تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:08:09
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 423 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21681 بار
 • بازدید کل : 558745 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  مهدویت یک شبهه ، چند پاسخ

  در روایات ذکر شده است که هنگام ظهور امام زمان(عج)،‌جنگ و خونریزی و فساد فراوان روی می‌دهد، و از طرفی گفته می‌شود که باید با اعمال نیک، زمینه را برای ظهور ایشان فراهم کرد ، و عده ای می گویند فساد کنید تا آقا بیاید. حال کدام یک درست است؟

  پاسخ :

  از جمله نشانه‌های غیر حتمی ظهور، گسترش فساد و تباهی است و نباید این فساد و تباهی‌ها را جزو زمینه‌ها و عوامل ظهور دانست. ما در مقابل این سؤال پاسخ‌هایی ارایه می‌دهیم و قضاوت را به عهده خود شما می‌گذاریم.

  الف. برای شکل گرفتن و تحقق هر پدیده، چه طبیعی و چه اجتماعی، عوامل وشرایط چندی لازم است و معمولاً این پدیده‌ها با یک سری نشانه‌ها و علایم همراه است. از این رو، عوامل و نشانه‌های پدیده را باید شناخت و تفاوت میان آن دو را باید دانست تا در هنگام بیان عوامل و نشانه‌ها، دچار سردرگمی و اشتباه نشویم.

  عوامل و شرایط ایجاد هر پدیده، یک سری چیزهاست که با پدیده، ارتباط استلزامی و انفکاک ناپذیر دارند و باید آنها تحقق پیدا کنند تا پدیده محقق شود. اینها در شکل گرفتن پدیده نقش دارند و بدون اینها، پدیده تحقق نخواهد یافت.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، جنگ و قتل
  ویژگی حکومت حضرت مهدی ارواحنافداه

  ویژگی های حکومت مهدوی همان ویژگی های حکومت علوی است، با این تفاوت که حکومت علوی تنها در گستره ای محدود از کره زمین و در مدت زمانی ناچیز بر قرار شد و آن حضرت هم به دلیل درگیری در جنگ های داخلی نتوانست به همه آنچه در نظر داشت جامه عمل پوشد؛ اما امام مهدی علیه السلام با در پیش گرفتن سیره جدش (امیر المومنین علیه السلام) تا آستانه برپایی قیامت حکومت عدل را برقرار می سازد و به تمام اهداف خود دست می یابد. چند مورد از اقدامات حضرت مهدی علیه السلام برپایه الگوگیری از امیر مومنان علی علیه السلام به شرح زیر خواهد بود:

  1- اقدامات فکری و فرهنگی (برای حفظ و ادامه سلامت کارگزاران و یاد آوری نظارت خدا)

  2- اقدامات اجرایی و حکومتی (مثل انتخاب اصلح برای مدیریت)

  3- توزیع عادلانه ثروت و امکانات

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، جنگ و قتل
  قیام امام زمان(علیه السلام) و سیل خون

  آیا این سخن که می‌گویند: وقتی امام زمان(ع) قیام کنند مردمان بسیاری را می‌کشند به گونه‌ای که سیل خون در زمین به‌راه می‌افتد و حتی انسان‌های به دنیا آمده از نسل قاتلان امام حسین(ع) را هم به عنوان انتقام خون آن حضرت به قتل می‌رساند حقیقت دارد؟

  در پاسخ این پرسش باید گفت:

  در متون اصیل اسلامی و روایات پیامبر اکرم(ص) و ائمة اطهار(ع) مطالب بسیاری در زمینة وقایع ظهور و دست‌آوردهای حکومتی منجی عالم بشریت وارد شده است که در کل به دو بخش قابل تقسیم‌اند:

  الف) مطالب کلی امامت

  در فرهنگ اهل بیت(ع) امامت عبارت از خلافت و جانشینی پیامبر(ص) در نگهداری دین و حفظ حوزه مسلمین است و امام کسی است که از طرف خدا و رسول خدا برای رهبری و راهنمایی مردم در تمام امور دینی و دنیوی تعیین شده است. با توجه به مسئولیت‌هایی که امام دارد هم از علم امامت برخوردار است و هم از گناه و اشتباه مصون است.

  چنین شخصیتی نمی‌تواند نسبت به مردم سخت‌گیر، خشن، بی‌رحم و ... باشد بلکه همان‌گونه که حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در توصیف امام می‌فرمایند:

  ... انیس و دوست مردم است و همانند پدری دل ‌سوز و برادر مهربان و مادر پرعاطفه نسبت به فرزند کوچکش به آنها مهر می‌ورزد. امام به منزلة یک پناه‌گاه امن مردم در هنگام وقوع پیش‌‌آمدهای ناگوار است... .2

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، جنگ و قتل

  حس کنجکاوی و آینده‌نگری، انسان را وا می‌دارد تا درباره آینده بشر و جهان تحقیق کند و در پی پاسخ این پرسش باشد که آینده چگونه خواهد بود. در حکومت حضرت مهدی(عج) پیروان ادیان الهی، مانند مسیحیت، یهودیت و زرتشتی چه وضعیتی خواهند داشت؟ آیا از میان خواهند رفت یا می‌توانند در صورت عدم توطئه و جنگ و کارزار نظامی، در کنار مسلمانان زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند؟

  البته در عصر ظهور، دین حاکم ـ که دلایل حقانیت آن بر همگان روشن شده است ـ دین اسلام است. در آن عصر انسان‌ها گروه گروه به دین اسلام می‌گرایند، ولی درعین حال این امر قابل پیش بینی است که برخی از پیروان دیگر ادیان، اسلام نیاورند و بر باورهای دینی خویش پای فشارند؛ کسانی که هیچ ضدیتی با دین اسلام نشان ندهند، بلکه خواهان زندگی مسالمت‌آمیز با مسلمانان باشند.

  با توجه به شواهد و قراین فراوان، اکثر اهل کتاب در عصر حکومت امام مهدى(ع) اسلام مى‏آورند و هیچ‏گونه قرینه عقلى یا نقلى که بر کشته شدن اکثر اهل کتاب در عصر حکومت امام مهدى(ع) دلالت کند وجود ندارد؛ بلکه شواهد و قراین، خلاف این مسأله را ثابت مى‏کنند. و طبیعتاً در جنگ و درگیرى‏هایى که میان سپاه امام(ع) و اهل کتاب در جریان فتح دنیا رخ خواهد داد، تعداد اندکى از اهل کتاب به جهت مقاومت در برابر سپاه امام(ع) به قتل خواهند رسید. لیکن علاوه بر گروه کثیرى که اسلام مى‏آورند و تعداد اندکى که در جریان فتح دنیا کشته مى‏شوند، گروه کمی نیز باقى خواهند ماند که از ادله و قراین و شواهدِ سابق، وضع آنان مشخص نمى‏شود؛ چرا که بر اساس قراین سابق، تعداد اندکى از اهل کتاب در جریان فتح دنیا کشته خواهند شد و شواهد و قراینى که برای اسلام آوردن اهل کتاب اقامه شد، توانایى اثبات اسلام آوردن تمامى باقى ماندگان اهل کتاب را ندارد. نهایت چیزی که این شواهد و قراین اثبات می‏کنند، اسلام آوردن اکثر باقى ماندگان اهل کتاب است.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، جنگ و قتل

  از احادیث اهل بیت‏علیهم‏السلام استفاده میشود: هنگامی که اوضاع عموی جهان مساعد گشت و افکار جهانیان برای پذیرش حکومت حق و عدالت آماده شد، خدا به حضرت امام زمان (عج) اجازه ظهور میدهد.

  پس در مکه ظهور میکند، و منادی حق بشارت ظهورش را به گوش جهانیان میرساند.انسان‏های برگزیده جهان که در چندین روایت تعدادشان سیصد و سیزده نفر (به عنوان یاران خاص امام زمان "عج") تعیین شده، اولین ندای حق را لبیک گفته، در اولین ساعات دعوت، خود را به محضر حضرت رسانده و اعلام فداکاری مینمایند امام صادق‏علیه‏السلام فرمود: "هنگامی که صاحب الزمان(عج) ظهور نمود، جوانان شیعه بدون وعده قبلی، در همان شب خودشان را به مکه میرسانند". سپس دعوت عمومی خویش را شروع‏ بحارالانوار، ج 52، ص 370. میکند. مردم رنجدیده و ستم کشیده و از همه جا مأیوس دور حضرت اجتماع مینمایند و با او بیعت میکنند و در اندک زمانی سپاه انبوهی از مردم شجاع و فداکار و اصطلاح طلب برایش مجهز میشود.امام صادق‏علیه‏السلام در توصیف یاران قائم(عج) فرمود: "شرق و غرب جهان و تمام موجودات جهان را مسخر میکنند. هر یک از آن‏ها نیروی چهل مرد را دارد. قلب‏هایشان از پاره‏های آهن سخت تر است، به طوری که اگر در راه هدف به کوه‏های آهن برخورد نمایند، آن‏ها را پاره میکنند و تا وقتی که رضایت خدا فراهم نشود، از جنگ دست نمیکشند". بحارالأنوار، ج 52، ص 327. در آن موقع، زمامداران خودسر و ستمگران بی وجدان احساس خطر میکنند و درصدد دفاع بر میآیند و ندای مخالفت را به هم‏مسلکان خویش میرسانند، اما سربازان عدالت خواه حضرت که از جور و ظلم و تعدّی خسته شده‏اند، تصمیم نهایی را میگیرند و به لشکر کفر حمله میکنند و با تأیید خداوند، ستمکاران را ریشه کن نموده، قتل عام شان میکنند. رعب و ترس همه را فرامیگیرد و تسلیم دولت حق میگردند. بسیاری از کفار به واسطه دیدن نشانه‏های صدق و حقیقت، به دین ا سلام میگروند. آن هایی که در کفر و ظلم خویش اصرار ورزند، به دست لشکر مهدی(عج) قتل عام میشوند. یگانه دولت مقتدر و نیرومند اسلام در سراسر زمین تشکیل مییابد. مستضعفان به پیروزی میرسند و مردم از جان و دل در حفظ و حراست دولت حق کوشش مینمایند و دین اسلامی عمومی میگردد و در سراسر کره زمین گسترش مییابد.نشانه‏های ظهور دو قسمند: بخشی از آن‏ها نشانه‏های غیر حتمی است، یعنی اگر اوضاع ایجاب کند، محقق میشود. وگرنه به وقوع نمیپیوندد. بخش دیگر علامت‏ها حتمی هستند، یعنی قبل از ظهور حضرت حتماً واقع میشوند. چند تا از نشانه‏های حتمی را ذکر میکنیم: 1 - خروج سفیانی؛ پیش از قیام قائم (عج) مردی از نسل ابوسفیان در منطقه شام خروج میکند و با تظاهر به دین داری، گروه زیادی از مسلمانان را میفریبد، و به جنگ امام زمان (عج) میآید و در منطقه "بیداء" بین مکه و مدینه به امر خدا همه لشکریان وی به جز چند نفر در زمین فرو میروند و هلاک میشوند.2 - خروج یمانی؛ سرداری از یمن قیام میکند و مردم را به حق و عدالت دعوت میکند. 3 - قتل نفس زکیه؛ در آستانه ظهور حضرت، فرد پاکباخته از نسل امام حسن مجتبیعلیه‏السلام مخلصانه در راه امام (عج) میکوشد و مظلومانه به قتل میرسد.4 - خروج دجال؛ دجال فردی است غیر عادی که پیش از قیام مهدی (عج) خروج میکند و با انجام کارهای شگفت‏انگیز جمع زیادی را میفریبد و سرانجام به دست حضرت عیسیعلیه‏السلام در منطقه شام به هلاکت میرسد. مجله حوزه، شماره 71 - 70، 1374، ص 248 تا 262. انسان میتواند با خواندن دعاها و زیارت‏های مربوط به امام زمان (عج) مانند دعای ندبه، دعای عهد، زیارت آل یاسین و... که در مفاتیح‏الجنان آمده است، نیز با دادن صدقه و صلوات فرستادن برای سلامتی آن حضرت و مراقبت بر واجبات و ترک محرمات الهی و تزکیه نفس، با آن وجود مقدس ارتباط معنوی برقرار کند.

  لینک ثابت
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، جنگ و قتل
  سیره حکومتی امام زمان (عج)

  بعد از ظهور امام زمان(علیه السلام) عدّه اى علیه آن حضرت وارد جنگ مى شوند و سعى خواهند کرد تا از تشکیل حکومت عدل الهى بر روى زمین ـ که وعده ى آن، از سوى انبیا و امامان(علیهم السلام) داده شده است ـ جلوگیرى کنند. امام(علیه السلام) ابتدا، آنان را به راه حق دعوت خواهد کرد و اگر قبول نکردند، با آنان وارد کارزار مى شود و هرگونه فساد و کژى را نابود خواهد کرد.

  دوران پس از ظهور حضرت مهدى (عج) بدون شک، والاترین و شکوفاترین فصل تاریخ انسانیت است. آن دوران، دورانى است که وعده‌هاى خداوند درباره ى خلافت مؤمنان و امامت مستضعفان و وارثت صالحان، عملى مى گردد و جهان با قدرت الهى آخرین پرچمدار عدالت و توحید، صحنه‌ى شکوه مندترین جلوه‌هاى عبادت پروردگار مى شود.

  سیره حکومتی امام زمان (عج)

  دوران پس از ظهور حضرت مهدى (عج) بدون شک، والاترین و شکوفاترین و ارج مندترین، فصل تاریخ انسانیت است. آن دوران، دورانى است که وعده هاى خداوند درباره ى خلافت مؤمنان و امامت مستضعفان و وارثت صالحان، عملى مى گردد و جهان با قدرت الهى آخرین پرچمدار عدالت و توحید، صحنه ى شکوه مندترین جلوه هاى عبادت پروردگار مى شود. در احادیث مختلف، گوشه هایى از عظمت آن دوران به تصویر کشیده شده است. ما، با استفاده از این احادیث، برخى از کارهایى را که امام زمان (عج) براى ایجاد جامعه اى متکامل و ایده ال، انجام مى دهند، اشاره مى کنیم:

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : انقلاب مهدی ، جنگ و قتل