تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:03:48
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید





آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 398 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21656 بار
 • بازدید کل : 558720 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کشف ۴ مومیایی عجیب در پرو!!

  شاید الان بگویید مومیایی و اهرام چیزهای عجیبی نیستند. بله، اما چیزی که این مومیایی ها را عجیب کرده این است که سه مومیایی متعلق به...

   

   مومیای عجیبی در پرو کشف شد!

  اگر شما هم فکر می‌کردید که فقط مصری ها اهرام داشتند در اشتباهید. در لیما، پرو، هرم باستانی بسیار بزرگی در وسط شهر وجود دارد. که تازگی ها نیز چیز عجیبی در بالای آن کشف شده است؛ ۴ مومیایی باستانی. شاید الان بگویید مومیایی و اهرام چیزهای عجیبی نیستند. بله، اما چیزی که این مومیایی ها را عجیب کرده این است که سه مومیایی متعلق به بچه‌های قربانی شده است و مومیایی چهارم هم از آن یک زن است. باستان شناسان معتقدند بچه ها برای این با زن دفن شده‌اند که در زندگی پس از مرگ هم با او باشند.

   

  این مومیایی ها ۱۱۵۰ سال قدمت دارند و متعلق به فرهنگ Wari هستند. سرهای آنها از لباس هایی ساخته شده که با طناب بسته شده اند اما بدنشان واقعی است. در میان اشیاء کشف شده همراه آنها هم ۱۱ وسیله نوشیدن، ۶ کیف با محتویاتی شامل ابزارهای دوخت و دوز و غلات، و یک کاسه سفالین بود.

   

   باستان شناسان قصد دارند با اشعه ایکس به بدن اینها بنگرند تا بتوانند کشفیات بیشتری راجع به مومیایی ها داشته باشند. آنها امیدوارند تا بتوانند مطالب جالب و بیشتری درموردشان به ما بگویند. اهرام واقعا می‌توانند رازهای جالبی را درون خود پنهان کنند؛ پس عجیب نیست که انها را یکی از بزرگ ترین رازهای تاریخ می‌دانند.

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  عکس مومیایی رامسس دوم

  مومیایی جسد رامسس دوم

   

  رامسس دوم یکی از بزرگترین فراعنه مصر بود که از سال ۱۲۹۲ تا ۱۲۲۵ قبلاز میلاد به مدت ۶۷ سال بر مصر حکومت کرد . مصر در دوران پادشاهی او شکوه وعضمت زیادی یافت و امپراتورى در دوران سلطنت او از جنوب سوریه تا آبشارچهارم رود نیل گسترده بود واو حبشه و قسمتى از عربستان را به امپراتوری خوداضافه کرد و حفر کانال آبی میان مدیترانه و دریاى سرخ از جمله کار هایاوست. مشخصات دوره سلطنت طولانى او جلال و تجمل و توسعه برده دارى و ازدیادسربازان مزدور بود که همگی از عوامل فروپاش مصر بود .۹همچنین خروج قوم بنىاسرائیل از مصر در زمان او یا جانشینش اتفاق افتاد. رامسس دوم ۱۱۱ پسر و۵۹ دختر داشت و مدارک و تعداد مجسمه های ساخته شده از او از هر فرغون دیگریبیشتر بود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  "هاتشپسوت"

  بقایای جسد مومیایی شده "هاتشپسوت"، ملکه مصر و مشهورترین زن فرعون – موزه قاهره

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی

  پیکر مومیایی توت‌آنخ‌آمون، سرشناس ترین فرعون مصر، برای اولین بار در مجتمع مقبره های دره پادشاهان به نمایش گذاشته است

  این جابجایی 85 سال پس از آن صورت می گیرد که هاوارد کارتر باستان شناس بریتانیایی مقبره وی را کشف کرد

   

   

   

   

   اعتقاد بر آن است که از آن زمان تنها حدود 50 نفر چهره او را دیده‌اند هرچند تابوت او در معرض دید هزاران نفر قرار داشته است

  بعد پارچه هایی که پیکر با آن پوشانده شده بود برداشته شد تا بدن سیاه پادشاه ظاهر شود

  پیکر توت‌آنخ‌آمون سپس در یک محفظه ویژه که دما و رطوبت آن به دقت کنترل می شود قرار داده شد

  این محفظه از بدن در مقابل آثار ناشی از حضور روزانه 350 بازدید کننده در روز محافظت می کند

  مقبره سنگی که برای سه هزار سال آرامگاه توت‌آنخ‌آمون بوده است اکنون خالی است

  چهره تجسمی از توت‌آنخ‌آمون که با اسکن از مومیایی او بدست آمده

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  چگونه اجساد را مومیایی می‌کردند؟!!!

  در زمان عهد نخستین فراعنه روش مومیایی کردن مرسوم نبود اما به تدریج مومیایی کردن برایشان بسیار مهم تلقی گشت. از آن پس فراعنه به روش مخصوصی به دست پزشکشان مومیایی می‌شدند تا در عالم بعدی زمانی که می خواهند پدر فراعنه یعنی «رع» را ببینند جسدشان سالم باشد و اعتقاد این بود که جسم باید سالم باشد تا در عالم بعدی راه یابد .

  روش مومیایی کردن بدین صورت است که ابتدا جسد را با مواد خوشبو و آغشته به روغن می‌شستند و او را کاملا تمیز می ساختند سپس پزشکان با میله ای ظریف اما برنده قسمت چپ جسد را می‌شکافتند و امعا و احشا را بیرون می‌آوردند و درون جسد را کاملا از گوشت خالی می کردند تا خراب نشود مثلا برای خارج کردن مغز میله ی کوچکی را از درون گوش و بینی جسد داخل می‌بردند و مغز را ذره ذره بیرون می‌کشیدند و داخل کاملا خالی می‌گشت زمانی که این کار را به اتمام می‌رساندند درون جسم را به موم عسل آغشته می‌ساختند و طوری این کار را انجام می‌دادند که هیچ تغییری در شکل جسد پیدا نمی‌شد سپس روی پوست را با موم عسل و نمک مالش می‌دادند عسل بدان جهت که هیچگاه خراب نمی‌شود و دفع کننده میکروب‌هاست و نمک بدلیل اینکه باعث می‌شود رطوبت را بگیرد و به جسم ندهد. سپس پارچه‌ی سفیدی را که قبلا در آب نیل فرو برده بودند، به دورش می‌پیچیدند آب نیل بدان جهت که مقدس به شمار می‌رفت. روی پارچه را با رنگ‌هایی تزیین می‌کردند و شکل و شمایل الهه‌ها و خدایان را ترسیم می‌نمودند سپس در تابوتی زیبا که گاهی اوقات با طلا مزین بود جسم مومیایی فرعون را قرار می‌دادند اکثر فراعنه در دره شاهان دفن شده اند اما هیچ کس نمی‌داند فرعون خئوپس (فرعون هرم بزرگ) کجا دفن شده است.

  علم پزشکی بدلیل اینکه آن‌ها درون بدن را دیده بودند بسیار پیشرفت نمود مشهورترین پزشک مصری سینوهه نام دارد که کتاب داستان ماجرای زندگی‌اش در دست می‌باشد. حتی تحقیقات اخیر برملا ساخت که آن‌ها جراحی مغز نیز انجام داده‌اند گرچه عقاید خرافی نیز داشتند ...

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  نزدیک ترین تصویر گرفته شده از مومیایی فرعون رامسس دوم

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  مومیایی 2600 ساله

  "خوب محافظت‌شده".

  باستان‌شناسان مصری درون یک تابوت سنگی منقوش با یک مومیایی مواجه شدند که بعد از 2600سال همچنان سالم است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  «اهرام»و«مومیایی»

  اهرام مصر :

  عهد دودمان سوم مصر معمار نابغه ای به نام ایم حوتپ Imhotep برای فرعون مصر، زوسر «جوزر» (حدود ٢٦٤٩ - ٢٦٦٣ ق م) مجتمع عظیمی در سقاره، و گورستان گروهی نزدیک تختگاه مصر؛ ممفیس می سازد. افزون بر این، هرمی پله پله از سنگ بنا ساخت م مرقد و تأسیسات جانبی دیگری در اطراف هرم بدان افزود. هرم عظیم زوسر که به منظور حفاظت از جسد فرعون مصر بنا گردید؛ کهن ترین اثر معماری باقی مانده از مصر باستان است. این معماری خود الگویی گشت تا آیندگان به تقلید و تبعیت از آن، دست به کار ساختمانی عظیمی بزنند که یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته شود.

  معماری پادشاهی کهن، اهداف و انگیزه های آن دست مایه ای گردید تا مورخان و باستان شناسان بر این دوره پانصدساله و شرایط و اوضاع اجتماعی آن را بر مبنای بناهایی که به هر صورت از سنگ آهک و گرانیت در مقیاس بزرگ برای ساختن ساختمان ها در مقبره ها به کار می رفت، شناسایی کنند.

  جالب اینکه در این دوره ، معابدی شبیه آنچه در دودمان یکم و دوم

  پادشاهی متداول بود، به ندرت ساخته می شد .

  به طوریکه اشاره شد، در پایان دودمان سوم پادشاهی، ساختن اهرام آغاز و به تدریج گسترش پیدا کرد. اما کمال حشمت این معماری تنها مدیون دودمان چهارم پادشاهی است که در آن عهد احداث چنین آرامگاه های پادشاهی با عظمت و پرشکوه، رونقی فراوان یافت.

  ساخت اهرام مهمترین و اصلی ترین سازندگی این دوره را تشکیل می دهد؛ این معماری بدیع خود موجد تحولی شگرف گردید و تمدن و فرهنگ فراعنه به یک شکوفایی بی نظیر دست یافت؛ به گونه ای که مشعل هدایتی برای صنعتگران مصری برای یک دوره سه هزار ساله بعدی شد. اهرام مصر نمایانگر اوج دستاوردهای فنی، معماری، طراحی و تزیینات است که تنها در سایه یک سازمانبندی منظم، استادکارانی بی نظیر و هنرمندانی با انگیزه های قوی، و مهم تر از همه امنیت کافی و ثروتی کلان امکان پذیر بود. دوره دودمان چهارم پادشاهی اندکی افزون بر یک سده دوام آورد (٢٤٩٨-٢٦١٣پ م) و شش پادشاه از این دودمان بر مصر فرمانروایی کردند.

  هرم غول پیکر مصر از قدیمی ترین عجایب هفتگانه است البته این تنها بنایی است که در میان عجایب هفتگانه تا به امروز باقی مانده است.

  زمانی که این هرم ساخته شد بلندترین ساختمان جهان در آن زمان محسوب می شدواین رتبه را تا ٤٠٠٠ سال حفظ کرد.

  پادشاهان مصر باستان را فراعنه می نامیدند.یکی از این پادشاهان خفو بود. در حدود ٢٥٨٠سال قبل از میلاد مسیح این هرم بزرگ را برای محل دفن یاهمان آرامگاه فرعون ساخته اند.

  خفو همان فرمانروایی است که یونانی ها اوراخئوپس می نامیدند.

  وپس از مدتی پسر ونوه ی خفو نیز برای خود هرم هایی را ساختند البته در اطراف ودر مجاورت این سه هرم چند هرم کوچک نیز بنا شده اند که این هرم ها مطعلق به درباریان وملکه ها بوده است.

  مصریان باستان اعتقاد داشته اند که انسان پس از مرگ دوباره زنده می شود وبه همین خاطر در اطراف جسد مومیایی شده ی مردگان خود موادغذایی ووسایل دفایی و... رابه همراه آن ها دفن می کردن واهرام مصر نیز برای حفاظت ازجسد خفو و فراعنه ی دیگر ساخته شده است.

  اهرام مصر از سه هرم بزرگ تشکیل شده است که درکنار آنها هرم های کوچکی نیز وجود دارند.وقتی ما اهرام مصر را از نزدیک می بینیم هرم وسطی از همه بزرگتر به نظر می رسد ولی این اشتباه است زیرا که هرم وسط چون روی زمین مرتفع تری بنا شده است بزرگ تر به نظر می رسد.ولی در اصل هرم خفو که سمت چپ هرم وسط قراردارد از همه بزرگتر است .

  هرم ها درگورستانی قدیمی در جیزه واقع شده اند. گروهی از باستان شناسان عقیده دارند که ٠٠٠/١٠٠ کارگر به مدت بیست وسه سال کارکردند ودر این هرم بیش از دوملیون نیم سنگ به کار رفته که وزن آن ها از٥/ ٢تن تا چهل تن وزن دارد را بنا کرده اند. یکی از طریقه هایی که احتمال دارد مصریان باستان سنگ های غول پیکر را حمل می کردند شیوه ی غلطاندن و بلند کردن است

  یکی از دانشمندان اتریشی به نام آقای پروفسر دکتر اسکارریدل برای این معما راه حلی پیشنهاد کرده است او می گوید که مصریان برای حمل این سنگ ها دور هم جمع می شدند و با نیروی خود و به وسی له ی اهرم هایی این سنگ ها را می غلتاندندودر این باره نظر های بسیاری وجود دارد بعضی از باستان شناسان عقیده دارند که این سنگ ها را با استفاده از سطوح شیبدار ماسه ای به بالای هرم ها می بردند.

  وعده ای از باستان شناسان عقیده دارند که مصریان از داروهای نیروزای قوی استفاده می کردند وبه وسیله ی آنها این سنگ ها را به بالا می بردند.

  اهرام مصر از هر نظر چه از نظر معماری وموقعیت جغرافیایی در محل مناسبی قرار دارد.

  -هرم به گونه ای ساخته شده است که به چهار جهت اصلی مشرف است.

  -خط مداری که از روی جیزه می گذرد دقیقا خشکی ها وآب های روی کره ی زمین را دقیقا نصف می کندوهرم در چنین نقطه ای از نصف النهار ساخته شده است.

  -فاصله ی میان مرکز زمین تا هرم کاملا برابر است.

  -اندازه ی سطحی چهارجانبی حرم دقیقا برابراست با ارتفاع هرم.

  -نوک هرم بزرگ دقیقا شمال واطرافش نیز طول استوا را تمثیل می نمایند.

  تمامی این محاسبات بیان گر آن است که اهرام مصر با اندازگیری های دقیق ریاضی ونجومی همراه است که نشان می دهد درآن زمان مصریان از نظر معماری بسیار پیشرفته بوده اند .

  سنگ هایی که دراین هرم به کار رفته است از خود کشور مصر گرفته نشده اند وطبق نظر بعضی از کارشناسان وباستان شناسان سنگ ها به مدت ده سال توسط کارگران حمل می شده است وبعد از ده سال تازه به محل بنای اهرام مصر آورده شدند هنوز هیچ کس نمی داند که این سنگ ها مطعلق به چه کشوری است و یا مهندس یا معمار اهرام مصر چه کسی بوده است واز چه شیوه ای استفاده شده است.

  نکته ای که باید دراینجا به آن اشاره کرد این است که کارگران اهرام مصربر اثاث یاداشت های هردوت گویا درعرض بیست سال متمادی حدود صد هزار کارگر در ساخت اهرام مشغول بودند. جالب اینکه هر

  کارگر روزانه به اندازه ی یکصد گرم پیاز مصرف می کرده اند با این حساب مشخص می گردد که هر روز برای تامین غذای یکصدهزار کارگر معادل ده هزار کیلو پیاز نیاز بوده است. این رقم در ده روز به یکصد هزار کیلو می رسد.

  (یکصدتن )ومسلما در ماه نیز به سیصد تن می رسد . بااین محاسبه مشخص است که درعرض شش ماه کار متوالی حدود هزاروهشتصدتن پیاز مصرف شده است.

  باتوجه به آن که درآن زمان پیاز ها را با چه زحمات وسختی ای از اقصی نقاط جهان وارد مصر می کردند البته ما باید نیاز خود مردم مصر رانیز به این میزان بیفزاییم. اساس ارزیابی متر مکعب به اندازه ی فاصله ی میان خورشید وآلفا قنطوریس بوده واگر میزان گازهای حاصل از مصرف پیاز را که مردمان آن زمان دفع می کردند حساب کنیم به اندازه ی میزان پارگی به اندازه ی از بین رفتن لایه ی ازن اطراف کره ی زمین است.

   

  مجسمه ی ابولهل :

  یکی از آثار بسیار زیبایی که در روبه روی هرم بزرگ قرار دارد مجسمه ی ابولهل است این مجسمه از لحاظ معماری بسیار زیبا می باشد و طبق مدارک به دست آمده این مجسمه وظیفه ی محافظت از اهرام مصر وقبر خفو را دارد.

  فرعون به خاک سپرده می شود :

  مصریان قدیم می پنداشتند که وقتی کسی می میرد باید از بدن او نگهداری کرد تا روحش بتواند به زندگی پس از مرگ ادامه دهد. ازهمین رو اندام های داخلی بدن مردگان مانند قلب وکلیه و کبدو... را از بدن خارج می کردند وآن را با روشی مخصوص به نمک آغشته می کردند. سپس بدن را با پارچه های کتانی نوار پیچ می کردند بدین ترتیب بدن مرده مومیایی می شد. عاقبت شده به همراه لباس و غذا و وسایل دفایی مورد نیاز او به خاک سپرده می شود.یال هرم خفو ٢٣٠متراست ومساحت قاعده ی آن بزرگتر از مساحت نه زمین فوتبال است.

  بعد از کشف جسد خفو در زیر هرم او یک کشتی پیدا شد که برای رد شدن خفو از رود نیل قرارداده شده بود.

  بعد از خفو نیز فراعنه ای روی کار آمدند مانند: منقرع (نوه ی خفو).خفرع (پسرخفو)کفرع (پسرخفو).

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی

  آزمایش DNA بر روی مومیایی مصری ۳۵۰۰ ساله

  مصر قصد بر روی یک مومیایی ۳۵۰۰ ساله آزمایش DNA انجام دهد تا تعیین کند که آیا این مومیایی به توتموس اول، یکی از مهمترین فرعون‌های این کشور تعلق دارد یا نه.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  به نقل از آسوشیتدپرس ،  زاهی هواس باستان‌شناس ارشد مصری می‌گوید آزمون DNA و رادیوگرافی بر روی مومیایی یافت‌شده در محل باستانی تبس در ساحل غربی رود نیل- که اکنون به نام دره پادشاهان لوکسور نامیده می‌شود -  انجام خواهد شد.

  هواس گفت مومیایی که سال‌ها در موزه مصر به عنوان توتموس اول به نمایش درآمده بود، در واقع به این پادشاه باستانی متعلق نبود.

   توتموس اول سومین فرعون مصر در سلسله ۱۸ نفری فراعنه مصر است. حکومت او از ۱۵۰۶ تا ۱۴۹۳ پیش از میلاد به طول انجامید. جانشین او پسرش توتموس دوم بود و پس از او خواهر توتموس دوم، هتشپسوت به حکومت رسید که قوی‌ترین فرعون مونث مصر بود.

  مصر ۵ میلیون دلار لازم را برای آزمایش DNA را از کانال تلویزیونی دیسکاوری به دست آورده است، که پشتیبان طرح بلندپروازانه‌ای برای شناسایی مومیایی‌ها و بررسی دوباره مجموعه‌ مومیایی‌های سلطنتی است.

  بهترین راه برای کسب نتایج دقیق از آزمایش دی‌ان‌ای یافت‌شده درون هسته سلول استف زیرا حاوی اطلاعات مربوط به هر دو والد است. اما دی‌ان‌ای مومیایی‌ها معمولا آنقدر تخریب شده است که احتمال یافتن دی‌ان‌ای هسته‌ای قابل استفاده خیلی کم است.

  مومیایی های مصری که معروف ترین مومیایی های موجود در جهان هستند به وسیله انسانها  مومیایی شده اند و از ۳۵۰۰ سال پیش تاکنون از تخریب محافظت شده‌اند .

  اجساد در مصر قدیم در خانه هایی که به خانه مردگان مشهور بوده مومیایی می‌شدند.

  عملیات مومیایی کردن  تا ۷۰ روز طول می‌کشیده است و ۷۰ مرحله داشته است.

  برخی از مراحل مومیایی سازی به شرح زیر است:

  در ابتدا قسمت بالای بینی را می‌شکاندند و مغز را از آنجا توسط چنکگ مخصوصی خارج می‌کردند و درون مغز را شستشو می‌دادند .

  سپس احشا درونی را بوسیله شکافی که در پهلوی جسد ایجاد میکردند خارج می‌کردند .

  جسد و احشا بعد از این مراحل ضدعفونی می‌شدند .

  امعا و احشا شستشو و ضدعفونی و آبگیری می شدند .

  به مدت ۴۰ روز جسد در اب نمک قرار می‌گرفت تا به صورت طبیعی آبگیری (دهیدراته) شود . سپس از نمک خارج شده و نمک را می‌شستند .

  دستها و پاها را بوسیله خاک رس یا شن قالب گیری و روکش می‌کردند .

  جسد توسط پارچه‌های کتانی خیسانده شده در صمغ درخت و خود صمغ درخت و دارچین و مواد معطر و محافظت کننده روکش می‌شد .

  در آخر جسد توسط روغن محافظت می‌شد و درون پارچه کتانی که مساحتش کمتر از ۱۰۰۰ مترمربع نبود روکش می‌شد.

  سپس جسد در تابوت سنگی فرعون قرار می‌گرفت. البته امعاء و احشاء درون خمره هایی از جنس مرمر که سرهایی شبیه به حیوانات داشت قرار میگرفتند و آنها را در زیر تابوت بین پاهای مومیایی قرار می‌دادند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  کشف 53 مومیایی از نکروپلیس در جنوب قاهره

   

  در روز  26 ماه آوریل، یک کارگر مصری گرد و غبار را از روی تابوت چوبی یک مومیایی نوار پیچ شده که در نکروپلیس، واقع در جنوب باختری قاهره، پیدا شده است، پاک می کند. (عکس از خالد دسوقی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ)

   

  قاهره- ماه آوریل ماه پُرکاری برای باستان شناسان مصر بود، به طوری که باستان شناسان مصری که در ساحل شمالی این کشور مشغول کاوش هستند، نیمۀ این ماه از احتمال نزدیک شدن به کشف مقبرۀ آنتونیو و کلوپاترا خبر دادند. تنها چند روز پس از این موضوع، باستان شناسان حاضر در شبه جزیرۀ سینا نیز از کشف چهار معبد باستانی که گمان می رود بخشی از یک پایگاه نظامی 3,000 ساله باشد، خبر دادند.

  این باستان شناسان به این حد اکتفا نکرده؛ بلکه به تازگی 53 مومیایی را کشف نمودند. برخی از این مومیایی ها درون تابوت های سنگی رنگارنگ و یا مقبره هایی که در میان تودۀ صخره ای، در دشتی بیابانی در جنوب قاهره، پایتخت، حفر شده است، قرار دارند.

  این مقبره ها، که قدمت برخی از آنها به بیش از 4,000 سال پیش باز می گردد، در روستای کاهون دشت فیوم کشف شده اند. این منطقه یکی از اماکن گردشگری مصر است که در 80 کیلومتری جنوب باختری قاهره قرار دارد.

  با وجود این که این مکان از بیش از یک قرن پیش کشف شده است، اما برخی از باستان شناسان بر این باور هستند که همچنان اشیای زیادی در زیر خاک های این منطقه مدفون می باشد. این 53 مومیایی در حفره ای نزدیک هرم کاهون، که بیش از 4,000 سال پیش از این در دوران سلسسلۀ دوازدهم بنا گردیده است، کشف شده اند.

  عبدالرحمن العایدی، رئیس دایره مرکزی مصر وسطی در شورای عالی آثار باستانی این کشور و رئیس هیأت فعال در فیوم، گفت: «در هنگام آغاز عملیات کاوش در این منطقه من اظهار داشتم که ما به بازنویسی تاریخ نیاز داریم و در این مورد حق داشتم.»

  در همین راستا، در روز 26 آوریل به خبرنگاران مجوز داده شد تا به محل این کاوش ها وارد شوند تا به این ترتیب سه تابوت سنگی باریکی که گمان می رود حاوی مومیایی دختران جوان باشد به آنان نشان داده شود. این تابوت ها با دو رنگ آبی و زرد رنگ آمیزی شده است. العایدی همچنین گفت: «این مقبره ها در همان صخره حفر شده اند و از طراحی معماری گوناگونی برخوردار می باشند. بیشتر مومیایی های کشف شده، در دورن این تابوت های رنگارنگ زیبا قرار دارند.»

  در همین حال، این که چه کسانی از این مقبره باستانی استفاده می کرده اند، همچنان نامعلوم است. اما العایدی اظهار داشت که ادامۀ کاوش در این مکان اطلاعات مفیدی را در مورد معماری مقبره های مصری و آیین دفن مردگان از زمان حکومت میانی فراعنه تا دوران رومیان ارائه خواهد نمود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  مومیایی قدرتمندترین فرمانروای زن در مصر شناسایی شد

  مصرشناسان می‌گویند مومیایی ‪ ۳۵۰۰ساله قدرتمندترین حاکم زن در مصر به نام "هتشپسوت" را شناسایی کرده‌اند.

  به گزارش بی‌بی‌سی، "زهی حواس" رییس سازمان میراث باستانی مصر، با اعلام این مطلب در یک کنفرانس خبری در قاهره،افزود: این کشف بزرگترین کشف باستانی در مصر از سال ‪ ۱۹۲۲یعنی زمان پیدا شدن مقبره "توتانخامن" تا کنون است. باستان شناسان امیدوارند این مومیایی که مدت‌ها قبل کشف شده اما ناشناس مانده بود، به کشف سرنخ‌هایی در مورد راز مرگ ملکه هتشپسوت و ناپدید شدن متعاقب وی بیانجامد.

  گفته می‌شود یکی از شواهد مهم در این کشف، فقدان یک دندان در دهن مومیایی است و این شکاف در دندان‌ها دقیقا با دندان عتیقه‌ای که از دوران فراعنه به جا مانده و نام هتشپسوت بر آن حک شده، تطبیق می‌کند. این مساله که بازوی مومیایی در حالتی قرار داده شده بود که ویژه دفن اعضای خانواده سلطنتی بوده و همچنین وجود یک قطعه صورتک چوبی به این گمانه‌زنی‌ها دامن زد که جسد متعلق به هتشپسوت است. برخی باستان شناسان نسبت به امکان استفاده از دی‌ان‌ای برای شناسایی این ملکه باستانی ابراز تردید کرده‌اند."اسکات وودوارد" بیولوژیست ملکولی گفت برای آنکه بتوان مدعی هرگونه ارتباطی میان دندان و مومیایی شد، لازم است مومیایی‌های دیگری که بتوان از آنها دی‌ان‌ای به دست آورد وجود داشته باشند تا بتوان سلسله دی‌ان‌ای آنها را مقایسه کرد. هتشپسوت یکی از حاکمان مهم سلسله هجدهم فراعنه مصر در قرن ‪ ۱۵پیش از میلاد مسیح بود که قدرت را از چنگ فرزندخوانده پسرش خارج کرد. وی به خاطر پوشیدن جامه‌های مردانه و گذاشتن ریشی مصنوعی شهرت داشت و از هر دو حاکم دیگر زن در میان فراعنه، نفرتیتی و کلئوپاترا، قدرتمندتر بود. اما پس از مرگ، نام هتشپسوت از کلیه اسناد پاک شد که تصور می‌شود انتقام پسرخوانده‌اش از او بوده است. معبد هتشپسوت یکی از محبوب‌ترین بناهای یادبود در گورستان فراعنه در دره پادشاهان در مصر علیا است. مومیایی مذکور در مقبره شماره "‪ "KV60که یکی از اسرارآمیزترین مقبره ها در دره فراعنه است پیدا شده بود. در این مقبره اجساد دو زن کشف شده است. این مقبره ابتدا در سال ‪ ۱۹۰۳توسط "هوارد کارتر" باستان‌شناس انگلیسی کشف شد، اما وی این مقبره را که هدف دستبرد قرار گرفته بود بار دیگر مهر و موم کرد. مقبره مذکور در سال ‪ ۱۹۰۶بازگشایی شد و یکی از اجساد مومیایی از آن خارج و به عنوان "سیترا" پرستار سلطنتی هتشپسوت شناسایی شد. مومیایی دیگر که اکنون گفته می‌شود متعلق به هتشپسوت است تا سال ‪۱۹۹۰ رنگ نور را به خود ندید.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی
  راز مومیایی !

  کالبدشکافی و انجام آزمایشdna یک مومیایی مصری 2600ساله اسرار تازه ای را درباره علت مرگ او فاش کرد.

  به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسنا- منطقه علوم پزشکی تهران به نقل از الجزیره ؛ راز مرگ اسرارآمیز زنی مصری که مومیایی او در انگلیس به نمایش گذاشته شده بود با بررسی‌های گروهی از محققان دانشگاه بیرمنگام انگلیس و با انجام َآزمایش dna آشکار شد.

  نمونه بافت‌های گرفته شده از این جسد 2600 ساله این زن از علایم بیماری سل را که در آن زمان در مصر شیوع یافته بود پرده برداشت.

  مومیایی«ایتیرسنو» یا «بانوی خانه» نخستین بار در سال 1825 زیر تیغ کالبدشکافان قرار گرفت و آن زمانی بود که تب مومیایی ها در انگلیس داغ بود.

  بررسی های آن زمان حاکی از آن بود که ایرتیوشو درهنگام مرگ پنجاه سال داشته و چند فرزند را به دنیا آورده بود، اما محققان در آن زمان علت مرگ این مومیایی متعلق به سال ششصد قبل از میلاد را سرطان تشخیص داده بودند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مومیایی