تاریخ : 30 مرداد 1396
زمان : 03:28:35
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 159 بار
 • بازدید دیروز : 815 بار
 • بازدید ماه : 22232 بار
 • بازدید کل : 559296 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  سخنی از نویسنده وبلاگ

   

  کشتی نوح چه در معنای فیزیکی و چه در معنای پندآموزی، شاید یکی از بزرگترین آیات برای الزام بشر در جهت چنگ زدن به ریسمان الهی باشد. راه فقط یکی است و آن چنگ زدن به ریسمان الهی است. هرگونه عذر و بهانه‌ای در این راه جز گمراهی ارمغانی دیگر برای بشر ندارد. انسان اگر فقط نفع خود را نیز در نظر بگیرد، می‌تواند آنرا در اطاعت از انبیاء و اولیاء الهی بیابد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  کشتی نوح

   

  این مقاله که با اندکی حذف و اضافه ارائه می شود، نوشته دکتر «جاناتان گری»، باستان‌شناس و محقق استرالیایی است که مدت 30 سال از عمر خود را در نقاط مختلف جهان به کشف و حفاری مشغول بوده است:

  در سال 1959، یک خلبان ترک، براساس مأموریت محول شده، چندین عکس هوایی برای مؤسسه ژئودتیک ترکیه برداشت. هنگامی که مأموریت به پایان رسید، در میان عکس های او تصویری جلب نظر می‌‌کرد که بیشتر شبیه یک قایق بود تا چیزی دیگر، قایقی بزرگ که بر سینه تپه ای، در فاصله بیست کیلومتری کوههای آرارات آرمیده بود.  

   

  تصویر هوایی از فسیل کشتی که محل آسیب دیدگی ناشی از برخورد به یک صخره در آن مشخص است.

  تصویر هوایی از فسیل کشتی که محل آسیب دیدگی ناشی از برخورد به یک صخره در آن مشخص است. بلافاصله پس از مشاهده این تصویر، تعدادی از متخصصان، علاقه مند به پیگیری شدند. دکتر براندنبرگ از دانشگاه ایالتی اوهایو یکی از این علاقه مندان بود. او کسی بود که قبلاً در زمینه کشف تأسیسات روی زمین از طریق هوا، مطالعات دانشگاهی داشت و پایگاههای موشکی کوبا را در دوران کندی کشف کرده بود.

  دکتر واندنبرگ با دقت عکس ها را مورد مطالعه قرار داد و اظهار کرد: «من هیچ شکی ندارم که شیء موجود در عکس های هوایی یک کشتی است. من تا به حال در طول مدت فعالیتم، هرگز چنین شیء عجیبی در یک عکس هوایی ندیده بودم.» پس از آن یک گروه کاوشگر آمریکایی نیز به منطقه مورد نظر اعزام شد، ولی حتی با انجام تحقیقات کوتاه مدت، نتوانست اطلاعات قابل توجهی بدست آورد.

  ۱۷ سال از آخرین تحقیقات در منطقه گذشت و هیچ اکتشافی تا سال ۱۹۷۶ انجام نگرفت. در سال ۱۹۷۶ یک باستان‌شناس آمریکایی به نام «ران ویت» تحقیقات جدید خود را در منطقه آغاز کرد. او بسیار زود دریافت که این شیء قایق مانند، بسیار بزرگتر ازحدی است که قبلاً تصور می‌‌کرد. او بزودی با انجام محاسبات دقیق دریافت که طول این شیء عظیم الجثه بلندتر از طول یک زمین بازی فوتبال و اندازه آن به بزرگی یک ناو جنگی است که کاملاً در زمین دفن شده است. اما کشتی کشف شده در زیر گل و لای قطوری دفن شده بود و بسختی به جز از ارتفاع قابل رؤیت بود.

  به دلیل همین عدم مشاهده دقیق از سطح زمین، امکان هر تحقیقی غیر ممکن بود. از سوی دیگر جسم کشف شده آنقدر بزرگ و سنگین بود که هر گونه اقدامی را در وهله اول عقیم می‌ساخت. «ران وایت» و گروه همراهش که مشتاقانه کار را پیگیری می‌‌کردند، به جایی رسیدند که تنها وقوع یک حادثه عجیب و نادر می‌توانست راهگشای کار آنها باشد:

  «زمین لرزه!» آنها متوجه شدند که حرکت دادن و در آوردن جسم مذکور از درون زمین، به دلیل ابعاد وسیع و بزرگ آن غیر ممکن است و تنها با یک لرزش زمین، این شیء می‌تواند از دل خاک سر در آورد و مورد کاوش قرار گیرد.

  از تحقیقات ران ویت مدت زیادی نگذشته بود که در 25 نوامبر سال 1978، وقوع زمین لرزه ای در محل، باعث شد تا کشتی مزبور به طور شگفت آوری از دل کوه بیرون بزند و سطح زمین اطرافش را به بیرون براند. بدین ترتیب دیواره های این شیء، شش متر از محوطه اطرافش بالاتر قرار گرفت و برجسته تر شد.

  بدنبال این زمین لرزه، ران وایت ادعا کرد که شیء مذکور می‌تواند باقیمانده کشتی نوح باشد. سپس بدبینی ها به خوش بینی مبدل و این سؤال ها مطرح شد: «اگر این جسم عظیم قایقی شکل به طول یک زمین فوتبال، در ارتفاع 1890 متری کوههای آرارات، کشتی نوح نیست، پس چه چیز می‌تواند باشد؟ و اگر جسم کشتی نوح است، آیا طوفان نوح واقعاً بوقوع پیوسته است؟... آیا ما شاهد بقایای کشتی افسانه ای حضرت نوح که در کتب مقدس ادیان جهان از آن صحبت شده است، هستیم؟»

  طوفان و سیل در زمان حضرت نوح در سطح وسیعی بوسعت کره زمین واقع شده است. به اعتقاد مسیحیان و بنا به نص انجیل، این حادثه عظیم و دهشت آور، برای تنبیه مردمان آن روزگار که دست به سرکشی زده بودند و به منظور نجات نوح پیامبر و پیروانش واقع شده بود. بررسیهای زمین‌شناسی در نقاط مختلف دنیا، نابود شدن و مرگهای دسته جمعی موجودات زنده را بر اثر حادثه ای غیر منتظره نشان می‌دهد. برخی از این حوادث با زمان طوفان نوح همخوانی دارد.

  وجود لایه های مخلوط فسیل شده حیواناتی چون فیل، پنگوئن، ماهی، درختان نخل و هزاران هزار گونه گیاه جانوری، تأییدی بر این واقعیت است. این سنگواره ها که بعضاً در برگیرنده حیوانات مناطق گرمسیر با مناطق سردسیر (در کنار هم) هستند، نشان می دهند که با فرونشستن آب، جانوران و گیاهان خارج شده، در زیر رسوبات مانده و به فسیل تبدیل شده‌اند. امتزاجی عجیب از جانوران خشکی و دریا، حاره و قطبی که مرگی آنی و دلخراش را روایت می‌کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  باستان‌شناسان آمریکایی: کشتی نوح در ایران است

  تیمی از باستان‌شناسان تگزاسی، مدعی شده‌اند که بقایایی را در ارتفاع 13 هزار پایی کوه‌های البرز در شمال ایران پیدا کرده‌اند که متعلق به کشتی نوح است.

  به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، به نقل از سایت «Netscape»، «آرک بونما»، عضو مؤسسه جستجو و کشف آثار باستانی کتاب مقدس به شبکه «ABC» می‌گوید: « اگر کشتی نوح نیست، پس چیست؟».

  تیم باستان‌شناسی، این آثار را در کنار یک برآمدگی یافتند، اما در آغاز گمان نمی‌کردند که کشتی نوح باشد. آنان هنوز هم متعجب و امیدوارند.

  «رابرت کورنوک»، رئیس تیم به شبکه «ABC» گفت: ما چیزی را یافتیم که قلب من را به تپش واداشت. در آغاز زیاد مهم نبود، ولی وقتی نزدیک شدیم، تعجب کردیم؛ بسیار شبیه به چوب بود و از پایین، درست شبیه به عرشه یک کشتی مدرن بود».

  در کتاب مقدس مسیحیان هم آمده که این کشتی، در کوه‌های آرارات قرار دارد و نظریه‌پردازان می‌گویند که طول آن، هزاران مایل است.

  هرچند بسیاری گفته‌اند، اگر این کشتی پیدا شود، در کوه‌های آرارات در ترکیه پیدا خواهد شد، اما اعضای تیم می‌گویند که موقعیت این کشتی در ایران، مطابق با شواهد جغرافیایی کتاب مقدس است.

  کشتی اندازه‌ای حدود یک هواپیمای کوچک را داشته و آثار کشف شده نیز به همان مقیاس و اندازه هستند.

  یافته این گروه، حدود 400 متر طول دارد و شامل صخره‌هایی است که به طور مشخص از چوب سیاه هستند، در حالی که صخره‌های منطقه، کاملا قهوه‌ای است.

  جالبتر آن‌که بعضی بخش‌‌های چوب مانند این صخره در این هفته، مورد آزمایش قرار گرفتند و مشخص شد که چوب‌های سنگواره هستند. در کتاب مقدس آمده است که بدنه کشتی قیراندود شده که ماده‌ای سیاه است. در داخل بخشی از این «صخره» نیز یک فسیل دریایی پیدا شد که تنها متعلق به زیر دریاهاست.

  اما چرا عده بسیاری به دنبال کشتی نوح هستند؟ «بروس فیلر»، یک نویسنده مذهبی به «ABC» گفته است: این ایده وجود دارد که اگر بتوانیم ثابت کنیم، این کشتی وجود داشته، آن‌گاه می‌توانیم ثابت کنیم که این داستان واقعیت است و مهم‌تر از آن، می‌توانیم اثبات کنیم که خداوند هم وجود دارد».

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  باستان‌شناسان درپی شواهد جدید هستند

  کشف مکان فرود کشتی نوح‌ 

    

  در سالگرد وقوع طوفان نوح، باستان‌شناسان در آستانه‌ کشف محل دقیق فرود کشتی نوح هستند.طبق متون تاریخی حدود شش‌هزار سال پیش در چنین روزهایی، به‌مدت 40 شبانه‌روز باران بارید. اکنون با گذشت هزاران سال، باستان‌شناسان به‌دنبال کشف شواهد جدیدی از این رویداد تاریخی هستند که از آن به‌عنوان طوفان نوح یاد می‌شود.

  به گزارش ایسنا، براساس بررسی‌های باستان‌شناسان ترک، مناطقی از استان سینوپ (Sinop) در شمال ترکیه بین پنج تا نه‌هزار سال پیش شاهد سیل بسیار عظیمی بودند. هم‌چنین آن‌ها مناطق احتمالی فرود کشتی نوح را که از آن به‌عنوان محل آغاز دوباره‌ی حیات انسان‌ها روی زمین نام برده می‌شود، کاوش کرده‌اند. حاصل این کاوش‌ها، کشف ابزارهایی با قدمت چندهزار سال است که بیش‌تر آن‌ها برای کشاورزی استفاده می‌شدند.

  هنوز بین باستان‌شناسان درباره‌ محل احتمالی فرود کشتی نوح اختلاف نظر وجود دارد، زیرا بخش زیادی از باستان‌شناسان با استناد به انجیل و دیگر شواهد علمی، کوه‌های آرارات را محل فرود کشتی نوح می‌دانند و برای اثبات ادعای خود به چند فرورفتگی در بخشی از کوه‌های آرارات استناد می‌کنند. با این وجود، تقریبا تمام کارشناسان به این امر معتقدند که محل فرود کشتی نوح در منطقه‌ای در شرق و شمال ترکیه بوده است.

  در شرایطی که از چندماه پیش با آغاز فصل تابستان، کاوش‌های باستان‌شناسان برای کشف محل دقیق فرود کشتی نوح و کشف آثاری از این کشتی به مرحله‌ی جدیدی وارد شده‌اند، پیش‌بینی می‌شود، در روزهای آینده که می‌توان آن را چندهزارمین سالگرد وقوع طوفان نوح دانست، باستان‌شناسان به یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های خود دست یابند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  کشتی نوح در کوه‌های البرز پهلو نگرفته است

  یک باستان‌شناس تاکید کرد که بر اساس الواح سومری و بابلی، محل فرود کشتی نوح منطقه‌ای در نزدیکی‌های کوه ‌آرارات است و احتمال پهلو گرفتن این کشتی در کوه‌های البرز منتفی دانست. 

   

  رشته کوه البرز

  خبرگزاری میراث فرهنگی_میراث استان‌ها- زهراکشوری- یک باستان‌شناس ایرانی اعلام کرد که بر اساس الواح سومری و بابلی محل فرود کشتی نوح منطقه‌ای در نزدیکی‌های کوه ‌آرارات است.

  پیش از این مجله نشنال‌جئوگرافیک با طرح این سئوال که آیا کشتی نوح(ع) در ارتفاعات 4هزار متری سلیمان در رشته کوه البرز کشف شده است؟ توجه باستان‌شناسان را به این موضوع جلب کرد اما برخی باستان‌شناسان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی وگردشگری وقوع چنین اتفاقی را رد کردند.

   این نخستین بار نیست که شایعه وجود کشتی نوح(ع) در ایران قوت می‌گیرد. پیش از این نیز این شایعه شنیده می‌شد که کشتی نوح(ع) را باید در منطقه "جم" بوشهر یافت.

   چند سال گذشته نیز عنوان شد که محل فرود ‌آمدن کشتی نوح را در کشور بحرین یافته‌اند اما "کریمیان سردشتی"باستان‌شناسی که به زودی کتاب باستان‌شناسی قرآنی تالیف خود را به چاپ می‌رساند می‌گوید: « در این مورد کنگر‌ه‌ای در کشور بحرین برگزار شد که مجموعه مقالات عنوان شده در این کنگره به دست من هم رسید. اما مطالب ناقص بود به طوری که نمی توان به آن‌ها استناد کرد. البته نظریه دیگری هم وجود دارد مبنی بر این که کشتی نوح در عربستان فرود آمده‌. اما باز هم مدارک و اسناد آن بسیار ناقص و بی‌مبناست.»

   کشتی نوح درکوه "جودی" آرام گرفت

   به گفته کریمیان بر اساس الواح سومری و بابلی محل فرود کشتی نوح منطقه‌ای در نزدیکی‌های کوه ‌آرارات است: « باستان‌شناسان ابزار بسیاری را در کنار کشتی کشف شده در نزدیکی‌های کوه ‌آرارات،  یافته‌اند. چوب‌های پوسیده کشتی سالیابی‌ شده و آزمایش‌های کربن 14 به منظور تعیین قدمت اثر روی آن‌ها انجام گرفته‌است. باستان‌شناسان با توجه به نتایج آزمایش ها احتمال بسیار داده‌اند که این کشتی همان کشتی نوح باشد.»

   اسناد و مدارکی چون کتاب مقدس(عهد عتیق) نیز محل نشست کشتی نوح را کوه‌های آرارات می‌داند. کریمان می گوید: «البته تفاسیر و کتب جغرافی دوره اسلامی نیز این مسئله را تاکید می‌کند. در قرآن هم به صراحت آمده: "کشتی نوح در کوه‌های "جودی" آرامش گرفت.»

   کوهی که در حال حاضر کشتی مورد نظر روی آن قرار گرفته به ترکی " کودی" داغ یا همان کوه"جودی " خوانده می‌شود.

   

  رشته کوه‌های آرارات از دو کوه کوچک و بزرگ تشکیل شده است.  کریمیان اعتقاد دارد کوه "جودی" در رشته کوه آرارات کوچک همان کوهی است که در قران به آن اشاره شده: «سالیان طولانی است که باستان‌شناسان اروپایی و آمریکایی در این کوه کاوش می‌کنند و این کاوش‌ها هنوز ادامه دارد.»

  کشتی نوح مسئله جهانی است

  کریمیان کشتی نوح را موضوعی جهانی می‌د‌اند: «داستان نوح برای سه دین بزرگ اسلام، مسیحیت و یهودیت اهمیت دارد و بر همین اساس از گذشته‌های دور در این مورد مطالعات بسیاری انجام شده‌ و حتی در دوره‌های پیش از اسلام هم مورد توجه قرار داشته است . چنانکه در تاریخ هم می‌خوانیم در کتابخانه "آشور بانی‌پال" در مورد کشتی نوح صحبت می‌شود.»

   آشور بانی‌پال، پادشاه آشور (859 -883 قبل از میلادی) مدعی بود کشتی نوح در محلی به نام "نی سیر" پهلو گرفته است. کاوش‌های باستان‌شناسان اروپایی و آمریکایی در فاصله کمتر از 500 یاردی محل کشتی نیز  به شناسایی دهکده ای منجر شد که"اوزون گیلی" نام دارد و پایین تر از آن روی نقشه های بسیار قدیمی، محلی به نام "نی سیر" یا "نسیر" مشاهده می‌شود.

   آغاز قصه

   بر اساس نوشته های "جاناتان گری"، باستان‌شناس استرالیایی که  30 سال  از زندگی ‌اش را صرف کاوش روی این کشتی کرده،  در سال 1959  یک خلبان اهل ترکیه، بر اساس ماموریت محول شده، چندین عکس هوایی برای موسسه "ژئودتیک" ترکیه برمی‌دارد. درمیان عکس های او تصویری جلب نظر می کرد که شبیه یک قایق بود. قایقی بزرگ که بر سینه تپه ای در فاصله 20 کیلومتری کوه های آرارات آرمیده بود.

   خبر در سراسر دنیا بخش شد و تعداد بی‌شماری از باستان‌شناسان اروپایی و آمریکایی را به آرارات کشاند. باستان‌شناسان دوباره از شی کشف شده عکس گرفتند و عکس‌ها یک شی بزرگ چوبی مانند کشتی را نشان می‌داد. در سال 1959 بار دیگر چند عکس هوایی از این شی در 20 کیلومتری جنوب آرارات بزرگ گرفته شد.

  کریمیان می گوید :«بعد از آن دکتر "براند نبرگ"، از دانشگاه "اوهایو" به آرارات می‌رود و عکس‌هایی از آن می‌گیرد و اعلام می‌کند : من شک ندارم که این شی یک کشتی است.»

  "براندنبرگ" کسی بود که در زمینه کشف تاسیسات روی زمین از طریق عکسبرداری هوایی، مطالعات دانشگاهی داشت و پایگاه‌های موشکی کوبا را در دوران کندی کشف کرده بود. او اذعان داشت که شی دیده شده در این عکس به طور یقین کشتی است. پس از آن یک گروه آمریکایی به منطقه اعزام شدند. ولی نتوانستند اطلاعات قابل توجهی پیدا کنند.

   زلزله‌ای که از راز کوه جودی پرده برانداخت

   "ران وایت" باستان‌شناس آمریکایی، با انجام محاسبات دقیق متوجه شد که طول جسم عظیم کشف شده خیلی بیشتر از آن است که در عکس دیده می‌شود و  زیر گل و لای قطوری دفن شده است. از تحقیقات " وایت "  مدت زیادی نگذشته بود که در 25 نوامبر سال 1978، وقوع زمین لرزه ای در محل، باعث شد تا کشتی به طور شگفت آوری  از دل کوه بیرون بزند.

   به دنبال این زمین لرزه، وایت ادعا کرد این شی می‌تواند باقی مانده کشتی نوح باشد. بعد از آن بسیاری به این نتیجه می‌رسند که آن شی بزرگ و عظیم چیزی نیست جز کشتی نوح. کریمیان که به گفته خود کشتی نوح را از نزدیک دیده است می گوید این کشتی سه طبقه دارد: «حتی باستان‌شناسان مو‌فق شده‌اند که تا فسیل استخوان حیوانات مختلف را در کشتی بیابند.»

   وی می افزاید:‌ «"دکتر جاناتان گری"، باستان‌شناس استرالیایی 30 سال است که روی کشتی کاوش می‌کند و شما می‌توانید گزارش‌ها و دستاورهای وی را از طریق اینترنت دنبال کنید. حتی برخی از باستان‌شناسان توانستند در سال 1991 میلادی چندین فسیل شاخ حیوان را در این کشتی کشف کنند.»

  کشف لنگرهای کشتی 

   

  چنانکه جاناتان گری در مورد این کشتی گفته است،بر بلندی تپه های اطراف محل کشتی، باستان‌شناسان چند جسم بزرگ حجیم سنگی یافتند که در بالای هر کدام سوراخی بزرگ تعبیه شده بود.

  این اجسام مثلثی شکل سنگی و نیمه صیقلی، شبیه به لنگرهای کشتی‌های باستانی بودند که "دراگ" نامیده می‌شدند. این شش جسم در واقع ابزاری بودند که به علت وزن زیاد به جای وزنه یا لنگر به هنگام پهلوگرفتن کشتی به آب پرتاب می‌شدند.

    اندازه کشتی نوح در کتاب مقدس 300 ذراع یاد شده و واحد ذراع در مصر قدیم نیز برابر با 7/52  سانتیمتر بوده است . بر این اساس محاسبه نشان می دهد طول کشتی 158 متر و 46 سانت بوده که این موضوع پس از محاسبه دقیق تایید شده و رقم به دست آمده به طور دقیق عدد  158.46 متر را نشان داده است.

  کشتی از الواح چوبی و فلز ساخته شده است 

   

  یکی از آثاری که باستان‌شناسان از این کشتی کشف می کنن حلقه ای فلزی است. کریمیان کشف این حلقه را موید این آیه‌ای از قرآن می‌داند که عنوان می کند :« این کشتی از دوچیز ساخته شده است الواح چوبی و فلز.»

  از سوی دیگر جاناتان گری هم معتقد است آزمایش های انجام گرفته توسط دانشمندان وجود قطعات آهن را در فواصل منظم و معین در ساختار کشتی تایید کرده است. آن‌ها همچنین گره ها واتصالات آهنی محکم و برجسته ای را یافته‌اند که در 5 هزار و 400 نقطه کشتی به کار رفته است.

  باستان‌شناسان اعتقاد دارند استفاده وسیع و همه جانبه از فلزات در ساخت این کشتی خارج از حد تصور ماست.  به نظر می رسد که تکنولوژی پیشرفته و رشد یافته ای در آن دوران وجود داشته که به هر حال نوح توانسته از آن بهره مندشود.

  کشف 4 ستون فلزی فسیل شده که هر کدام 120 سانتیمتر طول دارند و از بخش های مهمی در ساخت کشتی به شمار می رفتند، از جمله این اشیاء است که هم اکنون در تملک وزارت معادن و فلزات ترکیه قرار دارد.

  شاهد از غیب رسید

  جاناتان گری در گزارش‌هایش می‌نویسد: «در نزدیکی محل فرود کشتی در بالای تپه، لوحی کشف شد که ادعاهای باستان‌شناسان را به طرز زیبایی اثبات کرد. کتیبه‌ای که دست کم 4هزار سال قدمت دارد.  روی این تابلوی سنگ آهکی، در سمت چپ، تصویر رشته کوه هایی دیده می‌شود که درکنار یک تپه و سپس یک کوه آتشفشان قرار دارد. در سمت راست،  یک تصویر قایقی شکل با 8 نفر انسان کنده کاری شده است. در بالای سنگ کتیبه هم دو پرنده در حال پروازند. کشف این کتیبه همگان را به شگفتی وا داشت.»

  او برای تاکید بر ادعاهایش می‌گوید:‌ «روایت است که حضرت نوح"ع" پیش از به زمین نشستن کشتی و فروکش کردن آب، پرنده ای را که باید مانند کبوتریا کلاغ  بوده باشد،به بیرون فرستاد تا مطمئن شود خشکی نزدیک است یا نه . بار اول پرنده با خستگی به کشتی بازگشت و این بدان معنا بود که خشکی در آن نزدیکی ها وجود ندارد. بار دوم پرنده به کشتی بازنگشت و این آزمایش نشان داد که زمان لنگرانداختن نزدیک است.درست در 2 کیلومتری شرق محلی که کشتی هم اکنون قرار دارد، دهکده ای وجود دارد که " کارگاکونماز" نامیده شده است. نام این دهکده ترکی را چنین ترجمه کرده اند: آن کلاغ نه توقف می کند نه باز می گردد"»

  کشتی نوح در شهر ما نیست

  "رضا حیدری"، باستان‌شناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان‌غربی ضمن رد کشف کشتی نوح در ارتفاعات سلیمان گفت: «سالیان سال است که باستان‌شناسان در کوه‌های ترکیه به دنبال کشف کشتی نوح هستند. چون احتمال می‌دهند که کشتی نوح در کوه‌های آرارات نزدیک ایران باشد اکنون هم شایعه شده که این کشتی در ایران کشف شده است.»

  "حسین توفیقیان"، باستان‌شناس زیرآب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز ضمن اظهار بی‌خبری از کشف کشتی نوح در کوه‌های شمال‌غربی ایران می‌گوید:‌«سالیان بسیار زیادی است که باستان‌شناسان اعلام کرده‌اند شواهدی از وجود کشتی نوح در کشور ترکیه یافته‌اند. اما من  از کشفیات باستان‌شناسان خارجی در ایران و چنین ادعایی خبر ندارم.»

  مجوزی برای جستجوی کشتی نوح صادر نشده است

  دکتر "مسعود آذرنوش"، رئیس پیشین پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و "فاضلی نشلی"، رئیس جدید این پژوهشکده هر دو ورود باستان‌شناسان خارجی و کشف کشتی نوح را در شمال ‌غرب ایران یا شمال تهران رد کردند.

  فاضلی نشلی می‌گوید: «کشتی نوح و اتفاقی که در تاریخ گذشته افتاده است برای سه دین بزرگ اسلام، مسیحیت و یهودیت بسیار حائز اهمیت است و نباید خیلی راحت به شایعه پیرامون این مسائل دامن زد. دامن زدن به این شایعات باعث می‌شود توسط مجامع علمی و دینی مورد مواخذه قرار گیریم.»

  باستا‌شناسان، باستان‌شناسی را علم احتمالات می‌دانند. برای همین  هم هیچ‌وقت صد در صد درباره یک موضوع نظر نمی‌دهند. با این وجود آن‌ها هیچ دلیلی برای وجود کشتی نوح در ایران ندارند.... بسیاری به وجود کشتی نوح در ترکیه نیز بادیده تردید می‌نگرند اما گزینه دیگری نیست.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  دستور خداوند

  خداوند به نوح گفت: پایان عمر هر ذی حیاتی به حضورم فرا رسیده است... برای خود از چوب‌‌های کاج کشتی بساز... (سفر برشیت: فصل 6: آیات 13 و 14)

  دکتر "جاناتان گری" باستان‌‌شناس، محقق و سخنران علمی استرالیایی، در حدود سی سال از فعالیت‌‌های خود را صرف پژوهش در حفاری‌‌های نقاط مختلف جهان نموده است. آنچه می‌‌گذرد، چکیده‌‌ای است از نوشتار ایشان که در روزنامة اطلاعات مورخ 15 و 16 شهریور ماه 1378 به چاپ رسیده است.

  در سال 1959، عکس‌‌های جدید موسسة "ژئودتیک" ترکیه مورد بررسی قرار گرفت، در میان آنها، تصویری جلب نظر می‌‌کرد: شبیه به یک قایق بزرگ بر سینة تپه‌‌ای در بیست کیلومتری جنوب کوه‌‌های آرارات. بلافاصله یک گروه پژوهشی به ریاست "دکتر واندنبرگ" راهی منطقه شد، اما بررسی‌‌های مزبور تا سال 1976 به نتیجة خاصی نرسید، تا در این هنگام، "دکتر ران" دریافت که این شی قایق مانند، بسیار بزرگ‌‌تر از حدی است که قبلاً تصور شده بود. محاسبات دقیقتر نشان داد که طول این شی عظیم الجثه از طول یک زمین فوتبال بزرگ‌‌تر و اندازه آن به بزرگی یک ناوجنگی است و زیر گل‌‌ولای قطوری دفن شده است. زلزلة 25 نوامبر 1978 که موجب شد سطح اطراف فرو بریزد و کشتی مزبور از دل کوه بیرون آید، اثری مثبت در تحقیقات به جای گذارد ... و پس از این واقعه، که دیواره‌‌ها، در ارتفاع 189 متری کوه‌‌های آرارات، شش متر از محوطه اطرافش بالاتر قرار گرفت، دکتر "ویت"  ادعا کرد که شی مزبور باقیماندة کشتی نوح است... دکتر جاناتان گری نیز، به عنوان مسئول تحقیقات، این نظر را پذیرفت. او بیان می‌‌دارد: "واقعة توفان نوح، بالا آمدن سطح آب به صورت تدریجی نبوده است، بلکه نیروی به وجود آورندة آن، آنقدر مهیب و قوی بوده است که پوسته زمین شکاف برداشته، آب و آتش از درون زمین به بیرون فوران کرده است". بررسی‌‌های زمین شناسی در نقاط مختلف دنیا، نابودی و مرگ‌‌های دستجمعی موجودات زنده را بر اثر حادثه‌‌ای غیر منتظره نشان می‌‌دهد که برخی از آنها با زمان توفان همخوانی دارد. وجود لایه‌‌های فسیل شده حیوانات مختلف مثل فیل، پنگوئن، ماهی، درختان نخل و هزاران گونه گیاهی و جانوری در اطراف کشتی همگی تأییدی بر واقعیت مزبور است. تکنولوژی پیچیده در ساخت کشتی اینجا صحبت از نبوغ بشر در گذشته‌‌هاست. چه در آن زمان و چه قبل از آن، تحقیقات نشان می‌‌دهد که بشر، بسیار پیشرفته و متمدن بوده است و اینکه چرا سیر رشد و تعالی در مسیر علمی بشر راکد ماند یا در حد انتظار، صعود نکرد، بحث دیگری می‌‌طلبد. اینجا صحبت از ساخت یک قایق کرجی کوچک هشت نفره با ظرفیت چند حیوان کوچک برای عبور از یک مسیل آرام رودخانه‌‌ای نیست. بحث بر سر تکنولوژی پیچیده‌‌ای است که مهارت ذوب فلزات، ابزار پیشرفته و نیروی انسانی حاذق می‌‌طلبیده است. از آنجا که یاران حضرت نوح تعداد بسیار کمی بوده‌‌اند، این سؤال پیش می‌‌آید که نوح براستی چگونه این کشتی را ساخته است؟ کشتی‌‌ای که تاکنون از عجایب کتب مقدس بشمار می‌‌رفت و اکنون یک واقعیت علمی لمس شدنی است. آیا نوح به تنهایی توانسته است که کشتی ناوگونه خود را به ابعاد یک زمین فوتبال و به وزن تقریبی 32000 تن بسازد؟ آیا ساخت یک کشتی با دست خالی با امکانات آن زمان، به گنجایش 494 اتوبوس دو طبقه مسافربری با تصورات ما درباره قدما، همخوانی دارد؟ براستی چه تعداد جانور و چگونه جمع‌‌آوری شده و در کشتی جایگزین شدند؟ آب و غذا چگونه تأمین می‌‌شد؟ جانوران وحشی چگونه به سوی کشتی هدایت شدند؟ باید کار جمع‌‌آوری و هدایت حیوانات کاری سخت بوده باشد ولی به هرحال فرمان خد.ا باید انجام می‌‌شد. «ارنست میر» یکی از متخصصان محاسبه کرده است که هم اکنون حدود یک میلیون گونه حیوان بر روی زمین وجود دارد. از این تعداد 60 درصد جانوران آبزی و 70 درصد از 40 درصد باقیمانده را حشرات تشکیل می‌‌دهند. در نتیجه در حدود 20000 گونه جانور در خشکی وجود دارد که شامل پستانداران، خزندگان، پرندگان و دوزیستان می‌‌شود. حال این که چگونه این جانوران با توجه به تنوع‌‌و اندازه و نوع نگهداریشان، گردآوری و جای داده شدند، مسئله‌‌ای است که شاید بتوان به تنهایی آن را معجزه نامید، ولی خوشبختانه تحقیق بیشتر در محل، حضور حیوانات را در کشتی یافت شده، تایید کرد. کشف مقادیر قابل توجهی فضولات حیوانات که به صورت فسیل درآمده‌‌اند و از ناحیه خسارت دیده کشتی به بیرون رانده شده‌‌اند، فرضیه ما را بیشتر به واقعیت نزدیک کرد.علاقمندان به کاوش در مورد کشتی نوح بارها و بارها سعی کرده‌‌اند به درون کشتی فسیل شده راه یابند ولی همیشه با توده‌‌ای عظیم سنگ و خاک نیمه ویران مواجه شده‌‌اند. در آخرین تلاش‌‌ها، کاوشگران سعی کردند لایه‌‌های گل و لای خشک شدة اطراف کشتی را درهم بشکنند و از میان بردارند تا شاید راهی برای ورود به اتاقک‌‌های زیرین کشتی پیدا کنند، اما خیلی موفق نبودند. در سال 1991، گرگ بروور باستانشناس، بخشی از یک شاخ فسیل شده جانوری شاخدار را کشف کرد که از قسمت تخریب شده کشتی که فضولات حیوانی به بیرون ریخته شده بودند، به بیرون افتاده بود. به تشخیص محققان، این شاخ که مربوط به پستانداری بوده است، مقارن با شاخ‌‌اندازی سالانه جانور به هنگام خروج حیوان از کشتی در آنجا رها شده است. کشتی نوح: زیر بنای فلزی، بدنه چوبی! تصور استفاده از آهن، آلومینیوم و برخی فلزات دیگر، در زمانی که گمان می‌‌رود بشر از زندگی ساده‌‌ای برخوردار بوده، بسیار عجیب است، بخصوص که این فلزات کاربردهای ویژه صنعتی هم داشته باشند. آزمایشات دانشمندان وجود قطعات آهن را در فواصل منظم و معین در ساختار کشتی تایید کرده است. این آزمایشات بارها و بارها تکرار شدند تا وجود هرگونه خطایی را منکر شوند. باستانشناسان با کشف رگه‌‌ها و تیرهای باریک آهنی الگویی ترسیم کرده‌‌اند که حاصل کار به صورت نوارهای زرد و صورتی بر روی کشتی علامت‌‌گذاری شد. آنها همچنین گره‌‌ها و اتصالات آهنی محکم برجسته‌‌ای را یافته‌‌اند که در 5400 نقطه کشتی بکار رفته‌‌اند. تصویر برداری‌‌های راداری نشان داده که در محل تصادم کشتی با صخره به هنگام فرود آمدن یا به عبارت دیگر بر گل نشستن، نوارهای آهنی یا تیرهای فلزی کج شده‌‌اند. آنها می‌‌گویند که استفاده وسیع و همه جانبه از فلزات در ساخت کشتی خارج از حد تصور ماست. به نظر می‌‌رسد که تمدن پیشرفته و بسیار رشدیافته‌‌ای در آن دوران وجود داشته که به هر حال نوح توانسته از آن بهره‌‌مند شود. تمدنی که توجه ذهن ما را از تمرکز بر روی بناها و اماکن منحصر به فرد در نقاط دنیا به این نقطه جهان معطوف می‌‌کند. . اکتشافات آنها زمانی جالب‌‌تر شد که آنها توانستند طرح مشبکی حاصل از تقاطع تیرهای فلزی افقی و عمودی بکار رفته در بدنه کشتی بدست آورند. تصاویری که نشان داده 72 تیر فلزی اصلی در هر طرف کشتی به کار رفته است. به نظر می‌‌رسد که برای هر چیزی طرح و الگویی وجود داشته است. وجود اتاق‌‌ها و فضای کوچک و بزرگ در طبقات مختلف نظریه وجود طرح مهندسی پیشرفته را تایید می‌‌کند. دکتر گری با خوشحالی (خوش‌‌بینی) می‌‌افزاید: «با جمع دو ردیف 72 تایی تیرآهن‌‌ها در دو طرف کشتی، عدد 144 بدست می‌‌آید که عدد مقدسی در کتاب مقدس به شمار می‌‌رود!» در طول تحقیقات، بررسی‌‌هایی در مورد تعیین طول، عرض و قطر کشتی انجام گرفته است که متخصان را قادر ساخته تا از جزییات کف کشتی، ساختمان و الگوی اولیه و مواد تشکیل دهنده آن اطلاعاتی بدست آورند. دست‌‌یابی به چنین کشفیاتی مبهوت کننده بود چرا که در بسیاری از مواقع، درک واقعیت کشف شده از حد تصور خارج بود. کشف یک لایه غلافی و کپسولی شکل در داخل کشتی از این جمله بود و در واقع کشتی را به دو لایه یا پوسته اصلی مجهز می‌‌کرد. این آزمایشات وجود دیوارهای داخلی کشتی، حفره‌‌ها، اتاق‌‌ها و دهلیزها و همچنین وجود دو مخزن بزرگ استوانه‌‌ای را تایید کرد 

   

  در این آزمایش‌‌ها که به «رادار اسکن» یا «اسکن‌‌های راداری» معروفند، معلوم شد که دو مخزن استوانه‌‌ای بزرگ که هر کدام چهار متر و 20 سانتی‌‌متر بلندی و هفت متر و 20 سانتی‌‌متر عرض داشته‌‌اند و به دور هر یک از آنها کمربندی فلزی نصب شده بود، در نزدیکی تنها در ورودی کشتی وجود داشته‌‌اند. در یکی از آزمایشات اسکن راداری که به درخواست شخص استاندار استان «آگری» ترکیه انجام شد، معلوم شد که جنس بدنه کشتی از سه لایه چوب به هم چسبیده تشکیل شده است. این سه لایه با مواد محکم چسبنده، به هم چسبیده شده بودند. در سال 1991، یک عدد میخ پرچ فسیل شده در حضور 26 نفر محقق شاهد، در بقایای کشتی کشف شد. تجزیه و تحلیل ترکیبات این میخ وجود آلیاژهای آلومینیوم، تیتانیوم و برخی از دیگر فلزات را تایید کرد. این در حالی است که گمان می‌‌رفت در زمان حضرت نوح(ع) آهن و آلومینیوم هنوز به مرحله کشف و استخراج نرسیده باشند. آیا ما نیازمند بازنگری در تاریخ استفاده و استخراج بشر از فلزات هستیم؟ لنگرهای کشتی هم کشف شد! بر بلندی‌‌های تپه‌‌های اطراف محل کشتی، باستانشناسان چند جسم بزرگ حجیم سنگی یافتند که در بالای هر کدام سوراخی بزرگ تعبیه شده بود. این اجسام مثلثی شکل سنگی نیمه صیقلی، بسیار شبیه به لنگرهای کشتی‌‌های باستانی بودند که «دراگ» نامیده می‌‌شدند. اینها در واقع ابزاری بودند که به علت وزن زیاد به جای وزنه یا لنگر به هنگام پهلو گرفتن کشتی به آب پرتاب می‌‌شدند، چگونه و با چه نیرویی؟ دقیقاً نمی‌‌دانیم ولی حدس‌‌هایی در این زمینه وجود دارد.کشف شش وزنه یا لنگر سنگی، هر یک مجهز با سوراخی در بالای آن، حدس باستانشناسان را به یقین تبدیل کرد. این وزنه‌‌ها در فواصل متفاوت، ظاهرا به هنگام پهلو گرفتن کشتی به آب پرتاب شده بودند. از آنجا که یکی از انگیزه‌‌های قوی در شروع کاوش‌‌های باستانشناسی، بررسی‌‌های تورات شناسی بوده است، یافتن حقایق دیگری در مورد اندازه‌‌های کشتی نوح خالی از فایده نیست. از اندازه کشتی نوح در تورات به 300 «اَما» یا «کیوبیت»  - ذراع- یاد شده است. واحد «اَما» یا «کیوبیت» یا ذراع در مصر قدیم در زمان حضرت موسی «ع» برابر با 7/52 سانتی‌‌متر بوده است. با محاسبه این رقم عدد 46/158 متر بدست می‌‌آید. طول کشتی مورد کاوش توسط دو تیم مختلف هر دو زمان، اندازه‌‌گیری شد. رقم به دست آمده دقیقاً 46/158 متر را نشان داد. این محاسبات محققان را در ادامه کاوش‌‌ها مصمم‌‌تر کرد. ولی واقعیت این است که همیشه تصور دنیا از کشتی نوح، یک کشتی چوبی کوچک از وسط دو نیم شده بود نه یک ناو گونه عظیم با ساختار فلزی و چوبی و مهندسی پیشرفته. کتیبه‌‌ای که ادعای دانشمندان را اثبات کرد روایت است که حضرت نوح (ع) قبل از به زمین نشستن کشتی و فروکش کردن آب، پرنده‌‌ای را که باید کبوتر یا کلاغ بوده باشد به بیرون فرستاد تا مطمئن شود خشکی نزدیک است یا نه. بار اول پرنده، با خستگی به کشتی بازگشت و این بدان معنی بود که خشکی در آن نزدیکی‌‌ها وجود ندارد. بار دوم پرنده به کشتی بازنگشت و این آزمایش نشان داد که عمل لنگر انداختن نزدیک است. درست در دو کیلومتری شرق محلی که کشتی هم اکنون وجود دارد، دهکده‌‌ای وجود دارد که «کار گانماز» نامیده شده است. نام این دهکده ترکی را چنین ترجمه کرده‌‌اند: «آن کلاغ نه توقف می‌‌کند، نه باز می‌‌گردد!» محل کنونی کشتی در دل کوه‌‌های آرارات ترکیه، در گذشته‌‌های دور به منطقه هشت معروف شده و دره پایین منطقه، محله «هشت» نام گرفته است. چرا؟ در نزدیکی محل فرود کشتی در بالای تپه، لوحه‌‌ای کشف شد که ادعاهای باستانشناسان را به طرز زیبایی اثبات کرد. کتیبه‌‌ای که حداقل 4000 سال قدمت دارد. بر روی این تابلوی سنگ آهکی، در سمت چپ تصویر، رشته کوه‌‌هایی دیده می‌‌شود که در کنار یک تپه سپس یک کوه آتشفشان قرار دارد. در سمت راست، یک تصویر قایقی شکل با هشت نفر انسان کنده‌‌کاری شده است: یک پیرمرد، یک پیرزن، سه زن و سه مرد. در بالای کتیبه، دو پرنده در حال پروازند. کشف این کتیبه همگان را به شگفتی واداشت. در واقعیت موجود، کوه آرارات در سمت چپ، تپه‌‌ای در کنار آن و قله یک کوه آتشفشان در کنار تپه وجود دارد. پس بنابر این کتیبه، کشتی باید در سمت راست آنها بر زمین نشسته باشد و در حالی که هم‌‌اکنون 19 کیلومتر پایین‌‌تر از محل مورد نظر قرار دارد. چرا؟ بررسی‌‌ها نشان داد که کشتی در بالای کوه لنگر انداخته، ولی به مرور زمان بر اثر حرکت مواد آتشفشانی و گل و لای از بالا به پایین کوهپایه رانده شده است. سپس بر اثر سُرخوردگی با صخره سنگی برخورد کرده و صدمه دیده است. پس از آن به مرور با همان گل و لای‌‌ها و با گذشت زمان در زمین مدفون شده است. در نزدیکی کشتی کنونی، تپه‌‌ای وجود دارد که ترجمه نام آن چنین است: «جایی که کرجی‌‌ها -کرجی- واژگون شد!» این نام محلی به سادگی اشاره به این دارد که کشتی مورد نظر همین جا در زمین جای گرفته است. جاناتان گری در ادامه این مطلب، نکاتی را به شرح زیر از منابع مختلف در تایید این تحقیقات می‌‌آورد.

   1. تورات می‌‌فرماید که کشتی نوح در ناحیه کوه‌‌های آرارات فرود آمده است.

   2. بر این اساس، کشتی بر روی سلسله‌‌ای از کوهها نشسته است نه کوهی مجرد.

  6.آشور نصیریان دوم پادشاه آشور، 859 - 883 قبل از میلاد مسیح (ع)، مدعی بود که کشتی نوح در محلی به نام «نی‌‌سیر»پهلو گرفته است. در فاصله کمتر از 500 یاردی محل کشتی، دهکده‌‌ای وجود دارد که «اوزون جیلی» نام دارد و پایین‌‌تر از آن بر روی نقشه‌‌های بسیار قدیمی، محلی به نام «نی‌‌سیر» یا «نسیر» مشاهده می‌‌شود. هم اینک دولت ترکیه با اعزام گروه‌‌های باستانشناس، برخی از نقاط در معرض تخریب یا غارت کشتی را مورد حفاظت قرار داده و برخی از یافته‌‌های باستانشناسان برای حفاظت و مواظبت بیشتر مورد توجه ویژه قرار گرفته‌‌اند. کشف چهارستون فلزی فسیل شده که هر کدام 120 سانتی‌‌متر طول دارند و از بخش‌‌های مهم در ساخت کشتی بوده‌‌اند، از جمله این اشیاءاست که هم اکنون در تملک وزارت معادن و فلزات ترکیه قرار گرفته است. در دل کوه‌‌های آرارات در نزدیکی مرز ایران و ترکیه، جسم عظیم فسیل شده‌‌ای قرن‌‌هاست که آرمیده و طوفان مهیب را پشت سر گذاشته است. کشتی بزرگ و مجهز که یکی از پیامبران خد.ا را در رسالتش یاری داده، این فسیل عظیم الجثه، راز و رمزهای بسیاری در دل خود نهفته دارد و قرن‌‌هاست که مورد توجه بوده و ده‌‌ها سال کانون کاوش‌‌ها و کنجکاوی‌‌ها خواهد بود. تحقیقات همچنان ادامه دارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  بررسی فاکتورهایی چند پیرامون کشتی نوح

  و لقد ترکناها آیة فهل من مدّکر(سوره قمر، آیه 15)

  «و ما آن کشتی را محفوظ داشتیم تا آیت عبرت شود، پس کیست که پند گیرد؟»

  1) تحقیقات انجام گرفته :

  دکتر«جاناتان گری»، باستان‌شناس و محقق استرالیایی است که مدت 30 سال از عمر خود را در نقاط مختلف جهان به کشف و حفاری مشغول بوده است . در سال 1959، یک خلبان ترک، براساس مأموریت محول شده، چندین عکس هوایی برای مؤسسه ژئودتیک ترکیه برداشت. هنگامی که مأموریت به پایان رسید، در میان عکس های او تصویری جلب نظر می‌‌کرد که بیشتر شبیه یک قایق بود تا چیزی دیگر، قایقی بزرگ که بر سینه تپه‌ای، در فاصله بیست کیلومتری کوههای آرارات آرمیده بود. 

    

  تصویر هوایی از کشتی که محل آسیب دیدگی ناشی از برخورد به یک صخره در آن مشخص است.

  بلافاصله پس از مشاهده این تصویر، تعدادی از متخصصان، علاقه مند به پیگیری شدند. دکتر براندنبرگ از دانشگاه ایالتی اوهایو یکی از این علاقه مندان بود. او کسی بود که قبلاً در زمینه کشف تأسیسات روی زمین از طریق هوا، مطالعات دانشگاهی داشت و پایگاههای موشکی کوبا را در دوران کندی کشف کرده بود.

  دکتر واندنبرگ با دقت عکس ها را مورد مطالعه قرار داد و اظهار کرد: «من هیچ شکی ندارم که شیء موجود در عکس های هوایی یک کشتی است. من تا به حال در طول مدت فعالیتم، هرگز چنین شیء عجیبی در یک عکس هوایی ندیده بودم.» پس از آن یک گروه کاوشگر آمریکایی نیز به منطقه مورد نظر اعزام شد، ولی حتی با انجام تحقیقات کوتاه مدت، نتوانست اطلاعات قابل توجهی بدست آورد.

  17  سال از آخرین تحقیقات در منطقه گذشت و هیچ اکتشافی تا سال 1976 انجام نگرفت. در سال 1976 یک باستان‌شناس آمریکایی به نام «ران ویت» تحقیقات جدید خود را در منطقه آغاز کرد. او بسیار زود دریافت که این شیء قایق مانند، بسیار بزرگتر ازحدی است که قبلاً تصور می‌‌کرد. او بزودی با انجام محاسبات دقیق دریافت که طول این شیء عظیم الجثه بلندتر از طول یک زمین بازی فوتبال و اندازه آن به بزرگی یک ناو جنگی است که کاملاً در زمین دفن شده است. اما کشتی کشف شده در زیر گل و لای قطوری دفن شده بود و بسختی به جز از ارتفاع قابل رؤیت بود.

  به دلیل همین عدم مشاهده دقیق از سطح زمین، امکان هر تحقیقی غیر ممکن بود. از سوی دیگر جسم کشف شده آنقدر بزرگ و سنگین بود که هر گونه اقدامی را در وهله اول عقیم می‌ساخت. «ران وایت» و گروه همراهش که مشتاقانه کار را پیگیری می‌‌کردند، به جایی رسیدند که تنها وقوع یک حادثه عجیب و نادر می‌توانست راهگشای کار آنها باشد:

  «زمین لرزه!» آنها متوجه شدند که حرکت دادن و در آوردن جسم مذکور از درون زمین، به دلیل ابعاد وسیع و بزرگ آن غیر ممکن است و تنها با یک لرزش زمین، این شیء می‌تواند از دل خاک سر در آورد و مورد کاوش قرار گیرد.

  از تحقیقات ران ویت مدت زیادی نگذشته بود که در 25 نوامبر سال 1978، وقوع زمین لرزه ای در محل، باعث شد تا کشتی مزبور به طور شگفت آوری از دل کوه بیرون بزند و سطح زمین اطرافش را به بیرون براند. بدین ترتیب دیواره های این شیء، شش متر از محوطه اطرافش بالاتر قرار گرفت و برجسته تر شد.

  بدنبال این زمین لرزه، ران وایت ادعا کرد که شیء مذکور می‌تواند باقیمانده کشتی نوح باشد. سپس بدبینی ها به خوش بینی مبدل و این سؤال ها مطرح شد:

  «اگر این جسم عظیم قایقی شکل به طول یک زمین فوتبال، در ارتفاع 1890 متری کوههای آرارات، کشتی نوح نیست، پس چه چیز می‌تواند باشد؟ و اگر جسم کشتی نوح است، آیا طوفان نوح واقعاً بوقوع پیوسته است؟... آیا ما شاهد بقایای کشتی افسانه ای حضرت نوح که در کتب مقدس ادیان جهان از آن صحبت شده است، هستیم؟»

  طوفان و سیل در زمان حضرت نوح در سطح وسیعی بوسعت کره زمین واقع شده است. به اعتقاد مسیحیان و بنا به نص انجیل، این حادثه عظیم و دهشت آور، برای تنبیه مردمان آن روزگار که دست به سرکشی زده بودند و به منظور نجات نوح پیامبر و پیروانش واقع شده بود. بررسیهای زمین‌شناسی در نقاط مختلف دنیا، نابود شدن و مرگهای دسته جمعی موجودات زنده را بر اثر حادثه ای غیر منتظره نشان می‌دهد. برخی از این حوادث با زمان طوفان نوح همخوانی دارد. وجود لایه های مخلوط فسیل شده حیواناتی چون فیل، پنگوئن، ماهی، درختان نخل و هزاران هزار گونه گیاه جانوری، تأییدی بر این واقعیت است. این سنگواره ها که بعضاً در برگیرنده حیوانات مناطق گرمسیر با مناطق سردسیر (در کنار هم) هستند، نشان می دهند که با فرونشستن آب، جانوران و گیاهان خارج شده، در زیر رسوبات مانده و به فسیل تبدیل شده‌اند. امتزاجی عجیب از جانوران خشکی و دریا، حاره و قطبی که مرگی آنی و دلخراش را روایت می‌کنند.

  2) محل به گل نشستن کشتی در تاریخ و کتب :

  داستان کشتی نوح از گذشته های دور مورد توجه اقوام مختلف بوده است. مورخان از 2000 سال پیش نقل کرده اند که توریست ها و مسافران کنجکاو بسیاری از قدیم این منطقه را در کوههای آرارات کشور ترکیه، مورد بازدید قرار می‌دادند و گاهی تکه های کوچکی از آن به غنیمت برده می شد. در تاریخ آمده است که حدود 800 سال قبل از میلاد مسیح، آشوریان اقدام به ورود به کشتی کردند و موفق به ورود به طبقه سوم آن که در زیر زمین واقع شده بود شدند. این نشان می‌دهد که اقوال مختلف در مورد موقعیت جغرافیایی کشتی، متفقند.

  کتاب مقدس: که کشتی نوح در ناحیه کوههای آرارات فرود آمده است.

  قرآن : که کشتی نوح بر روی کوه «جودی» نشسته است. کوهی که در حال حاضر کشتی مورد نظر بر آن قرار دارد به ترکی «کودی» داغ یا همان کوه «جودی» نام دارد. (در منابع اسلامی آمده است که محل کوه جودی در منطقه موصل است. مثلاً در کتاب «الدر المنثور» از امام کاظم (ع) نقل شده که «جودی کوهی است در موصل». رجوع به نقشه جغرافیایی نشان می‌دهد که نزدیکترین محل معروف و شناخته شده در عصر ائمه به کوه آرارات، منطقه موصل در شمال عراق است

  آشور نصیربان دوم، پادشاه آشور (859 – 883 قبل از میلاد) مدعی بود که کشتی نوح در محلی به نام نیسیر پهلو گرفته است. در فاصله کمتر از 500 یاردی محل کشتی، دهکده ای وجود دارد که اوزون گیلی نام دارد و پایین تر از آن بر روی نقشه های بسیار قدیمی، محلی به نام نیسیر یا نسیر مشاهده می شود.

  اسامی برخی اماکن در اطراف کوه آرارت نیز می‌تواند با ماجرای طوفان و کشتی نوح مرتبط باشد؛ کوه آرارات در میان ارمنی ها به کوه «ماسیس» معروف است که به معنی «مادر جهان» است، «نخجوان» به معنی «محل فرود» است، «اچمیادزین» به معنی «فرودگاه» یا «کسانی که فرود آمدند» است، «آرگوری» (Arghuri) نشان دهنده «پرورش درخت مو» است که می‌تواند یادآور کاشت درخت مو توسط حضرت نوح(ع) پس از پایان طوفان، آنطور که در کتاب مقدس به آن اشاره شده باشد، دهکده ای نزدیک به محل کشتی وجود دارد به نام «محشر» که می‌تواند یادآور مجازات جهانی مردم دنیا باشد- انصاف (به نقل از "کشتی گمشده نوح" صفحه 171)

  3) تکنولوژی پیچیده در ساخت کشتی

  اینجا صحبت از ساخت یک قایق کرجی کوچک هشت نفره با ظرفیت چند حیوان کوچک نیست. بحث بر سر تکنولوژی پیچیده ای است که مهارت ذوب فلزات، ابزار پیشرفته و نیروی انسانی حاذق می طلبیده است. از آنجا که یاران حضرت نوح تعداد بسیار کمی بوده اند، این سؤال پیش می آید که نوح براستی چگونه این کشتی را ساخته است. کشتی ای که تاکنون از عجایب کتب مقدس به شمار می رفت و اکنون یک واقعیت علمی لمس شدنی است. آیا نوح به تنهایی توانسته است کشتی ناوگونه خود را به طول یک زمین فوتبال و به وزن تقریبی 32000 تن بسازد؟ آیا ساخت یک کشتی با دست خالی با امکانات آن زمان، به گنجایش 494 اتوبوس دو طبقه مسافربری با تصورات ما درباره قدما، همخوانی دارد؟ براستی چه تعداد جانور و چگونه جمع آوری شدند و در کشتی جایگزینی شدند؟ آب و غذا چگونه تأمین می شد؟ جانوران وحشی چگونه به سوی کشتی هدایت شدند؟ باید کار جمع آوری و هدایت حیوانات کاری سخت بوده باشد ولی بهرحال فرمان خدا باید انجام می شد.

  خوشبختانه تحقیق بیشتر در محل، حضور حیوانات را در کشتی یافت شده، تأیید کرد. کشف مقادیر قابل توجهی فضولات حیوانات که به صورت فسیل در آمده اند و از ناحیه خسارت دیده کشتی به بیرون رانده شده‌اند، فرضیه ما را بیشتر به واقعیت نزدیک کرد. علاقمندان به کاوش در مورد کشتی نوح بارها و بارها سعی کرده اند به درون کشتی فسیل شده راه یابند ولی همیشه با توده های عظیم سنگ و خاک نیمه ویران مواجه شده‌اند. در آخرین تلاشها، کاوشگران سعی کردند لایه های گل و لای خشک شده اطراف کشتی را در هم بشکنند و از میان بردارند تا شاید راهی برای ورود به اتاقکهای زیرین کشتی پیدا کنند، اما خیلی موفق نبودند. در سال 1991، «گرگ برور» باستان‌شناس، بخشی از شاخ فسیل شده جانوری را کشف کرد که از قسمت تخریب شده کشتی که فضولات حیوانی بیرون ریخته بودند، به بیرون افتاده بود. به تشخیص محققان، این شاخ که مربوط به یک پستاندار بوده است، مقارن با شاخ اندازی سالانه جانور به هنگام خروج از کشتی در آنجا رها شده است

  اسکلت فلزی و بدنه چوبی کشتی نوح 

  آزمایشات دانشمندان وجود قطعات آهن را در فواصل منظم و معین در ساختار کشتی تأیید کرده است. باستان‌شناسان با کشف رگه ها و تیرهای باریک آهنی، الگویی ترسیم کرده اند که حاصل کار به صورت نوارهای زرد و صورتی بر روی کشتی علامتگذاری شد. آنها همچنین گره ها و اتصالات آهنی محکم و برجسته ای را یافته اند که در 5400 نقطه کشتی بکار رفته اند. تصویر برداری های راداری نشان داده که در محل تصادم کشتی با صخره به هنگام فرود آمدن یا به عبارت دیگر به گل نشستن، نوارهای آهنی یا تیرهای فلزی کج شده‌اند. آنها می گویند که استفاده وسیع و همه جانبه از فلزات در ساخت کشتی خارج از حد تصور ماست. به نظر می رسد که تکنولوژی پیشرفته و رشدیافته ای در آن دوران وجود داشته که به هر حال نوح توانسته از آن بهره مند شود. تکنولوژی و تمدنی که ذهن ما را از تمرکز بر روی بناها و اماکن منحصر به فرد در نقاط مختلف دنیا به این نقطه از جهان معطوف می‌کند.

  اکتشافات زمانی جالبتر شد که باستان‌شناسان توانستند طرح مشبکی حاصل از تقاطع تیرهای فلزی افقی و عمودی بکاررفته در بدنه کشتی بدست بیاورند. تصاویری که نشان می دهند 72 تیر فلزی اصلی در هر طرف کشتی به کاررفته است. به نظر می رسد که برای هر چیزی طرح و الگویی وجود داشته است. وجود اتاقها و فضاهای کوچک و بزرگ در طبقات مختلف، نظریه وجود طرح مهندسی پیشرفته را تأیید می‌کند. در طول تحقیقات، بررسیهایی در مورد تعیین طول، عرض و قطر کشتی انجام گرفته است که متخصصان را قادر ساخته تا از جزییات کف کشتی، ساختمان و الگوی اولیه و مواد تشکیل دهنده آن اطلاعاتی بدست آورند. دستیابی به چنین کشفیاتی مبهوت کننده بود، چرا که در بسیاری از مواقع، درک واقعیت کشف شده از حد تصور خارج بود.

  کشف یک لایه غلافی و کپسولی شکل در داخل کشتی از این جمله بود که در واقع کشتی را به دو لایه یا پوسته اصلی مجهز می‌‌کرد. این آزمایشات، وجود دیوارهای داخلی کشتی، حفره ها، اتاقها و دهلیزها و همچنین وجود دو مخزن بزرگ استوانه ای را تأیید کرد. در این آزمایشها که به «رادار اسکن» یا «اسکن های راداری» معروفند، معلوم شد که دو مخزن استوانه ای بزرگ که هر کدام چهار متر و 20 سانتی متر بلندی و هفت متر و بیست سانتی متر عرض داشته‌اند و به دور هر یک از آنها کمربندی فلزی نصب شده بود، در نزدیکی تنها در ورودی کشتی وجود داشته‌اند. در یکی از آزمایشات رادار اسکن که به درخواست استاندار استان آگری ترکیه انجام شد، معلوم شد که جنس بدنه کشتی از سه لایه چوب به هم چسبیده تشکیل شده است. این سه لایه با مواد محکم چسبنده، بهم چسبیده بودند. در سال 1991، یک عدد میخ پرچ فسیل شده با حضور 26 نفر محقق در بقایای کشتی کشف شد. تجزیه و تحلیل ترکیبات این میخ وجود آلیاژهای آلومینیوم، تیتانیوم و برخی از دیگر فلزات را تأیید کرد. این در حالی است که گمان می رفت در زمان حضرت نوح، آهن و آلومینیوم هنوز به مرحله کشف و استخراج نرسیده باشد.

  لنگرهای کشتی نوح 

  بر بلندیهای تپه های اطراف محل کشتی، باستان‌شناسان چند جسم بزرگ حجیم سنگی یافتند که در بالای هر کدام سوراخی بزرگ تعبیه شده بود. این اجسام مثلثی شکل سنگی و نیمه صیقلی، شبیه به لنگرهای کشتی های باستانی بودند که «دراگ» نامیده می شدند. اینها در واقع ابزاری بودند که به علت وزن زیاد به جای وزنه یا لنگر به هنگام پهلو گرفتن کشتی به آب پرتاب می شدند. چگونه و با چه نیرویی؟ دقیقاً نمی دانیم ولی حدس هایی در این زمینه وجود دارد. کشف شش وزنه یا لنگر کشتی، هر یک مجهز به سوراخی در بالای آن، حدس باستان‌شناسان را به یقین تبدیل کرد. این وزنه ها در فواصل متفاوت، ظاهراً به هنگام پهلو گرفتن کشتی به آب پرتاب شده بودند.

  اندازه کشتی نوح در کتاب مقدس 300 ذراع یاد شده است. واحد ذراع در مصر قدیم در زمان حضرت موسی(ع) برابر با 52.7 سانتی متر بوده است. با محاسبه این رقم، عدد 158.46 متر بدست می آید. طول کشتی مورد کاوش توسط دو تیم مختلف در دو زمان اندازه گیری شد. رقم بدست آمده دقیقاً 158.46 متر را نشان می داد. این محاسبات، محققان را در ادامه کاوشها مصمم تر کرد.

  کتیبه ای که ادعای دانشمندان را اثبات کرد 

   

  روایت است که حضرت نوح(ع) قبل از به زمین نشستن کشتی و فروکش کردن آب، پرنده ای را که باید مانند کبوتر یا کلاغ بوده باشد به بیرون فرستاد تا مطمئن شود خشکی نزدیک است یا نه. بار اول پرنده با خستگی به کشتی بازگشت و این بدان معنی بود که خشکی در آن نزدیکیها وجود ندارد. بار دوم پرنده به کشتی باز نگشت و این آزمایش نشان داد که عمل لنگر انداختن نزدیک است. )در کتاب مقدس که گویا این روایت از آن نقل شده، آمده است حضرت نوح(ع) ابتدا یک کلاغ را می فرستد که از فرستادن کلاغ نتیجه ای نمی گیرد و بعد از آن کبوتری را می فرستد )

  درست در دو کیلومتری شرق محلی که کشتی هم اکنون قرار دارد، دهکده ای وجود دارد که «کارگاکونماز» نامیده شده است. نام این دهکده ترکی را چنین ترجمه کرده اند: «آن کلاغ نه توقف می‌کند نه باز می‌گردد.» )چارلز برلیتز در کتاب "کشتی گمشده نوح" (ترجمه احمد اسلاملو) نام این محل را "جایی که کلاغ نمی نشیند" ترجمه کرده است)

   محل کنونی کشتی در دل کوههای آرارات از گذشته های دور، به منطقه هشت معروف شده و دره پایین منطقه، محله هشت نام گرفته است. چرا؟ [در کتاب "کشتی گمشده نوح" آمده نام این منطقه به «تمانین» (Temanin) معروف است که به معنی «هشت» است.

  شیخ صدوق در کتاب عیون الاخبار از امام رضا(ع) نقل کرده است که "نوح در همان محلی که کشتی به زمین نشست قریه ای بنا کرد و نام آن را قریه «ثمانین» (هشتاد) گذاشت." همانطور که می بینیم بین کلمات «ثمانین» (هشتاد) و «تمانین» (هشت) از نظر شکل و معنی شباهت زیادی وجود دارد

  در نزدیکی محل فرود کشتی در بالای تپه، لوحه ای کشف شد که ادعاهای باستان‌شناسان را به طرز زیبایی اثبات کرد. کتیبه ای که حداقل 4000 سال قدمت دارد. بر روی این تابلوی سنگ آهکی، در سمت چپ، تصویر رشته کوههایی دیده می شود که در کنار یک تپه و سپس یک کوه آتشفشان قرار دارد. در سمت راست، یک تصویر قایقی شکل با هشت نفر انسان کنده کاری شده است... در بالای سنگ کتیبه، دو پرنده در حال پروازند. کشف این کتیبه همگان را به شگفتی واداشت. (کتاب مقدس، سرنشینان کشتی نوح را هشت نفر ذکر کرده است. در روایات شیعه نیز تعداد هشت نفر و هشتاد نفر، هر دو نقل شده است)در واقعیت موجود، کوه آرارات در سمت چپ، تپه ای در کنار آن و قله یک کوه آتشفشان در کنار تپه وجود دارد.

  هم اینک دولت ترکیه با اعزام گروههای باستان‌شناس، کشتی را مورد حفاظت قرار داده و برخی از یافته های باستان‌شناسان برای حفاظت و مراقبت بیشتر، مورد توجه ویژه قرار گرفته اند. کشف چهار ستون فلزی فسیل شده که هرکدام 120 سانتی متر طول دارند و از بخشهای مهم در ساخت کشتی بوده اند، از جمله این اشیاء است که هم اکنون در تملک وزارت معادن و فلزات ترکیه قرار دارد.

  در دل کوههای آرارات در نزدیکی مرزهای ایران و ترکیه، جسم عظیم فسیل شده ای قرنهاست که آرمیده و طوفان مهیب را پشت سرگذاشته است. کشتی بزرگ و مجهزی که یکی از پیامبران خدا را در رسالتش یاری داده است. این فسیل غول پیکر، راز و رمزهای بسیاری در دل خود نهفته دارد. ماجرای آن قرنهاست که مورد توجه بوده و دهها سال کانون کاوش ها و کنجکاویها خواهد بود. تحقیقات هم چنان ادامه دارد

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  بازسازی کشتی نوح در هلند

  این کشتی بسیار بزرگ توسط شخصی به نام Christian Johan Huibers در کشور هلندساخته شده. طول آن تقریبا دو سوم طول یک زمین فوتبال است اما اندازه و فضای داخلی آن یک پنجم اندازه واقعی کشتی نوح است. 

    

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  الواح کشتی نوح (علیه السلام)

  گفته می‌شود در اثنای جنگ جهانی هوانوردی روسی به هنگام پرواز اکتشافی بقایای یک کشتی بزرگ را مشاهده کرد. اخیراً توسط ماهواره، جستجویی در باره ی بقایای کشتی نوح به عمل آورده‌اند و آن را در ارمنستان کنونی یافته‌اند.

  وقتی باستان‌شناسان روسی در وادی قاف مشغول حفاری بودند به چند تخته‌ی قطور پوسیده برخوردند که بعداً معلوم شد قطعات جدا شده از کشتی نوح (علیه السلام) می‌باشد. در سال دیگر به بررسی و حفاری ادامه دادند و به تخته ی قطور دیگری برخوردند که به صورت لوحی کهن‌ترین خطوط بر روی آن منقوش بود؛ بی‌آنکه پوسیده باشد؛ گفته میشود هم اکنون این لوح در موزه آثار باستانی مسکو در معرض دید توریست هاست.

  اداره کل باستان‌شناسی شوروی هیأتی مرکب از هفت نفر خط شناس روسی و چینی را مأمور بررسی و تحقیق کرد. این هیأت پس از هشت ماه مطالعه و مقایسه چنین گزارش دادند:

  1: این لوح از همان جنس پاره تخته های کشتی نوح است.

  2: حروف آن به لغت سامانی یا سامی است که ریشه و اصل لغات منسوب به سام بن نوح است.

  3: معنی کلمات این چنین است: ای خدای من! و ای یاور من! به رحمت و کرمت مرا یاری نما و به پاس خاطر نفوس مقدسة پارقلیطا مئدمئد، ایلیا، طیطه، شبر و شبیر، آنان که همه بزرگان و گرامی هستند و جهان به برکتشان برپاست، به احترام آنان مرا یاری کن، تنها تویی که می توانی مرا به راه راست هدایت کنی.

  برخی، این پنج نام را به ترتیب به نامهای پنج تن آل عبا – محمد (ص)، علی (ع)، فاطمه(س)، حسن (ع) و حسین (ع) منطبق دانسته‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  از ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

  یک نگاره اثر ادوارد هیکس آمریکایی که در آن حیوانات جفت جفت در حال سوار شدن به کشتی نوح ترسیم شده‌اند.

  کَشتی نوح نام یک کشتی در داستان‌های کتب مقدس در ادیان ابراهیمی است. بنا بر این داستان‌ها، نوح پیامبر به فرمان خدا این کشتی را ساخت تا خود، خانواده خود،کسانی که بوی ایمان آورده بودند و نمونه‌ای از هر حیوان را از پیامدهای طوفان نوح نجات دهد. بر اساس تورات و قرآن، نوح پیامبر دستور ساخت کشتی بزرگی را از سوی یهوه (الله در قرآن) دریافت کرد که ساخت آن سالها طول کشید، کشتی میبایست آنقدر بزرگ می‌بود که علاوه بر آدمیان (خویشان و پیروان نوح) از همه گونه جاندار، جفتی نیز در کشتی جای بگیرد تا بعد از پایان سیل بزرگ ادامه حیات بر روی زمین ممکن باشد. کشتی بعدها بر روی قله کوه آرارات نشست. هنوز برخی از باستانشناسان به جستجو برای یافتن بقایایی از این کشتی ادامه می‌دهند. در بین تمدنهای میانرودان نیز داستانی مشابه وجود داشته است.

  این داستان در بخش‌های ۶ تا ۹ کتاب پیدایش، اولین کتاب از تورات یهودیان، کتاب مقدس مسیحیان و قرآن (سوره‌های 11 و 71 ) آمده و نسخه‌های دیگری از آن نیز دیگر منابع دیده می‌شود. داستان مذکور منجر شده تا تحقیقات بسیاری از سوی پیروان ادیان ابراهیمی برای یافتن بقایای کشتی نوح، به خصوص در منطقه آرارات انجام شود. به هر حال تا کنون چنین شواهدی پیدا نشده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  بقایایی از کشتی نوح در ایران کشف شد

  قطعه سنگ پیدا شده در ارتفاعات شمال غرب ایران

  یک هیئت اعزامی از خارج در ارتفاعات کوههای شمال غرب ایران موفق به کشف یک قطعه سنگ مانند شدند که آنرا به بقایای کشتی نوح نسبت داده‌اند.

  این تیم قطعه مذکور را در در ارتفاع 4000 متری کوه سلیمان - از رشته کوههای البرز - پیدا کرده اند. بنا به اظهارات رابرت کرنیوک (Robert Cornuke)، رئیس موسسه تحقیقات و اکتشافات باستان‌شناسی Bible - که به اختصار آن را BASE می نامند -این قطعه صخره مانند به طرز حیرت آوری به چوب شبیه است.

  تصاویر عکاسی شده توسط اعضای گروه BASE، نشان دهنده شئیی است که در ظاهر به صخره شباهت دارد، اما تیم تحقیقاتی معتقد است این شئ در واقع قطعه چوبی است که بر اثر مرور زمان به سنگ تبدیل شده است.

  کرنیوک در این باره می گوید : ما قطعه کوچکی از شئ مزکور را مورد بررسی دقیق قرار دادیم و در بافت‌های تشکیل دهنده آن، ترکیبات چوب مشاهده کردیم. هر چند در حال حاضر نمی‌توانیم ادعا کنیم که قطعا بقایای کشتی نوح را یافته‌ایم، اما این شئ به کشتی نوحی که در گذشته از آن صحبت می شده کاملا شبیه است.

  این تیم تحقیقاتی، معتقد است اثبات این نکته که شئ کشف شده متعلق به کشتی نوح است، امری بسیار دشواراست، اما آنها موفق به یافتن شواهدی شده‌اند که ثابت می‌کند این ناحیه در گذشته جزو مناطق مقدس محسوب می شده است.

  طوفان نوح

  داستان کشتی نوح در سه دین مسیحیت، یهودیت و اسلام نقل شده است. این داستان در تورات به این شکل روایت شده که خداوند سیل عظیمی نازل کرد تا تمام بندگان نا شکر را جزا دهد، اما قبل از وقوع سیل، به حضرت نوح دستور داد که یک کشتی ساخته و در آن یک جفت از هر موجود زنده را سوار کند. نوح اطاعت کرد، پس از آن چهل شبانه روز باران بارید و پس از گذشت هفت ماه و هفده روز، با پایین رفتن آب کشتی نوح بر کوه آرارات پدیدار گشت.

  بر طبق این داستان، معتقدین به کتاب مقدس، محل به خشکی نشستن کشتی نوح را کوه آرارات واقع در شرق ترکیه میدانند. هرچند جغرافیای این منطقه با توضیحاتی که در تورات-مبنی بر این نکته که مسافرین کشتی از شرق به سمت بین النهرین در حرکت بودند- آمده، مغایرت دارد.

  کرنیوک و تیم تحقیقاتی اش بر این باورند که کوه آرارات می‌تواند به منزله کلیدی برای رسیدن به هدف باشد. کرنیوک در این باره می گوید : "ما با جهت یابی جغرافیایی که در کتاب مقدس به آن اشاره شده، به یک نقطه از ایران رسیدیم، این منطقه نمی‌تواند در ترکیه واقع شده باشد.

  تیم تحقیقاتی BASE با تکیه بر اطلاعات منابع مختلفی چون تورات و نیز با مطالعه دست نوشته های یک کاشف انگلیسی به نام مک ماهن (A. H. McMahan) که در قرن نونزدهم می زیسته، در ماه ژوئیه سال 2005 با هدف صعود به کوه سلیمان وارد ایران شدند.

  مک ماهن که در سال 1894 به ایران سفر کرده، بر فراز کوه سلیمان در خاطرات سفرش چنین نوشته است: بر طبق مدارک موجود کشتی نوح پس از طوفان در چنین نقطه‌ای پدیدار گشته است.

  به علاوه او در خاطراتش از تکه چوب‌هایی مربوط به معبدی که در بالای کوه قرار داشته و مردم برای زیارت آن به این منطقه می آمدند نیز سخن به میان آورده است.

  دلایل تیم تحقیقاتی BASE در اثبات ادعایشان برای بسیاری از افراد متقاعد کننده نبوده است. کوین پیکرینگ (Kevin Pickering)، یکی از باستان‌شناسان دانشگاه لندن و متخصص در زمینه سنگ های رسوبی نیز معتقد است؛ شئ یافت شده که به کشتی نوح شبیه است، در اصل از جنس چوب نبوده، او در این باره می‌گوید:

  "از تصاویر چنین بر می آید که لایه نازکی از ماسه سنگ‌های چخماقی و پوسته‌های صدفی که به احتمال قریب به یقین سال‌ها قبل در مناطق اطراف دریا ساخته شده، سطح این صخره را پوشانده است.

  دانشمندان از سراسر جهان در مورد صحت یا عدم صحت این نظریه دیدگاههای متفاوتی ارائه کرده اند. از جمله اینکه : در کتاب مقدس ذکر شده که نوح بین شش تا ده هزار سال پیش کشتی خود را ساخته بوده است، در عین حال بر طبق نظریات اثبات شده، یک قطعه چوب در محیطی کاملا مرطوب یا کاملا خشک، بیش از چند هزار سال دوام نمی آورد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح
  گفت‌وگو با دکتر علی‌اکبر افراسیاب‌پور

  کشتی نوح در ایران پیدا شد

  قبر حضرت نوح در زاگرس است

  نوح دستور داد که شما مومنان به کشتی درآیید تا به نام خدا کشتی هم روان شود و هم به ساحل نجات رسد که خدای من البته صاحب مغفرت و رحمت است. (41)

  و آن کشتی به دریا با امواجی مانند کوه در گردش بود در آن حال نوح از راه شفقت فرزندش را ندا کرد ای پسر تو هم به این کشتی در آی و با کافران همراه مباش. (42) آن پسر نااهل پاسخ داد که من به زودی بر فراز کوه روم که از خطر هلاکم نگه دارد، نوح گفت: ای پسر امروز هیچ کس از قهر خدا به لطف او نجات نیابد این بگفت و موج میان آنها جدایی افکند پسر با کفار غرق شد. (43) و به زمین خطاب شد که آب را فرو بر و به آسمان خطاب شد باران را قطع کن و آب به یک لحظه خشک شد و حکم انجام یافت و کشتی بر کوه جودی قرار گرفت و فرمان هلاک ستمکاران در رسید. (44) و نوح به درگاه خدا عرض کرد: پروردگارا فرزند من اهل بیت من است (که وعده لطف دادی) و وعده عذاب تو هم حتمی است که قادرترین حکم‌فرمایانی. (45) خدا به نوح خطاب کرد که فرزند تو هرگز با تو اهلیت ندارد زیرا او را عملی بسیار ناشایست است پس تو از من تقاضای امری که هیچ از حال آن آگاه نیستی مکن من تو را پند می‌دهم و از مردم جاهل مباش. (46) نوح گفت: بار الها پناه می‌برم به تو که دیگر چیزی که نمی‌دانم تقاضا نکنم و اکنون اگر مرا نبخشی و ترحم ننمایی من از زیانکارانم. (47) به نوح خطاب شد که از کشتی فرود آی که سلام ما و برکات و رحمت ما بر تو و بر آن امم که همیشه با تواند. و به امت‌هایی که (ستمگر شوند) پس از آنکه بهره از دنیا دهیم آنان را عذاب دردناک خواهیم کرد. (48) این از اخبار غیب است پیش از آنکه ما به تو وحی کنیم و قومت هیچ از آن آگاه نبودید پس تو در طاعت حق صبر کن که عاقبت اهل تقوی نیکو است. (سوره هود)

  اولین بار (1379) در مقاله «نوح و نوحاوند» ادعا کردم توفان نوح مقابل رشته کوه‌های زاگرس آرام شده و کشتی نوح در کوه «سرکشتی» به گل نشسته است. همان گونه که گمان می‌بردم برخی از صاحب‌نظران این ادعا را مغایر اسناد تاریخی دانستند و نتیجه برخورد دوستان این شد تا این فرضیه در داخل کشور نتیجه‌ای ندهد. بنابراین مقاله را به بنیاد نوح‌شناسی آمریکا فرستادم. چندی بعد گروهی سه نفره از آمریکا به ایران آمدند. با یکی از آنها به کوه «سرکشتی» رفتم و منطقه را نشانشان دادم. در آنجا سنگ‌های بسیار عجیبی را پیدا کردیم که مانند حلقه‌های زنجیر بود و همچنین قبرهایی مربوط به پیش از اسلام. دو قبر در بالای کوه «سرکشتی» وجود دارد که به اعتقاد من یکی قبر نوح و دیگری احتمالا قبر حضرت آدم است.

  چندی پیش یکی از دوستان فصلنامه‌ای در اختیارم گذاشت که در این فصلنامه مقاله‌ای جالب نظرم را جلب کرد.

  «نوح و نوحاوند» عنوان آن مقاله بود. دکتر علی‌اکبر افراسیاب‌پور، نویسنده مقاله، عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی تهران مدعی شده که توفان نوح در ایران پایان یافته و کشتی او در زاگرس به گل نشسته است.

  اسناد و مدارکی که نگارنده در این مقاله ارائه کرده و به نظرم بسیار محکم بود. به قدری از این موضوع شگفت‌زده شدم که از طریق همان دوست توانستم با دکتر افراسیاب‌پور قراری بگذارم.

  قرارمان می‌شود ساعت 10 صبح روز یکشنبه 21 بهمن ماه 1386، آپارتمان شخصی دکتر در منطقه قنات‌کوثر.

  خلاف تصورم معماری داخلی منزل وی کاملا امروزی است. خودش در این باره می‌گوید: زیاد در خانه نیستم چون بیشتر اوقات را در دانشگاه سپری می‌کنم.

   شما که همیشه در دانشگاه هستید پس قبر نوح و کشتی او را چگونه در کوه‌های زاگرس پیدا کردید؟

  سال 1362 که از جبهه برگشتم در صدا و سیمای مرکز لرستان مشغول کار شدم. برنامه‌ای رادیویی داشتم که باید درباره زندگی ایلات و عشایر استان پژوهش می‌کردم. طی این پژوهش متوجه شدم کوهی به نام «سرکشتی» در سمت نورآباد و نهاوند قرار دارد. شنیدن این نام برایم بسیار جالب بود؛ چراکه در آن منطقه نه دریایی است و نه راهی که با دریا ارتباط داشته باشد، اما اینکه «سرکشتی» از کجا آمده بود آغازی شد بر مطالعاتم.

  رشته تحصیلی‌تان چیست؟

  کارشناسی فلسفه دارم، اما دوره دکترای خود را در گرایش عرفان گذرانده‌ام.  12 جلد کتاب تالیف کرده‌ام و 54 مقاله داخلی و خارجی چاپ شده دارم.

  پس شما هم چیزی از نوح در ایران نشنیده بودید؟

  خیر،‌ اما تصمیم گرفتم مطالعاتم را درباره رشته‌کوه‌های زاگرس ادامه دهم. در قلب رشته‌کوه زاگرس، کوهی به نام «گرین» قرار گرفته است.  این کوه از شمال نهاوند شروع و تا شمال غرب این شهر ادامه دارد. رود معروف «گاماسیاب» که سرچشمه رود کرخه است از این کوه سرچشمه می‌گیرد. با مطالعاتی که انجام دادم به اسناد و مدارکی پی بردم که در آنها گفته شده بود «نهاوند» همان «نوح،‌آب‌، بند» است و به علت کثرت استفاده طی سال‌های دور از «نوح آب‌بند» به «نهاوند» تغییر یافته است.

  چگونه امکان دارد در منطقه‌ای که دریایی ندارد و از هر دو طرف به کوه مشرف است، توفانی رخ داده باشد؟

  اگر به رشته‌کوه زاگرس توجه کنید،‌ متوجه خواهید شد که این رشته‌کوه مانند دیواری است که هر دوطرف آن دشت قرار دارد شکل این رشته‌کوه به خوبی نشان می‌دهد که اگر در منطقه بین‌النهرین توفانی روی داده باشد این کوه آن را مهار کرده است چون اصلی‌ترین دیواره‌ای است که می‌تواند از سر راه آن توفان قرار گرفته باشد.

  همان گونه که گفتم کوه‌ گرین در قلب زاگرس قرار گرفته است.  ارتفاع همه قله‌های زاگرس نزدیک به هم است. در سلسله‌کوه‌های گرین کوهی قرار دارد به نام «سرکشتی»، این کوه 2هزار و 80 متر ارتفاع دارد. با بررسی میدانی در این کوه متوجه شدم بالای آن دو قبر خیلی قدیمی قرار گرفته است که هم‌اکنون به عنوان امامزاده «بابای بزرگ» مورد زیارت مردم قرار می‌گیرد.

  در فرهنگ ایرانی فقط دو پیامبر را به نام بابای بزرگ می‌دانند یکی نوح و دیگری آدم.

  یعنی الان آن قبر زیارتگاه است؟

  بله،  از روزگاران دور مردم منطقه نهاوند و نورآباد برای زیارت، پا به این منطقه می‌گذاشته‌اند.

  در قرآن آمده که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفته است، شما مدعی هستید که «گرین» همان‌ «جودی» است؟

  آیه 44 سوره نوح اشاره می‌کند «و به زمین خطاب شد که آب را فرو بر و به آسمان خطاب شد باران را قطع کن و آب به یک لحظه خشک شد و حکم انجام یافت و کشتی بر کوه جودی قرارگرفت و فرمان هلاک ستمکاران در رسید»

  می‌بینید که قرآن اشاره می‌کند که جودی محل به گل نشستن کشتی نوح است. با گسترش پژوهش‌ها متوجه شدم طایفه‌ای به نام جودی و جودکی آن منطقه زندگی می‌کنند. هم‌اکنون هم افراد زیادی در سراسر ایران نام خانوادگی «جودی» یا «جودکی» را دارند.

  آیا به غیر از مشاهده‌های جنابعالی، اسناد تاریخی دیگری وجود دارد که در آن به وجود قبر نوح در نهاوند اشاره کند؟

  بله، اسناد تاریخی بسیاری وجود دارد. ابن‌فقیه همدانی در سال 290قمری (1200سال پیش) در کتاب «البلدان» (به زبان عربی و چاپ 1885 اروپا) صفحه 237 نوشته است: «نهاوند از ساخته‌های نوح (ع) است و به آن نوح آوند گفته‌اند.»

  یاقوت حموی متوفی 624 قمری در کتاب معجم‌البلدان صفحه 361آورده است: «نهاوند را به این دلیل نهاوند گفته‌اند که از ساخته‌های نوح (ع)  است»

  ابی‌الفداء متوفی 732 در کتاب تقویم البلدان چاپ پاریس صفحه 417 یادآور می‌شود: «نهاوند شهری از سرزمین کوهستان است که نوح آن را بنا کرده است.»

  زکریا قزوینی در سال 674 قمری در کتاب آثار البلاء صفحه 545 می‌نویسد: «نهاوند از بناهای نوح نبی(ع) است. اصلش نوح آوند بوده است» در کتاب مجمل‌التواریخ تالیف سال 530 قمری صفحه 186 می‌خوانیم:

  «نوح پیغامبر شهر را بنا کرد به نام خویش «نوح آوند» و آن نهاوند است.

  ابن اثیر در جلد سوم کتاب خود صفحه 335 می‌آورد:

  «نهاوند شهری است از بلاد جبل گویند آن را نوح بنا کرده است» در کتاب عجایب‌المخلوقات (سال 555 ق) که اروپایی‌ها آن را قبول دارند. در جلد 3 صفحه 275 آمده است: «نهاوند شهری قدیم است که آن را نوح بنا کرد. آن را نوح آوند گویند.»

  خلف تبریزی در سال 1062 در کتاب برهان قاطع صفحه 1173 می‌نویسد: «نهاوند: نوح‌(ع) بانی آن شهر بوده و‌آن را نوح‌آوند می‌گفته‌اند یعنی «نوح تخت» و «نوح مسند». پایتخت نوح بوده و آوند به معنی تخت و مسند هم آمده است و به کثرت استعمال نهاوند شده است.»

  می‌بینید که وجود قبر نوح و آرام گرفتن کشتی این پیامبر در ایران نه تنها حرفی امروزی نیست بلکه سخنی تاریخی است و مانند این جملات در کتاب‌های زیاد دیگری نیز آمده که شرح آن در این گفت‌و گو نمی‌گنجد.

  سال 79 نسخه‌ای از مقاله‌ را برای بنیاد نوح‌شناسی آمریکا فرستادم چون در داخل کشور کسی به این موضوع اهمیت نداد.

  پس از اینکه مقاله را به آمریکایی‌ها دادم گروهی سه‌نفره برای بررسی موضوع به ایران آمدند. با یکی از آنها به منطقه رفتیم. از منطقه فیلمبرداری کردند. سنگ‌های عجیبی در منطقه پیدا کردیم؛ مانند حلقه‌های زنجیر و قبرهایی مربوط به دوران پیش از اسلام. به اتفاق با 15 تن از پیرمردهای اطراف که مصاحبه کردیم همگی آنها می‌گفتند نام این کوه سرکشتی است و اجداد ما گفته‌اند قبر نوح اینجاست. جالب اینکه تا 80 کیلومتر آن سوتر از منطقه افراد بومی همین نکته را نیز می‌گفتند.

  به غیر از آمریکایی‌ها گروهی دیگر از منطقه بازدید داشته‌اند؟

  بله، چند ماه بعد از بازدید آمریکایی‌ها یک گروه انگلیسی از منطقه بازدید کرد.

  شما به آنها اطلاع‌دادید؟

  نمی‌دانم چگونه متوجه شدند، اما ظاهرا با صرف‌ هزینه‌های زیادی منطقه را مورد بازدید قرار دادند و قرار است طی ماه‌های آینده دوباره به نهاوند بروند.

  ظاهرا کشورهای دیگری هم مدعی نوح هستند!

  هم‌اکنون شش کشور عراق، سوریه، ترکیه، آذربایجان، ایران و یمن مدعی هستند که کشتی نوح در آنجا آرام گرفته است. بدون هیچ تعصبی خدمتان می‌گویم که اسناد و مدارک ایران بسیار قوی‌تر از سایر کشورها است. اگرچه معتقدم اسناد و مدارک ایرانی‌ها بسیار قوی‌تر است اما باز تاکید می‌کنم کار علمی تعصب‌بردار نیست و هر کس سند و دلایل ارائه دهد باید حرف او را پذیرفت و نباید فراموش کنیم درباره امور باستانی نمی‌توان به قطعیت صحبت کرد.

   منابعی که ارائه دادید عمدتا عربی بود، آیا منابع دیگری هم وجود دارد؟

  یکی از جغرافی‌دانان به نام پاپلی‌ یزدی در کتاب فرهنگ آبادی‌ها صفحه 8 درباره کوه سرکشتی نوشته است: «سرکشتی محل به گل نشستن کشتی نوح است و در غرب منطقه دلفان رشته کوهی است مربوط به دوران اول و دوم. مرحوم حاج‌حیدر که کهن‌سال‌ترین مرد قبیله بود درباره وجه تسمیه این کوه گفت: پس از فرو نشستن توفان نوح، کشتی نوح بر بالای این کوه به گل نشست و از حرکت باز ایستاد.»

  اهل حق که گروهی از درویشان قدیمی غرب ایران هستند برای گنبد «بابای بزرگ» (همان قبر نوح) احترام خاصی قائل هستند و قرن‌ها است که به صورت کاروان از استان‌های کردستان، کرمانشاه و لرستان به زیارت آن می‌روند.

  هنری راولینسون دانشمند آشورشناس در سال 1838 نوشته است: در 25ماه مه به کوه زیبای «چهل نابالغان» رسیدیم که از طرف غرب به یک سلسله کوه مرتفع به نام سرکشتی می‌رسد. لرها معتقدند کشتی نوح پس از توفان در آن جا به گل نشسته است.»

  ادعای اینکه قبر نوح در ایران است از لحاظ اقتصادی چه چیزی در بر دارد؟

  شما توجه کنید پس از مطرح شدن این فرضیه چند گروه باستان‌شناس معتبر پای به کشورمان گذاشته‌اند. جای تعجب است چنین موضوع مهمی برای برخی از مسوولان اصلا جالب نبوده! اما کشورهای دیگر که خدمتتان گفتم: با وجود اینکه اسناد و مدارک ضعیف‌تری دارند با استفاده از تبلیغات فراوان و حمایت دولت‌هایشان، توانسته‌اند توریست‌های زیادی را جمع کنند.

  آرام شدن توفان نوح در ایران را از چه جنبه‌هایی بررسی کردید؟

  از سه جنبه علمی و تاریخی، اسطوره‌ای و داستانی و دینی و مذهبی این توفان را بررسی کرده‌ام. از هر سه جنبه می‌توان ثابت‌ کرد هزاران سال پیش توفانی رخ داده است.

  همه فرهنگ‌ها به نوعی داستان نوح را شنیده‌اند و آن را باور دارند. سال 1891 پژوهشگری به نام «اندری» ماجرای توفان نوح را با روایت‌های مختلف گردآوری کرده است. 68 روایت محلی، 13 روایت در آسیا، 4 روایت در اروپا، 5 روایت در آفریقا.

  ویلکاکس یکی از باستان‌شناسانی است که در منطقه بین‌النهرین پژوهشی انجام داده و فرضیه‌ای را عنوان می‌کند که براساس آن طغیان رود فرات منشا توفان نوح بوده است. آب بالا آمده و کوهستان زاگرس را فراگرفته و زاگرس همچون سدی جلوی این آب ایستاده است.

  توفان نوح چند سال پیش رخ داده است؟

  نمی‌توان در مورد وقوع این توفان عدد ‌داد اما اگر بخواهیم حدودی سال وقوع توفان نوح را بگوییم می‌توان گفت حدود 4 هزار سال پیش این توفان رخ داده است.

  چگونگی وقوع این توفان مشخص نیست؟

  تورات معتقد است توفان 350سال طول کشید. قرآن در چهار سوره هود، نوح، مومنون و اعراف در خصوص توفان نوح سخن به میان آورده اما هیچ اشاره‌ای به سال نمی‌کند.

  گفتید که دو قبر را در بالای کوه سرکشتی پیدا کرده‌اید. یکی از آنها قبر نوح است و قبر دوم مربوط به کیست؟

  حدس می‌زنم یکی از نزدیکان نوح باشد ضمن اینکه بعید هم نیست قبر حضرت آدم در آن جا باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشتی نوح