تاریخ : 29 مرداد 1396
زمان : 14:09:10
نظر سنجی
 • جای خالی چه مطلب خاصی را در این وبلاگ احساس می کنید؟

مطالب عادی و روزمره
مطالب بسیار بغرنج و ثقیل الدرک

مشاهده نتایج


موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 429 بار
 • بازدید دیروز : 864 بار
 • بازدید ماه : 21687 بار
 • بازدید کل : 558751 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
  هیکل سلیمان

  معبد اورشلیم بر اساس روایات کتاب‌های عهد عتیق.

  تخریب معبد اورشلیم - اثر: فرانچسکو هایز.

  هیکل سلیمان یا هیکل مقدس (به عبری: ביתהמקדשהראשוןتلفظ: بیت همیقداش) اولین معبد باستانی یهود در اورشلیم است که اکنون ویران شده‌است. در کتاب مقدس عنوان هیکل برای این بنا به کار رفته‌است. بر باور یهودیان، معبد به دستور خدا و توسط سلیمان ساخته شد.

  تاریخچه

  داود اراده داشت که هیکلی برای خداوند بسازد اما خداوند وعده فرمود پسرش سلیمان آن هیکل را اتمام خواهد نمود [۱]. چرا که بر طبق عهد عتیق داود خون بسیار بر زمین ریخته بود.[۲] بدین استصواب داود همواره در پی آن شد که اموال بسیاری از برای انجام این مقصود جمع نماید، از آن جمله صدهزار وزنه طلا و یک میلیون وزنه نقره و مس و آهن را بدون وزن فراهم کرد.. و مقدار بسیاری هم چوب سرو آزاد فراهم کرد و هرکس را در هر شغل که استاد بود به کار داشته و برحسب فرمایش خدای تعالی هیکل را طراحی کرده محلش را معین نمود. (یکم پادشاهان، ۵:۳) اما سلیمان در سال چهار سلطت خود بنای هیکل را شروع نمود و ۱۸۳۶۰۰ نفر در آن جا مشغول بود. از این‌ها ۳۰۰۰۰ از یهود بودند که به نوبت کار می‌کردند، یعنی ده هزار نفر در هر ماه و ۱۵۳۶۰۰ از کنعانیان بودند.. و چون مدت هفت سال و نیم از این بگذشت بنا در سال ۱۵۰۰ قبل از مسیح انجام یافته نیکوترین بنای دنیا و فخر اورشلیم گردید.

  سی سال بعد از تکمیل بنا شیشق پادشاه مصری بر رحبعام (rahob'am) پسر سلیمان حمله برد و گنجینه‌های هیکل را غارت کرد

  در سال ۵۸۸ پیش از میلاد زمان حکمرانی صدقیا، نبوکدنصر (بخت‌النصر) به اورشلیم حمله کرده و بنای هیکل را به تمامی ویران ساخت.

  باورها درباره هیکل

  بر باور یهودیان، دیوار ندبه از آخرین باقی‏مانده‏های هیکل سلیمان است

   عده‌ای منکر وجود چنین پرستشگاهی هستند و از جمله دلایلشان یکی آن است که هرودوتس یونانی، پدر تاریخ نویسی، ۱۵۰ سال پس از ویرانی هیکل سلیمان از شهر صور و هیکل اشتارته (عشتورت) دیدن می‌کند، اما کوچک ترین اشاره‌ای به هیکل سلیمان نمی‌کند. مسلمانان عقیده دارند حضرت سلیمان کار ساخت آن جا را با کمک دیوان و اجنه به پایان رساند. البته در کتاب عهد سلیمان نیز مفصلا به ساخت هیکل سلیمان توسط دیو اشاره شده است و مذاکرات سلیمان و آنها ذکر شده است.[۳]

  در وسط هیکل سلیمان فضایی مطهر وجود داشت که به آن قدس الاقداس می‌گفتند و تابوت عهد خداوند در آن جا قرار داشته‌است. تصور بر آن بوده که مکان حضور دایمی خدایی است که معبد متعلق به اوست و یا نیروی الهی او همواره در آن فیضان دارد. حتا کاهن اعظم فقط سالی یک مرتبه در یوم کیپور اجازهٔ ورود به آن فضا را داشته‌است.

  در کتاب دوم باروخ(متعلق به قانون سریانی) چنین آمده‌است که این بخت النصر نبود که اورشلیم را تخریب کرد و هیکل را ویران کرد بلکه خدا فرشتگان خود را فرستاد و دیوارهای شهر را فرو ریخته و گنجینه‌های آن را در جائی پنهان کردند.[۴]

  در برخی احادیث شیعه آمده است که مسجدالاقصی واقعی که در قرآن از آن نام برده شده‌است نه در روی زمین بلکه در آسمان است.[۵] و مسیحیان معتقدند در آخرالزمان و در زمان بازگشت مسیح، اورشلیم جدید از آسمان به زمین می‌آید.[۶]

   

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : آرماگدون ، سومین معبد سلیمان
  سومین معبد سلیمان‏

  بر اساس تفاسیر تورات موسى بن مایمون (‏1)، یهود معتقد است، خداوند به قوم یهود فرمان داده است که در پى آمدن روز کیپور، روزى که ‏یهودیان در ازاى کفاره گناهان خود روزه مى‏گیرند، معبد سلیمان را در کوه سینا بنا کنند. این فرمان یکى از 613 میتزاویى (2) است که بنى‏اسراییل دائما ًمتعهد به انجام آن است.

  معبد سلیمان اولین بار توسط سلیمان نبى (ع) در سال 960 قبل از میلاد مسیح ساخته شد و در سال 587 قبل از میلاد به دست بابلى ها ویران شد.

  معبد دوم سلیمان در پى غلبه سپاهیان کوروش هخامنشى بر بابلی ها در سال 539 قبل از میلاد مجدداً بنا شد و سرانجام در سال 70 بعد از میلاد توسط تیتوس، امپراطور رم، با خاک یکسان شد.

  بر پایه تفسیر موسى بن مایمون، آفریدگار به قوم یهود دستور داده است که مکانى را به منظور خدمت به او بنا کنند و در آن جا قربانی هاى خویش‏را پیشکش کنند و سه بار در سال مراسم جشن و زیارت در آن مکان بر پا کنند.

  معبد شامل اجزاء و اشیاء و جزییات فراوانى مانند شمعدان طلا، میز، قربانگاه و ... است و تمامى این اشیاء از اجزاء ذاتى معبد به حساب مى‏آیند.

  مشروح نقشه معبد و اشیاء و لوازم آن در رساله میدوت‏ (3)، در تلمود (4) شرح داده شده است. بر اساس تعالیم موسى بن مایمون، دستور ساخت‏معبد، فرمانى ابدى است که نسل به نسل ملزم به انجام آن هستند و اشیاء و ملحقات آن جزء ثابت معبد هستند و مى‏بایست به آن بازگردانده شوند.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : آرماگدون ، سومین معبد سلیمان
  معبد طلا

  در سفر خروج آمده که دستور ساخت معبد اولین بار به موسی نبی داده شده است . زمانی که وی برای عبادت به کوه طور رفته بود جزییات ساخت معبد به او ابلاغ می شود و از او خواسته می شود که در بازگشت آن را از گرانبهاترین کالاهای عصر بسازد تا "در میان مردم"ساکن شود.

  " و خداوند موسی را خطاب کرده گفت به بنی اسراییل بگو که برای من هدایا بیاورند ....و این است هدایا که از ایشان می گیرید : طلا و نقره و یرنج و لاجورد و ارغوان و قرمز و کتان نازک و پشم بز و پوست قوچ سرخ شده و پوست خز و چوب شطیم . و روغن برای چراغها و ادویه برای روغن مسح و برای بخور و سنگ های عقیق و سنگ های مرصعی برای ایفود و سینه بند و مقامی و مقدسی برای من بسازند تا در میان ایشان ساکن شوم .....و تابوتی از چوب شطیم بسازند که طولش دو زراع و نیم و عرضش یک ذراع و نیم و بلندیش یک ذراع و نیم باشد.و آن را به طلای خالص بپوشان.آن را از درون و بیرون بپوشان.و بر زبرش به هر طرفی تاجی زرین بساز......و آگاه باش که آنها را موافق نمونه آنها که در کوه به تو نشان داده شد بسازی."

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : آرماگدون ، سومین معبد سلیمان
  سومین معبد سلیمان‏

  بر اساس تفاسیر تورات موسى بن مایمون‏، یهود معتقد است، خداوند به قوم یهود فرمان داده است که در پى آمدن روز کیپور، روزى که‏یهودیان در ازاى کفاره گناهان خود روزه مى‏گیرند، معبد سلیمان را در کوه سینا بنا کنند. این فرمان یکى از 613 میتزاویى است که بنى‏اسراییل دائماًمتعهد به انجام آن است.

  معبد سلیمان اولین بار توسط سلیمان نبى (ع) در سال 960 قبل از میلاد مسیح ساخته شد و در سال 587 قبل از میلاد به دست بابلى ها ویران شد.

  معبد دوم سلیمان در پى غلبه سپاهیان کوروش هخامنشى بر بابلیها در سال 539 قبل از میلاد مجدداً بنا شد و سرانجام در سال 70 بعد از میلادتوسط تیتوس، امپراطور رم، با خاک یکسان شد.

  برپایه تفسیر موسى بن مایمون، آفریدگار به قوم یهود دستور داده است که مکانى را به منظور خدمت به او بنا کنند و در آنجا قربانیهاى خویش‏را پیشکش کنند و سه بار در سال مراسم جشن و زیارت در آن مکان برپا کنند.

  این مقاله را تا آخر بخوانید تا متوجه شوید چرا میگویند اندکی صبر سحر نزدیک است ......

  معبد شامل اجزاء و اشیاء و جزییات فراوانى مانند شمعدان طلا، میز، قربانگاه و... است و تمامى این اشیاء از اجزاء ذاتى معبد به حساب مى‏آیند.

  مشروح نقشه معبد و اشیاء و لوازم آن در رساله میدوت‏3، در تلمود4 شرح داده شده است. براساس تعالیم موسى بن مایمون، دستور ساخت‏معبد، فرمانى ابدى است که نسل به نسل ملزم به انجام آن هستند و اشیاء و ملحقات آن جزء ثابت معبد هستند و مى‏بایست به آن بازگردانده شوند.

  ادامه مطلب
  نویسنده : mojarradat | دسته : آرماگدون ، سومین معبد سلیمان