تاریخ : 30 مرداد 1396
زمان : 03:30:31
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 173 بار
 • بازدید دیروز : 815 بار
 • بازدید ماه : 22246 بار
 • بازدید کل : 559310 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  فرضیه ای برای توضیح حرکت مرموز سنگها

   

  فرضیه ای برای توضیح حرکت مرموز سنگها در دره مرگ دره مرگ در پارک ملی کالیفرنیا بستر دریاچه ای خشکیده و وهم انگیز است که سنگهای بزرگ در آن به شکلی مرموز حرکت می کنند، در حالی که کسی هرگز شاهد حرکت کردن آنها نبوده است. صخره ها و سنگهای متحرک دره مرگ از دهه 1940 تا کنون دانشمندان را بهت زده و متعجب به حال خود رها کرده اند. سرعت حرکت این سنگهای مرموز برابر سرعت راه رفتن یک انسان تخمین زده شده اما هیچکس این سنگها را در حین حرکت کردن مشاهده نکرده است.مطالعات پیشین نشان داده اند عواملی مانند نیروی گرانش یا زمین لرزه می تواند حرکات مرموز این اجرام را توضیح دهد. اکنون محققان مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا فرضیه ای جدید ارائه کرده اند: در طول زمستان سنگها بر روی حلقه های یخی کوچکی که از آب جاری از تپه های مجاور در اطراف سنگها تشکیل می شوند، حرکت می کنند. به گفته محققان جریان بیشتر آب می تواند منجر به شناور شدن سنگها شوند.گروهی از محققان این مرکز فضایی اطلاعات به دست آمده از حسگرهای ریزی که به منظور کنترل جریان آب در زیر لایه ای از خاک در این منطقه کار گذاشته شده بودند را مورد بررسی قرار داده و دریافتند این حسگرها در ماه مارچ حرارت انجماد آب را به ثبت رسانده اند که می تواند زمینه ای مناسب برای شکل گیریه لایه های حلقه ای یخ به شمار رود.با این حال فرضیه یخی محققان گودارد نمی تواند توضیح دهنده قطعی این حرکات ناشناخته باشد، زیرا ویژگی های خرد اقلیمی سخت بیابانی می تواند به این معنی باشد که هر یک از این سنگها به واسطه نیرویی متفاوت حرکت می کنند و یک فرضیه نمی تواند تمامی این حرکات را توجیه کند.در این منطقه که به مسیر مسابقه سنگها شهرت پیدا کرده است، سنگها که گاه تا مسافت 458 متر جا به جا می شوند مسیری از براده های خاک رس را در امتداد مسیر خود به وجود می آورند. لایه گلی خشکیده بر بستر دریاچه ضخامتی در حدود 300 متر دارد که از تبخیر دریاچه در 10هزار سال پیش به جا مانده است.سنگهای دره مرگ گاه به صورت چند تایی یا گروهی حرکت می کنند که محققان ناسا این حرکت را به واسطه وجود یک لایه یخی در زیر تمامی این سنگها ممکن می دانند.تا کنون هیچ چشم یا دوربینی نتوانسته سنگها را در حال حرکت مشاهده کند اما دانشمندان امیدوارند تکنولوژی های جدید بتوانند راه حلی برای روشن کردن این راز در اختیار آنها قرار دهند.بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، به دلیل اینکه دره مرگ منطقه ای حفاظت شده به شمار می رود، دانشمندان در انجام مطالعات خود محدودیتهایی را دارند که مهمترین آنها ممنوعیت جا به جا کردن سنگها و تخریب مسیر حرکت آنها است. از این رو دانشمندان برای بررسی نحوه شکل گیری لایه های یخی در زیر سنگها و فرار از درجه حرارت بالای 46 درجه ای این دره در ماه جولای، نمونه ای از خاک دریاچه خشکیده مجاور را در آزمایشگاه های خود مورد استفاده و مطالعه قرار می دهند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  جرم مرموز هابل!!

  تلسکوپ فضایی هابل به صورت غیر مترقبه در 21 فوریه سال 2006 ، انفجار مرموزی از نور را آشکار ساخت.به مدت 100 روز پس از آن ، آن جرم با نام SCP 06F6 شناخته شد ، درخشندگی قابل توجهی از خود نشان داد و سپس ناپدید شد.اخترشناسان فاصله جرم تا زمین را نمی دانند ، بنابراین ممکن است این جرم در کهکشان راه شیری و یا در فاصله نجومی عظیمی قرار گرفته باشد..

   

   جرم مرموز هابل

   

  همچنین  رفتار این نور با رفتار ابرنو اختر یا هیچ جرم دیگر نجومی که برای آن نامی وجود داشته باشد  ،برابری نمی کند.ممکن است دسته ای کاملا جدید از پدیده های ستاره ای که پیش از این آشکارسازی نشده بود را شامل شود. توصیفات متعددی از جانب برخی محققان در مورد این پدیده اعلام شده است .مانند:رمبش بین یک کوتوله سفید و یک سیارک یا سیاهچاله ، رمبش هسته و انفجار ستاره ای که غنی از کربن است. هیچ کس تاکنون نتوانسته است توصیفی مناسب از این جرم ارائه دهد.بررسی ها پیرامون این موضوع ادامه دارد

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  صدای مرموز شفق ها به گوش دانشمندان رسید!

  تحقیقات جدید نشان می دهد، شفق قطبی علاوه بر ایجاد نورهای خیره کننده با صداهای عجیب و مرموزی همراه است که به سختی قابل شنیدن است.به گزارش ایسنا، محققان فنلاندی با استفاده از میکروفون های خاص و بسیار حساس در ارتفاع ۷۰ متری بالای سطح زمین موفق به شناسایی صدای مرموز شفق قطبی(نورهای شمالی) شدند.«اونتو کی لین» سرپرست تیم تحقیقاتی اعلام کرد: این سوال مطرح بود که آیا در هنگام وقوع این نورهای عجیب، صدایی نیز ایجاد شده است و آیا امکان شنیدن آن وجود دارد؟ وی خاطرنشان کرد: مکانیسم های مختلفی در شکل گیری صداهای مبهم و عجیب شفق های قطبی دخالت دارد؛ اما به نظر می رسد که این صداها نیز از همان ذرات پرانرژی شکل دهنده شفق ناشی می شود. محققان اعلام کرده اند همچنان حقایق بسیار زیادی درباره این صداهای اسرارآمیز ناشناخته باقی مانده است؛ چرا که گاهی این صداها در زمان ایجاد شفق قطبی نبوده و علت این امر هنوز مشخص نشده است. نتایج این تحقیق در نشریه نوزدهمین کنگره بین المللی صدا و ارتعاش (Sound and Vibration) منتشر می شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  سنگ‌های مرموز شناور در آب‌های نیوزیلند

  سنگ‌های مرموز شناور در آب‌های نیوزیلند حدود ۲۶ هزار مترمعب از اقیانوس را پوشانده‌اند.

  بر اساس گزارش‌ها، پراکندگی بیش از حد این سنگ‌های شناور که به اندازه مساحت بلژیک است؛ سبب شده تا یک کشتی نیروی دریایی این کشور مسیر خود را در فاصله هزار مایلی از سواحل نیوزیلند تغییر دهد.

  یک خدمه این کشتی می‌گوید، این عجیب ترین چیزی است که تاکنون در دریا دیده است.

  کار‌شناسان می‌گویند، این مواد می‌توانند ناشی از ورود گدازه‌های آتشفشانی باشند که در ترکیب با آب دریا به این شکل فرم گرفته اند و به دلیل چگالی کمتر بر روی آب شناور هستند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  خانواده ای مرموز که چهار دست و پا راه می روند

  این تصاویر مربوط به ۵ عضو (۴ خواهر و یک برادر) یک خانواده کرد ترکیه ای می باشد که از بدو تولد بر روی ۴ دست و پا راه میروند! سن این ۵ نفر ۱۸ تا ۳۴ سال می باشد.

  دانشمندان بحثهای علمی زیادی در باره علت این نقص فیزیکی کرده برخی از دانشمندان نارسایی مغزی را دلیل ۴ دست و پا راه رفتن این خانواده می دانند. برخی از محققان نیز اعلام داشته اند این رفتار بیشتر به یک تکامل معکوس می ماند تا یک نارسایی مغزی.

  آنها امیدوارند که از این طریق بتوانند نکات مبهم تکامل انسانی را دریابند و  نتیجه گرفته اند که علتش ربط زیادی به ناتوانی مغزی ندارد چرا که خیلی ها هستند که نقص مغزی دارند اما براحتی روی دوپای خود راه میروند. عامل ژنتیکی و یا یک عاملی که باعث توقف فرماندهی مغز به پاها در دوران کودکی برای رسیدن به تعادل و بالانس بدنی شده میتونه عامل این مسئله باشه.

  انسانها از چند میلیون سال پیش توانستند بتدریج از این حالت خارج شده و به بالانس امروزی برسند و برخلاف میمونها، روی دوپا راه بروند. این حالت که به آن سوپر بالانس میگویند در واقع: نقطه گذار از دوران نوزادی ( که آدمها روی چهار دست و پا راه میروند) به دوران کودکی ( که به بالانس کامل میررسند و روی دو پا راه میروند) است. جالبه که این خانواده هرگز (تا قبل از این ویدئو /عکسها) در عمرشان دریا ندیده بودند و در این ویدئو برای اولین بار است که در ساحل راه میروند و دریا را با دستهایشان لمس می کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  محققان به تازگی اعلام کرده اند: مرموز بودن لحظات قبل از مرگ

  پزشکان بر این باورند قبل از مرگ انفجاری از فعالیتهای مغزی رخ می دهد و این رویداد می تواند توضیحی علمی برای لحظات روحانی قبل از مرگ در افرادی باشد که تا مرز مرگ رفته و بازگشته اند.

  محققان دانشگاه جورج واشنگتن معتقدند این انفجار الکتریکی می تواند توضیح دهد چرا برخی از بیمارانی که از حالت مرگ احیا شده و به زندگی بازگشته اند احساساساتی از قبیل قدم زدن به سوی راهرویی نورانی و یا شناور بودن بر بالای بدن خود را گزارش کرده اند.

  به گفته این دانشمندان آنچه افراد پس از بازگشت به زندگی به یاد می آورند می تواند تحت تاثیر آزادسازی ناگهانی انرژی الکتریکی در سولولهای مغزی خالی از اکسیژن باشد. در این شرایط جریان خون و سطوح اکسیژن کاهش پیدا کرده و سلولهای مغز برای آخرین بار آخرین امواج الکتریکی خود را آزاد می کنند. این فرایند در یک بخش از مغز آغاز شده و مانند یک آبشار به سرعت در سرتاسر مغز جاری می شود و به همین دلیل افراد می توانند تصاویر دهنی واضحی را تجربه کنند.

  بسیاری از افراد پس از احیا اعلام کرده اند که در نوری درخشان غوطه ور شده اند و یا با قدم گذاشتن در راهرویی درخشان احساسی از آرامش مطلق بر آنها چیره شده است. برخی از آنها تصاویری از شخصیتهای مقدس از جمله حضرت محمد (ص)، حضرت عیسی و کریشنا را دیده اند و برخی دیگر خود را بر فراز تخت خود شناور دیده و شاهد بدن بی جان خود بوده اند.

  محققان دانشگاه جورج واشنگتن معتقدند این تجربیات بیشتر منشائی بیولوژیکی دارد تا متافیزیکی. در این مطالعه دانشمندان از دستگاه برق نگار مغزی که به منظور اندازه گیری فعالیتهای مغز مورد استفاده قرار می گیرد برای کنترل فعالیتهای مغزی افرادی که پزشکان برای نجات آنها قطع امید کرده بودند، استفاده کردند.

  هدف پزشکی استفاده از چنین دستگاهی برای بیمارانی که به سرطان یا اختلالات قلبی مبتلا هستند، اطمینان از درد نداشتن و آرامش کامل آنها است.در کنار این کاربرد محققان شاهد بودند لحظاتی قبل از مرگ بیماران انفجاری در امواج مغزی فرد صورت می گیرد که از 30 ثانیه تا سه دقیقه دوام خواهد داشت.

  این رویداد در بیمارانی که در خواب بوده و یا فشار خون در آنها وجود نداشت با افرادی که در هشیاری کامل به سر می برند برابری می کند و لحظاتی پس از این انفجار امواج الکتریکی بیمار از دنیا رفته است. بر اساس گزارش تلگراف، این اولین باری است که تجربیات پیش از مرگ انسانها به منشائی فیزیولوژیکی ارتباط داده می شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  کشف اسرار صداهای مرموز در معابد باستانی

  محققان در حال کشف اسرار تمدنهای باستانی هستند که خانه هایی معبد مانند می‌ساخته‌اند، خانه‌هایی که می توانسته با ایجاد صداهای ترسناک و عجیب و غریب و نمایش‌های نوری وهم انگیز بزرگترین جنگجویان را وحشت زده کند.

  به گزارش مهر، ظهور زمینه علمی باستان شناسی صوتی، پیوندی میان تحلیل‌های پیشرفته صوتی و شیوه های قدیمی باستان شناسی است و نتیجه این همکاری علمی، ایجاد درک جدیدی از فرهنگهایی خواهد بود که از فنون صداسازی برای سرگرمی، اجرای مراسم مذهبی، و کنترل سیاسی استفاده می کرده اند.

  "میریام کولار" از دانشگاه استنفورد بر روی فرهنگ سه هزار ساله چاوین در دشت‌های مرتفع پرو مطلعه کرده است. وی به همراه همکارانش از مسیرهای پر پیچ و خم تونل‌های زیر زمینی، فاضلاب و تالارهای ورودی این تمدن نقشه برداری کرده اند که در آنها پژواک صداها هیچ شباهتی به پژواک های واقعی ندارند، بلکه آواهایی وهم انگیز و گاه به شدت ترسناک هستند.

  به گفته کولار در این معماری باستانی ساختارها با یکدیگر همخوانی نداشته و محیط صوتی در آنها نسبت به جهان طبیعت کاملا متفاوت است. نگاره های به جا مانده از این فرهنگ نشان می دهند مردم در این تمدن به شدت شیفته تجربیات حسی بوده اند و از این رو از آوا و نور برای ایجاد این چنین تجربیاتی استفاده می کرده اند.

  پیکرنگاری ها نشان می دهند افرد در حالات روحی مختلفی خود را با ویژگی های حیوانی ترکیب می کرده اند و نشانه هایی وجود دارند که بیانگر رواج مصرف مواد گیاهی توهم زا در میان این فرهنگ است. در صورتی که استفاده از این گیاهان آنها را اغنا نمی کرده، این افراد از نور آفتاب برای اختلال در سایه های افرادی که در مراسم حضور داشته اند و یا صداسازی برای وارد شدن به حالات روحی مختلف استفاده می کرده اند.

  امواج صوتی یک نوع صدف دریایی که در سال 2001 در میان این راهروها ردیابی شده است، فرکانسی از خود ایجاد می کرده که می‌توانسته افرادی که از گیاهان توهم زا استفاده کرده بودند را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد. از این رو دانشمندان به این نتیجه رسیدند که امواج صوتی در زندگی چاوینی ها نقشی بسیار حیاتی را به عهده داشته است.

  منطقه "چاوین دو هانتار" در پرو تنها جایی نیست که صداها نقشی مهم را ایفا می کنند. مایانها نیز در استفاده از امواج صوتی در کنترل جمعیتی بزرگ تبحر داشته اند. "دیوید لوبمن" مهندس صدایی که به مدت 12 سال بر روی قلمرو مایانها مطالعه کرده است می گوید پژواک صدای پرنده در معبد "کوکولکان" که پدیده ای بسیار شگفت انگیز است کاملا هدفمند به وجود آمده است. به گفته وی این پژواک بسیار وهم انگیز بوده و به هیچ وجه عادی نیست.

  در تحلیلهای لوبمن ساختار صوتی آواز پرنده "کوئتزال" که مایانها آن را کشف کرده اند، با پژواک صدای کف زدن در معبد "چیچن ایتزا" مورد مقایسه قرار گرفت و نتایج ساختاری مشابه را میان این دو نوع امواج صوتی نمایان کردند. به گفته لوبمن راز این پژواکهای غیر عادی در ویژگی های آواشناختی راه پله پر شیب جلوی معبد نهفته است.

  بر اساس گزارش دیسکاوری، از دیگر شگفتی های تمدن مایانها ساخت سیستم صوتی ویژه اجتماعات بزرگ بوده است، به شکلی که فروانروایان مایانی می توانسته اند در میدانی بزرگ صدها نفر از فرماندهان نظامی خود را بدون فریاد کشیدن فرا بخوانند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  10 تمدن عجیب که بطور مرموز ناپدید شدند !!

  اکثر تمدن‌ها به آرامی ‌از بین رفته اند یا دراثر بلایای طبیعی نابود شده اند یا در اثر جنگ و تاراج از بین رفته اند. اما اجتماعات اندکی نیز وجود داشته اند که نابود شدنشان مردم را گیچ کرده است. سایت دردونه در اینجا لیست 10 تمدنی را آورده که بدون هیچ حادثه ای از دست رفته اند.

   

  1- امپراطوری Aksumite

  امپراطوری Aksumite در اتیوپی امروزی در قرن اول  آغاز شد. به خاطر فرهنگ بازرگانی، آکسومیت جامعه بسیار ثروتمندی بود و اولین فرهنگ افریقایی بود که سکه خودش را ضرب کرد؛ ضرب سکه در زمان باستان از اهمیت زیادی برخوردار بود. طبق افسانه‌های محلی یک ملکه یهودی به نام «یودیت» امپراطوری Aksumite را شکست داده و کلیساها و کتاب‌هایش را سوزاند. باوجود این دیگران اعتقاد دارند ملکه بت پرست جنوبی به نام Bani al-Hamwiyah باعث سقوط این تمدن گردید.

   

  2- نباتیان

  نباتیان حدودا از قرن ششم قبل از میلاد بخش‌هایی از اردن، کنعان و عربستان را اشغال کردند. آنها سازندگان شهر پترا بودند. پترا درون یک صخره تراشیده شد و از جواهرات خاندان سلطنتی تامین می‌شد. به دلیل اندازه مسیر تجارت، فرهنگ نباتیان به شدت از سوی یونانی‌های هلنستیک، روم، عربستان و آشوریان مورد غضب و ضرر و زیان قرار گرفت.  مدارک باستان شناسی ثابت می‌کند مهاجرت آنها سازمان دهی شده بوده و به آرامی ‌صورت گرفته است و این باور را به ما می‌دهد که آنها به زو و اجبار پترا را به فرهنگ دیگری واگذار نکرده اند.

   

   3- المک (Olme)

  آنها یکی از اولین اجتماعات Mesoamerican بودند و در زمین‌های پایین دست جنوب و مرکز مکزیک اقامت گزیدند. المک‌ها سازندگان چیره دستی بودند با مکان‌های بزرگی مثل حیاط بزرگ مخصوص مراسم، خانه‌ها، اهرم مخروطی بزرگ و مقبره‌های سنگی با دهانه (سر) بزرگ که به خاطر آنها شهرت دارند. آنها را فرهنگ مادر بیشتر فرهنگ‌های دیگر Mesoamerican می‌دانند، چراکه آنها یکی از اولین و پیشرفته ترین فرهنگ‌های Mesoamerican در زمان خودشان بودند. حدود 400 قبل از میلاد نیمه شرقی زمین‌های المک رها شد- احتمالا در اثر تغییرات محیطی. بااین وجود تئوری مشهور دیگری وجود دارد که می‌گوید آنها مورد تهاجم قرار گرفتند، اما هیچ کس نمی‌داند این متجاوزین چه کسانی بودند.

   

   4- فرهنگ Cucuteni-Trypillian

  جامعه Cucuteni-Trypillian بزرگ ترین زیست گاه دوره نوسنگی را در اروپا بنیان نهاد که 1500 نفر از مردم را درون خود جای می‌داد. فرهنگ Cucuteni-Trypillian سیستم مادرسالارانه داشتند و زنان راس خانه بودند، آنها کار کشاورزی را بر عهده داشتند و سفال، پارچه و منسوجات را می‌ساختند. مردها به شکار می‌رفتند، ابزار می‌ساختند و وظیفه نگهداری از حیوانات اهلی‌شان را نیز داشتند. یکی از تئوری‌های اصلی در مورد پایان یافتن این تمدن این است که آنها مغلوب تمدن جنگجوی کورگان شدند. باستان شناسی امروزی تر بر این نکته اشاره دارد که تغییرات آب و هوایی چشمگیر که منجر به یکی از بزرگ ترین خشکسالی‌های تاریخ اروپا شده، می‌توانسته دلیل نابودی آنها نیز باشد.

   

   5- امپراطوری خمر

  امپراطوری خمر از سلسه پادشاهی «چنلا» که امروزه «کمبودیو» نامیده می‌شود  حدود قرن 9 بعد از میلاد به وجود آمد. اینها یکی از قدرتمندترین امپراطوری‌های جنوب شرق آسیا بودند. خمرها قوی و ثروتمند بودند و چند سیستم مذهبی شامل هندوئیسم، ماهایانا بودائیسم و تراوادا بودائیسم داشتند.

   

   6- مسینیان

  مسینیان حدود 1600 سال قبل از میلاد در جنوب یونان زندگی می‌کردند. مسینیان به تعداد زیادی از شهرهای مهم مثل، مسین، تیرینوس، پیلوس، آتن، تبس، اورچومنوس، لولکوس و نوسوس تاخ و تاز کردند. مسینیان اجناس زیادی را وارد می‌کردند و آنها را تبدیل به اجناس فروختنی می‌کردند و بنابراین تبدیل به صنعت گرانی چیره دست شدند. آنها مورد هجوم تمدنی از شمال مثل مردم «دوریان» یا مردم دریا قرار گرفتند.

   

  7- کلوویس

  تاریخ تمدن کلوویس به 10.000 قبل از میلاد برمی‌گردد. مرکز اصلی زندگی آنها در دشت‌های مرکزی و جنوبی شمال آمریکا بوده که در علم باستان شناسی با تکه‌های سنگ چخماق که Clovis points نامیده می‌شود شناخته می‌شوند. آنها اولین ساکنین بشری جهان جدید بودند و اجداد تمام فرهنگ‌های اصیل شما و جنوب آمریکا محسوب می‌شوند.

   

   8- تمدن دره ایندوس

  تمدن دره ایندوس یا تمدن ‌هاراپان از 3300 تا 1300 قبل از میلاد رشد کرد و آباد بود، اگرچه این منطقه از سال 7000 قبل از میلاد مسکونی و آباد بود. آنها صدها شهر کوچک و روستا با نقشه‌های سازماندهی شده ساختند و سیستم لوله کشی پیچیده ای با دستشویی‌های خانگی. آنها ستاره شناسانی ماهر بودند و در کشاورزی، تولید گندم، جو، صیفی جات، لوبیا، کنجد و کتان نیز مهارت داشتند. و اولین مردمی ‌بودند که لباس کتانی را تولید کردند. برخی از مردم اعتقاد دارند که آریایی‌ها 1500 قبل از میلاد بر آنها پیروز شدند. نظریه دیگری می‌گوید آنها به دلیل تغییرات محیطی نابود شدند، مثل کاهش آب رودخانه Ghaggar Hakra یا سردتر و خشک تر شدن آب و هوا.

    

  9- آناسازی

  آناسازی تمدن بومی ‌آمریکا است که 1200 سال قبل از میلاد در چهار گوشه ایالت متحده منزل گزیدند. آنها شکارچی بودند و در خانه‌هایی در گودی‌های کم ژرف زندگی می‌کردند. بعدها آنها به زراعت بلال، حبوبات و کدو نیز پرداختند. پئوبولان‌های اجدادی خانه‌های صخره ای شان را رها کرده و حدود سال 1300 قبل از میلاد از هم جدا و پراکنده شدند. بعد از یک انفجار جمعیتی، روش‌های ضعیف کشاورزی و خشکی آب و هوای منطقه تولید غذای کافی تبدیل به امری مشکل شد. درنتیجه فقدان غذا آناسازی به سمت «ریو گراند» یا Hopi mesas حرکت کرد.

   

   10- مینوان‌ها/ The Minoans

  مینوان‌ها 3000 تا 1000 قبل از میلاد در کرت امروزی منزل گزیدند. آنها اولین تمدن شناخته شده اروپا بودند. تمدن مینوان یکی از سازمان‌های اجتماعی، هنر و تجارت بود. مینوان‌های اولیه با زبانی که بر پایه زبان‌های تصویری بود صحبت می‌کردند. هیچ گونه شاهد و نشانه ای از فرهنگ نظامی ‌در محل زندگی آنها به چشم نمی‌خورد و در ظاهر چنین می‌نماید که قدرتشان تنها بر پایه اقتصاد بنیان نهاده شده بود. چنین حدس زده می‌شود که مینوان‌ها به خاطر فوران آتشفشانی روی جزیره ترا که امروزه سانتورینی نامیده می‌شود از روی زمین محو شدند. همچنین گفته می‌شود آنها مغلوب تمدن Myceanean شده اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  کمبود مرموز ماده تاریک در همسایگی خورشید

  تاکنون مطالعه  دقیق بر روی حرکت ستارگان در راه‌شیری،  مدرکی مبتنی بر وجود ماده‌تاریک در محدوده وسیعی از اطراف خورشید، به دست ما نداده است . طبق نظریه های پذیرفته شده، انتظار می‌رفت در مجاورت خورشید پر از ماده‌تاریک باشد؛ ماده نامرئی مرموزی که فقط به طور غیر مستقیم توسط تاثیرات گرانشی که اعمال می‌کند، قابل شناسایی است.  تیم ستاره‌شناسان در شیلی طبق مطالعات جدید دریافته اند که این نظریه ها با حقایق رصدی همخوانی ندارد. ممکن است به این مفهوم باشد که تلاش هایی که در جهت شناسایی غیر مستقیم ماده‌تاریک در روی زمین صورت گرفته است ، ناموفق بوده است.

  گروهی در رصدخانه La Silla در اروپای جنوبی با استفاده از تلسکوپ ۲٫۲ متری MPG/ESO ، همراه با تلسکوپ های دیگر،  حرکت بیش از ۴۰۰ ستاره را تا فاصله  ۱۳۰۰۰ سال نوری از خورشید ترسیم کرده اند. با استفاده از این اطلاعات جدید، جرم ماده موجود در مجاورت خورشید را در حجمی چهار برابر آنچه قبلا تصور می شد، محاسبه کرده اند.

   

  این طرح اثر یک هنرمند از راه شیری است. هاله آبی اطراف راه شیری نشان دهنده توزیع مرموزانه ماده تاریک است. محاسبات جدید مبنی برحرکات ستارگان نشان می دهد که مقدار ماده تاریک موجود در اطراف خورشید کمتر از مقدار مورد انتظار است و در همسایگی خورشید مقدار دقیقی از این ماده وجود ندارد. کره آبی که در اطراف خورشید کشیده شده است نشان دهنده اندازه تقریبی ناحیه بررسی شده است که در تحقیقات جدید به دست آمده است، اما شکل دقیق آن نیست.

  به گفته Christian Moni Bidin از دانشگاه Concepcion در شیلی ، ” میزان جرمی که ما در ناحیه اطراف خورشید به آن پی بردیم با آنچه که مشاهده می‌کنیم(ستاره ها،غبار و گاز) یکی است. اما فضای خالی برای ماده‌ اضافی(ماده‌تاریک) که ما انتظار داشتیم باقی نمی گذاشت. محاسبات ما نشان می دهد که این امر باید به طور واضح در اندازه گیری هایمان نمایان شود. “

  ماده تاریک ماده مرموزی است که غیر قابل مشاهده است اما در عوض توسط تاثیرات گرانشی بر روی ماده مرئی، شناخته می شود. این ترکیب اضافی در کیهان در اصل می‌تواند توضیحی باشد برای اینکه چرا قسمت های خارجی کهکشان ها، از جمله راه شیری، بسیار سریع  دوران می کند، اما در حال حاضر ماده تاریک مؤلفه اصلی نظریه هایی است که چگونگی شکل گیری و نمو کهکشان ها را توضیح می دهند.

  امروزه این امر که ماده تاریک ۸۰% جرم عالم را تشکیل می دهد، با وجود تمام تلاش ها برای تشخیص ماهیت آن، مبهم مانده و به صورت گسترده ای پذیرفته شده است. تا کنون تمامی تلاش ها برای شناسایی ماده تاریک در آزمایشگاه های روی زمین شکست خورده است.

  توسط اندازه گیری های بسیار دقیق حرکت اکثر ستارگان، مخصوصا آن هایی که از صفحه راه شیری دور هستند، گروه توانسته است گامی به عقب بردارد و نتیجه بگیرد که چه مقدارماده در عالم حضور دارد. حرکت ها ناشی از جاذبه گرانشی متقابل تمامی مواد، چه ماده معمولی مثل ستارگان و چه ماده تاریک است.

  مدل های موجود ستاره شناسان مرتبط با تشکیل و دوران کهکشان ها، هاله ای را نشان می دهد که راه شیری را احاطه کرده است. آنان قادر به پیش بینی شکل هاله نیستند، اما انتظار دارند که مقدار مشخصی از این هاله را در ناحیه اطراف خورشید پیدا کنند. اما تنها شکل های نامشخصی برای هاله ماده تاریک هستند که می توانند کمبود ماده تاریک را که در مطالعات جدید پیدا شده است، توجیه کنند.

  به گفته Moni Biden “پس اگر ماده تاریک جایی که ما انتظارش را داشتیم حضور نداشته باشد،  راه حل جدیدی برای این جرم گمشده باید پیدا شود. نتایج ما با مدل های پذیرفته شده در تناقض است.  راز ماده تاریک در حال حاضر مرموز تر شده است. تحقیقاتی که در آینده از سوی آژانس فضایی اروپا (مآموریت Gaia) صورت خواهد گرفت برای پرده برداری از این رمز مهم خواهد بود.”

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  تلسکوپ اسپیتزر و قوس نور مرموز

   

  ستاره شناسان با کمک هابل قوسی از نور را پشت خوشه کهکشانی بسیار بزرگی که 10 میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد یافته اند .این گروه کهکشانی بوسیله اسپیتزر ناسا کشف شد و زمان پیدایش آن 13.7میلیارد سال یعنی زمان کمی از پیدایش عالم می گذشت تخمین زده می شود . قوس غول آسای نور مربوط به کهکشانی دورتر است که نورش توسط گرانش قوی خوشه کهکشانی عظیمی منحرف شده و یک لنز گرانشی ایجاد شده اما مساله اینجاست که این قوس نباید وجود داشته باشد مدیر تحقیقات آنتونی گنزالس از دانشگاه فلوریدا می گوید : "برای اولین بار که دیدمش فقط به آن خیره شدم و فکر کردم از لحاظ ریاضی و آماری قوسها در این فاصله بسیار کمیابند واصولا انتظار نداریم کهکشانی پشت خوشه باشد که نوری چنین درخشان داشته باشد حتی اگر خوشه به عنوان لنز عمل کند و یا نور را منحرف نماید . در ضمن یافتن خوشه ای با جرم کافی و اینکه به خوبی بتواند نقش لنز گرانشی را جهت خمش نور از کهکشانی دور ایفا کند دشوار است ."

  خوشه های کهکشانی مجموعه ای از صدها هزار کهکشانند که به وسیله نیروی گرانش به هم محکم شده اند .آنها عظیمترین ساختارهای عالمند بسیاری از کهکشانهایی از این دست در پس خوشه های کهکشانی در فاصله نزدیکتر به زمین کشف شده اند برخی از این دست کهکشانها هم چنان تاریکند که با تلسکوپ نمی توان آنان را دید .IDCSJ1426.5+3508 بزرگترین خوشه کشف شده است که معادل 500تریلیون خورشید وزن دارد و بین 5 تا 10 بار بزرگتر از سایر خوشه های کشف شده در عالم است . رنگ قرمز آن نشان دهنده مسافت بسیار دور آن است . سیستم منحصر به فرد این خوشه میزبان یک قوس لنز گرانشی غول آساست زمان این قوس گرانشی قدیمی می تواند مربوط به اولین دقایق پس از انفجار بزرگ باشد و شرایط آن دوره باعث رشد این خوشه بسیار بزرگ در اوایل تشکیل عالم شده در تصاویر اپتیکی هابل که در سال 2010گرفته شده این قوس مشخص شده و دوربین مجهز به نور فروسرخ هم تایید کرده که این خوشه یکی از دوردست ترین خوشه های کشف شده است .در این تحقیقات از هابل ، تلسکوپ رادیویی و تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا استفاده شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  جنگل مرموز لهستان

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز
  یک سیاره مرموز

  سیارات گازی غول تنها سر زمین های حاوی متان نیستند، بلکه در سطح زمین هم CH4 پیدا میشود...

  سیاره غول (GJ 436b) در صورت فلکی اسد یک چیزی کم دارد. شما به گاز های باتلاقی باور دارید؟ برخلاف تصور اخترشناسانی که با استفاده از تلسکوپ فضایی سپیتزر ناسا مشغول مطالعه سیاراتی به اندازه نپتون بودند، سیاره (GJ 436b) مقدار متان (CH4) بسیار کم دارد. این مسئله به چی معنی است؟

  واقعیت این است که گاز متان در سطح سیاراتی با این اندازه و دما باید بسیار زیاد باشد، اما اخترشناسان برخلاف نمونه هایی شبیه سازی و پیش بینی های شان 7 هزار بار میزان کمتر در سطح این سیاره کشف نمودند. کمبود متان در سطح این سیاره بسیار عجیب است، زیرا در منظومه شمسی ما تمام سیارات غول گازی پر از متان اند. هیدروژن و کاربن در اتموسفیر مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به مراتب زیاد است و این اتم ها بصورت طبیعی با هم ترکیب میشوند تا ساده ترین نوع هایدروکاربن (CH4) را بسازند.

  اخترشناسان دانشگاه مرکزی فلوریدا که مشغول این تحقیق اند میگویند " واقعأ حیران کننده است، ما نمی دانیم همه متان این سیاره کجا رفته؟ یگانه احتمال میتواند تجزیه شدن باشد. یعنی تابش فرابنفش ستاره مادر میتواند متان را به یک نوع پولیمر مانند ایتالین تبدیل کند. بطور مثال اگر پلاستیک را زیر آفتاب بگذارید، تابش فرابنفش پیوند کاربن موجود در پلاستیک را می شکند و باعث میگردد تا این کاربن بصورت زنجیره شکسته طولانی تخریب شود. ما یک پروسه مشابه را در سیاره (GJ 436b) پیشنهاد کردیم، اتم های هایدروکاربن آن از متان انشعاب شده و مقدار باقیمانده آن با هم چسپیده اند تا اتیلن یا هیدروکاربن اشباع شده را بسازد (C2H4)

  این اخترشناسان گمان میزنند که شاید باد های عمودی قوی در اتموسفیر این سیاره مواد را از لایه های داغ و پائین؛ جائیکه کاربن مونوکساید زیاد است، جاروب نموده باشد: در این صورت CO جایگزن CH4 شده و یا کاملأ چیز دیگری باعث چنین تغییر شده است.

  سیارات گازی غول تنها سر زمین های حاوی متان نیستند، بلکه در سطح زمین هم CH4 پیدا میشود. در زمین متان در معده گاو و بز تولید میشود. همچنین از کف مرداب یا باتلاق ها بصورت حباب بالا می آیند که در حقیقت محصول مواد اورگانیکی است که در اعماق گل و لای باتلاق ها در حال فاسد شدن اند. یعنی در سطح سیارات گازی غول متان یک کیمیای معمول اما در سطح زمین نشانه حیات است.

  به همین علت، اخترشناسان از مدت ها قبل برنامه ریزی نموده بودند تا در اتموسفیر سیارات دور به اندازه زمین به جستجوی متان باشند. قرار است تلسکوپ فضایی ناسا این گونه سر زمین های زیادی را کشف کند. جریان یا سیالیت متان به همراه اکسیژن میتواند شواهدی دال بر فعالیت بیولوژیکی (زیست شناختی) باشد.

  اما اگر اتموسفیر سیارات همیشه بر اساس قواعد منظومه شمسی ما عمل نکند چی؟ بدون شک سیاره غول (GJ 436b) یکی از این گونه سر زمین هاست که خلاف قواعد منظومه شمسی ما عمل نموده. بنابرین اخترشناسانی که به جستجو و تحقیق این دنیا مشغول اند باید از سر همه طرح ها و پیش بینی های علم کیمیا را باید از سر بنویسند و دوباره طراحی کنند. به گفته آنها سیاره غول GJ 436b هنوز هم برای ما مهم است.  

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، مرموز