تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:18:26
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 480 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21738 بار
 • بازدید کل : 558802 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  خروج دجّال

  خروج دجّال در بین نشانه‌های ظهوراز خروج دجّال سخن‌های فراوانی نقل شده است. در این باره توضیح دهید!   یکی از نشانه‌هایی که فراوان از آن سخن به میان آمده، خروج دجّال است. اگر چه این رخداد در شمار نشانه‌های حتمی ظهور ذکر نشده است،دربارة آن ـ به ویژه در منابع اهل سنّت ـ به مراتب از نشانه‌های حتمی بیشتر اشاره شده است.    «دجّال» از نگاه کتاب‌های لغت به معنای «آب طلاکاری» و «طلا اندودکردن» است. از آن‌جایی که در این کار فلزی غیر از طلا با ظاهری طلا ارائه می شود، نوعی دغل کاری و ظاهرفریبی تلقی می شود. به همین علت، افراد بسیار دروغ‏گویی که باطل را حق جلوه می‏دهند «دجّال» نامیده می شوند.[1]

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، خروج دجال
  روایات در مورد خروج دجال

  روایاتی که در مورد خروج دجال در آخر الزمان و قبل از خروج امام مهدی (ع) وارد شده است ، ولی بیشتر آن ها در مصادر حدیثی اهل سنت یافت می شود و در مصادر حدیثی شیعه کمتر از این علامات قیامت است. و این که او متولد شده و از زمان رسول خدا (ع ) زنده است . او کسی است که کارهای خارق العاده و سحر آمیز انجام داده و در نتیجه مردم را گمراه می سازد . او کسی است که ادعای ربوبیت کرده و ... و در آخر امر ، امام مهدی (ع) و حضرت مسیح (ع) او را خواهند کشت .

  شرحی بر خروج دجال

  بخاری به سندش از انس بن مالک نقل میکند که پیامبر (ع) فرمود: "یجی الدجال حتی ینزل فی ناحیه المدینه ثم ترجف المدینه ثلاث رجفات فیخرج الیه کل کافر و منافق" ؛ " دجال خروج می کند تا آن که در ناحیه ای از مدینه فرود می آید ، در مدینه سه بار اعلان آماده باش جنگ داده می شود ، آن گاه به سوی او هر کافر و منافقی حرکت می کند".

  صفات دجال در مصادر عامه

  اهل سنت در مورد صفات و خصوصیات دجال مطالب مختلفی را از پیامبر (ع) نقل کرده اند. اینک به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  1-    پیامبر (ع) امتش را از او برحذر داشته است:

  بخاری به سندش از انس نقل می کند که رسول خدا (ع) فرمود : "ما بعث نبی الا انذر امته الاعور الکذاب..."؛ " هیچ پیامبری مبعوث به رسالت نشد مگر آن که امتش را از اعور کذاب بر حذر داشت..."

  2-   پیامبر (ع) از فتنه او به خدا پناه برد

  بخاری به سندش از عایشه نقل می کند که از رسول خدا (ع) شنیدم که در نمازش از فتنه دجال به خداوند پناه می برد.

  1-    دجال کافر است .

  بخاری در همان حدیث سابق از انس نقل می کند که پیامبر فرمود:

  "...مکتوب بین عینیه :کافر"؛ "بین دو چشم او نوشته شده :او کافر است".

  2-   ادعای ربونیت می کند.

  ابن ماجه به سندش از رسول خدا نقل می کند که درباره صفت دجال فرمود : "فیقول انا ربکم" .  ...او میگوید من پروردگار شما هستم".

  3-  طول عمر دجال

  مسلم در صحیح  خود حدیث مفصلی را به عنوان حدیث جساسه نقل کرده است . در آن حدیث دجال می گوید :" انا المسیح و انی اوشک آن یوذن لی فی الخروج ..."؛  "من مسیحم، نزدیک است که من اذن خروج داده شود...".

  و از آنجا که هنوز اذن خروج به او داده نشده لذا طبیعتا عمر او طولانی است.

  4- همراه او آب و آتش است.

  بخاری از پیامبر اکرم در مورد دجال نقل می کند : " ان معه ما و نارا ، فناره ما بارد و ماوه نار" ، " همانا با او آب و آتش است .آتش او آب گوارا است. وآب  او آتش است".

  مسلم نیز نقل می کند : " ان الدجال یخرج و ان معه ما فنار تخرق و اما الذی یراه الناس نارا فما بارد عذب .فمن ادرک ذلک منکم فلیقع فی الذی یراه نارا فانه ما عذاب طیب"؛ " همانا دجال خروج می کند در حالی که با آن آب و آتش است ، و آنچه را که مردم با آتش می بینند ان آب خنک و گوارا است که در حقیقت آب گوارا و پاک است".

  1-    حضرت مسیح هنگام فرود آمدن به زمین او را خواهد کشت .

  مسلم در چند حدیث که نقل کرده به این موضوع اشاره کرده است از جمله این که از پیامبر اکرم در توصیف دجال نقل می کند که فرمود : (( فبینما هو کذلک اذ بعث الله المسیح بن مریم فینزل عند المناره البیضا شرقی دمشق ... فیطلبه حتی یدر که بباب لد فیقتله)) ؛ " در این خداوند مسیح بن مریم را مبعوث می کند، او در کناره مناره سفید رنگی در قسمت شرقی دمشق فرود می آید ... دجال را دنبال می کند تا اینکه او در کنار درب لد می یابد و به قتل می رساند ".

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، خروج دجال
  خر دجال

  هر گاه ازدحام و هنگامه و جنجالی بر پا شود از باب استشهاد و تمثیل می گویند:«مگر خر دجال ظهور کرد.» باید دید دجال کیست و خر دجال چه هنری داشت تا ریشه تاریخی ضرب المثل بالا به دست آید.

  به طوری که از لحن روایات و منطق و مفهوم احادیث بر می آید کلیه فرق و مذاهب اسلامی به وجود و ظهور یک فرد کاملی از نسل پیغمبر و لقبش مهدی باشد معتقد هستند، منتها با این تفاوت که اهل سنت و جماعت علی الاکثر می گویند چنین شخصی در آخر الزمان متولد می شود و جهان و جهانیان را از ظلم و جور رهایی می بخشد ولی جماعت شیعه اثنی عشریه اضافه می کنند که این مهدی موعود از نسل امام یازدهم امام حسن عسکری و نامش محمد و مادرش نرجس خاتون است که در شب یا روز پانزدهم شعبان 255 هجری متولد شده از سن شش یا هفت سالگی تا هفتاد و چهار سالگی غیبت صغری داشت و آن گاه غیبت کبری شروع شده است که در مقاله غیبت کبری در همین کتاب مبسوطاً شرح داده شده است.

  ظهور حضرت صاحب الزمان به مشیت الهی هنگامی انجام می پذیرد که ظلم و ستم و مفاصد اخلاقی همه جا را فرا گیرد و عواطف بشر دوستی و احساسات عالیه از بسیط زمین رخت بر بسته باشد.

  ظهور قائم آل محمد (ص) امارات و علایمی دارد که بعضی از آنها معلقه و شرطیه و برخی حتمیه است. علایم معلقه و شرطیه موکول به مشیت الهی است که چنانچه خدا خواست آن علایم واقع می شود و ممکن است اصولاً واقع نشود.

  ریم نیز از آسمان چهارم نازل می شود و به صاحب الامر اقتدا می کند. آن گاه حضرت صاحب الزمان از حصار خارج شده دجال و پیروانش را از میان بر می دارد.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، خروج دجال
  بپرسید از من پیش از آنکه مرا از دست بدهید

  نقل است که سرور مومنان علی«ع» روزی خطبه می خواندند و جمله «سلونی قبل ان تفقدونی» (بپرسید از من پیش از آنکه مرا از دست بدهید.) را مکرر بر زبان جاری فرمودند،

  صعصعه بن صوحان برخاست و بیان وقت خروج دجال را از آن اسوه ارباب کمال درخواست نمود. آن حضرت به ذکر علامات آن وقت پرداخته، و این شاخص ها را بیان فرمود: «خروج دجال لعین وقتی خواهد بود که مردمان نماز نگزارند، و امانت را ضایع کنند و دروغ را حلال دانند و ربا خورند و رشوه گیرند، و بنیان را مشید و محکم سازند و دین را به دنیا فروشند و سفها را عامل سازند،...

  و قطع رحم کنند و تابع هوای نفس گردند و خون ها را سهل شمارند و علم ضعیف شود و ظلم فخر گردد و امرا فاجر و وزرا ظالم و عرفا خائن و قاریان فاسق باشند، و گواهی دروغ ظاهر شود و فسق و فجور علانیه کنند، و بهتان واثم یعنی گناه مطلقا یا شرب خمر و طغیان، نافرمانی خدا را آشکار نمایند و مصحف ها را زینت کنند و مسجدها را طلا کاری یا مطلقا زینت کنند و منارها را بلند سازند و بدان را اکرام کنند. اجمالا آن حضرت به همین سیاق ذکر علامات خروج دجال می کردند تا آنکه فرمود: تشبه النساء بالرجال و الرجال بالنساء «زنان خود را شبیه مردان و مردان خود را شبیه زنان سازند»

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، خروج دجال
  دجال و آخرالزمان

  در بعضی از روایات اشاره شده است که در آخرالزمان دجال خواهد آمد . منظور از دجال چیست؟ آیا در جامعه کنونی ما مصداق دارد؟

  دجال از ریشه «دجل‏» به معنای دروغگوی حیله‏گر است . اصل داستان دجال در کتاب‏های مقدس مسیحیان است . (1) در انجیل این واژه بارها به کار رفته و از کسانی که منکر حضرت مسیح باشند و یا «پدر و پسر» را انکار کنند، به عنوان دجال یاد شده است . به همین جهت در ترجمه انگلیسی کتاب‏های مقدس مسیحی، واژه آنتی کریست ( (Antichrist یعنی ضد مسیح به کار رفته است .

  در روایات زیادی از اهل سنت، خروج دجال از نشانه‏های برپایی قیامت دانسته شده است . (2) در کتاب‏های روایی شیعه، تنها دو روایت در مورد خروج دجال به عنوان یکی از علائم ظهور حضرت مهدی (عج) آمده است (3) که هیچ یک از آن‏ها از نظر سند معتبر و قابل قبول نیست . بنابراین، از نظر منابع شیعی، دلیل معتبری بر این که خروج دجال یکی از علائم ظهور باشد، وجود ندارد; اما در عین حال با توجه به روایات زیادی که در منابع اهل سنت آمده است، احتمال این که اصل قضیه دجال به طور اجمال صحت داشته باشد; وجود دارد . البته حتی اگر اصل قضیه دجال صحت داشته باشد، بی‏تردید بسیاری از ویژگی‏هایی که برای آن بیان شده، افسانه به نظر می‏رسد .

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، خروج دجال