تاریخ : 30 مرداد 1396
زمان : 03:28:53
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 161 بار
 • بازدید دیروز : 815 بار
 • بازدید ماه : 22234 بار
 • بازدید کل : 559298 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  تمثیل غار افلاطون

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  تمثیل غار افلاطون، به در بند بودن انسان‌ها در عقاید خوداشاره دارد، که شرح آن به این صورت است:

  ابتدا یک غار را در نظر بگیرید، که در آن تعدادی انسان در حالی که به همدیگر غل وزنجیر شده اند، به طرف دیواری که بر روی آن، پردهٔ سفیدی قرار دارد، نشسته اند و آنها همیشه به طرف دیوار بوده اند و هیچگاه پشت سر خود را نگاه نکرده اند. در پشت این افراد آتشی روشن است و در پشت این آتش نیز مجسمه‌هایی قرار دارند و هنگامی که آنها حرکت می‌کنند سایه آنها به روی دیوار می اقتد. در واقع این مجسمه‌ها همان اعتقادات وعقاید این گروه از افراد هستند که سایه آنها بر روی دیوار منعکس می‌شود. در این میان، ناگهان زنجیر از پای یکی از این زندانیان که به سوی دیوار غار نشسته است باز می‌گردد.وآن شخص به عقب برمیگرددوپشت خود را میبیند و سپس از دهانه غار به بیرون می‌رود. او تازه متوجه می‌شود که حقیقت چیزی جز آن است که در داخل غار قرار داشت . در واقع، این عالم خارج همان عالم مُثُل افلاطونی است که شخص، هنگامی که به آن می‌رسد متوجه می‌شود که حقایق عالم چیزی جز این است و داخل غار کجاو وخارج آن کجا! این شخصی که به عالم خارج از غار رفته وازآن آگاهی کسب کرده است تصمیم میگرید که به غار برگردد ودیگران را نیز از این حقیقت آگاه کند.وهنگامی که به سوی آنان می‌رود تا آنها را نسبت به عالم خارج آگاه کند و بگوید که حقیقت چیزی جز این است که شما به آن دل بسته اید با برخورد سرد زندانیان مواجه می‌شود، وآنان حرف وی را دروغ می‌پندارند.

  در واقع این تمثیل بیان می‌کند که این عالم سایه ایست از آن عالم حقیقی که همان عالم کلی یا مثل می‌باشد.و غار نیز تمثیلی است از این عالم که همان سایه مثل است و تنها کسی که می‌تواند خود را به عالم حقیقی برساند فیلسوف است و وظیفه فیلسوف این است که خود را از این عقاید باطل وغیر عقلانی مردم درباره خدا وعالم هستی به دور کند و حقیقت را از خاستگاه حقیقی آن یعنی همان عالم مثللایتغیر جستجو کند.

  منابع

  1-تاریخ فلسفه کاپلستون جلد1

  2-جزوات آقای دکتر ایلخانی

  3-برگرفته ازسایتwww.heirat.irمطالب این سایت طبق مجوز گنو قابل نشر است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  غارچال نخجیر

   

  غارچال نخجیر در یازده کیلومتری شمال دلیجان و در نزدیکی روستای نراق قرار دارد و اکنون زیر نظر کارشناسان سازمان ایرانگردی و جهانگردی در حال آماده سازی جهت توریستی شدن می باشد. غار چال نخجیر در اواخر سال 1367 در اثر یک انفجار در نزدیکی های دهانه آن توسط سازمان آب دلیجان کشف گردید.

  خصوصیات غار چال نخجیر

  تا ششصد متری اول غار مسیر مشترک و در امتداد جنوب به شمال می باشد و بعد از آن دارای دو انشعاب می شود یکی از انشعابات به طرف شمال شرق و دیگری به شمال غرب امتداد می یابد طول کل هر کدام از شعب حدود یکهزار و سیصد متر است. از امتیازات غار مزبور افقی بودن کل مسیر است.

  تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای مشکل در بعضی از نقاط و چکنده و چکیده های بلورین و بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد از خصوصیات آن است. حدود 95% از بدنه غار پوشیده از چکنده و چکیده است و فقط 5% باقیمانده سنگی میباشد که این خود بر زیبایی غار می افزاید. غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده که کوچکترین آن به متر 3*5*20 و بزرگترین آن به متر 30*40*120 وسعت دارد. زیباترین تالار آن، تالار چهلستون نام دارد که با انواع چکیده و چکنده های مختلف و رنگهای خیره کننده پوشیده شده است. از دیگر تالارهای این غار می توان تالار سفره عروس, دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زیبائیها را نام برد. شما میتوانید عکسهای زیبای این غار را از روی کروکی غارچال نخجیر مشاهده نمایید.

             

  کروکی غار چال نخجیر

  دهانه اصلی این غاردارای 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع است که هر بیننده ‌ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکرفرو می ‌رود.

  این غار دارای یک شاخه‌ اصلی و چند شاخه فرعی است که تا کنون توسط افراد محلی و غار نوردان مجرب در حدود 4 کیلومتر از آن شناسایی شده و پیش بینی می شود حدود 8 تا 10 کیلومتر عمق داشته باشد. تاکنون بالغ بر 2هزار متر فضای خشک در محوطه درونی این مجموعه شناسایی شده ‌است که عموما "کریستالیزه" بوده و تزئینات بلوری و اسفنجی کف، دیوارها و سقف آن از ناب ترین نمونه‌ های موجود جهان است. دست خلاق طبیعت طی میلیون‌ها سال با مدد از شرایط خاص‌ آب وهوایی ‌و جغرافیایی درون غار، دهلیزها، دالان ها، کریدورها، تراس ها و حوضچه‌ های بی ‌نظیری را به وجود آورده که بازتاب نور از منشورهای بلور"کلسیت" در کنار آویزه ‌های پر حالت آن هر بیننده ‌ای را متحیر و مبهوت می‌ کند.

  در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز ، سنگ‌ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم ‌الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است. وجود یک دریاچه در بخش انتهایی و زیردست غار که دیواره، سقف و پیکره ‌های اسرار آمیزآن را سنگ‌ های عجیب محاصره کرده، زیبایی زاید الوصفی به این غار داده ‌است.

  تهویه ‌طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیزاست، در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدید کنندگان با کمبود اکسیژن روبرو نمی ‌شوند. رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای ‌جای غارپتانسیل عظیمی ‌از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغهای مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است.

   

  تالارهای "عروس" ، "گل کلمی" ، "آبشارگلی" ، "فرسنگ" و "هیولا" از جمله بخش های دیدنی این غار نادر و عجیب است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  تصاویری شگفت انگیز بزرگترین غار دنیا

  مجله نشنال جغرافی در اولین شماره خود در سال 2011 به معرفی یکی از بزرگترین غارهای دنیا به نام "هانگ سون دونگ" در ویتنام پرداخته است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، غار "هانگ سون دونگ" در ویتنام دارای یک جنگل داخلی است. این غار به حدی وسیع است که برای وارد شدن به آن باید از یک مسیر عمودی به ارتفاع یک آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت.

  در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ"، یک ستون غول پیکر از رسوبات کربنات کلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگان مکتشفان این غار عظیم ظاهر می شود.

  در آوریل 2009 تیمی متشکل از مکتشفان انگلیسی و ویتنامی شروع به اکتشاف "هانگ سون دونگ" کردند و دریافتند که زیر جنگلهای بارانی در مرز میان ویتنام و لائوس غاری خیره کننده به طول بیش از 4 کیلومتر و در برخی نقاط با ارتفاع بیش از 180 متر امتداد یافته است.

  بررسیها نشان داد که یک رودخانه زیرزمینی بین دو تا پنج میلیون سال قبل این غار را در زیر این جنگل بارانی حفر کرده است.

  مکتشفان از سال 1990 به این منطقه اعزام می شوند و تاکنون توانسته اند بیش از 150 غار را کشف کرده و بیش از 140 کیلومتر تونل در داخل این غارها را نشانه گذاری کنند.

  در این راستا، مجله علمی نشنال جغرافی در اولین شماره سال 2011 خود گزارشی تصویری از مناظر دیدنی این غار را منتشر کرده است.

  برای ورود به این غار باید از مسیری به وسعت یک آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت

  غار هانگ سون دونگ شایر بزرگترین تونل افقی دنیا را داشته باشد

  یک ستون از رسوبات کربنات کلیسم

  ورودی غار

  یک دیوار کچی رنگی در خروجی غار که شبیه جلبکهای عظیم به نظر می رسد

  سنگهای ورودی این غار بسیار لغزان هستند

  رشد گیاهان در مناطق اولیه غار که هنوز نور به آنها می تابد. این مناطق محل زندگی مارها، پرندگان و میمونها هستند

  حوضچه های خشک شده ای که سنگهای آن مانند دانه های قطره بر روی هم انباشته شده اند

  مسیری که در اثر حرکت آبهای کلسیتی ایجاد شده و با خزه ها و جلبکها پوشانده شده است

  همانند یک قعلعه شگفت انگیز، تصویر یک صخره بزرگ در آب افتاده است

  رسوبات کربنات کلسیم عظیم که راه را بر غار شناسان می بندند

  آبشاری زیر زمینی که با صدایی همانند صدای حرکت یک قطار در تونل فرو می ریزد

  در فصل خشک از آوریل تا نوامبر می توان به قسمتهای درونی تر غار بدون ترس از سیل آبهای زیرزمینی رفت

  این غار هانگ لونگ کن است که در سال 2010 کشف شد

  اعتقاد بر این است که این غار به هانگ سون دون وصل می شود

  استلاگمیتهای عمق غار "هانگ لونگ کن”

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  تصاویر غار پراو

  دهانه ورودی غار پراو ، کرمانشاه

  عبور از تخته سنگ لیز

  ارویکا ، چاه سوم پراو با عمق 37 متر

  نقشه غار پراو

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  جذاب‌تر از روی زمین

  280 غار تا کنون در ایران شناخته شده که 12 نمونه آن در اطراف پایتخت واقع‌ شده‌اند و فرصت منحصر به فردی برای طبیعت‌گردی محسوب می‌شوند.

  به شرط آن‌که بلایی که بر سر غار « علیصدر » همدان با نحوه نورپردازی آن آوردیم،تکرار نشود.

  این موضوع بهانه‌ای بود تا با زوج جوانی که تمام وقت خود را برای طراحی و اجرای تورهای طبیعت‌گردی صرف می‌کنند گفت‌وگویی درباره وضعیت غارنوردی و طبیعت‌گردی بر مبنای غارهای کشورمان انجام دهیم.

  « علی خدابخشی » 35 ساله که فارغ‌التحصیل کشاورزی است به همراه همسرش « محبوبه ملکی » که تربیت‌بدنی خوانده به واسطه تخصص در کوهنوردی به این فکر افتادند تا تورهای طبیعت‌گردی‌ای طراحی کنند که در آن جاذبه‌ کوهستان‌های ایران به ویژه غارها محور است.این دو با اشاره به آخرین تورهای خود که برای غارهای اطراف تهران برپا کرده‌بودند از انواع غارهای ایران گفتند و از نحوه برخورد با غاری چون غار علیصدر که به سبب نوع نورپردازی درون آن تا چند سال دیگر به یک غار مرده تبدیل می‌شود گله کردند.

  آنچه در ادامه می‌خوانید علاوه بر بحث درباره «غارگردی» اشاره‌هایی هم به کمبودها و خلأهایی در طبیعت‌گردی ما دارد. خدابخشی و همسرش تاکید می‌کنند هیچ نقطه‌ای در کشور وجود ندارد که برای استقرار کمپ طراحی و ساخته شده باشد و به محض آنکه از تهران فاصله بگیرید رفتارهای مسئولان به ویژه ماموران پلیس با مسافران مناسب توسعه گردشگری نیست.

  اول از همه بگویید که چه زمانی برای غارگردی مناسب است که بر این اساس بتوان تور و طبیعت‌گردی بر مبنای غارها اجرا کرد؟

  اوایل بهار و پاییز، 2زمان مناسب برای غارگردی محسوب می‌شوند، ولی برای مثال غاری چون غار «یخ‌مراد» که همه جاذبه‌اش به قندیل‌های یخی آن است جز در زمستان قابل بازدید نیست و در دیگر ماه‌های سال اصلا جاذبه‌ای ندارد.

  این دو زمان براساس موقعیت آب و هوایی تعیین شده‌اند ؟

  آب و هوای درون غارها تعیین‌کننده این زمان هستند. اختلاف درجه حرارت درون غار و بیرون آن در حداقل ممکن است. متأسفانه در مورد غارها در کشورمان اطلاعات کافی وجود ندارد و هیچ تحقیق و پژوهشی در مورد غارها هم نشده است که چرا وضعیت آب و هوا درون آن به این شکل شده است. مثلا به هیچ عنوان مشخص نیست که هوا در غار جریان دارد یا نه که این ویژگی برای غارها متصور شده است.اما آنچه ما اینک می‌دانیم اینکه درون غارها درجه حرارت همواره ثابت است.

  تعداد غارهایی که در ایران داریم مشخص است یا نه، همانطوری که کاوش علمی دراین‌باره صورت نگرفته از کم و کیف این عارضه‌های طبیعی هم اطلاعی در دست نیست؟

  به‌طور قطع و یقین نمی‌توان عدد و رقم اعلام کرد. در کتابی خواندم که در ایران 280 غار شناخته شده است. بسیاری از این غارها فقط به وسیله کوهنوردان شناخته شده و قابل دسترسی هستند.

  شما برای تهرانی‌ها تور طبیعت‌گردی برپا می‌کنید که مقصد غارها هستند. در اطراف تهران چه غارهایی داریم که شما به سراغ آنها می‌روید؟

  اطراف تهران 12 غار می‌شناسیم که هر کدام جاذبه‌ها و ویژگی‌های خودش را دارد. مثلا همین غار«یخ‌مراد» که در جاده چالوس حوالی گچسر واقع شده است صرفا به‌دلیل درست شدن قندیل‌های یخی قابل توجه است.غارهای «هملون» در اطراف شمشک، «گل‌زرد» در جاده هراز، «اسک» در جاده هراز، ‌«رودافشان» در اطراف دماوند، « بورنیک» اطراف فیروزکوه، «چال‌نخجیر» اطراف دلیجان، «کهک» محدوده دلیجان و «سپهبد خورشید» واقع در جاده گرمسار در محدوده ایوانکی. تورغارگردی برای این غارها معمولا یک روزه است. ولی برای غارگردی در دیگر نقاط کشور تورهای 5-4 روزه طراحی می‌کنیم. مثل غار« ساهولان» مهاباد، یا غار« قوری قلعه» پاوه و یا غارهای نمکی قشم.

  به جز یخ‌ مراد غاریخی دیگری هم داریم ؟

  غار «درفک» حوالی رودبار در گیلان هم وضعیتی مشابه دارد ولی به بزرگی و زیبایی غار«یخ‌مراد» نیست. البته برای رسیدن به این غار راهپیمایی و کوهپیمایی بسیاری لازم است که معمولا فقط کوهنوردان به سراغ آن می‌روند.

  این غارها چه نوع غاری هستند و آیا به‌صورت رسمی هم شناخته شده ‌اند؟

  هیچ کدام از این غارها ثبت نشده‌اند. برخی از این غارها به‌دلیل نوع دسترسی به آنها بیشتر مورد توجه بوده‌اند. اما نه اطلاع‌رسانی در مورد آنها صورت گرفته و نه تلاشی برای استفاده بهینه از آنها.

  از بابت تنوع اقلیمی و شکل و شمایل آنها چطور؟

  ما همه نوع غار در ایران داریم. اگر بخواهیم تقسیم کنیم می‌توانیم غارها را به غارهای مسکونی، یخی، آبی، خشک و طبقاتی تقسیم کنیم. از معدود غارهایی که برای استفاده از آن امکاناتی تدارک دیده شده و مثلا چند سرویس بهداشتی برای مسافران در محدوده آن است غار«کرفتو» در تکاب است که غاری مسکونی محسوب می‌شود. در این غار شما می‌توانید مشعل انسان، سیستم فاضلاب باستانی و بخش‌های زمستانه و تابستانه آن را به خوبی ببینید. غار«سپهبد خورشید» هم از جمله غارهای مسکونی است ولی دسترسی به آن محدود است زیرا انسان‌ها برای دوری از گزند حیوانات اینجا را برگزیده‌اند.

  غارهای آبی که مثال زدید چیزی شبیه غار علیصدر همدان هستند؟

  بله، غارهای ساهولان مهاباد، قوری‌قلعه پاوه، چال‌نخجیر دلیجان، کتله‌خور زنجان و غار علیصدر همدان همگی از این دست محسوب می‌شوند. البته ما تا چند سال دیگر شاهد مردن غار علیصدر همدان خواهیم بود.

  چرا؟ مگرغارها هم می‌میرند؟

  بله، متأسفانه به‌دلیل سوءمدیریت ما در نحوه بهره‌برداری. غارها اکوسیستمی خاص دارند. نور در غار اصلا وجود ندارد و زندگی در آن برپایه نبود نور استوار است. غار علیصدر هم که از استلاگمیت‌های آهکی تشکیل یافته است در تاریکی می‌توانست به حیات خود ادامه دهد. برای بهره‌برداری از این غار نورپردازی غلطی در آن به کارگرفته شده است. از نور سفید استفاده شده و همین سبب رشد جلبک‌ها شده است. جلبک‌ها سطوح آهکی را از بین می‌برند. بد نیست بدانید که هر یک سانتی‌متر استلاگتیت در مدتی قریب به 300 سال به وجود می‌آید. بنابرهمین موضوع چنین طبیعتی اصطلاحا تجدیدپذیر نیست و مرگ را می‌توان برای آن متصور دانست.

  خب، این وضع می‌تواند برای غارهای دیگر هم تکرار شود؟

  اگر مدیریت درستی به کار گرفته شود نه. مثلا در غار «چال‌نخجیر» دلیجان، نورپردازی صحیحی صورت گرفته است و به خوبی موقعیت برای رفت‌وآمد طبیعت‌گردان فراهم شده است. حتی فضایی برای پارکینگ و سرویس بهداشتی تدارک دیده شده است. اما از موقعی که باید این فرصت مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت تا به حال، ورود به غار ممنوع شده است. پرس و جوهای ما فقط به این نکته رسید که بین مسئولان نراق و دلیجان بر سر عواید حاصل از بهره‌برداری توافقی حاصل نشده است. این غار از جمله غارهای نزدیک به تهران است و هزینه قابل توجهی برای ساماندهی آن صرف شده است تا آنجا که شما نور سفید نمی‌بینید و کابل‌کشی برق نیز اصلا نمایان نیست.به عبارتی با کمترین آسیب به موقعیت طبیعی غار این فضا برای غارگردی آماده‌سازی شده است. غار خال‌نخجیر به دلیجان نزدیک‌تر است ولی گویا به نراق تعلق داشته است.

  با این اوصاف ما تا چه اندازه درباره این نوع طبیعت‌گردی که در آن غارها محور هستند فضاسازی کرده‌ایم؟

  باید به صراحت بگویم هیچ کاوش علمی دقیقی صورت نگرفته است. هیچ بودجه‌ای به این کار و این حوزه تخصیص نیافته است. امکانات حرفه‌ای و سیستم‌های امروزی نظیر مکان‌یابی و نخمین‌زنی هنوز برای این کار به خدمت گرفته نشده است.

  در چنین شرایطی آیا ایمنی و امنیت طبیعت‌گردی که برای غارگردی داوطلب می‌شود قابل تامین است؟ شما به هر حال توربرپا می‌کنید، چگونه ایمنی و امنیت این طبیعت‌گردان را تامین می‌کنید؟

  بخشی از این کار مهم به وسیله لیدرتور فراهم می‌شود. یک لیدرتور باید یک مدیر بحران باشد چون اساسا کسی که به طبیعت پا می‌گذارد مرتب با پدیده‌های طبیعی نظیر سیل، بهمن، مسیرصعب‌العبور تردد در مناطقی که هیچ امکانی برای تعمیر، سوخت‌رسانی، تماس مخابراتی مواجه است و همه اینها باید به خوبی مدیریت شود. اگر این مدیریت صورت بگیرد آن وقت ایمنی و امنیت هم برقرار می‌شود.

  خب، این یک بخش از ماجرایی است که منجر به تامین امنیت می‌شود. به هر حال بخشی از این وضعیت هم به نیروی متخصص و پشتیبان مربوط است. اگر پایگاه امداد و فوریت‌های پزشکی از چنین تورهایی حمایت نکند یا پلیس به خوبی این تورها را پوشش ندهد نمی‌توان به آینده این کار که اتفاقا دولت و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هم بر آن تاکید دارند، امیدوار بود.

  ببینید بخشی از کار را باید خود لیدرتور بداندمثل کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی. اما در مورد واحدهای پشتیبانی و ایمنی باید بگویم که ما هنوز به فرهنگ‌ سازی دراین‌باره نیازمندیم. هنوز به درستی بحث تامین امنیت برای تورها در نیروی انتظامی و یا سایر نهادهای دولتی جا نیفتاده است و ما نیازمند تعامل و فرهنگ‌ سازی بیشتر در این خصوص در مجموعه نیروهای تامین‌کننده امنیت هستیم زیرا در حالت عادی وقتی یک گروه گردشگر وارد روستا یا منطقه‌ای دورافتاده می‌شوند ماموران احساس می‌کنند اتفاقی نادرست روی داده است و همین طرز نگرش در نوع تصمیم آنها اثر نامناسبی می‌گذارد. به‌طور کلی باید در مورد بحث مواجهه با گردشگر و نحوه برخورد با مسافر آموزش‌های مناسبی به همه نیروها اعم از پلیس و نیروهای امدادی داده شود.

  اما به‌طور کلی ما به‌عنوان کسانی که مردم را به طبیعت‌گردی تشویق می‌کنیم در درجه اول باید خودمان به خوبی از آخرین تغییرات و تحولات منطقه‌ای که قرار است تور در آن برپا شود آگاه باشیم؛ بخشی از تامین امنیت و ایمنی از همین طریق برپا می‌شود.

  بحث دیگر اینکه، ما همه را به طبیعت‌گردی دعوت می‌کنیم اما همین طبیعت هم تا مدتی دیگر به‌دلیل رفتارهای نادرست ما از بین خواهد رفت یا دیگر جذاب نخواهد بود. برای حفظ محیط زیست و در امان نگاه داشتن طبیعت از نوع زندگی شهری ما به ویژه زباله در برپایی تورهایتان چه می‌کنید؟

  ما با خود یکسری لوازم و وسایل برای پشتیبانی از جمله موتوربرق، یخدان بزرگ، بطری و بشکه آب می‌بریم. کیسه‌های زباله نیز بخشی از همین وسایل هستند که به همراه دستکش یک‌بار مصرف در اختیار شرکت‌کنندگان در تور قرار می‌دهیم و از آنها می‌خواهیم که ضمن بازگرداندن زباله از طبیعت منطقه را نیز تا جایی که برایشان مقدور است و دوست دارند پاکسازی کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  یک طرف نور، یک طرف تاریکی

  هرچند که هوا رو به خنکی گذاشته و همه جا حال‌وهوای مدرسه را دارد، اما ما هنوز تفریح های روزهای تعطیل را کنار نگذاشته‌ایم و در حال گشت‌وگذاریم.

  به همین دلیل این‌بار تصمیم گرفتیم که به دیدن غار رود افشان برویم. غاری که بزرگ‌ترین دهانه غار را در آسیا دارد. این غار در 103 کیلومتری تهران و 62 کیلومتری فیروزکوه قرار دارد.

  با یک تور 14 نفره ساعت 5 صبح حرکت می‌کنیم. مسیر حرکتمان در جاده دماوند است. در 45 کیلومتری فیروزکوه، جاده‌ای فرعی به روستای سیدآباد می‌رسد. بعد از طی این جاده فرعی، به محلی می‌رسیم که در واقع شروع حرکت ماست برای دیدن غاری که دهانه‌اش در ارتفاع 1800 متری سطح دریا قرار دارد.

   

  عکس از پایگاه اینترنتی قلمرو کوهستانی ایران

  برای رسیدن به دهانه غار، اول وارد دره‌ای سرسبز می‌شویم و از کنار باغ‌های سیب، گردو و... می‌گذریم. بعد از این مسیر سرسبز، وارد مسیری نیمه‌کوهستانی می‌شویم کسانی که زیاد اهل ورزش نیستند، به نفس‌نفس می‌افتند و حتی خیال بازگشت دارند!

  هرچه چشم می‌اندازی نمی‌توانی دهانه غار را ببینی. دهانه غار در یک گودال قرار دارد. بالاخره به دهانه می‌رسیم و شگفت‌زده می‌شویم. دهانه غار وسیع است و قوسی شکل و آن‌قدر بزرگ که ما آدم‌ها مثل مورچه‌ای هستم در برابر آن.

  دوربین‌ها را در می‌آوریم تا با فشار دادن یک دکمه کوچک، تصویر وهم‌آلود دهانه‌ای که یک طرفش نور است و طرف دیگرش تاریک، در دوربین‌هایمان ثبت کنیم، آنهایی هم که احساس خوش‌صدایی می‌کنند، سینه‌ای صاف کرده‌اند و از انعکاس صدایشان در دهانه غار حسابی لذت می‌برند!

  راهنمای تور برایمان توضیح می‌دهد که در غار همواره درجه حرارت ثابت و بین 12 تا 14 درجه سانتی‌گراد است. او می‌گوید که باید حواسمان به نفر جلویمان باشد و از گروه فاصله نگیریم. این غار که در کوهستان البرز مرکزی قرار دارد، نورپردازی مصنوعی دارد؛ اما متأسفانه در بیشتر جاها برق آن قطع است. به همین خاطر کسانی که سراغ این غار می‌روند باید به همراه راهنمای مجرب ، به چراغ قوه و کلاه‌های لامپ‌دار مجهز باشند.

  وارد غار می‌شویم. غار سه سالن اصلی دارد. در بین راه، همه تعجب می‌کنیم وقتی می‌فهمیم که به دلیل این که از غار مواظبت کافی نمی‌شود، بعضی افراد ستون‌های آهکی غار را کنده و با خود برده‌اند! آن هم ستون‌هایی که برای ساخت هر یک سانتی‌متر آن 150 سال زمان لازم است.

   

  عکس از دوربین‌نت

  ما از کنار ستونی عبور می‌کنیم که به دلیل شباهتش به پنجه شیر، به همین عنوان نام‌گذاری شده است. در این غار چاله نیز وجود دارد. چاله‌هایی به عمق 25 متر یا بیشتر.

  در مسیر بازگشت، تجربه جالبی داریم. همه چراغ قوه‌ها را خاموش می‌کنیم. برای چند دقیقه، هیچ‌کس حرفی نمی‌زند. هیچ‌صدایی نیست، جز صدای قطره‌های آب که گاهی روی زمین می‌افتد. هیچ‌ نوری نیست. انگار در خلاء راه می‌روید. تجربه نابی است، چشمانمان باز بود؛ اما فقط تاریکی دیده می شود، فقط تاریکی.

  وقتی دوباره به دهانه جادویی غار می‌رسیم، باز با همان منظره جادویی روبه‌رو می‌شویم. اما این‌بار، ما در تاریکی ایستاده‌ایم و از آن طرف نور به داخل می‌تابد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  غارنشین‌ها از "رنگهای زنده" برای نقاشی غارها استفاده می‌کردند

  نوعی ویژه از نقاشی‌های دیواری بر روی صخره‌ای قدیمی در غرب استرالیا با گذشت هزاران سال هنوز شفافیت و درخشش رنگ‌های خود را حفظ کرده است و محققان باور دارند این دوام به خاطر زنده بودن رنگ‌ها است

  درحالیکه بیشتر آثار دیواری غارها طی دوره‌های صدساله کمرنگ و ناپدید می‌شوند، آثار غار "برادشاو" با گذشت 40 هزار سال همچنان براق و تازه باقی مانده‌اند. محققان دانشگاه کوئینزلند در استرالیا طی مطالعات خود نشان داده‌اند رنگ‌های استفاده شده در این آثار و نگاره‌ها در واقع باکتری‌ها و قارچ‌های رنگارنگی هستند که زنده‌اند و از این رو درخشش رنگی خود را از دست نمی‌دهند.

  این رنگ‌های زیستی می‌توانند مشکلاتی را که در گذشته بر سر تعیین تاریخ آثار موجود بر روی سنگ‌ها وجود داشت، از بین ببرند. محققان با مطالعه بر روی 80 نمونه از آثار این غار که نام آن از نام هنرمند قرن 19 میلادی که برای اولین بار این غار را شناسایی کرد برگرفته شده، دریافتند در دو نمونه از قدیمی‌ترین این آثار به نام‌های "منگوله و کمربند" به جای رنگ از موجودات زنده رنگی استفاده شده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، محققان این مواد را که رنگدانه‌های زنده خطاب می‌کنند، استعاره‌ای از این حقیقت می‌دانند که رنگدانه‌های اصلی توسط رنگدانه‌هایی متشکل از میکروارگانیزم‌ها جایگزین شده‌اند. به گفته محققان این ارگانیزم‌ها زنده‌اند و می‌توانند خود را طی صدها سال بازسازی و احیا کنند و به این شکل تازگی و شفافیت خود را حفظ می‌کنند.

  از جمله موجودات زنده در میان این رنگدانه‌های زنده قارچ‌های سیاه هستند نسل‌های پی در پی رشد این قارچ‌ها به واسطه همنوع خواری شکل می‌گیرد، یعنی قارچ‌هایی که تازه متولد می‌شوند، قارچ‌های پیشین را می‌خوردند تا بتوانند نسل خود را ادامه دهند.

  این قارچ‌های سیاه که از بدنه‌ای زرد رنگ برخوردارند به همراه باکتری‌های سرخ رنگ رنگ‌های اصلی آثار دیواری غار را تشکیل داده‌اند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  طولانی‌ترین غارهای جهان به روایت تصویر

  گزارش سایت دیسکاوری از طولانی‌ترین غارهای جهان، تصاویری از جهان‌های ناشناخته و عظیمی را در پیش چشم قرار داده است که در نهایت وسعت، از دید بسیاری از انسان‌ها پنهان باقی مانده‌اند

  غارها همیشه تصویری از خفاش‌های وارونه، استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌ها که از کف و سقف روئیده‌اند، و حفره‌هایی تاریک و نمناک که به نظر انتهایی ندارند را در ذهن زنده می‌کنند.

  همین حفره‌های سیاه و نمور و لایتناهی، سرگرمی و زمینه مطالعات بسیاری از محققان هستند که برای نفوذ به اعماق آنها جان خود را به خطر می‌اندازند، در ادامه هفت نمونه از طولانی‌ترین غارهای جهان به همراه برخی ویژگی‌ها و خصوصیات پنهانی شان مورد بررسی قرار می‌گیرند:

  غار فیشر ریج: این غار که در کنتاکی آمریکا واقع شده 181 کیلومتر طول دارد و در سال 1981 توسط گروهی از غارنوردان میشیگانی از انجمن غارشناسی ملی کشف شده است. این غار در نزدیکی سیستم غاری ماموت قرار گرفته و در صورتی که بتوان میان این دو غار اتصالی پیدا کرد، وسعت این سیستم غاری به 804 کیلومتر افزایش پیدا خواهد کرد. رد پاها، رد عصا و نقش و نگار حکاکی شده‌ای در این غار کشف شده و تاریخ گذاری کربنی این آثار نشاندهنده این است که برخی از بازدیدکنندگان آن به سه هزار سال پیش تعلق داشته‌اند.

  غار هولوچ: یا "حفره جهنم" طولی برابر 195 کیلومتر داشته و در سوئیس واقع شده است. اکتشاف اولیه این غار در سال 1875 و توسط فردی به نام "آلویس الریخ" آغاز شد.

   غار لچوگوئیلا: عمیقترین غار آهکی در ایالات متحده آمریکا، طولی برابر 206 کیلومتر داشته و در نیومکزیکو قرار گرفته و دارای عناصر و میکروب هایی است که در هیچ جای دیگر جهان یافته نمی شوند. این غار محتوی مقادیر زیادی گچ و ته نشست های سولفور لیمویی رنگ و مرواریدهای غاری است.

   

  غار باد: واقع شده در داکوتای جنوبی آمریکا 216 کیلومتر طول داشته که 209 کیلومتر از آن نقشه برداری شده است در حالی که بخش های زیادی از آن برای اکتشاف باقی مانده است و از این رو به عنوان چهارمین غار طولانی جهان شناخته می‌شود. 95 درصد از فرایند ساخت سنگ‌های غاری کلسیتی جهان در این غار صورت می‌گیرد، گونه‌ای از چکه سنگ‌ها که به واسطه فرسایش به وجود می‌آیند. این سنگ‌ها عموما از تراشه‌های ریز کلسیت که از دیواره‌ها یا سقف غار بیرون زده و یکدیگر را در زوایای مختلف قطع کرده الگویی کندویی و جعبه مانند را به وجود می‌آورند. این غار به داشتن متمرکز ترین راهروهای غاری در جهان شهرت دارد.

   

   

  غار خوشبینی (Optimistic): این غار گچی در اکراین کشف شده و 230 کیلومتر امتداد دارد و در عین حال طولانی‌ترین غار گچی در جهان به شمار می‌رود. کل غار در عمق دو کیلومتر مربع از منطقه‌ای که لایه‌های گچی به ضخامت 20 متر آن را پوشانده، قرار گرفته است. راهروهای این غار عموما کوچک و مملو از لجن هستند و با ایجاد یکی از پیچیده شبکه‌های راهرو، غار را به مارپیچی تاریک تبدیل کرده‌اند.

   

   

  غار جواهر: این غار 243 کیلومتری در داکوتای جنوبی به واسطه چرخه آرام آب‌های زیرزمینی اسیدی به وجود آمده‌اند و فرایند شکل گیری آن منجر به خلق استالاکتیت‌ها، استالاگمیت‌ها، سنگ‌های رسوبی، و پاپ کورن‌ها شده است. رسوبات و سنگ‌های گچی این غار تنها در بخش‌های خشک آن دیده شده و اشکالی مانند سوزن، گل، نان و یا عنکبوت را به وجود آورده‌اند. رسوبات هیدرومگنزیت معمولا به شکل توده‌های سفید رنگ بر دیواره غار دیده شده و در برخی از مناطق این غار می‌توان بالن‌هایی از این ماده رسوبی را مشاهده کرد.

   

  غار ماموت: طولانی‌ترین ساختار غاری در جهان طولی برابر 628 کیلومتر دارد و می‌توان درون آن ستون‌های غول پیکر عمودی به ارتفاع 58 متر و یا حفره‌هایی به عمق 32 متر را مشاهده کرد. راهروها و اتاق‌های این غار به واسطه کریستال‌های سفید گچی تزئین شده‌اند و در مسیرهای مختلف می توان مجسمه‌های رنگی استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها را در کنار دیگر سازه‌های غاری مشاهده کرد. در میان عمیق‌ترین حفره‌های این غار دو رود "اکو" و "استیکس" جریان دارند و در تاریکی مرموز و مطلق آن عجیب‌ترین و نادرترین گونه‌های جانداران از قبیل ماهی‌های بی چشم، عنکبوت‌های شبح وار سفید و سوسک‌های کور در حال پرسه زدن هستند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  غار شناسی

  تعریف

  غار حفره ای نسبتا بزرگ بر روی زمین یا در زیر آن مخصوصا زمانی که طبیعی باشد و در زمین دهانه یا مدخلی داشته باشد. غارها به 2 نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود:

   

   

   1-غارهای طبیعی: غارهای طبیعی در اثر عوامل مختلفی چون نفوذ آب در طبقات آهکی، وقوع زمین لرزه یا چین خوردگی زمین، اثر آبشارها و امواج دریا، وجود آتشفشان یا گدازه های حاصل از آن و انواع غارهای بادی و یخی به وجود می آید. غارهای طبیعی بیشتر در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی به وجود می آیند و به فراوانی در دنیا یافت می شوند. تعداد اندکی از آن ها در سنگ های گرانیتی، آتشفشانی و یا سنگ های شنی وجود دارند. بنابراین اکثر غارهای طبیعی از سنگ های آهکی تشکیل شده که ارتباطی مستقیم با تشکیلات سنگ های رسوبی دارند. منشاء این سنگ ها در اصل شیمیایی یا بیوشیمیایی است و تشکیل دهنده عمده آنها کربنات کلسیم Caco3 می باشد. مهمترین خاصیت سنگ های اهکی انحلال آنها در آبهای محتوی دی اکسید کربن CO2 است. این گاز ترکیبی از دو عنصر کربن و اکسیژن است که به فراوانی و به صورت گسترده در سطح زمین وجود دارد و همواره در فعل و انفعالات بیولوژیکی شرکت می کند. (عناصری چون اکسیژن، نیتروژن، هیدروژن و کربن در تمامی موجودات زنده وجود دارد و موجودات برای حفظ انرژی خود با مصرف ترکیب عناصر کربن دار به حیات خود ادامه می دهند). دی اکسید کربن گازی است که در هوا وجود دارد، این گاز در جایی که سنگ های آهکی در داخل غار تشکیل شده اند، از غلظت بیشتری برخوردار است. دی اکسید کربن بیش از همه در فضا از بین می رود و از بدو پیدایش در روی زمین مقدار این گاز به تدریج رو به افزایش بوده است. محلول دی اکسید کربن در آب اسیدکربنیک (H2CO3) تولید می کند. کلسیم محلول در آبها یا ترکیب این اسید کربنات کلسیم به وجود می آورد که در آب قابل حل بوده و طبقات سنگ های آهکی را تشکیل می دهد. سنگ های آهکی احتمالا از دوره پرکامبرین (2000 تا 3500 میلیون سال قبل) وجود داشته اند. همزمان با تشکیل سنگ های جدید آهکی، سنگ های قدیمی در اثر فعل و انفعالات هوای روی زمین و اسید کربنیک ناپدید می شوند.

  CaCO3 + CO2 + H2O---------Ca (H2 CO3) 2

  البته این فعل و انفعالات ساده نیست و قابل تغییر نیز نمی باشد و نهایتا موازنه های شیمیایی که همیشه در آب وجود دارد، انجام می گیرد. برقراری موازنه در اثر شرایط خاص به صورت فعل و انفعالاتی از چپ به راست یا از راست به چپ انجام می گیرد. زمانی که فعل و انفعال این فومول از چپ به راست انجام گیرد، در حقیقت آبهای جاری از طریق زمین هایی که دارای پوشش گیاهی هستند، از گاز CO2 غنی شده و به لایه های تحتانی سنگ های آهکی نفوذ می کنند و مقدار مساوی از کربنات کلسیم به محلول بی کربنات کلسیم تبدیل می شود. حال اگر این محلول به داخل غاری جاری شود یا در لایه های سنگ های آهکی نفوذ کند با فضایی که دارای دی اکسید کربن کمتری است، مواجه می شود. قسمتی از محلول دی اکسید کربن به فضایی که تحت تاثیر ته نشینی کربنات کلسیم است باز می گردد، در این حالت فعل و انفعال فرمول از راست به چپ انجام می گیرد. در این صورت آب مدت بیشتری نمی تواند تمامی کربنات کلسیم را که به شکل رسوب باقی مانده است، حل نماید، لذا رسوب یا ته نشین نازکی از آهک در سقف یا دیواره غار یا به صورت آهک کریستالیذه آویخته از شقف باقی می ماند. وقتی که این تشکیلات آهکی که به طور عمودی از سقف به پائین آویزان باشند، آنها را استالاگتیت و Stalactite یا چکنده می نامند. ته نشین های آهکی به وجود آمده از چکه های آب از سقف به سمت پائین در کف غار رو به بالا می روند که استالاگمیت Stalagmite یا چکیده نامیده می شوند. شکل رشد پیدا کرده آنها یکسان است اما در انتها ضخیم تر و همگی در مقابل جریان هوا یا آب مقاوم هستند. تزئینات آهکی در ایران به نام های پرده ای، سوزنی، جرقه ای، گل کلمی، فندقی، اسفنجی و نقل بادامی وعروف است. این دو تشکیلات در طول هزاران سال گسترش پیدا می کنند و رشد آنها گاهی فقط به چند سانتی متر در یک قرن محدود میشود که به نظر عده ای از زمین شناسان رشد آنها در هر قرن 5/2 سانتی متر مکعب است. گاهی این دو تشکیلات در طول قرون متمادی بهم رسیده و تشکیل ستونی را می دهند که از سقف به زمین می رسد و این ستون ها گاهی به دیواره غار می چسبد که به آنها جرز Piliers می گویند. آبی که در امتداد طول سقف غار جریان می یابد، بتدریج سقف غار را از کربنات کلسیم می پوشاند که روانه Coulee Flow نامیده می شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  غار علیصدر

  موقعیت

  غار علیصدر یکی از بی نظیر ترین و خوش منظره ترین غارهای طبیعی قابل قایقرانی جهان است که در روستای علیصدر از توابع بخش گل تپه شهرستانکبودراهنگ و 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان؛ به طول جغرافیایی 48 درجه و 18 دقیقه و عرض 35 درجه و 18 دقیقه و ارتفاع 1900متر از سطح دریا واقع شده است.

  این غار در کوه نه چندان مرتفع ساری قیه ( صخره زرد) ایجاد شده که در قسمت جنوب روستای علیصدر و چسبیده به آن قرار گرفته است. در این کوه دو غار دیگر به نام های سراب و سوباشی وجود دارد که به ترتیب 7 و 11 کیلومتر با غارعلیصدر فاصله دارند و چنانکه در منابع جغرافیایی آمده آب غار علیصدر از غار سراب سرچشمه می گیرد.

   

   

  تاریخچه

  گفته می شود که نام اصلی این غار «علی سرد» یا «علی سد» بوده که به تدریج اصطلاحا به علیصدر معروف شده است. در فرهنگ جغرافیایی ایران وفرهنگ دهخدا، به نام « علی سرد» آمده ولی هر دو این منابع نام اصلی آن را « علی سد» ذکر کرده اند. آنچه مسلم است تا این تاریخ در هیچ نوع مدرک تاریخی نامی به عنوان علیصدر ذکر نشده با این وجود خود اهالی نیز آن را علیصدر می گویند.

  قدمت سنگ های تشکیل دهنده این کوه در حدود دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک ( 190 تا 136 میلیون سال قبل ) تخمین زده می شود .

  مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم این غار را می شناختند و از آب آن نیز بهره می بردند ( مجرایی که از محوطه ورودی تا محل آب حفر شده، این مسئله را تایید می کند)؛ ولی شناسایی مفصل و معرفی آن به حدود 15 سال پیش از انقلاب بر می گردد که بنابر نظری اولین بار توسط افسری به نام « سرهنگ یحیایی » که فرمانده پادگان همدان بود و بنابر نظر دیگر توسط گروه کوهنوردی همدان انجام پذیرفت و توسعه آن با تعریض دهنه ورودی آغاز شد و به تدریج به صورت فعلی در آمد.

   

  مشخصات

  در بدو ورود شاهد رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره های محدوده وسیعی از غار هستیم، این رسوبات گویای این هستند که در گذشته در این محدوده نیز آب وجود داشته است. ارتفاع فعلی آب درون غار در حدود 50 متر پایین تر از این محدوده است.

  ارتفاع آب غار در قسمتهای مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است. تمامی کانال های غار هنوز کشف نشده اما در برخی از کانال های غار 10 الی11 کیلومتر پیشروی شده است؛ به طور رسمی در حال حاضر 2100 متر از طول غار شناسایی شده که ارتفاعی بین 1 تا 35 متر، عرض 2 تا 15 متر و عمق 1 تا 17 متر دارد. برای بازدید از غار پس از طی مسیر قابل قایقرانی، مسیر نسبتا طولانی در خشکی طی می شود و پس از آن دوباره گردش با قایق ادامه می یابد. از 14 کیلومتر مسیر کشف شده، 4 کیلومتر از معابر که با پرژکتور نور پردازی شده اند مورد بازدید قرار می گیرند.

  محوطه اصلی غار از تعداد زیادی تالار بزرگ و کوچک و پیچ در پیچ تشکیل شده است که به وسیله دهلیز ها و دالان های مشبک با یکدیگر مرتبط می شوند و برخی از آنها وسعتی بیش از چند صد متر مربع دارند.

  سقف غار ( که در برخی قسمت ها تا 10 متر از سطح آب ارتفاع دارد) پوشیده از رسوبات کربنات کلسیم خالص و مخلوط با عناصر شیمیایی دیگر است. این رسوبات به صورت های مختلف استالاگتیت هایی با فرم های جذاب ایجاد کرده اند و در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد نیز استالاگمیت ها منظره زیبایی بوجود آورده اند.

  منشا آب غار چشمه های زیر زمینی وعلاوه بر آن، ریزش های جوی است که به صورت قطرات آب از دیواره ها و سقف غار به درون آب می ریزد. در کل این غار عظیم از طریق فرسایش و ایجاد حفره های ریز در توده سنگ های آهکی و به هم پیوستن تدریجی این حفره ها در طی سالیان طولانی ایجاد شده است.

  بر اساس رده بندی حرارتی Jadin، Astrue آب غار جزو آب های سرد (حدودا 12 درجه) محسوب می شود. همچنین فاقد بو و مزه خاص است، رنگ آن آبی کم رنگ و بسیار زلال است به طوری که حتی در نقاطی با عمق 5 متر بستر آن در نور معمولی و با چشم غیر مسلح به خوبی قابل رویت است. طبق آزمایشات آب جزو آب های بی کربناته کلسیک سبک دارای pH اسیدیسیته نزدیک به خنثی می باشد همچنین به دلیل وجود املاح آهکی غیر قابل شرب و از لحاظ میکروبی نیز آلوده و در نتیجه فاقد هر نوع حیات جانوری می باشد.

  هوای داخل غار سبک، تمیز، عاری از گرد و غبار و کاملا ساکن است به طوری که چنانچه شمعی در آن روشن کنند هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی شود.

  با پخش خبر شناسایی این پدیده کم نظیر، علاقمند شدن محققان و طبیعت دوستان و آغاز بازدید عمومی در سال 1354، غار علیصدر تبدیل به یکی از پر جاذبه ترین مکان های سیاحتی استان همدان وایران شده و نمونه ای مشابه غار مولیس فرانسه و شوالیه و بوکان استرالیا به شمار می آید؛ هم اکنون با توجه به استفاده از روشنایی برق و قایق های پایی چهار نفره و سهولت بازدید از نقاط مختلف غار و همچنین ایجاد تسهیلات رفاهی جانبی؛ سالانه حدود 800 هزار نفر از ایران و اقصی نقاط جهان از این غار بازدید می کنند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  دسته‌بندی غارها

  عوامل مختلفی باعث پیدایش و شکل گیری غارها می شوند. این عوامل می توانند فرایندهای شیمیایی، فرسایش آب، نیروهای زمین ساختی (تکتونیکی)، میکروارگانیسمها، فشار، تاثیرات اتمسفری، حفاریهای انسان و ... باشند. غارها را می توان از جنبه های گوناگونی دسته بندی کرد، که در ذیل به اجمال به آنها می پردازیم:

  1-از نظر جنس سنگهای محیطی:

  غارهای آهکی (سنگ آهک، دولومیت، ماربل)

  غارهای گچی

  غارهای گدازه ای (ماگمایی)

  2-از نظر ریخت شناسی (مورفولوژی) و ساختار هندسی:

  غارهای افقی که شامل تونلهای افقی نزدیک به هم هستند.

  غارهای شکافی که شامل تنها یک شکاف در سنگ یا صخره هستند.

  غارهای عمودی که شامل چاه یا چاههایی هستند که با هم مرتبط هستند و فاصله نزدیکی به هم دارند.

  سیستمهای غاری که بخاطر بزرگی ویژگیهای مختلفی را با هم دارا هستند.

  تفکیک غارهای افقی و عمودی صرفا برای غارهای کوچک است که در آنها یک تونل و یا یک چاه وجود دارد در اکثر غارها، بخاطر فضای بزرگ و تعدد تونلها و چاهها، سیستم غاری وجود دارد.

  3-از نظر زمان پیدایش:

  غارهای اولیه که در فضای بین سنگها و صخره ها (در زمان شکل گیری آنها) بوجود می آیند مانند تونلهای گدازه ای یا غارهای توفا (Tufa)

  توفا : سنگهای رسوبی هستند که از رسوب لایه های نازک کربنات کلسیم یا به مقدار کمتر سیلیس در اطراف چشمه های آب شور و یا به صورت پوششی در اطراف استالاکتیت ها یا استالاگمیت ها تشکیل می شوند.

  غارهای ثانویه که بعد از پیدایش سنگها و صخره ها و در اثر عوامل غارزا بوجود می آیند، اکثر غارهای جهان جزو غارهای ثانویه محسوب می شوند.

  غارهای رده سوم که بر اثر متلاشی شدن غارهای دیگر بوجود می آیند.

  4-از نظر عمر سنگ:

  این دسته بندی برای غارهای آهکی بکار می رود، آهک، سنگی رسوبی است و یکی از مشخصه های اصلی آن، زمان پیدایش می باشد.

  آهکهای جدید (اخیر) یا توفا که در سراسر جهان یافت می شوند.

  آهکهای ژوراسیک

  آهکهای دونین (Devonian)

  ژوراسیک یکی از دوره ها در دوران دوم زمین شناسی است، طول دوره ژوراسیک 60 میلیون سال است.

  دونین یکی از دوره ها در دوران اول زمین شناسی است، دوره دونین از 408 تا 360 میلیون سال پیش به طول انجامیده است.

  5-از نظر روش شکل گیری:

  که در بخش غارهای طبیعی به آن پرداخته شده است.

  در اکثر منابع و مراجع داخلی، دسته بندی خاصی صورت گرفته است، که در این قسمت به آن می پردازیم، در این دسته بندی غارها به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

  1-غارهای طبیعی

  2-غارهای دستکنده (دست کن، مصنوعی)

   

  البته شاید بتوان گروه سومی هم در نظر گرفت و آن گروه غارهای طبیعی-دستکنده (مانند غار کرفتو) می باشد. این نوع غارها معمولا منشاء طبیعی دارند که بعدها توسط بشر و برای مقاصد گوناگون حفاری و حجاری شده اند، ولی با توجه به اینکه می توان این نوع غارها را از زاویه غارهای طبیعی و دست کنده به تفکیک بررسی کرد از ذکر تفصیلی آنها صرفنظر می کنیم.

  1-غارهای طبیعی:

  1-1-غارهای انحلالی:

  این نوع غارها در مناطقی که جنس آنها قابل حل شدن است، زایش می یابند. جنس این مناطق می تواند سنگ آهک، سنگ گچ، دولومیت، نمک، ماربل و ... باشد. نحوه پیدایش این نوع از غارهای طبیعی را می توان به مراحل زیر تفکیک کرد:

  ترکیب آبهای سطحی و باران با موادی در سطح یا درون زمین (کانیها یا گازها)

  پدید آمدن ترکیبات حلال (معمولا اسیدهای ضعیف)

  رسوخ و نفوذ ترکیبات حلال به درون زمین

  تهی شدن فضاهای خاصی در داخل زمین (معمولا فضاهای خالی قبلی یا مناطق مستعد انحلال)

  رسوب گذاری ترکیبات حلال و زایش غار سنگها و اشکال مختلف

   

  مناطق آهکی از مستعدترین مناطق برای پیدایش غارهای آهکی هستند، از اینرو در این نوع مناطق، غارهای زیادی دیده می شوند یا امکان اکتشاف آنها وجود دارد. ترکیب آبهای سطحی یا باران با دی اکسید کربن موجود در هوا یا لایه های بالاتر سطح زمین این مناطق تشکیل اسید کربنیک (H2CO3) ضعیفی را می دهد که همان ترکیب حلال تشکیل دهنده غارهای انحلالی می باشد. البته ترکیبات اسیدی دیگری نیز معمولا در این مناطق در تشکیل غارها نقش دارند. در مناطق گچی بخاطر قابلیت حل بالای گچ، دی اکسید کربن نقش عمده ای ندارد.

  پدیده انحلال در سازندهای آهکی، باعث بوجود آمدن مناطقی می شود که به آن مناطق کارستی می گوییم. یکی از ویژگیهای این مناطق وجود سفره های آب زیر زمینی می باشد.

  از ویژگیهای خاص غارهای انحلالی در مناطق آهکی، وجود چکنده ها، چکیده ها، ستونهای سنگی و ... در آنهاست که بر اثر رسوبات ترکیبات حلال بوجود می آیند.

  وجود املاح و کانیهای مختلف در منطقه باعث ایجاد رنگ های متنوعی در غارسنگها می شود: سیاه رنگ (آهنی)، سبز رنگ (مسی)، قرمز رنگ (هماتیت)، سیاه رنگ (زغال سنگ) و یا نارنجی متمایل به قرمز رنگ (جیوه)

  درصد زیادی از غارهای جهان و ایران در زمره غارهای انحلالی بشمار می روند، که می توان به غارهای علی سرد (علی صدر)، سراب، ترنگ، ... اشاره کرد.

  روال پیدایش غارهای انحلالی معمولا یکسان است و عموما در مناطق آهکی و با ترکیبات اسید کربنیک بوجود می آیند ولی موارد استثنایی نیز در جهان وجود دارند. از شاخص ترین این غارها، غار Lechuguilla در ایالت New Mexico امریکا و غار Carlsbad در نزدیکی آن، از جمله موارد غارهای انحلالی هستند که زایش آنها تفاوتهایی با دیگر غارهایی از این دست دارند. گاز سولفید هیدروژن (H2S) که از منابع نفتی اعماق زمین متصاعد می شود در ترکیب با آب، اسید سولفوریک (H2SO4) تولید می کند، اسید سولفوریک بعنوان ترکیب حلال از پایین، سنگهای آهکی را حل می کند و باعث پیدایش این غارها شده است. این دو غار از زیباترین غارهای جهان بشمار می روند.

  غار Lechuguilla :

   

   

  2-1-غارهای صخره ای:

  این نوع غار معمولا در شکافهای صخره ای که حاصل شکست گسلها و یا فرو افتادن قطعات سنگی بزرگ است بوجود می آید که معمولا بخودی خود وسعت بزرگی ندارند. غارهای صخره ای را می توان جزء غارهای اولیه دانست زیرا در بسیاری از موارد این شکافهای صخره ای مبدا پیدایش انواع دیگر غار مانند غارهای فرسایشی و یا حتی انحلالی می باشند.

  3-1-غارهای آتشفشانی (ماگمایی، گدازه ای):

  این نوع غارهای طبیعی براساس فعالیتهای آتشفشانی بوجود می آیند، وقتی گدازه های آتشفشانی در یک سراشیبی حرکت می کنند، سطح گدازه ها سرد و سخت می شود، بخش داغ گدازه ها به حرکت خود در زیر پوسته سخت ادامه میدهد، اگر بیشتر گدازه های مایع از زیر پوسته خارج شوند، یک تونل بوجود می آید که این فضای توخالی غار را شکل میدهد. غارهای آتشفشانی را نیز می توان جزء غارهای اولیه دانست. غارهای آتشفشانی خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند که می توان به غارهای Volcanic rift، Inflationary، Lava mold و ... اشاره کرد.

   

   

   

  4-1-غارهای دریایی:

  غارهای دریایی معمولا در سواحل بوجود می آیند و علت اصلی پیدایش آنها، فرسایش امواج آب در نقاط سست ساحل می باشد، البته در برخی موارد، غارها منشاء زایش متفاوتی دارند ولی عامل فرسایش در شکل گیری غار در طول زمان تاثیر داشته است.

   

   

   

  5-1-غارهای فرسایشی:

  عامل فرسایش نقش مهمی در شکل گیری و ایجاد این نوع از غارها دارد، عامل فرساینده می تواند جریان آب یا باد باشد. غارهایی که عامل باد در فرسایش آنها تاثیر داشته است به غارهای بادی معروف هستند.

  معمولا نقاط سست و ضعیف بیشتر فرسایش می یابند.

  6-1-غارهای یخی و یخچالی:

  ذوب شدن یخ، جریان آب و حرکت تدریجی توده های یخی در مناطق یخچالی باعث بوجود آمدن فضاهایی خالی در میان یخچال می شود که به آنها غارهای یخچالی گفته می شود، یکی از ویژگیهای این نوع غار، تغییر تدریجی شکل غار و ابعاد آنها است.

  غارهای یخی: هر فضای غار شکل که توده های یخ دائمی داشته باشد، غار یخی نامیده می شود، از اینرو، غارهای یخچالی را نیز می توان غار یخی دانست.

  غار یخ در منطقه دنا را می توان بعنوان نمونه ای از غارهای یخچالی در ایران نام برد.

   

   

   

   

  2- غارهای دستکنده (دست کن، مصنوعی):

  این دسته از غارها، بوسیله حجاری بشر بوجود آمده اند که معمولا بخاطر ساخت محل سکونت، پناهگاه، دژ نظامی و دفاعی، نیایشگاه، معدن و ... ساخته شده اند، غارهای دستکنده یا در محل غارهای طبیعی و با تغییراتی جهت رسیدن به اهداف مورد نظر یا بطور کلی در زیر سطح زمین و یا در صخره ها و کوه ها بوجود آمده اند. در ایران، غارهای دستکنده متعددی وجود دارد که از آن میان می توان به غارهای نیاسر، قلعه جوق، اصله، چله خانه و ... اشاره کرد.

   

  نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنیم، آنستکه لزوما یک غار فقط با یک فرآیند بوجود نمی‌آید و گاه عوامل متعددی در پیدایش و شکل گیری غار موثرند.

   

   

  2- غارهای دستکنده (دست کن، مصنوعی):

  این دسته از غارها، بوسیله حجاری بشر بوجود آمده اند که معمولا بخاطر ساخت محل سکونت، پناهگاه، دژ نظامی و دفاعی، نیایشگاه، معدن و ... ساخته شده اند، غارهای دستکنده یا در محل غارهای طبیعی و با تغییراتی جهت رسیدن به اهداف مورد نظر یا بطور کلی در زیر سطح زمین و یا در صخره ها و کوه ها بوجود آمده اند. در ایران، غارهای دستکنده متعددی وجود دارد که از آن میان می توان به غارهای نیاسر، قلعه جوق، اصله، چله خانه و ... اشاره کرد.

  نکته ای که لازم است به آن اشاره کنیم، آنستکه لزوما یک غار فقط با یک فرآیند بوجود نمی آید و گاه عوامل متعددی در پیدایش و شکل گیری غار موثرند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار
  موقعیت جغرافیایی غار کتله خور

  غار عظیم و زیبای کتله خور در 165 کیلومتری جنوب باختری استان زنجان قرار گرفته که از طریق جاده آسفالته زنجان-سلطانیه خدابند-گرماب و از طریق جاده زنجان-بیجار-گرماب و همچنین از طریق جاده همدان-کبودر آهنگ نیز قابل دسترسی است که این غار از شهر گرماب .حدود 7 کیلومتر فاصله دارد.

  وجه تسمیه غار

  کتله خور بر اساس برسیهای انجام گرفته معانی مختلفی مثل :تپه خورشید-روستای بدون خورشید و غیره که مناسبترین معنی بدست امده یک کاربرد ترکی بوده که کتله به معنی پستی و بلندی و ناهمواری های داخل غار و خور به معنی راحتی و آسانی است که به صورت کلی به معنی پستی و بلندیهای راحت و دنج می باشد.

  طبق نظریه های علمی و نقشه های زمین شناسی غار کتله خور در دل کوه ساقیزلو در آهکهای الیگومیوسن مربوط به دوران سوم زمین شناسی بوجود آمده و تقریبا حدود 30 میلیون سال می تواند قدمت داشته باشد.سال پیدایش این غار برای اولین بار توسط انسان معلوم نمی باشد ولی مردمان این گرماب ز سال پیدایش در این غار رفت و امد داشته و گفته های افراد مسن گرماب و روستاهای اطراف که به گفته آنان پدران و بزرگان آنان نیز از رفت و امد مردم منطقه در این غار تعریف می کردند این موضوع را اثبات رسانده است و همچنین داستانهایی از خود ساخته و پرداخته بودند و چندین با ر اتفاق افتاده بود که از اهالی در این غار رفته و هنگام برگشت نتوانسته بودند راه را پیدا کنند و بعد چند روز توسط اهالی گرماب پیدا شده بودند. دهانه ورودی غار کتله خور به صورت طاق مثلثی شکل به قطر 70 سانتیمتر بود که تنها راه دسترسی به داخل غار بوده و هست و سیلاب یا رودخانه کوچکی که از جلوی ورودی غار رد می شده باعث شده بود.

  که دهانه این غار کمی بالاتر و در دامنه کوه قرار بگیرد. که بعدا این سیلاب از قسمتهای بالاتر منحرف گردید. این دهانه تا سال 1372 به صورت طبیعی بود که از این سال توسط معاونت عمرانی استانداری زنجان تعویض و باز گشایی گردید و در کاوشهای اولیه توسط ای ارگان در حدود 15 متر اولیه مسیر به سمت چپ جدا می شده که به دهلیز کنار غار مربوط می شد , گه بعدا به موازی ورودی غار نیز راهی از بیرون به این دهلیز باز شد که الان به صورت سالن انتظار استفاده می شود .ورودی اولیه این دهلیز به منظور جلوگیری از آسیبهای احتمالی بسته شده است. این مکان را افراد محلی یورت یری می گفته اند که به زبان ترکی به معنی محل زندگی افراد یا ابا و اجدادا طلاق می شود که تعدای اسکلت انسان و تکه های سفال قدیمی در این محل پیدا شده و بر اساس بررسیهای انجام گرفته متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد می باشد که در این مکان گم یا دفن شده اند. تشکیل غار برای اولین بار بر اثر نفوذ آب اسید دار و انحلال توده های اهک ایجاد شده که رگه های سفید رنگ کف همین آب در دیواره های طبقه اول که در بعضی قسمتها به صورت چند خط سفیدی بوده و نشان دهنده دفعات تخلیه آب به طبقات پائین می باشد و در دراحل بعدی زمین شناسی آب طبقه اول از قسمتهایی که قابل انحلال بوده و الان نیز به اصطلاح زمین شناسی که این مناطق تقریبا بالا کشیده شده آب طبقه اول از قسمتهائی که قابل انحلال بوده و الان نیز به اصطلاح زمین شناسی به صورت پر نور در کف دهلیز های طبقه اول مشاهده می شود به قسمتهای پائین تخلیه گردیده و همین آبهای کربتانه با عث انحلال اهکهای توده ای و تشکیل طبقات پائین این غار گردیده است که همین اتفاق در طبقات پائین نیز اتفاق افتاده است و هم اکنون این غار به صورت سه طبقه خشک و طبقه چهارم به بعد مسیرهائی نیز به صورت آب بوده و زمین شناسان احتمال تشکیل چهار طبقه دیگر را تا سفره آب زیر زمینی نیز داده اند که در سال 2003 میلادی حدود 30 کیلومتر از مسیرهای متعدد غار توسط زمین شناسان آلمانی و سوئیسی نقسه برداری شد و از سال 72 تاکنون تقریبا 2/5 کیلومتر آن بهصورت رفت و برگشت آماده بازدید شده است.که ورودی این غار تا سه راهی اول مسیر به حالت سینه خیز بوده و تمامی سقف و کف قسمتهایی از کف غار دستکاری کردیده که رفته رفته دستکاری داخل غار کم شده و به صورت طبیعی با نور پردازیهای انجام گرفته قابل بازدید می باشد.گفته می شود این غار از لحاظ وسعت دومین غار جهان و از لحاظ زیبائی اولین غار جهان شناخته شده است که گشت و گذار و دیدن پدیده هی داخل غار اعم از دهلیزها و گذرگاهها و وجود ستون های عظیم و وجود استاتگیت ها (چکنده ها ) و استلاگمیته (چکیده ها) به رنگهای مختلف و تعدادی قندیلهای تو خالی و نیسانی که جز کمیاب ترین قندیلها بوده و به لحاظ منحصر به فرد بودن جلوه ویژه ای با غار می دهد. طرز تشکیل این نوع استلاگتیتها گاهی به سمت های مختاف رشد کرده و در سقف غار بافتهای زیبائی را پدید آورده است. و در آمدن قندیلها به اشکال مختلف مثل شیر خوابیده , پنجه شیر , پای فیل , لباس عروس , قلع شمع , سگ شکاری , دست شیطان , نخل سوخته ] مریم مقدس , دوجادوگر , سفره عقد و عروس و داماد و گفته های زمین شناسان فوق از لحاظ پیدا نشدن انتهای غار وجود مسیرهای دیگر این مهم را ثابت می کند . همچنین فسیلهایی نیز در داخل غار پیدا شده که چند مورد آن اسکت جانوران امروزی نبوده و متعلق به دوره های قبل می باشد که تشخیص کامل آن مستلزم بررسیهای لازم می باشد و چند مورد آن به طور طبیعی از بین رفته و تنها مورد کامل آن نیز متاسفانه بدلیل رفت و آمد افراد قبل از حفظ و احیای دولت که این رفت و آمد هانه اینکه به صورت نا آگاهانه بوده باعث از بین رفتن سر این جانور شده است و از فسیلهای دیگر وجود دو کفه ای ها را در این غار می توان گفت که نمونه ای از دو کفه ای ها به نام پکتن بوده که فقط متعلق به اواخر دوره سوم زمین شناسی می باشد و در بر آورد سن غار نیز بسیار کمک کرده واکنون تنها موجود داخل غار به علت نبودن تغذیه و نور کافی فقط خفاش می باشد. که درزمان غروب جهت تغذیه در ورودی غار رفت و آمد دارند. آب و هوای داخل غار در قسمتهای مختلف متفاوت می باشد. مثلا در ورودی به دلیل چرخش هوا تا 4000 متری به صورت تقریبا خنک بوده و از 11 درجه شروع و در قسمتهای جلوتر که رطوبت حدود 90 درصد می باشد که در حال حاضر رشد ندارند.کلیه قندیلهای غار در جند نوع بوده که بخشی به صورت گل کلمی می باشد که در حال حاضر رشد ندارند. کلیه قندیلهای داخل غار حاصل رسوبات آهکی می باشد که در حال حاضر رشد ندارند. کلیه قندیلهای داخل غار حاصل رسوبات آهکی که در مرحله اول از برخورد آب اسیددار با آهک به حالت بی کربنات محلول بوده و بعد از گذشتن از لابه لای سنگها و طی کردن مسیرهای طولانی در سقف غار قرار گرفته و بعد از کم شدن فشار و از دست دادن گاز به صورت کربنات کلسیم در سقف غار استلاگتیتها را تشکیل داده و مقداری ار رسوبات نیز به کف غار چکیده و استلاگمیتها را به موازات استلاگتیتها تشکیل می دهد که بعد از رشد و بهم رسیدن این فندیلها پس از گذشت چندین سال ستونهای آهکی تشکیل می شوند که برخی از این قندیلها در اثر داشتن ناخالصیها رنگهای مختلف به خود گرفته اند و آنهایی که ترکیبات همراه نداشته اند و یا کمتر دارند به صورت بلورهای شیشه بسیار شفاف مشاهده می شوند.قندیلهای گل کلمی به خاطر عدم رسوب گذاری رشد نداشته و قبلا تشکیل هر میلی متر از این نوع قندیلها 30 سال طول می کشیده است.ولی استلاگتیتها و استلاگمیتهای غار که قندیلهای قلمی و نسانی ار این نوع می باشند اکنون فعال بوده و هر 7 سال یک میلی متر ار آن تشکیل می شود که البته این رقمها برآوردی تقریبی می باشد.زیرا رشد قندیلها به خیلی شرایط مانند قابل نفوذ یا غیر قابل نفوذ بودن سقف غار و غلظت بی کربنات محلول و سرعت آب و قابلیت نفوذ جهت نگهداری رسوبات و غیره بستگی دارد.که امید است با در نظر گرفتن این امر مهم بازدید.کنندگان محترم در حفظ و نگهداری و انتقال آن به نسلهای دیگر کوشا باشند انشالله مجتمع غار کتله خور با امکاناتی چون سوئیت های اقامتی,سالن بزرگ و زیبای انتظار ؛ غرفه های عرضه صنایع دستی-مواد غذایی-فرهنگی مخابرات-سوپر مارکت-کافی شاپ و امکانات رفاهی دیگر مقدم میهمانان محترم را گرامی داشته و .آرزومند سفر خوشی برای شما بازدید کنندگان محترم می باشد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، غار