تاریخ : 28 مرداد 1396
زمان : 13:32:40
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 534 بار
 • بازدید دیروز : 709 بار
 • بازدید ماه : 20928 بار
 • بازدید کل : 557992 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کشف جدید ناسا از وجود مایع در دنیای دیگری

  دانشمندان ناسا جمعه 27 آذر ماه تصویری از انعکاس نور خورشید از دریاچه ای از بزرگترین قمر زحل تیتان را منتشر کردند.

  این نخستین تصویری است که شواهدی از وجود مایع درنیمکره شمالی این قمر را به دست میدهد.دانشمندان اظهاردارند که این نخستین تصویر از دنیای بیرون است که نشان از انعکاس نور از سطح مایع را میدهد.زحل از زمین میلیونها مایل فاصله دارد و انعکاس نور از سطح مایع از این فاصله شگفتی دانشمندان رابه دنبال داشته است.

  دانشمندان میگویند این دریاچه باید خیلی بزرگ باشد چون اگر به تصویر نگاه کنید اتفاق خاصی را مشاهده نمینمایید ولی در عرض دو ساعت شاهد تلألو نور بیشتری ازسطح این سیاره بودیم.

  شباهت قمر تیتان به زمین چندید دهه است که توجه دانشمندان رابه آن جلب نموده است.این قمر تنها قمری است در منظومه شمسی و در نزدیکی زمین که اعقاد به وجود آب در آن زیاد است.

  تیتان مانند زمین دارای جو میباشد که بیشتر آن ازت(nitrogen) است.

  کارشناسان معتقدند که وجود مایع در سطح یک سیاره یا آب احتمال وجود نوعی زندگیرا در سطح این سیارات تقویت میکند.

  عکسهایینیز از فضاپیمای کاسینی مبنی بر انعکاس نور از سطح این سیاره در سال 2004 منتشر شده بود.

  دانشمندان به همراه دانشگاه آریزونا در حال بررسی تعیین محل دقیق این دریاچه در سطح تیتان هستند.همچنین دانشمندا تخمین زده ایند که این دریاچه از دریاچه خزر که بزرگترین دریاچه کره زمین است بزگتر است و مساحتی حدود 150 هزار مایل مربع (400000 کیلومترمربع) را پوشش دهد.

  یکی از این دانشمندان میگوید ما باید اطلاعات بیشتری در مورد مایع در سطح تیتان بدست بیاوریم.اینکه آیا نوعی زندگی درتیتان وجود دارد.آیا تغییر فصول وجود دارد.آیا باران میبارد و چگونه مایع متان سطح این قمر را پوشانده است.یکیدیگراز دانشمندان اظهار داشته که درجه حرارت در تیتان حدود 180 درجه منهای صفر است و این به این معناست که هوا خیلی سرد است ولی شما متوجه نمیشوید.

  درسال 2008 دانشمندان توسط نور مادون قرمز توانسته بودند اثراتی از وجود دریاچه در سطح تیتان را کشف کنند و احتمال وجود مایع را در این سیاره بدهند.

  اما کشف اخیر این احتمال را به واقعیت تبدیل کرده و حتی گمان میرود که محدوده بیشتری را پوشش داده باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  «کوازارهای گمشده» کشف جدید اسپیتزر

  تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا توانست جمعیت گمشده ای از کوازار ها را کشف کند.

  تصویر گرفته شده توسط اسپیتزر در مادون قرمز (رنگ ها غیر واقعیست) قسمت زرد رنگ کهکشانی را نشان میدهد که شامل یکی از کوازارهاست که تاکنون کشف نشده بود. (قسمت های آبی و سبز کهکشان های بدون کوازار می باشند)

   ستاره شناسان در این سالها  منتظر بودند کوازارهای فراوانی را در جهان پیدا کنند ولی با آشکار سازی های انجام شده هرگز نتوانستند تعداد مورد پیش بینی خود را کشف کنند اما با کشف جدید اسپیتزر خواهند توانست این کوازار های گمشده را بیابند. کوازارها سیاهچاله های ابر پر جرمی هستند که توسط  حلقه های غول آسایی از گاز و غبار احاطه شده اند و در قلب کهکشان های دور دست قرار دارند.

  کوازارها سالیانه جرمی معادل یک هزار ستاره را می بلعند.این جرم عظیم از حلقه های اطراف تامین می شود .مکیده شدن این مواد بوسیله سیاهچاله موجب درخشندگی این حلقه های غول آسا می شود و کوازارها را به یکی از درخشنده ترین اجسام تبدیل میکند.کوازارها عمدتا به دودسته تقسیم می شوند ، دسته ای در اشعه ایکس و دسته ای در نور مرئی بیشترین درخشندگی را دارا می باشند. ستاره شناسان در روش های معمول برای برآورد تعداد کوازارها از تابش پس زمینه کیهانی استفاده می کنند اما آمار بدست آمده از مقادیر مورد انتظار بسیار دور است.

  دانشمندان فکر می کنند گاز و غبار اطراف کوازار باعث می شود این اجرام گرسنه از دید ما پنهان بمانند اما تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا  با دید مادون قرمز قرمز خود که از میان گاز و غبار عبور می کند توانسته تعدادی از هر دو نوع کوازار ها را آشکار کند. چند روز پیش پژوهشگران از این طریق توانسته اند 21 نمونه از این کوازارهای گمشده را در منطقه ای کوچک از آسمان پیدا کنند که تمامی از سوی رصدخانه رادیویی  نجومی ملی در مکزیکو تایید شده است. بنا به گفته مارک لیسی از مرکز تلسکوپ فضایی اسپیتزر اگر این پژوهش همچنان با موفقیت ادامه پیدا کند شاهد رشد سیاهچاله های ابر پرجرم خواهیم بود که تاکنون بواسطه گاز و غبار از دید ما پنهان مانده بود و همچنین ستاره شناسان می توانند دید کامل و همه جانبه نسبت به کوازارها پیدا کنند . از میان این 21 کوازار کشف شده 10 کوازار در داخل کهکشان های بزرگ بیضی شکل ِ بالغ قراردارند و بقیه در میان کهکشان های ضخیم و غبار آلود دوردست هستند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف نشانه‌ای جدید از عامل اصلی بیماری مرموز کامبوج

  مقامات بهداشت کشور کامبوج موفق به کشف راز بزرگی درباره بیماری مرموزی شده‌اند که تا به حال جان 64 کودک کامبوجی را گرفته‌است.

  انستیتو پاستور در کشور کامبوج پس از آزمایش بر روی نمونه‌های جمع‌آوری شده از 24 بیمار دریافته‌است که آزمایش انتروویروس نوع  71 یا EV71 در 15 نفر از این بیماران مثبت است،‌ این ویروس عامل اصلی ابتلا به بیماری دست،‌پا و دهان که می‌تواند به ویژه در کودکان عوارض شدید عصبی به وجود آورد.

  دکتر فیلیپه بوچی رییس مرکز بخش ویروس شناسی انستیتو پاستور کامبوج اعلام کرد این نتایج می‌توانند توضیح خوبی برای شیوع چنین بیماری باشند. با این‌همه یکی از مقامات سازمان بهداشت جهانی اخطار داده‌است که راز این بیماری هنوز به صورت کامل آشکار نشده‌است.

  طی سه ماه گذشته،‌ 66 کودک دو تا سه ساله به این بیماری مرموز مبتلا شدند که تمامی آنها به جز دو کودک،‌به شکلی اسرار‌آمیز و پس از مشکلات تنفسی و عصبی فراوان،‌ جان خود را از دست دادند. این کودکان در آخرین ساعات زندگی خود دچار تخریب کامل ریه می‌شدند.

  تشخیص ویروس EV71 در تعداد زیادی از بیماران نمی‌تواند کمک چندانی به درمان بیماری کند زیرا هیچ آنتی‌ویروس قدرتمندی برای عفونت‌های شدید EV71 وجود ندارد و هیچ واکسنی برای آن ساخته نشده‌است. سیستم ایمنی تکامل یافته بزرگسالان معمولا به خوبی می‌تواند دربرابر این ویروس مقاومت کند،‌ اما کودکان دربرابر آن بسیار آسیب‌پذیرند.

  سازمان بهداشت جهانی روز گذشته هشدار داد کشف مثبت بودن تست این ویروس به معنی حل شدن مساله نمونه‌های دیگر نیست و این بیماری نیازمند تحلیل‌های بیشتر است. از سویی دیگر تعدادی از مقامات بهداشت کامبوج سازمان بهداشت جهانی را به باد انتقاد گرفته‌اند زیرا به اعتقاد آنها این سازمان موضوع را پیش از آشکار شدن حقایق رسانه‌ای کرده و موجب وحشت شهروندان کامبوجی شده‌است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف جدید ناسا؛ ثبت تصویر سرچشمه جوانی کیهانی توسط هابل

  تلسکوپ هابل آنچه دانشمندان آن را سرچشمه حقیقی جوانی، از نوع کیهانی می نامند را در تصاویر جدیدی که به ثبت رسانده آشکار کرده است.

  سرچشمه جوانی در بسیاری از داستانها و فیلمها یک افسانه است اما آنچه توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده به هیچ وجه افسانه نیست.

  تصویر جدید هابل کهکشان NGC 5775 را نشان می دهد که در فاصله 85 میلیون سال نوری از زمین در گروه کهکشانی به نام خوشه سنبله قرار گرفته است این کهکشان یک کهکشان مارپیچی است که به شکلی از زمین منحرف شده که تنها لبه آن قابل مشاهده است.

  موقعیت ویژه این کهکشان به محققان امکان داده تا هاله ای وسیع از گازهای داغ را در اطراف کهکشان NGC 7557 ردیابی کنند، اما اینکه این مواد چگونه به این منطقه از کهکشان رسیده اند، هنوز مشخص نیست.

  برخی از اخترشناسان بر این باورند که گازهای داغ صفحه کهکشانی به واسطه انفجارهای ابرنواختری به شکل یک هاله درآمده اند که در نهایت پس از سرد شدن، مشابه یک سرچشمه کیهانی، دوباره به صفحه کهکشانی باز گشته اند از این رو این عکس بر اساس رویداد کیهانی که در آن به ثبت رسیده، سرچشمه کیهانی جوانی نامگذاری شده است.

  درباره این کهکشان پدیده شگفت انگیز دیگری وجود دارد که توجه اخترشناسان را به خود جلب کرده است، یک پل هیدروژنی کهکشان NGC 7557 را به کهکشان همسایه که NGC 5774 نام دارد، وصل کرده است.

  بر اساس گزارش اسپیس، کهکشان NGC 7557 و همسایه اش NGC 5774 کهکشانهای مارپیچی هستند که در مسیر برخورد با یکدیگر قرار داشته و اکنون مراحل اولیه ترکیب شدن را پشت سر گذاشته اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف جدید محققان: گیاهان زندگی اجتماعی دارند

  محققان کانادایی در کشف شگفت انگیزی دریافتند که گیاهان نیز همانند جانوران زندگی اجتماعی دارند و اگر با خویشاوندان خود زندگی کنند بهتر رشد می کنند.

  محققان دانشگاه مک مستر در تحقیقات خود نشان دادند که گیاهان تنها وسیله ای برای زیبا کردن باغهای خانگی نیستند بلکه موجودات زنده ای هستند که همانند گونه های جانوری زندگی اجتماعی دارند.

  این محققان پس از سالها تحقیقات کشف کردند که گیاهان نیز همانند جانوران و انسانها از توانایی زندگی با خانواده برای مبارزه با دشمنان، شکار، توسعه و رشد به بهترین روش ممکن استفاده می‌کنند.

  سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص اظهار داشت: "زمانی که یک دانشجوی جوان بودم محققان می گفتند که برخی از گیاهان به دلایل ژنتیکی بیش از بقیه رشد می کنند و هیچ کس هرگز فکر نکرد که شاید عناصر اجتماعی نیز در رشد بهتر این گیاهان نقش داشته باشند به همین دلیل تصمیم گرفتم به دنبال دلایل اجتماعی این مسئله بگردم و وقتی این دلایل را کشف کردم بسیار شوکه شدم."

  براساس گزارش innovations report ، این محقق با بررسی رفتار گیاه حنا با نام علمی Impatiens pallida دریافت که این گیاه زمانی که از طریق ریشه های خود با خویشاوندان پیرامون ارتباط برقرار می‌کند بهتر رشد می کند.

  به اعتقاد این دانشمندان گیاهان برای رشد بهتر نیاز دارند تا با همخون های خود ارتباط برقرار کنند این رفتار برای دنیای حیوانات کاملا شناخته شده است.

  به گفته این محققان، عناصر انکارناپذیری وجود دارند که ثابت می کنند گیاهان نیز از توانایی تشخیص همنوعان خود برخوردارند به طوریکه وقتی به صورت گروهی زندگی می کنند بیشتر رشد می کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف یک قمر جدید بدور پلوتو

  تلسکوپ فضایی هابل یک قمر جدید را بدور پلوتو کشف نمود...

  دو تصویر از منظومه پلوتو که بعد از کشف قمر جدید آن بنام (P4) توسط کمره 3 میدان گسترده تلسکوپ فضایی هابل در طول موج های مرئی و فرابنفش گرفته شده است. تصویر سمت چپ به تاریخ 28 جون 2011  و تصویر سمت راست به تاریخ 3 جولای 2011 گرفته شده است. عکس از ناسا و ایسا.

  اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل اخیرأ چهارمین قمر را بدور سیارک یخی پلوتو کشف نمودند. این قمر کوچک که موقتأ بنام P4 نامیده می شود، در زمان جستجوی حلقه ها بدور سیارک ها توسط سروی هابل کشف گردید.

  این قمر جدید کوچکترین قمر در میان اقمار پلوتو است و قطر آن تقریبأ 13 تا 34 کیلومتر می رسد. بصورت مقایسه باید بگویم که کارن به عنوان بزرگترین قمر پلوتو 1043 کیلومتر و قمر های دیگر آن نیکس و هیدرا به ترتیب 32 و 113 کیلومتر قطر دارند.  

  مارک شوالتر از انستیتوت ستی در مونتن وییو که با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل این پروگرام رصدی را رهبری می کرد گفت: " برای من واقعأ جالب بود که کمره هابل ما را قادر ساخت تا بتوانیم چنین یک جرم بسیار ریز و کوچک را بدور پلوتو از فاصله بیش از 5 میلیارد کیلومتر ببینیم".

  این کشف جدید نتیجه تلاش های جاری ناسا برای حمایت از مأموریت سفینه روبوتیک افق  جدید است که طبق برنامه تعیین شده در سال 2015 از میان منظومه پلوتو عبور می کند. این مأموریت با هدف کشف اطلاعات جدید در مورد دنیا هایی که در مرز منظومه شمسی قرار دارند، طراحی شده است. نقشه برداری های هابل از سطح پلوتو و کشف قمر های آن برای برنامه ریزی سفینه فضایی افق جدید بسیار با ارزش شمرده می شود.

  آلن سترن از مرکز پژوهشهای جنوب شرق در بولدر کلورادو به عنوان پژوهشگر اصلی سفینه فضایی افق جدید می گوید :" این کشف خیلی عالی و با ارزش است. حالا که می دانیم یک قمر دیگر نیز در منظومه پلوتو وجود دارد، می توانیم رصد های نزدیک را در زمان پرواز افق جدید از کنار پلوتو برنامه ریزی کنیم. 

  این قمر جدید بین مدار نیکس و هیدرا که هر دو در سال 2005 توسط هابل کشف شده بودند، قرار دارد. کارن در سال 1978 توسط رصدخانه بحری امریکا کشف گردید و برای اولین بار هم در سال 1990 با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل به عنوان یک جرم جداگانه از پلوتو تفکیک گردید.

  نمایی از منظومه پلوتو با قمر تازه کشف شده P4 بدور آن. ناسا

  به باور اخترشناسان همه قمر های منظومه کوتوله (کوچک) پلوتو در اثر برخورد پلوتو با یک جرم آسمانی به اندازه یک سیاره در اوایل شکل گیری منظومه شمسی بوجود آمده اند. برخورد پلوتو و این جرم سیاره نما مواد را کاملأ خرد و متلاشی کرده و در نتیجه به عنوان اجرام قمر مانند بدور پلوتو در حرکت افتادند.

  سنگ های ماه زمین هم که توسط مأموریت های آپولو به زمین آورده شدند، دانشمندان را به طرح این نظریه که گویا ماه در اثر برخورد زمین و یک جرم دیگر به اندازه مریخ در 4.4 میلیارد سال قبل بوجود آمده، کمک کرده است. اخترشناسان باور دارند که مواد پرتاب شده به فضا در اثر برخورد سیارک های کوچک با قمرهای پلوتو احتمالأ حلقه هایی را هم بدور این سیاره کوتوله  ایجاد نموده، ولی وجود چنین حلقه ها تا هنوز در تصاویر هابل دیده نشده است.

  به گفته جان مورس رئیس بخش اخترفیزیک ناسا در واشنگتن‌" این رصد حیرت انگیز یکبار دیگر توانایی های عجیب تلسکوپ هابل را به مثابه یک رصد خانه تمام کاره نجومی به ما گوشزد کرد و ما می توانیم به کمک این رصد خانه فضایی به دستاورد های باور نکردنی در عرصه کیهان شناسی و نجوم دست یابیم."

  قمر P4  پلوتو برای اولین بار در تصاویر کمره 3 میدان باز هابل به تاریخ 28 دیده شده بود. اما وجود این قمر در تصاویر بعدی هابل که به تاریخ 3 و 18 جولای گرفته شده بود، تثبیت شد. دلیل اینکه این قمر کوچک در تصاویر قبلی هابل دیده نشده بود، زمان نور دهی برای تصویر از اجرام ریز بدور پلوتو بسیار کم بود.

  با این کشف میتوان گفت که هنوز دانش ما در مورد منظومه شمسی کامل نشده و با رسیدن سفینه فضایی افق جدید به لبه های مرز بیرونی منظومه شمسی می توان انتظار اتفاقات و کشفیات زیادی را داشت.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف جدیدی درباره "اوتسی مرد یخی"

  اوتسی مومیایی 5300 ساله کوههای آلپ و کهن ترین مومیایی طبیعی یافت شده در اروپاست که دانشمندان به تازگی با استفاده از تکنولوژی های جدید و آزمایش نمونه خون آن، به نتایج جدیدی رسیده اند.

  به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ این مومیایی که شهرت آن به خاطر سالم و طبیعی بودن در زمان کشف آن در سال 1991 است، در آن زمان مورد مطالعات اولیه قرار گرفت، اما مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد که مرد یخی بلافاصله پس از اصابت تیر چوبی به کمرش نمرده؛ بلکه چندین روز پس از آن نیز زنده بوده است و بر اثر خونریزی ناشی از زخم، جان خود را از دست داده است.

  دانشمندان دانشگاه لوودویگ مونیخ، با استفاده از روشهایی در مقیاس نانو، توانستند سلولهای خونی مرد یخی را احیاء کرده و به این نتیجه برسند. با این کشف نظریه مرگ آنی مرد یخی منتفی می شود.

  دانشمندان در واقع از زمان کشف این مومیایی، مطالعات گسترده ای را برای رمزگشایی از گذشته مرموز این مومیایی آغاز کرده اند.

  بررسی ها نشان داده که این مرد در سن 45 سالگی درگذشته است.

  اوتسی یا اوتسی مردِ یخی یا فریتسِ یخ‌زده یا مرد سیمیلائون نام‌های امروزی مومیایی طبیعی خوب به‌جاماندهٔ مردی‌است از سال ۳۳۰۰ (پیش از میلاد). این پیکر یخ‌زده در ۱۹۹۱ در یخ‌رود شنالشتال در کوه‌های آلپ اوتسال در نزدیکی هاوبسلابیوخ در مرز میان اتریش و ایتالیا یافت‌شد. نام او را از اوتسال همان منطقه‌ای که وی را یافتند گرفته‌شده‌است. او کهن‌ترین مومیایی طبیعی یافت‌شده در اروپاست.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  اظهارات پرفسورهیگز درباره کشف جدید علمی

  پیتر هیگز دانشمند هشتاد و سه ساله انگلیسی که نظریه مربوط به وجود ذره ای که جهان هستی از آن تشکیل یافته ارائه داده است در پی کشف این ذره گفت این کشف در واقع تائید و اثبات نظریه ای است که من حدود پنج دهه قبل آنرا ارائه دادم.

  به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، پرفسور هیگز گفت با کشف این ذره در واقع مرحله ای از علم فیزیک به پایان خود رسید و فصل تازه ای در این علم گشوده شد.

  وی گفت کشف ذره جدید مدل و الگوی متعارف علم فیزیک را تکمیل می کند و ما امیدواریم که یافته جدید توضیحات بیشتری درباره هستی شناسی و مسائلی چون ماده تاریک ارائه دهد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  یک کشف جدید درباره مغز ناشنوایان: درک حس لامسه از بخش شنوایی

  نتایج یک تحقیق جدید که در رابطه با حالت انعطاف پذیری مغز انسان انجام شده نشان می دهد، افرادی که مادرزادی ناشنوا هستند از بخش شنوایی مغز خود برای حس لامسه و مشاهده اشیاء استفاده می کنند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، این تحقیق جدید که در مجله عصب شناسی منتشر شده، نشان می دهد که افراد ناشنوا از کورتکس شنوایی برای محرکهای بصری و لمسی، بیش از افراد دارای قوه شنوایی استفاده می کنند.

  دکتر جیمز باتی جونیور مدیر موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی طی یک بیانیه اظهار داشت: این تحقیق نشان می دهد که مغز چگونه قادر به ارائه سیم کشی های دوباره و متفاوت است. این تحقیق می تواند برای سایر محققانی که درباره فرآیندهای حسی مغز تحقیق می کنند موثر واقع شود.

  تحقیقات گذشته نشان می داد که افراد ناشنوا ممکن است از مغز خود به شکل متفاوتی از دیگران استفاده کنند. برای مثال محققان دریافته بودند، زمانی که افراد ناشنوا از علائم زبان اشاره استفاده می کنند از همان بخشی از مغز خود استفاده می کنند که زبان گفتاری را تفسیر می کند و این امر نشان می دهد که مسئله زبان یک مسئله کلی برای تمام انسانها اعم از شنوا و ناشنوا است.

  یک تحقیق دیگر نشان می داد افرادی که ناشنوا هستند در پردازش دید اطراف و پیرامون خود بهتر عمل می کنند. محققان افزوده اند که شاید افراد ناشنوا از چندین بخش مغز خود به ویژه بخشهای مربوط به شنوایی برای پردازش بینایی بهره می گیرند اما آیا ناشنوایی بر چگونگی پردازش حس لامسه و بینایی توسط مغز تأثیرگذار است. تاکنون پاسخ به این پرسش برای محققان دشوار بود چرا که در آزمایشگاه فراهم کردن محرک دقیق برای پاسخ به این سوال بسیار دشوار است.

  در این تحقیق جدید شرکت کنندگان از دستگاه هایی چون هدفون که توسط محققان تولید شده بود استفاده کردند تا محققان از مغز آنها یک آم آر آی تهیه کنند، نوعی از اسکن مغزی که نشان دهنده جریان خود به بخشها فعال مغز است. پس از آن که محققان از محرک لمسی استفاده کردند جریان خون را در منطقه کورتکس شنوایی اولیه که در مرحله نخست صدا را به مغز می رساند، اندازه گرفتند.

  کریستینا کارنز از آزمایشگاه توسعه مغز در دانشگاه اورگان در این رابطه اظهار داشت: ما این تحقیق را طراحی کردیم چرا که فکر می کردیم حس لامسه و بینایی باید در کورتکس شنوایی افراد ناشنوا قوی تر باشد. همانطور که مشخص شد کورتکس شنوایی اولیه در افرادی که ناشنوا هستند در حس لامسه حتی بیش از بینایی متمرکز شده است.

  درحقیقت اگر تعامل بینایی و لامسه در مغز افراد ناشنوا بیشتر است پس شاید بتوان از حس لامسه استفاده کرد تا دانش آموزان ناشنوا بتوانند ریاضی و خواندن بیاموزند.

  علاوه بر این اگر دانشمندان بتوانند این مسئله را اندازه گیری کنند که میزان استفاده از کورتکس شنوایی برای سایر پردازشهای حسی چقدر است می توانند بگویند که چگونه می توان مغز را تعلیم داد تا ظرفیت بیشتری به فرآیند شنوایی اختصاص داد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف جدید دانشمندان آمریکایی درباره شواهد وجود «ذرات الهی»

  فیزیکدانان آزمایشگاهی در ایالت ایلینوی آمریکا می گویند به مرحله اثبات وجود ذرات کوچکتر از اتم یا «هیگز بوسون» نزدیک شده اند. این ذرات کوچک به خاطر نقش مهمی که در شکل دادن به اجسام و جهان هستی دارند اصطلاحا «ذرات خالق» یا «ذرات الهی» نامیده می شوند.

  اما آزمایش های ده سال گذشته در این آزمایشگاه که از طریق ایجاد تصادم بین امواج پروتون و آنتی پروتون انجام شده است هنوز به نتایجی نرسیده است که از نظر علمی بتواند وجود این ذرات را ثابت کند. غبار یا ذرات کوچکی که بر اثر این تصادم خلق شده اند ممکن است محصول و نشانه ای از وجود ذرات دیگری باشد که آنها هم از اتم کوچکترند.

  دانشمندان آزمایشگاه اروپایی فیزیک «سرن» در حومه شهر ژنو نیز قرار است روز چهارشنبه آخرین دستاوردهای خود در جستجو برای «هیگز بوسون» را اعلام کنند. آزمایشگاه فیزیک ذره ای «سرن» بزرگترین و مجهز ترین مرکز علمی جهان در این رشته مشخص است.

  یکی از فیزیکدانان ارشد آزمایشگاه «فرمیلب» در ایالت ایلینوی گفت که نتیجه تحقیقات این گروه کامل ترین پاسخ هایی است که تاکنون در این زمینه به دست آمده و اطلاعات به شکل نسبتا قانع کننده ای وجود این ذرات را تایید می کند.

  گروه دیگری از فیزیکدانان نیز که از اعضای این گروه تحقیقاتی نیستند در مورد دستاوردهای این تحقیقات جدید به شکل احتیاط آمیزی اظهار امیدواری کرده اند.

  «دان تاوی» پروفسور رشته فیزیک در دانشگاه «شفیلد» در انگلستان می گوید که نتایج تحقیقات آزمایشگاه «فرمیلب» تا حدود زیادی نتایج آزمایش های مرکز اروپایی فیزیک «سرن» را که در ماه دسامبر سال گذشته منتشر شد، تایید می کند.

  وی یادآوری می کند که به خاطر در پیش گرفتن روش دیگری برای انجام این آزمایش ها می توان گفت که دستاوردهای آن بسیار مهم و در حقیقت مکمل تحقیقات قبلی در مورد «ذرات هیگز» است.

  پروفسور «دان تاوی» تاکید می کند که برای سنجش میزان دقت و یا پیشرفت هر یک از این آزمایش ها باید تا روز چهارشنبه و انتشار نتایج تحقیقات مرکز اروپایی آزمایش های فیزیک منتظر ماند.

  سخنگوی مرکز اروپایی آزمایش های فیزیک «سرن» نیز نتایج تحقیقات در آزمایشگاه «فرمیلب» در ایالت ایلینوی آمریکا را جالب توجه توصیف کرده است ولی یادآوری می کند که برای قضاوت بهتر باید تا روز چهارشنبه منتظر ماند.

  به گفته وی طبیعت قاضی نهایی و اصلی است و برای اعلام نظر در مورد کشف «ذرات خالق» باید کمی بیشتر صبر کرد.

  یکی دیگر از دانشمندان مرکز آزمایش های فیزیک اروپایی «سرن» می گوید اطمینان دارد که نتایج آزمایش های این مرکز موفقیت آمیز خواهند بود و در سال جاری میلادی وجود و یا عدم وجود «ذرات هیگز» اثبات خواهد شد.

  بسیاری از دانشمندان رشته فیزیک انتشار نتایج این تحقیقات را تحولی بسیار مهم در علم فیزیک توصیف کرده و به گفته یکی از آنها روزهای جاری شاید مهیج ترین هفته برای رشته فیزیک در طول تاریخ باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف جدید محققان برای مبارزه با بیماری آنفلوآنزا

  یک پروتئین سنتزی به نام EP67  با تأثیر بر روی سیستم ایمنی بدن می‌تواند منجر به سرکوب بیماری آنفلوآنزا شود.

  به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از نشریه مؤسسه پلوس، محققان دانشگاه ایالتی سان دیه‌گو راه جدیدی را برای مبارزه با ویروس موذی آنفلوآنزا که معمولاً چند روز طول می‌کشد تا علائم بیماری را نشان دهد، کشف کرده‌اند.

  براساس این گزارش محققان با تجویز یک دوز از پروتئین EP67‌ در 24 ساعت اول آلودگی به آنفلوآنزا در مدلی از موش‌ها دریافتند که این پروتئین مصنوعی قدرتمند فقط در عرض 2 ساعت پس از استفاده، با فعال کردن سیستم ایمنی بدن قبل از بروز نشانه‌های بیماری آن را از بین می‌برد.

  نتایج حاصل از این گزارش حاکی است: محققان با بررسی سطح بیماری موش‌ها به دلیل کاهش وزن در آنها مشاهده کردند که به طور معمول موش‌های آلوده به عفونت آنفلوآنزا 20 درصد وزن خود را از دست می‌دهند و تعداد زیادی هم جان خود را از دست می‌دهند.

  این گزارش هم چنین می‌افزاید: موش‌های درمان شده با پروتئین EP67‌ در مقابل موش‌های دیگر آلوده، به مقدار خیلی جزئی کاهش وزن داشتند و از همه مهم تر این که موش‌های آلوده به دوز کشنده ویروس آنفلوآنزا نیز پس از درمان با این پروتئین جان سالم به در بردند.

  نتایج حاصل از این گزارش مؤید این مسئله است که این پروتئین سنتزی در صورت بروز یک نوع جدید از بیماری آنفلوآنزا مانند بیماری سارس و یا آنفلوآنزای H1N1  که در سال 2009 شیوع پیدا کرد، قبل از شناخت عامل بیماری‌زای واقعی می‌تواند آن را درمان کند.

  براساس این گزارش محققان افزودند: با تمرکز بر پروتیئن EP67، می‌توان به طور بالقوه روی بیماران تنفسی و عفونت‌های قارچی برای بهبودی کارکرد و از این پروئتین برای درمان‌های اضطراری نیز می‌توان استفاده کرد

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید
  کشف جدید دانشمندان؛ اگر تنها باشید زودتر خواهید مرد

  یافته‌های جالب یک پژوهش نشان می‌دهد رابطه‌ای بیولوژیک میان تنهایی و بروز بیماری‌های مختلف در فرد منزوی وجود دارد که می‌تواند زندگی‌اش را به مخاطره بیندازد.

  «جان کاسیوپو»، محقق دانشگاه شیکاگو و نویسنده پژوهش «اثرات بیولوژیکی تنهایی» نتایج تحقیقات خود را در نشست علمی «روانشناسی اجتماعی» در «سن دیگو» اعلام کرد. به نوشته ایسنا؛ بر اساس نتایج این تحقیقات، رابطه‌ای میان تنهایی و بروز مشکلات قلبی و عروقی، بروز التهاب در بدن، مشکلات یادگیری و نقص حافظه وجود دارد و حتی مگس میوه ایزوله شده نیز از وضعیت سلامتی بدتری نسبت به سایر مگس ها برخوردار است و زودتر از سایرین می‌میرد.

  تنهایی دارای اثرات منفی متعددی است که در یافته‌های این پژوهشگر به آنها اشاره شده است:

  تنهایی و مشکلات قلبی و عروقی: این پژوهشگر، در بررسی‌های خود دریافت، رابطه‌ای میان تنهایی و سخت شدن شریان‌های خونی که منجر به افزایش فشار خون می‌شود، وجود دارد. تنهایی باعث افزایش ترشح هورمون استرس کورتیزول و بالا رفتن فشارخون می‌شود؛ به حدی که فرد در آستانه منطقه خطر و احتمال سکته قلبی و مغزی قرار می‌گیرد. سیستم گردش خون افراد منزوی ضعیف است و این وضعیت، عملکرد قلب را دشوار می‌سازد.

  تنهایی و ضعف سیستم ایمنی: محققان تغییراتی در برخی از ژن‌های سیستم ایمنی افراد منزوی مشاهده کرده‌اند. برخی از ژن‌های کلیدی و مهم که در واکنش‌های ضد ویروسی و تولید آنتی‌بادی نقش دارند، در بدن این افراد دچار تغییراتی می‌شوند که باعث تضعیف عملکرد سیستم ایمنی در مقابل حملات ویروسی خواهد شد.

  تنهایی و مشکلات خواب: نتایج پژوهش یاد شده نشان می‌دهد که کیفیت خواب در افراد تنها، تنزل پیدا کرده و بر سلامت جسمی و روحی آنها اثر منفی می‌گذارد؛ فرد در طول شب بارها از خواب بیدار می‌شود و طول زمان واقعی خواب بسیار کم است.

  تنهایی و دید منفی نسبت به اجتماع: یافته‌ها حاکی از آنست که میزان واکنش شدید به رفتارهای منفی دیگران در افراد منزوی بیشتر از سایرین است. از نظر افراد تنها، دنیا جای امنی نیست و این حس را به دیگران نیز القا می‌کنند. افراد تنها غمگین هستند و باعث ایجاد ناراحتی، سرخوردگی، ناامنی جسمی و روحی در دیگران می‌شوند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، کشفیات جدید