تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:18:11
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 548 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 548 بار
 • بازدید کل : 561138 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  تصویری نادر از پدیده کمان یخی خورشید

  مردم چین به تازگی شاهد پدیده زیبایی از بروز رنگین کمان یخی به دور خورشید بودند.

  این تصویر نوری زیبا و نادر که در آسمان شهر هانگ شانگ چین به ثبت رسیده، نزد کارشناسان هواشناسی به عنوان «هاله 22 درجه» شناخته شده است که یک ساختار گرد 22 درجه دور خورشید ایجاد می کند.این پدیده که به هاله خورشید و کمان یخی نیز شناخته شده، هاله یخی است که توسط بلورهای یخی بشقابی شکل در ابرهای جو موسوم به ابرهای «سیروس» ایجاد می شود.تنها زمانی که می توان پدیده هاله 22 درجه را مشاهده کرد، وقتی است که خورشید در ارتفاع بسیار بالایی در آسمان در زاویه 58 درجه یا بیشتر افق قرار داشته باشد و نور آن از میان ابرهای «سیروس» عبور کند.همچنین بلورهای یخی درون ابر نیز باید از شکل شش ضلعی برخوردار و صفحات ضخیم آن ها با زمینه موازی باشد.

  این هاله با شکست نور از میان بلورهای یخی شش ضلعی افقی شکل می گیرد که طی آن نور از سمت عمودی بلور وارد و از انتهای تقریبا افقی آن خارج می شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  تصویری از پدیده نادر رنگین‌کمان سفید در قطب شمال

  یک کاوشگر قطب شمال در جریان سفر اخیر خود به این منطقه با پدیده زیبا و نادر یک رنگین‌کمان سفید مواجه شده و آن را به تصویر کشیده است.

  این پدیده که «کمان مه» نام داشته و توسط «سام دوبسون» روسی ثبت شده است، شبیه به رنگین‌کمان بوده، اما به جای باران، در مه تشکیل می‌شود.

  به دلیل اندازه کوچک قطرات آب تشکیل‌دهنده مه که کوچکتر از 0.05 میلیمتر است، رنگ این کمان به صورت سفید بوده و از چند رنگی رنگین‌کمانهای معمول برخوردار نیست.

  به گفته «دوبسون» 51 ساله، این تصویر در نیمه شب گرفته شده که به دلایل شرایط قطبی آسمان به رنگ روشن بوده است.

  «دوبسون» اظهار کرد: این پدیده در ابتدا شبیه به ابر بوده، اما با نزدیکتر و دقیق‌تر شدن به آن، یک قوس سفیدرنگ نمایان شده است.

  این عکاس روسی بر روی کشتی یخ‌شکن هسته‌ای «50 سال پیروزی» که یکی از بزرگترین کشتی‌ها در نوع خود به شمار می‌رود، در حال خروج از شهر «مورمانسک» بود که این پدیده را مشاهده کرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  تصویر دیدنی از پدیده نادر «رنگین کمان آتش»

  این امر آن‌ها را به یک جلوه رنگین‌کمان شبیه می‌کند که از شکستن نور ناشی می‌شود. این پدیده همچنین الگویی نوسانگر از طیفی از رنگ‌های آبی، سبز، قرمز، ارغوانی ، مشکی و باز هم آبی را تولید می‌کند.

  اگرچه ابرهای رنگین‌کمانی رنگ‌هایی شبیه به رنگین‌کمان دارند، اما شیوه‌ ای که نور برای ایجاد آن‌ها پخش‌می‌شود، به طور جزئی متفاوت است.

  رنگین‌کمان‌ها توسط شکست و بازتاب نور شکل می‌گیرند. هنگامی که نور شکسته می‌شود با عبور از خلال واسطه‌های دارای تراکم‌های مختلف از جمله آب یا یک منشور خمیده می‌شود. نور منعکس شده از یک سطح با زاویه‌‌ ای مساوی با زاویه برخورد آن با همین سطح می‌جهد. با این حال پدیده پراش (diffraction) شامل انتشار امواج نوری در یک الگوی حلقه مانند است.

  نمایش رنگین‌کمان اغلب در ابرهای تازه تشکیل‌شده روی می‌دهد. این‌ها ابرهای pileus ناشی از توفان‌های سریعاً رشد کرده‌اند که هوا را از خلال لایه جوی به درون جو فوقانی جاروب کرده‌اند. این امر به خلق یک ابر مه مانند منجر می شود که در قسمت فوقانی توفان مانند یک گنبد درخشان به نظر می‌رسد و همانند اشیا رنگین‌کمانی همچون پرهای طاووس، نور بسته به مکان فرد نسبت به خورشید و شیء تغییر می‌کند.

  ابرهای رنگین‌کمانی نباید با رنگین‌کمان‌های آتش (circumhorizontal arcs) اشتباه گرفته شود، که گروهی از رنگ‌های مشابه با افق را خلق می‌کند.

  این "رنگین‌کمان آتش" در 31 جولای بر فراز فلوریدای جنوبی رصد شد

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  وقوع پدیده نادر گذر تاریخی سیاره زهره

  وقوع پدیده نادر گذر تاریخی سیاره زهره از مقابل خورشید با گردهمایی منجمان و علاقه‌ مندان علم نجوم در سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور بررسی شد

  به گزارش ایرنا، رییس انجمن نجوم ایران و دبیر علمی همایش تخصصی بررسی گذر سیاره ناهید از مقابل خورشید، در مراسم افتتاحیه این همایش که در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور برگزار شد گفت: این گذر ناهید از مقابل خورشید بهانه خوبی را فراهم کرده که در ایران و همه جای دنیا تکاپوی وسیعی در لایه‌های مختلف جامعه اعم از متخصصان نجوم و افراد غیرحرفه‌ای به وجود بیاید و رونق بیشتری به فضای علم نجوم در دنیا ببخشد.

  علوم مختلف راهی به ‌سوی جهانی شدن کشور

  'سعدالله نصیری قیداری با اشاره به موضوع پر اهمیت جهانی شدن که دنیا ناچار به وارد شدن با آن است، افزود: در حال حاضر جهانی شدن از سوی کشور‌ها به دو شیوه انجام می‌شود که بر همین اساس برخی کشورها تنها برای به دست آوردن منابع مورد نیاز خود به سمت جهانی شدن پیش می‌روند و در این مسیر تنها به منافع خود می‌اندیشند که چنین طرز فکری با موضوع جهانی شدن کاملا در تناقض است.

  وی اظهار داشت: برخی نیز به منظور به اشتراک گذاشتن دستاوردهای علمی و پژوهشی و تبادل اطلاعات به دست آمده به موضوع جهانی شدن توجه می‌کنند که فضای مجازی، اینترنت، ماهواره، ابزار مغناطیسی و دیگر پنجره‌‌های ارتباطی و برگزاری چنین نشست‌ها و همایش‌هایی نیز راهی به سوی جهانی شدن است.

  رییس انجمن نجوم ایران با بیان این که در تمام علوم زمینه‌های مناسب برای جهانی شدن وجود دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه برای علم نجوم به دلیل اقتضای این علم و پدیده‌های خاصی که در آن اتفاق می‌افتد به همه افراد بشر مربوط می‌شود.

  نصیری قیداری یادآور شد:‌همه کشورها در توسعه علم نجوم نقش دارند به عنوان مثال بروز انواع پدیده‌های نجومی مثل کسوف، خسوف، بارش‌های شهابی و... همه افراد جهان را گردهم می‌آورد و باعث جهانی شدن علم نجوم می‌شود و در حال حاضر گذر ناهید این تکاپو را در فضای حقیقی و فضای برای دانشمندان و منجمان آماتور فراهم کرده است.

  ضرورت توجه به ایجاد تفکر علمی و وارد کردن علوم به لایه‌های مختلف جامعه

  دبیر علمی همایش تخصصی بررسی گذر سیاره ناهید با بیان این که ایجاد تفکر علمی در جامعه بسیار مهم است، تصریح کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی به توسعه بحث ایجاد تفکر علمی در جامعه کمک می‌کند.

  وی با بیان این که برخی کشورها از حدود 200 سال پیش در قوانین بالا‌دستی خود بحث ترویج علم را مطرح کرده‌اند، افزود: در کشورهای پیشرفته نیز در همین مقیاس‌ها به ترویج علم توجه کردند ولی متاسفانه در هیچ یک از برنامه‌های 5 ساله کشورمان به این موضوع توجه نشده تا این علم به لایه‌‌های مختلف جامعه برده شود.

  به گفته رییس انجمن نجوم ایران متخصصان همه رشته‌ها وظیفه دارند علم تخصصی و تولیدی خود را ساده‌سازی کرده و به افراد مختلف جامعه منتقل کنند تا همه علوم در جامعه جاری شود و ممطئن باشند مخاطب مناسب و کافی برای هر تخصصی وجود دارد و بدانند همین امر به ارتقای سطح علمی جامعه کمک می‌کند.

  نصیری قیداری با بیان این که خوشبختانه علم نجوم در بحث وارد شدن به لایه‌های مختلف جامعه بسیار پیشتاز است، خاطرنشان کرد: خصلت این علم باعث شده منجمان غیرحرفه‌ای نقش قابل توجهی در توسعه این علم داشته باشند که از گذشته تا امروز این امر وجود داشته است.

  وی با بیان این که همه مردم جامعه در مشاغل مختلف فعالیت‌های ارزنده‌ای را در علم نجوم انجام داده‌اند، یادآور شد: بسیاری افراد بدون اینکه متخصص باشند به مسائل مهمی از علم نجوم دست یافته‌اند که بسیاری از این یافته‌ها در دنیا منتشر شده است.

  برکات گسترده علم نجوم برای افزایش دقت نظر و تحکیم اعتقادات و مذهب

  به گفته دبیر علمی همایش تخصصی بررسی گذر سیاره ناهید تحکیم اعتقادات و مذهب خصلت علم نجوم است و دلیل آن این است که بالای سر ما آزمایشگاه علم نجوم برای همه فراهم آمده و کافی است هر کس شبانگاهان به بالای سر خود نگاه کند و به زیبایی آسمان توجه کند تا بتواند به سئوالات موجود در ذهنش پاسخ گفته و باعث توسعه این علم در سطح جامعه شود.

  رییس انجمن نجوم ایران با بیان اینکه خصلت علم نجوم برکات گسترده‌ای برای جامعه دارد، گفت: یکی از این برکات پرهیز از خرافات، شبه علم، رمال‌گری و جادوگری و کارهایی از این نوع است که باعث وسیع‌تر شدن دید انسان‌ها می‌شود، به نحوی که به همان نسبتی که علم وسیع می‌شود، انسان نیز فکر و اندیشه خود را گسترش دهد.

  وی در ادامه از عبدالرحمان صوفی رازی به عنوان یکی از منجمان پرآوازه و مولف کتاب "صورالکواکب"  یاد کرد و گفت: این کتاب حدود 900 سال بدون رقیب در تمام دانشگاه‌ها و مراکز علمی دنیا تدریس شده و به انواع زبان‌ها ترجمه شد و خواجه نصیر طوسی نیز 300 سال پس از تالیف این کتاب آن را به فارسی ترجمه کرد.

  نصیری قیداری افزود: عبدالرحمان صوفی رازی کسی است که در قرن 21 به وی احترام قابل توجهی می‌شود و نامش در کنار کسانی مثل بطلمیوس (یکی از فیلسوفان و اخترشناسان یونان‌باستان) روی یکی دهانه‌های کره ماه ثبت شده است.

  وی خاطرنشان کرد: عبدالرحمان صوفی، 1027 ستاره را در آسمان قابل رویت با چشم غیرمسلح تک‌ به ‌تک رصد کرده و موضع، مکان و موقعیت آنها در سیستم دایره‌های بروجی تعیین کرد و حتی فعالیت‌های علمی افراد و منجمان بزرگ دیگر را تصحیح کرده است.

  رییس انجمن نجوم ایران با بیان این که در حال حاضر در علم نجوم به مسائل شبه علم توجه نمی‌شود گفت: دلیلش تفکر عمیق دانشمندان است که باعث می‌شود جامعه نیز نگاهی ریزبین و دقیق‌بین پیدا کند.

   توجه قرآن کریم به علم نجوم

  وی تصریح کرد: برای ما که در در نظام جمهوری اسلامی در حال کار و زندگی هستیم؛ بهتر است بدانیم در میان 118 آیه نجومی قرآن کریم حتی یک کلمه از شبه علم و مسائل نامربوط به سیارات پیدا نمی‌شود و این در حالی است که قرآن در دوران زمین‌مرکزی بیش از 1400 سال پیش به وجود آمده ؛ زمانی که تصور دانشمندان از بیشتر علوم بسیار ابتدایی بوده ولی آیات نجومی هیچ گونه انحرافی ندارد.

  به گفته نصیری قیداری به طور یقین می‌توان گفت مسائل نجومی مطرح شده در قرآن کریم با مسائل علمی ثابت شده امروزی تفاوتی ندارد و به قوت خود باقی است زیرا از نگاه‌هایی که بر پایه عقل و دقت نیست در آن خبری نیست.

  رئیس انجمن نجوم ایران با بیان این که این همایش‌ها مرزها را برای ما روشن می‌کند گفت: ما امروز گردهم آمدیم تا یک پدیده نجومی که بسیار دقیق و هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد را بررسی کنیم ، مطالعات موجود به ما نشان می‌دهد که همه اجرام سماوی مسیر حرکت‌شان به طور دقیق اندازه‌گیری شده و همه کرات موجود در فضا در یک مسیری به شعاع 150 میلیون کیلومتر با سرعت 30 کیلومتر در ثانیه دور خورشید می‌چرخند که هیچ گونه خطایی هم در آن وجود ندارد.

  به گفته وی امروز در این مکان گردهم آمدیم تا بدانیم سیاره زهره یک جرم با حرکت دقیق و قابل پیش‌بینی است که در هفته آینده در زمان کاملا مشخص از جلوی خورشید عبور می‌کند و تا 150 سال دیگر دوباره تکرار می‌شود که همین امر موجب افزایش دقت نظر و تحکیم اعتقادات و مذهب ما می‌شود.

  دبیر علمی همایش تخصصی بررسی گذر سیاره ناهید با اشاره به این که قرآن آیات و نشانه‌های فراوانی برای علم نجوم دارد که کوچک‌ترین تناقضی با دستاوردهای ثابت شده دانشمندان دنیا ندارد، تصریح کرد: باید بدانیم آنچه در قرآن کریم قید شده از زبان و ذهن یک انسان مکتب نرفته و معمولی و حتی نابغه نیست و برگرفته از منبع وحی الهی در سیره مکرم حضرت محمد مصطفی(ص) است که به ما انسان‌ها ابلاغ شده است.

  همچنین مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در مورد گذر تاریخی سیاره ناهید (زهره) از مقابل خورشید در 17 خرداد ماه گفت: این واقعه همزمان با طلوع خورشید روز چهارشنبه ( 17 خردادماه ) در کشور قابل مشاهده است ساعت طلوع خورشید در این روز در تهران 48 : 5 دقیقه و در شهرهای مختلف بر اساس اختلاف افق متفاوت است.

  وی خاطرنشان کرد: رویداد بعدی گذر زهره از مقابل خورشید در سال 1496 خورشیدی یعنی 105سال دیگر رخ خواهد داد و امسال تنها فرصت برای رصد این پدیده نادر و تاریخی است.

  همایش تخصصی بررسی گذر سیاره ناهید از مقابل خورشید با حضور سیدعلی موسوی گرمارودی، شاعر، پژوهشگر و مترجم قرآن کریم و صحیفه سجادیه، گروه‌‌های نجومی از استان‌های یزد، اصفهان، گیلان و مرکزی و همچنین مهندس ایرج حسابی، فرزند پروفسور سید محمود حسابی، پدر علم فیزیک و بنیانگذار فیزیک دانشگاهی ایران و حجت الاسلام تقدیری رئیس ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در استان تهران و رییس مرکز نجوم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، محمد سلطان الکتابی منجم آماتور نمونه سال 88 و دیگر علاقه‌مندان علم نجوم کشور همزمان با نزدیکی به چهارشنبه 17 خرداد و پدیده بزرگ گذر سیاره ناهید از مقابل خورشید به همت سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور و انجمن نجوم ایران و انجمن نجوم آماتوری ایران برگزار شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  توانایی عجیب یک دختر بچه

  دختر 11 ساله ویتنامی با قدرت غیرقابل کنترلی می‌تواند اشیاء اطرافش را به آتش بکشد.

  بنابر گزارش رسانه‌های محلی ویتنام، توانایی غیرقابل کنترل این دختر باعث شده است تا روز 12 ماه جاری میلادی قسمتی از طبقه سوم خانه آنان دچار آتش‌سوزی شود.

  پدر این دختر معتقد است که هنگام حادثه هیچ وسیله آتش‌زایی در نزدیکی او نبوده و انرژی موجود در بدن او باعث ایجاد حریق شده است.

  والدین این دختر از یک ماه پیش زمانی که سیستم سیم‌کشی ساختمان دچار اتصال شد، همچنین وقتی که لباس این دختر بدون هیچ دلیل دچار سوختگی شد به توانایی خاص او پی بردند..

  پزشکان پس از شنیدن ادعای والدین این دختر او را مورد معاینه قرار دادند و اعلام کردند: یک مورد مشکوک و عجیب در نیمکره راست مغز این دختر وجود دارد.

  به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی oddity central، این پدیده نادر کارشناسان رشته‌های مختلف از جمله فیزیک، پزشکی، روانشناسی و جامعه شناسی را به خود جلب کرده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  تولد نوزادی با 32 دندان و 24 انگشت

  فارس: نوزاد دختری با 32 دندان و 24 انگشت در دست و پا در روز عید فطر در کردستان عراق متولد شد.

  به گزارش خبرگزاری عراقی «براثا»، منابع آگاه پزشکی در منطقه «سوران» واقع در استان اربیل کردستان اعلام کردند که دیروز یک‌شنبه نوزاد دختری با 32 دندان کامل و 4 انگشت اضافی متولد شد.

  «گلفین علی» رئیس بخش اداری بیمارستان تخصصی زنان و زایمان در سوران گفت: این نوزاد در بیمارستان ما با 24 انگشت در دست و پا و نیز 32 دندان متولد شد. دندانهای او در یک سطح و به یک اندازه نیستند بلکه برخی از دندان‌ها کوتاه و برخی بلند هستند.

  وی افزود: پدر و مادر این نوزاد از ساکنان روستای «آموکان» از بخش‌های منطقه «حریر» هستند و این کودک به طور طبیعی متولد شده است.

  وی با نادر خواندن این موضوع گفت که این نخستین بار است که در این بیمارستان چنین نوزادی متولد شده است.

  برخی از پزشکان این بیمارستان درباره دلیل این پدیده نادر معتقدند که زیاد بودن درصد کلسیم و فسفر و نیز اختلال هورمونی در بدن موجب چنین امری می‌شود.

  «کاوه محمود» متخصص اطفال درباره این نوزاد دختر گفت: پدیدار شدن چنین امری در این نوزاد به اختلال در کروموزومها مربوط می‌شود و این کودک مشکل عقلی و ذهنی ندارد. ضمن اینکه این کودک کوتاه قد خواهد بود.

  وی افزود: تولد چنین نوزادی در جهان استنثنا نیست اما برای نخستین بار چنین نوزادی در سوران متولد شده است.

  گفته می‌شود که ازدواج پدر و مادر این کودک فامیلی بوده است.

  پدر این کودک می‌گوید: دختر از همان ابتدای تولدش، التهاب‌هایی در سینه داشت، به همین دلیل او را به بیمارستان آوردیم.او در حال حاضر چیزی نمی‌خورد و تنها با اکسیژن زنده است.

  گلفین علی درباره سلامتی مادر و کودک گفت: وضعیت آنها تثبیت شده اما دندان‌های این نوزاد باید طی یک عمل جراحی بیرون کشیده شود زیرا این نگرانی وجود دارد که بطور ناگهانی در دهان او بیفتد و با وارد شدن به مری و نای، موجب خفگی او شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  پدیده نادر «گردباد آتش»

  بر خلاف گردبادهای گرد و غبار که حرارت خود را از نور خورشید بدست می آورند، گردبادهای آتشین با استفاده از آتش سوزی های موجود بر روی زمین و ترکیب با هوای گرم، ستون های عظیم آتش را شکل می دهند.

  گردباد آتش جزو یکی از پدیده های طبیعی بسیار شایع محسوب می شود، اما کمتر توسط انسان مشاهده شده است و یکی از دلایل این مسأله، وقوع این پدیده در قلب آتش سوزی جنگلها عنوان می‌شود.

  پروفسور «مارک ویسوکی» متخصص علوم جوی دانشگاه کورنل تأکید می کند: این پدیده بیش از آنکه به گردباد شبیه باشد، مانند ستونی از رشته های آتش یا گرداب های آتشین هستند.

  با بالا رفتن و قد کشیدن ستون آتش، از قطر آن کاسته و بر سرعت چرخش آن افزوده می شود. ارتفاع تقریبی ستون آتش 30 متر و سرعت چرخش آن 35.4 کیلومتر در ساعت تخمین زده می شود.

  به گفته «ویتوسکی» سرعت گسترش این پدیده بسیار سریع است و مانند یک دستگاه مکنده، هوای گرم را بطرف خود کشیده و گرداب آتشین را ایجاد می کند.

  «کریس تانگی» که از پدیده های طبیعی نادر فیلم تهیه می کند، روز پنجشنبه 11 سپتامبر (20 شهریور) در یکی از مناطق دورافتاده استرالیا موفق به مشاهده این پدیده و تهیه فیلم از آن شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  اصابت صاعقه در حین بازی فوتبال، 11 بازیکن را به کام مرگ فرستاد !

  اصابت ناگهانی صاعقه در حین برگزاری مسابقه فوتبال، تمامی اعضای یک تیم را در هنگام بازی به کام مرگ فرستاد.

  به گزارش سرویس بین الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از روزنامه ایندیپندنت، در حالی که دو تیم فوتبال در بخش شرقی منطقه کاسایی در حال برگزاری مسابقه بودند و نتیجه بازی نیز تا آن زمان یک بر یک بود، ناگهان صاعقه ای مهیب به نیمه زمین تیم میهمان که همگی در یکجا تجمع کرده بودند، اصابت کرد و تمامی یازده بازیکن این تیم را کشت !

  این در حالی بود که بازیکنان تیم میزبان به نام تیم "باسانگا" در کمال تعجب، هیچ آسیبی از این رعد و برق ندیدند.

  روزنامه ایندیپندنت انگلیس تأکید کرد، گزارش های مستقل از منابع رسمی که این خبر را قطعاً تأیید کند دریافت نشده است؛ زیرا اغلب بخش های شرقی کشور کنگو تحت کنترل شورشیان است که بیشتر شبیه به منطقه جنگی است و خبرنگاران بین المللی در آن حضور ندارند.

  ردم محلی در بخش کاسایی که بعضاً به جادوگری و تأثیر نفرین و امثال آن معتقدند؛ می گویند شاید فردی، تیم میهمان را جادو یا لعنت کرده بوده که این بلا بر سرشان آمده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  ثبت یک پدیده نادر هواشناسی به نام: "مه کمان قطبی"

  "پل سودرز" (Paul Souders) به همراه دوستانش مشغول قایق ‌سواری در سواحل سوالبارد نروژ بودند که کمانی نورانی در افق توجهشان را جلب کرد. این پدیده رنگین ‌کمان ‌مانند، در اثر شکست نور خورشید توسط "ریزقطرات" مه تشکیل شده است.

  ثبت یک پدیده نادر هواشناسی به نام: "مه کمان قطبی" (Arctic Fogbow)

  در رنگین ‌کمان (Rainbow)، ریزقطرات کروی آب؛ آن ‌قدر بزرگ هستند که بتوانند همانند منشور عمل کرده، نور خورشید را تجزیه و بازتاب کنند و کمانی ۶ ‌رنگ را دقیقا در مقابل خورشید تشکیل دهند.

  نکته مهم: اما "مه" از قطرات به ‌مراتب ریزتری تشکیل شده؛ که فقط می توانند مسیر نور را منحرف کرده و کمان سفید رنگ مِه ‌کمان (Fogbow) را تشکیل دهند، هر چند که بعضی وقت ‌ها رگه ‌هایی رنگی در آن قابل تشخیص است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  پدیده ای نادر خاک بجای برف

  جاغوری  این روز ها هوا نسبتا گرم شده است . و بعد از برف باری های اخیر تا هنوز کدام بارندگی قابل توجه صورت نگرفته است .

  اما شب گذشته در جاغوری به جای باران و برف "خاک " باریده است ، چیزی که پیر مردان منطقه آن را بی سابقه می گویند .

  امروز یک شنبه  هوا جاغوری غبار الود است و گفته می شود که خاک باری های بسیار ریز که دیدنش با چشم امکان پذیر نیست ادامه دارد .

  اثر این پدیده را می توان به خوبی  بالای برف که در منطقه وجود مشاهده نمود و به اصطلاح  محلی مثلی که تمام جای را خاک زده باشی .

  حال این پدیده روی چه حساب وچه علت اتفاق افتاده کسی چیزی نمی داند  باعث تعجب همه شده است .

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر

  به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (24اسفند / 14مارس)، این حفره غول پیکر که کاملاً شبیه به یک مثلث به نظر می رسد احتمالاً یا یک خطای دیداری یا یک منطقه تیره است که در اثر بادهای خورشیدی ایجاد شده است.

   

  برپایه معتبرترین فرضیه، این شکل غیرعادی مثلثی یک "چاله تاجی" (Coronal hole) است. باوجود این، هنوز دانشمندان هیچ توضیح علمی رسمی درخصوص دلیل پیدایش این پدیده روی خورشیدی ارائه نکرده اند.

   رصدخانه فضایی دینامیک خورشید (SDO) ناسا روز سه شنبه 13 مارس 2012 این عکسها را که در سایتهای ناسا و سازمان هواشناسی آمریکا منتشر شده اند از خورشید گرفت.

   

  براساس گزارش یونیورس تودی، باد خورشیدی اصطلاحی است که در مورد ماده ای که به طور ثابت از سطح خورشید به بیرون می جهد به کار می رود.

   

  این باد خورشیدی غالباً شبیه به حبابهای جوشانی است که با سرعت 400 کیلومتر در ثانیه به اطراف پرتاب می شوند. زمانی که چاله تاجی نمایان می شود سرعت باد خورشیدی می تواند دو برابر شده و به حدود 800 کیلومتر در ثانیه برسد.

   

   افزایش فعالیت ژئومغناطیس و حتی توفانهای ژئومغناطیسی می توانند بادهای خورشیدی را در مدت 2 تا 3 روز پس از فوران به زمین برسانند.

   

  به نوشته مهر، چاله مثلثی شکل به دلیل اینکه خنک تر از سایر قسمتهای تاج خورشیدی هستند در تصاویر SDO تاریک به نظر می رسند. دما در تاج خورشیدی در حدود یک میلیون درجه سانتیگراد است

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر
  زال‌تنی (13)

   

  دلفین زال- این حیوان در آبهای نزدیک به "آزورس" در سال 2011 دیده شد

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، پدیده های نادر