تاریخ : 30 شهریور 1396
زمان : 18:38:31
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 577 بار
 • بازدید دیروز : 817 بار
 • بازدید ماه : 28956 بار
 • بازدید کل : 589546 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  کشف قدیمی‌ترین خط دنیا در ایران

   
  لوح گلی نوشته شده‌ای که عمر آن به بیش از 5 هزار سال پیش می‌رسد یعنی قدیمی‌تر از اولین الواح نوشتاری سومری که آن را مبدا عصر تاریخی می‌دانند. این لوح و چندین لوح دیگر در «جیرفت» یافت‌شده است. اکنون در آکادمی تاریخ «کمبریج» ( یکی از پنج آکادمی تاریخ معتبر جهان) جیرفت به‌عنوان مهد پیدایش خط و زبان با تاریخ هفت هزار سال جای سومر 5000 سال را گرفته است. البته باید توجه داشت که خط تمدن جیرفت هنوز رمزگشایی نشده است.
  سرپرست هیت باستان‌شناسی جیرفت «یوسف مجیدزاده» با بیان این‌که تاکنون در تاریخ کشور هیچ تمدن باستانی توسط باستان‌شناسان ایرانی کشف نشده است، تصریح کرد: «کشف قدیمی‌ترین خط دنیا در جیرفت و کشف تمدن جیرفت و حوزه هلیل رود توسط هیات باستان‌شناس ایرانی باعث افتخار است.» «یوسف مجیدزاده» طی سخنانی گفت: «برنامه ما در این فصل ضمن پی‌گیری برنامه‌های باستان‌شناسی فصل‌های قبلی تمرکز بر عبادت‌گاه، محل کشف تندیس مجسمه سنگی و محل کشف لوح نوشته‌ها است.»
  وی ادامه داد: «کشف معماری محل عبادت‌گاه تمدن جیرفت در نزدیکی تپه تاریخی کنار صندل، کشف مجسمه مرد سنگی که احتمال دارد یکی از خدایان این تمدن باشد و کشف لوح نوشته‌هایی که ثابت می‌کند تمدن جیرفت یکی از مخترعان خط در دنیا بوده است، همگی از ضرورت‌های تمرکز گروه باستان‌شناسی ما بر این سه نقطه است.» مجیدزاده با اشاره به نوشته‌های بر روی سه لوح باستانی کشف شده گفت: «تا قبل از کشف این الواح فقط دو خط باستانی میخی و هیروگلیف به‌عنوان خط‌‌‌‌‌ های دوران باستان شناخته می‌شد، اما خط‌‌های کشف‌شده که به‌صورت اشکال هندسی هستند، هیچ‌گونه معادلی برایشان وجود ندارد و تاکنون نیز هیچ‌یک از کارشناسان دنیا موفق به خواندن آن‌ها نشده‌اند.»
  وی تصریح کرد: «کشف این الواح تمام تاریخ منطقه و دنیا را به هم ریخته است زیرا تا قبل از این فرض بر این بود که در منطقه جنوب شرق ایران در دوران باستان سواد وجود نداشته است اما این کشفیات خلاف این ادعا را اثبات کرده است.» وی با اشاره به این‌که شرایطی که اعضای خارجی این گروه دارند با شرایط سایر اعضای گروه هیچ تفاوتی ندارد، گفت: «مدیریت همه این فعالیت‌ها با شخص من است و هم‌کاری خارجی‌ها با ما نیز ضوابطی دارد: «مثلن آن‌ها حق ندارند بدون هماهنگی با ما حتا یک عکس را در این زمینه از ایران خارج کنند و یا بدون هماهنگی با ما در کنفرانس‌های علمی راجع به جیرفت مقاله ارایه کنند.»
  وی در ادامه تاکید کرد: «این افتخار ما ایرانی‌هاست که قدیمی‌ترین خط دنیا را پیدا کرده‌ایم و در حال حاضر نیز هیچ‌کس در دنیا درمتمدن بودن جیرفت شک ندارد اما به هر حال به هم‌ریختن دیدگاه‌های قدیمی باستان‌شناسی در مورد تمدن‌های دنیا و اینکه یک گروه ایرانی تمام این کارها را انجام می‌دهد برای دنیا سخت است.» سرپرست هیت باستان‌شناسی جیرفت هم‌چنین گفت: «ما قصد داریم با هم‌کاری سازمان میراث فرهنگی در محل تپه باستانی کنار صندل یک موزه روباز و مکانی برای حضور گردش‌گران ایجاد کنیم.»
  پروفسور «یوسف مجیدزاده» یکی از معدود باستان‌شناسان مشهور دنیا است که نظریات وی در زمینه باستان‌شناسی مبنای بسیاری از فعالیت‌های باستان‌شناسی در دنیا است. وی که هم اکنون در کشور فرانسه زندگی می‌کند هر سال به‌عنوان سرپرست هیت باستان‌شناسی جیرفت به استان کرمان می‌آید و فعالیت‌های باستان‌شناسی جیرفت را هدایت می‌کند. مجیدزاده تاکنون مقالات بسیاری را در زمینه تمدن جیرفت و حوزه «هلیل‌رود» در دانش‌گاه‌ها و کشورهای مختلف دنیا ارایه کرده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف نخستین گورستان اسب های تول تالش

   
  تهران _ میراث خبر: گروه استان ها_حسن ظهوری: کاوشگران تول تالش پس از بازگشایی یک گور کلان سنگ به بقایای اسکلت مرد و زنی برخورد کردند که با تمام لوازم رزم و زیور آلات در کنار هم دفن شده اند. شواهد گور نشان می دهد که مرد دفن شده یک رزمنده بوده است.
  گورستان تول تالش یکی از منحصر به فرد ترین محوطه های باستانی کشور است. این گورستان باستانی 350 هکتاری وسعتی برابر با بهشت زهرای تهران دارد که نشان دهنده تداوم زندگی در این منطقه از ایران است.
  «محمد رضا خلعتبری سرپرست دومین فصل از کاوش های باستان شناسی تول تالش با اشاره به گور کلان سنگی کشف شده، گفت: «در این گور یک زن و یک مرد در کنار هم دفن شده اند.مرد تدفین شده با لوازم رزم و زن تدفین شده پوشیده در زیور آلات است.. این موضوع نشان دهنده آن است که در گذشته به تناسب شغل افراد لوازم آنها پس مرگشان در گور گذاشته می شده است.»
  او با اشاره به این موضوع که مرد تدفین شده احتمالا نظامی بوده است، گفت: «در سمتی که مرد تدفین شده است لوازم رزم از قبیل خنجر، نیزه، شمشیر و دیگر ابزار جنگی قرار گرفته است. این ابزار و گوری که در آن تدفین صورت گرفته است، نشان می دهد مرد که از طبقه بالای اجتماعی برخوردار بوده است.»
  گورهای کلان سنگی با سنگ هایی بیش از 2 تن وزن ساخته می شدند و به همین علت این گورها را برای افراد عادی نمی ساختند.
  خلعتبری با اشاره به تدفین زن در این گور گفت: «تزیینات و زیور آلاتی که همراه زن در گور گذاشته شده است شامل آیینه های مفرغی، مهره های تزئئینی، گردنبند، النگو، گوشواره است. وجود النگو در دست زن و گوشواره به نرمی گوش او و کشف بقایای دکمه در نزدیکی گور این زن این احتمال را قوت بخشیده که در آن زمان اموات را با لباس تدفین می کردند.»
  باستان شناسان سال گذشته در این محوطه یک گور کلان سنگی را کشف کردند که چند تن از اعضای یک خانواده در آن دفن شده بودند و در راس گور نیز زنی قرار گرفته بود. در کنار گور این زن، باستان شناسان یک جام طلا و کتیبه ای به خط میخی کشف کردند که نشان می داد این زن از نظام طبقاتی بالایی برخوردار بوده است.
  خلعتبری با اشاره به این نکته که گورهای کلان سنگی نشان دهنده نظام طبقاتی آن دوران بوده است، گفت: «کشف مرد سپاهی به همراه یک زن در یکی از این گورهای کلان سنگی نشان می دهد که در گذشته نظامیان و سپاهیان از مرتبه بالای اجتماعی برخوردار بوده اند. به همین علت گور هایی عظیم برای آنها می ساختند.»
  او با اشاره به همزمانی مرگ این زن و مرد گفت: «احتمال می دهیم که آنها در یک حادثه مرده باشند و سپس هر دو را با هم در یک گور قرار داده باشند.»
  گورستان تالش یکی از منحصر به فرد ترین گورستان های باستانی ایران است و چندی پیش باستان شناسان موفق شدند گورستانی از اسب را در این منطقه شناسایی کنند. این گورستان نشان می دهد که اسب در گذشته های دور احترام ویژه ای داشته است که پس از مرگ برای آنها گورستانی اختصاصی در نظر گرفته می شده است.
   
  کشف نخستین گورستان اسب های تول تالش  
  برای نخستین بار در محوطه های باستانی، گورستان مخصوص اسب در تول تالش گیلان کشف شد. این گورستان سه هزار سال قدمت دارد و باستان شناسان معتقدند این حیوان نزد مردم آن سامان ارزش ویژه ای داشته است.  
  تهران _ میراث خبر
  گروه استان ها_ حسن ظهوری: کشف گورستان اسب های سه هزار ساله، کاوش گران تول تالش را به حیرت انداخت. این نخستین باری است که در یک گورستان باستانی بخشی به تدفین اسب اختصاص داده شده است.
  اسب از گذشته های دور تا امروز همراه انسان بوده است. این حیوان هم در کار، هم در زندگی روزمره و هم در جنگ همراه و برآورنده نیاز های انسان بوده است به گونه ای که مرگ اسب به اندازه مرگ عزیزان، انسان را داغدار می کرده است.
  «محمد رضا خلعتبری»، رئیس بخش پیش از تاریخ پژوهشکده باستان شناسی و سرپرست هیات کاوش های تول تالش با اشاره به کشف گورستان اسب در این محوطه باستانی گفت: «در دامنه گورستان پیش از تاریخ تول تالش با کمال تعجب به محوطه ای برخوردیم که به تدفین اسب اختصاص داده شده بود. این نخستین باری است که چنین موردی در یک محوطه باستانی دیده می شود و جای پرسش های فراوانی دارد.»
  او گفت: «در این موضوع شکی نیست که اسب جایگاه ویژه ای در زندگی انسان پیش از تاریخ و انسان تاریخی داشته است اما این موضوع که احترام به اسب تا حدی بوده که گاه برای اسب ها، گورستانی اختصاصی در نظر گرفته می شده است جزء اکتشافات جدید باستان شناسی محسوب می شود.»
   
  به گفته خلعتبری پیش از این در کاوش های باستان شناسی کلورز و شهداد نیز تدفین اسب دیده شده بود اما در آن تدفین ها اسب به همراه صاحب خود دفن شده بود و هرگز گورستانی از اسب کشف نشده بود.
  هم اکنون از شیوه های آیینی تدفین اسب های تول تالش اطلاعی در دست نیست و باستان شناسان قصد دارند در فصل های آینده کاوش در این محوطه باستانی به مطالعه این موضوع بپردازند.
  خلعتبری با اشاره به وسعت این گورستان ختصاصی اسب ها گفت: «هنوز از وسعت این گورستان اطلاعی نداریم اما با توجه به شکل پستی بلندی های زمین حدس می زنیم حدود 2 تا 3 هزار متر از دامنه اختصاص به تدفین اسب داشته باشد.»
  اسب ها همواره بهترین همراهان آدمی بوده اند و از آنجا که منطقه تول تالش کوهستانی است؛ اسب جزء حیوانات بسیار مهم این منطقه محسوب می شده و به همین علت برای انسان های آن دوران بسیار مورد احترام بوده است و به دلیل آن که مردم تول از یک سو با ماناها و از سوی دیگر با اورارتو ها همسایه بوده اند، اسب نقش تعیین کننده ای در زندگی این اقوام داشته است.
  خلعتبری با اشاره به این نکته گفت: «اختصاص دادن گورستانی به اسب ها آن هم در دامنه گورستان انسان ها نشان می دهد که این حیوان برای انسان های آن دوران بسیار اهمیت داشته و آنقدر مورد احترام بوده که پس از مرگ نیز آن را در گورستانی اختصاصی تدفین می کردند.»
  تالش یکی از مهم ترین بخش های باستانی گیلان محسوب می شود، کشف گورستان هایی در گوشه و کنار تالش با وسعتی برابر با بهشت زهرای تهران نشان از تمرکز فرهنگی گسترده در این منطقه دارد.
  دومین فصل از کاوش های باستان شناسی تول هفته گذشته پایان یافت و باستان شناسان اطلاعات تازه ای از زندگی اقوامی که 3 هزار سال پیش در این منطقه می زیسته اند، بدست آوردند. سال گذشته کاو ش های باستان شناسی در این منطقه منجر به کشف کتیبه ای میخی شد که به صورت دستبند در دستان زنی قرار گرفته بود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف اولین گور باستانی کوهپایه ای ایران

   
  یک گور باستانی مربوط به عصر آهن در روستای ماهیان از توابع شهرستان علی آباد کتول در شرق گلستان کشف شد.
  به گزارش خبرنگار مهر، ماهیان اولین روستای ییلاقی و کوهستانی گلستان است که آثار تاریخی در آن کشف شده است و به تاکید کارشناسان نیاز است، نسبت به احداث کاخ موزه در آن اقدام شود.
  این روستای تاریخی با داشتن قبرستان تاریخی همانند گنجینه ای در دل البر است که در زمره روستاهای هدف گردشگری و ممیراث دار تمدن کهن منطقه است.
  این روستای تاریخی و هدف گردشگری همانند دیگر مناطق گردشگری گلستان آماج ساخت و ساز قرار گرفته است و تداوم این وضعیت دیری نخواهد پایید که جز نام ونشان جیزی از قدمت تاریخی آن باقی نماند.
  خانه های قدیمی با نقش و نگارهای هنرمندانه، قبرستان کهن و باستانی، امامزادگان سید یحیی و سید رضی و وجود درختان نادر، این روستای تاریخی را هدف گردشگری قرار داده است.
  در حال حاضر به دلیل نبود موزه در روستا آثار تاریخی کشف شده در قبرستان تاریخی محل به موزه استان منتقل شده است.
  یک باستان شناس و مسئول گروه کاوش و عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در این زمینه گفت:  برای تعیین حریم قبرستان تاریخی اقدام به گمانه زنی شد و در یکی از جهار گمانه زنی های صورت گرفته، بقای یک گور تاریخی کشف شده است.
   جبریل نوکنده افزود: در این گور قدیمی دو اسکلت به هماره اشیایی شامل بقایای سفالی، خنجر برنزی و درفش برنزی کشف شده است.
   وی اظهار داشت: در این گور که دارای یک معماری سنگ چین بوده، داده های فرهنگی، ساختارگور و نحوه تدفین داده ها، شباهت زیادی با محوطه های کشف شده در مازندران و گیلان دارد.
  باستانشناس وعضوهیئت علمی پژوهشکده میراث فرهنگی کشور گفت: پیش بینی می شود قدیمت آثار کشف شده به عصر آهن و حدود سه هزار سال قبل برگردد.
  وی افزود: با کشف این گورکه برای نخستین باردرمناطق کوهستانی وکوهپایه ای درگلستان رخ داده، ماهیان به یک روستای باستانی سه هزارساله تبدیل شده است.
   سرپرست تیم کاوش همچنین گفت: تاکنون چنین کشفی مربوط به عصرآهن فقط در راستان مازندران، گیلان و مناطق دشت گلستان صورت گرفته بود، اما این اولین اقدام علمی باستانشناسان میراث فرهنگی کشوردرمناطق ییلاقی است.
  دکترنوکنده تاکید کرد: با این کشف باید نگاهمان را به استقرارگاههای عصرآهن در مناطق ییلاقی البرز متمرکز کنیم.
  این باستانشناس عقیده دارد: باتوجه به پیشنهاد مالک خصوصی برای کاوش درزمین وی، اگرمالکان خصوصی با میراث فرهنگی همکاری کنند بسیاری از دغدغه ها حل می شود.
  وی یادآورشد: عرصه تاریخی قبرستان ماهیان که ثبت میراث فرهنگی است میله گذاری می شود.
   نوکنده بر لزوم احداث کاخ موزه در روستای ماهیان تاکید کرد و گفت: اکنون آثار کشف شده به اداره کل میراث فرهنگی استان منتقل شده است و کار کاووش همچنان ادامه دارد.
   به تاکید کارشناسان، ایجاد موزه و نگهداری آثار کشف شده در محل، باستانی بودن منطقه را بهتر متجلی می سازد و نیاز است میراث فرهنگی نسبت به احداث موزه تلاش بیشتری داشته باشند.
  از سوی دیگر ساخت و سازهای جدید و بی رویه و رشد آن در این روستا، چره باستانی و سنتی منطقه را دگرگون می کند.
   به تاکید کارشناسان، قبرستان قدیمی ماهیان همانند گنجینه ای در دل البرز است و باید نسبت به حفاظت آن اقدام ویژه ای شود.
  به باور اهالی اگر قرار باشد که آثار کشف شده در قبرستان تاریخی به موزه منتقل شود، دیگر نامی از این روستای تاریخی باقی نخواهد ماند.
  به تاکید دوستداران میراث فرهنگی، کشف گور سه هزار ساله مربوط به عصر آهن در ماهیان علی آباد به عنوان شناسنامه ای در تاریخ گلستان ثبت شده است.
   روستای ماهیان در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر علی آباد کتول قراردارد و ساکنان آن اغلب دیلمیان هستند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف بقایایی از چهار دژ باستانی متعلق به تمدن لیدی درترکیه

   
  یک گروه باستان‌شناسی از دانشگاه‌های بوستون و پنسیلوانیا درجریان کاوش در شهر گل مرمره در غرب ترکیه بقایای چهار قلعه باستانی مربوط به قرن دوم پیش از میلاد را درغرب ترکیه کشف کردند. یافته‌های جدید نشان می‌دهد که دژهای کشف شده متعلق به پادشاه آرزاوان از شاهان منطقه رود سها بوده است.
  خبرگزاری میراث فرهنگی ـ میترااسدنیا ـ گروهی متشکل از 16 دانشجو از دانشگاه های بوستون و پنسیلوانیا و براون تحت سرپرستی متخصص برجسته باستان شناسی کریستوفر روزولت درجریان کاوش های باستانی شناسی در شهر گل مرمره در غرب ترکیه که بامجوز ورات فرهنگ و گردشگری این کشور صورت گرفت موفق به کشف چهار اثر جدید باستانی شدند.
  به گزارش خبرگزاری آناتولی روزولت ضمن اعلام این که تحقیقات این گروه پژوهشی از پنج سال قبل دراین منطقه آغاز شده گفته است:«یافته های جدید نشان میدهد که دژهای کشف شده متعلق به پادشاه آرزاوان از شاهان منطقه رود سها بوده است.»
  وی افزود:« ما معتقدیم که این دژها شامل شبکه ای از سکونت گاه های متعدد بوده و یکی از آن ها بزرگترین دژی است که طی همین دوره در غرب آناتولی ساخته شده و درواقع  چهار برابر از قلعه تروا بزرگ تر است. درواقع ما موفق به کشف پایتخت کشور واقع در کناره« رودخانه سها» شده ایم.»
  روزولت به عنوان یک متخصص برجسته باستان شناسی درغرب آناتولی به ویژه در زمینه شاهان باستانی لیدیا تا کنون تحقیقات پژوهشی بسیاری را هدایت کرده است که مهم ترین آن تحت پروژه ای با همین عنوان در سال 2005 تحقیقات گسترده ای را درزمینه تحرکات فرهنگی و زیست محیطی در مرکز قلمرو شاهان لیدیه صورت گرفته است. وی تحقیقات خود را درکتابی تحت عنوان باستان شناسی لیدیه از چادرنشینی تا دوره اسکندر منتشر کرده است که نخستین بررسی ها درزمینه باستان شناسی لیدیه درغرب ترکیه کنونی است.
   اهمیت این کتاب همچنین به دلیل انتشار اسناد و نتایج پژوهشی مهمی درباره باستان شناسی ساردیس پایتخت باستانی کشور لیدیه است .
  روزولت اعلام کرده است که قصد دارد برای کاوش های بیشتر دراین منطقه از وزارت فرهنگ ترکیه درخواست مجوز کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  پنج هزار قطعه شی تاریخی از سایت باستان‌شناسی 'شادیاخ' کشف شد

   
  تهران - مدیر پایگاه منطقه فرهنگی، تاریخی نیشابور از کشف پنج هزار قطعه شی سفالی در انواع مختلف ظروف درهفتمین فصل سایت باستان‌شناسی 'شادیاخ' خبر داد.  
  به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، 'ابوالفضل مکرمی‌ فر' روز سه شنبه ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این اشیاء را ظروفی چون کاسه، بشقاب، قدح، خمره، درپوش و گلدان تشکیل می‌دهند.
  وی با بیان اینکه ظروف مذکور در انواع گوناگون لعابدار و بدون لعاب طبقه‌بندی شده‌اند ، افزود: در میان این اشیاء چندین قطعه مربوط به ظروفی است که نفیس و اشرافی هستند.
  مدیر پایگاه منطقه فرهنگی ، تاریخی نیشابور گفت: چند قطعه از ظروف مینایی که روی آن‌ها به سبک نقاشی‌های مینیاتوری تزیین شده نیز در میان آثار مکشوفه دیده می‌شود.
  این گزارش به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری حاکی است که مکرمی فر در خاتمه یادآور شد: این ظروف اغلب متعلق به طبقه اشراف و متمول دوره سلجوقی و خوارزمشاهی است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  مدیر کل میراث فرهنگی بوشهر خبر داد:

  کشف آثار باستانی در ساحل بوشهر
  رازنیوز: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر از کشف کوزه‌های اژدری شکل مربوط به دوره ساسانی در ساحل بوشهر خبر داد.


   

  مدیر کل میراث فرهنگی بوشهر خبر داد:
  کشف آثار باستانی در ساحل بوشهر
  رازنیوز: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر از کشف کوزه‌های اژدری شکل مربوط به دوره ساسانی در ساحل بوشهر خبر داد.
  رازنیوز:به نقل روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر، احمد دشتی اظهار داشت: قطعاتی از این خمره‌های اژدری شکل مربوط به دوره ساسانی در جریان گشت‌زنی تیم غواصی مرکز تحقیقات دریایی خلیج‌فارس به ریاست ایرج نبی‌پور با هدف یافتن اسفنج‌های دارویی به دست آمد.
  وی افزود: این کوزه‌های تاریخی در بخش شمالی بوشهر و مقابل عمارت امیریه (شورای شهر بوشهر) به دست آمده است.
  این مقام مسئول با بیان اینکه این خمره‌ها در سواحل شمالی و جنوبی خلیج‌فارس تا بنادر باستانی هند و چین و شرق آفریقا دیده می‌شود، گفت: در تجارت دریایی این خمره‌‌ها به عنوان ظروف حمل مایعات با ارزش کاربرد داشته‌اند.
  مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان اینکه شکل این ظروف متناسب با ضرورت‌های تجارت دریایی هستند، تصریح کرد: داخل این ظروف قیر اندود و ضد آب است.
  دشتی با بیان اینکه سفال‌های به دست آمده از بهترین شواهد باستان‌شناختی تجارت دریایی خلیج‌فارس به شمار می‌روند، عنوان کرد: تاکنون نمونه‌هایی از این سفال‌ها در بنادر باستانی خلیج‌فارس همچون بندر مهرویان، سی‌نیز، هزارمردان، سیراف و نای‌بند بدست آمده است.
  این مسئول خاطرنشان کرد: در تحقیقات باستان‌شناسی زیر آب نیز نمونه‌هایی در آب‌های بندر ریگ و کشتی ساسانی آب‌های عمیق سیراف شناسایی شده بودند.
  وی با اشاره به کشف خمره‌های اژدری شکل مربوط به دوره‌های تاریخی همچون پارت تا ساسانی و اوایل اسلام گفت: این نوع از خمره‌ها حدود هزار سال در تجارت دریایی خلیج‌فارس کاربرد داشتند، همچنین در دوره ساسانی نیز این خمره‌ها به ‌عنوان خمره تدفین کاربرد داشتند که نمونه قابل ذکر آن گورستان ساحلی شغاب است.
  دشتی با بیان اینکه بنابر نظر باستان‌شناسان منشا این خمره‌ها به احتمال بسیار زیاد مربوط به فرهنگ مدیترانه یا مصر باستان است، گفت: قیر بکار رفته در این خمره‌ها نیز از خوزستان تهیه شده است.
  وی یادآور شد: با این خمره‌ها مایعات با ارزش مانند انواع روغن، غلات و ماهی نمک‌سود و مهم‌تر از همه شراب تولید شده در ایران به سایر نقاط تجارت می‌شده است.
  مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر افزود: بر اساس نظر حسین توفیقیان، باستان‌شناس زیر آب، کشف خمره‌ و کوزه‌های اژدری شکل در ژرفای آب‌های بوشهر نویددهنده وجود یک محوطه باستانی مربوط به دوران ساسانی در زیر آب‌های نیلگون خلیج‌فارس است.
  این مسئول در پایان اذعان داشت: استفاده از تکنولوژی پیشرفته باستان‌شناسی زیر آب اطلاعات گسترده‌تری را از محوطه‌های باستانی نهفته در اعماق خلیج‌فارس فراهم می‌آورد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف آثار 7000 ساله در اولین محوطه باستانی کوهپایه‌ای ایران

  بقایایی از فرهنگ بیش از هفت هزار ساله و آثار دوره نوسنگی در اولین محوطه باستان شناسی کوهپایه های ایران در روستای کوهستانی چینو علی آباد کتول کشف شده است.
  به گزارش خوزنیوز به نقل از مهر، تپه باستانی روستای کوهستانی چینو علی آباد کتول واقع در شرق گلستان است.
   جبرییل نوکنده باستان شناس و عضو پژوهشکده میراث فرهنگی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این دومین گمانه زنی برای تعیین حریم در شهرستان علی آباد است که در روستای چینو انجام شده است.
   وی اظهار داشت: در این گمانه زنی ها سفال های بیش از تاریخ از نوع فلات عقیق بدست آمده است که باستانشناسان قدمت آن را بیش از هفت هزار سال تخمین می زنند.
   وی عنوان کرد: علاوه بر لایه های پیش از تاریخ، بقایای یک قلعه دوره تاریخی با پی سنگی و دیوار خشتی به ابعاد 4 در 4 در 10 سانتیمتر شناسایی شده است.
   نوکنده بیان داشت: بالاترین لایه محوطه آثاری از دوره اشکانی قرون 5 و 6 است که مورادی مشابه آن در شهر قدیمی جرجان وجود دارد.


   
  این باستانشناس افزود: عملیات گمانی زنی باستان شناسان توسط میراث فرهنگی استان و موسسه آموزش هالی گلستان در حال انجام است.
   وی اظهار داشت: کشف آثار دوره نوسنگی اولین محوطه باستان شناسی در کوهپایه های ایران است که در چینو اتفاق افتاده است.
   نوکنده گفت: تپه باستانی روستای کوهستانی چینو بیش از سه هکتار وسعت دارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف آثار باستانی دورهٔ ساسانی در سواحل بوشهر

   
  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر گفت: خمره‌ها و کوزه‌های سفالی اژدری‌شکل کشف شده در ساحل بوشهر مربوط به دوره ساسانی است.
  به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر به نقل از احمد دشتی افزود: این نوع از خمره‌ها حدود هزار سال در تجارت دریایی خلیج‌فارس کاربرد داشتند، همچنین در دوره ساسانی نیز این خمره‌ها به ‌عنوان خمره تدفین مورد استفاده قرار می گرفته‌اند که نمونه قابل ذکر آن کوزه‌های کشف شده در گورستان ساحلی شغاب بوشهر است.
  وی اضافه کرد: تاکنون نمونه‌هایی از این سفال‌ها در بندرهای باستانی خلیج‌فارس همچون بندر مهرویان، سی‌نیز، هزارمردان، سیراف و نای‌بند در استان بوشهر به دست آمده است.
  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر بیان کرد: این کوزه‌های تاریخی در بخش شمالی بوشهر و مقابل عمارت امیریه (شورای شهر بوشهر) در جریان گشت‌زنی تیم غواصی مرکز تحقیقات دریایی خلیج‌فارس به ریاست ایرج نبی‌پور با هدف یافتن اسفنج‌های دارویی به دست آمده است.
  دشتی با بیان اینکه این خمره‌ها در سواحل شمالی و جنوبی خلیج فارس تا بنادر باستانی هند و چین و شرق آفریقا دیده می‌شود، گفت: در تجارت دریایی این خمره‌‌ها به عنوان ظروف حمل مایعات با ارزش کاربرد داشته‌اند.
  وی اضافه کرد: بنابر نظر باستان‌شناسان منشا این خمره‌ها به احتمال بسیار زیاد مربوط به فرهنگ مدیترانه یا مصر باستان است و قیر به کار رفته در این خمره‌ها نیز از استان خوزستان تهیه می‌شده است.
  دشتی اظهار داشت: در تحقیقات باستان‌شناسی زیر آب نیز نمونه‌هایی در آب‌های بندر ریگ در شهرستان گناوه و بقایای کشتی ساسانی در آبهای عمیق بندر سیراف شهرستان کنگان استان بوشهر شناسایی شده بودند.
  مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر افزود: بر اساس نظر حسین توفیقیان، باستان‌شناس زیر آب، کشف خمره‌ و کوزه‌های اژدری شکل در ژرفای آبهای بوشهر نشانه وجود یک محوطه باستانی مربوط به دوران ساسانی در زیر آب‌های خلیج‌فارس است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف شهر باستانی هخامنشی در استان ماردین ترکیه

  شهر و آثار به جای مانده از امپراتوری هخامنشی و تمدن بابل در خرابه‌های 10 هزار ساله دارا در کنار شهر ماردین واقع در منطقه جنوب شرقی ترکیه کشف شد. باستان‌شناسان می گویند با کشف این آثار صفحه جدیدی در تاریخ امپراتوری هخامنشی ورق زده خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه فعالیتهای کند و کاو در خرابه های باستانیدارا واقع در کنار روستای اوغوز از توابع شهرماردین واقع در استان ماردینکه در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد، آثاری مانند چتر و انواع کاشیهای حکاکی و مزین شده به اشکال حیوانات که مربوط به قرن 6 بعد از میلاد است، بدست آمده است؛ در کنار این آثار، استخوانهای مربوط به انسان بدست آمده که تخمین زده می شود حداقل سه هزار سال قدمت تاریخی داشته باشند.

  به دنبال کشف این آثار، فعالیت های کند و کاو به منظور کشف شهر به جا مانده از دوران امپراتوری هخامنشی و تمدن بابل شروع شد.

  استاندار ماردین توران آیواز با ارائه اطلاعاتی جامع در مورد فعالیتهای کند و کاو اخیر در این منطقه باستانی اظهار داشت: در ادامه انجام عملیات کاووش در این منطقه، سال گذشته عملیات کند و کاو در بخش دیگری از خرابه های شهر باستانی دارا شروع شد. این کند و کار در مکانی با عمق 40 متر که مردم محل به آنجا زندان می گفتند ادامه یافت و در نهایت به مکانی رسیدیم که گفته می شود در آنجا سالن تئاتر سرباز و خانه های سنگی قرار دارد. پس از شروع کند و کاو به مکانهایی دست یافتیم که از انبارهای ارزاق، سلاح و قبرستانهای سنگی تشکیل شده و بنا به گفته کارشناسان این مکان ها مربوط به دوران امپراتوری هخامنشی و تمدن بابل است. با کند و کاوهای انجام شده به شهرتاریخی با خانه های سنگی دست یافتیم که هنوز بخشی از آن در زیر خاک قراردارد.

  توران آیواز استاندار ماردین گفت: برای دست یافتن به آثار 10 هزار ساله خرابه های باستانی دارا، کلیه امکانات به کار گرفته شده است.

  آیواز با ارائه این اطلاعات که شهر دارا در دوران امپراتوری رم به عنوان یک شهر نظامی استفاده می شده تاکید کرد، با توجه به مخزن های آب و اشیاءبدست آمده می توان گفت که جمیت این شهر حدود صد هزار نفر بوده است.

  استاندار ماردین افزود: در منطقه دارا هر روز بافتهای تاریخی و کهن جدیدکشف می شود به همین دلیل تصمیم داریم این منطقه را به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل کنیم. بدین جهت ترتیبی اتخاذ شده تا از سال آینده گردشگران داخلی و خارجی بتوانند از این شهر باستانی بازدید کنند. زیرا این شهرباستانی با دارای بودن بیش از 200 مورد جاذبه های گردشگری ظرفیتی مطلوب برای این صنعت منطقه به شمار می رود.

  از سوی دیگر بنا به گفته داوود بلکی تای، مدیر فرهنگ و گردشگری استان ماردین، کند و کاو در خرابه های شهر باستانی دارا که در مساحتی به وسعت 5/1کیلومتر مربع بنا شده از سال 1986 شروع شده است.

  وی می گوید: در آخرین کند و کاو های انجام شده کاشی های مزین به اشکال مختلف، آب انبارها، حمام ها، پل ها و کانال های آب مربوط به قرن 6 میلادی واستخوان های انسان و صخره های حکاکی شده مربوط به 3 هزار سال قبل کشف شده و فعالیتهای کند و کاو در این منطقه را در سطحی وسیع تر ادامه خواهند داد. به گفته کارشناسان با کشف آثار مذکور صفحه جدیدی در تاریخ امپراتوری هخامنشی ورق زده خواهد شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات

  به گزارش فارنت و به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی‌تلگراف یک باستان‌شناس استرالیایی بدون اینکه حتی پا به خاک عربستان سعودی بگذارد بااستفاده از برنامه گوگل ارث موفق به کشف ۲ هزار اثر باستانی مهم کشف نشده در این کشور شد.

  دیوید کندیپروفسور تاریخ کهن در دانشگاه غرب استرالیا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برنامه گوگل‌ارث موفق به شناسایی وعلامت‌گذاری ۱۹۷۷ سایت بالقوه باستانی از جمله ۱۰۸۲ مقبره سنگی باستانی شدهاست.

  دکتر کندی در این خصوص با اعلام اینکه من هرگز عربستان سعودی را به چشم خود ندیده‌ام تاکید کرد عربستان کشوری نیست که بتوان به راحتی برای اینگونه کارها به آنجا رفت.

  وی در گفتگو با نیوساینس اعلام کرده است که وی برای تایید واقعی بودناین تصاویر از یکی از دوستان خود در بریتانیا که در کار عکاسی از امکاناست، بهره برده است.

  استفاده از تصاویر هوایی و ماهواره‌ای برای کشف اماکن باستانی، پیش ازاین برای کشف آثار باستانی متعلق به عصر آهن و دوره امپراطوری روم دربریتانیا و همچنینخطوط نازکا در صحرای نازکا در پرو و آثار باستانی موسوم بهتولوم در مکزیک بکار رفته است .

  دیلی‌تلگراف در گزارش خود آورده است که تاکنون باستان‌شناسان کمی اجازه یافته‌اند در عربستان به این گونه فعالیت‌ها بپردازند و این کشور مقررات سختی را برای این گونه فعالیت‌ها در نظر گرفته است. تندروهای مذهبی درعربستان سعودی بر این باورند که کشف و توجه به این گونه آثا باستانی مرتبط به تاریخ قبل از اسلام در دراز مدت سبب تضعیف دین خواهد شد.

  در سال ۱۹۹۴ شورای مذهبی عربستان سعودی در گزارشی با ادعای حفظ آثارباستانی، توجه به این آثار را منجر به شرک و بت پرستی دانسته و سزایمتخلفان را بنا بر قوانین پادشاهی عربستان مرگ تعیین کرده است.

  در سال‌های اخیر حاکمان عربستان سعودی به برخی باستان‌شناسان اجازه کندوکاو و بررسی بعضی محوطه‌های باستانی از جمله خرابه‌های جذاب این کشوررا داده‌اند اما محوطه‌های باستانی کمتر شناخته شده موسوم به میدان صالح که مشخص شده با ۲۰۰۰ شهر کهن در جنوب تمدن قدرتمندانباطیان واقع بوده، همچنان از دسترس محدود مانده و در اکثر موارد درخواست دسترسی به آنها به شدت محدود شده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف ۱۰ منطقه باستانی در چین

  باستان‌شناسان در ناحیه شمالی منطقه خودمختار مغولستان داخلی موفق به کشف ۱۰ منطقه از یک تمدن باستانی شدند.

   میراث آریا: ‌ این اکتشاف که در سومینصحرای بزرگ چین به نام «بادن جاران» ‌ و توسط یک گروه ۱۱ نفره ازباستان‌شناسان پکنی و سیچوانی صورت گرفت شامل مقادیر زیادی از صنایع دستیسنگی و سفالی بود که قدمتی بالغ بر ۵هزار سال داشتند.

  کار‌شناساناعلام کردند یکی از برجسته‌ترین یافته‌های این منطقه، پارچی سفالی به رنگمشکی بود که هنر عصر نوسنگی در ۴هزار و ۵۰۰ سال پیش را نشان می‌داد. اینسفالینه در منطقه‌ای متعلق به یک تمدن باستانی که فضایی به مساحت ۱۵ هزارمتر مربع را در بر گرفته بود، یافت شد.

  علاوه بر آثار ذکر شده ابزارآلاتی سنگی از جنس سنگ چخماق نیز در تمام ۱۰ منطقه مسکونی کشف شد.

  صحرای «بادن جاران» ‌ که همچنان منطقه‌ای مسکونی به شمار می‌رود، ۴۵ هزارکیلومتر مربع وسعت داشته وبیش از هرچیز به خاطر برخوردار بودن ازمرتفع‌ترین سنگ دانه‌های رودخانه‌ای جهان که ارتفاع برخی از آن‌ها به ۵۰۰متر می‌رسد شهرت پیدا کرده است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف 20 اتاق جدید در مجموعه باستانی دستکند ارزانفود

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان گفت: مرحله سوم کاوش‌هایباستان‌شناسی روستای دست‌کند ارزانفود با کشف 20 اتاق جدید به پایان رسید.

  اسدالله بیات در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران  افزود: کشف 80 اتاق حاصل کاوش‌های هیات باستان‌شناسی مستقر در روستای دست‌کند ارزانفود است.

  وی با اشاره به اینکه در فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناسی ارزانفود اطلاعات متعددی از استقرار دوره‌های تاریخی در این مجموعه به‌دست آمده است گفت  : معماری غنی ، مجموعه دست‌کند ارزانفود را به دوره ایلخانی نسبت می دهد و این مجموعه شامل فضاهایی ساخته شده با سنگ‌های قلوه‌ای رودخانه‌ای و ملات گلاست.

  وی اظهار داشت: کاوش‌های فصل سوم در دو بخش مختلف به انجام رسیدو  در بخش اول، کاوش‌هایی که در حفاری‌های سال گذشته انجام شده بود پاک‌سازی و مستندسازی ، و در بخش دوم، بررسی و شناسایی فضاهای جدید در دستور کار قرارگرفت.

  بیات با اشاره به این که ساختار اولیه این مجموعه به دوره اشکانی تعلق دارد، عنوان کرد: غار زیرزمینی ارزانفود دارای لایه‌های سطحی است و به دورهسلجوقی، ایلخانی و تیموری مربوط می‌شود و شهر زیرزمینی دست‌کند در 17کیلومتری همدان واقع شده است و کاوش‌های باستان‌شناسی برای کشف پیشینه تاریخی آن ادامه دارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات