تاریخ : 01 شهریور 1396
زمان : 18:23:41
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 578 بار
 • بازدید دیروز : 665 بار
 • بازدید ماه : 578 بار
 • بازدید کل : 561168 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  تولید جنین دورگه انسان و حیوان

  دانشمندان در بریتانیا موفق شده اند جنین های آزمایشگاهی خلق کنند که از هیبرید (دورگ) انسان و حیوان هستند.

  این جنین های آزمایشگاهی، که با انگیزه کمک به مطالعات پزشکی خلق شده بوده اند، سه روز زنده ماندند.

  این موفقیت در حالی رخ داده که قرار است یک ماه دیگر نمایندگان پارلمان بریتانیا درباره آینده این گونه آزمایش ها و تحقیقات تصمیم گیری کنند.

  کلیسای کاتولیک تحقیق و خلق جنین های ترکیب شده از دی ان ای انسان و تخمک حیوانات را قبول نداشته اما سازمان های بهداشت و درمانی و گروه های مدافع حقوق بیماران معتقدند که این تحقیقات برای درک و درمان امراض حیاتی است.

  آنها استدلال می کنند که به ثمر رسیدن تحقیق در مورد جنین های پیوند شده از انسان و حیوان ممکن است راه را برای رسیدن به درمان های پزشکی جدید، از جمله بیماری پارکینسون و آلزایمر هموار کند.

  اگر با میکروسکوپ به این جنین ها نگاه کنیم تفاوتی با یک جنین عادی سه روزه ندارند. اما در واقع آنها بخشی انسان و بخشی حیوان هستند.

  برای خلق جنین های پیوندی دانشمندان دانشگاه نیوکاسل انگلستان، دی ان ای به دست آمده از سلول های پوست انسان را به تخمک های گرفته شده از تخمدان گاو تزریق می کنند. پیش از تزریق دی ان ای، دانشمندان تقریبا تمام ژن های موجود در تخمک های گاو را از آنها خارج کرده اند.

  آنچه از ترکیب دی ان ای سلول های پوست انسان و تخمک های گاو حاصل می شود جنینی است که برای همه منظورهای پزشکی و تحقیقاتی حکم جنین انسان را دارد؛ محققان می توانند از این جنین ها سلول پایه استخراج کنند؛ سلول های پایه ممکن است امکان درمان بسیاری از بیماری ها را که انسان با آن دست به گریبان است، فراهم کند.

  سلول های پایه که از جنین استخراج می شود توان بالقوه برای بدل شدن به انواع بافت های بدن را دارند که به آنها اهمیت تحقیقاتی بسیار بالایی می بخشد.

  در حال حاضر، دانشمندان مجبورند برای کسب این سلول ها به تخمک انسانی که از معالجات باروری به جا مانده تکیه کنند، اما در این زمینه کمبودهایی وجود دارد و به علاوه کیفیت آنها همیشه خوب نیست.

  مخلوط کردن انسان و گاو شاید خیلی عجیب به نظر برسد اما محققان دانشگاه نیوکاسل می گویند که دسترسی به تخمک های گاو در مقایسه با تخمک های انسان راحت تر است.

  آنها همچنین تاکید دارند که هدف از خلق این جنین ها صرفا تحقیقات پزشکی است و این جنین ها همواره در حد توده ای از سلول باقی می مانند و به چیز دیگری تبدیل نخواهند شد.

  پرفسور جان بورن، که یکی از اعضای تیم تحقیقی دانشگاه نیوکاسل است، می گوید آنها با اجازه و تائید مسئولان این جنین های آزمایشگاهی را خلق کرده اند اما آینده این تحقیقات به تصویب لایحه ای بستگی دارد که پارلمان بریتانیا سرگرم بررسی آن بوده است.

  سازمان ناظر بر مقررات "باروری انسانی و جنین شناسی" (اچ اف ایی ای) سال گذشته میلادی گفت دانشمندانی که خواستار استفاده از جنین ترکیبی هستند باید به طور منفرد برای این کار تقاضانامه پر کنند. در حال حاضر در بریتانیا دو دانشگاه، یکی نیوکاسل و دیگری دانشگاه گینگز از این سازمان مجوز دریافت کرده اند.

  قوانین حاکم بر تحقیقات جنین در بریتانیا قدیمی است و مشمول موضوع خلق جنین پیوندی نمی شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دو رگه
  کشف اولین کوسه دورگه در دنیا

  دیده بان حقوق حیوانات: محققان دانشگاه کوئینزلند مطمئن هستند که اولین کوسه های دورگه در دنیا را کشف کرده اند.

  به اعتقاد این دانشمندان، مشاهده این کوسه دورگه نشانه مشخصی است که بیان می دارد این آبزیان شکارچی به وضوح درحال سازگار کردن خود با تعییرات آب و هوایی هستند.

  این پژوهشگران اظهار داشتند که این کوسه های دورگه حاصل جفت گیری گونه “کوسه باله سیاه کوچک” (Carcharhinus limbatus) که در تمام دنیا زندگی می کند با گونه “کوسه باله سیاه بومی استرالیا” (Carcharhinus tilstoni) است.

  محققان استرالیایی اظهار داشتند: “این نمونه های جدید نماینده یک تکامل در حرکت در دنیای کوسه ها است.”

  براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، بررسیهای اولیه نشان می دهد که این کوسه دورگه نسبتاً نیرومند و قادر به تولیدمثل است.

  کوسه باله سیاه استرالیایی کوچکتر از کوسه باله سیاه کوچک است و تنها در آبهای گرمسیری می تواند زندگی کند.

  این درحالی است که این کوسه دورگه در فاصله ۲ هزار کیلومتری جنوب و در آبهای بسیار سردتر مشاهده شده است. این بدان معنی است که این کوسه درحال وسیع کردن زیستگاه طبیعی خود است.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دو رگه
  عکس های بسیار جالب از حیوانات دورگه

   

   

   

   

   

   

   

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دو رگه
  تولید مخفیانه 150 موجود دورگه انسان - حیوان در آزمایشگاه‌های انگلیس

  انگلیس طی سه سال آزمایش‌های مخفیانه اقدام به تولید جنین‌هایی مرکب از سلول انسان‌ها و حیوانات کرده است.

  به گزارش خبرنگار دیپلماسی عمومی و جنگ نرم خبرگزاری فارس، روزنامه "دیلی میل " در گزارشی به قلم "دانیل مارتین " و "سایمون کالدول "، می‌نویسد: جنین‌های دورگه انسان-حیوان به منظور استفاده برای علاج بیماری‌های درمان‌ناپذیر تولید شده‌اند. این امر مخالفت‌هایی را برانگیخته است و در پارلمان انگلستان نیز خاطرنشان کردند که این موضوع از نظر اخلاقی صحیح نیست و به اعتبار کشور لطمه می‌زند.

   

  * در آزمایشگاه‌های بریتانیا جنین‌های دورگه انسان-حیوان به صورت مخفیانه تولید می‌شده است

  دانشمندان بیش از 150 جنین دورگه انسان-حیوان در آزمایشگاه‌های بریتانیا تولید کرده‌اند. محققانی که به دنبال شیوه‌های درمان برای تعداد زیادی از امراض بودند، این موجودات را ظرف 3 سال گذشته به صورت مخفیانه تولید کردند. این موضوع فقط یک روز بعد از اینکه گروهی از دانشمندان درباره کابوسی به نام "سیاره میمون‌ها " هشدار داده بودند، آشکار شد؛ در صحنه‌ای از فیلم "سیاره میمون‌ها "، با کار بر روی موجوداتی دورگه از انسان و حیوان به جاهای باریکی می‌رسند. مقامات مسئول جنین شناسی و لقاح انسانی در حال حاضر به دنبال بررسی این موضوع هستند که آیا می‌توان به اهداکنندگان بابت اهدای جنین پولی پرداخت کرد یا خیر. شب گذشته یکی از مخالفان زیاده‌روی در تحقیقات پزشکی گفت از اینکه دانشمندان با انسان تا این حدّ سرسری برخورد می‌کنند، احساس نفرت می‌کند.

   

  * با تصویب قانون لقاح، راه برای ترکیب انواع سلول‌های انسانی و حیوانی باز شد

  آمار و ارقامی که روزنامه "دیلی میل " اعلام کرده نشان می‌دهد که 155 جنین "ترکیبی " که از ژن انسان و حیوان تشکیل شده‌اند، از زمان معرفی رسمی قانون جنین شناسی لقاح انسانی در سال 2008 تا کنون به وجود آمده‌اند. این قانون ایجاد انواع موجودات دورگه، از جمله جنین حیوانی که با اسپرم انسان بارور شود، را مجاز کرده؛ از جمله این موارد می‌توان به این دو نمونه اشاره کرد: "سایبرید " که در آن هسته سلول انسان در درون سلول حیوان جای داده می‌شود؛ و "چیمراس " که در آن سلول‌های انسان را با جنین‌های حیوانات ترکیب می‌کنند.

   

  * سه آزمایشگاهی که در لندن به ایجاد جنین‌های دورگه مبادرت می‌کردند، اکنون به دلیل کمبود بودجه کارشان را متوقف کرده‌اند

   

  دانشمندان می‌گویند که این فن‌آوری را می‌توان برای رشد سلول‌های اصلی جنین به کار برد و از این طریق درمان تعدادی از بیماری‌های لاعلاج را میسر کرد. سه آزمایشگاه در انگلستان - در "کالج کینگز لندن "، دانشگاه "نیوکاسل "، و دانشگاه "وارویک "- به محض اجرایی شدن قانون، مجوز انجام این تحقیقات را دریافت کردند. هر سه آزمایشگاه اکنون به دلیل کمبود بودجه، تولید جنین‌های دورگه را متوقف کرده‌اند، ولی دانشمندان معتقدند که در آینده فعالیت‌های زیادی در این زمینه انجام خواهد شد.

   

  * یکی از نمایندگان مستقل مجلس اعیان این موضوع را از نظر اخلاقی نادرست دانست

  این رقم وقتی فاش شد که یکی از نمایندگان مستقل اعیان انگلستان، "لرد آلتون "، به سؤالی در این زمینه در پارلمان پاسخ داد. او شب گذشته اظهار داشت: "در پارلمان بر سر ایجاد دورگه‌های انسان-حیوان به عنوان موضوعی اخلاقی به بحث پرداختم. هیچ‌کدام از دانشمندانی که در جمع ما حضور داشتند، به نظر نمی‌آمد که توجیهی در رابطه با درمان بیماری‌ها با این روش داشته باشند. ".

   

  * بیماری‌ها از سلول‌های بزرگ‌سالان نشأت می‌گیرند نه از جنین‌ها

  از نظر اخلاقی منطقی نیست. این موضوع اعتبار کشور ما را از بین می‌برد. این امر شوخی با انسان است. در تمام مراحل بحث فقط همین را از دانشمندان می‌شنیدیم که اگر به ما اجازه انجام چنین کاری را بدهید، برای تمام بیماری‌هایی که نوع بشر می‌شناسد، درمانی خواهیم یافت. این کار بازی با احساسات است. از 80 شیوه درمان و معالجه که از طریق سلول‌های اصلی انجام می‌شود، تمامشان از سلول‌های اصلی بزرگ‌سالان نشأت می‌گیرد -نه جنین‌های آن‌ها. از جهات اخلاقی و انسانی این موضوع اشکال دارد؛ و هیچ توجیه عملی و یا پزشکی ندارد.

   

  * اگر این کار از نظر دانشمندان درست است، چرا تاکنون آن را مخفی نگه داشته‌اند؟

  "ژوزفین کوئینتاوال "، یکی از بنیان‌گذاران کمیته اخلاقی تولیدمثل گفت: "من واقعاُ از این که می‌بینم این موضوع تا کجا پیش رفته است، و ما از آن غافل بوده‌ایم، شگفت‌زده شده‌ام. چرا این موضوع را به صورت سری نگه داشته‌اند؟ اگر به آن‌چه که انجام داده‌اند، افتخار می‌کنند، چرا باید از پارلمان درباره این موضوع بپرسیم تا برایمان توضیح دهد؟ مشکل بسیاری از دانشمندان این است که خیلی از کارها را فقط به این دلیل انجام می‌دهند که آزمایش و تجربه‌ای کسب کرده باشند. این توجیه قابل‌قبولی نیست. ".

   

  * گروهی از دانشمندان خواستار وضع قوانین جدیدی برای مقابله با این موضوع شده‌اند

  اوایل این هفته، گروهی از دانشمندان برجسته درباره تجربیات "سیاره میمون‌ها " هشدار داده بودند. آن‌ها خواستار قوانین جدیدی برای جلوگیری از فعالیت آزمایشگاه‌هایی شده بودند که در آن به حیوانات خصوصیات انسانی می‌دهند، مثلاً با تزریق سلول‌های اصلی انسان‌ها در مغز پستانداران نخستین. ولی "پروفسور رابین لاول باج "، نویسنده اصلی این گزارش از موسسه ملی شورای تحقیقات پزشکی گفت که دانشمندان بابت جنین‌های دورگه انسان-حیوان نگران نیستند زیرا بر اساس قانون، این موضوع ظرف چهارده روز منتفی است.

   

  * دلیل انجام چنین آزمایش‌هایی شناخت بیشتر رشد انسان‌های اولیه بوده است

  او گفت: "دلیل انجام چنین آزمایش‌هایی شناخت بیشتر رشد انسان‌های اولیه و یافتن راه‌هایی برای درمان بیماری‌های جدی است و من، در مقام یک دانشمند، احساس می‌کنم که توجیهی اخلاقی برای دنبال کردن این تحقیقات است. تا وقتی که نظارت کامل بر این موضوع داشته باشیم -همان‌طور که تا به حال در این جا داشته‌ایم- باید بابت این تحقیقات به خودمان ببالیم. ".

   

  * جنین‌های دورگه در حالی در بسیاری از کشورها ایجاد می‌شوند، که نظارت خاصی بر کارشان وجود ندارد

  با این حال، او خواهان نظارت شدیدتری بر نوع دیگری از تحقیقات بر روی جنین‌هایی شد که در آن‌ها جنین حیوانات را با میزان کمی از مواد ژنتیک انسان ترکیب می‌کنند. دورگه‌های انسان-حیوان در کشورهای دیگر هم ایجاد می‌شوند، در جاهایی که در بیشترشان هیچ قانونی وجود ندارد، یا قوانین انگشت‌شماری بر این موضوع نظارت دارد.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دو رگه
  حیوان دورگه، از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  حیواناتی متفاوت از یک تیر که با هم جفت گیری می‌کنند و توله‌ای به عمل می‌آید، آن توله را دوره می‌گویند . دو رگه‌ها معمولاً بی جنسیت هستند و قادر به جفت گیری نمی‌باشند . برای نمونه : جفت گیری اسب با خر : که استر (قاطر) را به وجود می‌آورند جفت گیری گرگ با سگ که گرگ (گرگ سگ) را به وجود می‌آورند تیره از خرگوش افریقایی با نویی موش که حیوانی جدید و بی جنسیت که غزیزه‌ای همچو موش و خرگوش را داراست

   

  منبع

  کتاب زیست پیش دانشگاهی

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دو رگه
  حیوانات دورگه (هیبرید)

  حیوانات دورگه (هیبرید) حیواناتی هستند که حاصل جفت گیری دو حیوان متفاوت ولی با ژن نزدیک به هم می باشند.دو رگه‌ ها معمولاً بی جنسیت هستند و قادر به جفت گیری نمی‌باشند.

  در اینجا شما را با تعدادی از جانوارن دورگه آشنا میکنیم.

   

  گرگی Wolfdog

  گرگی یا به عبارت رایج تر “سگ گرگی” یکی از جانوران هیبریدی معروف و معمول است که حاصل جفت گیری سگ و گرگ می باشد. بیشترین جمعیت گرگی‌ها در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. شمار گرگی‌ها در این کشور در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰۰ هزار برآورد شده که برخی منابع آن را تا ۵۰۰ هزار بالا می برند. برای تولید گرگی معمولاً گرگ خاکستری را با سگی از نژادهای گرگ‌مانند (مثل ژرمن شپرد یا سیبرین هاسکی یا مالاموت آلاسکایی) جفت می‌کنند.

   

  زِبـرویـد Zebroid

  زبرویدها جانورانی حاصل از جفت گیری یک گورخر (نر) با یک جانور دیگر از تیره اسبیان مانند اسب یا الاغ می باشد.

   

  شیـبـَبر Liger

  شیببر (لایگر) جانوری دورگه میان شیر نر و ببر ماده است. شکل جسمانی آن مانند یک شیر بزرگ راه‌راه است. شیببر در طبیعت بسیار کمیاب است، چرا که مرز قلمروهای شیران و ببران به ندرت در یک مکان بر یک دیگر مطابق می‌شوند. در واقع، تنها جای باقی‌مانده که هر دو جانور را در بر می‌گیرد جنگل گیر در هندوستان است. افزون بر این، شیران گروهی زندگی می‌کنند حال آن که ببر جانوری گوشه‌گیر است.

  رشد شیببر هم از شیر و هم از ببر بیش تر است. دلیل این نمود نداشتن ژن محدودکننده ی رشد است که در شیر ماده و در ببر نر قرار دارد. شیببر در طی عمر خود پیاپی رشد می‌کند و به نقطه‌ای می‌رسد که بدنش دیگر توان تحمل اندازه‌اش را ندارد.

   

  ولفین Wholphin

  ولفین ها جانورانی دورگه حاصل از جفت گیری دلفین پوزه بطری Bottlenose Dolphin و نهنگ دندان کلفت False Killer Whale هستند.این جانور سومین جانور بزرگ جثه گونه‌ی گروه دلفین‌های با پوزه منقار شکل است. آن‌ها در آب‌های معتدل و گرمسیری زمین زندگی می‌کنند و تنها در قطب‌ها دیده نمی‌شوند.

   

  خرس قطبی خاکستری Grolar (Grizzly + Polar) Bear

  خرس گرولار Grolar یا خرس قطبی خاکستری گونه ای دیگر از حیوانات هیبریدی یا دورگه است. این جانور حاصل جفت گیری خرس خاکستری آمریکایی با خرس قطبی است.این خرسها اکثرا ظاهری شبیه به خرس قطبی دارند که دارای لکه های خاکستری است.این حیوان عقیم است و قادر به جفت گیری نمی باشد.

   

  بیفالو Beefalo

  این جانور دو رگه از جفتگیری گاو خانگی Domestic Cattle و گاومیش کوهاندار آمریکایی Americon Bison پدید می آید. هدف اصلی از ترکیب نژاد و پرورش این جانور در صنعت گوشت های دامی است زیرا این نژاد دارای گوشت با کیفیت کم نظیریست که مورد توجه گله دارن آمریکایی قرار گرفته و ادغام نژاد شده است.

   

  ساوانا Savannah

  این جانور گربه سان یکی از کم نظیر ترین گونه های هیبریدی در دنیاست. ای جانور حاصل جفت گیری گربه سانی وحشی خالدار با گوشهایی دراز به نام سِـروال Serval و گربه خانگی است.این حیوان ظاهری زیبا و جالب دارد.

   

  قاطر Mule

  قاطر یا اَستَر حیوانی است که از جفت‌گیری اسب ماده و خر نر ایجاد می‌شود. قاطر یک گونه به حساب نمی‌آید زیرا توانایی تولید مثل را ندارد و برای به وجود آوردن قاطر دیگری باید حتماً یک اسب ماده را با یک خر نر آمیزش داد.این حیوان معمولاً به عنوان بارکش استفاده می‌شده‌است. جثهٔ قاطرها معمولاً از خرها برزگ تر بوده و سری بزرگ و کشیده با گوش‌های نسبتاً بلند دارد. توانایی جسمی و مقاومت آن در برابر بیماری‌ها به مراتب از خرها بیشتر است.

   

  دزومو Dzomo

  این جانور که تنها در تبت ، مغولستان و بخشهایی از افغانستان وجود دارد و حاصل جفتگیری “غژگاو” یا “یاک” با گاو خانگی می باشد.دزومو بسیار قوی هیکل تر و بزرگ جثه تر از یاک یا گاو خانگی می باشد که در بارگیری و کارهای کشاورزی از آن استفاده می شود.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : سایه روشن ، دو رگه