زیر لایه‌ای از دود غلیظ قرار گرفته‌اند

  دودی که بوی چوب سوخته می‌دهد و منطقه را فرا گرفته

  در همین روزها همه با تمام امکانات به جنگ آلودگی ِ هوای تهران می‌روند؛ کاش اسلاملو هم تهران بود

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده اسرارآمیز