تاریخ : 30 مرداد 1396
زمان : 03:26:59
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 150 بار
 • بازدید دیروز : 815 بار
 • بازدید ماه : 22223 بار
 • بازدید کل : 559287 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  بقایای یک شهر باستانی در درگز کشف شد


   
   
  به دست آمدن آجرهای تزیینی با نقوش برجسته گیاهی و حیوانی گواه این مطلب است که این شهر دارای بناهای باشکوهی مانند کاخ و نیایشگاه بوده است...
  به گزارش ایرنا، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در پی گمانه زنی و تعیین حریم یکی از تپه های تاریخی بقایای یک شهر پارتی در محدوده شهرستان درگز شناسایی شد.  
  محسن لشکری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طول محدوده این شهر باستانی 1300 متر، عرض آن در ضلع شمال شرقی 150 متر و در ضلع جنوب غربی 450متر است.
  وی، مصالح بکار رفته در ساخت این شهر را خشت و کاه گل ذکر و خاطرنشان کرد: آثار معماری نمایان شده در گمانه‌ها موید آن است که در این محوطه تاریخی با یک شهر از پیش طراحی شده روبرو هستیم.
  لشکری گفت: هیات باستانشناسی خراسان رضوی در 45 روز موفق شد حصار پیرامون شهر را در چهار ضلع آن گمانه زنی و ردیابی کند.
  وی ادامه داد: به دست آمدن آجرهای تزیینی با نقوش برجسته گیاهی و حیوانی گواه این مطلب است که این شهر دارای بناهای باشکوهی مانند کاخ و نیایشگاه بوده است.
  وی افزود: سفالهای بدست آمده در این گمانه زنی که حجم بسیاری را به خود اختصاص داده از دیگر یافته های مهم این گمانه زنی بود بطوری که 12 قطعه سفالینه از میان آنها قطعه یابی و مرمت شد.
  لشکری اظهار داشت: این سفالینه ها شامل خمره، کوزه، تنگ، سبو، بشقاب، ظروف آبریز منقاری، ظرف میثاق و ظروف متنوع از نوع آشپزخانه است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  تصاویر کشف جدید اشیا باستانی در ایلام

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف «جاده چای و نمک»

  جاده‌ای نسبتا سالم معروف به «جاده چای و نمک» به جای مانده از سالیان اوج تجارت جاده ابریشم در جنوب چین کشف شد
   
  این جاده که به گفته باستان‌شناسان در حدود 150 کیلومتر طول داشته، با 100 میلیون تخته سنگ، سنگ‌فرش شده و در میان کوه‌هایی به ارتفاع یک هزار متر امتداد داشته است. به گفته باستان‌شناسان، این جاده برای حمل چای از استان جنوبی یانلینگ به پکن که در زمان سلسله مینگ پایتخت چین به شمار می‌رفته، احداث شده است. بر اساس مدارک موجود این جاده در ابتدا مسیری خاکی بود که بعدها در سال 1883 به دست تاجری ثروتمند سنگ‌فرش شد. از ویژگی‌های این جاده شرایط سالم و قابل استفاده بودن آن است. سنگ‌فرش‌های دایره‌ای و مستطیل شکل این جاده که در ابعاد بزرگ و کوچک قرار دارند، همگی از کوه‌های اطراف استخراج شده و کاملا طبیعی هستند. هنوز هم پوششی از جنگل‌های انبوه با منظره‌ای از گیاهان وحشی، درختان کمیاب و چمنزارها را می‌توان در آن دید.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف آثار باستانی دوره اشکانی در کجور نوشهر

   
  ایسنا - یک دیوار سنگ‌چین متعلق به دورهٔ اشکانی، یک سکه و یک شیء مسی متعلق به اواسط دورهٔ اسلامی در نخستین فصل کاوش در محوطهٔ باستانی «آفله» در شهرستان نوشهر کشف شدند.
  به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد قمری فتیده، سرپرست گروه کاوش در محوطهٔ باستانی آفله در روستای خاچک منطقهٔ کجور شهرستان نوشهر، در این‌باره اظهار کرد: گمانه‌زنی این محوطه به‌منظور تعیین عرصه و حریم با ایجاد ۱۴ گمانه در اطراف تپه در اضلاع جنوبی، غربی و شمالی که منتهی به دشت هستند، انجام شد.
  او ادامه داد: براساس یافته‌های حاصل از گمانه‌زنی، وسعت تقریبی محوطه حدود پنج هکتار است.
  این باستان‌شناس بیان کرد: شواهد سطحی حاکی از این است که این محوطه، کارگاهی برای ذوب فلز بوده، فراوانی سرباره‌های ذوب فلز روی محوطه، بخصوص در ضلع جنوبی محوطه به‌قدری زیاد است که گمان می‌رود روی کوهی از سرباره قدم گذاشته‌ایم.
  قنبری گفت: سفال‌ها و شواهد سطحی، تک‌دوره‌ای بودن محوطه را اثبات می‌کنند و فرم عمومی سفال‌ها کاملا منطبق با فرم‌های دورهٔ اشکانی است.
  وی با اشاره به این‌که جادهٔ آسفالت روستای خاچک دقیقا از حاشیهٔ غربی تپه می‌گذرد و جاده‌ای خاکی نیز دقیقا از روی تپه گذرانده شده که در جوانب شمالی، غربی و جنوبی تپه برشی عظیم ایجاد کرده‌است، افزود: از جمله آثار شاخصی که بر اثر احداث این جاده نمایان و تخریب شده، دیوارهای سنگ‌چین است.
  سرپرست گروه کاوش در محوطهٔ باستانی آفله تجمع اصلی بقایای حرارتی و سازه‌های کارگاهی را در رأس و حاشیهٔ غربی و جنوبی تپه دانست.
  او دربارهٔ یافته‌های این کاوش نیز گفت: یک دیوار سنگ‌چین که احتمالا به دورهٔ اشکانی متعلق است، یک سکه و یک شیء مسی ضرب‌شده که آن‌ها نیز احتمالا مربوط به اواسط دورهٔ اسلامی‌اند، از عمده یافته‌های این فعالیت بوده‌است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  قطعات یک بودای جدید در بامیان کشف شد

   

  مقام های محلی در ولایت باستانی بامیان در مرکز کشور می گویند که گروهی از باستان شناسان پس از کاوش هایی در مناطق باستانی این ولایت، پارچه هایی از یک بودایی را یافته اند که پیش از این ناشناخته بود.
  عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان می گوید این گروه که شامل باستان شناسان داخلی و خارجی اند، ده سال است که در فصل تابستان با سفر به این ولایت به کارهای کاوشگری و کندنکاری در مناطق باستانی و تاریخی می پردازند.
   
  به گفته آقای احمدی در تازه ترین فعالیت های کاوشگری این گروه پارچه های مربوط به بودای "سدوا" را به تازگی کشف کرده است.
  پروفسیو «زمریالی طرزی» باستانشناس افغان که این گروه را سرپرستی می کند گفته است: " پارچه های تازه کشف شده از «بودای سدوا» نشان دهنده مرحله پیش از رسیدن بودا، به کشف معنوی است."
  به گفته آقای طرزی پارچه هایی که آنان کشف کرده اند بخشی از زینت های مورد استفاده در تاج سدوا است.
  گفته می شود که این کشف که پیش از این سابقه نداشته،‌ از نگاه باستان شناسی و هنری به بامیان اهمیت خاصی می دهد.
  آقای طرزی گفته است پارچه ها در اندازه مختلف و نقش های آن شبیه گل های نیلوفر و لوتوس است که دستکم یکی از نقش ها سالم به نظر می رسد و احتمال دارد در پیشانی بودا نصب شده باشد.
  محلی که پارچه های جدید در اثر کاوشگری تازه کشف شده، معبد بزرگ بودا معروف به معبد شاهی است که در فاصله بین تندیس های بزرگ بودا واقع است.
  تندیس های بزرگ بودا معروف به شمامه و صلصال با بلندی 35 و 53 متری که از شهرت جهانی برخوردار بود، در زمستان سال 1379 خورشیدی از سوی گروه طالبان انفجار داده شد.
   
  سازمان علمی فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد، یونسکو بامیان را به عنوان یک منطقه تاریخی در فهرست میراث فرهنگی جهان این نهاد، ثبت کرده است.
  بامیان یکی از ولایت های باستانی کشور به شمار می رود که دارای مناظر و ابدات تاریخی زیاد است، ولی طی سال های اخیر دولت کمتر به این ولایت توجه کرده است.
  با انکه این ولایت یکی از امن ترین مناطق کشور در ده سال گذشته بوده است، اما باشندگان آن دولت مرکزی را به کم کاری در راستای بازسازی این ولایت متهم می کنند و می گویند که این بی توجهی سبب شده است تا گردشگران کمتر به مناطق دیدنی این ولایت جذب شوند.
  بند امیر یکی از جلوه های زیبای طبیعت نیز در ولایت بامیان واقع است که حدود دوسال پیش به عنوان نخستین پارک ملی افغانستان اعلام شد، اما به دلیل خرابی جاده های منتهی به این ولایت، گردشگران علاقه ای زیاد برای بازدید از جاذبه های آن ندارند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف شیرسنگی وسنگ قبرهای باستانی تاریخ

   
  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از کشف شیرسنگی وسنگ قبرهای باستانی در روستای سوادجان از توابع شهرستان شهرکرد خبرداد.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان - شهرکرد مژگان ریاحی گفت:این آثارتاریخی هنگام خاکبرداری وتعریض خیابان و دریک قبرستان بسیار قدیمی کشف شده اند.
  وی افزود: براساس شواهد موجودیک شیر سنگی که تاریخ 124 قمری و دوسنگ قبر که تاریخ های 1220 قمری و1230 قمری بر روی آن هاحک شده در این قبرستان کشف شده است.
  ریاحی خاطرنشان کرد: هم اکنون کارشناسان و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در این منطقه در حال کارشناسی و بررسی این منطقه هستند تا قبور موجود را بررسی کنند.
  همچنین به گفته کریمی دهیار روستای سوادجان این سنگ ها بیش از 210 سال قدمت دارند.
  کریمی گفت:در چهار گوشه یکی از این سنگ ها که به شکل یک فلش است چهار بیت شعر به چشم می خورد .

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف اسرار صداهای مرموز در معابد باستانی

   
  محققان در حال کشف اسرار تمدنهای باستانی هستند که خانه‌هایی معبد مانند می‌ساخته اند، خانه‌هایی که می‌توانسته با ایجاد صداهای ترسناک و عجیب و غریب و نمایشهای نوری وهم انگیز بزرگترین جنگجویان را وحشت زده کند.
  به گزارش خبرگزاری مهر، ظهور زمینه علمی باستان شناسی صوتی، پیوندی میان تحلیلهای پیشرفته صوتی و شیوه‌های قدیمی باستان شناسی است و نتیجه این همکاری علمی، ایجاد درک جدیدی از فرهنگهایی خواهد بود که از فنون صداسازی برای سرگرمی، اجرای مراسم مذهبی، و کنترل سیاسی استفاده می‌کرده‌اند.
  "میریام کولار" از دانشگاه استنفورد بر روی فرهنگ سه هزار ساله چاوین در دشتهای مرتفع پرو مطلعه کرده است. وی به همراه همکارانش از مسیرهای پر پیچ و خم تونلهای زیر زمینی، فاضلاب و تالارهای ورودی این تمدن نقشه‌برداری کرده‌اند که در آنها پژواک صداها هیچ شباهتی به پژواک‌های واقعی ندارند، بلکه آواهایی وهم انگیز و گاه به شدت ترسناک هستند.
  به گفته کولار در این معماری باستانی ساختارها با یکدیگر همخوانی نداشته و محیط صوتی در آنها نسبت به جهان طبیعت کاملا متفاوت است. نگاره‌های به جا مانده از این فرهنگ نشان می‌دهند مردم در این تمدن به شدت شیفته تجربیات حسی بوده‌اند و از این رو از آوا و نور برای ایجاد این چنین تجربیاتی استفاده می‌کرده‌اند.
  پیکرنگاری‌ها نشان می‌دهند افرد در حالات روحی مختلفی خود را با ویژگی‌های حیوانی ترکیب می‌کرده‌اند و نشانه‌هایی وجود دارند که بیانگر رواج مصرف مواد گیاهی توهم‌زا در میان این فرهنگ است. در صورتی که استفاده از این گیاهان آنها را اغنا نمی‌کرده، این افراد از نور آفتاب برای اختلال در سایه‌های افرادی که در مراسم حضور داشته‌اند و یا صداسازی برای وارد شدن به حالات روحی مختلف استفاده می‌کرده‌اند.
  امواج صوتی یک نوع صدف دریایی که در سال 2001 در میان این راهروها ردیابی شده است، فرکانسی از خود ایجاد می‌کرده که می‌توانسته افرادی که از گیاهان توهم‌زا استفاده کرده بودند را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد. از این رو دانشمندان به این نتیجه رسیدند که امواج صوتی در زندگی چاوینی‌ها نقشی بسیار حیاتی را به عهده داشته است.
  منطقه "چاوین دو هانتار" در پرو تنها جایی نیست که صداها نقشی مهم را ایفا می‌کنند. مایانها نیز در استفاده از امواج صوتی در کنترل جمعیتی بزرگ تبحر داشته‌اند. "دیوید لوبمن" مهندس صدایی که به مدت 12 سال بر روی قلمرو مایانها مطالعه کرده است می‌گوید پژواک صدای پرنده در معبد "کوکولکان" که پدیده‌ای بسیار شگفت انگیز است کاملا هدفمند به وجود آمده است. به گفته وی این پژواک بسیار وهم انگیز بوده و به هیچ وجه عادی نیست.
  در تحلیلهای لوبمن ساختار صوتی آواز پرنده "کوئتزال" که مایانها آن را کشف کرده اند، با پژواک صدای کف زدن در معبد "چیچن ایتزا" مورد مقایسه قرار گرفت و نتایج ساختاری مشابه را میان این دو نوع امواج صوتی نمایان کردند. به گفته لوبمن راز این پژواکهای غیر عادی در ویژگی‌های آواشناختی راه پله پر شیب جلوی معبد نهفته است.
  بر اساس گزارش دیسکاوری، از دیگر شگفتی‌های تمدن مایانها ساخت سیستم صوتی ویژه اجتماعات بزرگ بوده است، به شکلی که فروانروایان مایانی می‌توانسته‌اند در میدانی بزرگ صدها نفر از فرماندهان نظامی خود را بدون فریاد کشیدن فرا بخوانند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف محوطه‌ای باستانی در رامشیر

   
  به گفته سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان، بر اثر عبور یک خط لوله در یکی از محوطه‌های باستانی رامشیر یک محوطه بزرگ باستانی کشف شد. مجتبی گهستونی به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: به منظور عبور خط لوله برای پروژه‌ای صنعتی از یک محوطه باستانی در رامشیر یک محوطه بزرگ باستانی مشاهده شد.
  گهستونی اظهار کرد: پس از این که مجریان یک پروژه بزرگ صنعتی از سازمان میراث فرهنگی استعلام کردند تا در خصوص این محوطه اعلام نظر کنند یکی از کارشناسان این اداره با حضور در محوطه و بررسی سطحی آن اقدام به صدور مجوز ساخت این واحد صنعتی نمود.
  وی افزود: اجرای پروژه از چندی پیش آغاز شده و بیل مکانیکی و لودرها غافل از این که این محوطه باستانی است اقدام به تخریب محوطه کردند. این تخریب باعث شد تا آثاری از دوره ایلامی تا ساسانی در آن محوطه مشاهده شود.
  سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اظهار داشت: بررسی‌های تاریخی از محل مورد نظر و نزدیکی با دیگر محوطه‌های باستانی احتمال وجود شهر " رام اردشیر " را در این محل می‌دهد. این محوطه که در مجاورت رودخانه جراحی قرار دارد بیش از 20 هکتار مساحت دارد.
  گهستونی بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی اگرچه مجوز احداث این مجتمع صنعتی را صادر کرده؛ درصدد است تا با اعلام شکایت به مراجع قضایی و تا زمان دست یافتن به یافته‌های جدید مانع از ساخت پروژه و جلوگیری از تخریب این محوطه باستانی شود.
  وی یادآوری کرد: منطقه شرق خوزستان به لحاظ تاریخی بسیار غنی است و عدم انجام کاوش‌های باستان‌شناسی گسترده در طول دهه‌های اخیر باعث شده تا محوطه‌های باستانی مورد نظر ناشناخته باقی بمانند. به همین دلیل است که هر بار با شروع یک پروژه عمرانی یک محوطه باستانی از دل زمین بیرون می‌آید.
  او ادامه داد: چندی پیش نیز در نتیجه گودبرداری در یک محوطه باستانی دیگر بقایای آثار از دوره اشکانی نمایان شد. در رامشیر محوطه‌های باستانی فراوانی همچون ابوالعمه، چم اسحاق، چم صبی، چم منیع، تل اسود، ام صخر، و... وجود دارد.
  سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اظهار داشت: در رامشیر علی‌رغم وجود محوطه‌های باستانی گسترده از اداره میراث فرهنگی خبری نیست و این موضوع باعث گشته تا حفاران و قاچاق‌چیان اقدام به تعرض و غارت این محوطه‌ها کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  تور کلوپاترا در آمریکا ادامه می یابد

   
  پس از فیلادلفیا، آثاری از کلوپاترا در میلواکی کشور آمریکا نیز به نمایش در می آیند.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در شرایطی که از در سال 2010، 150 اثر تاریخی شامل وسائل شخصی کلوپاترا، آثار برجای مانده از سال های حکومت وی و آثاری که در مسیر تحقق رویای کشف مقبره گمشده وی کشف شده اند، در انستیتو فرانکلین شهر فیلادلفیا کشور آمریکا به نمایش در آمدند، در آینده نزدیک، این آثار در موزه عمومی شهر میلواکی این کشور نیز به نمایش در می آیند.
  به گزارش فاکس نیوز، از آثار شاخصی که قرار است در تور نمایشگاه کلوپاترا در آمریکا که «کلوپاترا: در جستجوی آخرین ملکه مصر» نام دارد، به نمایش در آید، می توان به دو پاپیروس که مطالبی توسط کلوپاترا روی آنها نوشته شده، مجسمه کلوپاترا، مجسمه پسر کلوپاترا و جواهرات کلوپاترا شامل گردنبند، دستبند و گوشواره اشاره کرد، این در حالی است که از قرنها قبل کشف مقبره کلوپاترا رویای باستانشناسان زیادی بوده است.
  در این راستا، باستانشناسان در آوریل 2009 اعلام کردند که در محوطه ای تاریخی در منطقه ی ابوسیر در نزدیکی مرز لیبی در شمال مصر، موفق به کشف یک صخره ی سنگی شدند که براساس متون تاریخی می تواند مقبره ی کلوپاترا و مارک آنتونی باشد که می تواند بزرگ ترین کشف باستان شناسی قرن لقب بگیرد.
  طبق متون تاریخی، مقبره ی کلوپاترا و مارک آنتونی در منطقه ی اسکندریه و مشرف به دریای مدیترانه است و گنجینه های ارزشمندی دارد این در حالی است، که تلاش ها برای کشف مقبره ی کلوپاترا از زمان تصرف مصر توسط ناپلئون بناپارت و حدود یک قرن پیش آغاز شده است.
  در ماه می نیز یک تیم بین المللی از باستان شناسان در جریان کاوش های خود در اعماق سواحل منطقه اسکندریه کشور مصر، موفق به کشف بقایای کاخ و مجموعه ای از معابد شدند که در هزاران سال قبل، کلوپاترا از آنها فرمانروایی می کرده و در 1600 سال قبل بر اثر زلزله و سونامی به زیر آب رفته اند.
  باستانشناسان بر این باورند که کشف مقبره ی کلوپاترا و مارک آنتونی میتواند بزرگ ترین کشف تاریخی کشور مصر پس از کشف مقبره توتانخامون در سال 1922 میلادی لقب بگیرد.
  دکتر زاهی هاواس، دبیرکل هیات آثار تاریخی مصر، نیز بر این باور است که با کشف مقبره ی کلئوپاترا و مارک آنتونی به بسیاری از پرسش ها درباره ی اهرام ثلاثه و قدمت مجسمه ی ابوالهول که برخی آن را یک شاهکار معماری 10هزار ساله می دانند، پاسخ داده خواهد شد.
  البته داستان زندگی کلوپاترا و مارک آنتونی، الهام بخش شاعران و نویسندگان زیادی در طول قرن های گذشته نیز بوده و تا به حال از زندگی این دو، فیلم های زیادی ساخته شده و نمایش های زیادی نیز به روی صحنه رفته اند که از آن جمله می توان به فیلمی از زندگی کلوپاترا با بازی «الیزابت تایلور» در نقش کلوپاترا که در سال 1963 روی پرده ی سینماها رفت، اشاره کرد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  کشف تصویر ۲۶۰۰ ساله از تولد یک نوزاد در ایتالیا

  در جریان کاوش‌های باستان شناسی در یک محوطه باستانی درایتالیا،باستان‌شناسان موفق به کشف دو تصویرشدند که لحظه تولد یک نوزاد و مادرش راترسیم کرده‌است.این اثر متعلق به مردم “اتروسک” از نخستین اقوام مستقر درایتالیاست.

  به گزارش  خبرگزاری میراث فرهنگی، محققان و تیم کاوش دریک پروژهباستان‌شناسی در دره “موگلو” که سایتی واقع در ۲۰ مایلی شمال شرقی فلورانساست موفق به کشف تصاویر بخشی از یک کوزه سرامیکی شدند که بیش از ۲۶۰۰ سالقدمت دارد.

  این تصویر باستانی سر و شانه‌های کودک را در حالی که از بدن مادر خارجشده، نشان می‌دهد که درعین حال زانوها و صورتش دیده می‌شود. این پروژه بخشیاز تحقیقات باستان‌شناسی توسط محققان دانشگاه “متودیست جنوبی” و کالج “فرانکلین و مارشال” در لنکستر و پن و نیز موزه باستان‌شناسی و انسان‌شناسیدانشگاه “پنسیلوانیا” و دانشگاه “اوپن” در میلتون کینز انگلستان است.

  “فیل پرکینز” یکی از استادان و متخصصان باستان‌شناسی دانشگاه اوپن کهکار تعیین هویت این اثر را انجام داده می‌گوید: «ما از مشاهده این صحنهانیمیشن بشدت شگفت زده شدیم. این اثر باید یکی از کهن‌ترین آثار در هنر غربباشد که تصویر‌گر تولد یک انسان است. احتمالا زن اتروسکن که دراین تصویرنوزاد را بدنیا آورده، نمادی از یک مراسم آیینی است و یا شاید نمادی از یکالهه مورد پرستش اقوام باستان بوده است. اکنون ما باید این راز را کشف کنیمکه این زن و کودکش که بوده‌اند.»

  از نظر تاریخی اقوام اتروسک از نخستین سکنه ایتالیا بوده‌اند که مدت‌هایمدید پیش از سلطه امپراتوری روم باستان در این منطقه مستقر شدند. ایناقوام نخستین شهرها را ساخته و در واقع مدخلی بر تمدن و فرهنگ یونان ورومیان بوده‌اند. اتروسک‌ها به دلیل آثار شاخص هنری، معماری و فلزکاری وهمچنین مهارت در تجارت شهرت بسیار دارند. این اقوام در هزاره نخست پیش ازمیلاد تمام ایتالیا را تصرف کردند ولی بعدها توسط رومیان شکست خورده وسرانجام در امپراتوری روم جذب شدند.

  بنا به همین گزارش این اثر ابتدا درجریان کاوش‌های باستان شناسی یک تیماز دانشجویان فارغ‌التحصیل باستان شناسی از دانشگاه آرلینگتون تگزاس به نام “ویلیام نات” کشف شد که بینایی ضعیفی دارد. “نات” که در یک تیم دانشجویبرای نخستین بار دریک عملیات کاوش آموزشی به سرپرستی دانشکده باستان‌شناسیکلاسیک دانشگاه تگزاس همراه با ۲۰ دانشجوی دیگراز ۷۰ دانشگاه اروپایی وامریکایی که هر سال دراین سایت برگزار می شود، شرکت داشت، می‌گوید: «از اینکه در برنامه آموزش تابستانی درکاوش‌ها پذیرفته شده و این اثر را کشفکرده‌ام بسیار سپاسگزارم این نخستین عملیات حفاری من بود.»

  وی افزود: «هنگامی که این اثر را کشف کردم بسیار کثیف بود و مطمئننبودیم که چه هست تا این که در آزمایشگاه پاکسازی و توسط پرکینز شناساییشد. این کشف هیجان انگیزی برای ما بود که می‌دانیم اطلاعات مهمی از نظرباستان‌شناسی وانسان‌شناسی درمورد فرهنگ اقوامی که درباره آن اطلاعات کمیداریم ، بدست می‌دهد.»

  به گفته محققان این تصویر روی یک اثر سرامیکی نشان از اهمیت این اثر بهعنوان یک آیین دینی دارد. “گرگ واردن”یک متخصص باستان‌شناس و مدیر پروژهباستان‌شناسی دره ماگلو می‌گوید: «صحنه تولد یک نوزاد اثری بی‌نهایت منحصربه فرد است اما درعین حال آنچه که سبب شگفت است معنای این اثر است کهاحتمالا به معنی نوعی اثر سفالین دریک حریم یا محراب آیینی باشد. این اثرباید به نوعی گروه و فرقه مذهبی مرتبط باشد.»

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  بنایی متعلق به دوره ساسانی در محوطه باستانی ویگل کشف شد

   
  سرپرست کاوش محوطه باستانی ویگل شهرستان کاشان، از کشف بنایی مربوط به دوره ساسانی پس از 40 سال کاوش در این محوطه خبر داد.
  به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، "محسن جابری" گفت: این فصل از کاوش مدت 40 روز و با همکاری دانشجویان باستان شناسی دانشگاه های تهران، کاشان و هنر اصفهان انجام شده است.
  وی افزود: کشف این بنای مذهبی بیانگر وجود یک شهر مهم مربوط به دوره ساسانی در این محدوده مکانی است و لازم است کاوش های مستمر باستان شناسی در این محوطه صورت بگیرد.
  عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی یادآور شد: این محوطه درسال 1384 شناسایی و درسال 1385 موردبررسی روشمند و سیستماتیک باستان شناسی قرار گرفت و بر اساس اطلاعات به دست آمده مشخص شد 2 شهر از دوره ساسانی تا دوره سلجوقی در این محوطه وجود دارد.
  جابری با تأکید بر اینکه در سال 1387 برنامه گمانه زنی و تعیین حریم این منطقه انجام شده است، گفت: در این فصل از کاوش به منظور شناخت لایه های باستانی بخش ساسانی منطقه مورد کاوش عمودی قرار گرفت و سمت دیگر کاوش افقی شد.
  به گفته سرپرست کاوش محوطه باستانی ویگل، پلان این ساختمان آتشگاهی چلیپایی شکل و مانند چهار طاقی های دوره ساسانی دارای چهار دهانه ورودی است. در مرکز ساختمان نیز بقایای یک آتشدان منحصر به فرد از دوره ساسانی با تزئینات گچبری قرار دارد. در اطراف پایه آتشدان و ورودی سطح آتشگاه نیز بقایا و قطعات گچبری زیبایی از همین عصر به دست آمده است.
  جابری افزود: این بنا از جنس چینه و با گل ساخته شده است. کف و آزاره های آن دارای روکش گچ است که چند بار تجدید و اصلاح شده و نشان می دهد این ساختمان مدت زیادی مورد استفاده بوده است. همچنین بدنه های آن نیز از آزار به بالا با رنگ قرمز اخرایی رنگ آمیزی شده است.
  وی گفت: این نوع از معماری مذهبی دوره ساسانی که در حوزه استان فارس (‌فارس جنوبی) شناخته شده، برای نخستین بار است که با این کیفیت در ایران مرکزی شناسایی می شود. به خصوص به دلیل اینکه در اینجا 2 شهر با کالبد سالم وجود دارد که تمام ساختارها و عناصر و اجزای آن موجود و در زیر ماسه ها مدفون است.
  جابری تاکید کرد که کاوش های باستان شناسی می تواند بخش های مبهم تاریخ شهرسازی ایران در دوره انتقال از ساسانی به اسلامی و شهرسازی قرون اولیه اسلامی را روشن کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات
  نخستین تدفین سالم در گورستان جیرفت کشف شد

   
  نادر علی دادی سلیمانی در گفتگو با ایسنا ، بیان کرد: محوطه ای که در این فصل در آن کار می کنیم، یک دوره استقراری روستانشین مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد است. روی این لایه های استقراری، یک گورستان مربوط به هزاره سوم شکل گرفته است. زمانی که حفاری قاچاق در این منطقه صورت می گرفت، بیش از 90 درصد این گورستان تخریب شد. در فصل های پیش نیز هم زمان با کاوش در کنارصندل، هیچ تدفین سالمی در این گورستان پیدا نشد.وی گفت: تاکنون اصلا نمی دانستیم که شیوه ی تدفین در این محل چگونه بوده است ولی خوشبختانه در این فصل کاوش به یک تدفین سالم رسیدیم.او اظهار داشت: این تدفین در عمق چهار متری از لایه های سطح زمین و در راستای شمال جنوب قرار دارد. تدفین به حالت جنینی و رو به سمت غرب است.سلیمانی اضافه کرد: اشیایی نیز روبه روی تدفین و درون قبر قرار دارند که شامل اشیایی از جنس سفال های ساده و منقوش اند. پیش از این، چنین سفال هایی را که به هزاره ی سوم پیش از میلاد متعلق هستند، می شناختیم.وی دربار ه تدفین پیدا شده، توضیح داد: جمجمه این تدفین وجود ندارد؛ ولی بیشتر بخش های اسکلت سالم است. این اسکلت به یک شخص بزرگسال متعلق است. امیدوارم باز هم گور سالم پیدا شود تا اطلاعات بیشتری به دست آید.هفتمین فصل کاوش باستان شناسی جیرفت از 16 دی ماه ، با همکاری مشترک کارشناسان ایران و ایتالیا و بدون حضور سرپرست فصل های گذشته این کاوش ها یوسف مجیدزاده آغاز شد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، جالب ترین کشفیات