تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:08:47
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 502 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 502 بار
 • بازدید کل : 561092 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  هالووین را چقدر می شناسید؟

  هالووین یا روز "همه مقدسین" یکی از جشن های مذهبی و با قدمت دو هزار ساله غربی است که قرن هاست برگزاری آن در میان مردم کشورهای غربی به ویژه آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا رواج دارد، هر چند با گذشت زمان آداب و رسوم آن دستخوش دگرگونی های بسیار زیادی شده است.

  به گزارش بانکی دات آی آر، کدو تنبل، شناخته شده ترین نماد هالووین به شمار می آید که تو خالیست و با درآوردن چشم ها و دهان ترسناک و روشن کردن شمع درون آن به آن جلوه ای ترسناک داده می شود.

  بنیانگذاران این جشن یعنی قوم سلتی که سالها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می کردند و معتقد بودند اول نوامبر هر سال، آغاز سال نو میلادیست، با برگزاری این مراسم در شب 31 اکتبر (نهم آبان) اعتقاد خود به جهان آخرت را نشان می دادند.

  آنها این جشن را نمادی برای یادآوری از ارواح درگذشتگان خود قرار داده بودند و در آن همگی دور هم جمع می شدند، آتش روشن می کردند، قربانی می کردند و غذای خود را با دیگران تقسیم می کردند. آنها دور یک سفره می نشستند و باورشان این بود که چون در این جمع در گذشتگان هم حضور دارند، هر کس سخاوت بیشتری در عرضه غذای خود به دیگران به خرج دهد، مرود شفاعت درگذشتان نزد خداوند قرار می گیرد و تا پایان آن سال از هربلایی مصون می ماند.

  این روزها اما هالووین با رنگ و بو و شکل و شمایل کاملا متفاوتی برگزار می شود. پوشیدن لباس ها و پوشش های ترسناک و عجیب و غریب تنها بخشی از مراسمی است که تقریبا هیچ شباهتی به دوران گذشته ندارد.

  پوشیدن لباس هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی کشیشان، خوردن سیب به عنوان سمبل پومانا که همان خدای میوه و درخت بود و بردن باقی مانده های آتش و حاکستر به خانه ها با نیت دور کردن ساکنان آنها از سرمای زمستان و بدی ها در گذشته، اکنون جای خود را به شیاطین و ارواح خبیثه ای داده است که به ویژه آمریکایی ها از آن استقبال کرده اند.

  حمله رومی ها، ورود مسیحیان کریستیان و اختلاط عقاید آنها با بومیان منطقه باعث ایجاد تحولاتی شگرف در این مراسم شد. با این تغییر و تحولات هالووین دیگر تنها مختص ارواح پاک و مقدس نبود و شیاطین و ارواح خبیثه را نیز شانس حضور در این جشن را داشتند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس‌های عجیب و ترسناک می‌پوشیدند تا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند.

  اما رفته رفته حضور ارواح خبیثه و شیاطین در این جشن کاملا عادی شد و حتی کار درکشوری مثل آمریکا تا آنجا پیش رفت که برخی لباس های ترسناک می پوشیدند و جلوی راه مردم را می گرفتند یا دیگران را به انحای مختلف مورد اذیت و آزار قرار می دادند.

  امروزه، هر سال لباس های تازه ای برای زنان و مردان، دختران، پسران و کودکان شرکت کننده در این مراسم عرضه می شود که ترسناک بودن و عجیب و غریبی ویژگی مشترک همه آنهاست.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  آیا پیشینه جشن ‌هالووین را می‌دانید؟!

  در قرون وسطا، ترس فراوانی از جادوگران وجود داشت. به خصوص که مردم اعتقاد داشتند جادوگران می‌توانند با جاروهای پرنده خود به همه جا بروند و با ارواح خبیث ملاقات کنند...

  گستردگی بیش از حد رسانه‌ها، سهولت دسترسی و نفوذ آنها به زندگی مردم سراسر جهان، برای انسان امروزی فرصت شناخت خصوصیات فرهنگی مردم سایر نقاط جهان را فراهم کرده است. به هر صورت ضمن تاکید به حفظ و نگهداری از سنت‌های زیبا و پر معنای تمدن و کشورعزیز خودمان توجه شما را به مطلبی که درباره ‌هالووین، یکی از این رسوم تهیه شده است، جلب می‌کنیم.

  طی چند سال اخیر اجرای بعضی از آداب و رسوم شادی آور کشورهای دیگر جهان در ایران باب شده است و این ماجرا از طرفی خوب است چون اجرای این رسوم - هر چند در اندازه ای بسیار کوچک و در حد خانه، مدرسه و مهد کودک - به هرحال می‌تواند بهانه ای برای شادمانی مردم باشد و از طرفی بد است، چون ما معمولا بدون اطلاع از اصل و ریشه آن که لطف این مراسم را صد چندان می‌کند، فقط ظاهر ماجرا را از روی فیلم‌ها یا کانال‌های ماهواره کپی می‌کنیم و کم کم مصداق ضرب المثل "کلاغ خواست راه رفتن کبک را یاد بگیرد، راه رفتن خودش را هم فراموش کرد" می‌شویم.

  تاریخچه و آداب ‌هالووین

  آیا می‌دانید این شب سراسر خنده و شوخی که کوچک و بزرگ در انتظار آن هستند چه ماجرایی دارد؟

  تاریخ این روز به بیش از 2000 سال گذشته بازمی‌گردد و آغاز آن درواقع بسیار جدی بوده است. شب 31 اکتبر که به‌هالووین (Halloween ترکیب دو کلمه Hallow مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است، به معنای سر شب) شهرت دارد، ریشه در رسوم سلتیک (ساکنان اولیه جزایر بریتانیا) دارد و آداب آن بیشتر از ایرلند و اسکاتلند آمده است.

  این شب در اصل از جشنی مذهبی پایه گرفته است که از قرن نهم بعد از میلاد مرسوم بوده و "روز تمام مقدسین" یا All Hallows Day نام داشته است. مسیحیان در این روز که مطابق با اول نوامبر است، به افتخار تمام قدیسین جشنی برپا می‌کنند که امروز به نام All Saints Day شهرت دارد و‌ هالووین، شب قبل این جشن است.

  اما رسوم این شب، تاریخچه ای بسیار دورتر دارد و به یکی از تعطیلات سلتیک برمی‌گردد. بیش از 2000 سال پیش، راهبان سلت که Druid نامیده می‌شدند، جشنواره ای را پایه گذاری کردند که سمهین (Samhain) نام داشت و اعتقاد داشتند که در این شب دروازه بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید.

  مردم سلت در این شب لباسهایی از پوست حیوانات می‌پوشیدند و سر آنها را هم مانند کلاه خودی بر سر می‌گذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند و با کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقابهای فلزی، صداهایی ایجاد می‌کردند تا اجنه و دیوها را فراری دهند. در این میان راهبان آتشی می‌افروختند و قربانی می‌کردند تا ارواح را آرام کنند.

  امروزه رنگهای محبوب ‌هالووین یعنی نارنجی و سیاه، نشانه ای از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است. پوشیدن لباس مبدل هم، از پوشیدن پوست حیوانات به لباسهایی مانند جادوگران، هیولاها، شخصیتهای مشهور و هر چه تصور کنید، درآمده است.

  از طرفی، علاوه بر تاثیر این مراسم، جشنواره روز برداشت محصول رومیان نیز، که از قرن اول میلادی آغاز شد، به خصوص جشنی که در ستایش پومونا (Pomona) الهه میوه جات بوده است، بر جشن ‌هالووین تاثیر فراوانی گذاشته است.

  گرفتن سیب از آب و دویدن در هزارتوهای مزارع ذرت و البته استفاده‌های مختلفی که از کدو می‌شود، همه نشانی از جشن رومیان دارند که در طی آن برداشت محصولی خوب را جشن می‌گرفتند.

  trick-or-treat یا همان قاشق زنی!

  یکی از آداب بسیار رایج در‌ هالووین trick-or-treat نام دارد و بسیار شبیه به قاشق زنی خودمان است، به این ترتیب که افراد- به خصوص کودکان - در گروه‌هایی کوچک به در خانه‌ها رفته و می‌گویند trick-or-treat به این معنی که: "چیزی بده تا اذیتت نکنیم" و صاحبخانه که به همین مناسبت خوراکی‌هایی تهیه کرده، چیزهایی در سبد آنها می‌گذارد.

  این رسم در واقع بازسازی اتفاقی است که در دوران گذشته و در روز "تمام مقدسین" روی می‌داد و در طی آن فقرا به درب منزل ثروتمندان می‌رفتند و از آنها پول یا غذا می‌گرفتند و اگر کسی از کمک به آنها سرباز می‌زد، ارواح خبیث به سراغش می‌آمدند و خانه اش را ویران می‌کردند.

  کدوی نارنجی رنگ، جاودگر سوار بر جارو و ...

  جک فانوسی یا Jack-o'-lantern: کدوهای نارنجی رنگی که به اشکال مختلف بریده می‌شوند و با شمعی در داخلشان، به عنوان فانوسهای شب ‌هالووین در همه جا دیده می‌شوند، جک فانوسی نام داشته و پیشینه ای سلتی دارند.

  صندوق‌های کوچک یونیسف برای‌ هالووین

  بنا بر این داستان، مردی به نام جک، محکوم شده بود تا پس از مرگ در دنیا سرگردان باشد. او فانوسی را که با کنده کاری بر روی ترب در دست داشت و به جک فانوسی معروف بود.

  هنوز هم در ایرلند و اسکاتلند این فانوسها از ترب ساخته میشود اما مهاجرین ایرلندی، پس از رسیدن به آمریکا، کدو را برای این منظور مناسبتر و زیباتر دیدند و پس از مدتی، کدو تنبلهای بزرگ و زیبا جای ترب را گرفت.

   

  جادوگرانی با جاروهای پرنده و گربه سیاه: در قرون وسطا، ترس فراوانی از جادوگران وجود داشت. به خصوص که مردم اعتقاد داشتند جادوگران می‌توانند با جاروهای پرنده خود به همه جا بروند و با ارواح خبیث ملاقات کنند. عده ای هم گربه سیاه را جادوگری می‌دانستند که تغییر شکل داده یا حتا مرده ای است که به زندگی بازگشته است.

   

  هالووین و عطسه! در اعتقادات سلتی، باید به کسی که عطسه می‌کند بگویند: خدا حفظت کند! "God bless you". زیرا آنها اعتقاد دارند که هنگام عطسه، روح از بدن به بیرون پرتاب می‌شود و در شب‌ هالووین، باید حتما مراقب بود تا اگر کسی عطسه کرد به او بگویند "خدا حفظت کند" تا مبادا شیطان روح آنها را تسخیر کند.  

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  کدوی هالووین

   

  هالووین (هالوئین و هالوین هم نوشته شده) یکی از جشنهای سنتی مغرب‌زمین است که مراسم آن در شب 31 اکتبر برگزار می‌شود. در آن شب معمولاً کودکان لباسهای عجیب و غیرمرسوم میپوشند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران میروند. جشن هالووین بیشتر در کشورهای امریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا مرسوم است. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده 19 ام با خود به قاره امریکا آوردند.

  یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل توخالی است که برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک درآورده شده و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه‌ای ترسناک داده می‌شود.

  جشن هالووین که از دوهزار سال قبل تاکنون در چنین روزی میان غربیان برگزار می‌شود، بیان کننده اعتقاد پیشینیان آنان به جهان آخرت است. آخرین روز ماه اکتبر (نهم آبان ماه) زمان برگزاری یکی از جشن‌های مذهبی در کشورهای اروپایی و آمریکایی است که به نام هالووین (Halloween) یعنی روز همه مقدسین معروف است. بنیانگذاران این جشن قوم سلتی بودند که سال‌ها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌کردند. به روایت این قوم آغاز سال میلادی اول نوامبر است و با این اعتقاد آخرین شب سال یعنی سی و یکم اکتبر را زمان یادآوری از ارواح درگذشتگان قرار دادند و به این ترتیب جشنی برپا می‌کردند، همگی دور هم جمع می‌شدند، آتش می‌افروختند، قربانی می‌کردند و هر کس هر غذایی داشت با دیگران قسمت می‌کرد و همگی بر سر یک سفره می‌نشستند چراکه بر این باور بودند که در این شب راه میان دو جهان باز می‌شود و ارواح درگذشتگان‌شان نیز در این جمع حاضر می‌شوند و ارتزاق می‌کنند؛ پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت می‌کردند مورد شفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها در امان می‌ماندند.

  از دیگر مراسمی که در این بخش برگزار می‌شد که البته هر کدام بعدها تغییر کرده و به شکلی کاملاً دگرگون درآمد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب که سمبل پومانا (خدای میوه و درخت) بود و بردن باقی مانده‌های آتش و خاکستر به خانه‌ها با این نیت که آنها را از بدی‌ها و از سرمای زمستانی که در پیش بود در امان بدارد. در انتها کشیش‌ها با شب زنده‌داری، دعا و نماز آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می‌کردند. پس از گذشت سالیان دراز و با حمله رومی‌ها به این منطقه آیین‌ هالووین دچار تغییراتی شد که ورود مسیحیان کریستین به این سرزمین و اختلاط عقاید آنها به یکدیگر در این تغییرات بی‌تأثیر نبود تا آنجا که کم‌کم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شیاطین و ارواح خبیثه را نیز در این جشن حاضر می‌دانستند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس‌های عجیب و ترسناک می‌پوشیدند تا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند. رفته رفته با شکل گیری زندگی شهری، کشاورزان تنها قشری شدند که مصرانه این جشن را برگزار می‌کردند و برای آن به در خانه‌ها می‌رفتند و طلب غذا و خوراک برای پذیرایی در جشن می‌کردند. در همین دوران موضوع تریت (رفتار نیک: treat) و تریک (حیله و نیرنگ: trick) پیش آمد، به این صورت که اگر کسی سخاوت به خرج می‌داد و چیزهای بیشتری به هالووین اهدا می‌کرد برای او یک کار نیک انجام می‌دادند و هر کس کالا یا خوراک قابل توجهی نمی‌داد او را به سخره و بازی می‌گرفتند. اوایل سده ۱۹ بسیاری از ایرلندی‌ها به آمریکا مهاجرت کردند و به این ترتیب بسیاری از آیین‌ها و اعتقاداتشان بار دیگر دچار تغییر و تحول شد به عنوان مثال آمریکایی‌ها حضور شیاطین و ارواح گناهکار در هالووین را بیشتر مورد استقبال قرار دادند و بیشتر سمبل‌هایی که برای آن در نظر گرفتند ترسناک و خشن بود تا آنجا که شرارت و شیطنت در این شب کاملاً عادی و معمولی به نظر می‌رسید. گاه پیش می‌آمد که راه مردم را می‌بستند، به در خانه‌ها سبزی و میوه پرتاب می‌کردند، با سنگ و کلوخ دودکش‌ خانه‌ها را مسدود می‌کردند و دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دادند با این عنوان که این اتفاقات ناشی از حضور ارواح موذی و شیاطین است و آنها هستند که مرم را «تریک» می‌کنند. این اعمال باعث شد برگزاری هالووین در آمریکا برای مدتی متوقف و مسکوت بماند و پس از آن برای اولین بار به طور رسمی در سال ۱۹۲۰ به شکلی متعادل در آمریکا، هالووین جشن گرفته و به عنوان یک روز مذهبی شناخته شد. هر چند که باز هم این مراسم با آنچه در ذهن و نیت پدید آورندگان قدیمی آن بود بسیار متفاوت برگزار شد.

  هالووین در کشورهایی چون ایرلند و اسکاتلند همچنان یکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار می‌رود و با برگزاری این جشن کم‌کم به استقبال کریسمس و میلاد حضرت عیسی می‌روند

  اینم از یه سایت کاملا غیر تخصصی

  اعتقاد بر این است که در این روز ٬ارواح از کالبد هایشان خارج شده و به پیکر جانداران وارد می شوند.نژاد سلت در مقابل درب های منازلشان غذا می گذارند تا ارواح خوب را جذب کنند وماسک هایی را بمنظور ترساندن افراد شرور بر چهره می زنند.

  اهل دانش معتقدن که این جشن هالوئین یا جشن مردگان مربوط می شه به پاگانها یا مذهب اروپائیان پیش از مسیحیت که مثل ایران باستان به جای عذاداری همه اش جشن می گرفتن حتی مراسم مربوط به دیدار با مردگان رو

  هالوئین در مکزیک

  این جشن دید و بازدید با مردگان یا دیدار با ارواح به شکلهای مختلفی بین کشورهای مسیحی باقی مونده. تو تحقیقات سرسری ای که کردیم فهمیدیم که لهستانی ها روز اول نوامبر(فردای هالوئین) می رن سر قبر مرده هاشون و شمع روشن می کنن. مکزیکی ها هم 3 نوامبر جشن مردگان دارن، که گویا مخلوطیه از یک رسم باستانی و مسیحیت.

  مردم تو این جشن خودشونو به شکل اسکلت درست می کنن با لباسهای رنگی و گل و شمع و فشفشه، یک بزن و برقصی راه می ندازن که بیا و ببین ...یکجور بالماسکه رنگارنگ راه می ندازن که خیلی دیدنیه. خوشبختانه یک رستوران مکزیکی تو لندن پیدا کردیم که این جشنو می گیره.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  هالووین، از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  کدوی هالووین

   

  کدویی برای هالووین که به شکل روحی خوشحال درست شده و شمعی در داخل آن گذاشته شده است.

  هالووین (هالوئین و هالوین هم نوشته شده) یکی از جشنهای سنتی مغرب‌زمین است که مراسم آن در شب ۳۱ اکتبر برگزار می‌شود. در آن شب معمولاً کودکان لباس‌های عجیب و غیرمرسوم میپوشند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. جشن هالووین بیشتر در کشورهای آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا مرسوم است. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند.

  یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل توخالی است که برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک درآورده شده و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه‌ای ترسناک داده می‌شود.

  تاریخچه

  جشن هالووین که از دوهزار سال قبل تاکنون در چنین روزی میان غربیان برگزار می‌شود، بیان کننده اعتقاد پیشینیان آنان به جهان آخرت است. آخرین روز ماه اکتبر (نهم آبان ماه) زمان برگزاری یکی از جشن‌های مذهبی در کشورهای اروپایی و آمریکایی است که به نام هالووین (Halloween) یعنی روز همه مقدسین معروف است. بنیانگذاران این جشن قوم سلتی بودند که سال‌ها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌کردند. به روایت این قوم آغاز سال میلادی اول نوامبر است و با این اعتقاد آخرین شب سال یعنی سی و یکم اکتبر را زمان یادآوری از ارواح درگذشتگان قرار دادند و به این ترتیب جشنی برپا می‌کردند، همگی دور هم جمع می‌شدند، آتش می‌افروختند، قربانی می‌کردند و هر کس هر غذایی داشت با دیگران قسمت می‌کرد و همگی بر سر یک سفره می‌نشستند چراکه بر این باور بودند که در این شب راه میان دو جهان باز می‌شود و ارواح درگذشتگان‌شان نیز در این جمع حاضر می‌شوند و ارتزاق می‌کنند؛ پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت می‌کردند مورد شفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها در امان می‌ماندند.

  از دیگر مراسمی که در این بخش برگزار می‌شد که البته هر کدام بعدها تغییر کرده و به شکلی کاملاً دگرگون درآمد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب که سمبل پومانا (خدای میوه و درخت) بود و بردن باقی مانده‌های آتش و خاکستر به خانه‌ها با این نیت که آنها را از بدی‌ها و از سرمای زمستانی که در پیش بود در امان بدارد. در انتها کشیش‌ها با شب زنده‌داری، دعا و نماز آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می‌کردند. پس از گذشت سالیان دراز و با حمله رومی‌ها به این منطقه آیین‌ هالووین دچار تغییراتی شد که ورود مسیحیان کریستین به این سرزمین و اختلاط عقاید آنها به یکدیگر در این تغییرات بی‌تأثیر نبود تا آنجا که کم‌کم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شیاطین و ارواح خبیثه را نیز در این جشن حاضر می‌دانستند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس‌های عجیب و ترسناک می‌پوشیدند تا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند. رفته رفته با شکل گیری زندگی شهری، کشاورزان تنها قشری شدند که مصرانه این جشن را برگزار می‌کردند و برای آن به در خانه‌ها می‌رفتند و طلب غذا و خوراک برای پذیرایی در جشن می‌کردند. در همین دوران موضوع تریت (رفتار نیک: treat) و تریک (حیله و نیرنگ: trick) پیش آمد، به این صورت که اگر کسی سخاوت به خرج می‌داد و چیزهای بیشتری به هالووین اهدا می‌کرد برای او یک کار نیک انجام می‌دادند و هر کس کالا یا خوراک قابل توجهی نمی‌داد او را به سخره و بازی می‌گرفتند. اوایل سده ۱۹ بسیاری از ایرلندی‌ها به آمریکا مهاجرت کردند و به این ترتیب بسیاری از آیین‌ها و اعتقاداتشان بار دیگر دچار تغییر و تحول شد به عنوان مثال آمریکایی‌ها حضور شیاطین و ارواح گناهکار در هالووین را بیشتر مورد استقبال قرار دادند و بیشتر سمبل‌هایی که برای آن در نظر گرفتند ترسناک و خشن بود تا آنجا که شرارت و شیطنت در این شب کاملاً عادی و معمولی به نظر می‌رسید. گاه پیش می‌آمد که راه مردم را می‌بستند، به در خانه‌ها سبزی و میوه پرتاب می‌کردند، با سنگ و کلوخ دودکش‌ خانه‌ها را مسدود می‌کردند و دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دادند با این عنوان که این اتفاقات ناشی از حضور ارواح موذی و شیاطین است و آنها هستند که مرم را «تحریک» می‌کنند. این اعمال باعث شد برگزاری هالووین در آمریکا برای مدتی متوقف و مسکوت بماند و پس از آن برای اولین بار به طور رسمی در سال ۱۹۲۰ به شکلی متعادل در آمریکا، هالووین جشن گرفته و به عنوان یک روز مذهبی شناخته شد. هر چند که باز هم این مراسم با آنچه در ذهن و نیت پدیدآورندگان قدیمی آن بود بسیار متفاوت برگزار شد.

  هالووین در کشورهایی چون ایرلند و اسکاتلند همچنان یکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار می‌رود و با برگزاری این جشن کم‌کم به استقبال کریسمس و میلاد حضرت عیسی می‌روند.

  منابع

  * ویکی‌پدیای انگلیسی.

  * وب‌گاه موعود (برداشت آزاد با ذکر منبع)

  * مرجع متافیزیک ایران

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  هالووین !

  هالوین شبیه به قاشق زنی در مراسم چهارشنبه سوری ما ایرانیان است.

  گستردگی بیش از حد رسانه ها، سهولت دسترسی و نفوذ آنها به زندگیمردم سراسر جهان، برای انسان امروزی فرصت شناخت خصوصیات فرهنگی مردم سایر نقاط جهان را فراهم کرده است. به هر صورت ضمن تاکید به حفظ و نگهداری از سنت های زیبا و پر معنای تمدن و کشورعزیز خودمان توجه شما را به مطلبی که در باره هالوین، یکی از این رسوم تهیه شده است، جلب می کنیم.

  طی چند سال اخیر اجرای بعضی از آداب و رسوم شادی آور کشورهای دیگر جهان در ایران باب شده است و این ماجرا از طرفی خوب است چون اجرای این رسوم – هر چند در اندازه ای بسیار کوچک و در حد خانه، مدرسه و مهد کودک - به هرحال می تواند بهانه ای برای شادمانی مردم باشد و از طرفی بد است، چون ما معمولا بدون اطلاع از اصل و ریشه آن که لطف این مراسم را صد چندان میکند، فقط ظاهر ماجرا را از روی فیلم ها یا کانال های ماهواره کپی میکنیم و کم کم مصداق ضرب المثل "کلاغ خواست راه رفتن کبک را یاد بگیرد، راه رفتن خودش را هم فراموش کرد" میشویم.

  تاریخچه و آداب هالووین

  آیا میدانید این شب سراسر خنده و شوخی که کوچک و بزرگ در انتظار آن هستند چه ماجرایی دارد؟

  تاریخ این روز به بیش از 2000 سال گذشته بازمیگردد و آغاز آن درواقع بسیار جدی بوده است. شب 31 اکتبر که به هالووین (Halloween ترکیب دو کلمه Hallow مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است، به معنای سر شب) شهرت دارد، ریشه در رسوم سلتیک (ساکنان اولیه جزایر بریتانیا) دارد و آداب آن بیشتر از ایرلند و اسکاتلند آمده است.

  این شب در اصل از جشنی مذهبی پایه گرفته است که از قرن نهم بعد از میلاد مرسوم بوده و "روز تمام مقدسین" یا All Hallows Day نام داشته است. مسیحیان در این روز که مطابق با اول نوامبر است، به افتخار تمام قدیسین جشنی برپا میکنند که امروز به نام All Saints Day شهرت دارد و هالووین، شب قبل این جشن است.

  اما رسوم این شب، تاریخچه ای بسیار دورتر دارد و به یکی از تعطیلات سلتیک برمیگردد. بیش از 2000 سال پیش، راهبان سلت که Druid نامیده میشدند، جشنواره ای را پایه گذاری کردند که سمهین (Samhain) نام داشت و اعتقاد داشتند که در این شب دروازه بین دو دنیا گشوده میشود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می آید.

  مردم سلت در این شب لباسهایی از پوست حیوانات میپوشیدند و سر آنها را هم مانند کلاه خودی بر سر میگذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند و با کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقابهای فلزی، صداهایی ایجاد میکردند تا اجنه و دیوها را فراری دهند. در این میان راهبان آتشی می افروختند و قربانی میکردند تا ارواح را آرام کنند.

  امروزه رنگهای محبوب هالووین یعنی نارنجی و سیاه، نشانه ای از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است. پوشیدن لباس مبدل هم، از پوشیدن پوست حیوانات به لباسهایی مانند جادوگران، هیولاها، شخصیتهای مشهور و هر چه تصور کنید، درآمده است.

  از طرفی، علاوه بر تاثیر این مراسم، جشنواره روز برداشت محصول رومیان نیز، که از قرن اول میلادی آغاز شد، به خصوص جشنی که در ستایش پومونا (Pomona) الهه میوه‌جات بوده است، بر جشن هالووین تاثیر فراوانی گذاشته است.

  گرفتن سیب از آب و دویدن در هزارتوهای مزارع ذرت و البته استفاده های مختلفی که از کدو میشود، همه نشانی از جشن رومیان دارند که در طی آن برداشت محصولی خوب را جشن میگرفتند.

  هالووین یا همان قاشق زنی!

  یکی از آداب بسیار رایج در هالووین trick-or-treat نام دارد و بسیار شبیه به قاشق زنی خودمان است، به این ترتیب که افراد- به خصوص کودکان - در گروه هایی کوچک به در خانه ها رفته و میگویند trick-or-treat به این معنی که : "چیزی بده تا اذیتت نکنیم" و صاحبخانه که به همین مناسبت خوراکی‌هایی تهیه کرده، چیزهایی در سبد آنها میگذارد.

  این رسم در واقع بازسازی اتفاقی است که در دوران گذشته و در روز "تمام مقدسین" روی میداد و در طی آن فقرا به درب منزل ثروتمندان میرفتند و از آنها پول یا غذا میگرفتند و اگر کسی از کمک به آنها سرباز میزد، ارواح خبیث به سراغش می آمدند و خانه اش را ویران میکردند.

  حمایت یونیسف

  سال جاری، 51 مین سال ورود رسم trick-or-treat به سازمان یونیسف UNICEF (سازمان حمایت از مادران و کودکان) است. به این ترتیب که از سال 1950 تا کنون، همه ساله گروهی از جوانان در فیلادلفیا، با جعبه های تزئین شده به در خانه ها میروند تا کمکهای مالی مردم را جمع آوری کرده و برای یونیسف ارسال کنند.

  کدوی نارنجی رنگ، جاودگر سوار بر جارو و ...

  جک فانوسی یا Jack-o'-lantern: کدوهای نارنجی رنگی که به اشکال مختلف بریده میشوند و با شمعی در داخلشان، به عنوان فانوسهای شب هالووین در همه جا دیده میشوند، جک فانوسی نام داشته و پیشینه ای سلتی دارند.

  صندوق های کوچک یونیسف برای هالووین

  بنا بر این داستان، مردی به نام جک، محکوم شده بود تا پس از مرگ در دنیا سرگردان باشد. او فانوسی را که با کنده کاری بر روی ترب در دست داشت و به جک فانوسی معروف بود.

  هنوز هم در ایرلند و اسکاتلند این فانوسها از ترب ساخته میشود اما مهاجرین ایرلندی، پس از رسیدن به آمریکا، کدو را برای این منظور مناسبتر و زیباتر دیدند و پس از مدتی، کدو تنبلهای بزرگ و زیبا جای ترب را گرفت.

  جادوگرانی با جاروهای پرنده و گربه سیاه: در قرون وسطا، ترس فراوانی از جادوگران وجود داشت. به خصوص که مردم اعتقاد داشتند جادوگران میتوانند با جاروهای پرنده خود به همه جا بروند و با ارواح خبیث ملاقات کنند. عده ای هم گربه سیاه را جادوگری میدانستند که تغییر شکل داده یا حتا مرده ای است که به زندگی بازگشته است.

  هالووین و عطسه!

  در اعتقادات سلتی، باید به کسی که عطسه میکند بگویند: خدا حفظت کند! "God bless you". زیرا آنها اعتقاد دارند که هنگام عطسه، روح از بدن به بیرون پرتاب میشود و در شب هالووین، باید حتما مراقب بود تا اگر کسی عطسه کرد به او بگویند "خدا حفظت کند" تا مبادا شیطان روح آنها را تسخیر کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  هالووین چیست؟

  هالووین (هالوئین و هالوین هم نوشته شده) یکی از جشنهای سنتی مغرب‌زمین است که مراسم آن در شب 31 اکتبر برگزار می‌شود. در آن شب معمولاً کودکان لباسهای عجیب و غیرمرسوم میپوشند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران میروند. جشن هالووین بیشتر در کشورهای امریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا مرسوم است. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده 19 ام با خود به قاره امریکا آوردند.

  یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل توخالی است که برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک درآورده شده و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه‌ای ترسناک داده می‌شود.

   

  تاریخچه:

  جشن هالووین که از دو هزار سال قبل تاکنون در چنین روزی میان غربیان برگزار می‌شود، بیان کننده اعتقاد پیشینیان آنان به جهان آخرت است. آخرین روز ماه اکتبر (نهم آبان ماه) زمان برگزاری یکی از جشن‌های مذهبی در کشورهای اروپایی و آمریکایی است که به نام هالووین (Halloween) یعنی روز همه مقدسین معروف است.

  بنیانگذاران این جشن قوم سلتی بودند که سال‌ها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌کردند. به روایت این قوم آغاز سال میلادی اول نوامبر است و با این اعتقاد آخرین شب سال یعنی سی و یکم اکتبر را زمان یادآوری از ارواح درگذشتگان قرار دادند و به این ترتیب جشنی برپا می‌کردند، همگی دور هم جمع می‌شدند، آتش می‌افروختند، قربانی می‌کردند و هر کس هر غذایی داشت با دیگران قسمت می‌کرد و همگی بر سر یک سفره می‌نشستند چراکه بر این باور بودند که در این شب راه میان دو جهان باز می‌شود و ارواح درگذشتگان‌شان نیز در این جمع حاضر می‌شوند و ارتزاق می‌کنند؛ پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت می‌کردند مورد شفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها در امان می‌ماندند.

  از دیگر مراسمی که در این بخش برگزار می‌شد که البته هر کدام بعدها تغییر کرده و به شکلی کاملاً دگرگون درآمد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب که سمبل پومانا (خدای میوه و درخت) بود و بردن باقی مانده‌های آتش و خاکستر به خانه‌ها با این نیت که آنها را از بدی‌ها و از سرمای زمستانی که در پیش بود در امان بدارد. در انتها کشیش‌ها با شب زنده‌داری، دعا و نماز آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می‌کردند.

   

  پس از گذشت سالیان دراز و با حمله رومی‌ها به این منطقه آیین‌ هالووین دچار تغییراتی شد که ورود مسیحیان کریستین به این سرزمین و اختلاط عقاید آنها به یکدیگر در این تغییرات بی‌تأثیر نبود تا آنجا که کم‌کم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شیاطین و ارواح خبیثه را نیز در این جشن حاضر می‌دانستند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس‌های عجیب و ترسناک می‌پوشیدند تا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند. رفته رفته با شکل گیری زندگی شهری، کشاورزان تنها قشری شدند که مصرانه این جشن را برگزار می‌کردند و برای آن به در خانه‌ها می‌رفتند و طلب غذا و خوراک برای پذیرایی در جشن می‌کردند. در همین دوران موضوع تریت (رفتار نیک: treat) و تریک (حیله و نیرنگ: trick) پیش آمد، به این صورت که اگر کسی سخاوت به خرج می‌داد و چیزهای بیشتری به هالووین اهدا می‌کرد برای او یک کار نیک انجام می‌دادند و هر کس کالا یا خوراک قابل توجهی نمی‌داد او را به سخره و بازی می‌گرفتند.

   

  اوایل سده ۱۹ بسیاری از ایرلندی‌ها به آمریکا مهاجرت کردند و به این ترتیب بسیاری از آیین‌ها و اعتقاداتشان بار دیگر دچار تغییر و تحول شد به عنوان مثال آمریکایی‌ها حضور شیاطین و ارواح گناهکار در هالووین را بیشتر مورد استقبال قرار دادند و بیشتر سمبل‌هایی که برای آن در نظر گرفتند ترسناک و خشن بود تا آنجا که شرارت و شیطنت در این شب کاملاً عادی و معمولی به نظر می‌رسید. گاه پیش می‌آمد که راه مردم را می‌بستند، به در خانه‌ها سبزی و میوه پرتاب می‌کردند، با سنگ و کلوخ دودکش‌ خانه‌ها را مسدود می‌کردند و دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دادند با این عنوان که این اتفاقات ناشی از حضور ارواح موذی و شیاطین است و آنها هستند که مرم را «تریک» می‌کنند. این اعمال باعث شد برگزاری هالووین در آمریکا برای مدتی متوقف و مسکوت بماند و پس از آن برای اولین بار به طور رسمی در سال ۱۹۲۰ به شکلی متعادل در آمریکا، هالووین جشن گرفته و به عنوان یک روز مذهبی شناخته شد. هر چند که باز هم این مراسم با آنچه در ذهن و نیت پدید آورندگان قدیمی آن بود بسیار متفاوت برگزار شد.

   

  هالووین در کشورهایی چون ایرلند و اسکاتلند همچنان یکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار می‌رود و با برگزاری این جشن کم‌کم به استقبال کریسمس و میلاد حضرت عیسی می‌روند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  مراسم شب هالووین

   

  مراسم سنتی شب هالووین در کشور ایتالیا، بهانه‌ای شیرین و هیجان انگیز برای تفریح و سرگرمی کودکان و نوجوانان و فرصتی است برای بزرگترها تا با رفتن بر مزار درگذشتگان، یادی از عزیزان خفته در خاک خود کنند.

  هالووین ( ‪ ) Halloweenیکی از معروف‌ترین مراسم سنتی در مغرب زمین با بیش از دو هزار سال قدمت است.

  همه ساله در اغلب کشورهای غربی در شب ‪۳۱اکتبر ( شب‪۱۱آبان ) یعنی شب هالووین، معمولا کودکان و نوجوانان لباس‌های عجیب و غیر مرسوم می‌پوشند و مانند مراسم سنتی شب چهارشنبه سوری در ایران، برای گرفتن آجیل و شکلات به درب منازل همسایگان می‌روند.

  یکی از نمادهای هالووین یک کدو تنبل تو خالی است که برای آن دهان و چشم درست کرده و با روشن کردن شمع در داخل آن، هیبتی ترسناک ایجاد می‌کنند .

  مراسم هالووین، بیان‌کننده اعتقاد پیشینیان مردمان مغرب زمین به جهان آخرت است. آخرین روز ماه اکتبر یعنی روز هالووین یا روز همه مقدسین نام دارد .

  بنیانگذاران این مراسم که به صورت جشن برگزار می‌شود، قوم سلتی بودند که پیش از میلاد مسیح در سرزمین ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌کردند. بنا براعتقاد قوم سلتی، آغاز سال نو میلادی اول ماه نوامبر است و با این اعتقاد ، آخرین شب سال یعنی شب سی و یکم اکتبر را زمان یادبود ارواح درگذشتگان قرار دادند و به این ترتیب مراسمی برپا می‌کردند .

  در این مراسم مردم به دور هم جمع می‌شدند، آتش می‌افروختند، قربانی می کردند و هر کس هر غذایی داشت با دیگران تقسیم می‌کرد و همگی بر سر یک سفره می‌نشستند، زیرا بر این باور بودند که در این شب راه میان دو جهان باز می‌شود و ارواح درگذشتگان آنان نیز در این جمع حاضر می‌شوند و ارتزاق می‌کنند . پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این مراسم شرکت می کردند، مورد شفاعت درگذشتگان قرار می‌گرفتند و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها مصون می‌ماندند.

  از دیگر مراسمی که در این شب انجام می‌شد، می‌توان به پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب که سمبل پومانا ( الهه میوه و درخت) بود و بردن باقیمانده‌های آتش و خاکستر به خانه‌ها با این نیت که آنها را از بدی‌ها و از سرمای زمستانی که در پیش است در امان می دارد اشاره کرد .

  در پایان شب هالووین روحانیون مسیحی با شب زنده داری و دعا و نیایش آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می کردند.

  به نظر می‌رسد، امروزه در بیشتر کشورهای غربی، از مراسم سنتی - آیینی هالووین فقط یک نام باقی مانده است و خانواده‌ها این مراسم را بیشتر به صورت یک جشن و مراسمی فانتزی برگزار می‌کنند و از آن باورهای اولیه و مراسم خاص این ایام، جز در معدودی از مناطق غیر شهری در برخی از کشورهای غربی، چیزی باقی نمانده است .

  شاید بیشترین ارزش این مراسم در این باشد که فردای شب هالووین، مردم به زیارت اهل قبور رفته و یادی از عزیزان درگذشته خود می‌کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  در هالووین، ترس را تجربه کنید

  زمانی نه چندان دور، هالووین فقط جشنی یک روزه بود.در این روز کودکان لباس‌هایی آغشته به خون غیرواقعی می پوشیدند و دندان‌های پلاستیکی می گذاشتند یا لباس‌های اَبَرقهرمان‌ها را به تن می کردند و با روبالشی‌ای پر از آب‌نبات، خانه به خانه می رفتند.اما در طول 5 سال یا همین حدود، صنعت پارک‌های تفریحی این جشن را به نفع خود مصادره کرده و هالووین را به مراسمی یک‌ماهه بدل کرده‌ است.

  جیمز زولتاک، ویراستار انتشاراتی تجاریِ «امیوزمنت بیزنس»، می‌گوید: اگر هنوز پارک‌های تفریحی‌ای باشند که به این جشن نپیوسته‌اند، باید پیش روان‌پزشک بروند. این جشنی است که با خود پول می‌آورد، آن هم تقریباً از همه جای جهان.

  اگر چه انجمن بین‌المللی پارک‌های تفریحی و جاذبه‌های گردشگری هیچ گونه آمار و ارقامی ارائه نداده‌اند، کارشناسان تخمین می‌زنند که میلیون‌ها نفر برای جشن‌های هالووین به پارک‌های تفریحی سراسر کشور بروند و به عواید این پارک‌ها ده‌ها میلیون دلار بیافزانند.

  هالووین با تمام فراز و نشیب‌هایش به عنوان جشنی فراگیر رشد کرده است و در سال جاری انتظار می‌رود مصرف‌کنندگان 3/3 میلیارد دلار برای هالووین خرج کنند.در ضمن این جشن‌ها تا خارج از امریکا و پارک‌های تفریحیِ مکان‌هایی رسیده است که سابقه دیرینه‌ای در برگزاری جشن هالووین ندارند مثل مکزیک و برزیل.

  استقبال پارک‌ها از هالووین هم به دلایل اقتصادی است و هم به دلیل ایجاد فرصتی برای نوآوری. پیش از این که در 33 سال پیش، پارک «بری فارمِ نات» واقع در کالیفرنیا برای نخستین بار جشن هالووین بزرگی برگزار کند، بیشتر پارک‌های تفریحی منطقه پس از «روز کارگر امریکا» (اولین دوشنبه سپتامبر)، به علت نبود مشتری، زودتر تعطیل می‌کردند.

  هالووین به پارک‌های امریکا انگیزه‌ای اضافی بخشید که فصل کاری خود را گسترش بخشند و در زمانی مردم را به خود جلب کنند که به طور سنتی فصل خلوت است.

  جیم تیمن، معاون ارشد تفریحات در «یونیورسال اورلاندو»، که به طراحی شب‌های وحشت هالووین در پارک یاری می‌رساند،‌ می‌گوید: مردم دوست دارند در هالووین خودشان را در تجربه‌ای ترس‌آور غرق کنند. دوست دارند از خیر هر گونه کنترلی بگذرند.

  پارک «بری فارم نات»، در سال 1973 برنامه‌ای را شروع کرد که شامل دکورهای وحشتناک و چندین هیولا بود که در مه کمین می‌کردند و ناغافل در برابر مشتری‌های ازهمه‌جابی‌خبر ظاهر می‌شدند. جشن امسال این پارک شامل 12 هزارتو، 5 منطقه وحشت، 6 نمایش زنده و مواجهه با هزار هیولا است که در پارک پرسه می‌زنند.

  پارک «بوش گاردنز ویلیامز» ،جشن هالوسکریم (جیغ و داد) را در سال 1999 با دو جاذبه دیدنی و سه نمایش آغاز کرد که در 3 آخر هفته اکتبر برگزار می‌شدند. امسال،‌ جشن هالووین در این پارک از اواسط سپتامبر آغاز می‌شود، همراه با 5 خانه جن‌زده، 4 «منطقه وحشت»، 5 جاذبه و 8 نمایش که میزبان 15 درصد از مشتری‌های سالانه پارک خواهد بود.

  نیک گوول ،سخنگوی «ورلدز او فان»،‌ که از سه سال پیش جشن وحشت‌آور هالووین را آغاز کرده است، می‌گوید: اسلش نوعی نمایش جادویی و هراس‌آور سرشار از خون و زخم است و مردم از ترس زهره‌ترک می‌شوند.

  این پارک‌های تفریحی به خوبی از جلوه‌های ویژه استفاده می‌کنند تا انتظارات مردم از هالووین را برآورده کنند. برخی مقامات پارک‌ها، مثلاً تیمن از پارک یونیورسالز، 11 ماه را صرف برنامه‌ریزی برای جشن‌های هالووین می‌کنند. تیمن و جمعی از همکارانش هر دسامبر خود را در اتاق هتلی زندانی می‌کنند تا برای سال بعد نقشه بریزند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  همه چیز در مورد شب هالووین

  گستردگی بیش از حد رسانه ها، سهولت دسترسی و نفوذ آنها به زندگی مردم سراسر جهان، برای انسان امروزی فرصت شناخت خصوصیات فرهنگی مردم سایر نقاط جهان را فراهم کرده است. به هر صورت ضمن تاکید به حفظ و نگهداری از سنت های زیبا و پر معنای تمدن و کشورعزیز خودمان توجه شما را به مطلبی که در باره هالوین، یکی از این رسوم تهیه شده است، جلب می کنیم.

  طی چند سال اخیر اجرای بعضی از آداب و رسوم شادی آور کشورهای دیگر جهان در ایران باب شده است و این ماجرا از طرفی خوب است چون اجرای این رسوم - هر چند در اندازه ای بسیار کوچک و در حد خانه، مدرسه و مهد کودک - به هرحال می تواند بهانه ای برای شادمانی مردم باشد و از طرفی بد است، چون ما معمولا بدون اطلاع از اصل و ریشه آن که لطف این مراسم را صد چندان میکند، فقط ظاهر ماجرا را از روی فیلم ها یا کانال های ماهواره کپی می کنیم و کم کم مصداق ضرب المثل "کلاغ خواست راه رفتن کبک را یاد بگیرد، راه رفتن خودش را هم فراموش کرد" می شویم. 

   

  این شب سراسر خنده و شوخی است که کوچک و بزرگ در انتظار آن هستند

  تاریخچه و آداب هالووین

  آیا می دانید این شب سراسر خنده و شوخی که کوچک و بزرگ در انتظار آن هستند چه ماجرایی دارد؟

  تاریخ این روز به بیش از 2000 سال گذشته بازمی گردد و آغاز آن درواقع بسیار جدی بوده است. شب 31 اکتبر که به هالووین (Halloween ترکیب دو کلمه Hallow مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است، به معنای سر شب) شهرت دارد، ریشه در رسوم سلتیک (ساکنان اولیه جزایر بریتانیا) دارد و آداب آن بیشتر از ایرلند و اسکاتلند آمده است.

  این شب در اصل از جشنی مذهبی پایه گرفته است که از قرن نهم بعد از میلاد مرسوم بوده و "روز تمام مقدسین" یا All Hallows Day نام داشته است. مسیحیان در این روز که مطابق با اول نوامبر است، به افتخار تمام قدیسین جشنی برپا می کنند که امروز به نام All Saints Day شهرت دارد و هالووین، شب قبل این جشن است.

  از مراسم هالوین در یک مهد کودک

  اما رسوم این شب، تاریخچه ای بسیار دورتر دارد و به یکی از تعطیلات سلتیک برمی گردد. بیش از 2000 سال پیش، راهبان سلت که Druid نامیده می شدند، جشنواره ای را پایه گذاری کردند که سمهین (Samhain) نام داشت و اعتقاد داشتند که در این شب دروازه بین دو دنیا گشوده می شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می آید.

  مردم سلت در این شب لباس هایی از پوست حیوانات می پوشیدند و سر آن ها را هم مانند کلاه خودی بر سر می گذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند .

   

  مردم سلت در این شب لباس هایی از پوست حیوانات می پوشیدند و سر آن ها را هم مانند کلاه خودی بر سر می گذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند و با کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقابهای فلزی، صداهایی ایجاد می کردند تا اجنه و دیوها را فراری دهند. در این میان راهبان آتشی می افروختند و قربانی می کردند تا ارواح را آرام کنند.

  امروزه بیش تر از لباس های جادوگران در این شب استفاده می شود.

  امروزه رنگ های محبوب هالووین یعنی نارنجی و سیاه، نشانه ای از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است. پوشیدن لباس مبدل هم، از پوشیدن پوست حیوانات به لباس هایی مانند جادوگران، هیولاها، شخصیتهای مشهور و هر چه تصور کنید، درآمده است.

  از طرفی، علاوه بر تاثیر این مراسم، جشنواره روز برداشت محصول رومیان نیز، که از قرن اول میلادی آغاز شد، به خصوص جشنی که در ستایش پومونا (Pomona) الهه میوه جات بوده است، بر جشن هالووین تاثیر فراوانی گذاشته است. گرفتن سیب از آب و دویدن در هزارتوهای مزارع ذرت و البته استفاده های مختلفی که از کدو می شود، همه نشانی از جشن رومیان دارند که در طی آن برداشت محصولی خوب را جشن می گرفتند. فروشنده مغازه خود را شبیه به جادوگر در آوردهبه کودکان هدیه می دهد. 

   

  یکی از آداب بسیار رایج در هالووین trick-or-treat نام دارد و بسیار شبیه به قاشق زنی خودمان است.

  trick-or-treat یا همان قاشق زنی!

  یکی از آداب بسیار رایج در هالووین trick-or-treat نام دارد و بسیار شبیه به قاشق زنی خودمان است، به این ترتیب که افراد- به خصوص کودکان - در گروه هایی کوچک به در خانه ها رفته و میگویند trick-or-treat به این معنی که : "چیزی بده تا اذیتت نکنیم" و صاحبخانه که به همین مناسبت خوراکی هایی تهیه کرده، چیزهایی در سبد آن ها می گذارد. این رسم در واقع بازسازی اتفاقی است که در دوران گذشته و در روز "تمام مقدسین" روی می داد و در طی آن فقرا به درب منزل ثروتمندان می رفتند و از آنها پول یا غذا می گرفتند و اگر کسی از کمک به آنها سرباز می زد، ارواح خبیث به سراغش می آمدند و خانه اش را ویران می کردند.

  حمایت یونیسف

  سال جاری، 53مین سال ورود رسم trick-or-treat به سازمان یونیسف UNICEF (سازمان حمایت از مادران و کودکان) است. به این ترتیب که از سال 1950 تا کنون، همه ساله گروهی از جوانان در فیلادلفیا، با جعبه های تزئین شده به در خانه ها می روند تا کمک های مالی مردم را جمع آوری کرده و برای یونیسف ارسال کنند.

   

  کدوهای نارنجی رنگ به اشکال مختلف بریده می شوند و شمعی در داخلشان گذاشته می شود.

  کدوی نارنجی رنگ، جاودگر سوار بر جارو و ...

  جک فانوسی یا Jack-o'-lantern: کدوهای نارنجی رنگی که به اشکال مختلف بریده می شوند و با شمعی در داخلشان، به عنوان فانوس های شب هالووین در همه جا دیده می شوند، جک فانوسی نام داشته و پیشینه ای سلتی دارند.

  صندوق های کوچک یونیسف برای هالووین

  بنا بر این داستان، مردی به نام جک، محکوم شده بود تا پس از مرگ در دنیا سرگردان باشد. او فانوسی را که با کنده کاری بر روی ترب در دست داشت و به جک فانوسی معروف بود. هنوز هم در ایرلند و اسکاتلند این فانوسها از ترب ساخته میشود اما مهاجرین ایرلندی، پس از رسیدن به آمریکا، کدو را برای این منظور مناسبتر و زیباتر دیدند و پس از مدتی، کدو تنبلهای بزرگ و زیبا جای ترب را گرفت.

  جادوگرانی با جاروهای پرنده و گربه سیاه: در قرون وسطا، ترس فراوانی از جادوگران وجود داشت. به خصوص که مردم اعتقاد داشتند جادوگران میتوانند با جاروهای پرنده خود به همه جا بروند و با ارواح خبیث ملاقات کنند. عده ای هم گربه سیاه را جادوگری میدانستند که تغییر شکل داده یا حتا مرده ای است که به زندگی بازگشته است.

  هالووین و عطسه!

  در اعتقادات سلتی، باید به کسی که عطسه میکند بگویند: خدا حفظت کند! "God bless you". زیرا آنها اعتقاد دارند که هنگام عطسه، روح از بدن به بیرون پرتاب میشود و در شب هالووین، باید حتما مراقب بود تا اگر کسی عطسه کرد به او بگویند "خدا حفظت کند" تا مبادا شیطان روح آنها را تسخیر کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین
  هالووین، نظر و دیدگاه نویسنده وبلاگ

  هالووین مراسم و شبی است جالب که هرگز وجود آن مرا متعجب نکرده و به خوبی می‌توانم لزوم وجود چنین مراسمی را احساس کنم. اگر از دیدگاه بزرگانی که پدیده‌های دنیا را به سه گروه شناخته، شناختنی و غیرقابل شناخت تقسیم می‌کنند و کمی خوشبین باشیم و این پدیده‌ها را فقط به دو گروه شناخته و شناختنی تقسیم کنیم، می‌توانیم به راحتی ادعا کنیم که اکثر پدیده‌های شناختنی یعنی آن پدیده‌هایی قابل شناخت هستند ولی تا کنون ناشناخته باقی مانده‌اند و همچنین بعضی از پدیده‌های شناخته شده همواره با القاء گونه‌ای از هراس و بیم در انسانها موجب برانگیخته شدن احساسهای غالبا نامطلوب در انسانها شده.

  یکی از پدیده‌هایی که بشر به آن علاقه دارد، دورکردن چیزهای ناشناخته و غالباً نادیدنی است که برخی به وجود آنها اعتقاد دارند و برخی به کل منکر آن هستند. مانند پدیده روح، روح‌های نیاکان، روح‌های خوب و روح‌های بد و شریر.

  به همین مناسبت و با توجه به دیدگاه هر ملتی به این پدیده انواع مختلفی از مراسم در طی تاریخ ایجاد شده که گاه منشاء آن به فراموشی سپرده شده و بیشتر جنبه سرگرمی پیدا کرده است و غالباً تلاش شده است از جنبه‌ها و دیدگاههای مثبت در باره آن جهت ایجاد سرگرمی و فراغ خاطر استفاده شود.

  هالووین نیز همچنین یکی از این مسائل است که بررسی هرچند کوتاه و ناقص در این زمینه بی‌فایده نخواهد بود.

  همچنین گفته می‌شود هالووین سالگرد تولد آنتوان لاوی، بنیانگذار کلیسای شیطان‌پرستی می‌باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، هالووین