تاریخ : 30 مرداد 1396
زمان : 03:27:20
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 152 بار
 • بازدید دیروز : 815 بار
 • بازدید ماه : 22225 بار
 • بازدید کل : 559289 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  اعزام نفس زکیه برای دعوت مردم مکه توسط حضرت مهدی -عج

  امام باقر علیه اسلام فرمود:

  قائم علیه السلام به یارانش می‌گوید:« ای یاران من! اهل مکه مرا نمی‌خواهند، ولی من کسی را به سوی آنان می‌فرستم تا آن طور که شایسته من است، با آنان احتجاج کند.»

  آن گاه مردی از یاران خود را صدا می‌زند و به او می‌گوید: به سوی اهل مکه برو و به آنان بگو « ای اهل مکه! من فرستاده فلانی هستم و او به شما می‌گوید ما اهل بیت رحمت و سرچشمه رسالت و خلافت هستیم؛ ما از نسل محمد و پیامبران پیش از او هستیم. از وقتی که پیامبر ما رحلت کرد تا امروز، به ما ستم شده، اذیت و آزار دیده‌ایم، مغلوب شده‌ایم و حقّ‌مان ربوده شده است. از شما کمک می‌خواهیم. پس ما را یاری کنید.»

  آن جوان به مسجد الحرام می‌آید و در کنار کعبه پیام حضرت مهدی علیه اسلام را به مردم مکه ابلاغ می‌کند. اما مردم با شنیدن این سخنان به طرفش هجوم می‌برند و او را میان رکن و مقام می‌کشند. آن جوان نفس زکیه نام دارد. »

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه
  نفس زکیه: یک نفر یا دو نفر؟

  در باب نشانه های ظهور , بعضی از نشانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند, به خصوص آن هایی که در سال ظهور رخ می دهند. یکی از نشانه های مهم ظهور  , قتل نفس زکیه قبل از ظهور امام زمان (عج) و نزدیک ظهور ایشان می باشدکه در تعدادی از احادیث به عنوان یکی از نشانه های حتمی نام برده شده است.نکته ی مهمی که درباره ی نفس زکیه وجود دارد , اهمیت فراوان شناخت اوست. زیرا فاصله ی شهادت وی تا ظهور امام زمان بر طبق بعضی از روایات بیش از 15 شب نیست.اما نکته ای که در این میان وجود دارد و در سایت ها و وب سایت های مهدویت بارها به بحث گذاشته شده است , وجود احادیث ظاهراً متناقض در مورد نفس زکیه است.این سوال که آیا تناقضی در روایات وجود دارد یا نفس زکیه نام دو نفر با ویزگی های متفاوت است مطلبی است که قرار است در این مقاله مورد بررسی قرار گیرد.حال که به اهمیت شناخت نفس زکیه پی بردیم , به بررسی روایات درباره ی  ایشان می پردازیم.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه
  کشته شدن نفس زکیه

  از مهم‌ترین نشانه‌های ظهور امام مهدی (عج) که از علایم حتمی ظهور شمرده می‌شود، کشته شدن نفس زکیه است. ابوحمزه ثمالی می‌گوید: به امام صادق(ع) گفتم:

  «ان ابا جعفر(ع) کان یقول: ان خروج السفیانی من المحتوم. قال لی نعم و اختلاف ولدالعباس من المحتوم و قتل النفس الزکیة من المحتوم...»[1][1]؛

  «امام باقر(ع) پیوسته می‌فرمودند: خروج سفیانی از نشانه‌های حتمی است. امام صادق(ع) فرمودند آری و اختلاف فرزندان عباس و کشته شدن نفس زکیه از محتومات است و ...»

  درباره مفهوم نفس زکیه دو احتمال وجود دارد: اول این که نفس زکیه به معنای شخصیت پاک و بی‌گناه باشد؛ هم چنان که در قرآن استعمال شده است «اقتلت نفسا زکیة بغیر نفس»[2][2]؛ «آیا شخص بی گناهی را بدون این که کسی را کشته باشد، کشتی؟» و احتمال دوم این است که این واژه به معنای شخصیتی متکامل و رشدیافته باشد؛ یعنی پیش از ظهور، شخصیت بزرگ و عالی مقامی به کیفیت خاصی کشته می‌شود و این رخداد یکی از نشانه‌های ظهور امام مهدی(عج) است.

  ما نفس زکیه را به هر معنایی بگیریم، این نکته مسلم است که شخصیت یادشده، انسان ویژه و برجسته‌ای است؛ چراکه کشته شدن یک فرد گم‌نام و معمولی نمی‌تواند یکی از مهم‌ترین نشانه‌های ظهور باشد.

  از این شخصیت، در احادیث، افزون بر واژه «نفس زکیه» با تعابیر دیگری هم یاد شده است. مانند نوجوانی از خاندان پیامبر (ص) نفس حرام، خون حرام و... به عنوان مثال امام علی (ع) در حدیث معتبری فرمودند: «الا اخبرکم بآخر ملک نبی فلان؟ قلنا بلی یا امیرالمؤمنین. قال: قتل نفس حرام فی یوم حرام فی بلد حرام عن قوم من قریش.»[3][3]؛ «آیا شما را از زمان به پایان رسیدن حکومت خاندان فلان خبر ندهم؟ گفتیم بله یا امیرالمومنین [خبرمان ده!]. حضرت فرمودند: هنگام کشته شدن نفسی حرام از تیره قریش در روزی حرام در سرزمین حرام.»

  و آن حضرت در حدیث دیگری فرمودند: «لا یطهر الله الارض من الظالمین حتی یسفک الدم الحرام»[4][4]؛ «خداوند زمین را از ستم‌گران پاک نمی‌کند مگر این‌که خون حرام ریخته شود.»

  و امام باقر(ع) فرمودند: «و قتل غلام من آل محمد بین الرکن و المقام اسمه محمدبن الحسن النفس الزکیة»[5][5]؛ «و [از نشانه‌های ظهور] کشته شدن نوجوانی از خاندان پیامبر (ص) میان رکن و مقام است. نامش محمد بن حسن نفس زکیه است.»

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه
  شهادت نفس زکیه علامت قطعی ظهور حضرت حجت(عج)

  مهدویت:یکی از علائم ظهور قـیـام قـائم آل مـحـمـد، شهادت نفس زکیه است و از آن تا زمان قیام تنها 15 روز فاصله است.

  خبرگزاری شبستان:شـهادت نفس زکیه که در مسجدالحرام و در میان حجرالاسود و مقام ابراهیم کشته مى شود، از نشانه هاى قطعى ظهور امام مهدى علیه السلام است. در مورد نسب این بزرگمرد اتفاق نظر وجود ندارد. برخى او را حسنى معرفى کرده انـد و بـرخـى حـسـیـنـى کـه البـتـه ایـن بـه اصل شخصیت او که از نسل پیامبر(ص) مى باشد ضررى نمى رساند.

  در روایـات از او بـه (غلام ) تعبیر شده است و این ممکن است بدان جهت باشد که او به هنگامه شهادت نوجوان و یا جوان خواهد بود. امام مهدى علیه السلام او را بسوى مردم مکه مى فرستد تا پیام رسان او باشد و آنان را به یارى آن حضرت فرا خواند که آنان بر ضد او مى شورند و او را میان رکن و مقام سر مى برند و آنگاه است که خشم خدا بر آنان فرو مى بارد.

  جریان شهادت این شخصیت پاکباخته 15 روز پیش از قیام حضرت مهدى علیه السلام روى خـواهـد داد و بـدان جـهـت (نـفـس زکیه ) نامیده شده است که بدون هیچ جرم و گناه ، تنها بـخـاطـر رسـانـیـدن پـیام شفاهى حضرت مهدى علیه السلام به مردم مکه به دست اشرار کشته مى شود.

  پـیـام شـفـاهـى آن حضرت به مردم مکه که بوسیله این شخصیت شجاع و وارسته اعلان مى گـردد پـیـام مـهر عدالت و کرامت است و مردم مکه را به یارى حق و عدالت فرا مى خواند و بـس و در آن هـیـچ گـونـه ناسزا یا اهانت و یا تهدیدى نیست و با این وصف پیام رسان او بـه شـهـادت مـى رسـد و چـون بـى هـیـچ جـرم و گناهى کشته مى شود او را نفس زکیه مى گویند.(1)

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه
  نشانه‌های ظهور منجی در سایت‹‹اسلام حقیقی››

  در باب نشانه‌های ظهور، بعضی از نشانه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند به‌ویژه آن‌هایی که در سال ظهور رخ می‌دهند. یکی از نشانه‌های مهم ظهور، قتل نفس زکیه قبل از ظهور امام زمان (عج) و نزدیک ظهور ایشان است در تعدادی از احادیث به عنوان یکی از نشانه‌های حتمی نام برده‌شده‌است.

  به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) سایت اسلام حقیقی هدف از تأسیس این سایت را ارایه‌ی مقالات و اخبار پیرامون آخرالزمان، مهدویت و صهیونیسم بیان کرده است که این مهم از طریق ارایه ی مقالات نوشته شده توسط نویسندگان سایت، یا درج مقالات مرتبط از سایت های دیگر و با ذکر منبع صورت می گیرد. سایت حاضر تنها با هدف آگاهی تأسیس شده و خود را وقف امام زمان (عج) کرده‌است.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه
  قتل نفس‏ زکیه‏‎

  آخرین نشانه از نشانه‏هاى حتمى، قتل نفس‏زکیه است. نفس‏زکیه به معناى ‏انسان بى‏گناه است. در احادیث و آیات، از چهار نفر به عنوان نفس‏زکیه یاد شده است.‏‎‎

  نفس ‏زکیه معاصر حضرت خضر علیه السلام،  او نوجوانى بود که با همسالان خود ‏مشغول بازى بود، حضرت خضر علیه السلام او را کشت. حضرت موسى به او گفت: ‏‏«اَقَتَلْتَ نَفْساً زَکِیَّةً بِغَیرِ نَفْسٍ»؛ آیا شخص بى‏گناهى را کشتى که کسى را نکشته ‏بود.(175)‏‎‎

  نفس‏ زکیه معاصر امام صادق‏ علیه السلام که در مقابل منصور دوانیقى قیام کرد و با همه ‏طرفدارانش کشته شد. او محمد پسر عبداللَّه محض، نوه امام حسن مجتبى‏علیه السلام ‏بود و از مدعیان مهدویت به شمار مى‏رفت.(176) پیروان او حدیث معروف اِسْمُهُ اِسْمى را ‏براى انطباق با او تحریف کرده و جمله: اِسمُ اَبیهِ اِسمُ اَبى را بر آن افزودند. احمد حنبل ‏این حدیث را با سه طریق در مسند خود نقل کرده که هر سه با جمله: یُواطِى‏ءُ اِسْمُهُ ‏اِسْمى ختم شده. یعنى مهدى همنام من است.(177) طبرانى آن را با 14 طریق از ‏پیامبراکرم روایت کرده که به همان جمله ختم شده است.(178) ولى پیروان نفس‏زکیه ‏جمله اِسْمُ اَبیهِ اِسمُ اَبى را بر آن افزودند. یعنى نام پدرش نام پدر من است!!(179)‏‎‎

  ‏نفس‏زکیه موعود، دقیقاً سه ماه و دو روز بعد از ظهور و 15 روز پیش از قیام جهانى، روز ‏‏25 ذیحجة الحرام در میان رکن و مقام به شهادت مى‏رسد.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه
  نفس زکیه کیست؟

  یکی از علائم و نشانه های حتمی «قتل نفس زکیه» است. چنانکه امام صادق(ع) فرمود: « پیش از قیام قائم(عج) پنج علامت حتمی است: یمانی، سفیانی، صیحۀ آسمانی، قتل نفس زکیه، فرو رفتن...»

  و شیخ مفید(ره) از امام باقر(ع) روایت می کند که فرمود:« فاصلۀ بین قتل نفس زکیه و ظهور قائم(عج) بیش از پانزده شبانه روز و زیادتر نیست.»

  مقصود از نفس زکیه نفس کاملۀ پاک و پاکیزه است. کلمۀ «زکیه» از ریشۀ «زکی» به معنای «رشد کرد و پاکیزه شد» می باشد. و مقصود از «رشد» در اصطلاح اسلامی، تکامل با علم و اخلاص و فداکاری است؛ و ممکن است با دقت بیشتری برای کمال دو معنی در نظر بگیریم:

  معنای اول: کمال، عبارت است از آنچه خواستۀ اسلام است از یک فرد مسلمان که در درجۀ بالای ایمان و اراده و از خود گذشتگی باشد، بنابراین مقصود از نفس زکیه یکی از اشخاص با اخلاص و آزمایش شده در دوران غیبت کبری خواهد بود که بر اثر فتنه ها و انحرافات حاکم در آن زمان، به شهادت می رسد.

  معنای دوم: مقصود از کمال، برائت از آدمکشی می باشد که به همین معنی در قرآن مجید آمده است: آیا نفس زکیه ای را بدون اینکه کسی را کشته باشد تو کشتی؟ کار زشتی انجام دادی.» و شاید از این که در اخبار، تعبیر به نفس زکیه شده است به این خاطر بوده که می خواستند مفهوم قرآنی را بگویند.

  ولی آنچه که معنای اول را تقویت می کند، آن است که از این روایات آنچه به ذهن می رسد، «نفس زکیه» انسانی است که بر اثر شخصیت والای او، آن قتل اهمیتی به سزا دارد و اهمیت قتل در مورد اشخاص آزمایش شده و با اخلاص است، که در سطح بالاتری قرار گرفته باشند تا جلب نظر کند و موجب تأثر و تأسف عمیق مردم گردد. ولی کشف یک مرد معمولی بی گناه نوعا اهمیتی در جوامع ندارد و جلب نظر نمی کند. ضمن اینکه اگر کسی می خواهد نشانۀ علامت شود، می بایست در مورد کسی باشد که در بین مردم شناخته شده باشد، و إلا نمی تواند که نشانۀ ظهور باشد.

  بنابراین وقتی معنای اول با مجموع روایات سازگارتر بوده و معنای دوم چنین انطباق و تناسبی نداشت، بر ما لازم است که معنای اول را گرفته و بر طبق آن عمل کنیم.

  محدث قمی در این رابطه می فرماید:«نفس زکیه آن پسری است از آل محمد(ص) که در ما بین رکن و مقام کشته شود.»

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه
  پنجمین نشانه از نشانه ها حتمی ظهور

  پنجمین نشانه از نشانه ها حتمی ظهور ،قتل نفس زکیه است.نفس زکیه به معنای انسان بی گناه است.در احادیث وآیات از چهار نفر به عنوان نفس زکیه یاد شده است.اولین نفس زکیه در زمان حضرت خضر (ع)بوده است. که نوجوانی بودکه در حین بازی با هم سالانش توسط خضر(ع)کشته شددر این موقع موسی (ع)به خضر(ع)گفت:آیا شخص بی گناهی(نفس زکیه)را کشتی که کسی را نکشته بود.....

  نفس زکیه دیگر معاصر امام صادق(ع)بوده است که گفتن از او گفتار را به درازا می کشد وسومین نفس زکیه در آستانه ی ظهور درنجف اشرف به شهادت می رسد.امیر المومنین (ع)در خطبه ای که به خطبه ی المخزون مشهوراست در میان نشانه های ظهور می فرماید:«وکشتن نفس زکیه در پشت کوفه _نجف_با هفتاد نفر...»شیخ مفید نیزدر شمارش علایم ظهور مانند این را ذکر می کند.اما دقت داشته باشید که هیچ کدام ازاین ها نفس زکیه موعود نیستند.

  نفس زکیه از نشانه های حتمی:

  آخرین نشانه از نشانه های حتمی در آستانه ی قیام جهانی حضرت بقیة الله –روحی فداء- قتل نفس زکیه است.که در مسجد الحرام ودر میان رکن ومقام وبه هنگام قرایت پیام امام به شهادت می رسد.نفس زکیه معاصر حضرت خضر (ع)حدود 5000هزارسال پیش از تولد امام عصرکشته شده است.نفس زکیه معاصر امام صادق(ع)حدود 110 سال قبل از تولد آن بزرگوار کشته شده است ونفس زکیه ای که در نجف کشته می شود در آستانه ظهور می باشد.ولی نفس زکیه ی موعود دقیقا سه ماه ودو روز بعد از ظهور و15روز پیش از قیام یعنی روز 25ذیحجه الحرام در میان رکن ومقام به شهادت می رسد.لذا امیر المومنین(ع)در خطبه ی المخزون هر دو رادر کنار یکدیگر بیان میکند:«از نشانه های ظهور کشته شدن نفس زکیه ای است در پشت کوفه با70تن وآنکه کشته می شود در میان رکن ومقام ». در خصوص نفس زکیه در احادیث بسیار داریم که از مستند ترین آنها این است از قول امام صادق(ع):«قتل جوانی ازآل محمد(ص)در میان رکن ومقام که نامش محمد فرزند محمد ولقبش نفس زکیه است»

  حضرت مهدی(عج)دقیقا 15روز بعد از قتل نفس زکیه قیام جهانی خود را آغاز می کنندامام باقر (ع)در این خصوص می فرمایند:«در بین قتل نفس زکیه وقیام قایم(عج)جز15شب فاصله نیست.»

  نفس زکیه بی گناه است دراین مورد حضرت امیر (ع)چنین می فرمایند:«ریختن خون حرام(انسان بیگناه) در روز حرام(ذیحجه)،در شهر حرام(مکه)از تیره ای از قریش.به خدایی که دانه را شکافت بعد از آن 15شب بیشتر حکومت نخواهد داشت.»

  نفس زکیه به هنگام قرایت پیام حضرت کشته می شود.امام باقر (ع)می فرمایند:«قایم(ع)به یکی از یارانش می فرماید برو به سوی مکه وبگو من فرستاده فلانی هستم.این فرستاده (از زبان قایم )به شما می گوید:ما اهل بیت (ع)رحمت ومعدن رسالت وخلافتیم.ما ذریه پیامبر واز تبار پیامبرانیم،ما مورد شتم واقع شدیم ، ماپایمال ومنکوب شدیم، از روزی که پیامبر ما رحلت کرده تا حالا حق ما گرفته شده است.ما از شما یاری می طلبیم .مارا یاری کنید.هنگامی که آن جوانم این پیام را ابلاغ می کندبه سویش هجوم می برندواو را در میان رکن ومقام سر می برند.او نفس زکیه است.»

  خلاصه تمامی قسمتها:

  در این نوشتار ما از میان بیش از 2000علایمی که برای دوره ظهور اشاره کرده اند به باز شناسی پنج نشانه ای پرداختیم که وقوع آنها حتمی وبدیهی است(در صورتیکه سایر نشانه ها حتمی نیستند)

  روشن شد که از این پنج نشانه دو تای آنها یعنی خروج یمانی وسفیانی هم زمان و دقیقا هشت ماه پیش از ظهور است.

  بانگ آسمانی دقیقا مقارن با شب جمعه شب بیست وسوم ماه رمضان تحقق می یابد وخسف بیدا در حدود یک ماه بعد از ظهور انجام می پذیرد. قتل نفس زکیه دقیقا سه ماه دو روز بعد از ظهور-25ذیحجه-واقع می شود.

  قیام جهانی 15 روز بعد از قتل نفس زکیه ودقیقا سه ماه وهفده روز بعد از ظهور ،روز دهم محرم الحرام –عاشورا-آغاز می گردد..

  به عبارت دیگر قتل نفس زکیه وخسف بیدا از علایم ظهور به معنای خاص کلمه نیستند بلکه علامت خروج وقیام جهانی آن حضرت می باشند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، شهادت نفس ذکیه